V ragen staat vrij GOLD SPUR De financiële gevolgen van de watersnoodramp r BANDEN Oefening „Coronet" grootse luch tmach toefen ing Om het geluk van Peter Ds Zandt toch niet zo erg principieel? DIEFSTAL van vier militaire auto's Chefarine „4" doet wonderen! VAN NELLE Architect Is onterven mogelijk? Onstoffelijke schade Perikelen van een moeder Heus niet Coquet Minister antwoordt de Tweede Kamer Het dagboek De avondboekhouder De toestemming Wie eerst? De noodwet Koninklijk bezoek aan Breda Inspectie van cadetten jubilerende KMA Door stroom getroffen Pim, PamPom en de wonderlamp Met 1800 toestellen boven Centraal Europa LICHT V'LOPEND Zware straffen voor de twaalf verdachten door Kitty Lessels Radioprogramma Slaapt U slecht EEN LEZER weet. wel, wat het werk van een architect is, maar hij wil nu graag weten wat dat woord precies betekent. Het is een Grieks woord en wil letterlijk zeg gen: opperste der werklieden. Het geen wel zo'n beetje uitkamt. Maar met „bouwmeester" is toch duide lijker het werk uitgedrukt. Het is wel aardig op te merken dat in vroeger eeuwen een groot verband bestond tussen ambacht en kunst. Dat verband is later in de architec ten-wereld verloren gegaan. Reeds Leonardo da Vinei, Michel Angelo en Rafaël bepaalden zich tot ontwer pen en lieten anderen het ontwerp uitvoeren. Uit het begin van de ne gentiende eeuw dateert de pracMjk dat de architect tevens het bestek maakt en toeziet op de naleving. nAT VRAAGT een lezer en hij schrijft een lange brief over een bepaald geval. Nu is het voor Men tor altijd moeilijk om schriftelijk in een concreet geval een mening te geven, zonder zich in de hele kwes tie, met alle stukken en de mening van de tegenpartij te verdiepen. Dat is in een rubriek onmogelijk. Lezer kan zich beter wenden tot de nota ris die het bedoelde testament maakte en blijkbaar met de afwik keling is belast. EEN LEZER is zo vriendelijk om een knipsel te zenden uit een courant van 1943, waarin de Hoge Raad uitspreekt dat onstoffelijke schade, dus geleden pijn en gederf de levensvreugde kan worden ver goed. Nu was dit arrest ons wel be kend. Maar in de practijk is het toch zo, dat de rechter dit soort schade-eisen meestal afwijst. In het nieuwe Burgerlijk Wetboek zal mis schien een duidelijker regeling van deze kwestie komen. QE WARME DAGEN lokten naar het strand. En terwijl de vaders „smolten" tijdens hun werk dat ze niet konden ontvluchten, verlieten veel moeders hun bovenhuizen en trokken met de kinderen naar zee. Via warme tram en warme trein enzo., torsende volle tassen brood jes, limonade, zuurtjes en zo meer. Zo'n moeder, een lezeres, had pech. Want terwijl de slaap haar, door de combina'ie wiegelende trein- hitte even „pakte", benutte Jantje dit door de fles limonade stroop 'e pakken, de kurk er af te wurmen en de inhoud (gedeeltelijk) uit te storten over twee heren-pak ken. Per abuis. Die heren willen haar nu pakken voor de kosten. Of zeJa, ze zal moeten be'alen. Alle schade die kinderen veroor zaken, op welke manier dan ook, dus ook aan reizigers in trein of tram, is voor rekening van de ou ders. IK MEEN, schrijft een lezer, wel eens te merken dat Mentor een beetje an'i-verzekering is. Gezien hetgeen door hem soms in zijn ru briek wordt geschreven. Die me ning is helemaal onjuist. Mentor is echter geen ondeskundige agenten! Men schrijft aPijd aan Mentor als er iets niet goed is. Eveneens „al tijd" is dan de agent de schuld, door ondeskundige of (soms) he laas onjuiste voorstelling van zaken. Dat laatste vaak door verwijzing, te gunstige voorstelling van afkoop- voorwaarden en tariefskeus die meer geïnspireerd werd door het eigen belang, dan door dat van de verzekerde. Jammer is, dat een en ander later moeilijk valt te bewij zen, want er zijn zelden getuigen bij. Ons levens-verzekeringsbedrijf is prima. Een