Benelux-ministers besluiten tot regulering van onderling handelsverkeer r EVG sluite niet-aan va Is ve rd rag met Sovjet-Rusland Nederlanders handhaafden zich volkomen in tijdrit Schiphol ontving mr Chaplin Bestand Korea ophanden Interparlementaire raad wordt gevormd E.D.G. Rampaartsedijk groeit Is verhoging van het Nederlandse loonpeil nodig? Werkgeversbesluit wordt betreurd Poging om Duitslands hereniging te bespoedigen Zaterdag 25 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1197 voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Moeizame voorbereidingen bekroond Arbitrage in geval van geschillen Raad Vakcentralen: Voorstel van Adenauer aan Westelijken: Bobet van Est 2, Wagtmans 4 J)E TIJDRIT van Lyon naar St. Ook Albanese regering gewijzigd Niet Charleg, maar John Syngman Rhee biedt taai verzet Zomerweer nog steeds van korte duur WEERBERICHT Verborgen houden is geen religieuze plicht Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 ■lh muur TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m. Kleine advertenties ('„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent. Abonnementen: per kwartaal I 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 Het grote gat in de Rampaart sedijk, dat oorspronkelijk honderd veertig meter breed was, is thans teruggebracht tol veertig meter. Dukws en aanhangwagens hebben over een a/stand van vier kilometer de nodige materialen door het water aangevoerd. Dit vervoer stelt de ingenieurs voor grote problemen. JN DE MINISTERIëLE BENELUX-CONFERENTIE, welke «isteren in de Treveszaal op liet Haagse Binnenhof werd gehouden, hebben de regeringen van België, Luxemburg en Nederland besloten tot de in stelling van een adviserende interparlementaire Benelux-raad, waarvan de leden zullen worden aangewezen door de parlementen van de drie landen. De regeringen kunnen en in een aantal gevallen moeten zij het advies van deze raad inwinnen. Voorts heeft het regerings- overleg van gisteren geleid tot overeenstemming inzake de maat regelen, welke met betrekking tot het eoncurrentieprohleem moeien worden genomen. Zoals bekend is. verkeert immers een aantal Belgische - bedrijfstakken in ernstige moeilijkheden. A LGEMEEN was men van mening, dat er een oplossing moest worden ge vonden. daar anders een breuk in de douane-unie het gevolg zou zijn. Nu eindelijk een regeling ter oplossing van de moeilijkheden voor thans, en eventueel in de toekomst, tot stand is gekomen, is de hinderpaal weggenomen, welke de verwezenlijking van een vol ledige economische unie heeft ver traagd. Bovendien is voorzien in een procedure van arbitrage. Voorts zal dit stelsel van arbitrage worden toegepast in het landbouwprotocol van 1950. De secretaris-generaal van het minis terie van Economische Zaken gaf na mens de ministers een uiteenzetting over de in de conferentie genomen be sluiten. In de afgelopen periode, aldus deze uiteenzetting maakte het belangrijke verschil in de concurrentieverhoudin gen tussen België en Nederland een probleem uit, dat belette de verdere verwezenlijking van de economische unie in een normaal tempo. Een oplos sing van dat vraagstuk vormde de ba sis voor de verdere uitbouw van de douane-unie naar de 'economische unie. Voorop werd gesteld, dat die oplossing niet uitsluitend mocht bestaan in het nemen van een aantal beschermende maatregelen. Men is uitgegaan van com pensatoire maatregelen tegen de ach tergrond van een algemeen sociale en economische politiek. Voorts werd ge streefd naar een zodanige uitwerking, dat daarmee de economische unje zou worden' gediend. Bij de thans bereikte resultaten zijn nE RAAD VAN VAKCENTRA- LEN, waarin het NVV, de KAB en het CNV samenwerken, heeft zich in rijn gisteren gehouden ver gadering beraden over de publica tie van de vier werkgeversverbon den inzake de loonpolitiek en be treurt het in hoge mate, dat ge noemde werkgeversverbonden deze verklaring over zulk een belang rijke zaak hebben afgegeven