Kolenproductie dient opgevoerd met 16-millioen ton E Vragen staat vrij (hefarme 4 r Onafhankelijkheid van V.S. is een eerste eis STRIJD TEGEN DE Isotoop is aan de loop Vliegende storm Om het geluk van Peter ST.'ïKr.jSü BANDEN 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! K.S.G.-,,Hulpmotor" voor Europa's eenheid (II) KARTELVORMING Luister eens naar: Radioprogramma NOG SLECHTS 25.000 JODEN in Nederland ANMB noteert het 80.000ste lid BOEKEN BULLETIN Reeks INBRAKEN in de omgeving van Gouda PimPam, Pom en de wonderlamp Opbrengen niet te voorkomen De jalouzieën Mag ik naar Den Haag? De Huwelijksbureaux Nostrodamus Ontvankelijk Auteursrechten Tweede Moeder Van Pot en Ketel Helpt u mee? Voorzichtig De Pacht De Vriend door Kit tg Lessels Ii.ÏS' onY°orzichtig luid en wanhopig, RIJWIELMOTOR lichtst lopend (Van onze speciale verslaggever RUIM 16 MILLIOEN TON STEENKOOL, grotendeels cokes, hebben de zes landen van de Kolen, en Staal Gemeenschap in het afgelopen jaar uit de Verenigde Staten moeten importeren. Deze invoer is verant woordelijk voor 21 pCt. van het chronische dollartekort dezer landen. De Hoge Autoriteit heeft zich thans tot taak gesteld, dit tekort binnen afzienbare tijd geheel weg te werken. Het is nog niet mogelijk, precies aan te geven, welke objecten er op het ambitieuze investeringsprogram staan, dat uitbreiding van de Westeuropese kolenproductie met 16 mil- lioen ton mogelijk moet maken, zo vertelde ons een lid der Hoge Auto riteit. Een deel van de investeringen zal door auto-financiering kunnen geschieden, want de heffingen der aangesloten landen komen vlot bin nen. Voorts zal een beroep op de Europese kapitaalmarkt worden ge daan. Hier zal echter moeten worden opgepast dat, gezien de schaarste aan risico-dragend kapitaal, niet een te groot deel van dit kapitaal naar deze sector wordt weggezogen. Ten slotte lijkt, als sluitstuk, het verkrij gen van particulier Amerikaans kapitaal tot de mogelijkheden te be horen, vooral na de recente reis der heren Monnet, Spierenburg en Etzel naar de V.S. MAAR hoewel een investeringprogram als zodanig nog niet is opgesteld, er is wel een bepaalde lijn. Vóór alles wil men de cokesproducfie uitbreiden. Vervolgens wil de k.S.G. de kolenproductie in België en de staal- productie in Duitsland rationaliseren. Dit laatste is van groot belang, omdat, mocht er een crisis komen, Engeland er bij de huidige stand van zaken gunsti ger voor staat dan het Ruhrgebied. Niet, dat men deze investeringen aan de ondernemers zal opdringen. De on dernemers blijven vrij in hun doen en laten, dat is een der grondpijlers van de K.S.G. Maar de prijszetting door de Hoge Autoriteit zal de ondernemers zonder enige twijfel in de richting an rationalisatie en expansie stuwen. Daarbij wordt gewaakt tegen kartel vorming. Twee kartels heeft de Hoge Autoriteit reeds uitgeschakeld en een onderzoek is gaande naar andere. Die strijd tegen de kartels is een der vier richtlijnen, die voorzitter Jean Monnet vorige week in de gemeen schappelijke vergadering der Assemblée van de Raad van Europa en het KSG- parlement heeft getrokken. De drie zijn: productieverhoging, het waken 'mor de belangen der arbeiders en het streven mar samengaan met Engeland. Engelse liefde JJET blijft Monnet en de zijnen een dóorii in het oog, dat de Engelsen JUBILEUMOPDRACHTEN. Nog twee werken, in opdracht van de jubilerende AVRO gecompo neerd. Begonnen wordt met een vijfdelige Serenade van Henk Badings, waarvan het schema weinig nieuws openbaart. Dan volgt een zevendelige suite van