OLEX™'/ RANG Aanspoel-sfeer" bevorderlijk voor diefstallen op Rijkswerf Situatie komt voor een grondig onderzoek in aanmerking Vlootschouw een succes Öiiéiol'^ïuiié Jimmy Brown en de Oranjehemden Toenemende belangstelling voor de volleybal-sport Solex Vertegenwoordiger K. Majolë, - Keizerstraat 98, - Telefoon 2883 Even water laden VOORKOMEN IS BETER DAN GENEZEN „Orleans 1953" een zware wedvlucht Hr. Ms. „Tromp" op bootjesreis IN HET KORT „Snip en Snap" in de kermisweek Te weinig oefen gelegenheid Luitenant ontving erepenning VAN STRAATEN Geslaagd volksfeest in Den Burg Naast de alom bekende van Zoeken naar inzicht in de achtergrond vetSHüpeiitt# van c&mste tang. Moeilijkheden in competitie door gebrek aan zaalruimte en scheidsrechters Merkwaardige mensen en dieren in Australië TEXT/ELBOKSERS KEIZERSTRAAT 69 Veel belangstelling voor „Elizabeth is Koningin" Tussen Ilaaks en Kuitje Texel DONDERDAG 2 JTTLI 1953 f. 392.5o R. S. STOKVIS ZONEN N.V. zijn hart het gevoelik heb recht op hetgeen ik verschalk. Zo zou men kunnen zeggen, dat vroeger een soort „aanspoel-sfeer" op de grens tussen zee en land zeer bijzondere factoren schiep, welke heel andere opvattingen omtrent het „mijn en dijn" deden heersen dan op het land. Een jutter, die 's nachts geheimzinnig liep te slepen met vaatjes boter, aangespoel de „ballekies" of misschien zelfs waardeloos gejut goed, zou het niet in zijn hoofd halen, iets weg te nemen uit het boetje van zijn buurman. Allen eigenaar IN HOEVERRE treft men zulk een „aanspoel-sfeer" aan op de Rijks werf? Is het niet zo, dat ook daar de aanwezige goederen en materialen min of meer toebehoren aan allemaal? Uiteraard zal het personeel begrijpen, dat de officieel in de magazijnen te boek staande voorraden „taboe" zijn. Maar hoe staat men tegenover artike len en materialen, die als bestemd voor een bepaald karwei in de maga zijnen zijn „gekocht", maar niet voor DE LAATSTE TIJD ZIJN IN ALKMAAR verscheidene diefstallen en helingszaken berecht, waarbij employé's van de Rijkswerf of van andere Rijksinstellingen te Den Helder betrokken waren. Het lijdt geen twijfel, dat met dit alles de naam der Rijkswerf waaronder de volks» mond gemakshalve alles samenvat wat in Den Helder semi-marine is geen betere klank krijgt en dat het aanbeveling verdient, een poging te wagen om door te dringen tot de achtergrond van deze dingen. Dat ist een uiterst moeilijk pogen, omdat de neiging tot stelen in ieder mens aanwezig kan zijn en slechts zeer bepaalde en soms nauwelijks aan wijsbare factoren zulk een neiging bij het personeel van de Rijks werf kunnen bevorderen. Hoewel wij over het algemeen een grote voor zichtigheid voorstaan bij het schuiven van schuld op „de omstandig heden", menen wij toch dat het goed zou zijn indien de betrokken auto riteiten zich eens terdege in deze omstandigheden of laten wij zeg gen: de diefstal-bevorderende factoren verdiepten. UET accentueren van bedoelde om- standigheden behoeft niet plaatste vinden met het oogmerk, eventuele schuldigen vrij te pleiten. Uiteraard wordt bij het bepalen van de straf maat rekening met dergelijke factoren gehouden, maar belangrijker is onzes inziens dat een juist inzicht in de achtergrond van vele diefstallen kan inspireren tot het treffen van de meest gewenste preventieve maatrege len. Wij schilderen de situatie niet met overdreven sombere tinten, wanneer wij aannemen dat lang niet alle dief stallen aan het licht komen. Hoe groot het percentage wei-ontdekte ge vallen is, kan niet bij benadering worden geschat. Wel zal er. een ver band bestaan tussen de gemiddelde omvang der ontdekte en niet-ontdekte delicten. Zo zou men kunnen conclu deren, dat de diefstallen over het al gemeen geen hoge waarden betreffen. Doch aangezien vele kleintjes één grote maken, is wel zeker dat het Rijk telkenjare voor een flink bedrag wordt benadeeld. Dat gaat uiteinde lijk ten koste van de gemeenschap, waartoe op hun beurt de bekende en onbekende daders behoren.... Jutters-mentaliteit. 