zon der daarover enig overleg gepleegd te hebben met de werknemers- vakcentralen. De Raad acht dit een betreurenswaardige afwijking van de sedert de bevrijding gevolgde gedragslijn om vraagstukken VHn deze aard in de daarvoor bestemde instantie, namelijk de Stichting van den Arbeid, te behandelen. (Zie vervolg elders in dit blad) flfAAR VERLUIDT heeft dr Adenauer, de W est duit se Bondskanselier. voorgesteld, de Russische regering een niel-aanvalsverdrag met de Europese Verdedigingsgemeenschap aan te bieden. Dit voorstel zou vervat zijn geweest in een brief, die hij in de loop van de conferentie te Washington aan Foster Dulles zou hebben gezonden. Niettemin heeft het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken vrij uitvoerige bijzonderheden over Adenauers voorstel verstrekt. Zo blijkt, dal Adenauer heeft gedacht aan ondertekening van zulk een verdrag namens de EVG als organisatie, waardoor afzonderlijke verdragen tussen de leden dezer gemeenschap en de Sovjet-unie uitgesloten zou den zijn. De bondskanselier acht de EVG het uitgangspunt voor een vciligheidsstelsel van grote omvang. Etienne heeft de Tour-karavaan een bewogen dag bezorgd. Niet om dat er schokkende wijzigingen >n hel algemeen individueel klassement Werden verwacht, mr onidat men in deze 70 km. tegen het horloge een offensief van de Franse Nationaten, pet prachtige temporijders als Bo bet, l.e Guillv Roland, (ieminiant en Lauredi, tegen de Nederlandse equip Pe verwachtte. De Nederlanders heb ben de stoot echter kranig gepareerd Bobet verbeterde, dank zij een Rl» neuze overwinning, zijn positie. Loui- son reid 1 min. 45 sec. sneller dan.. Wim van Est, die tweede werd. Van Es' heeft formidabel gereden. Nog afgezien van de tijd blijkt dat wel Pit het feit, dat hij alleen maar 'n llobet. die zich op het sterk ge accidenteerde terrein meer thuis voelde dan onze landgenoot* zijn meerdere heeft moeten erkennen De Rroene trui-drager Schaer werd der de in 1.51.47, slechts 38 seconden sneler dan Wout Wagtmans die Ne derland aan een verrassende vierde Plaats hielp. Dit was een klap in gezicht, van de Frans Nationalen die er vast op gerekend hadden dat 2'j de achterstand .n het ploegenklas acment aanzienlijk zouden verkleinen Die verbetering bedroeg slechts 54 seconden omdai voor l.e Cluilly en Holland resp 1 54 34 en 1 54 37 weid genoteerd en Gemt Voorting als derde Nederlaiider als 25e doorkwam in 1.55.25. De ploeg van Frankrijk Noord-Oost-Centraal moest met lede ogen toezien, d de mannen die on der de petten met gele banden zo voortreffelijk hebben geieden, weer 4 minuten en 57 seconden konden uitlopen. Intussen is Wagtmans in het individue I klassement van de negende naar de zesde plaats geste gen en Van Est plaatste zich nu voor Magm en Serra op de 13e plaats Van de andere Nederlanders erde Jan Nolten de beste presta tie'. De chronometreurs noteerden voor hem 1.56 19 n dat was ruim schoots voldoende voor een 32e plaats. Suykerbuyk en Roks hadden belden 1.59.23 noJig, waarmee zij ge zamenlijk de 62e plaats moesten de len en Henk van Breenen werd 70e in 2.01.10. J t (Zie verder elder in dit t ad) Thans zijn 00lt 'n Albanië ingrijpen de wijzigingen in de regering aange bracht. Het bestuur van rie communis tische partij, de ministci raad en het presidium van de nationale vergadering hebben medegedeeld, dat het staats hoofd dr Himsjani wegens gezond heidsreÜënen is afgetreden. Zijn op vo glr wordt waarschijnlijk de onbe kende Hadji Lesji. Enkele ministers "yn on "lagen en ten dele vervangen, voor een andei deel zijn hun ministe rics oogegaan in andere departementen. ut°ano za. worden verdeeld in tien lepartementen. IN KRINGEN van de kanselier ver- klaart men nader, dat het voorstel van Adenauer ten doel heeft, de Rus sische regering het prijsgeven van haar bezettingszone in Duitsland te verge- makelijken, en het de communistische leiders mogelijk te maken, de hereni ging van Duitsland en de opneming