Butler openbaart Brits plan voor vrije wisselkoers Nieuwe drie en een half procent Staatslening Sovjet-Unie bereid tot nieuw gesprek over Oostenrijk Londen ongerust over politiek der VS inzake Korea Wongsonegoro is geslaagd in formatiepoging Dominerende positie voor VS; EBU wordt opgeofferd Onderzoek Goeree thans veilig Franse wijnboeren blokkeerden het wegverkeer Mits Wenen het verkorte verdrag verwerpt NVM laat een eigen geluid horen Vrijdag 31 Juli 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78c Jaargang No. 1202 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna NAAR HERSTEL VAN GELDHANDEL Weer onrust bij de Ommelanden De Boer in conflict met de personeelschef Premier van Wit-Rusland ontslagen Bedrag van 400 millioen Looptijd van dertig jaar Nadere toelichtingen op verklaringen van Dulles De Britse regering wenst te"n toe,aline van vrijheid van handelen WEERBERICHT Ulbricht belijdt schuld De moeilijkheden bij het beroepsvervoer Volg hetSER-advies voor beheerste loonpolitiek' Kabinet van PNIen enige kleine partijen Ook de Victoria is een bromfiets Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 et p. m.m. Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.—, elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 pE ENGELSE regering heeft bijzonderheden bekend gemaakt over een groot plan, welks uitvoering ertoe moet leiden dat het pond sterling weer een internationale geldcenheid wordt, welke zonder be perkingen tussen de landen van de wereld zal kunnen worden verhan deld. Daarvoor zal het echter nodig zijn, dat de Europese Betalings unie, voor de Europese handel van zoveel betekenis, van het toneel verdwijnt. Zij zou slechts voor min of meer noodlijdende landen als Oostenrijk en Turkije moeten blijven voortbestaan. Inplaats hiervan zou een internationale adviesraad van acht of tien leden komen, welke vrij grote bevoegdheden zou verkrijgen en waarin de Verenigde Staten een toonaangevende positie zouden gaan bekleden. Het is de bedoeling, te zijner tijd de koersen van dollar en pond ten opzichte van elkaar volkomen vrij te laten. Een egalisatiefonds zou echter al te grote schommelingen moeten voorkomen. By de coöperatieve fabriek voor melkproducten „De Ommelanden" te Groningen, zyn moeilijkheden gerezen tussen de personeelschef, de heer G. B. Baarveid en de waarnemende be heerder en oud-directeur, de heer F. de Boer. De heer Baarveid verklaarde, dat hy de laatste tijd geregeld in zyn werk werd belemmerd. Er verdwenen stukken uit zijn bu reau en bü een bepaalde gelegenheid zou de heer De Boer hem hebben toe gevoegd, dat hij wel kon verdwijnen. Woensdagmiddag vond de heer Baar veid de deur van zijn kantoor afge sloten. Hij heeft nu een advocaat in de arm genomen, die in een brief aan het bestuur van „De Ommelanden" heeft medegedeeld, dat zijn cliënt zich niet als ontslagen beschouwt. De heer Baarveid was ook tijdens de staking bij „De Ommelanden" werkzaam, maar legde zijn functie neer op 10 Maart jl... omdat naar zijn mening de arbitrale uitspraak niet loyaal werd nageleefd. Toen de heer J. Wieringa als waarne mend beheerder werd aangesteld, keerde de heer Baarveid bij het bedrijf terug. Volgens deskundigen is men met het dijkherstel bij Herkingen thans zover gevorderd, dat behoudens buiten gewone omstandigheden de najaars stormen en normale vloeden het eiland Goeree-Overflakkee geen schade zullen toebrengen. Geleerden uit de V.S. hebben een „snellere en meer doelmatige methode" gevonden om radium voor de kankerbe strijding te verkrygen. Hierdoor is het mogelijk geworden zuiver radium te onttrekken aan bari- um, waarin het in natuurlijke staat voorkomt. Dit proces duurt enkele da gen, terwijl hiermede vroeger een maand was gemoeid. UET PLAN is acht maanden