Sterke onrust in Oost-Europa door voedselgebrek u „Gesprek met Sovjets" niet op de agenda? De heer D. Repko directeur van de AVRO Het AVRO-bestuur werd in het gelijk gesteld Koerswijziging .in Hongarije Kruis „Avondklok" in een deel van Polen Een meerderheid van twee derden vereist Stuwdam bij Tignes is klaar Meisje gedood bij een aanrijding TWEE slachtoffers van verdrinking De Tour de France Maandag 6 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarsan£ No- 1,81 Goedkeuring van EDG (grootste van Europa) Depressies in de aanval Meer kans op regen WEERBERICHT "SKÏÏtó'SêSSSV Voetbalvreugd en -leed in Volendam Meisjes staken hun school in brand De conferentie in Washington BE VAN wil Russen tegemoet komen Vrouw sloeg 61-jarige bezoeker dood In 19 minuten van Londen naar Parijs Algemeen secretaris J. Korver gaat heen TWEE zwaar gewonden bij motorongeval Nederlanders in de voorste rijen Voor Amsterdamse kantonrechter GEEN salaris voor ex-administrateur Vermiste joodse meisjes Telegrafisch verzoek aan Koningin en ministerraad Pseudo-vogülpest in Over- Betuwe breidt zich uit Wervelstorm over Formosa en China Boomplant-incident in de tuin van Windsor Castlc Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meet 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 l'ir DEONDER OPPERTOEZICHT van Moskou staande landen Polen, Hongarije, Isjechoslowakije en Roemenië komen de laatste dagen berichten die soms in duidelijkheid nogal uiteen lopen en spreken over ontösten, sabotage en het uitroepen van de staat van beleg. Zeker ia, dat de gebeurtenissen in deze staten als gemeenschappelijke achtergrond grote moeilijkheden bij de voedselvoorziening hebben. In Hongarije is de regering gewijzigd. De nieuwe premier, Nagv, die Rakosi opvolgde verklaarde dat de behoeften van de zware industrie ondergesel.ikt zullen worden gemaakt aan de landbouw. Hij kondigde aan het opheffen van interneringskampen, grotere religieuze verdraag zaamheid en vermindering van de staatscontrole. Volgens in Stockhol ontvangen berichten kwamen in verschillende Poolse steden botsingen voor van betogers tegen regering en politie. In Roemenië heeft de regering besloten de bevoorrading met brood, groente en suiker te vergroten. Zelfs boeren trekken naar de steden om brood te kopen, waarvoor ze in de rij moeten staan. Ook uit Tsjechoslowakije wordt grote schaarste aan brood gemeld. In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot goedkeuring van het EDG- verdrag geeft de regering enige be schouwingen over de verhouding van dit verdrag tot de Grondwet. Zij be toogt, dat er bepalingen in voorkomen, waarbij twijfel gewettigd blijft of zij niet in strijd komen met de regelingen in de Grondwet en meent, dat de pro cedure van artikel 63 der Grondwet gevolgd dient te worden, hetgeen zij bij nota van wijziging in het ontwerp ge bracht heeft. Ter verduidelijking hiervan diene, dat artikel 63 een bepaling bevat, welke bij de jongste Grondwetswijziging in de Grondwet is gebracht. Indien de ontwikkeling van de internationale rechtsorde zulks vordert, kan krach tens dit artikel in een overeenkomst worden afgeweken van bepalingen van de Grondwet. In zodanig geval geschiedt de goedkeuring der overeenkomst niet dan door een uitspraak van de Staten- Generaal met twee derden der uitge brachte stemmen in elk der Kamers. President Auriol van Frankrijk heeft Zaterdag de stuwdam bij Tig- nes. de grootste in Europa, in ge bruik gesteld. De installatie zal per jaar 770 millioen kilowatt-uur stroom produceren. Door de dam in de bo- vcn-Isère, is