Bouw van tehuis voor bejaarden in een geheel nieuw stadium gekomen Wilt u even noteren? Ernstige critiek op bouwkosten van badhuis te Breezand Kwartiermeester Magnin voor de tweede maal winnaar FILMS VAN DEZE WEEK SCALDIS Voor week-end en vacantie IK. Zaisser ontslagen als Oostduits minister GCVAERTfilm voor VERVOLG STADSNIEUWS Watervierdaagse ten einde Prijsuitreiking in de Marinecantine W\ Raad van Anna Paulowna bijeen Het besproken plan komt veel te duur Er komt een weekmarkt Callantsoog BAZAR FLINK BEZOCHT Raad boos op B. en W. Da ta verlof bu rgemees ter viel niet in de smaak Dp burgemeester verklaarde, dat de Commissaris der Koningin accoord is gegaan met de gang van zaken. Om- Hat het bekend was, dat de heer Schra ong atne de leiding van de bijeenkomst ^zich neemt, is aan de Commissaris der Koningin gevraagd of mr H. Jon Texel BURGERLIJKE STAND Hippolytushoef Meningsverschil tussen Grotewohl en Ulbricht Q&Y\ ■W Ook mariniers kwamen goed voorde dag MARKTBERICHTEN KAASMARKT ALKMAAR Nieuwediepers in de Vierdaagse TIVOLI Don Camillo WITTE Luchtslag om Japan ZATERDAG 25 JULI KON BURGEMLESTER mr M. Th MIJNLIFFF nn 9A m« Anna Paulowna mededelen, dat in oei, \.nU, 'JL ""ei aan de raad van Kosten voor liet veelbesproken tehuis voor ouden'T» h ng df exploitatie- waren beeUferd op 1485,- tiidens de Donlrh" *1" d* kustcn per bed van diezelfde raad klonken er andere »l. In n S Sehouden vergadering van B. en W. heeft de sticht*^Het B^üwcenirum» WTl "h" het C°,"t.ge bouwplan als de ontwerp-exploitaticrekë^nl Rotte,I'da,m 20wel hct onderworpen en de uitspraak was min of me« vernietieendf nS°ï on(lcrzoek deelde namelijk mede, dat „Het Bouweentë.f^' h,S burgemeester de koslpn beneden de 1500.—''b*jjvon"'is het plan' voor' rtil" sufc8ldjjml- 'J5 voerbaar. uvcn, is net pian voor de gemeente onuit- VERMOEDELIJK was de zaak reeds tevoren in comité behandeld. De toe lichting van de burgemeester was al thans summier. Het Bouwcentrum was van oordeel, dat er aanzienlijk teveel tweepersoons kamers waren geprojec teerd, dat de ruimte voor zieken en de keuken te groot is. Daarbij komt, dat het bouwterrein zeer laag is en de burgemeester gaf dit volmondig toe de architect in overleg met de burge meester iets buitengewoon moois heeft willen maken. Zo is er bijv. van uitge gaan, dat de bewoners niet op het Noorden zouden worden geplaatst. Toen tenslotte de vraag: „Wat nu?" werd gesteld, was de reactie bepaald welwillend. Weliswaar merkte de heer Oudshoorn (Arb.) op, dat hij in De cember al de indruk had gekregen, dat het plan te luxueus was opgezet, werd er bescheiden critiek uitgeoefend Op de invloed van de burgemeester bij het plannenmaken en was er van alle zij den (o.a. van de heren Glim en Geer- ligs) aandrang om haast te maken: uit eindelijk kregen B. en W. machtiging nieuwe, stappen te doen. Aangeraden werd eens te kijken naar inrichtingen, die elders zoveel goedkoper worden ge bouwd en er kwam zelfs geen uitspraak over de door de burgemeester opge worpen vraag of het wenselijk is ar chitect Kersbergen nogmaals, zonder kosten voor de gemeente, een plan te laten maken dan wel met een andere architect in zee te gaan. Wèl wierpen de heren Hooimeyer en Meyer de voor standers van het uitgekozen bouwter rein nog even de handschoen toe. Nu de bouw op deze plek zo kostenverhogend werkt, vroegen ze, is het misschien wenselijk naar een andere plaats uit te kijken. Burgemeester Mijnlieff, die te voren ook al even in deze richting had gezinspeeld, lachte maar