Oosteuropese arbeiders blijven nog steeds ontevreden Stevens kwam te laat binnen Overwinning voor prof. Beel Premier Laniel kreeg de wind in de zeilen Waarborgen van VN aan Rhee inzake het bestand? Verkeer in Berlijn nu normaal VER. STA TEN bieden Midden- Oosten militaire hulp aan „Willem Tells"van de Tour de France Ernstige klachten in de Oekraine Eerste reacties zijn gunstig WEEKBERICHT Meteor in Twenthe verongelukt Twee doden bij een autobotsing Welkome „offshore" order voor Nederland BENELUX-gesprek in Luxemburg Motorsleepboot op de Waal gezonken Vragen in de Kamer over nieuwe kruisers Donderdag 9 juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78c Jaarsa"g No. 1184 DJAKARTA WIL WORDEN INGELICHT Sukarno wees een nieuwe formateur aan De grenswijzigingen van Utrecht Tweede Kamer besprak werkindeling Sergean t - vlieger kwam om het leven In het vervolg de waarheid Groot 712.000 dollar Nieuwe kruisers Méér geld in laatje van Franse fiscus BERAAD in Washington Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—61 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties i„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal j 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 CELLER nog dan in de voorgaande 1 vijf étappen, heeft het renners-le gioen van Jacques Goddet gisteren ge streden. Een harde tegenwind kon niet beletten, dat er met een gemid delde van tegen de veertig kilometer werd gereden en het laat zich begrij pen, dat onder deze omstandigheden de étappe-zege van de Belg Van Oe- ncugden in het kamp v-n onze Zui derburen met grote vreugde werd be groet. Vreugde was er echter ook bij de Nederlanders. Hein van Breenen was in de zesde étappe losgebrand en hij heeft het gepresteerd om in de kopgroep van zeven man op de vijfde plaats te eindigen in dezelfde tijd als de winnaar. Ook Adri Voorting heeft zijn gezicht eens in de voorste gele deren laten zien. Enkele honderden meters voor de finish sprong hij uit het peloton en eindigde op Je negen de plaats vóór vrijwel alle Tour-gro ten, die ln gesloten geled-ren in Le Mans arriveerden. Slechts twee Ne derlanders zaten niet in deze groep. Het waren Jan Nolten en Henk Ste ven.' Laatstgenoemde kwam geruirj tijd na het sluiten van de contróle binnen en voor hem behoort de Tour de France 1953 inmiddels al weer tot het verleden. Jan Nolten heeft zich met zijn dolle jacht in de vijfde étap pe geforceerd. Hij eindigde gisteren op de 89e plaats en kreeg ongeveer twintig minuten achterstand op de fa vorieten. (Voor de verslagen zie men pag. 3) De nieuwe zaakgelastigde van In donesië in Australië, dr Tamzil, heeft bij aankomst in Sydney verklaard, dat Indonesië inlichtingen wenst over de jongste besprekingen tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van Australië en Nederland. Schaer geeft weer eens een auto gram weg, terwijl Koblet toe- kijkt. Inmiddels is de samen werking tussen de twee Zwitsers sterk verminderd en wijst alles erop, dat Hugo Koblet voortaan iedere gelegenheid in zijn eigen voordeel zal uitbuiten. President Sukarno van Indonesië heeft gisteravond mr Burhanuddin Hararap officieel aangezocht een nieuw kabinet te vormen. De nieuwe formateur is voorzitter van de parle- mentsfractie van de Masjumi. HOEWEL HET OOSTDU1TSE persbureau A.D.N. gisteravond ont kende, dat zich in Oost-Berlijn stakingen hebben voorgedaan, blijkt uit andere berichten, die gisteren binnenkwamen, dat opnieuw een zekere mate van onrust in de Sóvjetsector van de voormalige Duilse hoofdstad heerst. In tegenstelling, tot de onlusten in Juni zouden de ar beiders in Oost-Berlijn nu demonstreren door het houden van sit- downstakingen en vrijlating eisen vanéhun vorige maand gevangen ge nomen kameraden. Ook zou in de Stfilïn-allee een doek zijn opgehan gen met de woorden: „Wij staken uit sympathie met onze Poolse ka meraden". Er zouden geen Russische tanks of troepen in de straten te zien zijn, doch wel gewapende patrouilles van de Volkspolitie. Bij de regeringsgebouwen