70NDER diepgaande psychologische bespiegelingen kan men gevoeglijk aannemen, dat degene die wat mate riaal voor privé-doeleinden stiekem mee naar huis neemt, geen ogenblik denkt aan de paar centen die deze kruimeldiefstal hemzelf indirect kost. In ieder geval zit er winst voor hem aan.... En toch geloven wij, dat het winstmotief bij kruimeldiefstallen als deze niet de enige drijfveer is. Mis schien schuilt er in de diepste diep ten van de menselijke ziel nog wel verband met een sluimerende jutters- mentaliteit, welke zelfs in een zeker rechtsbesef wortelt. Wat zeiden de jutters vroeger? En wat zeggen sommigen nog? „De zee geeft, de zee neemt!" Wat aan het strand aanspoelt is van ons allemaal. Wie iets vindt, mag zich eigenaar noemen. Onbewust wordt hiermede een sportief instinct gehonoreerd. De jutter onderneemt iets, hij tracht riva len te vlug af te zijn, hij trotseert weer en wind, hij offert zijn nacht rust op, kortom dat alles versterkt in De wedvlucht „Orleans 1953" zal in de annalen van de postduivenvereniging „Nieuwediep" geboekstaafd blijven als een van de zwaarste die ooit weid ge vlogen. Deze vlucht over een afstand van zeshonderd kilometer geldt onder de liefhebbers als de mooiste van het hele seizoen. Geen wonder, dat niet minder dan honderdzestig beste vlie gers voor deze titanenstrijd waren in gezet. De vogels hebben het ditmaal wel bijzonder moeilijk gehad. Zij werden 's morgens om half zes in Orleans ge lost en kregen al direct met slecht weer te kampen. Des te groter de pres tatie van de eerste-priisvlieger, die bin nen de twaalf uur thuis kwam. Deze vogel, toebehorende aan de combinatie Hengsdijkvan der Giessen, werd om 17.15 uur geklokt, met drie kwartier voorsprong op nummer twee. Slechts veertig duiven waren 's avonds op hun hok teruggekeerd. De uitslagen waren: Hengsdijkvan der Giesen 1, 5, 8, 30. 36. 37: D. Trijs burg 2: G. Schotting 3; P. Bontes 4. 6. 10; P. Wit 7, 14; P. Beukers 9, 21, 24: J. Bamhach 11, 19. 33: J. Petrus 12. 13, 16, 31; M. Lichtenberg 15, 32- A. Agema 17; Borra 18. 40; R. Ruiten 20; J- Stein- man 22, 29: Gebr. Koonman en zn. 23; O. Zondervan 25; M, Ruiten 26. 29: Van der Werf 27: H. Prins 28, 34; Van der Aa 35' J. Dienaar 38. Hedenavond wordt ingekorfd voorSt. Denls en morcen voor Zaandam. T> klokken v^den op de gebruikelijke tij den gesteld. Met een aatal adelborsten aan boord is Hr. Ms. lichte kruiser „Tromp" uit Den Helder vertrokken voor een z.g. „bootjesreis". Evenals Hr. Ms. zeil- schoener „Urania" loopt de „Tromp" allereerst de Engelse haven Rosyth aan om daarna koers te zetten naar de Noorse wateren. Daar staan diverse fjorden op het vaarprogramma. De ha vens van Bergen en Stavanger worden aangedaan, waarna de „Tromp" via Kopenhagen terugkeert naar Nieuwe diep. Op 29 Juli wordt de kruiser in de haven terugverwacht. De sociale werkster van de Neder lands-Hervormde gemeente houdt op werkdagen (behalve op Maandag) des morgens van negen tot tien uur, en bo vendien op Dinsdag, en Donderdagavond