Willem Strietman naar aanleiding van het verhaal van Edgar Allen Poe, De Maskerade van de Rode Dood. Het schrijven van zulk een werk is een hachelijke onderne ming. Muziek kan niet meer dan een sfeer uitdrukken, nimmer een nauwkeurige schildering van een of meer gebeurtenissen ge ven. Bijzondere aandacht dus voor dit programma (Donderdag 20.05 over Hilversum II, 298 m). DIE ZAUBERFLOETE. van Mo- zart. Thans volgen fragmenten uit de tweede acte (Donderdag 2315 over Hilversum I, 402 ml. DONDERDAG 9 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 1100 KRO, 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 710 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weer berichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12-30—12.33 Land- en Tuinbouwmedede- linen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pianospel. 13.35 Omroeporkest en soliste. 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Promenade Orkest. 15.45 Gram. 16.00 Bijbellezing. 18.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 18.00 Idem. 18.35 „Op de stelling". 18.43 Leger des Heils-kwartier. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Vossenjacht. 21.15 „Over grachten, wallen en kantelen", klank beeld. 21.45 Metropole Orkest en solist- 22.15 Piano-recital. 22.35 Gram, 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws, en SOS- berichten. 23.15—24.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00-2400 AVRO (7.50—8.00 VPRO), 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. (7.50 Dagopening.) 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Gevar. mu ziek. 12.00 Zang en plano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Orgelspel. 12 50 Uit het Bedrijfsleven. 1300 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Dansmuziek. 14.00 Gevar. programma. 14.30 Piano-recital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.45 Voor de Jeugd. 17.30 Mil. causerie. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzending: Drs. F. J. A. Terwisscha van Scheltinga: „Ruid en Z.-O.-Azië". 18.00 Nieuws. 18.15 Sport- problemen. 18.25 Mil. Orkest. 18.55 Ronde van Frankrijk. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Lichte muziek. 19.40 Re portage. 19.50 Gram. 2000 Nieuws. 20.05 Omroeporkest. 21.10 Cabaret. 21.50 Amu- s< tnentsmu'iek. 22.20 Disco-causerie. 23.00 Nieuws. 23 15 Sportactualiteiten. 23.30— Sl.00 Gram.inuzlck. zich. evenals de Scandinavische landen, Zwitserland en de Verenigde Staten, vergenoegen met een delegatie een gezantschap zou men het eigenlijk noe men in de K.S.G.-hoofdstad Luxem burg. Maar de Britse afgevaardigde George Chetwynd heeft in deze ver gadering de houding van het Verenigd Koninkrijk nog als volgt omschreven: „Wij kunnen het meisje niet trouwen, omdat wij al oudere en sterkere liefdes banden hebben. Evenmin kunnen wij een verhouding beginnen om a.h.tv. een zondig leven te gaan leiden met alle voordelen van een huwelijk zonder de verantwoordelijkheid er van. Voor ons is het de vraag: Kunnen wij komen tot die mate van begrip, verdraagzaamheid en afwezigheid van hartstocht, die een duurzame platonische vriendschap tus sen ons mogelijk maakt." Engeland blijft dus vooralsnog afzij dig, al zinspeelde de heer Monnet er in de vergadering op, dat er zekere voorstellen in bespreking zijn, die in de nabije toekomst een gemeenschappelijk overleg met de Engelsen mogelijk moet maken. Deze toenadering gal dan geschieden onder de druk der realiteit, dat de K.S.G. Engeland op zijn exportmarkten zal gaan belagen en als concurrent op treedt bij de aankoop van schroot. En geland profiteert op het ogenblik mee van alle discussies en van de research der K.S.G. en op het ogenblik is er dus nog eerder sprake van een „zondige verhouding" om de termen van de heer Chetwynd te gebruiken) dan van een platonische vriendschap.