MAGGI' KIPPENBOUILLONSOEP Spoorwagons met douche RANG Er zijn belangrijke militaire gebeurtenissen op komst N. V. Beijnes bouwt 58 rijtuigen voor A rgen tin ië r Om het geluk van Peter Eerste postwagen is gereed SANATOGÉfe- Marmag [dames] won op het nippertje PUROL Het NATO-oog is op ons gericht Haantje de Voorste! Blijf bij hoofdpijn niet bij de pakken neerzitten, maar neem direct Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). 7 Zand öoievaarstraat v 0 Vervolg Stadsnieuws Bij Koedijk gevonden lijk geïdentificeerd Ódéia( jlirih in diverse fijne smaken, 32 cent per 100 gram. Texel Proefboringen voor de waterleiding Erepenning voor raadslid J. Bruin Verdere electrificatie tfetsnapMnavaa demsfeta/uj. Radioprogramma Pim, Pam, Pom en de wonderlamp Mobilisatieoefening en herfstmanoeuvres door Kitty Lessels Vonnis tegen Kenjatta vernietigd De Gasperi heeft zijn regering gereed DONDERDAG 16 JULI 1953 4 flinke borden pure kippenbouillon met goudgele vermicelli Getrokken van jonge kippen volgens een speciaal Zwitsers recept. Héél even gekruid èn in minuten klaar! Het nieuwe zilverzak/e met de %rote k\pende naam Al AGGlerop, dat moet het zijn (Advertentie, lng. Med.) „Geef mij die werktekening voor die Argentijnen eens!" is een bekend verzoek geworden bij Beijnes' Wagenfabriek sedert men daar de zo belangrijke order op de vervaardiging van spoorwagens voor Argentinië m portefeuille heeft, een order bestaande uit 10 post- rijtuigen, 15 restauratiewagens en 33 personenrijtuigen. Dezer dagen is als eerste van de Argentijnse opdracht een postwagen gereed gekomen, welke binnenkort met de nodige omzichtigheid 's nachts naar Rotter dam zal worden vervoerd. Die nachtelijke tocht en die omzichtigheid zijn nodig, omdat Argentinië een andere spoorbreedte heeft dan West- Europa, vandaar dat liet postrijtuig breder van»bouw is, derhalve op lmlptrucks staat en liet nachtelijk vervoer dus op een zodanig tijdstip moet geschieden dat de Argentijn „op weg naar de boot" geen tegen ligger zal ontmoeten. (Advertentie, lng. Med.) 'JL -i 41 r 99 99 De door de woningbouwvereniging „Zijpe" gebouwde acht woningen te 't Zand aan de C. de Leeuwstraat zijn dezer dagen gereed gekomen. Toeval of geen toeval, doch deze woningen zijn allen toegewezen aan pas getrouwde mensen, behoudens, die toch ook nog slechts kort getrouwd zyn. Dit bovenstaande schijnt aanleiding geweest te zijn voor de inwoners van 't Zand om het raadsbesluit, waarbij de genoemde C. de Leeuwstraat haar naam verwierf, geheel te negeren en dit nieuwe gedeelte de, volgens hen veel meer toepasselijke naam „Ooie vaarstraat" te geven. Al met al spreekt men in 't Zand over de Oooievaarstraat, alsof het de ge woonste zaak van de wereld is. Toch zal dit dol toevallige feit wel eens de oorzaak kunnen zijn dat men nimmer meer van „C. de Leeuwstraat" spreekt. De Argentijnse postwagen ls er een waarnaar de Nederlandse P.T.T.-man- nen met afgunst zullen kijken. Hij heeft een lengte van maar liefst 25 meter, is derhalve langer dan het grootste Nederlandse spoorrijtuig en weegt bovendien zo'n 54 ton. Maar waarvan de Hollandse postman het meest zal opkijken, is de inrichting van het rijtuig. Welke Nederlandse post wagen beschikt over een slaapkamer met vier bedden, nog wel met een lees- lamp boven ieder bed, of over een keu kentje met een inrichting van roest vrij staal? Er zijn nog meer verschil len ten opzichte van de Nederlandse postwagens, verschillen die begrijpelijk zijn, want de Argentijnse spoonvagens hebben nu eenmaal een heel wat lan gere reis voor de boeg dan de onze. Vandaar dan ook, dat de postwagens voor het land van president Péron bo vendien beschikken over een douche gelegenheid in het toilet. Dat de in richting tot in de perfectie is geschied, daarvoor staat de naam van Beijnes nu eenmaal borg. VASTGEZOGEN BRIEVEN Er zijnj Voor de' Argentijns^, post mannen twee werkvertrekken; Aller eerst een grote postsorteerafdeling met de bekende brievenvakken langs de wanden en in het midden daarvan een sorteertafel waarop de poststukken worden