Toewijzing voor verhoging der productiviteit Nationalistische aanval op Chinees eilandje W.-Duitsland zal voedsel voor Oostzone verdelen BrandinHaagse kazerne Van Speyck" op Curagao Vele tienduizenden daklozen op eiland Honsjoe Bouwn ijverheid gaats tich ting in leven roepen Rampschade Onderzoek van een viertal problemen :plosie in ketelhuis van drukkerij WEERBERICHT Militaire kracht van Rusland groot Z.-Korea versterkt zijn strijdmacht Vierdaagse start Dinsdag 21 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1193 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Uit tegenwaarderekening Twin tig auto 's door vuur vernietigd Zware stormen teisteren Centraal-Europa Zwoel zomerweer De „vrije"pers.. Uiteenlopende berichten over resultaten PIECK steunt voorstel van Grotewohl Gruenther verklaart: Clementie voor de Duitse oorlogsmisdadigers Nog geen accoord Spanje- V.S. GEEN VOEDSEL MEER NAAR SUEZ-KANAAL Weer Britse militair in Egypte vermist Aantal slachtoffers valt sterk mee Ook hoog water in Tokio Twee Britse luchtreuzen naar de sloper Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgiron timmer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 een Spoedig is de officiële publicatie te verwachten betreffend nieuwe toewijzing van gelden uit de tegenwaarderekening, bestemd voor de productiviteitsverhoging in Nederland. De bedrijfstakken, welke ditmaal met een aanmerkelijk bedrag begunstigd zullen worden zijn bet bouwbedrijf, de kleine metaal-industrie en liet confectiebedrijf. Waar- schijn]ijk zal een bedrag van ƒ1,1 millioen ter beschikking worden gesteld van het bouwbedrijf. Het bedi g dat aan bouwnijverheid zal worden toegewezen, zal gebruikt worden voor de instelling van een lichaam voor de verhoging van de productiviteit in het bouwbedrijf. Het is de bedoeling om met het kapitaal een stichting in het leven te roepen met een klein bestuur en een staf van geringe omvang, welk lichaam zich aanvankelijk zal bezig houden met een viertal problemen en wel in de eerste plaats met het onderzoek in zake de organisatie van het werk, voorts met verbetering van het tarief systeem, eventueel indien werkgevers en werknemers van de noodzaak over tuigd zijn, door het aanleggen van een Gisteravond om even over tien, vlak na het avondappèl, werd een felle brand ontdekt in de garage van de Nieuwe Alexanderkazerne aan de Van Alke- madelaan in Den Haag. De militairen Jgingen het vuur onmiddellijk met eigen materieel te lijf, weldra geholpen door de Haagse brandweer, welke met zes notorbrandspuiten was uitgerukt. De Iruk op de waterleiding was evenwel jo gering, dat de strijd aanvankelijk opeloos was. De garage was spoedig In grote vuurzee, waarin twintig Jto's verbrandden. Om twaalf uur Jrst was men het vuur meester. Gisteravond om acht uur is Wage- r.ingen (Apgeschrikt door een hevige knaL Het\ bleek, dat zich in het .ketel huis van \dc drukkerij „Vada" van Z. en K. eenl ontploffing had voorgedaan, die een [enorme ravage heeft aan gericht. HEet ketelhuis is geheel in elkaar gesfort De enige op dat ogen blik aanwezige man in het ketelhuis, de stoker 1 S. uit Bennekom, is in levensgevaarlijke toestand naar het ziekenhuis vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. Dt oorzaak van het ongeluk is niet bekend. In het afgelopen weekend hebben he vige stormen boven Oostenrijk en Dui's- land gewoed, als gevolg waarvan zeer zware schade is aangericht. Deze loopt inzonderheid in Beieren in de tiental len milloenen marken. De te velde staande oogst leed op een gebied van 780 vierkante kilometer zware schade. Alleen in het Beierse district Dingol- fing zal zeven tot negen millioen gul den aan herstel ten koste gelegd moeten worden. In het gehele getroffer. f bitd bedraagt deze vijf en vijftig millioen gulden. In Oostenrijk, waar wegen en spoor lijnen door ontwortelde bomen werden versperd, is voor meer dan een millioen gulden vernield. QISTEREN trok een warmtefront over ons land. dat vooral in de noordelijke provincies vele uren regen of motregen bracht. Toen het front was gepasseerd, steeg de temperatuur enkele graden. In het Zuiden werd gistermiddag reeds meer dan twintig graden Celsius gemeten. Met af en toe nop vrij krachtige zuidelijke win den wordt de komende dagen vrij warme en vochtige lucht aange voerd. De vooruitzichten worden