Bromfietsen op het rijwielpad Laatste zes Nederlanders vrijgelaten Etappe-zege van Wim van Est Het daverde prinses Margriet in de oren Communisten bereid tot conferentie over ondertekening bestand Engeland en Egypte wachten op de eerste stap Opnieuw een Russische leider van het toneel verdwenen Cylinder-inhoud ten hoogste vijftig c.c. Margareth WATERSNOOD IN JAPAN WEERBERICHT Buurtgoederentrein ontspoorde HARRISON geeft geallieerde garanties Maandag 20 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1192 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna De langverwachte regeling is er! NA1 AUGUSTUS zal de naam bromfiets gedragen mogen worden door motorrijtuigen met een motor, welke een cylinderinhoud van ten hoogste vijftig kubieke centimeter heeft. Wat hun gedragingen op de weg betreft, worden bromfietsen gelijkgesteld met rijwielen, d.w.z. zij moeten in beginsel gebruik maken van het rijwielpad. Een maximum snelheid is niet voorgeschreven. Dit zijn de voornaamste punten uit de regeling voor de bromfietsen, welke is opgenomen in de wijziging van het wegenverkeersreglement, welke per 1 Augustus 1953 in werking zal treden. Bromfietsen mogen met ingeschakelde motor geen gebruik meer maken van rijwielpaden, aangeduid met het rechthoekige zwarte bordje „rijwielpad", de zogenaamde toeristische rijwielpaden, tenzij onder dat bordje een tweede rechthoekig blauw bord is aangebracht met het opschrift: „Rijwielen met hulpmotor toegestaan". De arrestanten in Indonesië Zaterdag op Schiphol geland Adri Voorting Zaterdag tweede in Marseille Vliegongeval in V.S. eist twee en veertig levens VS kunnen bemiddelen Nog steeds verzetsactie in Oost-Duitsland Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.— elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, pei maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 NA KIOESJIOE is thans het belang rijkste der Japanse eilanden, Honsjoe, door zware overstromingen geteisterd. Door sware regenval zijn drie rivieren buiten haar oevers getreden; duizenden hectaren land staan thans onder water. Zondagavond waren reeds meer dan zeshonderd doden geteld. Vijfduizend personen worden vermist. Meer dan tweehonderd zjjn gewond, twaalfdui zend dakloos geworden. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen en personeel van de Japanse veilig heidsdienst zijn met het reddingswerk begonnen. Overlevenden worden van de daken der huizen gehaald en naar veiliger oorden overgebracht. Met val schermen is voedsel voor tienduizend maaltijden uitgegooid. VERPLICHTE rijwielpaden, dit zijn de rijwielpaden, aangeduid met het ronde blauwe bord met witte fiets, moeten door de bromfietsers wor den gebruikt, tenzij in uitzonderings gevallen bij de rijbaan het bord „rij- wie' i met hulpmotor toegestaan" is aangebracht, in welk geval de brom fietsers óók van de naast het fiets pad gelegen rijbaan gebruik mogen maken, eventueel'gedurende de op het bord aangegeven uren. Hierbij zijn de gevallen in het oog gevat, dat wegens tijdelijke overmatige drukte het rij wielpad practisch niet voldoende ca paciteit zou hebben. Voor de bromfietsers op het rijwiel pad is, mede met het oog op de moei lijke controle, geen maximumsnelheid voorgeschreven. Het is bromfietsers echter verboden op het rijwielpad te rijden met een zodanige snelheid, dat door het voorbijrijden van de overige fietspad-gebruikers deze meer hinder ondervinden dan in verband met de omstandigheden ter plaatse toelaat baar is. f Do laatste zes van de twaalf Ne derlanders, die in Februari 1950 bij Bandung door de Indonesische regering werden gevangengenomen op beschuldiging van te hebhen De Nederlandse equipe heeft gedu rende het week-end het tweede ge deelte van de Ronde van Frankrijk op waarlijk indrukwekkende wijze af gesloten. Zaterdag bleef Adri Voor ting slechts een kwart wiel van een etappe-overwinning verwijderd. Hij werd nu tweede achter de Fransman Quentin, maar Wim van Est droeg er zorg voor, dat de witte ploeg voor de rustdag te Monaco, de tweede en laatste in deze Tour, toch nog een derde etappe-overwinning op ^aar debet kon schrijven. Wim v. Est werd gisteren eerste in de rit Marseille-Mo- naco, waarmee hij de prestatie welke j j Jan Nolten