# Maar de afwezigheid van Engeland zal er de zes kolen- en staallanden niet van mogen weerhouden, op de ingesla gen weg voort te gaan. Want de Kolen- en. Staal Gemeenschap is op dit ogen blik het enige plechtanker, dat het schip genaamd Verenigd Europa be hoedt voor afdrijven naar de oceaan van woorden te Straatsburg; waar de golven van nationale en belangentegen stellingen het huikje onvermijdelijk moeten verpletteren. Bij het honderdjarig bestaan van de synagoge te Arnhem is medegedeeld, dat er een tekort aan rabbijnen en voorgangers der Joodse gemeenten in ons land is. Het joodse seminarium wordt momenteel slechts bezocht door drie leerlingen, zodat er meer leer krachten dan leerlingen zijn. Dit is voornamelijk een gevolg van emigratie van joden naar Israël, Amerika en an dere landen. Het aantal joden in Ne derland bedraagt momenteel ongeveer 25 000 tegen ongeveer 120.000 voor 1940. De Algemene Nederlandse Metaal- bedrijfsbond heeft dezer dagen het 80.000ste lid genoteerd. Deze bond is de grootste bedrijfsbond, aangesloten bij het N.V.V. Het hoofdbestuur heeft besloten alle leden als feestgeschenk een broodplank met een broodzaag te dooi toekomen. Verder zijn er nog geschenken voor het 80.000ste lid en voor hem die dit lid aanbracht. Wanneer U zich onbehaaglijk voeli, doet 'n enkel tabletje Chelarine „4" wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een an der mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN INÉÉN TABLET 'n jQije doet wonderen.' (Advertentie Ing Med.» Enige dagen geleden ,jf, ^nheLC°2j troleren van aard0(isUtdinffc i omgeving van Steenwijk een Isotoop S:9 gegaan Isotopen korrels ter grootte van een vuursteen tje, die een zeer sterke cn fleroarlyke radioactieve uitstraling heb^>1' Zy worden gebruikt voor het meest mo derne systeem om lassen op deugde tiikheid te onderzoeken. Alle pogingen om het verloren ge raakte korreltje op te sporen zijn t dusverre zonder resultaat gebleven. At het personeel dat bij de le"J*n0.e," werkt is onderzocht, want iemand die enkele weken een isotoop bij zich zou dragen, kan daarvan fatale gevolgen ondervinden. In de omgeving van Gouda zouden de ,22-jarige monteur J. M. den B. uit Rietveld en de 22-jarige gemeente werkman H. van N. te Waddinxveen drie en twintig diefstallen hebben ge pleegd. Negen er van waarbij o.m. mo torrijwielen werden buit gemaakt, waren de knapen, die vanochtend voor de Rotterdamse rechtbank terecht- stonden, ten laste gelegd. Zij bekenden het ten laste gelegde. De officier van Justitie meende dat een zware straf hier op zijn plaats was. Tegen ieder van hen eiste hij een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. 61. Vol verbazing staarden de drie broertjes het negertje na, dat met Zijn hoepel het bospad afhoepelde. „Snap jij er iets van?" vroeg Pim aan zijn brocr- tjes. „Jullie hebt het toch óók gezien, hè?" Pom en Pam knikten, terwijl ze met grote ogen het bospad afkeken, waar Ali nu om een hoek verdwenen was. „Zou hij terugkomen?vroeg Pim, die nog steeds de wonderlamp in zijn hand had. „Nou we mferken hetwel antwoordde Pom, die nu eindelijk zijn sokken kon aantrekken. Hij had zijn voeten met zijn zakdoek afgedroogd en die zakdoek kreeg nu bijna precies zo n kleur als het