in de Leipzigerstrasse is extra bewaking geplaatst. Volgens mededelingen van Westberlijnse vakverenigingen breidt de nieuwe staking zich uit in andere Oostduitse steden. De gemeente raad van Oost-Berlijn verleende gisteren het hoofd van de politie spe ciale volmachten voor optreden tegen „onruststokers" en nieuwe demon straties. Met inghng van vandaag zal het verdeer tussen Oost- en West-Berlijn weer geheel worden hersteld. Dit houdt in, dat ook de treinen tussen West-Berlijn en de eindstations in de Sovjetzone van Duitsland weer gaan rijden. den geuit aan het adres van plan-bu- reaux en departementen. Verbeterin gen werden in het vooruitzicht ge steld. 6 De Hongaarse minister van Handel heeft nieuwe beloften gedaan /oor het verbeteren van de levensstaandaard van de arbeiders. De minister gaf toe. dat de bevolking in de grote indu striële centra voortdurend leed onder de dringende tekorten aan belangrij ke goederen. Het Weense blad „Die Presse" meldt, dat in de nacht van 27 op 28 Juni duizenden pamfletten ln de straten van Budapest zijn verspreid, vooral in de arbeiderswijken. Zij droe gen het opschrift: „Door staking naar vrijheid". NJAAST DE BERICHTEN over schaarste aan levensmiddelen in Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië en Tsjechoslowakije, heeft nu ook de communistische partij in de Oekraine (Sovjet Unie) toegegeven, dat klach ten over de slechte kwaliteit van con sumptiegoederen in Oekraine ge rechtvaardigd zijn. De partij geeft toe. dat bijna op elk gebied van de open bare diensten leiding en uitvoering slecht en gebrekkig zijn. Gesproken wordt ook over storingen in de water voorziening en de levering van elec- trische stroom. Beschuldigingen wer- Volgens diplomatieke kringen te Cairo hebben de Ver. Staten de Arabi sche landen militaire hulp aangeboden voor de verdediging van het midden- Oosten. Het begin zou een hulp zijn ter waarde van 140 millioen dollar, voor öe staten in het midden-Oosten waar bij ook Israël en Perzie. De eerste re acties op dit aanbod kwamen van de ziide van Egypte en waren ..zeer gun stig". Deze Amerikaanse militaire hulp. zo wordt gezegd, is slechts bedoeld ais maatregel op korte termijn, hangenQ een regeling van het Brits-Egypt geschil over de basis in de Suezkana - zone en in afwachting van de uiteinae lijke vorming van een regionale orga nisatie voor de verdediging van net midden-Oosten, volgens de opzet bet Noordatlantisrh verdrag- n Amerikaanse woordvoerders leRfl er de nadruk op. dat de Arabische staten, die voor deze hulp ln aa"m?L king willen komen, moeten beloven, da.. Verwachting tot hedenavond- TAMELIJK KOEL Verwachting, tamelijk koel en at wisselend bew-i.kt met P'aats lijk enkele buien, voornamelijk in de Noordelijke helft va"*1® Matige tot krachtige Westelijke wind. VRIJDAG: Zon op 4-32. °"de' 20.58; Maan op 3.24, onder 2Ü'W' (Van onze parlementaire redacteur) [)ank zij zijn de vorige avond gedane concessie heeft minister Beel gistermiddag in de Tweede Kamer een tweetal klinkende overwin ningen behaald. Niet alleen zag hij zijn wetsontwerp inzake de grens wijzigingen van de gemeente Utrecht met ruime meerderheid aange nomen, maar ook het instellen van een gemeenschapsraad voor Zuilen werd tot veler verrassing aanvaard. Voor de gemeenschapsraad stemden 55 leden (P.v.d.A., K.V.P., K.N.P. en prof. Oud en mevrouw Fortanier van de V.V.D.), tegen 29 leden (A.R., C.H., S.G.P., C.P.N., de overige leden van de V.V.D. en de heren Van Koeverden en Van Rijckevorsel van de K.V.P.). Voor de grenswijziging verklaarden zich 58 leden (K.V.P., C.P.N., P.v.d.A., mevrouw Fortanier, prof. Oud en de heer Korthals van de V.V.D., alsmede de C.H. freule Wttewaall van Stoet wegen) en tegen 26 leden (A.R., C.H., K.N.P., V.V.D., en de heren Van Koeverden en Van Rijckevorsel van de K.V.P.). J\1A enkele kleinere ontwerpen zonder discussie te hebben afgedaan be steedde de Kamer de rest van de mid dag aan een uitvoerige bespreking van haar eigen werkwijze. Terzake