Stad en omgeving Talrijke „vreemdelingen" worden Nederlander Gewestelijk arbeidsbureau wil van advies dienen jeugd Ook jongens uit Den Helder naar waterkamp Loosdrecht Wielerclub „DOK" organiseert in 1954 de jubileumronde Jimmy Brown en de Oranjehemden Predikbeurten Oude kanonnen als meerpalen Inlichtingen worden kosteloos verschaft KLEINE FEITEN Zeer groot aantal deelnemers IN HET KORT Handbalcompetitie nadert einde Geschut van VerHuell's vesting? v. Weldra start van de Ronde van Wieringen Oudstejaars" van V.G.L.Oen U.L.O. ontvingen circulaire en folder Rectificatie Nieuwediep voorbestemd tot wereldhaven Tussen Haaks en Kuit je Op Donderdag 13 Augustus hoog bezoek In Augustus worden 13 étappen gereden Middenstandsexamens te Schagen Texel Van het witte doek Zand Anna Paulowna 7 Gevolgen van wijzigingen in de wetten op staatsburger- en ingezetenschap Scheepvaartberich ten ff MU zovele jonge mensen op het punt staan, hun schooltijd te beëindigen en over te stappen naar wat men „het volle leven" noemt, heeft het Geweste lijk Arbeidsbureau er goed aan gedaan, eens een categorie scholieren en hun ouders er op attent te maken op het bestaan van deze uiterst nuttige instelling, die op de arbeidsmarkt niet alleen een distribuerende, maar ook een advi serende taak vervult. Dank zij de medewerking der betrokken schoolhoofden in het gehele ressort van het Gewestelijk Arbeidsbureau omvattende de rayons Den Ilelder, Den Burg, Schagen en Wieringerwerf konden alle leerlingen, zowel jongens als meisjes, die deze maand de openbare en bijzon dere scholen voor V.G.L.O. en U.L.O. zullen verlaten, in het bezit worden gesteld van een circulaire. De mannelijke leerlingen ontvingen bovendien een folder, waarin zij worden gewezen op de mogelijkheid van keuze uit de meer dan vierduizend beroepen, die in meer dan honderdduizend ondernemingen in ons land worden uitgeoefend. TAEZE actie heeft ten doel, de jonge mensen tijdig te doordringen van de noodzaak, een juiste keuze te doen en daarbij gebruik te maken van de adviezen, die het Gewestelijk Arbeids bureau kosteloos en zonder verder enige verplichting op te leggen geeft. Voor de ene leerling, die het V.G.L.O. of U.L.O. gaat verlaten, zal het beter zijn, verder te studeren, voor een ander kan het zo spoedig mogelijk aanvaarden van een werkkring de voorkeur verdienen. Er zijn jonge mensen, die al vroeg hun keuze op een bepaald vak hebben laten vallen. Allerlei gevoelsoverwe gingen hebben daarbij een rol ge speeld, maar toch blijkt dikwijls dat zij op zeer jeugdige leeftijd toch de juiste keuze deden. In de meeste ge vallen echter staan zowel zijzelf als hun ouders voor een groot probleem: Wat moet hij (of zij) worden? Hoe staat het met de aanleg en de ge schiktheid, en hoe met de toekomst mogelijkheden in de diverse beroepen? En dan verder: welke opleidng dient eventueel nog te worden gevolgd? In overleg met het onderwijzend personeel kunnen ongetwijfeld bepaal de richtingen worden afgebakend, maar het profiteren van de voorlich ting, die het Arbeidsbureau biedt, ver dient toch alleszins aanbeveling. Het inwinnen van inlichtingen brengt geen Een automobilist van buiten, die zijn wagen in de Sluisdijkstraat had geparkeerd, kreeg geen aangename indruk van de Nieuwediepse gastvrij heid, toen hij bemerkte dat men de kruk van één der portieren had af gebroken. JÈen andere automobilist werd op Polderweg in het nauw gebracht door twee fietsers, waarvan de linkse man nog verder naar links uitweek. De autobestuurder trachtte tussen de fietsers