Chinese communisten openen in Korea het offensief De Westelijke Drie willen spreken met Rusland Amerika zal Duits leger van wapenen voorzien Robic thans in de gele trui Evans terecht opgehangen Spanning in Suezkanaalzone is sterk verminderd H. A. A. Kooper gezagvoerder van „Vliegende Hollander" Een felle brand woedde in het station te Oldenzaal Zware strijd in centrale sector van het front Militaire opleiding Eisenhower blijft optimistisch Moordaanslag op zijn vader Eerste perron een oven gelijk Verkoop van voedsel in Berlijn begonnen Woensdag 15 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1188 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna WEINIG HOOP OP SPOEDIG BESTAND WEERBERICHT Volgend jaar Ook helicopterlijn Utrech t-Brussel Het EDG-verdrag weldra in Kamer Bedekt dreigement van minister Salem Controle belemmerde alle verkeer Over herstel van Duitse eenheid De luchtrace naar Christchurch Vele malen lucht- millionnair Zodra EVG tot stan d is gekomen Plannen voor weermacht van 450.000 man Oostelijk gedeelte is uitgebrand Burgemeester bracht gelden bijeen Nosenko Sovjet-minister van verkeer Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 TERWIJL DE BESTANDSBESPREKINGEN te Panmocndjon zich weer eens moeizaam van zitting tot zitting voortslepen en geen enkel lid van de geallieerde delegatie durft te hopen op een spoedige onder tekening van een overeenkomst, zijn de communisten op grote schaal tot een aanval overgegaan. Reeds gedurende het afgelopen weekend hadden zij met een kleine strijdmacht in de centrale frontsector een soort steekproef genomen. Hierop is in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanval gevolgd, die algemeen wordt beschouwd als de zwaarste sinds twee jaar. Over de sterkte van de troepen, die hieraan deelnemen, lopen de schattingen zeer uiteen. Volgens de eerste berichten beliep deze drie divisies met in totaal dertigduizend man, later was er zelfs sprake van zestig- en zeventigduizend man. De gevechten zijn gaande over een frontbreedte van dertig tot veertig kilometer, gelegen tussen Koemhwa en de rivier de Poekhan. Het aangevallen gebied wordt hoofdzakelijk door Zuid- koreanen verdedigd, met name door de beroemde Kapitooldivisie. De Chinezen zijn er in geslaagd, drie diepe bressen van elk drie kilometer diep in de Zuidkoreaanse stellingen te slaan. Zij proberen een tang beweging uit te voeren, maar de Zuidelijken zijn er in geslaagd, de samenhang van hun verdedigingsstelsel te handhaven. Hoe zeer het een ieder ook kan spij ten dat Hugo Koblet uit het Tour theater is verdwenen, feit is dat de strijd om de eerste plaats aanzienlijk interessanter is geworden. Gistermid dag werd op de topaen van de Tour- malet, de Aspin en de Peyresourde een hevige strijd tussen Robic en Schaer uitgevochten, een strijd die in het voor deel van de vinnige Breton is geëin digd. Robic werd etappe-winnaar met zo'n grote voorsprong op Schaer dat hü de gele trui over ziin wonderlijk tengere schouders mocht laten glijden. De ach terstand van de Zwitser bedraagt ech ter slechts 18 seconden en men kan er zeker van zijn dat hij in de komende etappen alles in het werk zal stellen om dit fel begeerde tricot te heroveren- Onze landgenoten hebben ook in de tweede Pyreneeën-etappe een beschei den rol gespeeld. Jan Nolten was met een achterstand van ongeveer tien mi nuten de beste Nederlander. De laatste landgenoot die Litehon binnenviel, was Wout Wagtmans die op de 76e plaats eindigde met een achterstand van 22 minuten. Daarmee duikelde hij van de tweede plaats in het algemeen klasse ment naar de 17e. Qok Van Est en Roks zagen hun positie aanmerkelijk slechter worden. Thijs Roks staat als 16e nog het beste geklasseerd. (Zie voorts pagina 3). DE CHAUFFEER Thimothy Evans, die indertijd is opgehangen op beschul diging, dat hjj zijn vrouw en zijn doch tertje heeft vermoord, heeft zijn ge rechte straf ondergaan. Er is geen spra ke geweest van een juridische dwaling. Tot deze slotsom is de advocaat J. Scott Henderson gekomen, nadat hij op last van de Britse regering een onder zoek naar deze zaak had ingesteld. Het onderzoek was nodig geworden, omdat John