het vorige jaar leverde, i e' evenaarde. In beide etappen klasseer den de overige Nederlanders zich op behoorlijke plaatsen. Het resultaat is, dat Nederland in het ploegenklasse- 1 ment nog slechts zestien minuten achterstand heeft op de Noord-Oost- Centraal Frankrijk. Ook nu weer dienen wij te beden- hen dat na de rustdag enkele berg etappes dit voor de Nederlanders zo fraaie beeld dreigen te verstoren. De zeventiende etappe gaat Dinsdag van Monaco naar Gap over niet minder dan vijf cols en ook de achttiende etappe, waarin de vervaarlijke Izoard de hoogste berg van de Ronde is op genomen, zal onze landgenoten in ern stige moeilijkheden kunnen brengen. (Zie verder elders in dit blad). Verwachting tot hedenavond: VEEL BEWOLKING Veel bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land plaatselijk enige r1Ê8?'i1, Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. Iets warmer. Dinsdag: Zon op 4.45, onder 2U.47; maan op 16.38 uur. deelgenomen aan de aanval van kapitein Westerling op Bandung, zijn Vrijdagmorgen in vrijheid ge steld en Zaterdagmiddag met het KLM-toestel „Gouda" op Schiphol aangekomen, waar zij werden toe gesproken door de luitenant- generaal b.d. D. C. Buurman van Vreeden. Het zijn de heren F. Asbeek Brusse, P. H. Altmann, W. Merghart, alle drie vroeger commissaris van politie in In donesië, F. van Haastert, A. W. de Zwart en F. Frederiks. Donderdag avond pas werd hun officieel meege deeld, dat zij Vrijdagmorgen in vrij- i heid zouden worden gesteld. De reden werd niet opgegeven. Evenmin werden voorwaarden gesteld voor hun vrij lating. Een transportvliegtuig van de Ameri kaanse marine met zeven en veertig inzittenden is Zaterdagmorgen kort na het opstijgen van een vliegveld in de buurt van Milton (Florida) neergestort en in brand gevlogen. Twee en veertig man kwamen om. van twee is de toe stand critiek en van drie ernstig. Pater Borynski, een Poolse katholie ke geestelijke uit de Britse stad Brad- ford. is sinds verleden weck Maandag zoek. Hij is vermoedelijk in een commu nistische val gelopen en ontvoerd. Het is bestuurders van bromfietsen verboden met een aanhangwagen te rijden, een andere fietser of bromfiet ser voort te duwen, of een dief te geleiden. Bestuurders van rijwielen met hulp motor mogen niet meer dan één per soon medevoeren. Berijders van twee wielige rijwielen met hulpmotor, in? gericht voor één of meer berijders buiten de bestuurder (tandems met hulpmotor) worden niet als mede gevoerde personen beschouwd. Voorts zijn nog enige technische eisen aan de bromfiets gesteld, waar van de belangrijkste zijn dat ieder wiel tenminste één goed werkende rem (geen bandrem) moet hebben en dat va i 1 Januari 1956 af een der remmen een trommel- of schijfrem moet zijn. De eerste Super-constellatlon van de KLM, de KL 603 „Proton" is gistermor gen vroeg met 61 passagiers aan boord voor het eerst van Schiphol naar New York vertrokken. De straaljagers maakten boven het vliegveld Soesterberg zulk een da verend lawaai, dat prinses Margriet, die met haar ouders was meege komen, ervan schrok en met de vingers in de oren troost zocht bij haar moeder. Van links naar rechts: ir C. Staf, prins Berrthard, generaal I. A. Aler, koningin Juliana, prin ses Margriet en dr W. Drees. Bij de NAVO-vliegfeesten op Soes terberg zag het publiek onder meer een massale parachute-sprong door Nederlandse en Belgische val schermtroepen (Zie verder onze feuilletonpagina) 7ondagmorgen vroeg, om tien voor half vijf, is op het goederenempla cement Rotterdam-I Jsselr.ionde éen buurtgoederentrein van Dordrecht naar Rotterdam ontspoord. De locomo tief kantelde, evenals drie wagons, terwijl de overige wagens uit de rails liepen. Er deden zich evenwel geen persoonlijke ongelukken voor. De elec- trische bovenleiding werd boven vijf sporen vernield, waardoor de hoofdlijn tussen Rotterdam en Dordrecht buiten gebruilf raakte. Onmiddellijk werd met de oprui mingswerkzaamheden begonnen. Gis teravond en vannacht is de bovenlei ding hersteld, zodat vanmorgen weer normaal tussen Rotterdam en Dord recht kon worden gereden. l")E COMMUNISTISCHE DELEGATIE te Panmoendjon lieeft na dagen van traineren Zondagmorgen voor een verrassing gezorgd. Zij heeft namelijk