levensverzekering sluiten zeer nuttig. Maar dat de voorlichting deskundig dient te zijn, is nodig. Vandaar dat Mentor steeds de raad geeft: kies een betrouw bare agent, d.w.z., een deskundige. EEN NOG ZEER jeugdig dochter tje van een lezeres heeft (reeds) allerlei „maniertjes". Ze „tut" zich op als ze even de kans krijgt en zo meer. Die moeder maakt zich daar zorgen over, want ze ziet er eigen lijk een soort aangeboren lichtzin nigheid in die zich nu al gaat uiten. Wel, als jongens hebben we alle- (Van onze parlementaire redacteur) IJ1TVÖERIG HEEFT DE TWEEDE KAMER zich Dinsdagmiddag beziggehou den met verschillende financiële, fiscale en budgetaire gevolgen van de watersnoódramp. Zonder hoofdelijke stemming werden achtereenvolgens aan- "gëtiPÉKferC hêt wetsontwerp inzake de financiering van de stormvloedschade voor gemeente, waterschappen en andere publiekrechtelijke lichamen, het wetsontwerp fiscale tegemoetkomingen in verband met de watersnood en het wetsontwerp tot wijziging van een aantal hoofdstukken der Rijksbegroting van 1953. Hij was echter overtuigd, dat het hier een zeer urgent geval betrof en zegde een snel herstel toe. Minister Van de Kieft verklaarde, dat men de versnelling der oorlogs schade-uitkeringen moest zien in het raam der werkloosheidsbestrijding. Ook nu nog is deze bestrijding van groot belang, maar de watersnood heeft verruiming der werkgelegenheid ge bracht. Allereerst moeten thans de ge volgen van deze ramp worden gefinan cierd. Over de door dr Lucas (KVP) ter sprake gebrachte huisraadschade regeling wil de minister nog nader met de Kamer overleg plegen. Hij stemde deze afgevaardigde toe, dat dit wets ontwerp los moet worden gedacht van het vraagstuk der belastingverlaging. Ter dekking van de kosten zal geleend moeten worden, maar „tot welk bedrag ik zal lenen, moet ik eerst nog eens be kijken". IN de avondvergadering kwam het wetsontwerp betreffende immunisatie van militairen ter sprake. In dit ont werp wordt de minister van Oorlog en Marine de bevoegdheid verleend, mili tairen de verplichting op te leggen, zich aan een eerste vaccinatie tegen pokken te onderwerpen, en tevens een DIJ het eerste wetsontwerp draaide het debat voornamelijk om de vraag of er ook een recht op vergoeding van im materiële schade in de wet moest wor den neergelegd. Minister Van de Kieft gaf een lange opsomming van gevallen, waarin reeds voorschotten voor immateriële schade zijn verleend. Hij meende op grond hiervan, dat men de toepassing van deze wet met enig vertrouwen in de handen der regering kon laten. Zijns inziens is het onmogelijk de immateri ële schade, die van geval tot geval sterk uiteenloopt, in een algemene wet te omschrijven. Voorts was hij van oordeel, dat de oorlogsschadewet, zoals op de waters- noodschade toegepast, goed heeft ge werkt en nog goed werkt. Men bevor dert aldus de uniformiteit in de toe passing en discrimineert niet. Tenslotte zegde hij een zo ruim mo gelijke toepassing van de wet toe, zulks ter geruststelling van baron van der Feltz, die de gang van zaken met het badhuis te' Domburg ter sprake had ge bracht Door voorfinanciering wordt het renteverlies zoveel mogelijk tegen gegaan. Fiscale tegemoetkomingen UET ontwerp fiscale tegemoetkomin gen heeft onder meer betrekking c-p de reeds eerder toegezegde belasting- faciliteiten voor giften aan het Ram penfonds of het Nedcriandsche Roode Kruis enerzijds en voor hen, die in hun bedrijfs- of beroepsvermogen scha de leden. Algemeen drong men aan op een rui mere uitwerking van deze faciliteiten, met name ook wat ^betreft de giften. Staatssecretaris van den Berge wilde zich niet verzetten tegen een amende ment van de heer van den Heuvel, waarbij ook giften aan publiekrechte lijke lichamen voor aftrek in aanmer king zullen komen. In zekere zin lokten de voorgestelde