Christie in zijn cel had verklaard, de dood van de vrouw en van het kind op zijn geweten te heb ben. Henderson heeft deze bekentenis sen vals genoemd. Enige dagen geleden heeft hü Christie hieromtrent in de do dencel ondervraagd. De veroordeelde verklaarde tegen over de gevangenis geestelijke, dat de aanhoudende ondervragingen door zijn advocaat hem dermate verward had den, dat hij de indruk had gekregen, noodzakelijk een aantal moorden te moeten bekennen. ..hoe meer hoe be ter". Volgens Henderson moet hij ge leidelijk tot de conclusie ziin gekomen dat het zijn verdediging zou helpen om hem ontoerekenbaar verklaard te kri.1- gen. wanneer hij de moord op mevrouw Evans toegaf. Zeventien Labourafgevaardigden heb ben in het Lagerhuis een motie inge diend. waarin wordt aangedrongen op de vorming van een parlementaire commissie. Deze moet de zaak-Eyans onnieuw onderzoeken. De voorstellers zijn bet met het regeringsrapport over deze kwestie niet eens. De Franse minister van Justitie Rievre, probeert op bet ogenblik dr vriilatine te bewerkstelligen van de viif Paskisebe geestelijken, die in ver- band met, de ontvoering van de jongen®" Finalv ziin gearresteerd. AANHOUDEND KOEL. Wisselende bewolking met enkele buien, hier en daar vergezeld van onweer. Matige, tijdelijke krachtige wind tussen Zuid-West en West Aanhoudend koel. DONDERDAG: Zon op: 4.39, onder 20.53, maan op: 10.38, onder 22.32. I)E ZUIDKOREANEN moesten zich na een dag van harde gevech'en Dinsdag in de loop van de dag terug trekken over kronkelende wegen in het door zware regens doorweekte heuvelland. In de loop van de avond slaagden zij er in, zich in nieuwe stel lingen in te graven, terwül de ge allieerde artillerie de Chinese ver bindingslijnen bestook'e. De Amerikaanse luchtmacht onder vond veel hinder van de zware be wolking. Niettemin stegen honderd vliegtuigen op, die een lading van honderd ton bommen lieten neer dalen op de aans'ormende Chinezen. Ondanks de zeer harde tegenstand be hielden deze de gehele dag het initia tief, zij het ook onder zware ver liezen. Gedurende de eerste twaalf uren van de strijd verloren zij vüf- duizend man aan doden en gevange nen. Doordat de aanval niet onver wachts kwam, konden de geallieerden de vyand zware verliezen toebrengen. De besprekingen te Panmoendjon leverden onderwül geen enkel nieuw gezichtspunt op. De gedelegaerden van beide partijen waren negen en dertig minuten büeen. De communis ten overhandigden de geallieerden een boodschap, waarin dezen ervan werden beschuldigd, op 12 Juli een granaat te hebben afgeschoten op het gebied van Panmoendjon. Men heeft op het ogen blik het gevoel, dat de onderhande lingen nog lang kunnen duren. dLIJKENS een bericht uit Washington deelt president Eisenhower dit pes simisme niet. Hü is met zün militaire leiders van mening, dat een wapen stilstand in Korea aanstaande is, en dat het nieuwe Chinese offensief tegen de door de Zuidkoreanen verdedigde gebieden in de eerste plaats de bedoe ling heeft, de geallieerde gebiedswinst uit 1951 ongedaan te maken. Aan Noordkpreaanse kant blijft de eis bestaan, dat er degeHjke garanties moeten worden gegeven voor naleving door Syngman Rhee van een bestands overeenkomst. Naar thans te Washing ton verluidt, heeft Syngman Rhee schriftelyk beloofd, dat hij een be stand niet zal tegenwerken en slechts om redenen van prestige nie'- verder kunnen gaan. Zün belofte zou echter neerkomen op een toezegging van actieve steun. Het grote probleem schijnt nu te zün, dat men de commu nisten er toe moet brengen, in Syng- mans verklaring de door hen ver langde garantie te zien. B. en W. van Utrecht hebben met de Belgische Sabena overleg doen plegen over de mogelijkheid de helicopterlijn Brussel-Rotterdam door te trekken naar Utrecht. De Sabena deelde mee, dat het wegens het intensieve gebruik van het materieel onmogelijk is nog in het jaar 1953 de luchtlijn door te trek ken, maar dat in 1954 een uitbreiding De Tweede Kamer heeft gisteren met op zes na, algemene slemmen besloten, het goedkeuringsontwerp Inzake het op 27 Mei van vorig jaar te Parijs onderte kende verdrag tot oprichting van de ruropese Defensiegemeenschap, nog