door te rijden, maar toen haal de de slingeraar weer naar rechts uit. Een botsing, met gelukkig slechts ge ringe schade, was het gevolg. kosten mede. Alleen wordt van de genen, die niet als werkzoekende bij het Arbeidsbureau staat ingeschreven, een matige vergoeding (gebaseerd op de financiële draagkracht van de be trokkenen) voor het verstrekken van een beroepskeuze-advies gevraagd. De kantoren van het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn gevestigd te Den Helder (Kerkgracht 50), Den Burg (Weverstraat 13), Schagen (Laurie- straat 10) en Wieringerwerf (Fazanten straat 10). Zij zijn voor het publiek geopend des morgens van negen tot twaalf uur en des middags (behalve op Zaterdag) van twee tot vier uur. Het gisteren onder de titel „Nieu wediep eens voorbestemd tot wereld haven" heeft tengevolge van een mis greep bij de opmaak aan leesbaarheid ingeboet. De oplettende lezer zal heb ben gemerkt, dat het gedeelte center het onderkopje „Voor tachtig jaar een mastbostot en met de vetgedruk te alinea in de volgende kolom ge plaatst had moeten worden aan het slot van het artikel in plaats van aan het begin. Voor deze fout, welke naar wij hopen de belangstellende lezer geen al te grote moeilijkheden heeft opgeleverd, bieden wij namens de op- maakredactie onze verontschuldigin gen aan. Hr. Ms. mijnenvegers „Schulpen- gat", „Vlieter", „Deurloo", „Borndiep". „Westerschelde", „Zuiderdiep" en „Marsdiep" zijn gisteren in verband met het zomerverlof naar het Bassin gegaan, terwijl Hr. Ms. mijnenveger „Texelstroom" ligplaats kreeg in de Buitenhaven. Hr. Ms. torpedowerkschip „Mer- cuur" is gisteren doorgeschut naar de Rijkswerf, en Hr. Ms. onderzeeboot 21" van het inschietbedrijf zette koers naar Rotterdam. Vandaag wordt kruiser „Tromp" in verwacht. Hr. Ms. lichte die haven terug Het is morgen hoog water om 11.45 uur, en laag water om 5.50 en 18.25 uur. De temperatuur van- het zeewater was 17,5 graden Celsius. In 1951, toen de personeelsvereniging „Ministerie van Marine" liet eerste lustrum vierde, werd voor de eerste maal te Loosdrecht het zo genaamde waterkamp gehouden. De deelneming werd opengesteld voor jongens van vijftien tot en met achttien jaar, in hoofdzaak zonen en gezinsleden van het militaire- en burgerpersoneel van de Konink lijke Marine. Dit jaar, van 10 tot 18 Augustus, wordt liet waterkamp voor de derde maal gehouden. Er nemen uit Den Helder zes en dertig jongens aan deel. Het is de bedoeling, de jongens een gezonde en leerzame vacantiebesteding te bezorgen, terwijl daarnaast de be langstelling wordt opgewekt voor de zeevaart. De dagen worden voorname lijk doorgebracht op de Loosdrechtse Plassen, waar aan roeien, zeilen en zwemmen wordt gedaan. In het Mari ne-opleidingskamp, waar het water kamp wordt ingericht, wordt voorts 's avonds sport beoefend. Verder wor den films vertoond en lezingen gehou den. Het eerste jaar werd door zeven en zeventig jongens deelgenomen. In 1952 was dit aantal gestegen tot 112. In lunchroom De Boer heeft de voorzitter van de wielervereniging „DOK", de heer J. de Boer, gisteravond de prijzen uitgereikt, welke onlangs in de tien etappen-ronde werden gewonnen. Deze wedstrijd is zo in de smaak gevallen, dat" in de maand Augustus een soortgelijke wedstrijd wordt gorganiseerd, doch dan over dertien etappen, in het totaal over een afstand van 920 km voor de A-ploeg en 820 km voor de B-klassers. De wedstrijd over dertien etappen begint reeds aanstaande Zondag. Er wordt om kwart voor tien gestart, waarna de renners 125 km krijgen