Geen feestvreugde bij het veertigjarig jubileum van de Leeszaal v DE FILMS VAN DEZE WEEK Kernplannen in het Centrum en Oud Den Helder Jarige heeft verlanglijstje met slechts twee punten Jimmy Brown en de O po tijeh ent den Rijk aan sympathie, maar arm behuisd Achtste étappe DOK Ernstig ongeval in Begoniastraat Onderlinge wedstrijd gymnastiek Regeling met terug werkende kracht Aanvulling agenda IN HET KORT Stapel boeken van zeshonde rd Domtorens hoog WITTE: Gesloten gordijnen' TIVOLI: SOMEBODY LOVES ME' Simson en Turnlust besluiten seizoen Rijk verleent bijzondere financiële faciliteiten voor herbouwgevallen Gemeenteraad Tussen Haaks en Kuitje HET IS DEZER DAGEN VEERTIG JAAR GELEDEN, dat Den Helder een openbare leeszaal en bibliotheek rijk werd. Om precies te zijn: op 14 Juli 1913 iverd ze geopend in het perceel, waar ze nog steeds gevestigd is, eerst het eigendom van de heer Vrieslander, later dat van de Gebrs. van Pelt. Het eerste jaarverslag verhaalt in hooggestemde be woordingen van die gebeurtenis. De Leeszaal zag er keurig uit. Kasten en planken prijkten reeds met een aantal boeken en tijdschriften, op de tafels lagen hopen kranten uitlokkend ter lezing, heerlijke leunstoelen beloofden een prettig zitje. Zijn ivij veeleisender geworden dan onze stadgenoten van veertig jaar geleden? Dat de huidige secretaris zo opge togen over het gebouw zou schrijven, is toch wel uitgesloten. JWATUURLIJK was aan die opening één en ander voorafgegaan. Er was een initiatief van het Departement Den Helder der Mij. tcrt Nut van 't Al gemeen. Ook van de heer Storm, hoofd der toenmalige Groen van Prins- tererschool, ging een oproep uit. De afd. Den Helder van de bond van Ned. onderwijzers liet zich evenmin onbe tuigd. En zo kwam ap 20 April 1912 in café Centraal aan de Kanaalweg een voorlopig comité tot stand, waarbij heel wat namen voorkomen. Aller eerst dr C. H. Ketner, die lange jaren voorzitter is geweest en thans, in Alk maar woonachtig, nog steeds als ere lid in het bestuur zitting heeft. De toenmalige directeur der zeevaart school, de heer Van Mierlcf, behoorde er eveneens toe. Verder de heer J. de Jong, nu reeds vergrijsd, maar nog steeds een trouwe bezoeker van de leeszaal, de heer P. Storm, de heer H. C. Redeke en mevr. Redeke-Hoek, de heer C. de Boer Jr, en nog velen meer. Reeds spoedig sloot de vereniging zich aan bij de Centrale Vereniging, waardoor de mogelijkheid bestond, een rijkssubsidie te verkrijgen. Ook werd een gemeentesubsidie aangevraagd. BOEKENBEZIT AAN VELE BOEKEN kwam. men op betrekkelijk eenvoudige wijze. Het Nut stond haar bibliotheek at, hoewel ze eigendom van het Departement bleven. Het eerste halfjaar werden 6661 boeken uitgeleend. In deze veer tig jaren zijn totaal uitgeleend 2.254.940 boeken, dus ruim twee en een kwart millioen. Als we aannemen, dat ieder boek 3 cm dik is en we de stapel rechtop zouden zetten, kwam we tot een hoogte van 67,5 km, dat is 225 Eiffeltorens op elkaar. Of, om wat dichter bij huis te blijven, 600 Domto rens! Het is niet in woorden uit te drukken, wat een schat van weten schap en cultuur, kennis en wijsheid op die wijze is uitgedragen onder het deel der Nederlandse bevolking, dat in onze stad woont of heeft gewoond. De uitlening stijgt regelmatig tot 1940. Dan heeft een sterke terugval plaats van 56 duizend op 39 duizend. Geen wonder: in de onrustige periode van 25 Juni tot 2 September 1940 was de uitlening gesloten, 't Is een wonder, dat het