geleden opgesteld, toen de premiers van de landen van het Britse gemenebest te Londen bijeenwaren, om deze en an dere economische kwesties te bespre ken. Toen w'erd besloten, dat de mede werking van de Verenigde Staten aan de uitvoering ervan zou worden ge vraagd. In Maart heeft de Britse mi nister van Financiën, Butler, een be zoek aan de Verenigde Staten gebracht. BU die gelegenheid is teen ook het plan ter sprake gekomen. De Amerikaanse regering voelde er wel voor, maar Ei- senhower verzocht Butler toch eerst overleg te plegen met de andere lan den van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en te trachten, deze tot aanvaarding van het voorstel te bewegen. Dat is nu ge beurd. In de afgelopen weken zijn er te Londen besprekingen gevoerd tus sen de Britse regering en vertegen woordigers van Westeuropese landen. Het resultaat hiervan is, dat thans by- zonderheden over het tot dusverre strikt .geheim gehouden plan zün ver strekt. De landen, die er aan willen deelne men. zullen niet alleen de EBU moeten verlaten, maar ook aan andere voor waarden moeten voldoen. Hun mone taire politiek moet evenwichtig zijn. De Verenigde Staten moeten het dol larkapitaal van het Internationale Mo netaire Fonds aanzienlijk verhogen en hun invoerrechten aanzienlijk verlagen. Ook andere belemmeringen voor een vrye handel moeten worden opge ruimd. HE VOORGESTELDE adviesraad zou zeer grote bevoegdheden krygen. Hij zou toezicht moeten houden op het economische leven der aangeslo ten landen, waken tegen handelsbe perkingen en zorgen, vopr het omwis selbaar biyvcn der onderscheidene munteenheden. Daartoe zou hij o.m. een aanzienlijk deel van de goudreser- ren en hun economische moeiiykhc- den moeten helpen oplossen. Drie of vier leden van deze raad zouden voort durend zitting moeten hebben, de an deren zouden hoge ambtenaren moe ten zün. die hun regering in het col lege vertegenwoordigen. Zolang deze raad nog niet in wer king is getreden, zouden de aangeslo ten landen hun invoer uit de dollar- landen mogen blijven beperken. Zijn eenmaal de nodige regelingen voor de handel getroffen, dan is zulks niet meer toegestaan. De Belgische minister van Econo mische Zaken. Duvieusart, heeft zich reeds zeer critisch over het plan uit gelaten. Hij meent, dat de EBU moet blijven bestaan, teneinde de Kolen- en Staalgemeenschap behoorlijk te laten werken. De omwisselbaarheid der munteenheden moet via deze Unie tot stand komen en niet plotseling uit de lucht komen vallen. Het herstel dient dan ook te worden bereikt, aldus mi nister Duvieusart, door geleidelijke verhoging der goudstortingen ter ver rekening van overschotten en tekor ten in het betalingsverkeer der EBU- landen. Alexei Klestsjef is ontslagen als pre mier van de Russische republiek Wit- Rusland. In zijn plaats is benoemd Ki- ril Masoerof. tot dusverre eerste secre taris van de afdeling Minsk van de communistische partij. Klestsjef is pre mier geweest sinds 1948. Dal de wijnboeren in Zuid-Frankrijk hun misnoegen over het besluit van de regering om het ivijnsurplus niet op te kopen, niet onder stoelen of banken staken laat deze foto zien. De boeren wierpen barricades op de wegen op en al het getoeter en getier van onge duldige automobilisten hielp geen zier. gLIJKENS een gisteren gepubli ceerd prospectus heeft de minister van Financiën besloten tot de uit- nE SOVJET-UNIE heeft in een nota aan de Oostenrükse regering te kennen gegeven, dat de weg voor nieuwe onderhandelingen tussen de vier grote mogendheden over een staatsverdrag zal worden geopend, indien Oostenrijk verklaart, zyn steun aan het door de Westciyke landen ontworpen korte ver drag In te trekken. Zy heeft daarmee geantwoord op een Oostenrijks memoran dum, waarin de Bondsregering de