af te leggen. De andere data zijn: 5, 7, 9, 12, 14, 19, 21, 23, 26, 28 en 30 Augus tus en 6 September. Op de tweede Zondag in September verrijdt daarna DOK de clubkampioenschappen. Verder zijn er plannen in voorbe- -eiding, ter gelegenheid van de vie ring van het twintigjarig bestaan op 31 Januari 1954. Naar aanleiding daar van ligt het in de bedoeling, in Juni 1954 een jubileumronde te organise ren voor amateurs en nieuwelingen. Men zal alles in het werk stellen, een aantal kopstukken in de wielersport voor deze ronde te interesseren. Men heeft afgezien van de organisatie van wedstrijden op Koninginnedag, daar dan in tal van andere plaatsen ook wielerronden worden gehouden, ter- Tijdens de tweede dag van de mid denstandsexamens te Schagen werden aoor de volgende dames en heren di ploma's behaald: C. A. Moeyes te Julianadorp; C. Pronk, E. v. d. Puy, F. Reimersma, C. Roelofse, D. P. Schrieken, C. J. de Vries en H. Wolters te Den Helder; C. Schenk te 'Callantsoog; C. Timmer, B. Trap, H. Wiegers, A. Witvliet en D. A. Zegel te Texel; C. Visser-Verschoor te Den Oe ver en B. Wisse te Anna Palowna. MULO-EXAMENS Voor het dezer dagen te Alkmaar gehouden MULO-examen slaagden do volgende leerlingen van de Christelij ke ULO; Diny van der Blaak, Cora den Hartog, Giny Kramer, Co Swager- man, Gré Visser, Mary Vlaming, Wim Boendermaker, Bram van Hartings- veld, Arend Manuels, Arie Molijn en Jack Willems. Van deze ULO slaagden in totaal twee-en-twintig candidaten, terwijl één leerling moest worden af gewezen. wijl voorts in Den Helder zelf het no dige op het programma staat. Na de pauze werden de prijzen over handigd: A-ploeg: 1. C. de Jong, 2. J. Ridder. 3. Th. Koning, 4. B. Lemmers; B-ploeg: 1. Portegijs, 2. H. de Wit, 3. P. Heer tjes, 4. H. Koopman, 5. P. Roele, 6. H. Bouma, 7. Braakman, 8. L. Koopman. Een prestatieprijs was voor L. Koop man. De film „De kleine wereld van Don Camillo", die een gehele week grote belangstelling trok, is in het Tivoli- theater tot en met Maandag gepro longeerd. In de Witte-bioscoop wordt van heden tot en met Maandagavond „Het vierde masker" vertoond. Dit jaar was de animo zo groot, dat de inschrijving bij het bereiken van de 126ste deelnemer moest worden ge sloten. Het programma bevat nu, behalve de gebruikelijke punten, op 12 Augus tus een excursie naar de NCRV-studio en naar de N.V. Philips' Telecommu nicatie Industrie te Hilversum. Op Donderdag 13 Augustus zullen een aan tal Marine-autoriteiten het kamp be zoeken. Onder de genodigden zal zich onder andere bevinden de vertegen woordiger van Prins Bernhard, de ka pitein-luitenant ter zee J. G. Stege'man, chef-staf van de inspecteur-generaal der Koninklijke Marine en adjudant van koningin Juliana. Ter gelegenheid van dit hoge bezoek wordt in het kamp een radio-reportage gemaakt. Alle jongelui zijn nog diezelfde avond de gasten van de NCRV, ter bijwo ning van een zomeravondconcert door het ensemble „Vrij en Blij". Onder de zes en dertig deelnemers uit Den Helder aan het derde water kamp, zijn enkele jongens, wier vaders tijdens de oorlog in dienst van de Ko ninklijke Marine zijn gesneuveld. Met de handbalcompetitie is het bijna gebeurd. De uitslag is sinds enige tijd reeds in kannen en kruikende twee laatste wedstrijden kunnen in de rangorde geen verandering meer bren gen. GDS heeft de strijd om de titel lang kunnen bijhouden, maar moest tegen de Oudeschildse dames toch het onderspit delven. De reserves van de Zeemeeuwen geven echter niet bijster veel hoop op de toekomst, want zij zijn muurvast