een kunstmatig meer gevormd, dat 230 millioen kubieke meters water bevat. Zoals bekend, ligt onder de orpervlakte van dit stuw meer het dorp Tignes, waarvan destijds de 650 inwoners hevig protesteerden tegen de voorgenomen ondergang van hun dorp. De president dankte deze mensen voor hun opofferingen. In ue nabijheid zal een nieuwe dorp wor- den gebouwd. Bij het meer komt oo een nieuw wintersportcentrum. Aan de bouw van de reusachtige dam is vfjf zomers gewerkt. Het teek er gisteravond bij een zonnige zomeravond wiet'ceel 'P» dat het weer de eerstkomende dagen belangrijk ac^.tePii1t„n?r- gaan. Het hogedrxikgebied, waar van het centrum b« de Azoren ligt met een uitloper tot over West-Frankrijk, kan zich boven West-Europa niet meer handna ven. Gister trok er al een denree sie over de Noordzee naar zwe den, welke in het Noorden van ons land al enige regen en veel bewolking veroorzaakte volgende depressie, die van Sc - land naar de Noordzee trekt d hier de wind aanwakkeren enjfi hier in onze kuststeek mogelijk ook regen veroorzaken. Daar er verder op de oceaan een levendige depressieactiviteit heerst, moeten de vooruitzichten onbestendig genoemd wo<ra Vooral in on2e kustprovincie, z af en toe vrij veel wind staan, waarbij de eerste dagen ook kans op regen bestaat. Geleidelijk toenemende bewol king, met later op de dag m het Noorden van het ,land_ M^tiee lichte regen of motregen. Matige en aan de kust tijdelijk wel cht vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen ais gisteren of iets hogere- DINSDAG: Zon op 4.29, onder 21.00; M-an op 050, onder 18.1*. PJOOR HERZIENING van de grond wet is in Hongarije het aantal mi nisteries verminderd door diverse samenvoegingen. Ook zijn drastische wijzigingen doorgevoerd in de samen stelling van het politieke bureau. Rakosi's functie als secretaris-generaal der communistische partij werd afge schaft. Hij is nu lid van een uit drie man bestaand secretariaat, Behalve de premier zijn ook de mi nisters van Buitenlandse Zaken, De fensie en Landbouw vervangen. De nieuwe premier, Nagy, werd in 1895 geboren en stamt uit een familie van arme boeren. Hij werd leerling sloten maker en trad toe tot de arbeiders beweging. Bij de Octoberrevolutie streed hij in Rusland tegen de „Wit ten". In vorige regeringen was hij mi nister van Landbouw. Binnenlandse Zaken en Defensie. Behalve boven gemelde veranderingen kondigde Nagy aan, dat de kleine boeren een belangrijke rol in de gemeenschap spelen. De regering zal hen steunen en toestemming geven de collectieve boerderijen te verlaten en opnieuw een eigen boerderij te beginnen. Bij het parlement zal een voorstel inzake am nestie worden ingediend. Beperking van bewegingsvrijheid voor zekere personen zal worden opgeheven. Op het gebied van de buitenlandse poli tiek zal worden gestreefd naar vriend schap met de Sowjet-Unie en handels betrekkingen met de volksdemocra tieën en met kapitalistische landen. De nieuwe minister van Defensie. Bata, heeft zijn opleiding ontvangen in de Sowjet Unie. In politieke kringen in Londen wor den de wijzigingen in Hongarije ge zien als een voortzetting van de nieuwe politiek in het Sovjet-blok, cue is ingezet na de dood van Stalin. Men onderstreept daarbij de vergroting van de persoonlijke vrijheid. Over de gebeurtenissen in Polen zeggen gewoonlijk goedingerichte kringen in Stockholm, dat zich onge regeldheden hebben voorgedaan in ver schillende Poolse steden als Warschau, Gdynia en in Silezië. Men acht er de toestand wel gespannen, maar berich ten in Berljjnse bladen, waarin wordt