wijzigingen van de rijksbegroting 1953, die alle verband houden met de wa tersnood, nog de meeste critiek üi.. Zo wel het besluit om niet tot versnelling van de uitkeringen van oorlogsschade over te gaan als de aankondiging, dat bepaalde waterstaatswerken, en met name de verbetering van Rijksweg 1 tussen Muiden en Naarden. niet (er hand zuilen worden genomen, gaf tot vele opmerkingen aanleiding. Minister Algera wees er echter op, dat er tengevolge van de watersnood een zeker tekort aan technici is, ter wijl voor Rijksweg 1 bovendien nog enkele andere moeilijkheden bestaan. maal wel eens een appel gestolen, of zo. D:'t wil echter helemaal niet zeggen, dat we deswege voorbe stemd waren om dieven te worden. Een bee'je coquetterie behoort nu eenmaal tot de normale eigenschap pen van een meisje. Rustig zo laten en er hoogstens een beetje leiding aan geven. EN NU WE HET TOCH over ie's opvoedkundigs hebben, meteen maar een tweede kwestie. Het is ditmaal een vader die zich feitelijk grotelijks vertoornt, omdat zijn zoon een dagboek schijnt bij te houden en dat dan verstopt. Die vader schijnt te denken dat er wel erge dingen in staan. Sommige jongeren hebben enige tijd de behoefte hun gedachten op papier te zetten en op die manier af te reageren. Dat verschijnsel verdwijnt weer net zo als het is opgekomen. Nu kan deze vader zich uit de tijd toen hij zo oud was wei herinneren, dat juist dan een gevoel van „mens worden" opkomt, welk gevoel zich o.m. uit in de wens een eigen innerlijk le ven op te bouwen. Als de vader zijn zoon gaat dwingen om dnt dagboek ter lezing te geven, dan zal de jon gen dat voelen als een ernstige inbreuk op zijn recht als mens op dat eigen innerlijk leven. Hij moet zich dus hoeden voor die fout. Heus, die dagboekschrijverij gaat ovei. Weinigen houden het vol en zelden is het een teken dat er eni ge litteraire tendenzen in zo'n kind zitten. Wacht maar tot hij het eens ter lezing geeft ofhet zelf gaat stuk scheuren. De meeste kinderen zijn tegenwoordig ai te nuchter voor dagboeken. QE BEDRIJFSVERENIGING stelt zich op het standpunt dat u als avond-boekhouder zulks doet als zelfstandige en niet in loondienst. Het is immers niet uw hoofd-be- roep. U zult er weinig aan kunnen veranderen. Wel kunt u in beroep gaan op deze beslissing, doch ver wacht er weinig succes van. EEN MINDERJARIGE kan zonder toestemming van de betrokken ouders, niet trouwen. Ook niet, zo als men dat pleegt te noemen „voor de kantonrechter". Dat laatste kan pas als het meisje van vrager meer derjarig is. Dus nog maar even ONZE lezers kunnen kos teloos antwoord kry- yen op vragen en moeilijkheden, bijvoorbeeld over: juridische aangelegen heden woning'kwesties, hu welijksmoeilijkheden, opvoe dingszorgen, sociale verzeke ringswetten, assurantiezaken, persoonlijke geestelijke moei lijkheden, enz. V schrmdan de redactie en vermeldt links op de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt U persoon lijk antwoord en wordt Uw briet niet in de krant behan deld. Alles wordt strikt ver trouwelijk afgedaan. rustig wachten en niet doen; wat u schrijft. Want dat zou schaking op leveren, hetgeen zeer strafbaar is. Laat romantiek maar in de romans zitten De werkelijkheid eist nuch terheid. MIJN DOCHTER heeft sinds kort kennis aan een jongeman, schrijft een lezeres. Hij komt ook al bij ons en alles lijkt wel in orde. Met zijn ouders hebben we echter nog geen kennis gemaakt. De vraag is nu, moeten wij naar hen of die nen zij bij ons te komen. De ouders van de jongen dienen ter kennis making eerst naar de ouders van het meisje te gaan. Immers, de jon gen VRAAGT en niet het meisje. Zouden die ouders helemaal niets van zich laten horen, dan ontstaat inderdaad een penibele situatie. Naar onze mening kunnen de ou ders dan een zachte wenk in die richting aan de jongen