weg van diplomatiek overleg over een staats verdrag, door Moskou voorgesteld, aanvaardbaar acht, en de hoop uitspreekt, dat een volledige gedachtenwisseling op deze wüze zal leiden tot de spoedige totstandkoming van zulk een verdrag. Amerika, Engeland en Frankrijk stelden in Maart 1952 aan Rusland de ondertekening van een verkort verdrag van slechts enkele punten voor, toen de onderhandelingen over een uitgebreide tekst vol komen waren vastgelopen. Het verkorte verdrag regelde alleen die kwesties, waarover de vier mogendheden het eens waren geworden. nE JONGSTE verklaringen van Fos- ter Dulles, de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, over Ko rea hebben te Londen zoveel bezorgd heid veroorzaakt, dat de Britse rege- r'ng zich onmiddcliyk om inlichtin gen tot Washington heeft gericht, al dus verklaarde de waarnemende pre «lier Butler in he Lagerhuis. Amerika heef' bepaalde ophelderingen ver strekt, welke een vrii wat heter beeld gaven van Dulles' uitlatingen dan de korte persberichten. Dulles verklaaide enige dagen geleden, fat de VS van de nolitieke conferentie zouden weg 'open, wanneer de ?o:nmunisten deze voor propagandadoeleinden zouden misbruiken en zich zouden verzeilen Verwachting tot hedenavond TOENEMENDE BEWOLKING Toenemende bewolking met hoofd zakelijk in de Zuidwestelijke helft van het land enige regen. Zelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. Matige wind uit Zuidelijke richtingen. ZATERDAG: Zon op 5.01. onder 20.31. Maan op 22.27. onder 13.18 communistisch China tot de VN. Butler zei, dat En geland vrü wil zyn om te doen wat het op zeker moment nodig acht. Tevoren had Attlee. de leider der oppositie, verklaard, dat het dreige ment van Dulles in strijd lijkt met de geest en de werkwijze van de Ver enigde Naties. Men kan uit die ver klaring afleiden, dat Amerika zijn eigen weg wil gaan, wanneer niet al- let volgens Dulles' wensen verloop! Attlee noemde dit een gevaariyke toe stand. Blijkens een officiële mededeling betreurt Engeland in Korea 749 do den 2556 gewonden en 209 vermisten: 937man staan als krijgsgevangen genoteerd. De eerste groep communis tische krijgsgvangenen. die naar huis terugkeren, is gistermorgen te Intsjon aan land gegaan. Er waren tweedui zend Noordkoreanen en zeshonderd Chmezen. De Amerikaanse Senaat heeft twin tig millioen dollar toegestaan voor de eerste hulpverlening aan Zuid-Korea. Het geld zal worden geput uit reeds goedgekeurde militaire begrotingspos ten. Volgens berichten uit Korea zijn thans alle strUdmachten van commu nisten en verbondenen uit de buffer zone teruggetrokken. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De be standscommissie is overeengekomen dat burgerlijke politie, mits duiden.it als zodanig onderscheiden, de ontwa pende zone zal mogen betreden. TN HAAR nota aan Oostenryk wyst de Russische regering het verkorte ver drag nogmaals af, omdat het geen re kening houdt met de rechten, die haar te Potsdam werden verleend op de voormalige bezittingen in Oostenrijk, dat wil zeggen op bezittingen van Duit sers in Oostenrijk, toen dit land nog deel uitmaakte van het Derde Rijk. Hieronder vallen onder meer de door de Russen geëxploiteerde oliebronnen van Zistersdorf: het is bij de onderhan delingen over het staatsverdrag niet mogelijk gebleken, hieromtrent ook maar een begin van overeenstemming te bereiken. In een tweede nota heeft de Sovjet- Unie medegedeeld, dat zij in overeen stemming met de wensen der Oosten rijkse regering haar aandeel in de be- zetticoko'ten voortaan zelf zal dra gen. Het gaat hier om een bedrag v»n 22.650.000 gulden per jaar. Alleen de Amerikanen hebben tot dusverre afge zien van betaling der bezettingskns- ten door Oostenrijk Het bericht heeft Walter Ulbricht, de