is reeds verscheidene jaren geleden een voorstel door jonkheer Van der Goes van Naters (PvdA) ingediend. Na een schier eindeloze schriftelijke voorbe reiding, tijdens welke het oorspronke lijk voorstel ingrijpend werd gewij zigd. kwam dit thans in openbare be handeling. Het voorstel in zijn huidige vorm beoogt voor elk departement een vaste commissie in te stellen van zeven tot elf leden, die zich zowel met de voor bereiding van de wetgevende arbeid van de Kamer als met de contróle op en het overleg met de regering zul len bezighouden. Tegen dit voorstel nu werden vele bezwaren geopperd bij monde van prof. Oud, de heer Tilanus (C.H.), mr. Roos- jen (A.R.), de heer Weiter (KVP) en de heer Gortzak (CPN). Men vreesde van aanvaarding van de voorgestelde werkwijze onder meer een nog verder gaande specialisatie der Kamerleden, een ondermijning van hun verantwoordelijkheid, een aantas ting van de zelfstandige taak van de regering, een discriminatie van be paalde fracties de CPN en bo venal een ondergraving van het de mocratisch beginsel der openbaarhein van de publieke zaak. Ook prof. Romme KW) had grote bedenkingen tegen het als regel voor bereiden van wetsontwernen in de vaste commissies. Met de heren Schou ten (A.R.) en Tilanus diende hü een amendement in om het overigens te verbeteren afdelingsonderzoek als regel te handhaven. Van het in stellen van vaste commissies ver wachtte hij echter in het algemeen wel enige verbetering. Prof. Oud wilde vaste commissies allefen voor uitzonderingsgevallen aanvaarden Zijns inziens betekent het voorstel geen verandering van enige wezenlij ke betekenis voor de wetgevende ar beid: ..voor zover het niet verkeerd is het overbodig en voor zover niet overbodig zeer bedenkelijk!" Hedenmiddag zal de Kam»r de be raadslagingen over dit onderwerp voortzetten. zij de ontvangen Amerikaanse wapens niet zullen gebruiken tegen Israël en Egypte, in het bijzonder niet tegen de Britten in de Kanaalzone. Naar de landen, die hulp willen ont vangen, zullen Amerikaanse missies worden gezonden om de legers aldaar te oefenen in het gebruik van moderne wapena Naar te Cairo wordt gemeld, heeft Engeland te Washington geprotes teerd tegen het Amerikaanse voorne men om wapens aan Egypte te leve ren. Engeland zou deze kwestie ter sprake willen brengen op de confe rentie van Drie te Washington. om kwart voor Meteor-stranl- Qistermorgen twaalf i» een jager van de vliegbasis Twenlhe kort voor de landing vlak bij het vliegveld neergestort. De 27-jarige gehuwde sergeant-vlieger J. G. Zouten uit Eygelshoven kwam daarbij om het leven. n„ viieger raakte, toen hij van plan „i; te landen in moeilijkheden. Het toestel schoof over een weiland en een landweg, raakte enkele bomen en kwam j. rnuur van een landbouwers "„e tm stilstand. Het huis werd -on! hrschadigd. Een in bed liggen- £"„7S v»«e, wM °P .W f^'AAR AANLEIDING van berichten, als zou ue Sovjet-Unie voorstellen de Westelijke landen meer invloed te geven in Centraal Europa in ruil voor een neutralisering van Duitsland, zei president Eisenhower gisteren, er niet voor' te voelen, dat het project van het Europese leger opzij wordt ge schoven om tot de eenheid van Duits- "lahd te komen. Hji zei in de eenheid van Duitsland te geloven. Deze staat is voorbestemd in het Europese ge heel een belangrijk deelgenoot te wor den. Duitslands eenwording en de deelneming van dit land in het Euro pese leger kunnen volgens hem zeker samengaan. De speciale commissie van de Westduitse Bondsdag voor za ken geheel Duitsland betreffende, heeft gisteren uitvoerig over het on derwerp der Duitse eenheid ten aan zien van de internationale toestand be raadslaagd. Op de Eindhovenseweg b(j Weert is gisteravond omstreeks acht uur een auto-ongeval gebeurd, dat aan twee mensen het leven heeft gekost. Een derde slachtoffer werd zwaar gewond. Uit de richting Eindhoven kwam een uit Sittard afkomstige personen auto, waarin alleen de bestuurder was gezeten. Deze wilile een boerenkar passeren, juist