wat. Slechts de heer Glim liet zich verleiden te happen. Puzzle bij de uitbreiding By de aanvang van de vergadering had de heer Geerligs (Arb.) zich tegen stander verklaard van de opdracht aan het PEN om de straatverlichting een half uur langer te laten branden: tot half één. B. en W. meenden daarmee late treinreizigers en vergaderingbe- zoe'cers van dienst te zijn. Een plan om over te gaan tot de bouw van een bovengrondse archief- kluis in het raadhuis en tegelijkertijd de secretarieruimte te vergroten, onder vond weerstand. Oorspronkelijk was de bedoeling een ondergrondse kluis te maken, maar dat mocht niet van de rijksarchivaris i.v.m. vóchtproblemen. Omdat er nu een andere fundering no dig is en het secretarie te klein is ge worden. kwamen B. en W. met een nieuw plan van f 19.750. Het oude, met een ondergrondse kluis dus, was be groot op f 15.000. De heer Dekker (arb.) opperde het plan de secretarie naar achter uit te breiden en een geheel nieuwe kluis tc bouwen, .een voorstel, dat noga'1 wat bijval kreeg ondanks het feit, dat de voorzitter verklaarde, dat men op de vingers kan narekenen, dat het dan nog meer g3at kqsten. De thans gebruikte, veel te kleine kluis behoeft namelijk volgens het ingediende plan niet te worden afgebroken. Uiteindelijk, waar schijnlijk ook omdat wethouder mr H. Jonker zich allesbehalve enthousiast toonde over het mede door hem ter tafel gebrachte plan, kwam dc voor zitter met het voorstel om de zaak aan te houden tot na de vacantie. Dit stuit te op verzet van de heer Hooimeyer, die echter slechts vijf medestanders bleek te hebben toen het op stemmen aankwam. Er was één stem meer voor uitstel. Medegedeeld werd nog, dat de school- tandverzorging f 1.50 zal kosten, het geen wel iets anders is dan de f 4.20 per leerling, waarvan aanvankelijk sprake is geweest. Het PEN is thans in staat om, conform de wensen van de raadsleden, het laatste deel van de straatverlichting in orde te maken: er De tweedaagse bazar van de Vrouwenvereniging is weer achter de rug. De eerste dag was het wel wat warm en vertoefde men liever op het strand, zodat het middagbezoek gering was, doch 's avonds werd alles weer goed gemaakt en werden er in alle stands goede zaken gedaan. Ook de tweede dag liet niets te wensen over, zodat gezegd kan worden dat deze ba zar in alle opzichten uitstekend is ge slaagd. De hoofdprijs van de verloting werd gewonnen door mevrouw N. Weij—Mooii. Bij de attracties waren fnet het sjoelen winnaars mevrouw Sikkema en de heer Oosterbeek. Me vrouw Correljé won met het kegelen 's middags. Cor Kruit de avondprijs-De Pop viel op no. 20b en werd gewonnen door Joke Knotte. De grabbelton trok Vooral van de zijde der jeugd gróte be langstelling en ook hier verdween me nig dubbeltje in de kas voor de res tauratie van hot kerkgebouw, waarvoor hopelijk veel is bijeengebracht. Dat was tenslotte de bedoeling. EXAMENS VAKSCHOOL VOOR MEISJES DEN HELDER. Het diploma Hulp in de Huishouding werd uitgereikt aan A. Braaf en J- Spigt te Anna Paulowna, het diploma huisnaaister behaalde R. G. Lont te Vieringen en het getuigschrift van dc Primaire opleiding verkreeg J. Mere- boer te Anna Paulowna. komen nog 177 lichtpunten bij. De jaar lijkse kosten van de verlichting zullen daardoor oplopen van 8 tot bijna 10000 gulden. Enkele delen van de ge meente, waar nu nog geen licht is te vinden, zullen worden geholpen. De heer Geerligs, die tenslotte alleen werd gesteund door zijn fractiegenoot Dek ker, vond de uitbreiding wat overdre ven. Zij