Armstrong op NSU een sensatie Toto tips RCH is favoriet voor de titel Hoad: Toekomstig kampioen! Gemotoriseerd carnaval in de Drentse hoofdstad Cambodja wil een „heilige oorlog" tegen de Fransen Reeds harde strijd in 350 en 500 cc klasse Toestand is ernstig Zal Rhee toegeven „Russen zullen om kruimels bedelen" T.T.-tminingsdagen in Assen Fraaie prestaties te Spa van Nederlandse ruiters ZFC kan zich geen fouten permitteren Ronde van Nibbixwoud Achttienjarige speler zonder fouten Australische meerderheid Nieuw wereldrecord op de 4 x 100 meter wisselslag Janus van der Zande won de T. T. (te voet) De Mau-Mau leed opnieuw grote verliezen De Super Connies" voor de K.L.M. Kindertragedie in Korea Als 't Westen zich maat krachtig toont '»7 JITVI 1953 (Van onze sportredacteur.) ASSEN, 26 JULI. GEHEEL ASSEN STAAT REEDS DAGEN voor de slag om de grote prijs van Nederland in het teken van deze waarlijk grootse internationale motorraces. Vandaag kon de jeugd aan de ijs- karretjes TT-ijs kopen, Asser schonen hebben TT-nylons en het sterke geslacht wil niet onderdoen en koopt TT-zelfbinders en pas op bij iedere straathoek, want anders kan het gebeuren dat een door de TT-races bezeten knaapje met zijn autoped u compleet van de sokken rijdt. Tientallen reclamewagens strooien onaesthetische geluiden over de duizendkoppige menigte, ieder café heeft een band of iets wat er voor door moet gaan en al die andere dingen, die niet los zijn te denken Van dit gemotoriseerde carnaval, zouden een normaal mens crazy maken. Wij zouden (T)ureluurs en (T)wistziek zijn geworden, ware het niet dat iedereen die slechts luttele minuten in Assen vertoeft, door 'die zelfde koorts wordt gegrepen. WOENSDAG, Donderdag en Vrijdag is op het ruim zestien kilometer lange circuit getraind. Zij, de Dukes, Masetti's, Lorenzetti's en al die andere coureurs, die eens tot deze superklasse hopen te behoren, deden dat niet zo maar voor hun plezier. Ditmaal was de training niet anders dan bittere ernst, vooral voor de deelnemers in de 350 cc en halve literklasse. De gas kraan moest bijna tot de uiterste grens worden opengedraaid omdat de tijden in de trainingsronden beslissend waren voor de toestemming om te mogen starten. De sportcommissie van de KNMV had namelijk besloten, in verband met de veiligheidsmaatrege len, dat in iedere klasse „slechte* veertig coureurs aan de start moch ten verschijnen. De interesse bij de rijders was aanzienlijk groter. Voor de 350 cc waren er zestig en voor de 500 cc klasse zeventig inschrijvingen binnengekomen. Als wij dus spreken van trainingsronde* bedoelen wij fei telijk eliminatiewedstrijden, waarbij uiteraard het kaf van het koren werd gescheiden. Niettemin werden de fa vorieten en de grote groep van ge vaarlijke outsiders gedwongen zich ten volle te geven. yEEL HEEFT DE TRAINING de in- ,v siders echter niet kunnen leren. Zeker, de zwakke broeders, waartoe uiteraard de Nederlanders gerekend moeten worden, zijn te voorschijn ge komen, maar dat was al bekend voor dat de eerste motor met een angst aanjagende snelheid door Laaghaler- veen, Hooghalen en de Barteldsbocht was geschoten. Bij een krachtmeting els de Dutch TT pleegt men