langzamerhand verouderde ge bouw stand heeft gehouden, terwijl overal in de buurt de oorlog gapende wonden in de huizenrijen sloeg. En dat, terwijl officiële instanties al vóór de oorlog het gebouw onbewoonbaar hadden verklaard. Maar in 1941 her stelt het uitleningscijfer zich onmid dellijk. In de donkere bezettingsjaren grepen vele landgenoten naar het boek dat hen terugvoerde in een wereld van rust en vrede of van vroegere groot heid. 1943 levert in een haast onbe woonde stad ruim 85000 uitleningen, gelezen in bollenschuren, kippenboe- ten en vreemde huiskamers op het platteland. Dit aantal is vrijwel con stant gebleven. Nu er weer een over volle boekenmarkt is (helaas tegen te hoge prijzen), heeft het uitleen cijfer in haast alle plaatsen van ons land een dalende tendenz. Het toene mend vermaak in de avonduren en het levendige organisatiewezen laten minder tijd over voor lezen. FINANCIëLE ZORGEN KL ZEER SPOEDIG lezen we in de jaarverslagen de naam van de heer T. van Heusden, die benoemd werd als penningmeester. Lange en moeilijke jaren heeft hij als zodanig doorgemaakt, waarin hij met onover troffen accuratesse de vereniging be langeloos heeft gediend. Groot waren de moeilijkheden, die hij daarbij ont moette. Al dadelijk werd in 1915 de geraamde rijkssubsidie teruggebracht van 800 op 500. In de moeilijke dertiger jaren was het haast onmoge lijk de begroting te doen sluiten en kon dit kunststuk alleen tot stand komen door beknibbeling op de boe- kenaankoop, een afkeurenswaardig middel, maar noodzakelijk. Ieder an der zou teleurgesteld of boos het bijl tje er bij hebben neergelegd. Maar liefde voor de zaak won het bij de heer Van Heusden op zijn persoon lijke gevoelens en zo heeft hij volge houden tot zijn gezondheid hem dwong het penningmeesterschap neer te leggen. Een woord van eerbied aan zijn nagedachtenis is hier zeker op zijn plaats. Zijn werk werd op voor- De wielrenners van D.O.K. hebben ook de achtste étappe achter de rug. Nummer één van de A-klasse, die 64.4 kilometer moest afleggen, werd C. de Jong met 1.48.55. Hii staat nu met 14.02. 53 als eerste in het klassement over 508.3 kilometer. Tweede is Ridder (14.04.33), derde Koning (14.06.32) en vierde Lemmers (14.10.01), De B-klassers legde in de achtste étanpe 55,2 kilometer af, Als eerste finishte A. Portegijs met 1.34.36. Hij staat eerste in het klassement over 430. 6 kilometer met 12.16.34. Tweede is H. de Wit (12.22.05), derde H, Koopman (12.23-55), vierde Heertjes (12.24.45). vijfde Braakman (12.47.05), zesde Roele (12.54.25), zevende L. Koonman (13.38. 32) en achtste Bouma (10.52-24 over zeven étappen). treffelijke wijze voortgezet door de tegenwoordige penningmeester, de heer G. J. Grobben. Nu we toch namen zijn gaan noe men, mag die van de eerste conciërge niet ontbreken. Het was de heer W. F la Lau, die blijk gaf van grote toe wijding en nauwgezetheid, daarbij ge assisteerd door zijn echtgenote. Er zullen niet veel echte Nieuwedicpers zijn, die zijn karakteristieke gestalte met de patriarchale baard niet ken nen. Nadat mej. Pleyte enige maanden haar belangeloze hulp had gegeven bij de inrichting der bibliotheek, werd in Juli 1914 als eerste bibliothecaresse aangesteld mej. v. d. Poll. De tegen woordige directrice, mej. H. van de Graaff, is reeds 35 jaar in dienst van de Leeszaal. Kort geleden bij haar jubileum is in ons blad aan haar per soon en werk ruime aandacht geschon ken; wij gaan hieraan nu stilzwijgend