vóór liet zomerreces te behandelen. De com munisten verklaarden zich tegen deze spoedige behandeling. Een datum Is thans nog niet vastgesteld, doch het betreft hier een principe-beslissing. /Een 29-jarige Groninger heeft gister avond, gewapend met een stengun en een revolver, een moordaanslag op zijn vader gepleegd. De beide wapens behoorden de vader toe, doch men weet niet hoe hij deze in zijn bezit gekregen heeft, even min als men kan vermoeden om welke tedenen de aanslag werd gepleegd. De toestand van de vader is zorgwekkend. De zoon is gearresteerd. DE SPANNING in de zone van het Suezkanaal is Dinsdag even plotseling weggeebd als ze Maandag door de Britse maatregelen ter opsporing van de vermiste soldaat was opgelaaid. Weliswaar bleven Britse valscherm troepen alle verkeer van en naar Is- mallia controleren, maar incidenten hebben zich niet meer voorgedaan. De controle leidde tot grote opstop pingen in het verkeer. Lange rijen voertuigen stonden bij de contrölepos- ten te wachten op het moment, dat zii zouden kunnen passeren. Men moest soms uren wachten. Ook het treinver keer had te kampen met vertragingen van uren. De Egyptische minister van Voorlich ting. majoor Salem, heeft verklaard. van het net tot Utrecht in overweging dat de regering de bevolking niet meer zal worden genomen. Het overleg met in bedwang zal kunnen houden, wan de Jaarbeurs en de Kamer van Koop-1 neer de Britse veiligheidsmaatregelen handel heeft inmiddels voortgang. in Ismailia van kracht blijven. DE MINISTERS VAN BUITENLANDSE ZAKEN van Amerika, Engeland en Frankrijk hebben hun conferentie te Washington besloten niet het in feite reeds verwachte voorstel aan de Sowjet-Unie, om in het begin van de herfst een vier-mogendhedenbespreking te houden. Deze zou moeten handelen over een oplossing van het Duitse vraagstuk door het organiseren van vrije verkiezingen en het vestigen van een vrije regering voor geheel Duitsland. Dat was wel het voornaamste resultaat van de ontmoeting der Woatelijke Drie. Voorts hebben zij in een gemeenschappelijke verklaring bekend gemaakt, dat zij maatregelen zullen nemen om de vrede te herstellen, indien de communisten na een wapenstilstand in Korea opnieuw tot de aanval zouden overgaan. Zij hebben bovendien gesproken over maatregelen om de vijand in Indo- China te verslaan, doch niet bekend gemaakt, welke die maatregelen zullen zijn. Elk der betrokken landen zal voor het ogenblik zijn eigen politiek ten aanzien van communistisch China handhaven. ALLE pogingen zullen worden ge daan om de moedige en zwaar beproef de Koreanen te helpen, zich volgens hun eigen mogelijkheden vreedzaam te herenigen. Het streven van het opper bevel der VN om spoedig een wapen- De „«liegende Hollander" van Je KLM, die op 8 October zal deelne men a^n de zg. „LondonChrist church Air-mee" zal onder comman do staan van gezagvoerder H. A. A. Kooper. Deze veelzijdige, vijfenveer tig-jarige vliegtuigbestuurder 1ste klas, geboren in Amsterdam en wo nende in Aerdenhout, behaalde pre cies 25 jaar geleden zijn internatio nale en militaire vliegbrevet. In No vember 1929 verliet hij de militaire vliegdienst (hij is thans reserve of ficier-vlieger). Hij trad op 31 Maart 1930 in functie bij de KLM, in de dagen, dat deze haar geregelde dienst opende op de befaamd geworden route naar het Verre Oosten. De heer Kooper begon echter niet als vlieger, maar omdat hieraan in dertijd groter behoefte bestond, als boordwerktuigkundige. Na het beha len van het B-brevet combineerde hij enige tijd beide functies. In de eer ste maanden van 1934 was de heer T ppr tweede bestuurder van de Fokker F-12 „Havik", die ten behoe ve van een aantal Amerikaanse toe risten een 36.000 km lange, zeer de -andacht trekkende reis maakte, o.a naar Bali, Cambodja, Indochina en Annam. Na de oorlog, op 1 Januari 1946, werd hij bevorderd tot „4-bands"-ge- zagvoerder, voorlopig vloog de heer Kooper weer op de lijn naar het Verre Oosten Hij had een groot aan deel in de „verovering" van de In dische Jceaan, in de tüd, dat de KLM 's werelds langste non-stop traject in de burgerluchtvaart vloog, nl. van het eilandje Mauritius naar de Indon