gesproken over onlusten op grote schaal, zelfs een opstand van het Poolse volk, worden overdreven ge noemd. Wel zijn er door de Poolse overheid maatregelen genomen. Zo zijn nieuwe gebieden langs de Oost zeekust met prikkeldraad afgezet en geldt voor de streek langs de grens met Duitsland van 21 uur af de avondklok. In de Poolse pers wordt toegegeven, dat er onder de bevolking onrust heerst als gevolg van voedselgebrek de infiltratie van Russen bij het leger en de politie en de „angst, dat Rusland zou besluiten de goede gezindheid van de Duitsers te kopen door de vroegere Duitse gebieden, die na de oorlog aan Polen werden toegewezen, aan Duitsland terug te geven". Het Westduitse persbureau DPA heeft gis teren gemeld, dat een groot aantal Baltische radiostations de laatste da gen niet meer in de lucht is geweest. Radio-Moskou verklaarde Zondag dat de regeringen in de Oosteuropese landen zich wijden aan verbetering van de levensstandaard. „Steunend op de onbaatzuchtige hulp van de Sovjet- Unie en de nauwe samenwerking met alle landen van het vredeskamp heb ben de volksdemocratieën grote suc cessen behaald op alle gebieden van het politieke, economische en culturele leven", aldus Moskou. De spelers van EBOH uit Dord recht gingen op de schouders, nadat zij zich in Volendam in de eetste klasse hadden gespeeld. Drie meisjes uit Wolverhanipton, die haar school in brand staken, nadat een van haar had gezegd dat dit „wel leuk" zou zijn, zullen niet meer op die school terugkomen. Het curatorium van de meisjesschool heeft tenminste besloten, de ouders te vragen hun kinderen van school te nemen. De 36-jarige mevrouw E. J. v. d. H. te Weesperkarspel heeft Vrijdag haar 61-jaHge buurman V. d. R. doodgesla gen. De buurman was, zoals hij wel meer deed, koffie komen drinken. Over een nog niet opgehelderd feit kreeg de vrouw ruzie met de man, welke twist zo hoog liep, dat zij het treeftje van een petroleumstel nam en de man hiermee op het hoofd sloeg. De slag kwam zo hard aan, dat V. d. R. aan de gevolgen is overleden. De vrouw ver stopte het lijk in haar huis, doch toen 's avonds haar echtgenoot thuis kwam, vertelde zij hem wat zij gedaan had. Deze heeft toen aangifte bij de Rijks politie van Weesperkarspel gedaan. De vrouw, die bekend heeft, is in verze kerde bewaring gesteld. De conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van de V.S. Groot-Brittannië en Frankrijk, welke op 10 Juli te Washington begint, zal wellicht een week duren, heeft een woordvoerder van het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken meege deeld. Hij verklaarde dat de agenda, waar over de drie landen het thans eens zijn, waarschijnlijk niet zal worden uitgebreid met een gedachtenwisse- ling over de mogelijkheid van een viermogendhedenbijeenkomst. Deze kwestie zal uitvoerig worden bespro ken op de conferentie van president Eisenhower en de premiers van En geland en Frankrijk op Bermuda, welke is uitgesteld, aldus de Britse woordvoerder. De Britse Labourafgevaardigde Ar- thur Lewis zal binnenkort in het La gerhuis vragen, of de conferentie van Bermuda „met het oog op de gewij- zidge omstandigheden" wellicht te Londen kan worden gehouden. Hij zal Een Rritse „Swift'-straaljager heeft gisteren een nieuw snelheidsrecord gevestigd over de afstand Londen Parijs. Het toestel vloog de afstand in 19 min. 18 sec. Dit is 1 min. 18 sec. minder dan het oude record, dat in 1949 door een Britse „Hawker"-straal- jager werd gevestigd. Tijdens de Zaterdagmiddag te Groningen gehouden algemene vergade ring van de AVRO is de