waren van mening, dat de ver lichting in Anna Paulowna in verge lijking met andere gemeenten, de toets der critiek kan doorstaan. Vervolgens werd besloten, dat het bestuur der Chr. Nat. School te Bree zand de gewenste stofzuiger met gelden uit de gemeentekas mag aanschaffen, terwijl het bloembollenbedrijf „Ceres" voor het tijdvak 1 September '53 tot 31 Augustus 1954 weer aan de firma P. J. Timmer werd verhuurd voor een be drag van f 1050. De pacht kan tussen tijds worden opgezegd; gebeurt dat niet, dan wordt het bedrijf steeds onder de zelfde voorwaarden en voor dezelfde prijs verhuurd aan de firma tot in 1958 de raad opnieuw een dergelijk besluit moet nemen. Het toegangspad tot de woningen Meerweg 34 en 36 van de he ren J. J. Jongejans en Jb. Cornelissen zal voortaan openbare weg zijn. Een openbare weg moet een naam hebben en de raad ging accoord met de door B. en W. voorgestelde naam: Kreek- weg. Zaterdagse markt Met slechts de opmerking, dat het maar eens moet worden geprobeerd, werd gunstig beslist op een verzoek van de middenstandsverenigingen om van 25 Juli tot eind September op Zaterda gen van 15 tot 20 uur een weekmarkt te houden, beurtelings in Kleine Sluis, Spoorbuurt en Breezand. De winkels in deze bebouwde kommen mogen dan ook tot acht uur geopend zijn. Er was een verzoek van de Bond van Mobilisatie-invaliden om een sub sidie van één cent per inwoner per jaar. B. en W. adviseerden afwijzend te be schikken, maar het bleek, dat een meer derheid in de raad van oordeel was, dat het toch wel gemeentebelang kan zijn deze Bond (die zich vooral bezig houdt met het verlenen van rechtskun dige bijstand aan mobilisatieslachtof fers) te steunen. De heren Raven, Geer ligs en Hooimeyer traden op als pleiters en zij bereikten, dat B. en W. toezeg den de zaak nog eens te zullen bekij ken. De raad besloot van de heer J. A. Neuvel een perceel bouwterrein aan dt Nieuweweg, lang 210 m en diep 42 m, te kopen voor de prijs van een daalder per m2. Daardoor bestaat dan de mo gelijkheid ook in de Spoorbuurt eens enkele huizen te bouwen. Tenslotte werd het parkeerterrein bij het badhuis te Breezand „Ceresplein gedoopt" en kreeg de voorzitter gele genheid er aan te herinneren, dat de laatste vergadering van de raad bijna achter de rug was. „In het college van B. en W. heerste wel eens een gebrek aan homogeniteit, maar het krakende wagentje (uitdrukking van de heer Hooimeyer) ontplooide toch ook initia tief", aldus mr. Mijnlieff. Hij wees in dit verband op de aanschaffing van een faecaliënauto, het toverstukje met de Spoorput, de bouw van een nieuwe school aan de Raadhuisstraat en de verlenging van deze straat, de uitbrei ding van het waterleidingnet, de straat verlichting en vele andere werken en werkjes van de laatste vier jaar. Dank woorden waren er voor het Vertrek kende raadslid, de heer Raven van de C.P.N., en toen bracht in de rondvraag de heer Dekker klachten naar voren over de jeugd van Breezand, die o.m. de onhebbelijke gewoonte heeft mat fietsen over trottoirs te jakkeren. De burgemeeste wist er van en verklaar de, dat het voor de enige politieman in deze buurt ondoenlijk is voortdurend achter de jeugd aan te zitten. De heer Oudshoorn klaagde over de slechte lig ging van de overweg aan de Burg. Lovinkstraat. Dat is de schuld van de spoorwegen, aldus voorzitter. De pol der wil er wel iets aan doen, maar kan zich slecht met andermans zaken be moeien als de N.S. niets willen. Af scheidswoorden van de heer Raven luidden de laatste zitting van de „oudg" raad uit. Een simpel voorstel tot wijziging van de begrotingen van 1952 en 1953, doorgaans met een enkele hamerslag van de voorzitter van een gemeente raad afgedaan, leverde het college van B. en W. van A. Paulowna Donderdag middag gepeperde critiek van de raad op. Via de suppletoire begrotingen vroegen B. en W. de raad nog eens- f 75.000,beschikbaar te stellen voor de bouw van het sociaal-hygiënisch centrum te Breezand, hetgeen voor de heer Hooimeyer aanleiding was bit tere woorden te spreken. Er aan herinnerend, dat tijdens de vorige vergadering B. en W. excuses hadden aangeboden omdat de bouw van het centrum voor een aanmerke lijk hoger bedrag was gegund dan de raad gelden had gevoteerd, zei de heer Hooimeyer, dat nu weer zonder over leg met de raad de aanleg van een centrale verwarming en een dakbedek king is aanbesteed, terwijl bovendien de kosten van de architect en het toe zicht nog eens op de rekening kwamen. Door dit alles, aldus de heer Hooi meyer, is de raad in een dwang- gositie geraakt. In dit stadium zou et onzakelijk zijn de bouw stop te zetten, maar het is toch wel ernstig, dat de raad zich nooit heeft kunnen beraden over de vraag of vijf en zeventigduizend gulden niet teveel is. De heer Hooimeyer wenste de gang van zaken in het openbaar te ver oordelen, omdat hier immers met geld van de gemeenschap wordt ge handeld. Nu is er het gevoel, dat het college bewust dan wel onbewust over de positie van de raad is heengelopen. Na elkaar sloten de andere frac ties zich bij deze woorden aan. „Dan gaan we verder" ,was het enige, wat de burgemeester zei. Het badhuis is nog een keer onder werp van gesprek geweest, namelijk bij een voorstel van B. en W. om f 2.650,— beschikbaar te stellen voor de beplanting rond het gebouw en de daarachter gelegen sportvelden. De heer Glim (CPN) en de heer Strooper (KVP) kregen de verzekering, dat t-z.t. nog in de raad ter sprake zal komen of het grondwerk al Of niet in DUW- verband zal worden uitgevoerd. Oók onprettig. De mededeling, dat de burgemeester van 20 Augustus tot 9 September ver lof heeft, werd met weinig instemming ontvangen. De heer Hooimeyer ver klaarde het erg onaangenaam te vin den dat de burgemeester dan niet aan wezig is bü de installatie van de nieu we raad. Het oudste lid van de raad, de heer Schra, zal als voorzitter moe ten optreden, hetgeen de heer Schra niet prettig vindt. ker de taak mag overnemen. Algemeen werd betreurd, dat mr Mijnlieff niet persoonlijk aanwezig zal zijn. Pogingen om hem van plan te doen veranderen, mislukten. Geboren: Adriaantje Helena Petro- nella, dochter van Bastiaan Kooger en Maria Reinetta Daalder. Getrouwd: Meindert Hoep en Geer- truida van Boven. David Petrus Klip en Trijntje Alida List- Gevonden voorwerpen: Veldfles, das speld. twee portemonnaies, fiets, speldje enveloppe met kaarten, regenjas, bril, vulpotlood. GESLAAGD De heer A. H. Houwing, onderwijzer aan de ULO-school te Hippolytushoef is geslaagd voor de akte Handelskennis L.O. WILHELM ZAISSER is ontslagen als Oostduits minister voor staatsvei ligheid. Zijn departement zal als staats secretariaat worden opgenomen in het ministerie voor Binnenlandse Zaken, en onder leiding worden gesteld van Ernst Wollweber. Het is niet bekend of Zaisser, die in nauw contact heeft gestaan met Bcria, een andere functie krijgt. Er gingen al lang geruchten, dat hy zou verdwijnen. Wollweber heeft in de tweede wereldoorlog alsRussisch agent sabotage gepleegd tegen de Duitse scheepvaart in de Oostzee. Volgens