voorbij, en spreken de wens uit> óat zij nog vele jaren aan het hoofd der inrichting mag blijven staan, daarbij geholpen door het personeel in zaal en uitlening, waar vooral mevr. Wil helmvan der Glas voor de lezers een goede bekende is geworden. GEEN VIERING.... IS DIT ALLES de moeite van een officiële herdenking nu niet waard.' We beantwoorden de vraag volmondig met: ja. En waarom doet de Leeszaal dit da,n niet? Wel, lezer of lezeres, als u een gedenkdag in armoede moet vie ren in een krot van een huis, nodigt u dan verwanten en bekenden yflt? Of houdt u de zaak maar stilletjes voor U? De Leeszaal nu verkeert in dit geval. Ze is rijk aan boeken en sympathie der bevolking, maar arm, zeer arm behuisd. Dankbaar is ze voor de steun der overheid, haar thans ruimer geschonken dan voor de oor log, erkentelijk voor de vele schen kingen van boeken door particulieren, maar voldaan is ze allerminst. Mag deze jarige een verlanglijstje overleggen? Plet is niet groot, twee punten omvat het slechts. Het ene is een beter geoutilleerde Leeszaal in een straat gelegen, die meer de aan dacht trekt. Waar gelegenheid is, kleine tentoonstellingen te houden van het bezit der bibliotheek. Waar in de wintermaanden voor de leden een lezing kan worden gehouden over een letterkundig onderwerp. Waar ook de mogelijkheid is, een uitleen bibliotheek voor muziek te vestigen. En het tweede punt op 't verlang lijstje? Een jeugdleeszaaltje! Liefst in Nieuw Den Helder, die stad bij een stad, waar zoveel kinderen wonen. Wat zou dat aardig zijn in de winter maanden, als de wind door de Don kere Duinen giert, daar een aardig, knus hoekje te hebben, waar de jeugd zich kan verdiepen in een boek. Lezen is immers ook een kunst, die moet worden aangeleerd. Niet alleen in de lagere school, maar ook daarbuiten! Een beter middel tot vrijetijdsbeste ding is er niet. Gelukkig het land, waar de jeugd reeds het goede boek heeft leren kennen en waarderen. Het Bestuur is niet pessimistisch. Het hoopt, dat bij het gouden jubileum van de vervulling zijner wensen kan worden getuigd! 32. De opstelling van Jackiq Brown als middenvoor van het eerste elf-) tal van De Biggers had in de boe zem van de vereniging de nodige beroering teweeg gebracht. Er wa ren vele mensen, die het bijzonder toejuichten, dat er eens een nieuwe speler werd geprobeerd dat wa- ren zij, die met Dries Drabbeldruif niet veel meer op hadden maar er waren er even veel, die het rond uit een schande noemden, dat Dries, aan wie De Biggers zoveel te danken hadden, die al zo onnoemelijk veel overwinningen voor zijn club letter lijk uit het vuur had weten te slepen, zo maar opzij werd geschoven. Om vervangen te worden door een totaal onbeke d spelertje, dat zegge en schrijve één oefenpartijtje had ge speeld. De mensen drongen tezamen in de winkel van Dries Drabbeldruif en wat daar werd verteld over de deskundigheid van meneer Bikkebak- ker en over de eerlijkheid van de elftalcommissie, daar stonden de klan ten, die geen verstand van voetbal hadden, gewoon van te kijken Iemand fluisterde zelfs, dat het een steenrijke diamantkoning uit Afrika was, die er een schep geld tegen aan had gegooid en die de hele zaak ronduit gezegd had omgekocht, om die Jackie Brown een kans in het eerste te geven. „Een héél vies zaak je", zei die fluisteraar met de nodige nadruk. En toen kocht hij een pakje sigaretten en verdween. Dries Drab beldruif stond als een soort marte laar achter zijn toonbank. „Wacht