van zeven tot acht uur, spreekuur aan het adres Tweede Vroonstraat 8. De afdeling Den Helder van de Ne derlandse Valleybal Bond houdt van avond in de bovenzaal van café „Post- brug" haar jaarvergadering. De nieuwe basketball-velden bij Oud Den Helder worden vanavond om half acht officieel in gebruik gesteld. In de Witte bioscoop wordt van avond de film „De dood van een han delsreiziger" vertoond. Voor het marinepersoneel wordt vanavond in de Marinecantine de film „Kikvorsmannen" gedraaid. de volle honderd procent worden ver werkt? Het is ons bekend, dat allerlei over geschoten materialen, welke reeds in de boeken verantwoord zijn, maar door verschillende oorzaken niet meer ip de magazijnen terugkerfen (vaak omdat het „niet meer de moeite is"), in de magazijnen terugkeren (vaak Daarbij zijn bijvoorbeeld stukken ka bel, die. een toevallig passerende ar beider juist goed kan gebruiken voor het aanleggen van electrisch licht in zijn schuurtje. Zo zijn ettelijke voor beelden te vinden van het zich toe eigenen van Rijkseigendommen in de „aanspoel-sfeer". Hoe meer de mensen allerlei wegge worpen voorwerpen gezien in het licht van het grote geheel misschien vrijwel waardeloos, maar voor een enkeling toch niet te versmaden in de vuilnisbakken of daarbuiten aan treffen, hoe groter de kans op kleine misstappen. En aangezien kleine misstappen, aanvankelijk nog met enige innerlijke' onzekerheid gedaan, onwillekeurig door grotere worden gevolgd, komt het ons voor, dat al het mogelijke moet worden gedaan om de Rijkswerf van deze „aanspoel- sfeer" te bevrijden. Wij hebben de innerlijke overtui ging, dat het aantal klachten en rechtszaken over diefstallen ten na- d.ele van het Rijk hierdoor, zal afne men, temeer omdat wij van één ding vrijwel zeker zijn: de verdachten, die voor de rechter verschijnen, zullen er geen ogenblik over denken even min als de boven-aangehaalde „jut ters" iets van hun buurman, of van welke burger ook, weg te nemen. De vlootschouw, die het afgelopen weekeind in Amsterdam is gehouden, is, naar de persoonlijke mening van de ka pitein ter zee J. F. van Duim, comman dant maritieme middelen Amsterdam, een succes geworden. Ongeveer 25.000 personen hebben in drie dagen de oorlogsschepen bezichtigd, terwijl énige duizenden met rondvaart boten of op eigen gelegenheid langs de oorlogsbodems zijn gevaren. Het experiment, want dit was het in werkelijkheid, zal dan ook haast zeker in de komende jaren herhaald worden. Aanvankelijk was het de bedoeling deze vlootschouw het ene Jaar in Rotterdam en het andere in Amsterdam te houden, maar er wordt nu reeds overwogen beide steden in één jaar kennis te laten maken met de Koninklijke Marine en zo een stevige band te leggen tussen dit wapen en de grootste havens van ons land. Het ligt voorts in het voornemen vol gende malen ook de koopvaardij in te schakelen. Het aantal voortekenen van defeest- week neemt zienderogen toe. Het ker misterrein wordt reeds op verscheidene plaatsen ingenomen door standhouders, die met de montage van hun attracties zijn begonnen. Tot de traditionele ge beurtenissen tijdens de feestweek beho ren ook de voorstellingen van „Fa veur" in Tivoli. Herman Rinket's „Va riété Faveur" komt volgende week Woensdag tot en met Zaterdag in Ti voli met als hoofdschotel het duo Wal denMuyselaar in hun creatie van „Snip en Snap". Verder treden o.m. op Bert van Dongen, Herbert Joeks, de kunstfluiter Jan Tromp, de Deense ac trice Aase Rasmussen, een trio rijwiel kunstenaars en een