heer D. Repko, tot nu toe administrateur van de AVRO, met algemene stemmen benoemd tot directeur. De heer G. de Clercq, de voorzitter der AVRO, deelde mede, dat de algemeen secretaris, de heer J. Korver, het bestuur van de AVRO per 12 juli zal verlaten wegens het bereiken van zijn 75e verjaardag. de raad van beheer bij de „Nozema". Als zijn opvolger werd benoemd de heer mr H. A. Wassenbergh, oud-offi- ciei van Justitie te Amsterdam. De vol gende vergadering zal in Arnhem wor den gehouden. DE 500.000STE VOLKSWAGEN Te Wolfsburg in Duitsland is dezer dagen de vijfhonderdduizendste Volks wagen gemonteerd. De fabriek levert thans per dag 700 auto's, doch kan daarmee nog niet de grote vraag dek ken. GROTE BRAND IN STOCKHOLM In Stockholm zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag elf huizen door brand vernield. Een honderdtal perso nen is dakloos geworden. De heer Korver heeft zitting in het bestuur sedert 1928. Hij werd in 1936 penningmeester van de AVRO en in 1Q47 tevens algemeen secretaris. Deze laatste functie behield hij, toen het penningmeesterschap in 1947 overging fn ander handen. De heer Korver, al dus de heer De Clercq, heeft in het nmroepwezen een zeer belangrijke rol gespeeld, en ook door zijn boekjes over het zelf bouwen van radio's, heeft de heer Korver veel bijgedragen tot de ve'breiding van de radio. Hij blijft na mens de AVRO verbonden als lid van hierbij als argument aanvoeren, dat de conferentie is uitgesteld, omdat Sir Winston Churchill op medisch ad vies rust moet houden. Op een congres van de Britse La- bourpartij te Newton, in Wales, heeft de leider van de linkse groeperingen in die partij, Bevan, Zaterdag een be roep gedaan op de Westelijke geal lieerden, om „de Russen enige stap pen tegemoet te komen". Bevan zeide, dat de Amerikaanse regering niet heeft beperkt, dat de Russen enkele stappen hebben ondernomen op de weg naar de wereldvrede. Hij was van mening, dat er geen vrede in Europa kan zijn, zolang Duitsland verdeeld is Zaterdagavond omstreeks kwart voor zes is de veertienjarige wielrijdster Hennie de L. op de Rozengracht te Amsterdam bij het passeren van en kele fietsers onder de aanhangwagen van een vrachtauto terecht gekomen. De wielen van de zware wagen reden over het hoofd van het slachtoffer. Zij is direct naar het Wilhelminagasthuis vervoerd. Na aankomst bleek ze reeds te zijn overleden. De vijftig-jarige conciërge bij de rechtbank te Zutphen, de heer Z. en diens dochter, zijn Zaterdagmiddag te Doetinchem zwaar gewond bij een ver keersongeval. Tussen Doetinchem en Doesburg haalde een autobus een vrachtwagen met hooi in, die juist stopte.. Uit de tegenover gestelde rich ting kwam de heer Z. aangereden met zijn motor en als duo-passagiere zijn dochter. De bus kwam in botsing met de motor, vader en dochter werden van het motorrijwiel geslingerd en zwaar gewond. De toestand van de heer Z. is levensgevaarlijk. De dochter is er eveneens nog ernstig aan toe. De slachtoffers werden naar het zieken huis te Doetinchem overgebracht. Op de Vinkeveense plassen is gister middag de zeilexcursie van een groep vrijzinnig-christelijke jongeren tot een droevig einde gekomen door de dood van de 26-jarige J. van Z. uit Amster- dam. Zijn tochtgenoten, die hem het laatst hadden gezien toen hij uit zijn boot het water in dook, waren hem gaan zoeken toen zijn afwezigheid be- gon op te vallen. Mén vond hem drij vende aan de walkant. De 24-jarige landbouwerszoon, M. V. uit Rosmalen, is Zaterdag bij het zwem mend oversteken van een wetering in een diepe kolk terecht gekomen