zich ech ter niet bezig te houden met deelne mers, die niet mee kunnen komen. Bij de jacht naar topsnelheden is het oog van al die tienduizenden toeschou wers en honderdduizenden geïnteres seerden, die, verspreid over de hele wereld, halsreikend naar het nieuws uitzien, gericht op de superklasse, de beste combinatie van coureur en race machine. Neen, met geen mogelijk heid durven wjj ons aan een voor spelling wagen. Zelfs Piet Nortier, kenner van de motorsport bij uitne mendheid, haalde met een gezicht vol vraagtekens zijn schouders op, toen wij hem naar zijn mening vroegen. Ik kijk wel uit, wat moet je nu zeggen van deze kerels, die tot alles in staat zijn. Zolang hier in Assen TT-races worden gehouden heb ik aan de voor avond gezegd, dat wordt de spannend ste race die er ooit geweest is, dat zei ik steeds in alle oprechtheid, en ditmaal, het is wel eentonig, zal ik niets anders kunnen zeggen. DUKE, in 1951 en 1952 de grote man van de Norton-stal. start dit jaar alleen in de 500 cc klasse en zoals bekend op Gilera. Hij rijdt niet, zoals aanvanke lijk werd verondersteld, in de 125 cc- klasse voor NSU. Deze Duitse fabriek, die naar het zich laat aanzien een zeer gevaarlijke concurrent van Augusta en Mondial zal worden heeft wel een an dere Engelsman in haar team opge nomen. DUINDIGT: 1. DUINLAAN-PRIJS. 1. Reine d'Aster, 2. Rejetcm Marie B, 3. Riolette. Outs.: Q. Deter van Zora. 2. DUINROOS-PRIJS. 1. Pauline, 2. Quatrième Poulain. 3. Quadru- pede. Outs.: Qui Gagne A. 4. DUINOORD-PRIJS. 1. Sir Mes- sidor, 2. Sonja Zora, 3. Sammy Mars. Outs.: Sagne d'Or. 5. DUINZICHT-PRIJS. 1. Quick Hollandia G, 2. Lee Axworthy, 3. Oranje Nassau. Outs.: Oddity. 7. DUINEN-PRIJS. 1. Narciso van Zora, 2. Our Bonni B, 3. Postduif- je G. Outs.: P. Lcruis II. 3. DUINRELL-PRIJS. 1. Rendez- Vous, 2. Sakina, 3. Solenzara. Outs.: Fréderique, Flying Gal. 6. DUINHORST-PRIJS. 1. Windo- ra, 2. Kenitra, 3. Mélisse. Outs.: Karioka. Capriola du Einrath. MEREVELD: 1. APELDOORN-PRIJS. 1. Qualï- ty F, 2. Prinses Juliana, 3. Pretty Miss. Outs.: Pompéa. 2. NIJMEGEN-PRIJS. 1. Roland, 2. Rentinus, 3. Ria Kitty. Outs.: Poelina. 3. ZUTPHEN-PRIJS. 1. Mientje V, 2. Kondor, 3. Oriënt Express G. Outs.: Nelson. 4. TTEL-PRIJS. 1. Querida Donum, 2. Keuze de Jong (Quinta, Otto H-. 3. Keuze K. Kramer (Qul Suit, Pauline-, Outs.: Queen Bonni. o. DOESBURG-PRIJS. 1. Odilia O. 2. Prof Heny, 3. Our Volann. Outs.: Pomona. P ARNHF.M-PRIJS. 1. Martini Soencer, 2. Nanco M. 3. Nemctor R Outs.' O Nelly Zors. 7. N.S.-PRTJS. 1. Mc Heny. 2 Bnn d'Ammir TV. 3. Olivier B. Outs.: p-ipr q-.Pi-irer Wii hebben Duke enkele ronden zien draaien, vergissen wij ons niet, dan zat deze fameuze coureur rustiger op Nor ton, maar zijn rondetijden waren niet temin dermate goed, dat Moto Gilera altijd nog een goede troef in handen hééft als Umberto Masetti, de kopman van het eerste Gilerateam of Milani, de tweede man mochten falen. Zoals gezegd, een prognose geven is welhaast ondoenlijk. Wenst U per se toch een paar namen, welnu let dan in de 125 cc-klasse op Carlo Ubbiali (MV), Cecil Sandford (MV> en Werner Haas (NSU). In de 250 cc-klasse zou onze keus op Enrico Lorenzetti zijn gevallen, ware