che hoofdstad Djakarta. Gezagvoerder Kooper voerde o.a. een wordt krachtig ge- stilstand te sluiten, steund. Een wapenstilstand in Korea mag echter het herstel of de verzekering van de vrede in enig ander deel van Azië niet in gevaar brengen. De minis ters hebben daarom gesproken over maatregelen om de communisten in In- do-China te verslaan. De strijd in dit gebied is van groot belang voor de vrije wereld. De ministers hebben verder met gro te voldoening kennis genomen van het voorstel van de Franse regering, om aan Cambodja. Laos en Vietnam onaf hankelijkheid en souvereniteit te verle nen. Zii achten dit van fundamenteel belang voor de veiligheid van geheel Zuidoost-Azië. OUDSTE TWEE PRINSESSEN NAAR NEW YORK Gisteravond zijn met het KLM-vlieg- tuig „Abel Tasman", de prinsessen Bea trix en Irene naar New York vertrok ken. De ouders van de twee prinsessen deden haar uitgeleide. Ook wSren bij het afscheid enkele hoge KLM-functionaris- sen aanwezig. De Egyptische ambassadeur in de VS heeft opdracht gekregen, de Ameri kaanse regering in te lichten over de groeiende onrust onder de bevolking. De Britse regering heeft Dinsdag een voorstel van het Lagerhuislid Peter Freeman (Labour) van de hand gewe zen. om het Suezkanaal onder toezicht van de Verenigde Naties te stellen. Britse soldaat Rigden, die de Suez-kanaalzone werd ontvoerd. HEZER dagen ontvingen wij een schrü- ven van een jongeman, die ergens in ons land bezig is een opleiding tot ser geant te volgen. Hij begint met te zeggen, dat hij tevoren wel wist, dat het op deze kaderschool „streng" zou worden. Daartegen gaat zijn protest niet. Integendeel. Hij vindt de methode die op die school wordt toegepast nog al kinderachtig. Zelfs rekening houdend met het feit, dat de Nederlandse jongen van karak ter geen militair is, dus met de om standigheid, dat veel van zijn opmer kingen worden ingegeven uit een zucht tot critiek om geen ander woord te gebruiken moeten wij toch erken nen, dat het schrü'ven van 500 straf regels in de avonduren „Ik moet in de houding staan als ik tegen een vaan drig spreek" een lichtelijk ridicule strafmaatregel is. Evenals het naast een geweer gaan liggen, indien men dit in strument uit de hand heeft laten val len; evenals het uit het hoofd leren van een gedichtje „hoe een soldaat zich moet melden", indien de jongeman dit niet goed gedaan heeft, en dit vers tienmaal moet opzeggen na tienmaal binnenkomen; evenals tenslotte het uit het hoofd leren van de tafel van 597. Wij hebben elders naar deze oplei dingsmanieren geïnformeerd. Men gaf ons inderdaad toe, dat deze „straffen" worden toegepast. Wij begrijpen dat niet. In de eerste plaats gaat het om jongemannen die rond de twintig jaren tellen. Zü zijn in het algemeen goedwillend genoeg, maar zü moeten niet de indruk krügen, dat zü „gepest" worden, indien zij „straf" verdiend hebben. Hieraan zit niets mannelijks. En wij vragen ons af of dat „in de houding staan voor een vaandrig" van heler harte zal geschieden, wanneer men 500 betreffende strafregels achter de rug heeft. Enz. Bovendien loopt de leiding de kans, dat zü betere schrijvers dan soldaten maakt, indien zü tenminste met een recalcitrante groep te doen heeft! Dit lükt ons de manier niet. Waarbij wij het ontzaglijke probleem van de vrije tijds-besteding in militaire ook in marine centra voor het moment on besproken laten. Wellicht komen wü daarop nog wel eens terug. Omdat het kweken van een goede geest in de troep niet ophoudt met het einde van de dagelijkse oefening, maar, iet- wat overdreven uitgedrukt, daar- UH na eigenlük pas begint! HE VERENIGDE STATEN zullen wa- penen verschaffen voor een Duils leger van twaalf divisies, wanneer de Europese Verdedigingsgemeenschap eenmaal zal zijn gevormd, zo heeft de Westduitse secretaris voor de defensie, dr Blank, op een persconferentie te Washington medegedeeld. Hü zei dat dr Adenauer onlangs bü zün bespre kingen met Dulles de verzekering had gekregen, dat militaire leveringen zul len worden gedaan. Blank vertoeft momenteel met gene raal Heussinger, hoofd van de militaire afdeling van het Westduitse departement van Defensie, in de Verenigde Stater,, waar