medegedeeld, dat zij bereid is, onmiddellijk besprekin gen te beginnen over de ondertekening van een wapenstilstand. Daar aan is toegevoegd, dat zij de kwestie der vrijgelaten krijgsgevangenen op de politieke conferentie ter sprake wil brengen, wanneer deze lieden door de Verenigde Naties niet in gevangenschap kunnen tvorden terug gebracht. Bovendien moeten beide partijen het Zuidkoreaanse verzet tegen toelating van de Indische troepen wegnemen. De delegaties zijn voor onbepaalde tijd uiteengegaan. De verbindingsofficieren, die. na hen vergaderden, zouden hedenmorgen opnieuw bijeenkomen. Generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V.N., acht de jongste ontwikke ling zeer bemoedigend. Hoewel er nog enige punten moeten worden geregeld, moet volgens hem de bijeenkomst van Zondag wel leiden tot spoedige ondertekening van een wapenstilstand. Engeland wacht op een Egyptische stap tot hervatting der onderhandelin gen over de overdracht der Britse mili taire installaties in de zone van het Suezkanaal en de regenng-Naguib ts niet van plan, deze te doen. Zy heeft bovendien geweigerd, de Verenigde Staten als derde party tot de onder handelingen toe te laten, maar is wel van gevoelen, dat Washington voorstel len kan doen die tot een accoord kun nen leiden. Aldus is sinds dit weekend de stand van zaken in Cairo. President Naguib heeft eind vorige week met de Amerikaanse Caffery be- sprekingen over het Suezkanaal ge toerd Weliswaar heeft geen van beide staats ieden voorstellen voor de oplos sing van het geschil gedaan doch men meent, dat de VS kunnen helpen, de oplossing te bespoedigen. Zelfs gaan er geruchten, dat Naguib en Eisenhower persoonlijke boodschap pen hebben gewisseld, maar deze zijn van Amerikaanse zijde tegengesproken. Het is echter niet onmogelijk, dat de Britse houding na de conferentie van Washington wat soepeler is geworden. Naar verluidt is de Britse delegatielei der Sir Brian Robertson via Londen uit Washington naar Cairo terugge keerd met nieuwe voorstellen: officieel weigert men dienaangaande echter el ke inlichting. In de zone langs het kanaal is de spanning verminderd, hoewel de Brit se contröle voortduurt. Vandaag, Dinsdag cn Woensdag zul len in totaal 650 ton tomaten naar Enge land mogen worden uitgevoerd, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mee. GENERAAL HARRISON de leider der geallieerde delegatie, had de com munisten de verzekering gegeven dat de strijdkrachten der VN het Zuidkore aanse leger niet zouden steunen, wan neer dit zou overgaan tot een militaire actie. Hem was namelijk de vraag ge steld, of een bestand ook zou gelden voor de regering-Syngman Rhee. Harri- son antwoordde hierop, dat het opper bevel der VN, Zuid-Korea niet uitge zonderd, bereid is de voorwaarden van een bestandsovereenkomst uit te voe ren. De Verenigde Naties hadden vol gens hem bij de besbrekingen tussen Rhee en Robertson de noodzakelijke waarborgen gekregen, dat Zuid-Korea geen sabotage zou plegen. Ook verze kerde hij dat de Zuidkoreanen binnen twaalf uur na het tekenen van een over eenkomst de vastgestelde bufferzone zouden verlaten en het vuren zouden staken. Up de vraag, of de passieve medewer king van de Zuidkoreanen slechts voor een bepaalde tijd zou gelden, antwoord de Harrison. dat de Verenig ie Naties zouden vasthouden aan een bestands overeenkomst, zolang deze van kracht zou zijn. Hij zei niet, dat de Zuidkore anen deze sle.nts gedurende een be perkte tijd zouden nakomen. Op het stuk van de krijgsgevangenen wilde Harrison slechts verklaren, dat de VN haar pogingen, om deze mensen weer in handen te krijgen, zouden voortzetten; de overgebleven gevange nen zouden worden overgedragen aan de Noordkoreaanse repatriëringscom missie. Onmiddellijk na het bekend worden van het communistische voorstel heeft Syngman Rhee een bespreking gehou den met de Zuidkoreaanse minister van buitenlandse zaken, Pjoen Joeng Tai. Ondanks alles houden geallieerde of ficieren nog steeds rekening met de mogelijkheid van een nieuw Noordelijk offensief. Grootscheepse proefaanval- Ien zouden op de voorbereiding hiervan wijzen. Echter worden de communisten in de sector, waar zij verleden week hun grote aanvallen hebben onderno men, steeds