het niet dat NSU met Werner Haas zo'n verrassend goed debuut heeft gemaakt. EN niet te vergeten Arm streng, eveneens coureur voor de NSU stal. Deze Engelsman heeft het bestaan om met zijn kwartliter een rondetijd van 6 min. 34 sec. te maken, een tijd die overeenkomt met een gemiddelde van ruim 150 km per uur. De Nortonfabrieken die in 1953 een zware aderlating hebben moeten door staan daar Duke en Masetti voor Gilera zijn gaan rijden zal dit jaar van de 350 en 500 cc klasse waarschijnlijk het hoofd voor de Gilerafabrieken moeten buigen. Zeker, als deze Italiaanse machines heel blijven. Het is met enige huive ring, dat wij voor deze klasse namen noemen, aan de hand van de trainings tijden zou de winnaar van de 500 cc echter toöh wel gezocht moeten wor den tussen de namen van Brett (Nor ton). Doran (AJS), Andersen (Guzzi) en Lorenzetti (Guzzi). Het is jammer, dat slechts een van de vier BMW-in- schriivingen aan de start verschijnt. Zeiler, die 6 min. 13 sec. draaide zal tegen de Gilera rijders Masetti 613, Milani 6.10, Duke 6.06 sec. waarschijn lijk niets hebben in te brengen. Met zekerheid is echter aan de vooravond van de Asser TT niets te zeggen, wij zullen moeten wachten op de resulta ten van vandaag. Op de eerste dag van het Internationaal concours hipplque, dat te Spa werd ge houden, hebben de Nederlandse ruiters zich van hun beste zijde laten zien. On der zeer moeilijke omstandigheden het parcours was door een zware regenval doorweekt en spekglad wisten zij zich onder de prijswinnaars te scharen. In een jachtparcours om de prijs van „La Meuse", waarin de Belg Dumont de Chassart met „Caddi" winnaar werd, be zette onze landgenoot Arts de derde plaats met „Rocket". Voorts werd Arts met „Tatjana" vierde. Op de zesde en achtste plaats legde Hendricks met „Byou" en dezelfde rechter met „Patrick" beslog. Vanzelfsprekend wordt van de motoren, die in de TT-races rijden, zeer veel gevergd. Een monteur van de Matchless-moto- ren heeft er bij het nazien van een zijner „troetelkinderen" jas en hemd maar bij uitgetrokken Alles wordt gedaan, opdat de machines haar coureurs op het grote moment niet in de steek zullen laten. (Advertentie, Ing. Med.T 1 Met nog drie wedstrijden te spelen en twee punten voorsprong, maakt RCH een uitstekende kans op de titel van landskampioen. De Haarlemmers komen bovendien iedere wedstrijd beter in vorm en als er geen al te gekke dingen gebeuren zien wij hen morgen in Arn hem een overwinning op Vitesse beha len. Nu Sparta zo goed als zeker is uitge schakeld, zullen de Rotterdammers voor Eindhoven zeer lastige tegenstanders zijn. Het zou ons niet verwonderen als er geen enkele winstpunt in Eindhoven achter bleef. ZFC kan zich in de promotiewedstrijd voor de eerste klasse tegen Veendam geen fouten permitteren. De Zaandam mers spelen echter in eigen huis en daar zij ongetwijfeld technisch sterker zijn, moet het mogelijk zijn de Noordelijken met lege handen terug te laten keren. DFC speelt Zondag, zeer ten gerieve van Volendam, voor zijn laatste kans. Als EBOH ook maar één punt verspeelt, staan de wijdbroeken met één been in de eerste klasse. Zondag 28 Juni zal voor de vierde maal de Ronde van