hierdoor ook in onze provincie gunstiger en de kans op zonnige Perioden tuordt groter. Later kun nen zich boven Frankrijk on weersbuien ontwikkelen, die in de richting van ons land bewegen, maar de kans op onweer zal hier tonos de kust voorlopig nop klein blijven. A( regende het gisteren op Sint Margriet, hetgeen volgens een oud weerrijmpje voor de eerst komende zes weken regen weer betekent, toch zal het weer de komende dagen een verbete- ritiq ondergaan. In leder geval wordt he' iets warmer en dat is al een hele vooruitgang. Verwachting tot hedenavond: WARM WEER Droog en vrij zonnig weer. Langs de Waddenkust vfij krachtige tot matige Zuidwestelijke, elders matige tot zwakke Zuidelijke wind. Vooral in het Zuiden en Oosten hoge temperaturen. Woensdag: Zon op 4.46, onder 20.46 uur; maan op 17.49. onder 0.06 uur. ,.niE VOLKSSTLMMEhet te Chemnitz verschijnende dag blad van de SED, heeft gisteren in een hoofdartikel een berouwvol gelaat getoond. Het vertelde, dat de brieven van de lezers aan de redactie op een zodanige manier werden vervalst, dat de arbeiders er hun mening niet in konden terug vinden. Ook de berichten van correspondenten werden op onjuiste manier herschreven. Het blad verbond aan deze medede ling de belofte, dat zijn redacteu ren thans zullen worden opgevoed in verantwoordelijkheid voor het geschreven woord. grondtijdenarchief en het opleiden van tariefdeskundigen. Verder met de uitbreiding van de opleiding van werk gevers en uitvoerders en van de scho ling van werknemers, en tenslotte met de propaganda en voorlichting ten aanzien van werkgevers, uitvoer ders en werknemers. In de bouwwereld bestaat de over tuiging, dat de organisatie van de werkzaamheden op de bouwplaats - van uitermate groot belang voor het economische bouwt - in zeer vele ge vallen nog kan worden verbeterd. Hierna kan worden gestreefd door middel van voorlichting op grond van gegevens omtrent de beste organisatie- - en werkmethoden, bij het verzame len waarvan een op te richten „pro- ductiviteitscentrum" een belangrijke rol kan spelen. De eerste taak van het nieuwe lichaam zal zijn coördinerend en sti mulerend te werken. Zo veel mogelijk zal via de bestaande organisaties en organen de opleiding en scholing, de propaganda en voorlichting worden uitgevoerd en aangemoedigd. Blijkens berichten van Formosa en van Radio-Peking hebben op het eiland Quemoy gelegerde strijdkrachten van de Chinese nationalisten dezer dagen een aanval ondernomen op het voor de kust van Zuidoost-China gelegen eiland Toengsjan. De mededelingen over de resultaten van deze actie lopen uiter aard sterk uiteen. Volgens Radio-Peking hebben een heden van het Chinese volksleger ruim drieduizend leden van „Tsjang Kal Sjeks bandietentroepen" vernietigd. Het communistische radiostation deelde mede, dat de aanvallers ruim tiendui zend man slerk waren en steun kregen van vloot, luchtmacht en parachute troepen. De rode eenheden wisten de nationalisten „onmiddellijk na hun lan- Amerika zal het voor Oost-Duitsland bestemde voedsel ter waarde van vijf tien millioen dollar ter beschikking stel len van de Westduitse Bondsregering. Deze zal zich met de verdeling belasten. Op deze wijze zal het voedsel het Oost- duitse volk op de best mogelijke ma nier bereiken, aldus wordt medegedeeld In een brief van president Eiscnhower aan bondskanselier Adenauer. De Ame rikaanse regering zal blijven •"'gen, dc Sovjet-Unie duidelijk te maken dat haar aanbod om voedsel naar Oost- Duitsland te zenden, slechts op mens lievende bedoelingen berust. Moskou heeft het aanbod afgewezen. De Oostduitse president Wilhelm Pieck heeft zijn instemming betuigd met net voorstel van zijn regering, om bespre kingen tussen Oost- en West-Duitsland te beginnen over de vorming van een verenigd, vredelievend en democratisch Duitsland". De Westduitse regering zal op deze verklaring van Pieck evenmin ingaan als op de oproep, welke op 15 Juli van de Oostduitse regering is uit gegaan. Zware straffen worden momenteel in Oost-Duitsland uitgedeeld aan mensen, die op enigerlei wijze betrokken zijn ge weest bij de opstand van 17 Juni. werd in Dresden een man tot levens lang veroordeeld; vijftien anderer kre gen tezamen drie en negentig iaar ge- Uit het optreden van vier Russische divisies in Oost-Duitsland is volgens verklaringen van generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de NAVO, gebleken dat de militaire kracht van de Sovjet-Unie groter is dan men had aangenomen. De divisies bleken op vol ledige oorlogssterkte te zijn, bewape ning en uitrusting waren uitstekend en ^Generaa^Gruenther achtte de vor ming van een Europese strijdmacht in grote mate afhankelijk van de legers, die in Italië, Duitsland en Joegoslavië kunnen worden opgebouwd. Deze lan den zouden daartoe volgens hem drin gend behoefte hebben aan Amerikaanse steun. vangenisstraf. Een zakenman, die de leiding zou hebben gehad bij de bes'oi- ming van een gevangenis te Matgden- burg, moet zes jaar dwangarbeid ver richten. Gevangenisstraffen van zes tot tien jaar zijn opgelegd aan inwoners van het stadje Zodel. die de burgemees ter en een partijleider met een rode vlag aan elkaar gebonden en voor een betoging uitgedreven hadden. In de drie bezettingszones van West- Duitsland zullen adviesraden worden gevormd, welke aan de geallieerde autoriteiten Duitse oorlogsmisdadigers zullen voordragen ter verlening van gratie of voor vrijlating. Van deze com missies zullen ook personen deel uit maken, die hiertoe door de Bondsrege ring zijn benoemd. De geallieerde auto riteiten zijn op verzoek van de West duitse regering tot deze maatregel overgegaan. ding" te omsingelen. Nadat eerst de val schermtroepen waren vernietigd, wer den zuiveringsacties uitgevoerd, waar bij de aanvallers zware verliezen leden en in paniek vluchtten. De volgende dag waren de vijandelijke troepen vol gens Peking volledig verslagen. Drie kleine landingsvaartuigen en twee vliegtuigen werden vernietigd, een grote hoeveelheid wapenen werd buit gemaakt. Daarentegen noemen Chinees-natio nalistische autoriteiten op Formosa de aanval, welke door guerillastrijdkrach- tcn van Quemoy uit werd ondernomen, een volledig succes. De aanvallers doodden ruim duizend communisten en nemen er ruim driehonderd gevangen, aldus deze lezing van het gevecht. De Zuidkoreaanse regering zal bin nenkort alle reservetroepen in actieve dienst roepen. De commissie voor de nationale verdediging heeft dit besluit genomen bijwijze van permanent de fensieprogram. Het is vermoedelijk de bedoeling, nog voor de ondertekening van een bestand de sterkte van het Zuidkoreaanse leger op twintig divisies te brengen. Daarna zal elke verster king verboden zijn. Poolse en Tsjechoslowaakse vertegen woordigers, die zitting zullen nemen in de neutrale commissie voor de repa triëring van krijgsgevangenen in Korea, zijn op uitnodiging van de Chinese en de Noordkoveaanse regering in Peking aangekomen. Te Washington verluidt, dat er voor lopig geen Spaans-Amerikaans accoord over de beschikbaarstelling van havens en vliegvelden te verwachten is. Onder jong en oud vermag de Vierdaagse enthousiasme te verwekken. Opa Scham uit Driebergen, 70 jaar, meldde zich ook voor deze krachttoer aan, voor de twaalfde maal. Hr, Ms. Van Speyck, dat op 24 Juni uit Den Helder ver trok, is in de Curacaose haven, de St. Anna-baai aangekomen. De oorlogsbodem vaart hier statig tussen de fortmuren de St. Anna-baai binnen, terwijl mariniers, links boven op het waterfort, het geweer presen teren. De Egyptische regering heeft het vervoer van voedsel naar de zone van het Suezkanaal verboden. Als gevolg hiervan zullen de vijf en tachtigduizend militairen en hun gezinnen, alsmede de vijf en dertigduizend hulpkrachten in dit gebied geen inkopen meer kunnen doen. Boter, suiker, vlees, fruit, olie en andere levensmiddelen zullen voortaan per vliegtuig of per schip moeten wor den aangevoerd. Egyptische kringen spreken tegen, dat deze maatregel als economische blokkade zou zijn bedoeld. Er wordt thans weer een lid van de Britse luchtmacht in Egypte vermist. Op 18 Juli is de militair Stainton met een personenauto uit Aboe Soeeir ver trokken en nimmer in Ismailia aange komen. Een ambtenaar van het Westduitse commissariaat voor de veiligheid 's ge arresteerd wegens spionnage. Hij was nog pas drie weken in dienst. WJIE gelegenheid heeft gehad kennis te r.emen van de opmerkingen uit civiele kringen zomede van de zijde van de plaatselijke overheid in de ge bieden, die door de watervloed zijn zijr getroffen, zal hebben kunnen con stateren, dat dcar vrij algemene on tevredenheid heerst over de wijze waar op de vergoeding van