vastgezogen. Deze laatste inrichting dient om het wegwaaien van brieven te voorkomen, want uiteraard Nerveus^ KlusteTo°* neem •r HET ZENUWTONICUM 'l (Advertentie, lng. Med.) Ook de tweede en derde dag van het FAC-tornooi hebben een goed en spor tief verloop gehad. Dinsdag zegevierde WSOV met 10—5 over Zeemacht, waar na KVH 2 het derde team van FAC een geduchte 23—5 nederlaag toe bracht. De damesvedstrUd van deze avond ging tussen Marmag 2 en HCSC 2. Eerstgenoemde ploeg trok met 11 6 aan het langste eind. Gisteravond .bevocht HAV 2 een 207 zege op Marmag. Het was een aardige ontmoeting doch van aanmer kelijk beter gehalte was de wedstrijd FAC 1—HAV 1. welke door laatstge noemd team met 23—13 werd gewon nen. Spannend was de strijd tussen de dames van HCSC en Marmag. De da mes van de Marine-magazijnen begon nen goed en namen een kleine, ogen schijnlijk zekere voorsprong. In de tweede helft wist HCSC evenwel de stand op 8—8 te brengen en even later werd het uit een strafworp zelfs 9—8 voor dit team Pas in de allerlaatste seconde vond Marmag nog éénmaal de basket (9—10). Vanavond worden gespeeld: Oneiv bare Werken-FAC 2 (18.30 uur) FAC —KVH 2 dames (19.20 uur) en KVH— HAV 2 (20.10 uur). |Bi j zonnebrand, doorzit-1 ten, schrijnen, smetten (Advertentie, lng. Mea.j rijden de postrijtuigen ln het warme Argentinië veelal met geopende ramen, die in deze wagon de vorm van een patrijspoort hebben. Trouwens de aan wezigheid van twee verstelbare venti latoren in deze afdeling wijst er op, dat frisse lucht ondanks de geopende ramen toch nog nodig blijft. Een an dere afwijking met de Nederlandse postwagens is bovendien dat de post mannen in Argentinië aan de stations de taak hebben om postzegels te ver kopen, met het oog waarop een loket in het rijtuig aanwezig is. Alle ramen zijn deugdelijk voorzien van tralie? werk. Men komt ln Argentinië niet onaangediend een postwagen binnen. Er is n.1. in de wagon een microfoon installatie aanwezig, door middel waar van men zich kan overtuigen, of de zich aandienende bezoeker al of niet welkom is. En dan is er nog de postafdeling, waarin de postzakken een plaatsje krij gen. Als nieuw snufje is deze voorzien van verstelbare netten voor het onder weg sorteren van de zakken. Deze af deling beschikt ove dubbele deuren, waarvan een van onder tot boven uit rasterwerk bestaat. NIEUWE GLORIE De N.V. Beijnes heeft met de afleve ring van deze eerste Argentijnse post wagen een prachtig stuk arbeid ge leverd, welke een nieuw bewijs in houdt van haar groot vakmanschap op het gebied van het bouwen van spoor wagons, een terrein waarop zij zich volkomen heeft gespecialiseerd en daarop reeds lang een internationale bekendheid geniet. Het kan moeilijk anders, of de perfecte uitvoering van de zo belangrijke order uit het verre Argentinië zal nieuwe glorie betekenen voor het oude bedrijf. Dat van die nieuwe glorie iets zal terugvallen op Beverwijk, sedert enkele jaren de plaats van vestiging van deze inter nationaal bekende spoorwegindustrie, kan slechts tot voldoening stemmen. Maandagmorgen ontdekte de Am sterdamse musicus Vrolijk, die aan het hengelen was bij de Koedijker vlot brug, het lijk van een man tussen het riet. Het stoffelijk overschot, dat wer^ overgebraclti.. jiaar de algemene be graafplaats te Bergen, bleek na iden tificatie dat te zijn van de 64-jarige heer J. Kunst, geboren in Den Helder, laatste verblijfplaats Beverwijk. De gemeentearts H. W. J. M. Poot te Ber gen verrichtte de schouw. De man was vermoedelijk door een hartverlamming getroffen en voorover te water geraakt. Let op de naam Rang op het beschermend omhulsel van leder „Rangetje" De waterleiding op Texel heeft gis teren een aanvang gemaakt met proef boringen. Binnenkort zullen de eerste werkzaamheden worden uitgevoerd door het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noord-Holland. Gisteren tijdens de zitting van de ge meenteraad van Texel ls de erepenning in zilver verleend aan de heer J. Bruin, die afscheid nam. na van 1931 af deel te hebben uitgemaakt van de raad. De gemeenteraad heeft gisteren beslo ten tot de electrificatie van de laatste, nog niet bii de Texelse electriciteits- maatschappij aangesloten gebieden. (Advertentie. Ing. Med.) VRIJDAG 17 JULI HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Symphonette-Orkest en sol. 10.00 Gram. 10.50 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en Tutnbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest en solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano-duo en zang. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Metropole-Orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pianorecital. (Tussen 16.00 en 17.45 Ronde van Frankrijk.) 18.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinder koor. 17.40 Radio Philharmonisch Orkest en soliste. 18.00 Gram. 18.10 Franse chan sons. 18.30 Streekprogramma. 18.52 Actu aliteiten. 19-00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending; Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. (Om 20.00 Ronde van Frank rijk.) 20.05 „Die Zauberflöte", opera, (eerste bedrijf). 21.20 Brabants halfuur. 21.50 Amusementsorkest en sol. 22.20 „Ik wijk voor niets", klankbeeld. 22.40 Gram. 22.45 „Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk". 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA. lC.OOj'VPRO, 10.20 VARA, 12.00 AVRO. 16.00. VARA, 19.30 VPRO. 21.00 VARA, 22.40 VPRO, 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8:00 Nieuws. 8.18 Gram 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym- voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Water standen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 „Thuis", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.45 Voordracht. 11.05 Gra- mof.muziek. 12.00 Musette Orkest. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Reportage. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Pianorecital. 14.50 Voordracht. 15.10 Bas-bariton en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Lichte muziek. 16.30 Muzikale cau serie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Gram. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 „De Internationale arbeldsconferentle te Ge- nève", causerie. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Toeristische tips. 19.30 „Op huisbezoek", causerie. 19.45 „Op bezoek bij anderen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Sopraan en piano. 20.30 „De Verenigde Naties", causerie. 20.40 „Aan passing", causerie. 21.00 „Democratisch Socialisten aller landen bijeen", reportage. 21.15 Muzikale causerie. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Lichte muziek. 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35—24.00 Gram.muziek. Televisie-programma. AVRO. 20.15— 21.45:' 1. Actualiteiten; 2. Weeroverzicht; 3. Televisie in Amerika. 68. Moeder Woeffie was werkelijk even geschrokken, toen zij het tuinhek je hoorde klappen en zij zag wie deze vroege bezoekster was. Niemand min der dan haar oude vriendin mevrouw Babbelgraag, tegenwoordig baronesse Van Pottum geheten. Vlug trok zij de banden van haar schort los, terwijl zij Ali aanspoorde om haar te helpen de kamer aan kant te maken. „Vooruit Ali, maak een beetje voort," gebood ze, terwijl ze zelf naar de keuken snel de, om koffiewater op te zetten. Maar het liep haar niet mee die morgen. De koffiebus was leeg en ontzet stoof Moe der de kamer weer in. Zij zag niet eens, dat deze helemaal aan kant was en riep tegen het negertje: „Ach Ali, je hebt me nu vanmorgen toch al zo geholpen. Wil je nu óók nog even naar de kruidenier gaan om een half pond koffie te halen? De bus is leeg en ik weet me gewoon geen raad". „Meeste res bevelen, Ali gehoovrrzamen", ant woordde deze en hij was al weg, ter wijl Moeder hem bezorgd nariep: „Denk er om, bij Dries Drentel moet je zijn en je zegt maar dat het voor mij is." Ali lichtte even zijn fez op, ten teken, dat hij hei ucgrepen had en snel de torn verder, terwijl de bamiesse met kleine trippelpasjes op Moeder Woeffie afliep. (Van onze militaire medewerker) [)E MAANDEN AUGUSTUS en September zijn, zoals