op de onderste plaats ge nageld. Overigens is de toestand voor GDS niet veel beter, want de beide wedstrijden die het tweede team nog moet spelen, geven niet veel hoop op verbetering van positie. Het pas opgerichte Texel is een te genstander van formaat gebleken, en zij zijn zeer eervol op de vierde plaats geëindigd. Het is jamme - dat er nog steeds geen contact met de teams van de „overkant" is, en ons inziens zou dit met negen elftallen op Texel nu toch wel mogelijk zijn zonder dat men voor zeer grote uitgaven komt te staan. Wij geven hierbij de stand, waarbij we willen opmerken dat SVC (Cocks- dorp) cn SV Texel elk nog wel twee punten in de wacht zullen slepen, want beide verenigingen moeten nog een wedstrijd pelen en wel tegen GDS 2. Z.M. I G.D.S. I S.V.C. S.V.F. S.V.K. S.V.O. Z.D.H. G.D.S. II Z.M. II 16 16 15 15 16 16 16 14 16 16 14 11 7 6 3 4 I 0 0 0 0 1 2 5 8 2 10 3 10 3 13 108-21 71-33 64-29 45-49 38-48 26-49 21-39 29-84 13-63 We gaan weer terug naar een ver verleden.. De technicolorfilm „De Arend van Madagascar" (Against all Flags) speelt in de piratenwereld omstreeks 1700. Er komt ook nog een geroofde prinses aan te pas, die tevens van kus sen houdt, maar dat is alleen maar om het wat ingewikkelder te maken. In de andere rolprent spelen Abott en Costello. Ditmaal raken de heren in Alaska verzeild, midden tussen sneeuw en ijs. Hoe zij daar komen is een lang verhaal, want zij behoorden oorspronkelijk tot de vrijwillige brand weer in San Francisco. In elk geval hadden zij het weer goed bedoeld, maar dat blijkt zoals gewoonlijk eerst in de laatste meters van de film. Als altijd ruimschoots gelegenheid, eens hartelijk te lachen. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN Drukte op de boerderij en vacantie zijn er wel oorzaak van geweest, dat de les in bloemenschikken door de heer De Ruyter uit Beverwijk door slechts weinig leden van de Bond van Plattelandsvrouwen werd bijgewoond. De heer De Ruyter slaagde er volkomen in te bewijzen, dat er met weinig kosten iets moois is te maken. Nadat het huishoudelijk gedeelte van de bijeenkomst was afgewerkt, werden en kele bloemstukken bij opbod verkocht. GESLAAGD MAAR VERGETEN In het lijstje met namen van geslaag den voor het middenstandsexamen te Schagen, gepubliceerd in onze krant van Woensdag, is tot onze spijt één naam weg gevallen: die van mej. L. T. Geerligs. Ook zij verwierf het diploma. U/IJ hebben in de afge lopen weken een en ander verteld over de oude kanonnen, die hier en daar in Noordholland als meerpalen worden gebruikt. Meer naar Den Helder toe neemt de „dichtheid" van deze meerpalen toe en het zou dus niet ongemotiveerd zijn te veronderstellen, dat deze oude kanonnen inderdaad uit onze goede stad afkomstig zijn. Zo als de lezer zich zal her inneren werd de „ge boortedatum" van de ka nonnen op het begin van de negentiende eeuw ge steld. Op één ervan werd het getal 1811 gevonden. Misschien kan de ge schiedenis ons hier te hulp komen. Toen in het jaar 1813 Nederland van de Franse overheersing werd bevrijd, gaf de VIs- ting Den Helder zich niet over, maar bleef de Fransen getrouw onder de commandant, admi raal VerHuell. Het beleg werd toen voor Den Helder gesla gen en uit een beschrij ving uit die tijd lezen wij, dat de belegeraars onder generaal De Jonge behalve over wat ruiterij en voetvolk, beschikten over twee stukken veld geschut, de enige die in Noordholland te vinden waren. Daarentegen waren de wallen van Den Helder voorzien van het respec tabele aantal van 350 kanonnen, terwijl in de haven nog een welgewa pende vloot lag. Het lijkt ons dus de meest voor de hand lig gende veronderstelling, dat na de overgave van Den Helder op 4 Mei 1814 de kanonnen van de ves ting her en der verstrooid zijn geraakt. 