maar", zei hij tegen z'n klanten. „Nu heeft Bikkebakker me plotseling niet nodig, maar de volgende week zal-ie me op z'n knieën moeten ko men vragen of ik alsjeblieft weer mee wil spelen. Maar weten jullie wat Dries dan zegt? Dat-ie kan barsten!" Zijn klanten waren het hier roerend mee eens. De Italiaanse film „Achter gesloten gordijnen" vertelt pp nogal lar moyante toon het verhaal van het meisje Sandra (Eleonora Rossi), dat haar zuster Lucia (Liliane Gerace) zoekt. Lucia is van huis gelopen om zich toe te vertrouwen aan een heer schap,. dat haar in de duistere con treien der samenleving brengt. San dra, sereen en onschuldig, daalt af in de onderwereld en komt zelfs door toevallige omstandigheden als mede arrestante temidden van een kudde „dames", waardoor zij (en de toe schouwer) aan de weet komen, dat de wereld van Lucia maar een trieste wereld is. Tijdens de speurtocht naar de verdoolde zuster wordt het doek overheerst door ongure typen, die het filmverhaal op soms vrij verwarrende wijze doorkruisen. Soms denkt de toe schouwer, dat het ook mis gaat met de zoveel belovende verhouding tus sen Sandra en Roberto (Massimo Gi- rot.ti), maar dat komt gelukkig in orde, evenals het lot van Lucia. Het schokt haar wel even, dat haar „vriend en beschermer" tijdens een schietpartij om het leven komt, maar alles keert tenslotte ten goede wan neer vader de deur der ouderlijke wo ning met een aarzelend gebaar weer wijd open zet. Dit is in het kort de gang van zaken achter de gesloten gordijnen, die tot en met Maandag avond wel veel publiek naar de Witte bioscoop zal trekken. In het Tivoli-theater wordt van avond de laatste voorstelling van Her man Rinket's variété „Faveur" gege ven. Van morgen- tot en met Woens dagavond draait in Tivoli de musical- show „Somebody loves me", met o.a. Betty Hutton. Donderdagavond volgt een reprise van de befaamde film „Zij die wij vereren", met Paulette Goddard, Claudette Colbert en Vero- nica Lake. Bi.i het schoonmaken van de ramen op de eerste verdieping van haar wo ning in de Begoniastraat, waarbij zij van een vlieringtrap gebruik maakte, verloor mevr. J. gistermiddag om streeks drie uur haar evenwicht, toen zij met haar ene been op de bovenste trede stond en met haar andere been op de vensterbank wilde stappen. Zij struikelde door de ruit en bleef bloe dend hangen. In bewusteloze toestand werd mevr. J., die een slagaderlijke bloeding had opgelopen, naar het ge meente-ziekenhuis overgebracht. De christelijke gymnastiekvereni ging „Simson" houdt op Dinsdagavond 14 en Woensdagavond 15 Juli onder linge wedstrijden in het lokaal aan de Molenstraat. Voor deze wedstrijden, die beide avonden om half zes begin nen, zijn de nummers vrije oefeningen, ringen, evenwichtsbalk, brug en rek vastgesteld. Voor de adspirant-leden staat een driekamp en voor de leden een vierkamp op het programma. Als wedstrijdleider fungeert de heer P. Bremer. Ook de christelijke gymnastiekvere niging „Turnlust houdt onderlinge wedstrijden tot het besluit van het sei zoen. en wel op Woensdagavond 15. Donderdagavond 16, Vrijdagavond 17 en Maandagavond 20 Juli, aanvangen de om zes uur in het gymnastieklokaal aan de Wilhelminastraat. Evenals bij „Simson" zijn hier ouders en verdere belangstellenden welkom. DE WET OP DE MATERIëLE OORLOGSSCHADEN schept in artikel 71 de mogelijkheid, dat van Rijkswege bijzondere financiële faciliteiten worden verleend voor herbouwgevallen in een zg. „kernplan dat