toen uit de richting Weert een andere luxe auto kwam. waarin een vrouw en een man zaten. De beide wagens botsten tegen el kaar en de uit de richting Eindhoven komende wagen werd geheel vernield De bestuurder van deze wagen en de vrouw, die als passagier in de andere wagen zat, waren op slag dood. De bestuurder vah laatstgenoemde wa gen werd met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis te Weert overgebracht. GROTE DROOGTE IN CHINA In de Zuidwestelijke provincies van China heerst grote droogte, waaronder 90 pet van de rijstvelden daar heeft te jijden. Dit meldt een officieel dag blad te Peking. De graan- en aardap pelplanten zijn geheel verdroogd. President Peron van Argentinië en president Ibanez van Chili hebben een overeenkomst getekend inr.ake een Ar gentijnsChileense economische unie. De Oostduitse radio heeft giste ren van zichzelf gezegd.dat zij vaak vervelend is en slechts nieuws brengt, dat gunstig is voor de Oostduitse regering. Herbert Gessner, eerste commentator van de Oostduitse radio zei: Wij heb ben ernstige fouten gemaakt en alles door een rose bril gezien als het onze regering of onze ■partij betrof. Onze nieuwsvoor ziening was langzaam. Al deze dingen zullen worden veranderd. Ook brieven van luisteraars met critiek op de regering, zullen voortaan worden vermeld. Als vele luisteraars hun radio afzet ten, is dat niet de schuld van de luisteraars, maar van de radio. Voortaan zullen wij de waarheid spreken De Amerikaanse autoriteiten hebben gisteren in het kader van het „offsdiore procurement"-programma opdrachten geplaatst in Nederland en België, In Nederland voor 712.000 dollar en in België voor 1 millioen dollar. De order van 712.000 dollar is zeer welkom, zowel voor de Nederlandse industrie als voor het Nederlandse le ger, zo vernemen wij van bevoegde zijde, want het geldt hier een NAVO- order, waarvan wij zelf ook profiteren. De bestelling heeft betrekking op on derdelen van wapens (voor 300.000 dollar) en op onderdelen van voer tuigen (voor 412.000 dollar). Ongeveer dezelfde bestellingen zijn geplaatst in België en Denemarken. Bij een ongeval op het terrein van een potasmijn bij Stadtlengsfeld in Oost-Duitsland ziin drie mijnwerkers omgekomen en tien andere vergiftigd. AL voordat de nieuwe kruisers „Di Ruyter" en „De Zeven Provinciën" aan de proeftochten toe waren, werden er berichten gelanceerd over ondeug delijkheid van deze schepen. Herinne ren wij het ons goed dan zijn deze be richten door minister Staf met grete nadruk tegengesproken, m marine-krin gen deden dezelfde geruchten de ronde, waarbij vooral werd gewezen op het t< :t, dat deze schepen al lang geleden op stapel waren gezet en dat zij tijdens de afbouw aan de eisen van de moderne oorlogvoering ter zee moesten worden aangepast. Thans is bekend gemaakt, dat tijdens het dokken na de proeftochten is ge bleken, dat zich aan de achterstevens onder de waterlijn ondeugdelijk giet werk van buitenlandse oorsprong De- vindt, dat zal moeten worden vervan gen. Dit bericht heeft terecht veel "P- zien gebaard, want hoewel men be grijpt, dat constructiefouten altijd kun nen worden gemaakt, vraagt men zich tegelijkertijd af hoe het mogelijk is, dat dezr fouten tijdens een onderzoek met de nieuwste technische middelen niet zijn ontdekt! Wij zijn uiteraard leken, maar wij concluderen dan dat de contróle niet aan alle en de streng ste eisen heeft voldaan. Het is bijzonder onbevredigend, dat het ons verstrekte bericht zo sober is gebleken. Indien namelijk deze giet- stukken inderdaad van buitenlandse oorsprong zijn, waar zijn ze dan ge maakt? Welke instantie heeft in dat buitenland de contróle gehad? Zijn deze gietstukken bij aankomst in ons land op de werf niet opnieuw aan een nauw keurig onderzoek onderworpen? Hoe veel kost dit herstel nu weer? Dit bericht zet kalmweg de goede naam van de Nederlandse scheepsbouw op het spel. Nauwkeurige publiciteit moet daar om werden verlangd, alsmede vanwege het niet te onderschatten feit, dat