vodje, dat Pim in zijn broekzak had. „Vooruit jongens, naar huis toe", gebood Pim. „Moeder weet niet, vaar we blijven". Op een holletje Bij de internationale uitgeversmaat schappij het Wereldvenster te Baarn zijn de memoires verschenen van Klaas Toxopeus. de schipper van de redding boot „Insulinde" en de broer van de al even bekendef Mees Toxopeus. In een onopgesmukt en eerlijk verhaal vertelt deze zeeman-in-hart-en nieren van de tochten, die hij met de reddingboten van Rottum en Oostmahorn over het wad maakte. Hij schrijft over de vergeefse tochten over de zware brekers, die het note- oopje met de ondergang bedreigd jn en over moeilijke reddingen, waarvoor de hoogste graad van zeemanschap werd vereist. Vliegende Storm is geen boek van een redder, die zichzelf op de borst slaat. Het is een eenvoudige re- portage, maar tussen de regels door be merkt men de sterke moed van de be manningen, die met hun reddingboten het zwaarste weer en de woedende bre kers trotseren om andere zeelui te red den. COMMIGE MENSEN kennen een bijna magische werking aan pa pier toe. Ais iets maar óp papier staat dan is dat onwrikbaar ge worden. Staat iets niet .op papier, dan is het waardeloos. Het één is evenmin juist als het ander. Lezer bijvoorbeeld, kan nooit ontkomen aan de alimentatie-plicht t.o.v. zijn kind. Zelfs al heeft de gewezen echtgenote ,,op papier" gezet dat het niet hoeft. Als deze echtgenote op enig moment steun vraagt o.i.d., dan zal men ondanks dit gewichti ge en gezegelde papier lezer voor de alimentatie aanspreken. Overi gens zijn mondelinge overeen komsten even rechtsgeldig als schriftelijke. Het is alleen moeilijk om ze te bewijzen als een van de partijen trouweloos is. IS HET HUIS nadrukkelijk ge- 1 huurd met jalouzieën dan dient eigenaar te zorgen dat deze er zijn of blijven. Indien de eigenaar wei gert de jalouzieën te doen her plaatsen, dan kunt u zich wenden tot de huuradviescommissie om huurverlaging, of tot de kanton rechter met het verzoek of hij de eigenaar wil dwingen, tot herplaat sing over te gaan. CEN JONGEMAN werkt in Den Haag en nu wil zijn moeder we ten of ze, want de jongen is kost winner, bij hem in de Residentie wonen mag. Dit is op zichzelf, in gevallen als dit, niet onmogelijk. Ze zal echter de veilige weg be wandelen, ais ze zich even met de gemeente Den Haag over deze kwestie verstaat. MENTOR VROEG aan lezers en lezeressen vertrouwelijke in lichtingen over hun gunstige (of ongunstige) ervaringen met huwe lijksbureaux. Vooral van de zijde van die bureaux kreeg hü veel toegezonden. Hetgeen begrijpelijk is. Maar hij geeft toch de voorkeur aan ervaringen van hun cliënten. CEN LEZER wil hierover graag iets weten. Nu is dit een gevaar lijk teriein, waarover wij dan ook geen mening zullen neerschrijven. Alleen enkele zakelijke gegevens. Michel de Nostre-Dame was een Frans arts en astroloog die leefde van 1503 tot 1566. In 1555 schreef hij zijn Centuries, profetieën in verzen, öie in astrologische krin gen tot cp heden groot aanzien ge nieten, omdat veel van deze voor spellingen zouden zijn uitgekomen. CEN ANDERE LEZER heeft wel eens gehoord of gelezen dat een zaak door de Rechter „niet-ontvan- kelijk" werd verklaard. Wat is dat precies, vraagt hij. Als een zaak niet-ontvankelijk wordt verklaard, dan spreekt de Rechter daarmee uit, dat de juridische basis in deze vorm niet deugt, zodat een andere dagvaarding moet worden opge steld. Als öe eiser bijvoorbeeld niet bevoegd is, het niet tijdig deed of niet in de juiste vorm of de zaak niet bij de juiste instantie