op voordracht van van het betrokken gemeentebestuur is goedgekeurd door de minister van Financiën en zijn ambtgenoot van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Onder een „kernplan" wordt dat gedeelte van een goedgekeurd wederopbouwplan verstaan, waarvan spoedige verwezen» lijking wenselijk is in het belang van de economische herleving van een bepaalde plaats of een bepaald gebied. Later werd deze restrictie ge maakt, dat als „kern" uitsluitend mocht worden aangemerkt een „eerste aanzet" voor de herleving van een stadsgedeelte. Pe verdere voltooiing moest dan worden beschouwd als een onderdeel van de normale stads ontwikkeling. TOEN DEZE RESTRICTIE nog niet door het Rijk was gemaakt, hebben B. en W. van Den Helder bepaalde ge deelten van de wederopbouwplannen „Centrum" en „Oud Den Helder" als kernplannen aangemerkt, en op grond daarvan een voordracht bij het Rijk in gediend. Na ampel mondeling en schrif telijk overleg waren verscheidene ver soberingen noodzakelijk. De op grond daarvan gewijzigde kernplannen „Cen trum" en „Oud Den Helder" zijn door de betrokken ministers op 17 Juni 1953 goedgekeurd. Betrokkenen kunnen nu van de zg. „kernfinancieringsregeling" profiteren. Wil men voor een premie in aanmer king komen, dan dient men een be- KOOPJE VANMIDDAG is er weer markt in de Molenstraat en dan gaan we met z'n al len weer op koopjes uit. Minutus houdt wel van dat gezellige geroezemoes en hU zou met blijmoedige pen daarover kunnen schrijven, ware het niet dat een brief van een marktkoopman hem danig dwars zit. De heer S., Sloterkade 1501, Amster dam is met een triest ver haal gekomen. Het gebeurde verledgn week, ongeveer ht,lf vier, toen het druk was oaj de markt. De heer S. schrijft; „Een zeker persoon, in gezelschap van zijn vrouw, kocht bij mij ee.i kledingstuk en betaalde met een dicht bankbiljet, dat ik stellig voor f 100 hield. Ik betaalde dan ook terug van f 100, maar terwijl ik de klant nog even nakijk zie ik hem demonstratief het geld aan zn' vrouw tonen. Hij begint te lachen, terwijl hij gedurende de verkoop van het artikel een onbewogen gezicht had getrokken. Dat wekt m'n argwaan en ik ga onmiddellijk het bankbiljet controleren. Het is een brief je van f 50Ik Iaat gelijk de boel in de steek en ga de persoon achtefna in de druk te, maar welk een teleurstel ling en welk een overschat ting van het menselijk ver mogen om iemand terug te vinden, die nog geen 25 me ter verwijderd kan zijn. Om kort te zijn: ik heb overal gezocht, op de markt, in de Spoorstraat, op het perron, bij de bushalten en de fiet senstalling, maar tevergeefs. Ik heb naderhand de politie ervan in kennis gesteld, maar deze zal wel niets kun nen bereiken, 's Avonds ben ik met angstige gedachten naar huis gegaan, want ik kon m'n vrouw geen week geld overhandigen Met zo'n brief op tafel kan Minutus geen leuk stukje over de markt schrijven. Wat een vent, die koopjes jager met z'n schijnheilige gezicht. Die heeft me daar op een laaghartige manier een eerzame broodvechter vijftig gulden lichter ge maakt. En zijn vrouwIn plaats dat zij haar diefachti ge echtgenoot op zjjn num mer zet, pakt zij de gestolen penningen dankbaar aan. Een fraai stelZo moeten we allemaal worden, dan is de wereld binnen de kortst mogelijke tijd helemaal een puinhoop. Wat zegt u? Zit dat echt paar misschien voor grote iinanciële zorgen? Hebben ze misschien een paar zieke kindertjes, die zoveel kos ten? Ach wat lief, en ach wat