Oostberlijnse Kringen zijn er diepgaande meningsverschillen gerezen tussen de Oostduitse premier Grote- wohl en zijn plaatsvervanger Ulbricht. Jlbricht -'.cru zeer streng willen optre den tegen elke oppositie en met name de deelnemers aan de revolte van 17 Juni zwaar willen straffen. Ook zou het gezag van de SED over de bevol king moeten worden hersteld. Grotewohl zou daarentegen een mil der optreden voorstaan en van ge strengheid een nieuw oplaaien der on tevredenheid duchten. Hij ondervindt steun van vooraanstaande politici van CDU en liberaal-democraten. Ulbricht zal waarschijnlijk op de komende zit ting van het centrale comité der SED materiaal tegen Grotewohl overleg gen. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Europa heeft de Russische beschuldi gingen, dat vliegtuigen der VS zich in het gebied van Berlijn niet zouden hebben gehouden aan de overeengeko men bepalingen voor het luchtverkeet in Oost-Duitsland, van de hand gewe zen. Uit de fabriek van de beroemde GEVAPAN (Advertentie Ing. Med.) Qegevens voor deze wekelijkse rubriek kunnen worden ingewacht bij het Agendabureau van de Heldeise Gemeenschap, Erasmusstraat 14, telef. 2141 toestel 007 (na zes uur telefoon 3524). Hier volgt de agenda voor dc periode van Zaterdag 25 Juli tot en met Zaterdag 8 Augustus 1953. Zaterdag 25 Juli 17.00 19.00 21.00 20.00 20.30 Woensdag 29 Juli Donderdag Zaterdag 30 Juli 1 Aug. 14.00 6.00 14.00 19.00 21.00 20.00 Zondag 2 Aug. Maandag 3 Aug. 20.00 Woensdag 5 Aug. 20.30 Donderdag 6 Aug. 20.00 Zaterdag 8 Aug. 15.00 19.00 21.00 20.00 Musis Sacrurn: Receptie binnenkomst deelne mers Vierdaagse. Museum Den Helder C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. M.O.O.C.-sociëtoit: Eindsoirée M.O.O.C.-Jeugd- dansclub. Meeuwenlaan: Sportdag bemanning Hr. Ms. „Pelikaan". I.V.A.O. tafd. Natuurvrienden) excursie naar de vuurtoren. Speeltuin Visbuurt: Kindermiddag. Vacantiebustocht N.C.R.V., afd. Den Helder. Straatcollecte t.b.v. de autobustocht Ouden van Dagen. Fortgrachten: Hengelwedstrijd H.S.V. „Den Helder". Helder-terrein: Sportdag Gemeentepersoneel. Museum Den Helder. C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. Fortgrachten: Als Zaterdag. Postbrug: Ledenvergadering K.N.B.O.O. Mouton (achterzaal): Ledenvergadering „Sport- fokkers". Bustocht Speeltuinver. „Visbuurt" naar Hoorn. Lunchroom „De Boer': Ledenvergadering „Stre ven naar Beter". Sportterrein Rijkswerf: Athletiekmiddag WSOV /Rijkswerf. Museum Den Helder. C.J.M.V.-gebouw: Instuifavond. MET zijn zwarte baard fier naar voren stapte kwartiermeester E. Magnin gisteravond naar de jury-tafel in de Marinecantine om de eerste prijs van de Watervierdaagse 1953 in ontvangst te nemen. Voor de tweede maal werd hij houder van de fraaie wisselbeker, daarmede bewijzend dat hij zijn baard niet droeg 'om de aandacht van een bepaald tekort aan zeemanschap af te leidenWant vast staat toel, dat de marine mannen, die deze zware Waterviprrlaagse met succes hebben volbracht, niet alleen voor geen kleintje vervaard zijn, maar bovendien over ver scheidene eigenschappen beschikken die de zeeman sieren. De „Musi cal Players" uit Alkmaar ondersteunden het hartelijk applaus, dat kwartiermeester Magnin ten deel viel. Hij ontving behalve de wissel- prijs en de herinneringsmedailles met oorkonden ook een klein bekertje, alsmede zeven vergulde medailles, voor elk der opvarenden van de kampioenssloep één. NOORDERMARKTBOND, 24 Juli 1953. 