van dit land in een Europese verdedi gingsmaatschappij goed te keuren. Ver der zou de kanselier met zijn initia tief een uitvoering van de voorstellen van Churchill tot verbetering der be trekkingen met Rusland door een vei ligheidsstelsel in de geest van het pact van Locarno mogelijk willen maken Hij meent namelijk, dat de veiligheid van Europa gemakkelijker kan wor den gegarandeerd door een verdrag tus sen Rusland en een Europese gemeen schap waarvan ook Duitsland deel uit maakt, dan door een overeenkomst tus sen de Sovjet-Unie en een alleenstaand Duitsland. Verwacht wordt, dat Adenauers voorstellen door de betrokken regerin gen diepgaand zullen worden bespro ken. Paul Henri Spaak, de voorzitter van de Assemblee van de Kolen- en Staalgemeenschap heeft zich kortelings eveneens uitgesproken voor een niet- aanvalsverdrag tussen Rusland en de EVG. Londen heeft elk commentaar op de berichten aangaande het voorstel van Adenauer geweigerd. Men zei er langs de normale diplomatieke wegen niets van zulk een plan te hebben gehoord. Volgens welingelichte kringen te Parijs gaat het niet om een niet-aan- valsverdrag, doch cfm een stelsel van collectieve veiligheid. De ministers van de Westelijke Drie zouden echter de tijd voor het voorstel van Adenauer nog niet rijp hebben geacht. De Amerikaanse Senaat heeft Eisen- howers verlaagde militaire begroting ten bedrage van 34.5 milliard dollar aangenomen. Een voorstel tot verhoging van het bedrag voor de luchtmacht werd verworpen. IJ ET WAS een hele op- 11 schudding op Schip hol gisteravond, toen men ontdekte, dat op de pas sagierslijst van de KLM- machine, welke om half elf uit Londen op Schip- kol zou arrivren, de naam „Chaplin" stond vermeld. Telexboodschap. pen vlogen naar Londen en het antwoord luidde bevestigend: „Ja, het was de grote Charley Chap lin, die tezamen met zijn moeder en echtgenote met het KLM-toestel naar Nederland zou reizen. Het nieuws deed als een lopend vuurtje de ronde en het was gisteravond tegen half elf een hele dr.ukt, op Schiphol. Tal van journalisten, persfo tografen en publiek ver- zemelden zich op het vliegveld. Het vliegtuig van de BEA arriveerde uit Lon den en toen de passa giers vernamen dat al die drukte was voor Charley Chaplin, die over een paar minuten met het KLM-toestel eveneens uit Londen zou arriveren, be sloten de meesten even te wachten. De spanning ten top, toen de KLM-mschine eindelijk het platform opdraaide. Eerst kwam het gebruikelijke gedrang en de even traditionele 'schermutseling tussen persmensen en politie. Toen daalden de passa giers de trap af en adem loos en met open mond keek men toe. John Chaplin, een 23- jarigè toneeltimmerman uit Londen, had zich op zijn huwelijksreis bij zijn "aankomst in Nederland geen grootser ontvangst kunen indenken. Hij was het namelijk en niet de grote Charley, die op de passagierslijst stond. Het KLM-kantOor in Londen had zich vergist. Op Schiphol sloeg deze vei- gissing uiteraard als een donderslag in en de te leurstelling was aanvan kelijk groot. Ook nu bleek er voor de foto grafen en journalisten echter nieuws in te zit ten en John Chaplin werd beschoten met een spervuur van vragen en blitzlicht, waar mee zelfs de echte Charley mee in zijn maag zou hebben ge zeten. Nog pleizieriger werd het voor de ver slaggevers, toen bleek, dat mevrouw Chaplin een JJederlandse was. Ook zij werd met vragen bestormd en uitgeput konden de jonggehuwden en moeder Chaplin ten slotte per auto naar Haarlem vertrekken, waar zij gingen logeren. „Toch jammer, dat de t-nte van Charley er niet bij was", verzuchtte een van de journalisten. nieuw het systeem van arbitrage en de instelling van een interparlementair or gaan. Het kernprobleem bij de oplos sing van het vraagstuk was het vinden van maatregelen, die de moeilijkheden en de scherpe kanten zouden wegne men. Maar daarnaast moest aan de maatregelen een uitgesproken tijdelijk karakter worden gegeven. IN HET EERSTE ARTIKEL