Nibbixwoudverre den worden. Ook ditmaal zijn de organi satoren erin geslaagd om een goed veld renners samen te stellen. Want het zal zeker zo zijn, dat de jonge amateurs als Degeling, Tak, Kayer en J. Rul en J. Keuken hun best zullen doen om deze wedstrijd op hun naam te krijgen. Maar er zijn ook nog anderen, bv. Edelebosch uit Enkhuizen, een renner met veel vecht lust. Daar is een J. Hofland, J. Ottebros, J. Hennink, en niet te vergeten K. Slot en Ab Donker. Renners, die allen hun plaats al veroverd hebben In de wieler sport. Het zou niet goed zijn om enkel over de amateurs te praten. Hoe vol strijd kan een nieuwelingenwedstrijd niet zijn. Kortom, het wielerpubliek kan Zondag weer volop genieten van de wie lersport. (Van onze tennismedewerker). WIMBLEDON, 26 Juni. Daar lagen vandaag de grasbanen in een hete zomerzon te stoven en de bezoekers hadden zich rond het centrecourt van een deel van hun luchtige kledij ont daan, voorzover zulks met de Engelse opvattingen van „wat kan en wat niet kan" strookt. Met de dag worden de toiletjes fleuriger en er zou over de Wimbledon-mode minstens evenveel aantrekkelijks te schrijven zijn als over Ascot of Longchamps. Maar daar zijn wij niet voor. Wij tel len niet alleen de slagen van de spelers, wij tellen welhaast hun zweetdruppels en bestuderen de rimpels van ver moeidheid op hun gezicht. Welk een ontzaglijke inspanning vraagt dit offi cieuze wereldkampioenschap, ook van die jongsten onder de spelers, die zich met groot élan onder de sterksten aan melden. Een dezer dagen schreven wij, dat de Australiërs momenteel de top-tennis- sers van de wereld zijn. De school van Hopman is van een zeer bijzonder soort en Hopman heeft de eigenschap talen ten te kunnen ontdekken. Want het is op zichzelf bijna onmogelijk, dat een jongen met normale aanleg het in een paar jaar zover brengt als een Rosewall of een Hoad. Zii missen uiteraard de routine van jarenlang wedstriidtennis op grote tornooien, niettemin hebben zij kennelijk tóch de ervaring. Deze is aangeboren. En niet alleen Rosewall en Hoad zijn topklasse-spelers. U gelieve te beden ken. dat in het heren-enkelspel bij de .laatste zestien" zeven Aussies waren: Rosewall. Hoad, Worthington, Rose. Ayre. Hartwig. Arkinstall. Tegen vier Amerikanen: Seixas, Larsen, Stewart en Mulloy. Tellen we hierbii dan nog Drobny, dan kunnen we gevoegelijk zeggen, dat al deze spelers Wimbledon- winnaars kunnen zijn. Bij de dames Is het America for ever. U weet het nu wel: Doris Hart en klei ne Connollv. In het gemenffd-duhbelspel heeft He combinatie Cónolly-Rose naar mijn •ncning de beste kansen terwijl het al "ek zou moeten lonen, indien Rosewall Hoad het herendubbelspel niet zouden winnen. De enige verdienste van Europa is, dat Engeland in Europa ligt en Wim- bledon met zijn biljart-grasmat in Engeland. Met een buiging naar Bri chant en Davidson. In het heren-enkeispel zijn we nu tot de kwartfinales genaderd. Er was bijna geen verrassing op het centrecourt en fcet samengepakte publiek hield de adem in, toen meneer Arkinstall uit Australië de tweede set evenals de eerste op zijn naam bracht in zijn par tij tegen de als nummer één geplaatste