geven. Hij moet dan eventueel de oorzaak van deze houding maar verklaren. Een en ander eist veel voorzichtigheid en takt! £EZERES KAN GERUST een aan vraag om een uitkering bij de Raad van Arbeid indienen. Want hetgeen de beide dochters verdie nen en wat ze aan u geven, blijft bij de berekening van de uitkering geheel buiten beschouwing. Ze kan alleen uitgaan van haar eigen inko men. MENTOR. revaccinatie tegen pokken en andere ziekten te ondergaan, na advies van een deskundige commissie- Een door leden van de KVP, CH, WD en PvdA onder tekend amendement wilde in het ont werp vervat zien, dat de beslissing over al dan niet vaccineren van weigeraars, aan het advies van een commissie van geneeskundigen wordt gebonden. De heer Korthals van de VVD vroeg wat de regering met betrekking tot de kwestie der immunisatie heeft gedaan in het kader der landen, met welker krijgsmacht de onze samenwerkt. De heer Zandt (SGP) beweerde dat de vaccinatie de nokken niet bestrijdt, maar juist bevordert. Het ontwerp acht te hij één der ergste dwangwetten die er bestaan. De heer Tilanus (CH) had geen overwegende bezwaren. Er ont stond enige .beweging, toen de heer Ti lanus een verklaring voorlas, volgens welke ds Zandt een militair geadvi seerd zou hebben, zich te laten inen ten. „Is het niet beter, als er niet zo'n principieel misbaar over de inenting wordt gemaakt?", zo vroeg deze spre ker. Voorts gaf de heer Tilanus te ken nen, dat de grote bevoegdheden welke de minister worden verleend, hem enigszins huiverig hadden gemaakt. Als er een internationale regeling mocht komen, dan zal de minister moeten zorgen, dat met gewetensbezwaren re kening wordt gehouden. Woensdag 22 Juli, zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard een officieel bezoek brengen aan de Koninklijke Militaire Academie in Bre da. Het koninklijk paar zal onder meer het cadettenbataljon, dat gekleed zal zijn in ceremonieel tenue, inspecteren. Na de inspectie volgt een défilé. Ver der zal er een bezoek worden gebracht aan de heldengalerij van de KMA, waar de prins de instrumentenkast van de drumband der cadetten zal onthul len. Het .bezoek zal ongeveer anderhalf uur duren. Op een bouwwerk op de hoek van de Wagenstraat en de Hoogstraat te Rot terdam is de 23-jarige electricien W. Christiaanse door electrische stroom ge dood. Hij was met een boortol aan het werk. De andere arbeiders, die aan het schaften waren, hoorden plotseling een gil en zagen hem toen liggen. 67. Zonder het te weten, had Moeder Woeffie alweer een wens geuit, „ik wenste maar, dat die aardappelen a geschild waren", had ze tegen AH, net kleine negerjongetje gezegd. Deze had alleen maar trouwhartig gegrijnsd, maar toen Moeder zich enige seconden later omdraaide, zag ze tot haar giote verbazing het pannetje vol met ge schilde aardappelen staan. „Heb jij dat gedaan?" riep ze, terwijl ze het kleine kereltje ongelovig aanstaarde. „Mees teres bevelen.... Ali gehoorzamen, Nou, je kunt het vlugger dan ik hoor lachte Moeder. Vertel jij me eens, waar je dat zo gauw geleerd hebt!" Alt weet alles, Ali kan alles", antwooordde het negertje. „Nou. nou, je hebt niet wei- nig verbeelding", zei Moeder, terwijl ze Ali onderzoekend aanstaarde. „Maar je kunt snel werken, dét is zeker!" Op dat ogenblik hoorde mevrouw Woeffie bui ten het tuinhekje klappen en toen zij gauw uit het raam keek. zag zij baro nesse Van Pottum, geboren Babbel- araag. haar tuintje binnen stappen. „Goeie hemel, daar is de baronesse," riep Moeder ontsteld. „En ik ben nog niet eens klaar met de kamer ...voor uit, Ali, help eens even met de kamer als'je zo vlug bent. Zo kan ik de baro nesse niet ontvangen!" DE LUCHTMACHTEN van België, Canada, Frankrijk, Nederland, Engeland en de Ver. Staten, tezamen met Griekenland, Portugal en Italië, sullen ongeveer 1800 vliegtuigen