73.000 kg aardappelen, Eerste lingen 13.10—13.70, Eigenheimers 14.20 —16.50, Blauwe Eigenheimers 13.80 14.70, Grove Eigenheimers 12—13.20, drielingen 5.506.40, kleine 4.10 600 kg slabonen 4043, 13.000 kg zil- vernep 25—34, drielingen 15—20, uien 5—6, 3200 kg bieten A 5, B -I, 1400 kg rode kool 5—6, 700 kg bloemkool A 2 46—57, afw. 18-22. Langedijker Groentencentrale, 23 Juli. 48.000 kg aardappelen: 13.3014. Doré:. 15.30—16.10; Eigenheimers: 14.8015.40Blauwe Eigenheimers: f 13.20-15.-; Grof: 12.60—13.40; Drielingen: f 6.60-7.90; 6000 ex. witte kool: 3.60—4.70; Lti.000 ex. rode kool: a: 5.40-9.70, b: 5.30—5.90; 11.000 ex. gele kool: a: 5.307.10; 600 kg slabonen: 41—45; 140 kg tomaten: 48—/ 50; 2100 kg zilvermep 30— 33; 1100 bloemkolen al: 6573, a2: 33—53. MEDEMBLIK, 23 Juli 1953. Mui zen. grcrve 13.2013.40, grote 12.30— 13.60. drielingen 6.20, Blauwe Eigenhei mers 13.10, Blanke Eigenheimers 12— 14.20, Grote Ronde 12.40, dubbele bo nen 3842, rabarber 10, sla 7, rode bie ten 5. bloemkool AI 52. 38. AVENHORN, 23 Juli. 70.000 kg aard appelen: grove Schot 12,50—13,40, mid del idem 13,60—14,30, drielingen idem 6,50 —8,20, rode Schot grove 12,1012,60. idem middel 14,60—16, Doré middel 15,40 en Koopmans Blauwe middel 13,10; 5000 kg bieten: I rond 5 en II rond 4; slabonen: 1 38—43. VISSERIJ URK Vrijdag werd door 110 vaartuigen aangevoerd: 13667 pond kuiipaling f 0.95f 1.12, 251 snoekbaars f 0.55— f 0.60, 65 pond rode baars f 1.36f 1.44, 140 pond voorn f 0.05, alles per pond en 973 bak nest, f 2.57 per bak van 37 >j kilogram. 1XE leider van de tweede tocht der Watervierdaagse, kapitein-luitenant ter zee A. C. M. de Neeve, legde alvo rens de uitslagen bekend te maken nog even de nadruk op de betekenis van dit jaarlijkse watersportevenement. Zijns inziens lag het meer op de weg van een marineman om deel te nemen aan de Watervierdaagse dan aan de wandel vierdaagse te Nijmegen. Overste de Neeve sprak vol lof over hetgeen de deelnemers aan beide tochten (de eerste tocht was door de bijzonder ongunstige weersomstandigheden heel zwaar) had den gepresteerd. De wisselprijs voor officieren en adelborsten was ten deel gevallen aan de luitenant ter zee der eerste klasse C. A. de Neef, eerfste officier van de Artillerieschool. De voor de manschap pen uitgeloofde trophée werd veroverd door matroos III Donker, die gistermid dag als eerste (zelfs een uur eerder dan nummer twee) de haven van Nieuwe- diep binnenvoer. Een apart woord van waardering had overste de Neeve voor de korporaal der mariniers Cammeraat uit Loosdrecht, die tussen de „echte" zeelui uitstekend voor de dag was gekomen. Dat schip per T. Steijn als allerlaatste nog ergens in de Texelstrdbm worstelde, terwijl de prijsuitreiking allang aan de gang was, viel toe te schrijven aan de pech, die hij met zijn sloep had na het ver laten van Kornwerd. De tijdschade, die hij daardoor opliep, kon hij onmogelijk meer inhalen. Het was echter, zoals bekend, geen snelheidswedstrijd, zodat schipper Steijn nog met een respectabel aantal punten uit de strijd kwam. De uitslagen, gerekend over beide tochten der Watervierdaagse, luiden: 1. Kwartiermeester Magnin, 1488 pun ten; 2. Bootsman Kooistra 1474; '3. Schipper Ufkes 1452; 4. Ltz. f. C. A. de Neef 1392; 5. Kwartiermeester Hilgers 1385; 6. Bootsman Berghout 1384; 7. Serg.-adelb. Bakker 1381; 8. Kwartier meester Dekker 1365; 9. Kwartiermees ter Van der Leede 1350; 10. Korporaal der mariniers Cammeraat 1325; 11. Bootsman Kuijt 1297; 12. Kwartiermees ter Van der Mark 1625; 13. Serg.-adelb. Bijkerk 1262; 14. Schipper Steijn 1237; 15. Serg.