gewoonlijk het geval is, ook dit jaar in mili tair opzicht zeer belangrijk. In Augustus zal bij wijze van proef een gehele (derde) divisie gemo biliseerd worden, in September vertrekt onze parate vierde divisie naar de Britse zone van Duits land om daar deel te nemen aan de grote intergeallieerde herfst manoeuvres. Zowel in Augustus als in September zullen de scherpe ogen van vele buitenlandse mili taire deskundigen op onze troepen en staven rustenwij zullen wor den gewogen en naar wij van harte hopen niet te licht worden be vonden. Allereerst de mobilisatie-oefening, welke op een natuurlijk zorgvuldig ge heim gehouden dag in de eerste helft van Aueustus een aanvang zal nemen. Het betreft hier de mannen van de 3e Divisie, die verleden jaar deel namen aan de befaamde oefening Holdfast, daarna met groot verlof gingen en nu voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen worden ge roepen. Want deze mobilisatieoefening is in feite niet anders dan een her halingsoefening, maar dan wèl een met een zéér bijzonder tintje, wij zou den haast zeggen: een novum op dit gebied. Wat is het geval? Naast onze parate divisie (waarover straks meer) hebben wij twee mobilisabele divisies, nl. de 7 December-divisie en de 3e divisie. Van deze beide divisies ziin alleen de divisiestaven in parate vorm aanwezig, de tot de divisie behorende dienst plichtige en reserve-plichtige militairen zijn met groot verlof en werken dus weer als burgers in de burgermaat schappij. De Amerikanen realisten als zü zijn, hechten weinig waarde aan mobilisabele divisies. Zij gaan van het standpunt uit, dat één vogel in de hand beter is dan tien in de lucht, of meer concreet: dat één parate divisie, die onmiddellijk ingezet kan worden, meer waard is dan tien divisies, die vóór zij gebruikt kunnen worden, 57) „In de laatste jaren, Bryce", besloot zij, „heb ik Beatrice door en door le ren kennen en de enige moeilijkheid, die zij mij ooit gegeven heeft is, hoe men net zo als zjj kan leven. Je hebt toch zeker wel voorjezelf kunnen zien dat er geen wereldsheid in haar is. dat heb je toch zeker?", drong ztj aan. „Ja, dat heb ik gezien, maar zag lk de waarheid? Per slot van rekening kan men een ring kopen, naar 't stuk glas erin kijken en denken, dat 'teen diamant ls". „Dokter Leon zou toch weten als zij kon lopen". Plotseling vatte zij zijn eigen argument op en schoot het als een pijl op hem af en 't trof doei en hij zweeg. „Dat kun je toch niet ontkennen, Bryce, wel?" Hij boog zich over de tafel en vulde Beatrice's kopie en deed er dik room boven op; hij legde een paar sandwi ches op een bord, nam 't blad op en zei- „Ik kan 't niet ontkennen, maar ik kan tegelijkertijd niet vergeten hoe zeker Lynne van haar zaak was' en hij liep de kamer uit, haar aan haar eigen gevolgtrekkingen overla tend. Haar blik volgde hem. onzekei was die, nu hij die niet kon zien en zij raakte kennelijk in tweestryd dooi haar ln opstand komende verontwaar diging en haar arglistige twijfel. Hü kwam Beatrice's kamer binnen ln een stemming, die enigszins anders was dan gewoonlijk wanneer hij haat bezocht. Dit was niet de Bryce Garroi. die voorbereid was om zfln hart op te offeren uit een strenge gehoorzaam heid van verantwoordelijkheidsgevoel Deze man was koud en onpartijdig, waakzaam en op zijn hoede. Hij zette 't blad op 't tafeltje naast 'tbed, terwijl 'them opviel dat de si garettendoos en de daarbjj behorende aansteker en 't asbakje daar stonden. Hij legde zijn sigaret op de rand van 't asbakje en zijn blik rustte een ogen blik op Peter. Peter sliep vast, de ge hele kamer scheen doortrokken met de rust en bevrediging van Peter's slaap. Toen stond hij naar Beatrice te ktj- ken en een onafhankelijke, objectieve kant van zijn wezen verzekerde hem: „Zij doet nog alsof zij ziek ls, maar zij heeft zichzelf bevorderd tot recht- overeindzitten. 