inzetten voor een grote oefening boven Centraal Europa, die gehouden wordt tegen het einde van deze maand. Onder de naam „Coronet" zal deze belangrijke oefening een tweeledig doel nastreven. In de eerste plaats, „the second and fourth technical airforce" (ATAF) te beproeven op tactische paraatheid en luchtverdediging en in de tweede plaats de nationale luchtverdedigings systemen van België, Frankrijk, Nederland en Engeland bij de oefening in te schakelen. RIJWIEL j MOTOR (Advertentie. Ing. Med.) „Coronet" zal duren van 23 tot 31 Juli, inclusief D-day op 25 Juli. Het oefenterrein omvat de centrale sector van West-Europa met de Westelijke toegangen tot de Oceaan, terwijl naar het Oosten de grens 500 mijl van de Oostgrens van Duitsland loopt. De oefeningen, die als fictieve atoom bombardementen kunnen worden be schouwd, zijn gecompliceerd, omdat de aanvallende vliegtuiggroepen (afkom stig van de R.A.F.-, bomber-, fighter- and flying-training-commands in Enge land), bestaan uit thans gangbare typen en omdat de onafhankelijke luchtver dedigingssystemen van de geallieerde luchtmachten daarbij zijn ingeschakeld. Tegelijkertijd zal een stafoefening wor den ingelast voor de second A.T.A.F behorende bij de noordelijke legergroep en de grondgroepen zullen zorg dragen voor werkelijke doelen en voof oefe ningen voor luchttransporten. „Westonia" (second A.T.A.F.-area: België, Nederland en de Britse zone van Duitsland), wordt verondersteld uraniumgeheimen te hebben ontdekt in het nabije gebied van „Fantasia" (Fourth A.T.A.F.-area, V.S. en Franse zone en gedeelte van Oost-Frankrijk) en daarbij de copie van een blauwdruk voor een atoombom in handen te heb ben gekregen De onderlinge betrekkin' gen waren nog niet verbroken om eco nomische redenen en de oorlog begint plotseling met een overrompeling als inleiding. De Utrechtse rechtbank heeft giste ren uitspraak gedaan in de zaak tegen een twaalftal verdachten, dat betrok ken is geweest bil de diefstal en heling van twee militairen jeeps en twee mi litaire vrachtauto's uit het voertuigen park te Soesterberg. Er werden straf fen opgelegd, die varieerden van twee jaar tot vijf maanden gevangenisstraf. BEROEMDE GENEESMIDDELEN 1 IN ÉÉN TABLET (Advertentie, ing. Med.) 56) Hij drukte haar krachtig en dicht tegen zich aan. „ik zal op je wachten, Lynne". Toen hij haar losliet en zij tussen de kolommen van het hek doorliep kon zij nog de sterke aandrang van zijn lip pen op de hare voelen: en hij voelde nog de ondefinieerbare betovering van haar wezen. Hij reed terug naar de Casa, waar hij zijn moeder èn een blad op hem vond wachten in de zitkamer; de enige over gebleven bewijzen van zijn vader, die naar bed was gegaan, waren een pijp, een leesbril en een courant op een ta feltje. Op 't blad stonden drie lichtblau we Chinese kopjes, een bakje met ge slagen room en een stapeltje sandwi ches belegd met ansjovis-en-el; daar naast stond een electrische melkkoker, vol hete chocolademelk. Zijn moeder zei, en 't was slechts een formaliteit: „Heb je plezier gehad?" Toen meteen: „Wanneer je de jouwe hebt opgedron ken, wil je dan Beatrice haar chocola de brengen? Je weet hoe slecht zij slaapt en hot dit haar kalmeert en hoe veel meer het voor haar betekent, wan neer jij het prengt". Hij merkte dat hij dit alles overdacht, bezien in het licht van de nieuwste mogelijkheden. Deze afmattende slape loosheid van Beatrice, dit martelend verlangen van Lentrice; kwam dat illes voort uit een overdreven lust naar a- vontuur? Hij voelde dezelfde soort af keer, die men krijgt, wauneer men de sporen van ongedierte aantreft op een menselijk lichaam. Het drong tot hem door, dat in 't vervolg deze tegenstrij dige, half afstotende, half medelijdende onzekerheid over Beatrice, steeds in zijn gedachten zou zijn. Hij nam een sandwich en zei: „Ik