plaatsvervangen de premier van Oost-Duitsland, heeft in een rede voor het centrale comité van de SED verklaard, dat langzamer dan tot dusverre zal worden gewerkt aan de opbouw van een socialistische gemeenschap. Hij achtte de nieuwe koers noodzakelijk, omdat de partij de fout had gemaakt, de Sowjet-Unie slaafs na te volgen zonder de verschil len in de toestand in Oost-Duitsland en Rusland in acht te nemen. Generaal Naguib. de Egyptische premier, heeft zich bereid verklaard, met zijn collega Sir Winston Churchiii besprekingen te voeren over het ge schil aangaande het gebied van het Suezkanaal. in Oostenrijk grote voldoening gewekt. Diplomatieke kringen te Londen zyn van oordeel, dat de Russische nota aan Oostenrijk is bedoeld om een scheiding tussen Wenen en de geallieerden tot stand te brengen. Het misbruik van het verkorte verdrag, voor doeleinden van propaganda wordt op deze wyze voort gezet. De Westelijken hebben evenwel reeds duidelijk laten weten, dat zij be reid zijn het verkorte verdrag in te trekken, wanneer Moskou de onder handelingen over een volledig verdrag wil hervatten. De Russische nota dient, zo zegt men, uitsluitend als middel om voortzetting der bezetting te rechtvaar digen. Volgens de organisaties van werk- nem ?rs in het vervoersbedrijf, hebben de werkgeversorganisaties een onjuist beeld van de toestand gegeven, met betrekking tot de heersende loonmoei- lijkheden. De werkgevers verklaarden namelijk, dat het resultaat van de voorstellen die ederzijds waren inge diend een zelfde loontoeslag beteken de. De werknemers zijn verbaasd, dat de werkgevers via de pers een ant woord op hun voorstel hebben gege ven zonder dat zij, als directe belang hebbenden werden ingelicht. Over ac ties van de werknemers is nog geen beslissing genomen. gifte van een 3^4 procent Neder landse Staatslening 1953, tegen de koers van 100 procent. Het bedrag van de lening is mede met het oog op de gelden, welke de Rijks- fondsen en -instellingen op de zg. voorinsckrijfrekening bij 's Rijks sehatkist hebben uitstaan vast gesteld op f 400 millioen. De lening wordt uitgegeven krachtens de leningwet 1949 en de leningwet 1953. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 30 jaren, gerekend'van 1 Sep tember 1953. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal. te beginnen op 1 September 1954, aflos sing op deze lening plaats vinden in 30 jaarlijkse termijnen, afwisselend 3 pro cent, 4 procent en 3 procent per jaar, zodat telkenmale in drie opeenvolgen de jaren 10 procent der lening wordt afgelost. De rente gaat in op 1 September 1953, de dag waarop de storting op toegewe zen schuldbewijzen dient plaats te vin den. De coupons verschijnen halfjaar lijks op 1 Maart en 1 September. (Zie vervolg elders in dit blad) Het bestuur van het Nederlands ver bond van middenstandsverenigingen heeft verklaard, dat het standpunt van de vier grote werknemersorganisaties, inzake het loonbeleid, dat dezer dagen is gepubliceerd, niet het hare is. De mening heeft postgevat, dat het be drijfsleven alleen bestaat uit grote on dernemers. Het aantal werkgevers in de middenstandssector is echter vele malen groter. Deze werkgevers zijn van mening, dat het SER-advies met be trekking tot het loonbeleid dient te worden gevolgd, zij het met enkele ver beteringen. Het SER-advies komt neer op het voorlopig handhaven van een beheerste loonpolitiek. WAT MEN IN DE VER. STATEN en eiders onder „onderzoek" verstaat is wel algemeen bekend geworden sinds een met heksenjacht behepte senator als McCarthy bezig is iedere vrije bur ger van zijn land de stuipen op het lijf te jagen. Men kan zich afvragen hoe het mogelijk is, dat zoveel Amerikanen m een kennelijk uiterst nerveuze staat zijn komen te verkeren nu een doldrieste