zij een rondreis langs verschillen de militaire bases hebben gemaakt. Heussinger heeft ter persconferentie nog enkele bijzonderheden over het toekomstige Duitse leger bekend ge maakt. Hij vertelde, dat er plannen zün voor een strijdmacht van 450.000 man. Uit 350.000 man hiervan zouden twaalf divisies worden gevormd, Verder zou vlucht Cairo—Mauritius—Djakarta uit in 33(4 vlieguren. Gezien zijn ervaring op de Constellation verkreeg hij ook de bevoegdheid van gezag voerder op de Noord-Atlantische lij nen van de KLM, waarop Lij de laatste jaren geregeld vliegt. Deze gezagvoerder is vele malen luchtmillionnair. Hij heeft reeds 18.500 vlieguren dit is plusminus 6.000.000 ge.'ogen kilometers) op zijn naam ctaan. De gehele bemanning zal, behalve gezagvo-.der Kooper, besta uit (nog aan te wijzen) drie vliegers, twee telegrafiste i, twee boordwerktuigkundigen, twee ste wards en één stewardess. GISTERMIDDAG om kwart over één zagen voorbijgangers uit de bovenverdieping van het spoorwegstation te Oldenzaal, rookwolken opstijgen. Het betrof de woning, die boven de stationsrestauratie was gelegen. Direct werd alarm gemaakt en weldra konden de gemeentelijke brandweer en de brandweer van een plaatselijke textielfabriek, met tien stralen het vuur aanpakken. DE brand liet zich ernstig aanzien. Het dak boven de tweede en derde klas restauratie stond in lichterlaaie en grote vlammen sloegen er uit de boven verdieping en uit de derde klas restau ratie. De treinen moesten over het rangeerterrein worden geleid, daar het eerste perron een oven gelijk was. Om half drie wa3 het ergste gevaar voor uitbreiding van de brand gewe ken, De brandmuur tussen de restau ratie en de technische afdelingen van het station, bleek tegen het vuur be stand te zijn geweest- Van de inventa ris kon door spoorwegpersoneel en de talrijke kijkers veel worden gered. Toen het mogelijk was, zich een in druk van de aanvang der schade te vormen, bleek dat het Oostelijke ge deelte van het gebouw was uitgebrand Het plaatskaartenkantoor is ontruimd en zal voorlopig wel niet gebruikt kun nen worden. Twee wachtkamers met eetzaal en de woning van de restaura teur gingen verloren. Er was veel wa terschade in andere afdelingen van het station. er een luchtmacht moeten komen van 1500 toestellen, merendeels jagers, en de vloot zou bestaan uit mijnenleggers, mijnvegers en torpedoboten. Het zou drie jaar vergen, om deze weermacht op te bouwen. Daar West-Duitsland nog geen oorlogsindustrie heeft, zou Ame rika de vliegtuigen voor de luchtmacht moeten leveren. Blank zei nog, ervan overtuigd te züh, dat er zich moeilijkheden zou den voordoen bij de samenvoeging van de Duitse strijdkrachten met die van andere landen in de E.V.G., doch dat deze moeilijkheden zouden worden overwonnen. Gistermorgen is in West-Berlijn een begin gemaakt met de verkoop van voedingsmiddelen aan Oostberlijners. Ieder kon een kwart liter melk, vüf sinaasappelen en een kilo kersen kopen tegen prüzen, die een vüfde van de normale bedroegen. De klan- 'en konden met Oostmarken betalen. De verkoop was speciaal bestemd voor de bewoners van die straten juist over de sectorgrenzen, die veel last hebben gehad van de laatste be perking der bewegingsvrijheid. Het voedsel was door de burgemeester van het stadsdeel Kreuzberg aangekocht uit middelen, die hem door zaken lieden en verenigingen ter beschik king waren gesteld. Van Russische züde zün volgens Oostduitse berichten in de afgelopen 'wee weken bü"a drieduizend wagons levensmiddelen naar Frankfort aan de Oder gezonden. Zij zün bestemd voor de bevolking van Oost-Duitsland. Iwan Nosenko is benoemd tot minis ter van verkeer en zware industrie van de Sowjet-Unie. Nosenko staat thans aan het hoofd van een ministerie, dat werd gevormd uit de ministeries van scheepsbouw, verkeer, zware industrie en industrie voor de wegenbouw. Een boekhouder van een winkel in de Haagse binnenstad heeft bü de poli tie aangifte gedaan van het verlies van een canvas legertas. welke achterop zijn fiets gebonden was De tas bevatte een bedrag van f 7.000 a.an bank- en munt biljetten en specie.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1