geloof, dat ik een whisky-en-soda zal nemen", en hij schonk een beetje in een glas, reikte naar de siphon en zei: „Ik hoorde vanavond iets verdraaid in teressants en verdraaid schrikaanja gends". Zij wierp hem een scherpe blik toe. „Wat hoorde je dan, Bryce?" De siphon zei heel duidelijk: „Sst!" Maar daar luisterde hij niet naar en terwijl hij met het glas in zijn hand stond, vroeg hij: „Is 't ooit bij u opge komen, moeder, dat onze volmaakte Beatrice niet zo'n hulpeloze stakker zou kunnen zijn, als wij ons dit voor stellen?" De indruk, die dit maakte was alsof hij naar haar toegelopen was en haar met de gebalde vuist een opstopper ge geven had. Terwijl zij nog niet beko men was van de schrik, sloeg hij als 't ware al met de andere vuist: „Om het dan maar ronduit te zeggen: dat zij kan lopen!" Zij hield de melkkoker boven een kopje; hij zag, c'.at haar hand beefde, er kwam warme chocolade terecht in 't schoteltje. Hij kon zich niet voorstel len, wat hij verwachtte dat zij zou zeggen, maar de duidelijke gedachten- associatie van haar vraag, de welge richte aanval er van, was te veel voor zijn geprikkelde stemming: „Je bent met Lynne Carrick uit geweest, ls 't niet?" Hij zette zijn glas met een harde slag weer op tafel, ging vlak by haar staan en zijn woede voelde zij aan als iets tastbaars: „Ja, ik ben met haar uit ge weest. Maar \va;.rom die belediging niet eerlijk gezegd? Waarom niet onomwon den gezegd; „Lynne Carrick heeft deze gemene leugen in je brein ingeprent, dit heeft zij in haar jaloersheid uitge dacht?" Hij haalde hoorbaar adem. ,,'t Is alleen maar jammer dat, als tegen maatregel tegen haar proberen ons voor deze zaak te waarschuwen, waarvan zij vast gelooft dat deze de waarheid is, u haar niet uit de Panamese republiek kunt laten zetten, zoals u haar hier uit huis liet zetten". Zij had zich nog nauwelijks van deze aanval hersteld, toen hij haar Lynne's verslag van haar twee bezoeken aan Beatrice's kamer had oververteld. Zij luisterde in verschrikte stilte en indien haar loyaliteit ten opzichte van Beatrice wankelde, dan was dat onzichtbaar er, duurde dat niet langer dan 'n ondeel baar ogenblik. Aan 't slot was haar commentaar net zo kort als dat het vernietigend was en zi' d? bijtend-scherpe Patricia Garron geworden, die zij nooit eerder had meegemaakt dan de laatste tijd: „Je bewijst slechts één ding, Bryce: nl. dat dat meisje net zo gevaarlijk is, ®'sJk, vermoedde. Ik wist natuurlijk, door de achterbakse manier waarop zij mijn gedachten over Beatrice probeerde ™Tfr.'n Probeerde te insinu- n;..ia' Beatrice Peter bang maakte, dat zjj gewetenloos was. Maar" een mi.naCi1vM e Slimlach bedierf haar vriendelijke mond, „ik denk, dat zij dat gebeurde niet noemde, wel?" .jfa' d2| deed .z'l- ?ls0°k ten heleboel dingen, die tezamen tengevolge hadden, dat er een thuisreis voor haar georganiseerd werd". Hij nam zijn glas op, di onk t leeg en stak een sigaret aan Hij zei, koppig: t Is maar beter, dat u t weet dat. wat mij betreft, Lynne Car rick elke andere vrouw in Panama Ci ty de loef afsteekt. Maar. niettegen staande dat, kan ik nog wel normaal denken. Lynne gelooft deze zaak stel lig. t Zou een vergissing van haar kunnen ziin, iets dat zij zich verbeeldt waar te zijn; maar het kan ook dc waarheid zijn. Wat het van deze beide ook is zij bedoelde er niets kwaads mee, want dat zit niet in haar. Maai indien het op den duur blijkt, dat zij gelijk heeft, dan maakt dat Beatrice tot een berekenende en gemene hypo criet die, om haar zinnelijke honger te stillen onze gastvrijheid systematisch heeft gebruikt, misbruikt en geschon den. In dit geval", besloot hij, „in plaats van haar ten huwelijk te vragen, wat de laatste compensatie is. die zij van mij verwacht, zal ik onmiddellijk mijn verloving met een ander bekend maken". 