een begripHet is dief stal, en daarmee uit. En wie stribbelt er nog wat tegen met het argument, dat Minu tus wel de aanklager, maar niet de verdachte heeft ge hoord? Prachtig, laat de Ver dachte maar eens bij Minu tus op bezoek komen. Illj kan er op rekenen, dat hem geducht de mantel wordt uitgeveegd. OPRUIMING MOG meer koopjes, maar dan in het nette. Met stomheid geslagen heeft Mi nutus de Helderse Courant van gisteren bestudeerd. Wat een advertenties en wat een opruimingen. Een waar bom bardement van koopjes, door de één nog aantrekkelijker geannonceerd dan door de ander. De één maakt schoon schip, de ander kwakt de hele boel tegen bolcsprijzen over de hoofden der Nieuwe- diepers. Deze opruimings campagne zal onze huismoe ders weer de nodige tijd en strijd kosten, maar zij zul len zegevierend huiswaarts keren in de overtuiging, dat zij nimmer zo voordelig in kopen hebben gedaan. Het verkopend personeel zal er van lusten, dat staat voor Minutus vast. Eén ding is jammer, maar dat schijnt in een geordende samenleving niet anders te kunnen, dat al die opruimingen als één massale samengestelde bom uit de lucht komen vallen. Opeens hebben alle winke liers van alles en nog wat te veel. Plotseling moet alle mogelijke koopwaar tegen spotprijzen uit hun zaken worden geblazen. Wat giste ren beslist niet voor minder dan een rijksdaalder de deur uit mocht, moet vandaag voor een paar kwartjes wor den verkocht. Het leven zit vol raadselen. VIS JJEN flinke groep leden van „Debo", de personeelsver eniging van Drukkerij de Boer, heeft al deze levens raadselen voor één avond uit het hart gebannen en is naar het Noordhollands kanaal getogen, gewapend met hen gels, snoeren, dobbers en smeuiige wurmen. De gees telijke vader van dergelijke Debo-coneourscn, de heer A. de Vries van de hengelsport vereniging „Den Helder", had de zaak weer uitstekend georganiseerd. Minutus ver nam. dat de heer G. van Ba len Blanken binnen het uur al een meter voor stond op zijn grootste rivaal. Ge be- ónt het ging om de totale lengte der gevangen visjes. De strijd om de twee de en de derde plaats, tussen de heren P. Catshoek en A. de Vries, bleef tot het einde toe spannend. Uiteindelijk bleek de lange „Piet" negen centimeter voorsprong te hebben op „Aris". Na het eindsignaal reikte de Debo- voorzitter, de heer D. J. Luy- endijk (die zelf vurig had meegevist), de prijzen uit. „Gerard" stond met 3,33 me ter veruit nummer één, „Piet" was tweede met 1,04 meter en „Aris" derde met 0,95 meter. Ook de niet- prijswinnaars gingen zo vol daan naar huis, dat prompt tot de organisatie van een tweede concours werd be sloten. JUBILEA MINUTUS wil besluiten met kort een tweetal ju bilea te memoreren. Dames gaan voor, en dus eerst even vertellen, dat mej. B. Ries- wijk vandaag dertig jaar in dienst is bij de fa. C. C. Ma- hieu, het levensmiddelenbe- drijf in de Krugerstraat. Al die jaren heeft zij trouw in de huishouding en in de win kel geholpen. Zij kent na tuurlijk de klanten van ha ver tot gort en zal stellig ook goede maatjes zijn met de mannen van „Winnubst", waarvan de heer Mahieu im mers voorzitter is. Minutus wenst „Tante Bet" nog vele jaren. En nu naar de Tuin straat, waar op nummer 79 de gouden schoenmaker J. C. van der Kraats woont. Deze 77-jarige is al 64 jaar schoen maker en begon op 13 Juli 1903 als eigen baas. Hij is in het bezit van drie vakdiplo ma's, maar kan de laatste tijd wegens ziekte zijn werk zaamheden niet meer ver