indiende, kan een zaak „niet-ontvankelijk" worden verklaard. JJEZE MOETEN ook worden be taald, als er door een vereniging een besloten bijeenkomst wordt ge houden. Volgens de auteurswet, is een bijeenkomst niet meer beslo ten als deze van een vereniging uitgaat. Men zal dus verstandig doen, wanneer men zich verstaat met de B.U.M.A. te Amsterdam yEGENOVER de tweede moeder bestaat geen alimentatie of on derhoudsplicht. Daar vloeit dus oók uit voort, dat de (stief-)kinde- ren niet aansprakelijk kunnen wor den gesteld voor de kosten van be grafenis of eventuele schulden. Tenzij per testament die stief-kin- deren als erfgenaam werden aange wezen. Want men erft in dat geval ook de schulden, wanneer men de nalatenschap niet verwerpt. ALi™ ZO regelmatig brieven ontvangen, denken wij ook wel eens over die brieven na. Speciaal, bedoelen wij (want over iedere brief denken wij natuurlijk) over de achtergrond. Als er dan twee brieven komen over één zaak, hele maal onafhankelijk van elkaar i» er zeker reden voor. Wonderlijk, dat mensen over een heg en epn boom, zo ver van elkaar kunnen afraken, ondanks hun naast-elkaar wonen. •Daar was een brief van meneer Ke tel over de heg. die zijn erf af scheidt van dat des heren Pot. Er was ook een brief van de heer P°t over diezelfde heg, van de andere kant gezien. Ze beschuldigen elkaar van allerlei plannen inzake die heg. Wij dachten toen aan die historische Bccheljoen. Je hebt ook van die blauwe tegeltjes over die geschie denis. De heren Pot en Ketel moes ten zo'n tegeltje kopen. Die Bochel- joen vergat dat hij een enorme bochel had en liep deswege grimas sen te maken achter een meneer met een bochel. Meneer Pot zegt dat Ketel zwart is en Ketel beweert het ook, maar net andersom. Daar om hebben beiden een wat zwarte lever en loopt hen de gal over. Het gekke is, dat beiden zulke beste kerels zijn. Kijk, dachten wij (en de geschiedenis van de splinter en de balk leefde voor ons) wanneer nu meneer Pot eens over eigen fouten schreef en meneer Ketel ook, dan waren we er. Maar in ernst: is het niet dwaas dat wij als Christenen de grootste ruzie maken over een heg, een boom of een struik en dat we het daar nog niet over eens kunnen worden?" QM DIT WEER goed te maken: enkele lezers zitten met moei lijkheden. Wie weet er (geoorloof de) raad op? De een heeft onder zijn huis bar veel padden. Hoe raakt hij die kwijt? Een ander heeft op zolder en tussen plafond vleer muizen. Wat te doen? UET IS ALTIJD dringend gewenst 1 om met verder onbekende bui tenlandse relaties voorzichtig te zijn! Hiervan zijn de nodige voor beelden aan te voeren. Een jonge dame ontmoette een Engels echt paar tijdens een vacantie in Neder land. Later bleef er briefwisseling, gevolg (er was een jaar voorbij ge gaan) een verzoek om eens over te komen. In dit geval was de vader zo voorzichtig om eerst even te in formeren. Toen bleek dat dit echt- paar sinds de vorige zomer geschei den leefde. De brieven kwamen van mijnheer, die echter nooit vergat de groeten van „mevrouw" te doen. De uitnodiging kwam van meneer. Een sloegen zij nu de weg naar huls in en weldra stonden ze voor Moeder, die IntM rl. mnAIn HAL... weiurti 7't,a ogen tekort kwam om de mooie souve nirs te bekijken. „Kijk Moeder, een zak- mes met een priem en een glassnijder enn;.... 