'tKan zijn, dat zij met 't oog op de avond die je Juist met Lynne hebt doorgebracht, zich reali seert, dat haar „ziekte" je alleen maai verder van haar zou kunnen ver vreemden en dus heeft zij besloten om beter te worden". Hij merkte ook op, dat zij een prachtig bedjasje van ko raal-kleurig chiffon aan had, zeker door zijn goedgeefse moeder verstrekt. „Hoe voel je je op 't ogenblik be gon hij beleefd, maar gereserveerd. Beatrice Penda was niet erg gevoelig; een natuur, die zo egoïstisch, zo sluw was, kon onmogelijk veel gevoel hebben. Maar zij was net een mense lijke seismograaf door haar vlug en accuraat waarnemen van de stemmin gen van andere mensen en hun nade rende stormen. Het kwam tot haar als een draadloze Ingeving, dat hij Anders was, meer op een afstand; hij was haar wezen noteerde 't als een schok achterdochtig. Zij ontweek zijn vraag en zei vol droef verlangen, terwijl zij 't antwoord heel goed wist: „Waar ben je vanavond geweest, Bry ce? Ergens gedanst?" Ondertussen rangschikte haar brein de logische opvolging der feiten: hij was met Lynne Carrick uitgeweest en kwam thuis met een achterdocht, die in hem was overgeheveld; met andere woor den een zeker voorval ln deze kamer was hem verteld geworden. Haar blik gleed naar de sigaretten doos en terug naar zijn gezicht. Een zacht waas van verlangen lag over haar trekken en daar achter was, plotseling een bijna barbaarse woede; een naar zichzelf gekeerde woede over haar eigen stomheid, dat zij ooit Lyn ne Carrick zoveel had laten ontdekken Hn zei kortaf en onbuigzaam: „Ilt heb gegeten in de Kios". Toen, meteen er op: „Ik heb veel aan je gedacht vanavond, Beatrice". „Wat lief van je", verzuchtte zij en zag hoe zijn mond verstrakte. Hij zette 't tafeltje dichter bi) haar bed. „Laat je chocolade niet koud wor den", zei hij, en hervatte toen zijn con versatie weer: ,,'k Zou wel eens willen weten of Leon nog iets gezegd heefi over de mogelijkheid, dat je weer kunt lopen?" Met die vraag bevestigde Hij haar zekerheid over zijn achterdocht. „Lopen?" fluisterde zij en 't scheen alsof haar lichaam rilde van wanhoop. Hij voelde wroeging in zijn hart nederdalen, terwijl de twijfel hem hoonde in zijn binnenste. Hij was In nerlijk verscheurd en onzeker en hij luisterde in tweestrijd naar haar stem met zoveel ontro/rende smart: „Ik vraag 't hem Iedere dag, Bryce, maar hij zegt steeds weer: nog niet... nog niet... Voor eenmaal liet zij haar kalmte varen. Zij hield zijn hand krampachtig vast; haar hoofd was achterover gebo gen; 't licht van de lamp naast haar bed scheen zijdelings over haar ge zichtje, dat als van gesneden Ivoor was;'een wolk van angst trok over d? duisternis van haar "gen. Dit was niet 't nblik voor een schouwspel van indrukwekkende zelf beheersing. Dit was 't ogenblik voor een demonstratie van geestelijke angst Dit was een kritiek moment nu haar macht over zijn geweten, die gevaar liep ineen te storten, vermeerderd moest worden en onschendbaar ge maakt. Een ogenblik, waarin zij voor altijd een einde moest maken aan zijn achterdocht, die tot stof vermalend tussen de maalstenen van haar eigen beklagenswaardigheid en zijn mede lijden. „Bryce", zei ze wanhopig. „Ik heb geprobeerd blind te zijn, niet te zien wat er gebeurt, maar dat was onmo gelijk. Ik weet dat je onrustig, onge duldig, ontevreden bent en" zij aarzelde „misschien roekeloos gaat worden". Haar keel scheen dicht tt knijpen door aandoening: „Wij waren eens zo dicht bij elkaar, lieveling; zo dicht, dat we er nooit over hoefden te praten, wij wisten het en begrepen het. Maar ik zou nooit ergens met je heen kunnen gaan, ik zou niet kunnen dansen, zou niet kunnen meeleven, zou niets kunnen geven". Al die tijd hield Beatrice haar hoofd achterover gebogen, zodat hij in haar ogen moest zien. „Je werd moe van 't wachten. Bryce, en de eerste tijd deed dat ondraaglijk Pijn. Toen begreep ik, dat ik geen recht had je te binden, en ik probeer de je te vergeten met mijn hart. Maat alles wat er gebeurde" zij keerde haar gezicht af en sprak bijna on hoorbaar „Was dat ik geen grond meer onder de voeten voelde. Mijn drijfkracht om te proberen weer te lopen was weg: 1ij was steeds mijn drijfkracht. Wanneer dokter Leon te genwoordig komt. dan begrijpt hij ei niets van; maar lk zeg