acrobaten-trio. De muzikale omlijsting staat onder leiding van Tonny Bakker.es. U kocht wel eens drups of populair gezegd „zuurtjes" Als U echter naar RANG Crtstal fruits vraagt, kunt U veel meer ge nieten. Probeert U eens de fijne smaken: citroen, sinaasappel, frambozen enz. Aan de doorschijnende, kristal heldere kleuren herkent U direct de frisse, sublieme kwaliteit. Let op de naam RANG op het bescher mend omhulsel van ieder .Rangetle" (Advertentie, Ing. Med.) J' 24. Jimmy Brown had gehoord, dat zijn pleegzoon die Zaterdagmiddag als middenvoor van 't vijfde een oefen partijtje mocht spelen tegen het vierde elftal van De Biggers en hij besloot met hem mee te gaan. „Dat moet ik nou toch 's zien" dacht hij. „Ik ben echt benieuwd, hoe hij dat er af zal bren gen". Samen met Jackie fietste Jimmy raar het veld van De Biggers, en toen zij er waren aangekomen en Jackie zich naar de kleedkamer wilde bege ven om zijn voetbalpakje aan te trek ken, had hij tegen hem gezegd: „doe je best, speel zo goed als je kunt en blijf eerlijk. Bedenk, dat je een sport man bent. Géén trucjes en dat soort aingen. Heb je dat begrepen?" „Ja pappie", had Jackie geantwoord en toen was hij in de kleedkamer ver dwenen. Jimmy had het zich op de tribune gemakkelijk gemaakt en het duurde met lang of meneer Bikkebak- ker had zich daar bij hem gevoegd. „U is misschien nieuwsgierig meneer Brown", zei de voorzitter van De Big gers, „maar ik ben 't ook. Die eend vogel van een trainer van ons heeft m van de week langs de kant laten zitten, maar ik verzeker U, dat ik 'm c.èt heb ingepeperd. U zult 'm straks kijken, als Jack de bal te pakken krijgt. Of-ie 't in Keulen hoort don- „5?; Ik verkneuter mij nu reeds als ik daar aan denk". Jimmy knikte maar eens. Hij zat toch een beetje in span ning. DAT TN DEN HELDER van een toenemende belangstelling voor de volleybal-sport sprake is, vonden w'ij duidelijk geillustraerd ,n het jaar» verslag, dat de competitieleider van de Nederlandse Vo leybal Bon.1 der te stede aan het afdelingsbestuur heeft uitgebracht. Het is wel op» merkelijk, dat de lieren (voor wie toch de keuze tussen allerlei sporten groter is) meer interesse toonden dan de dames. Voor heit se.zoen 1952 -1953 werd door negen nieuwe heren-teams ingeschreven, waaronder enkele tweede en derde teams van reeds aangesloten verenigingen. Nieuw waren hierbij de teams van L.S.K. en Hermes. Gen,ut werden de inschrijvingen van Marmag en HCSC 3, terwijl Postiljon «ebtijden,, de competitie terugtrok. Bij de dames schreven Hermes 2. KVH 3 en Marmag niet in, terwijl de Helderse Melkcentrale met een tweede team inschreef. j\E afdeling ondervond ook dit jaar ke mvHprnm. He nolle medew wederom de volle medewerking van de Marine-autoriteiten, die de gymnas tiekzaal rail het Koninklijk fiwtitou een avond per week beschikbaar stei- den voor de heren-wedstrijden, terwijl de dames eens in de veertien dagen de beschikking hadden over de Sportschool op de Rijkswerf. De nieuwe gymnas tiekzalen van enkele scholen bleven ook dit seizoen voor de diverse vereni gingen hermetisch gesloten, met uit zondering van het lokaaltje van het gemeentelijk Lyceum. Deze „ruimtenood" kwam het spel peil tijdens de competitie niet ten goede, daar de meeste teams bij ge brek aan oefengelegenheid de volley- balsport alleen tijdens competitiewed- strijden konden beoefenen. Ook het rcheidsrechtersprobleem gaf de afde- ling veel zorgen, wat o.a. tot uiting kwam toen de beslissingswedstrijd tussen HCSC en Adelborsten werd