en verdronken, aangezien hij de zwem kunst niet voldoende meester was. Een paar uur later heeft een passerende fietser de kleren, die langs de kant lagen, opgemerkt. Hij waarschuwde de politie te Rosmalen, welke het slacht offer uit de diepe modderige kuil heeft kunnen ophalen. QOK in de tweede en derde etappe van de Ronde van Frankrijk heb ben onze landgenoten met succes hun krachten gemeten met die van de top- renners. welke door Italië, Belgie, Frankrijk en Spanje werden uitverko ren. De uitslag van de tweede etappe was een nieuwe „Tour"-sensatie. Even als in de eerste etappe eindigde de Zwit ser Schaer op de eerste plaats, gevolgd door onze landgenoot Wout Wagt- mans. De derde etappe was welis waar minder succesvol, maar als men in aanmerking neemt dat de Neder landse ploeg in totaal vier defecte wielen moest verwisselen en zeven maal een andere band moest opleggen, vinden wij het maar knap dat Wim van Est op de zeste plaats kon ein digen en de Nederlandse equipe nog altijd op de eerste plaats in het ploe- genklassement troont. Bovendien staan Wout Wagtmans, Thijs Roks en Wim van Est resp. op de tweede, vier de en zesde plaats van het algemeen klassement. (Voor ons verslag zie men de sportpagina's). PEN paar jaar geleden is er, zoals onze lezers zich wellicht zuilen herinne ren, een controverse ontstaan tussen de Nederlandse regering en haar hoog ste officier, generaal mr Kruis. Sedert dien was generaal Kruis geen officier „buiten dienst", maar generaal in wer kelijke dienst „zonder werk". Het was een bijzonder onbevredigende toestand. Onlangs heeft minister Staf bekond gemaakt, dat hij bezig was met de voor bereiding van een wetje, dat het ont slag van opperofficieren zou regelen. Kort daarna verscheen er een bericht in de bladen, dat generaal Kruis een functie had aanvaard bij een van de grote reisbureaux in den lande. Daar mee redde hij wellicht de regering voor een figuur. Zij zit niet langer met deze generaal „opgescheept". Doch n"-ar onze mening is het jam merlijk, dat Nederland de beschikking heeft over een knap generaal, die bo vendien bereid is zijn land naar beste weten te dienen, maar die in het bur gerleven een positie heeft moeten zoe ken, omdatde regering geen raad met hem weet. Men moet zich bij het beoordelen vpn deze zaak afvragen bij wie de fout ligt. Het is niet twijfelachtig, dat gene raal Kruis geen gemakkelijke heer is. Evenmin is het een strijdpunt of Kruis' internationale contacten van gewicht zijn. Neen, de fout moeten wij niet bij deze generaal zoeken. De fout ligt veel eer bij een regering, die deze man van formaat niet weet te hanteren in het belang van het land. Haar allure is nu eenmaal van mindere kwaliteit. Kruis heeft zowel in Londen als na de oorlog in ons land de opbouw van een nieuwe strijdmacht geleid of van zeer dichtbij meegemaakt. Hij heeft verbindingen in het buitenland, waaraan de huidige machthebbers niet kunnen tippen. Is het niet zeer droevig, dat er voor deze man bij de verdere uitbouw van het Europese leger geen taak is wegge legd? Het schiint, dat men in Den Haag is vergeten, dat men in het algemeei. van middelmatigheid geen last heeft, maar dat het altijd mensen zijn, die iets in hun mars hebben, met wie moeilijk heden kunnen ontstaan. De weg van de minste weerstand is het dan deze mensen opzij te zetten. Het zou Den Haag gesierd hebben, indien Kruis in Europees k'der aalt het werk was ge zet. Grote mannen zijn in ons land, evenmin als elders zo dicht gezaaid, dat wij vrede kunnen hebben met het feit. dat zij hun diensten aan een reisbureau aanbieden. I)E KANTONRECHTER te Amsterdam, mr J. Oppennoorth uit Hil versum, heeft Zaterdag liet AVRO-bestuur, dat door de voormalig administrateur, de lieer J. N. Cramer, in civiel geding was gedagvaard, in het gelijk gesteld en de heer Cramer in zijn eis niet ontvankelijk verklaard. Eiser v/erd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding, die ge raamd worden op f 75.