hem nooit waarom ik langzaam de weg terug ga die lk afliep gedufende al die hope loos schijnende maanden". (Wordt vervolgd). eerst nog moeten worden gemobili seerd. Daar zit iets in! Maar Nederland heeft van oudsher een systeem ge volgd, dat een zéér snelle mobilisatie der troepen waarborgde, een systeem, dat bij twee grote vuurproeven, nl. in Augustus 1914 en in Augustus 1939 zijn deugdelijkheid heeft bewezen. Langzamerhand heeft men ook in het buitenland begrip gekregen voor de snelheid waarmee men in Neder land troepen kan mobiliseren. Men is er nu in NATO-kririgen wel van over tuigd, dat de legerleiding hier in staat is, binnen enkele dagen een mobilisa bele divisie gevechtsklaar te hebben, maar dat neemt niet weg, dat men toch wel eens graag de proef op de som zou zien genomen. Die proef op de som voltrekt zich nu in de eerste helft van Augustus. Op zekere dag zullen aan de openbare gebouwen grote biljetten worden aangeplakt, door de radio zullen oproepen weer klinken en door heel het land zullen de mannen van de 3e Divisie het „bur- ger"-werk waarmee zij bezig zijn, neerleggen, zich in militaire unifoi-m steken en zich begeven naar het voor hen bestemde opkomstcentrum. In middels is heel het mobilisatie-rader werk in beweging gekomen. Motor voertuigen zullen (symbolisch) worden gevorderd (na enkele uren zal de eigenaar met zijn auto weer kunnen doen wat hij wil), scholen zullen als legeringsruimte worden ingericht, transporten over de weg en langs de rails zullen worden gereedgemaakt, om de mannen van de 3e Divisie te bren gen naar het eigenlijke oefenterrein. Dit alles (en nog veel meer) moet in slechts enkele dagen tot stand komen, willen wij de reputatie van onze snel- mobilisabele divisies kunnen hand haven. Dit is dus in het kort de bedoeling van de mobilisatie-oefening der 3e Di visie. Nog enkele goede wenken aan onze lezers: schrik niet als ge op zekere dag in Augustus plotseling iets hoort over een mobilisatie van militairen. Het is gelukkig alleen maar een opfeninsr. Ook nog een wenk asn nr7e dienstplichtige, met groot verlof zijnde lezers: de meesten van hen zullen wel weten of zij al dan niet tot de 3e divi sie behoren. Hun zakbneMe aal h->n daarover bovendien inlichten. Ten overvloede hebben zij, indien zij tot de 3e Divisie behoren, omstreeks 1 Mei een waarschuwing ontvangen, dat zij rekening moeten honden met een op roep voor de mobilisatie-oefening in Augustus. W/at de grote manoeuvres in Duits land betreft, daaraan zuilen van Nederlandse zijde deelnemen de pa rate 4e Divisie en de nnrate T -- -- korpstroepen. Deze onderdelen worden gevormd door de dienstplichtigen van de lichtingen 19521, II en III. Samen met de Engelsen, zullen de Nederland se troepen in één Legerkorpsverbnnd optreden. Deze manoeuvres zullen worden gehouden in de 2e helft van September. Er vinden dit najaar slechts weinig intergeallieerde oefeningen plaats. Er zal voor deze Nederlands-Engelse ma noeuvres dus veel belangstelling be staan van de zijde van NATO en Shar>e. Waar bovendien het Nederlandse aan deel in de oefenende troepenmacht overwegend groot is, kan ook hier van een zekere vuurproef worden gesm-o- ken. Wij hebben echter alle vertrou wen, gezien de zeer degelijke voor bereiding, welke zowel aan de moH- lisatieoefening als aan de herfst manoeuvres van Nederlandse ziide (en grondslag ligt, dat onze militairen zo wel in Augustus als in September een goed figuur zullen maken. Het hooggerechtshof van Kenia heeft de vonnissen tegen Djomo Ken jatta en vijf andere inheemse leiders, die wegens steun aan de Mau Mau tot zeven jaar gevangenisstraf waren ver oordeeld, vernietigd. Het hof achtte de rechter, die het vonnis had gewe en, onbevoegd. De Britse kroon zal appèl aantekenen tegen de uitspraak van het hooggerechtshof. Alcide de Gasperi heeft zijn achtste achtereenvolgende regering g( vdtmd. Zij bestaat geheel uit leden van de Italiaanse christen-democratische par tij. Het nieuwe kabinet heeft geen meerderheid in het parlement.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7