gespeeld. Hiervoor moest een scheids rechter van de afdeling Zaandam wor den uitgenodigd.... Andere moeilijkheden rezen, door dat verscheidene malen tijdens de com petitie afberichten van teams binnen kwamen, met als gevolg dat op korte termijn verschuivingen in het wed- strijdrooster moesten plaats vinden. Ook is hgt voorgekomen, dat teams onvolledig in het veld verschenen wat evenmin bevorderlijk was voor een goede gang van zaken. De resultaten in het afgelopen wedstrijdseizoen wa ren als volgt: Bij de dames legde HAV voor het derde achtereenvolgende jaar beslag op de eerste plaats, terwijl Zeemacht 2 de eretitel in de tweede klasse be haalde. De promotiedegradatiewed strijden tussen HAV 2 en Zeemacht 2 vielen via een beslissingswedstrijd uit ten gunste van de marinemannen. In de eerste- klasse heren werd Adelborsten 1 na een beslissingswed strijd tgen HCSC kampioen. De heren van KVH moesten na hun nederlaag tegen Adelborsten 2 degradatiewed strijden spelen. In de tweede klasse werd Gemeentedienst kampioen, ter wijl WSOV 3 onderaan eindigde. In de derde klasse A werd LSK ongeslagen kampioen, terwijl Pro Patria 2 in de derde klasse B met de erepalm ging strijken. In de promotie-degradatiewedstrijd n gelukte het Gemeentedienst, met een voor KVH onfortuinlijke wedstrijd te promoveren naar de eerste klasse. Het team van LSK boekte nog een fraai succes, door ook in de promotiede gradatiewedstrijden tegen WSOV 3 en PP 2 ongeslagen te blijven. Bij Kon. Besluit is als blijk van goed keuring en tevredenheid toegekend de erepenning voor menslievend hulpbetoon, in brons, met bijbehorend loffelijk ge tuigschrift, aan A. J. Bos. luitenant ter zee der 1ste klasse, wegens het met ge vaar voor eigen leven, door tussen en zich naar de wal kerend schip en die wal te water te springen, redden van de verdrinkingsdood van de bewusteloos te water gevallen matroos der 1ste klasse P. J. W. van Amerongen, bij de Alge mene Marinemagazijnen te Den Helder op 17 April 1952. Voor het marinepersoneel wordt op Woensdag 8 Juli een bijzondere avond belegd in de Marinecantine aan de Buitenhaven. Door dr. J. M. Lodewijks, die zelf jarenlang in Australië heeft vertoefd, worden dan films vertoond over „Merkwaardige mensen en dieren in Australië", aan de hand waarvan de heer Lodewijks bovendien vele inter- resante bijzonderheden over het vijfde- werelddeel zal vertellen. Op het pro gramma staat verder de vertoning van een film over het Groot Barrière-rif, dat door miriaden schaaldiertjes voor de Oostkust van Australië is bouwd. Het herenteam van HCSC werd, daar het Adelborstenteam door omstandig heden niet kon worden afgevaardigd, uitgenodigd om de afdeling Den Hel der te vertegenwoordigen brij de dis- trictskampioenschappen te Enkhuizen. Het behaalde hier een eervolle derde plaats. De dames van HAV vertegen woordigden de afdeling bij de dis trictskampioenschappen te Alkmaar, waar zij jammer genoeg weinig succes noteerden. Herinneren wij verder nog aan de stedenontmoetingen tussen de dames- en herenteams van Den Helder en Zaandam, die werden gehouden op 29 November 1952 te Den Helder en op 25 April 1953 te Zaandam. (Advertentie, Ing. Med.) OMSTREEKS middernacht trof fen wij aan de Buitenhaven „wa- terboer" Piet Agema aan, druk doende Hr Ms fregat „Dubois" van zoet water te voorzien. Dat geschiedt meestal overdag, maar door het tekort aan drinkwater moet dit werk thans tijdelijk 's nachts gebeuren. Desondanks gaat het met moeilijkheden ge paard. Normaal kan twintig