verder teruggedrongen. TAE Engelse dagbladen geven in deze zomermaanden bepaald geen opwek kende lectuur. Hebben wij eerst kun nen genieten van gruwelijk-sensationele reportages met ijselijke bijzonderheden over de zaak tegen de moordenaar Christie, de nieuwe stunt is de roman ce, die er zou bestaan tusser Prinses Margareth cn de kolonel-vlieger Towns- end. De Nederlandse dagbladen hebben zich uiteraard van een zakelijke be richtgeving over deze tere kwestie niet onthouden, omdat zij wellicht gevolgen kan hebben voor het Engelse Konings huis. Nu moeten wij bij een beoordeling van deze journalistiek wel voor ogen houden, dat de Nederlandse bladen be kend zijn als de ingetogenste te: we reld en dat zij zich er in het algemeen voor wachten stukken te publiceren, die zich te diepgaand met zaken van par ticuliere aard bezig houden. Bovendien bestaan er nuttige, bijzonder waardeer bare overeenkomsten nopens publicaties over ons Koninklijk Huis. De wensen van Scestdijk worden uiteraard inte graal geëerbiedigd. Dat is bij ons geen probleem, omdat het Nederlands^ in zicht van „wat kan en wat niet kan" ook zónder overeenkomsten nauwkeu rig te onderkennen valt. In het bezit van deze fatsoensnormen prijzen wij ons gelukkig. In Engeland liggen deze zaken prin cipieel anders. De courantier houdt daar nimmer met persoonlijke overwe gingen rekening. Daar is „alles" „nieuws" en alle nieuws kén niet al leen, maar moet verspreid worden. Houdt men eenmaal aan dit principe vast, dan staan de poorten van de sen satie wijd open. Indien een Nederland se journalist al eens onplezierige zaken uit de doeken moet doen, dan poogt hij toch altijd een vorm te vinden, die de gevoelens van zijn lezers niet kwetst. De Engelse krantenmensen publice ren er lustig op los. Hoe „smeuïger" het verhaal des te beter. Er zijn daar van eenvoudig ongelooflijke voorbeel den te geven. In deze geestelijke sfeer moeten wij de publicaties over Prinses Margareth zien. Ook daarin is niets heilig. Laten wij aannemen, dat er van die romance iets waar is, dan zouden wij zulks een reden te meer achten om de uiterste reserve te bewaren. Daarginds is zulk een geval slechts „biefstuk voor de lezer" om een oude leermeester te citeren! Zonder ons nu al te nadrukkelijk cp de borst te slaan, mogen wij zeggen, dat de Nederlandse bladen van hun vrij heid toch wel een ander gebruik maken. Een gebfuik, dat meer overeenstemt met de verantwoordelijkheid, i-j-j welke deze vrijheid ons oplegt, utt- Nog steeds blijven de berichten over regeringswijzigingen en zuivering in de Oosteuropese landen aanhouden. Het jongste slachtoffer van deze tegen Be- ria en zijn aanhang gerichte vloedgolf is Michail D. Bagirof, eerste secretaris van de communistische party in de Russische staat Azerbeidsjan en lid zonder stemrecht van het presidium van bet eentrale comité der Sovjet- russische communistische party. Hy is ontslagen op een vergadering van het centraal comité der partij in Azer beidsjan te Bakoe; daar is ook z,yn ont slag als premier in deze staat geëist. Hij is het derde lid van het presidium, dat zijn functie verliest. Voor hem ver dwenen de Oekrainse partyleider Melnikof en de minister van Binnen landse Zaken Beria. In Oost-Duitsland is Bernd Wein- berger. minister van vervoersmiddelen en productie van landbouwmachines, berispt, omdat hi.j zich zou hebben af gegeven met vijandelijke agenten. Ul- bricht. de vice-premier der Oostduitse regering heeft in een redevoering te Kottbus medegedeeld, dat de Oostduitse arbeiders nog steeds tot staking en verzet worden aangespoord. Niettemin zal de regering volgens een redevoe ring van Grotewohl voor de Oostduitse journalisten een fundamenteel andere koers gaan volgen dan voorheen. Er zouden nieuwe propagandamethoden worden ingevoerd en elke Duitser zou zich bewust moeten zijn van zün vrij heid van meningsuiting. Uit Hongarije komt het bericht, dat vier ministers, die werden ontslagen toen Nagy inplaats van Rakosi minister president werd. weer in de regering zijn opgenomen als onder-minister van de departementen die zij voordien als minister hebben beheerd. Omtrent het lot van vier anderen is niets bekejid.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1