richten. Zijn gouden jubi leum is daar echter niet minder om. De heer Van der Kraats is al die jaren bij zijn leest gebleven. Menig een zal hem dat niet kunnen nazeggen! Jubilaris, gefeli citeerd, en beterschap MINUTUS. Partèrre-acrobaliek in het reizende theater De Vliegende Hollander", nog een van die ouderwetse kermisattracties. Deze dames doen overdag huishou delijk werk als andere vrouwen, avonds treden zij op en wanneer het weer verhuizen is geblazen werken zij even hard als de mannen. paald bedrag aan bijdragen te besteden, n.1 voor iedere te bouwen kubieke me ter f 12 aan bijdragen. De premie be draagt voor bedrijfsruimten van 150 tot en met 250 kubieke meter f 13 per kubieke meter, en daalt vervolgens regelmatig naarmate de inhoud van de bedrijfsruimte groter is. Bij een inhoud van 3000 kubieke meter bedraagt de premie f 9.— per kubieke meter. Voor de fundering wordt een afzonderlijke toeslag gegeven. Voor woningen geeft de regeling een •tabel, welke in hoofdzaak van dezelfde beeinselen uitgaat a's de Premie- en biidrage-regeling Woningbouw 1953. Minimum eisen worden gesteld ten aanzien van oppervlakte en aantal der vertrekken. De premie houdt nauw ver band met de wooncapaciteit van de woning. Uit de ministeriële beschikking blijkt, dat de regeling terugwerkende kracht heeft tot 24 Februari 1950, zodat zij eventueel alsnog kan worden toegepast voor herbouwgevallen, die reeds in de kerngebieden tot stand zijn gekomen. De agenda voor de Dinsdagavond te houden raadsvergadering is thans uit gebreid tot negen en dertig punten. Voor het vernieuwen van de riole ring in Breewaterstraat, Vosstraat, Wezenstraat, Emmastraat en omge ving wordt een crediet van f 81.000 gevraagd. Voorgesteld wordt eervol ontslag te verlenen aan mevr. G. J. H. Platt als onderwijzeres aan school 10 (Vis markt), en aan mej. J. Lettinga als lerares in de lichamelijke oefening aan het gemeentelijk Lyceum en als vakonderwijzeres in de lichamelijke oefening aan de openbare ULO Mo lenstraat. Verder wordt voorgesteld, in de aanstaande vacature van de heer J. Buijs aan school 1 (Juliana- dorp) de heer K. W. Jager te benoe men, die reeds in tijdelijke dienst aan deze school is verbonden. Tenslotte stellen B. en W. voor, een zevental docenten van het Gemeentelijk Ly ceum opnieuw voor een jaar te benoe men. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen. J. J. Fatrrenfort, Westgracht 9, telefoon 2981 en P. Schoorl, Timorlaan 25, telef. 3108. De Zondags- en avonddienst voor apothken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door de heer F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303. Het wekelijkse spreekuur van „Zedcnopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Vandaag wordt de inzameling ten bate van „Herwonnen Levenskracht" en „Santos" besloten met een straat- collecte. De kerkeraad van de Nederlands- Hervormde Gemeente verzoekt ons, mede te delen, dat het aanvangsuur van de tweede dienst in de Palmstraat in verband met de feestweek is vervroegd tot morgenmiddag vijf uur. Onze stadgenoot, de heer W. Ou- dijk, is bij het instituut P.B.N.A. te Arnhem geslaagd voor het diploma Waterbouwkundig tekenaar. Het is morgen hoog water om 8.25 en 21.00 uur, en laag water om 2.30 en 15.10 uur. Maandag is het hoog water om 8.55 en 21.35 uur, en laag water om 3.05 en 15.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,4 graden Celsius.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2