't Brein van Patricia was op dat ogen blik een dwarrelende maalstroom van schrik en verbazing geworden. Maai er boven uitstekend, als een rots in een woedende zee, was een lichtpunt. Ten eerste een wazig lichtpunt, omdat er geen onmiddellijke verloving tussen hem en Lynne zou plaats hebben; daar na een stralend lichtpunt, dat er geen direct gevaar was dat hij uit impulsieve ridderlijkheid zelfmoord in een huwe lijk _met Beatrice zou begaan. Zij had altijd meer of minder ver wacht, en het onwillig gevreesd, dat zijn medelijden hem ertoe zou brengen met Beatrice te trouwen: en zij was er nooit in geslaagd om haar liefde voor het mooie, zich nimmer beklagende we zen in overeenstemming te brengen met die innerlijke afschuw, dat haar zoon opgeofferd zou worden aan zulk een waardeloos en onnatuurlijk huwe lijk. Maar zij was zich zo bewust van deze herademing en zij schaamde er zich zo voor, dat zii Beatrice nog veel heftiger verdedigde. Zii verdedigde dit wezpn. dat zii on een hoog voetstuk hod geplaatst tot het uiterste, stelselmatig weigerend te geloven, dat Beatrice zou kunnen lopen, en in flarden scheurend met de scherpe degen van haar ver trouwen, wat zii aanzag voor een wraakgierige aantijging van Lynne. (Wordt vervolga). e&ix. StQa/Let.' (Adv. Ing. Med.) DONDERDAG 16 JULI HILVERSUM I, 402 m.5 7.00 KRO. 10.00 NCRV, 1100 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Grim. 7.15 Gym. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 815 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert", cau serie. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.3012.33 Land- en Tuinbouwmedede- iingen.) 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuw» en katholiek nieuws. 13.20 Alt en piano. 13.50 Gram. 14.00 Metropole-Orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.40 Bas-bariton en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Voordracht. 18.00 Strijkkwartet. 18.35 „Op de stel ling". 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weer berichten. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vos senjacht. 21.15 „Achter grachten, wallen en kantelen", klankbeeld, 21.45 Orgel concert. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-beirchten. 23,15—24.00 Orgelconcert. HILVERSUM II. 298 m.: 7 00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8-45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Omroep koor en orgel. 9.30 Voor de huisvrouw. 9-35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Cabaret. (Intermezzo: „Hé, zijn die getrouwd?") 11.25 Hammond orkest. 12.00 Pianoi-duo. 12.25 In 't spion netje. 12.30 Land- en Tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of gram. 13.20 Lichte muziek. 14.00 „Ja - dat dacht je maar", cause rie 14.15 Gram. 14-30 Viool en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.30 Ronde van Frankrijk. 16.40 Gram. 16.45 Voor de jeugd. 17-30 Militaire actualitei ten. 17.40 Gram. 17.45 Regeringsuitzen ding: Drs. A. Jonker: De Brits-West- Indische federatie". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18-25 Sport. 18.30 Gram. 19.00 Ronde van Frankrijk, 19 05 Gespro ken brief uit Londen. 19.10 Gospelsongs. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20,05 Kamerorkest. 20 55 „Verhuisd.... nieuw adres onbekend", hoorspel. 21.10 Holland Festival: Koorconcert. 21.40 „125 Jaar Ko ninklijke Militaire Academie", klankbeeld. 22,10 Gram. 22.35 Jazzmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.30 24.00 Gramofoonmuzlek. door rheumatiek. spit ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal Ver drijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapi heerlijk Togal baatl Zuivert de nieren en ls onschade lijk vooi hari en maaR Bij apoth. en drog. f 0.95. 1 2.40 1 6 88 (Advertentie, ing Med.)

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4