-adelb. Jaspers 1237; 16. Serg.- De Alkmaarse kaasmarkt beleefde gistermorgen een aanvoer van 22.000 kg. Er warqn 11 stapels fabrickskaas (1.75) en 5 stapels boerenkaas (1.76). De han del was matig. In Gouda bedroeg dezP week de aan voer 287 partijen. Prijzen: 2.10—2.18 (eerste soort), 2.002.09 (tweedesoort). In Woerden lagen de prijzen op 2.09— 2.16 en 1.99—2.08. De aanvoer was 170 partijen. Bodegraven zag 152 partijen op de markt verschijnen. Eerste soort 2.08—2.16, tweede soort 2.00—2.07. adelb. Gieskes 1233; 17. Serg.-adelb. Speckens 1232; 18. Matroos III Donker 1228; 19. Kwartiermeester Goedegebuu- re 1214; 20. Serg.-adelb. Slot 1151; 21. Vliegtuigmaker III Ypes 1110; 22. Ma troos II Visser 962. DEEDS Donderdagavond hadden in Nijmegen vele toeschouwers langs de wegen post gevat om de deelnemers aan de Vierdaagse te kunnen zien vertrekken en binnen komen. Wel een bewijs, dat ook dit jaar de tippelaars een meer dan hartelijke ontvangst is bereid. Voor de Helderse wandelaars was het een echte jubeldag, daar zich verder geen uitvallers heb ben behoeven te melden. Geen wonder dus, dat de stemming uit stekend was en dat men ander maal terugziet op een geslaagd wandelsportfeest. Op het gevaar af niet volledig te zijn, willen wij toch even op merken, dat mevrouw Does-N eu- haus en de heer Van der Pol hun gouden kruis ontvingen (tien maal gelopen), en dat de heer A. ten Bos het zilveren kruis in ontvangst mocht nemen (vijfmaal gelopen) Al met al kan, nu de balans is opgemaakt, worden opgemerkt, dat Nieuwediep ook ditmaal in de Nijmeegse Vierdaagse op uit stekende wijze was vertegen woordigd. m Giovanni Guareschi schreef de ro man „De kleine wereld van Don Ca millo" en hij oogstte daarmee een zeer groot succes. Het boek werd verfilmd en ook in deze gemeente vond het overal enorme bijval. „Don Camillo" draait momenteel in het Tivoli-thea- ter, waar men er tot en met Donder dagavond bijzonder van kan genieten. Kostelijk is het verhaal, dat leidt naar een klein Italiaans dorp, waarvan de bewoners worden heen en weer ge slingerd tussen de kerk en het com munisme. Peppone (Gino Cervi) is burgemeester en tevens leider van de partij, terwijl de priester Camillo (Fernandel) de kerk vertegenwoordigt. De beide mannen zijn vijanden, doch zij kunnen niet buiten elkaar, hoezeer zij elkaar ook voortdurend dwars zit ten, en dan wel in het belang van de gemeenschap. Afwisselend is er strijd en verzoening, doch steeds proeft men verfijnde humor, die het. hart beroert. Men zal zich onverdeeld met deze meesterlijke film kunnen verenigen en vóór alles vreugde vinden in de ku- M Don Camillo (Fernandel) deelt vaak rake klappen uit. Met groot gemak blijft hij meester van het terrein, hoewel men het hem ge ducht lastig maakt. rakters van Camillo en Peppone, die beide een prachtige vertolking krijgen. Hulde aan regisseu Julien Duvivier en hulde aan de schrijver, die samen een onvergetelijk werk hebben ge schapen. „De luchtslag om Japan" is de titel van de film, welke tot en met Maan dag in de Witte-bioscoop wordt ver toond. Het is de geschiedenis van do B.29, het Vliegende Fort, dat tegen Japan reeds werd ingezet eer het vol ledig w..s getest. De eer viel te beurt aan een groepje wakkere mannen, onder wie, zoals gebruikelijk helden en vermeende lafaards zijn. Deze rolprent is spannend en krijgt een goede vertolking. Het scenario werd geschreven door een voormalige oorlogscorrespondent, Richard Tregas kis.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5