van het daartoe opgesjelde industrie-proto col hebben de regeringen maatregelen neergelegd voor de onderlinge aan passing van het economische leven, in de drie landen. Over de toepassing van deze maat regelen zal tqlkens van tevoren worden beraadslaagd. Schijnt aan de ene kant verhoging van het loonpeil in Neder land wenselijk, evenzeer lijkt een ver laging van de productiekosten in België en Luxemburg noodzakelijk. In prin cipe erkennen de drie landen het be ginsel der vrije concurrentie. Het kan echter noodzakelijk zijn om ten be hoeve van bedrijfstakken, welker be staan in gevaar dreigt te komen, bij zondere maatregelen te doen nemen door het daartoe ingestelde comité van ministers dan wel dpor de vergadering van voorzitters der raden van de douane-overeenkomst. (Zie vervolg elders in di< blad) VOLGENS berichten uit commu nistische bron zijn de voorberei dingen voor de ondertekening ener wapenstilstand in Korea bijna vol tooid. Donderdag is de bestands lijn vastgesteld en een regeling voor de krijgsgevangenen voltooid. Ook te Washington is men opti mistisch. Men vertrouwt daar, dat dit weekend de ondertekening van de overeenkomst zal kunnen plaats vinden. Amerikaanse, Chinese en Noordkoreaanse officieren hebben een deel van de neutrale zone van Panmoendjon geïnspecteerd. Dit gebeurde ook in April, loen de uit- •wisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen werd voorbereid. Op het hoofdbureau der VN zijn intussen besprekingen begonnen over de maatregelen die moeten worden genomen om de Algemene Vergadering na de ondertekening bijeen te roepen. een wapenstilstand handhaaft- Het komt er op neer, dat hij Robertson ervan be schuldigt, zijn woord tegenover Korea te hebben gebroken. De VN zouden er tegen alle afspraken in in hebben toe- Intussen heeft president Syngman Rhee een verklaring gepubliceerd, waaruit blijkt, dat hij zijn verzet tegen gestemd, dat vreemde troepen in Korea aan land gaan om de krijgsgevangenen te bewaken. (Zie vervolg elders in dit blad) Het wil niet de zomer nog steeds niet, zoals wij het graag zouden zien. Al valt er de laatste dagen niet veel regen, toch blijft het weer zeer wisselvallig met te veel wind en te lage middagtem- peraturen. Het zijn vooral de badplaatsen en hun bezoekers, die naar warm weer uitzien, al zal dit ook de boeren bij hun ooos'- werkzaamheden te pas nomen. Vandaag is evenals Dinsdag weer een vrij goede zomerdag moge lijk, maar het zal ook ditmaal weer van tijdelijke aard zijn. Een storingsfront van een actieve depressie bij Schotland dat giste ren een groot deel van de dag regen in Engeland veroorzaakte, komt nog steeds naderbij. Ook over Frankrijk beweegt zich een onweersstoring in de richting van ons land. Dit alles maakt de weersverwachting voor dit week end onzeker; zo is de kans op verandering naar koel en on standvastig weer groot, ook al kan het vandaag in een groot deel van ons land vrij zomers zijn. Verwachting tot hedenavond: KANS OP ONWEER Aanvankelijk opklaringen, morgen later op de dag kans op enkele verspreid optredende onweers buien. Overwegend matige wind. tijdelijk krimpend naar Zuid tot Zuidoost. Hogere middagtempera- turen. Zondag: Zon op 4.52, onder 20.40; maan op 20.43, onder 4.28. Maandag: Zon op 4.53, onder 20.39; maan op 21.03. onder 5.58. IJIT DE SPOED, waarmee de Tweede u Kamer het verdrag tot instelling van een Europese Defensie Gemeenschap heeft behandeld en aanvaard, zou ten onrechte kunnen worden afgeleid, dat het Parlement zich zonder tegenstrib belen „in het onvermijdelijke" heeft geschikt. Commentaren in deze geest zijn al gepubliceerd. Niets is evenwel minder waar dan dat. Voor een goed begrip van zaken is het nodig ons te realiseren, dgt de kleurloosheid van menig belangrijk politiek débat in de Twéede Kamer vaak r gevolg is van de zorgvuldige schriftelijke voorbereiding in de tussen Regering en Kamer gewisselde stuk ken, welk'» de weerslag inhouden van de bestudering der