Rosewall. Maar toen was zijn rijk uit. In een half uur won Rosewall de par tij met 6—1, 6—1 en 6—2 De Amerikaan Larsen is het vorig jaar door de Zweed Johansson versla gen. Vandaag overkwam hem dat niet Alleen in de eerste set was er Zweedse tegenstand. Larsen won die set met 8—6. waarna 62 en 6—0 volgden. Wij hebben de indruk, dat de blonde Hoad met de dag sterker gaat spelen. De Amerikaan Stewart is toch geen kleine jongen, maar de 18-jarige Australiër liet hem in drie sets precies vijf games.... 6—0. 6—3 en 6—2. Vele kenners van het tennisspel geven aan een Hoad in deze vorm de beste kans op het winnen van het Wimbledon- kampioenschap. In de eerste set tegen Stewart heeft hij zelfs geen enkele fout gemaakt In de kwartfinales zijn thans reeds doorgedrongen: Rosewall. Hoad en Larsen en de Zweed Davidson. die in vijf sets van de jonge Engelsman Wil- son won. Bii de dames werd de geplaatste Franse mevr. Chatrier verslagen door mevr. Brewer uit Bermuda. De uitslagen van vandaag: Heren-enkelspel 3e ronde: Brichant (Belg.) sl. Black (Rhodesië) 7-5, 10-8, 6-3 4e ronde: Hoad (Austr.) sl. Stewart (VS) 6-0, 6-3. 6-2; Larsen (VS) sl. Jo hansson (Zw.) 8-6, 6-2, 6-0; Davidson (Zw.) sl. Wilson (GB) 6-3, 4-6. 8-10,6-0, 6-2. Dames-enkelspel 3e ronde: Cheadle (GB) sl Bourbonnais (Fr.) 6-4, 6-4; Volmer (Dld) sl. Strecker (Oostenr.) 6-2,6-2; Bre wer (Bermuda) sl. Chatrier (Fr.) 7-5, 6-3. Heren-dubbelspel 2e ronde: Hartwig en Rose (Austr.) sl. Gardlni en Merlo (It.) 6-1, 6-4, 6-1; Brichant en Washer (Belg.) st Kupferburger en Vermaak (Zd-Afr.) 8-6, 8-6, 10-8; Hoad en Rosewall (Austr tl. ralada en Petrovtc (Zd-Sl.) 8-2, 6-2, 6-4; Huber en Redl (Oostenr.) sL Fonseka en Scharenguivel (Ceylon) 6-1, 3-6, 6-3, 6-4; Davidson (Zw.) en Larsen (VS) sl. Kemp (Ierland) en Mohtadl (Iran) 6-3, 6-3, 7-5; Nielsen en Ulrich (Den.) sl. Bartzen en Golden (VS) 6-8, 6-3, 9-7 (af gebroken wegens slecht licht); Drobny (Eg en Patty (VS) sl. Arkinstall en Green (Austr.) 6-3, 7-9, 6-4, 6-2; Stewart (VS) en Vieira (Braz.) sl. Ayre en Wilderspin (Austr.) 4-6, 16-14, 7-5, 7-5; Mulloy en Seixas (VS) sl. Ampon en Deyro (Phil.) 6-3, 6-3, 6-2. Dames-dubbelspel eerste ronde: Adam- son en Schmltt (Fr.) sl. Graham-Murray en Higginson (Zd-Afr.) 6-1, 4-6, 6-4; Fletcher en Rinkel (GB) sl. Hoahing en Woodgate (GB) 6-2, 6-2. Tweede ronde: Conolly en Sampson (VS) sl. Bilse en Scott (Zd-Afr.) 6-4, 6-0. Gemengd dubbelspel 2e ronde: Doris Hart en Seixas (VS) sl. Glover en Bartroli (Spanje) 6-0, 6-0; Knode (VS) en Hartwig (Austr.) sl. Gordon (Oeganda) en Borotra (Fr.) 6-3, 6-1; Adamson en Destremau (Fr.) tegen Lagerborg (Zw.) en Van Meegeren (Ned.) winnen door w.o.; Sampson (VS) en Hoad (Austr.) sl. Flet cher en Statham (GB) 6-1, 6-2. Derde ronde: Conolly (VS) en Rose (Austr.) sl. Hammersley (GB) en Kumar (India) 6-2, 6-3. In officiële Franse kringen heeft men uiting aan zijn „ernstige bezorgdheid" over de toestand in Cambodja. Men zegt, dat koning Norodom Sihanoek en zijn regering schijnen „te trachten een klimaat voor een heilige oorlog tegen de Fransen te scheppen". De jongste aanleiding tot deze be zorgdheid is een artikel van de direc teur van de Voorlichtingsdienst van