het Nederlandse volk niet krom ligt voor zijn defensie, teneinde te vernemen, dat de nieuwe kruisers (op dit ogenblik althans) niet perfect in orde zijn. Wjar- bij wij in het midden laten of deze schepen het ooit na alle verbou wingen en verbeteringen zullen worden. Daarom zullen er met spoed vragen aan de minister moeten worden gesteld, opdat deze volledige fT) opening van zaken kan geven. Na een debat van zestien uur heeft de Franse Nationale Vergadering gis teren met 314 tegen 267 stemmen het gehele wetsontwerp der regering, hou dende- maatregelen tot financieel en economisch herstel, goedgekeurd. Na Gisteren hebben de premiers, de mi nisters van Buitenlandse Zaken en Economische Zaken van de Benelux- landen in Luxemburg vergaderd. Om vijf uur, na het slot van de besprekin gen, werd in een communiqué mede gedeeld, dat overeenstemming is be reikt over een aantal beginselen, dat zal worden voorgelegd aan een vol tallige regeringsconferentie, die 24 Juli zal worden gehouden. Tengevolge van de sterke stroom is de motorsleepboot „Schip Marie" bij de uitmonding van het Amsterdam- Rijnkanaal op de Waal bij Tiel bij het opdraaien omgeslagen en gezonken. De kapitein van de motorboot, B., wist zieh zwemmende in veiligheid te bren gen. De Rijkswaterstaat heeft voor zorgsmaatregelen voor de scheepvaart genomen. President Eisenhower heeft gisteren een uur met zijn voornaamste militaire en politieke adviseurs beraadslaagd over het communistische voorstel om de be standsbesprekingen in Korea te hervat ten. Dit voorstel van de Noordelijken, eerder op de dag in Panmoendjon door generaal Mark Clark in ontvangst ge nomen, ging gepaard met de opmer king dat de communisten het dringend nodig oordelen, dat de Ver. Naties mili taire waarborgen zullen geven ter ver zekering van het naleven van de voor waarden van de a.s. bestand. De Noor- deliiken wijzen in dit verband nog maals op de aggressieve houding van Zuid-Korea. In Washington werd gisteren ver klaard, dat de Ver. Staten mogelijk een beroep zullen doen op Engeland en Frankrijk om op de een of andere wij ze een waarborg van veiligheid aan Zuid-Korea te verschaffen, waarmee Rhee tenslotte zou kunnen instemmen. Een woordvoerder van de Zuidkore- aanse president heeft gisteren herhaald, dat de houding van Zuid-Korea ten aanzien van het bestand ongewijzigd blijft. „We zuilen eens zien of de Ver. Naties en de communisten geweld zul len gebruiken om ons te laten buigen voor een bestand", zo sprak hij. Na het bekend worden van het Noordelijke voorstel tot hervatting van de bestands besprekingen belegde Rhee met zijn kabinet een spoedvergadering. de eindstemming dankte de nieuwe premier. Joseph Laniel, de Vergade ring voor haar steun aan een wets ontwerp, „dat onontbeerlijk is voor het economisch herstel van Frankrijk". Het ontwerp verleent de regering bij- LAN1EL gewaagd gewonnen zondere volmachten. De Socialisten en de Communisten stemden tegen. Het regeringsontwerp is o.a. ge richt op het verkrijgen van dertig milliard francs nieuwe belastinggel den over het tweede halfjaar van '53. Bij de artikelsgewjjze behandeling van het ontwerp werd het voorstel om de accijns op alcohol met 30 procent te verhogen, goedgekeurd met 361 tegen 149 stemmen. De verhoging van de prijs van benzine (5 franc) en dieselolie (3.1 franc) werd goedge keurd met 308 tegen 281 stemmen. Het ontwerp voorziet voorts in de verhoging van het maximum aan voorschotten van de Bank van Frank rijk aan de regering tot 440 milliara francs. Een en ander betekent voor Laniel ongetwijfeld een mooi succes. Het Tweede Kamerlid de heer Ver meer heeft aan de minister van Ma rine schriftelijk gevraagd of de minis ter kan mededelen op welke w;jze het ondeugdelijk gebleken gietwerk van de nieuwe kruiser „De Ruyter" en .De Zeven Provinciën" vóór dat het werd aangebracht is beproefd en waarom van deze thans geconstateer de ondeugdelijkheid op dat moment niet is gebleken?

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1