de schade wordt behandeld. De redevoering van Prins Bern hard, onlangs gehouden, heeft v eliswaar vele misverstanden uit de weg geruimd, maar men stelt niet ten onrechte vast, dat de regering bij de behandeling van het wetsontwerp op de watersnoodschade niet de drin gend noodzakelijke snelheid betraciit De leden van de Tweede Kam r heb ben in hun voorlopig verslag over dit wetsontwerp enige zeer behartigens waardige notities gemaakt. In de eerste plaats achten zij de duur van de af wikkeling der schadegevallen, welke was gesteld op twee jaar, veel te lang. Inderdaad, het moet mogelijk zijn deze zaak veel en veel sneller te regelen, indien de overheid zich maar niet opnieuw vastklemt aan een papieren warwinkel, waarmee niemand gebaat is. Zijzelf al het minst. Bovendien merken de kamerleden te recht op, dat het zg. soberheidsprincipe een onding is. Men kan met de beste wil van de wereld de getroffen gezinnen niet over één kam scheren. En er moet een weg gevonden worden naar een vergoeding, welke met het welstands- peil van het gezin vóór de ramp na drukkelijk in overeenstemming is. Met verbazing hebben wij ons afge vraagd hoe de regering ertoe is geko men de rampslachtoffers gelijk te stel len met de oorlogsslachtoffers. Hier wordt Lewust een poging gedaan twee ongelijksoortige grootheden aan elkaar •e verbinden. Daarenboven is er over het toekennen van vergoed'ngen voor geleden oorlogsschade zoveel ge-urm geweest, dat wij de rampslachtoffers deze zorgen willen besparen. Tenslotte is het bepaaldelijk volkc- ko'een onjuist, dat de regering bezwa ren heeft tegen integrale vergoeding. De watersnood is inderdaad voor een groot deel te wijten geweest aan over macht, maar wij geloven, dat er hier en daar toch wel enige nalatigheid in het spel is geweest. Het was immers al weer zo lang goed gegaan! Het Nationaal Rampenfonds heeft o.l. de uitsluitende taak „aanvullend" te werk te gaan. De milde gevers hebben hun schenkingen vast en zeker zo be doeld. De regering heeft het recht niet deze gelden geheel te besteden aan ver goeding van de huisraadschade. Kortom: het streven van de regering moet erop gericht zijn de getroffenen met de grootste spoed in h.m vroegere maatschappelijke positie te herstellen. Alle pogingen om wegens welke re den dan ook hieraan iet-, af te doen zullen met klem moeten worden be streden. Het deed ons goed te bemerken, dat dc Tweede Kan.er zich eveneens in deze zin heeft (/J uitgelaten. De overstromingen op het Japanse eiland Honsjoe in twee districten ten Zuiden van de stad Osaka hebben vol gens de laatste berichten tot gevolg gehad, dat ru'm 75.000 mensen dakloos zijn geworden. Het aantal slachtoffers schijnt iets minder hoog te zijn dan men aanvankelijk heeft aangenomen. Vol gens de mededelingen van de politie zijn er thans 251 doden, 345 gewonden en ruim tweeduizend vermisten. Er worden nieuwe stormen en regen buien verwacht, als gevolg waarvan nieuwe overstromingen kunnen optre den. Amerikaanse vliegtuigen hebben voedsel en medicijnen gebracht naar bedreigde gebieden; de bezettings troepen hebben reeds zestigduizend gulden voor hulpverlening bijeenge bracht. Ook in Tokio doen zich thans moeilijk heden door het water voor. De brand weer heeft de dijken bij een rivier in de omgeving van de stad versterkt. Meer dan driehonderd huizen hebben van het water te lijden, verscheidene zijn ingestort. Op Kioesjioe is thans de grootste nog werkende vulkaan van Japan, de Aso, tot uitbarsting gekomen. Asregens zijn op omringende plaatsen neergedaald. De laatste uitbarsting, op 27 April jl., kostte 27 personen het leven. Ql' beide grootste vliegtuigen ter we reld, de Brabazon l en 11, zullen worden gesloopt. De beide Britse lucht reuzen waren bedoeld als prototype voor een gehele serie van reusachtige passa giersvliegtuigen. Zij kostten tezamen meer dan zestig millioen gulden en heb ben slechts enkele proefvluchten ge maakt. De hiermee verkregen gegevens zijn gebruikt bij de ontwikkeling van an dere typen vliegtuigen. De Brabazon tg 'hang verdrongen door andere typen, zoals het straalvliegtuig „Cornet" en de Brittannia. De Brabazon kan twee en zeventig pas sagiers vervoeren over een afstand van vijfduizend kilometer 'en weegt 126 ton bi) een vleugelwijdte van zeventig meter.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1