Cambodja, waarin wordt gezegd, dat „Boeddhistische monniken hebben ge tuigd van een vurig fanatisme met be trekking tot de kwestie der onafhanke lijkheid, waarbij zij zover gaan, dat zij spreken over een kruistocht of heilige oorlog". Het Franse regiem, aldus het artikel, wekt geen vertrouwen meer in officiële kringen van Cambodja, die van mening zijn, dat het beter is volledig onafhan- Behalve het wereldrecord 100 meter vlinderslag heren is ook het record op de 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk ver beterd. Gustav Kettesi had voor dit num mer 5 min. 26,8 sec. nodig. Het record stond Op naam van de Fransman Maurice Lusien met een tijd van 5 min. 35,6 sec. Lusien was de eerste wereldrecordhouder op dit nummer, aangezien hij de eerste is geweest die beneden de limiettijd van 5 min. 53 sec. was gebleven. De gisteren te Assen gehouden TT- marathon, een 25 kilometer-loop, is ge wonnen door Janus van der Zande (Olym- pia '47) ln 1 uur 29 min. 7,2 sec. Zijn clubgenoot De Koning kwam ln 1 uur 29 min. 39 sec. op de tweede plaats en derde werd Overdijk (A.A-C.) in 1 uur 29 min. 39.3 sec. Britse en inheemse troepen hebben in Kenya in de afgelopen drie dagen honderd Mau-Mau-Ieden gedood in het bosgebied van Aberdare ten Westen van Fort Hall. Voorts werd gisteren gemeld, dat benden in het Zuiden vr.n het Njeri-reservaat aanvallen onderne men en drie bruggen hebben vernield. Britse vliegtuigen hebben doelen in het gebied van Aberdare aangevallen en beschoten. WILHELM PIECK „OP WEG NAAR GENEZING" President Wilhelm Pieck van Oost- Duitsland, die zich voor zijn gezondheid in de Sovjet-Unie bevindt, is „op weg naar genezing", aldus heeft de chef van Piecks kanselarij, Otto Winzer, Donder dag op een bijeenkomst te Schwarza (Thilringen) verklaard. Winzer heeft on langs de Oostduitse president in de Sovjet- Unie bezocht. De nieuwe Sovjetrussische ambassa deur en Hoge Commissaris in Oostenrijk, Ilytjev, heeft gisteren zijn geloofsbrieven aan de Oostenrijkse president, Theodor Koerner, overhandigd. In de loop van volgende week kunnen de eerste Lockheed Super Constellatlons war» de KLM, de „Electron" en de „Proton" uit de Ver. Staten op Schiphol worden verwacht. Zoals wij al schreven is de KLM de eerste burgerluchtvaart- maatschappij, die deze grote verkeersvliegtuigen in gebruik neemt. Wij geven op deze kaart een vergelijking van dit reuzenvliegtuig met de DC-3, (Dakota), het eerste toestel, dat na de oorlog bi) de KLM de dienst uitvoerde. De Dakota kon 28 passagiers vervoeren, de Super Connie 82. De Dakota weegt 7580 kg het nieuwe vliegtuig 33.000 kg. Het eerste toestel haalt 285 km per uur, de huidige 300 km (kruissnelheid). kelijk een gewelddadige dood te ster ven dan met geboeide handen om t« komen". In officiële Franse kringen verklaart men, dat dit artikel daarom zo „alar merend" is, omdat het vrijwel zeker is goedgekeurd door de koning zelf. Een niet nader genoemd aantal Franse mi litairen is naar Cambodja vertrokken om de ongeveer vijfhonderd Franse in woners van Pnom Penh, de hoofdstad te beschermen. Ongeveer zeven tot acht honderd Fransen maken deel uit van het leger van Cambodja. President Eisenhowers