—. De heer Cramer had geëist, dat de AVRO hem alsnog 5 maanden salaris zou uitbeta len. Hem was in April van het vorig jaar ontslag verleend met de bepaling, dat hij alsnog een jaar lang zijn salaris zou ontvangen, mits hij geen enkele actie tegen de AVRO zou ondernemen. Na 7 maanden gaf hij echter 't comité van actie, bestaande uit AVRO-leden, Reeds vijf jaar zijn zoals bekend is in Nederland twee Joodse kinde ren zoek, nl. Anneke Beekman en Betty Melhado. Het opperrabbinaat, de per manente commissie tot de algemene za ken van het Ned. Israelietisch kerkge nootschap en de hoofdcommissie van de Joodse kerkgenootschappen hebben zich nu men tot nu toe onmachtig bleek de twee kinderen terug te vin den telegrafisch gewend tot de Ko ningin en tot de ministerraad, en tege lijkertijd besloten de publicatie voor te bereiden van een witboek in ver schillende talen. De pseudo-vogelpest blijkt zich in het oostelijke deel van de Over-Betuwe uit te breiden. Was vorige week in de buurtschap Eimeren onder de gemeente Eist (O.B.) pseudovogeipest uitgebro ken onder een 250 stuks tellende hoen derstapel, thans is een nieuw geval ge constateerd op een hoenderbedrijf in het dorpje Gendt (Over-Betuwe). De veeartsenijkundige dienst heeft bestrij dingsmaatregelen laten treffen. Het Japanse tankschip Nissjo Ma- roe is Zondag (voor de tweede maal) met 16000 ton Perzische olie in Tokio aangekomen. die vijandig tegenover voorzitter De Clerq staan, een verklaring af, waarin hij had neergeschreven, dat het AVRO- bestuur in 1946 f 15 000 aan vacantie- gelden uit de verenigingskas had op genomen en onder de bestuursleden ver deeld. Met deze verklaring diende het comité van actie een aanklacht bij de justitie in, die echter niet werd ver volgd. Na de enorme overstromingsramp, die het Japanse eiland Kloesjioe trot, trok Zaterdag een wervelstorm over het eiland Formosa naar de Oostkust van China. De storm, die een snelheid van 240 km per uur bereikte, trok over Zuid-Formosa en trof o.a. de hoofdstad Taipeh. De straten lagen vol puin en de stroomvoorziening v>el voor een groot deel uit. Er ontstond ook een dijkdoorbraak in de haven plaats Hoeatien, waar 334 huizen wer den weggevaagd. Op Formosa telde men 71 doden. Op het Japanse eiland Honsjoe werden door de storm zes personen gedood. Het Ch'nvo ""«■♦e'p.nd werd bereikt op een punt 750 km. NO van Hongkong. De bewoners van de ge hele Oostkust zijn gewaarschuwd. De Nederlandse kolonie in Japan is voor de slachtoffers van Kioesjioe een hulpactie begonnen. Ter herdenking van de kroning van koningin Elisabeth zijn in de tuin van Windsor Castle Zaterdag 62 eiken ge plant De koningin zelf plantte de eer ste boom. Ook de hertog van Edln- burgh heeft een jonge eik geplant. De afgevaardigde van Malta weiger de op het laatste ogenblik dit ook te doen. Dit omdat het eiland volgens hem wordt veronachtzaamd. Ti plantte een parkwachter maar Malta-boom Malta heeft ln een memorandum aan de Britse regering gevraagd om verlening van de status van land van het gemenebest. Malta ressorteert nog onder het Britse ministerie van Koloniën. r oen de

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1