'n blikopener en een kurke- trekker", riep Pam en hij duwde Moe der het 'begerenswaardige mes vlak onder haar neus. „En ik heb een echte padvlndersriem gekregen, Moe der", riep Pom blij. „Mag ik nu ook een sleutel alsublieft om er aan te hangen?" „Eventjes stil, kinderen, mijn oren 'tuiten", riep Moeder lachend, maar haar ogen zochten Pim, die wat op de achtergrond gebleven was. „En jij, Pim?" vroeg ze. „Wat heb jij ge kregen?" ONZE lezers kunnen kos. teloos antwoord krij gen op vragen en moeilijkheden, bvvoorbeeld over: - juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrijft dan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor, Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw brief niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. arts liet zijn meisjes In een tijdelijke betrekking naar Parijs gaan. Het leek zo goed dat hl) niet informeer de. Tot uit de brieven van de meis jes bleek dat er een en ander niet in orde was. Meisjes moeten nooit zonder informatie Baan werken in, of invitaties aannemen naar het bui tenland. al lijkt het ook nog zo goed. Bij het Maatschappelijk In formatie- en Adviesbureau in het Centraal-station te Amsterdam, kan men alle inlichtingen en medewer king krijgen. UET IS INDERDAAD mogelijk, nu u de grond in eigendom kreeg de pacht te doen beëindigen, nu u deze grond zelf in gebruik wil ne men. U kunt zich voor volledige in lichtingen in deze wenden tot de Grondkamer, die in Haarlem ge vestigd is. JA, HOE U HET nu moet aanleg- gen om te bereiken, dat uw zoon niet meer omgaat met die vriend, die zoveel ongewenste invloed op hem heeft, is zo maar niet te zeg gen. Vergeet niet, dat dit toch ook wijst op karakter-slapheid van uw zoon, zodat hij zeker mee schuldig is aan minder behoorlijke dingen. Als u echter tegen die vriendschap rechtstreeks ingaat .bereikt u mis schien het tegendeel van wat u wilt. U zou in overweging kunnen nemen het thuis zo gezellig te ma ken, dat hij een duidelijk verschil ziet tussen uw gezin en dat van zijn vriend. En verder, zonder op zettelijk te zijn, zijn belangstelling wekken voor liefhebberijen die veel tijd eisen, zodat er voor de vriend weinig of geen tüd over blijft. MENTOR. 51. „Bryce, ik kan onmogelijk vergeten wat er gebeurd is met Lorna's portret, 't Zelfde zou met het mijne kunnen ge beuren. En, totdat ik zeker ben, dat het niet zo Is, totdat ik met je op de Casa kan komen zonder dat men mij doet voelen dat ik als een inktvlek op het vloerkleed ben, totdat er geen voor oordelen meer zijn en je moeder mij kan aanzien en niet uit wanhoop voor Beatrice siddert, tot dan.." haar stem brak afhebben wij nog ons tafel tje op de binnenplaats, is 't niet lieve- ling?" „Ja, dat hebben we nog", had hij ge voelvol gezegd, „Ik zal vanavond op je wachten en elke avond, dat je kunt komen." Maar hij had niet geprobeerd de hinderpalen waarmee zijn familie te genwerkte, af te breken; hij had me', gezegd door haar verblind: „Wij gaan trouwen en zullen ons eigen huis heb ben; wij kunnen niet meer wachten, Lynne; we kunnen onmogelijk langer wachten. De een of andere dag houden zij wel op met iets tegen je te hebben en tot dat ogenblik hebben wij elkaar wij moeten." 't Was pas nadat zij de hoorn had opgehangen, dat zij zich dat realiseer de. Hij was verlangend geweest naar hun ontmoeting; zijn liefde was even dringend als altijd. Toch voelde zij een terughoudendheid; de dringende on- stuimigheid was er niet; en zij was er verwonderd over en een beetje uit hét veld geslagen. Maar vanavond, aan hun tafeltje, wanneer de sterren in hun wijn zouden duikelen, zou hij het haar duidelijk maken. Om vijf uur gaf zij de dienst over aan de wufte Anton die. al was hij dan erg gevoelig voor een aardig ge zichtje, ook een kundige apotheker