speciale afge zant, onderminister Robertson, heeft gisteren een onderhoud van bijna drie uur gehad met president Rhee van Zuid-Korea met het doel di#as verzet tegen de wapenstilstand te overwinnen. De Amerikaanse ambassadeur en de Zuidkoreaanse premier waren bij het gesprek aanwezig. Robertson overhan digde Rhee een schrijven van minister Dulles. Na afloop van het onderhoud zei Rhee, dat Robertson vele goede ideeën had meegebracht en het weder zijds begrip was verbeterd. Robertson noemde het gesprek „zeer vriendschap pelijk". In officiële Zuidkoreaanse kringen verklaart men. dat president Rhee verzoeningsgezinder schijnt te worden. De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Hammerskjoeld. heeft gisteren in Canada verklaard, dat de autoritei ten van de Ver. Naties de hoop op een bestand in Korea nog niet hebben op gegeven. Hij voerde besprekingen met gadering na het sluiten van een be- Pearson voorzitter der Algemene Ver stand. Overigens maakt de „New York Ti mes" melding van berichten. «Jje wij zen op nieuwe plannen der Zuidko reaanse regering om na het mogelijk falen van het huidige overleg met de VS in de grote havensteden Poesan en Intsjon een staking uit te roepen voor de arbeiders, die de goederen voor de oorlogvoering der VN lossen. Bii een grote ontsnappingspoging uit een krijgsgevangenenkamp bij Poesan werden twee gevangenen door geal lieerde wachten gedood. Het Achtste Leger meldt een krachtige Chinese aan val aan het Oostelijk deel van hét cen trale front. Er zijn verwoede gevech ten aan de gang. Bijna 40.000 verloren en verweesde kinderen verblijven nog in de verlaten dorpen en loopgraven van het Zuid koreaanse strijdgebied. Dit is meege deeld door brigade-generaal Boyce, al gemeen secretaris van het Britse fonds tot redding van het kind, bij zijn terug keer te Londen van een reis naar Korea. Ongeveer eenzelfde aantal is opgespoord en in tehuizen onderge bracht, zei hij. Er heersen geen epidemieën, maar door ondervoeding staan de kinderen bloot aan tbc. Zijn organisatie zal in Engeland een campagne beginnen om de Koreaanse kinderen te helpen. Wiley, de voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat, heeft gisteren te New York gezegd, dat, indien de bondgenoten van de Ver. Staten wat staal in hun ruggegraat krijgen, de Russen op een eventueel te houden vier-mogendhedenconferentie om krui mels zullen bedelen. Volgens Wiley dienen de geallieerden te eisen, dat de Sovjet-Unie zich uit Duitsland terugtrekt, de legers van de bondgenoten ontbindt, een Oostenrijks vredesverdrag tekent. Polen ziin vrij heid geeft en een onheroeaelijke wa penstilstand in Korea sluit. De onlusten in Oost-Berlijn, Tsiecho- slowakiie. Polen en elders achter net ijzeren gordijn hebben de geallieerden de gelegenheid verschaft om voordeel te trekken uit de Russische zwakheid, aldus Wiley. Een Nieuwzeelandse Ingenieur heeft een stengun geconstrueerd, waarmede men om een hoek kan schieten. Na proef nemingen door het Nieuwzeelandse leger, is het wapen op de geheime lijst ge- olaatst en voor verder orlerzoek naar het Britse ministerie van Oorlog gezon den.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4