ton water per uur worden verwerkt, maar onder de huidige omstandig heden is de laadcapaciteit vijf zes ton per uur. En aangezien de „Dubois" veertig ton nodig had, moest op een kleine zeven uur tanken worden gerekend. De heer Agema had gisteravond om negen uur de kraan opengedraaid, zodat hij vanmorgen om uier uur pas kon zeggen: „Ziezo, het zit er op!" Onze „waterboer" noemde het een geluk, dat Hr Ms „Tromp" voor haar vertrek op bootjesreis al een flinke portie zoet water in Am sterdam had geladen, zodat in Den Helder slechts een kleine aanvul ling nodig bleek. opge- Het Helderse publiek heeft een ver rassende belangstelling aan de dag ge legd voor de kroningsfilm „Elizabeth is Koningin", waarvan het aantal voor stellingen ongeveer moest worden ver dubbeld. Vanavond wordt de laatste yijftlen vertoningen in de Witte bioscoop gegeven. Bovendien werd de film vijfmaal voor scholieren gedraaid. De schoolvoorstelling van hedenmor gen kon, dank zij een sympathieke geste van de bioscoopdirectie, kosteloos door ruim tweehonderd bejaarde stad genoten worden bijgewoond. In totaal zullen naar schatting ruim tienduizend bezoeken deze voortreffelijke docu mentaire hebben gezien. 's morSen hoog water om 0.00 18 50 uur" TI 'aae ,water 0m 5 55 18.50 uur. De temperatuur van het zee water was 19.6 graden Celsius. De vereniging van Volksfeesten en Texelse Folklore had Maandag 29 Juni ter gelegenheid van de verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard volksfeesten georganiseerd. Begonnen werd met een parachute- wimpelzoekwedstrijd. Deze parachutes en wimpels werden gedropt uit een sportvliegtuig van de „Aero Club". Overal buiten Den Burg stonden auto's en fietsen klaar en spoedig na de afwerping kwamen reeds de eersten binnen. Hierna werd de traditionele strijd om de vrouw en om de man gehouden, waarvoor veel deelnemers waren, ooit van de badgasten en de op Texel ge legerde militairen. Hierna werd een fietsenrace georganiseerd maar daar op het laatst de fietsen onklaar raakten werd de rest van de race veranderd in hardlopen. Al met al was het een zeer geslaagde avond. Duizenden mensen waren op de Groene Plaats samen ge komen en in de balzalen werd tot 2 uur heel gezellig gedanst. De uitslagen luiden: Parachute wed strijd: 1 B. Hogewoning (gratis rond vlucht). 2 J. Roeper f 10. 3 B. Witte f 7.50, 4 Alie v. d. Vis f 5. Wimpels: 1 Betty v. Egmond, 2 D- Zijm en J. Agter, 3 Ide Moerbeek, 4 Fred Brucher, 5 J. Kikkert 6 Dick Dros, 7 H. Collau, 8 Nel v. Egmond, 9 Niek Roers. 10 Kees Mooyen, 11 Ferry Graaf, 12 Jac. Mosk, 13 M. v. d. Hoort, 14 B. Beumkes, 15 M. Hollander. Strijd om de man: 1 P. Smit de Waal (taart), 2 Haber (worst) Strijd om de vrouw: 1 J. v. Heerwaarden (taart), 2 Trijntje Ellen (worst). Wieier- en hardloopwedstrijd: 1 G. Zoetelief (fruitmand). 2 W. Lap (taart), 3 A. Barhorst (worst), 4 A. Hin (doos bonbons). A s. weekend draait in Texels Bios coop Theater de bekende film De kleine wereld van Don Camillo met in de hoofid- rol Fernandel. De S.V. Texel heeft ongeveer 5000 oliebollen verkocht, wat een brlto op brengst van f 417,05 gaf. Michel Blnsbergen ls benoemd aan bet Sociografisch Bureau te Zaandam. VISSFRIJBERICHT URK. Woensdag werd door 112 vaartuigéh aangevoerd: 9607 pond kuilpaling, pril® f 0.74—f 0.85, 572 pond lijnaal. pril® 1f MO, 14 pond snoekbaars f 9.45, 37 pond rode baars f 1. 80 pond voorn f 0.04 per pond en 722 bak nest, pril® f 2.60 per bak van 37 K kg.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2