ontwerpen in da vaste Kamercommissie"- en in fractie vergaderingen. De openbare levendig heid heelt daarvan ongetwijfeld te lijden. De sta- 'punten der in de Kamer vertegenwoordigde partijen of van in die partijen vóórkomende minderhe den zijn veelal reeds voor de open- j -„cud. De kleur kan dan nog slechts worden aangebracht door redenaarstalenten van afzonder lijke Kamerleden. Aangezien in ons Parlement de werkelijke redenaars zelfs met een kaarsje moeilijk te vinden zijn, is het begrijpelijk dat de openbare behandeling zelfs van uiter mate gewichtige zaken in het algemeen tegenvalt Hit is ook het geval geweest met het wetsontwerp tot goedkeuring van st verdrag op de oprichting van de Europese ~*efensie Gemeenschap. De Kamer heeft het met een ruime meerderheid nodig was °'3 van het aantal uitgebrachte stemmen volgens het nieuwe grondwetsartikel, waarover wij onlangs schreven aan vaard. Dit is niet geschied zonder kleerscheuren. De uiteenzettingen van vijf ministers zijn niet in staat ge weest de in zaken van supranationali- teit doorknede Katholieke afgevaar digde mejuffrouw Klompé te bewegen tot het intrekken van een amendement, dat tot strekking had vast te leggen, dat in de toekomst alle overeenkom sten die nodig» zullen zijn ter nadere uitwerking van het E.D.G,-verdrag, aan de goedkeuring van de Siaten- Gereraal zullen moeten worden onder worpen. Wie onze artikelen over het tot stand komen van een algehele Europese in tegratie heeft gevolgd, zal weten dat wij de Europese Defensie Gemeenschap steeds hebben gezien als een sluitstuk op de Europese eenheid, en ni'et als een begin. Nog onlangs hebben wij geschreven, dat het niettemin mogelijk was de gedachte te aanvaarden van diegenen, die verwachten, dat deze E.D.G. het tot stand komen van inte gratie bijvoorbeeld op economisch gebied, gemakkelijker maakt, omdat dan om zo - *en het eerste schaap over de brug is. Wij achten dit een sterk argument, omdat wij er terdege van overtuigd zijn, dat de toekomst van Europa staat of valt met haar eenheid. Dat deze eenheid allereerst bereikt moet worden op het terrein van de defensieve voorbereidingen is een afschuwelijk gevolg van de be kende internationale spanningen. Wij zullen bij het bepalen van ons standpunt in deze en andere zaken steeds voor ogen moeten houden, dat h*ït groeien van een gemeenschap altijd vooronderstelt een periode van rust. In de wetenschap dat deze rust nog altijd ver is, zullen wij haar (altijd voor zover mogelijk) middels het cordon van parate divisies moeten trachten te verwerven. Dit is precies de betekenis van de E.D.G. en het kan ons volkomen koud laten bovendien is het bij de parle mentaire behandeling categorisch tegengesproken of Amerika de goedkeuring van het onderhavige wetsontwerp door diplomatieke druk heeft bespoedigd. Wij waren er zonder of met Amerikaanse druk aan toe! Het amendement van mej. Klompé, dat eveneens met belangrijke meerder heid van stemmen is aanvaard, houdt in dat het parlement in de toekomst op de uitwerking van de E.D.G. controle kan uitoefenen Wij achten dit amendement gelukkig, omdat wij weliswaar de overtuiging hebben dat nationale souvereiniteiten op den duur tot ondergang zijn gedoemd maar dat het nimmer goed is een sprong naar supranatiohaliteit te nemen, ,-y~} waar het zetten van een rustige LCl stap mogelijk was. Aan de dames Van Moorst is van ker kelijke zijde medegedeeld, dat zij aan hun katholieke levensovertuiging niet de plicht tot achterhouden van het jood se meisje Anneke Beekman behoeven te ontlenen. Dit blijkt uit het antwoord, dat de opperrabün voor Nederland, de heer J. Tal, van de aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, dr B. J. Alfrink, heeft ontvangen op zijn voor enige we ken gezonden telegram waarin een be roep werd gedaan op de invloed van hoge autoriteiten der R.K kerk bij het doen terugkeren van de twee verdwe nen joodse meisjes.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1