ba.ar, <?e, personeelsafdeling, wao IS j k bil de hoek van de gang was, hoorde zij stemmen. Eerst José'! held verdrukt vr°™elijk- £,eze manier, Mac, zullen wij steeds blijven wachten en ik zal gau- wer oua worden dan jij. Tegen de tijd dat ik vijfenveertig ben zal ik te oud zijn, want dan kan ik geen kinderen meer krijgen." Zij sprak bijna vloeiend Engels, met slechts heel weinig accent „Je bent nu pas negentien, José". „Daarom smeek ik 't je. Max 't Is tien henlw«™.Vat ik negem tien ben en je alles kan geven.,.!" Lynne liep met veel lawaai over de dat rii er06»1" 0"l hen te waarschuwen eTaaragingBenZij beschaamd uit deZdeurW!tV'j haar kam" -loot de deur, stak een sigaret aan en legde de parelgrijze chiffonjurk klaar. ZU hooide Jose de kamer er naast bin- K? stmToen "drong" stertje^gniktef S Hartbrekende snikken waren het 1 snikken dat voortkomt uit de diène afgrond van een gemarteld hart 8t°nd 1" kijken de gril- ze chiffon op het bed, maar zii kon neigens h„ar gedachten bij bepalen Opeens drukte zij haar sigaret uit, liep door de kamer en over de gang en toen zij bij José's deur was, maak te zij die zonder aarzeling open. En hier op het bed was er geen betoverend waas van chiffon. Er was alleen maar een Spaanse verpleegster, niet veel ouder dan een kind, die in elkaar gekropen daar lag, haar gezicht verborgen in het kussen, haar handen tot vuisten gebald aan beide zijden van haar donker hoofdje. Een smal voetje hing over de rand van het bed en de witte verpleegsterschoen was er afgegleden en lag op de vloer. Lynne deed de deur /.ai ht es dicht nep naar voren eh haar harden na men de dunne schouders beel, t. rwU zij daaronder al het verdriet van t krampachtig snikken voelde. „Vertel mu eens, wat er aan de hand, is José" zei zij en er was zoveel vnendelijk- d in haar stem, dat er opnieuw een siddering van verdriet door het kinderlijke kleine figuurtje ging. t,a„ uade,m„van het meisje stokte in haar keel. Maar zij hief haar gezicht niet op uit de kussens en zij weigerde te antwoorden. loen stelde Lynne een vraag: Duk. ter Leon, José?" i?ehp,'tKer.kins was als een dolksteek n het hart van het meisje. Zij hief haar hoofd met een ruk op: „Ja het is Max De bekentenis was gedaan J-Ó/ijd bad die te overdenken Zij staarde naar Lynne over dc smalle lijn van haar schouder, haar ogen brandend van gemartelde liefde. Toen, bijna gelijktijdig, en haar slem zakte weg in een bevend gefluister; „Laat mij alleen!" „Ik wil je helpen, José. Misschien kan ik dat". „Nee", de langwerpige ogen waren, zelfs door hun tranen heen, zo donker, dat de iris niet te onderkennen was van de pupil. „Nee", herhaalde zij, „u zou mij nooit kunnen helpen, nooit". En zij liet haar gezicht op haar armen terugvallen en lag onbeweeglijk, be halve dat haar schouders beefden. I.ynne keek naar haar en plotseling w!?i zb bet was geen gissen in hei wilde weg, maar een helder, vaststaan de overtuiging, gegrond op vroegere voorvallen dat het verdriet van dit kleine schepseltje terug te voeren was naar zijn oorsprong in de Casa Garron. Ue oorzaak was die van meerdere verdrietelijkhedenhet brein van Beatrice Penda. Vandaar stroomde het ais een modderige bron, Max Leon omsluitend, sneller wordend en ten leste aanzwellend om José's hart te overstromen Zij voelde een smartelijk medelijden, toen zij naar José Colina keek, wier huilen was als dat van een kind; maar het was dat van een vrouw, die be vrediging zocht in de armen van een man, (Wordt vervolgd) (Advertentie, tn». Med>

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4