onderzoeker voorzitter van een beruch te senaatscommissie is geworden. Wy geloven dit heel eenvoudig te kunnen verklaren: persoonlyk voelen wy ook ons hart bonzen, wanneer een agent van politic ons aanhoudt. Tegenover de overheid hebben wy wellicht ergens toch een kwaad geweten, dat wy uit onze jeugd hebben overgehouden. Met McCarthy is het hetzelfde. Maar de toestand zou gevaarlijker worden, indien deze man de kans kreeg geheel democratisch Amerika onder zijn ban te houden. Hij was al een heel eind op zijn verderfelijke weg gevorderd. Kort geleden hebben wij ons vertrou wen in president Eisenhower uitge sproken. Wy vermoedden wel, dat de president bezig was het tydstip te be palen om McCarthy op dood spoor te rangeren. De enige mogelijkheid is de ze man voor een aantal mislukkingen te plaatsen, die hem in de ogen van het publiek belachelijk maken. Niet ridi cuul als een Den Quichotte, want deze ridder was en bleef een edelman; neen, belachelijk omdat deze man als een eenling poogde de Verenigde Staten in zijn macht te krijgen. Thans is het zover. President Eisen hower heeft onlangs domweg gewei gerd McCarthy toestemming te verle nen William P. Bundy, een official van het Central Intelligence Agency, onder verdenking te plaatsen. Het zou ons te ver voeren de gehele gang van zaken te schetsen, doch wij mogen wel zeggen, dat naar onze me ning het tij in de Verenigde Staten aan het keren is. Het Witte Huis heeft ein delijk de kans gekregen en haar onmid dellijk gegrepen McCarthy te écarte- ren. McCarthy was de geslagen man. Dat doet ons groot genoegen. Wij heb ben bovendien redenen om aan te ne men, dat het by deze klap niet zal blyven. Trouwens dictatoren in spê hebben vaak een lang en taai leven. Tot nu toe heeft het gezonde democratische inzicht altijd gezegevierd. Waarom dan in het geval McCarthy niet? Er is zeker geen reden, om door middel van deze zon derlinge fantast aan te tonen, dat de verenigde ötaten een even grote be dreiging voor de democratie vormen al* de Sovjet-Unie. Deze fout wordt met name ook in Nederlandse /I kring meer dan eens gemaakt. J)L INDONESISCHE formateur Wongsonegoro is er gisteren op het laatste moment in geslaagd, zijn land een nieuwe regering te schenken. Dit is meer dan velen hadden verwacht. Het kabinet steunt op de PNI en op enkele kleine Mohammedaanse groepen. De Masjuini. de socialisten de ka tholieken en de protestanten ne men niet aan de coalitie deel. Wel zullen de protestanten en de de mocraten de regering steunen. Sukarno heeft zich met de sa menstelling accoord verklaard. Premier is Ali Sastro-amidjojo thans ambassadeur in de Ver enigde Staten. Hij behoort tot de PNI. Vice-premiers zijn Wong sonegoro van de P1R en Zainul Arifin van de Nahdatul Ulama. Wongsonegoro verklaarde, allerminst tevreden te zijn over het resultaat van zijn DOgingen en tot het batst toe te hebben gestreefd naar een nationale vrede. Hij heeft niet alleen Javanen, maar ook personen uit andere gebie den in zyn regering opgenomen. Voor dr Leimena heeft hy een andere fi guur uit de Molukken aangetrokken, die met de afdeling Voorlichting zal worden belast. De Masjumi heeft medegedeeld, dat zij in de oppositie zal gaan. Zij meent, dat deze regering slechts stand zal kunnen houden met steun van de com munisten. Ook zonder dat meent Wong sonegoro te mogen rekenen op 114 van de 212 stemmen in het parlement. Van de nieuwe ministers noemen we de volgende: Buitenlandse Zaken mr Sunarjo. PNI: Defensie mr I. W. A. Kusuma Sumantri. progr.; onder- wys mr Moh. Yamin, partyloos; als de bekendste. In de Staatscourant van gisteren wordt nog een merk bromfiets ge noemd, dat als rijwiel moet worden beschouwd, namelijk het merk Victoria.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1