49. Dirk Dreun was de eerste die zijn spaakrvermogen terug kreeg. Hij zat lelijk met dit geval in zijn maag. „Ja, ziet u," zei hij stuntelig, „als we dat geweten hadden, dan hadden we deze kwestie uit een héél ander „e- zichtspunt bekeken. Wij., wij hebben dit alles alleen ondernomen in het be lang van De Biggers, omdat vroeg of laat toch zou zijn uitgekomen, zo dach ten wij, dat de club met een ongerech tigde speler zou zijn uitgekomen." Dit vond Dries Drabbeldruif een waarlijk schitterend gevonden uitvlucht. „Ja, ja," riep hij enthousiast, „zo is het pre cies. We deden het in het belang van de club." Jimmy Brown knikte maar eens. „Wat een stelletje laffe huiche laars," dacht hij. „Kijk 's, mijne heren, ik ben geen bestuurslid van De Big gers. ik ben alleen maar donateur. Dit alles zult u met het bestuur in orde moeten maken en wat mij betreft, wil ik u daarbij wel tot voorspraak zijn. Ik wil hiermee zeggen, dat ik u het nadeel, dat u mijn zoon hebt proberen te berokkenen, niet zal aanrekenen, op voorwaarde natuurlijk, dat u van dit ogenblik af de wijste partij kiest en u niet opnieuw in domme avonturen gaat storten. Ik verzeker u, dat u in dat ge val van een koude kermis zult thuis komen." Toen Jimmy dit had gezegd, stond Dirk Dreun onmiddellijk op en stak zijn hand uit. „Meneer Brown," zei hij op bewogen toon, „ik bied u onze excuses aan. We waren op weg een heel dtfmme streek uit te halen en we zijn heel blij, dat u ons daarvan hebt weten te weerhouden. Doet u als tublieft een goed woordje voor ons bij het bestuur." (Van onze Haagse, redacteur) TALK1JKE „buitenlanders" zullen tengevolge van de op 27 Mei j.1. in gevoerde wijziging van de wet op het Nederlanderschap en het inge zetenschap de Nederlandse natio naliteit verwerven. Alleen in Zeeuws-Vlaanderen zijn het er on geveer 1000. Het totale aanlal is niet precies bekend. Er zij echter onmiddellijk bij opgemerkt, flat deze „nieuwe" Nederlanders van hun geboorte af in ons land wonen, zodat er formeel wel het een en ander verandert, doch feitelijk wei nig of niets. OET NEDERLANDSE ru" ïaliteits- 1A recht is gebaseerd op enkele princi pes, waarvan het voornaamste is dat der afstamming. Hierbij gaat het er dus om, of de vader of de moeder Ne derlander is. Van 1 Juli 1893 af kent de desbetref fende wet evenwel ook een bepaling, die gebaseerd is op het territoriali teitsbeginsel. In Engeland is een kind Engelsman, als het maar in Engeland geboren is. Volgens het Nederlandse beginsel echter verwierf tot voor kort pas het derde geslacht bij vestiging in Nederland de Nederlandse nationali teit. Als de grootvader zich dus hier te lande gevestigd had, de vader hier geboren was en eok de wieg van het kind in Nederland stond, dan was dat kind Nederlander.... tenzij en dat is een odangrijke restrictie bleek, dat het kind de nationaliteit van een andere staat bezat. Door dit voorbehoud bleven de in ons land en vioral in Zeeuws-Vlaan- deren wonende Belgen ten eeuwigen dage Belgen. Zij hielden name-j„ hun Belgische nationaliteit. Bij de wet van 15 Mei 1953, in wer king getreden op 27 Mei 1953, zijn met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1893 (dat is de datum van inwerking treding van de wet op het Nederlan- derschan en het ingezetenschap van 12 December 18921 de woorr' "nzij blijke, dat het kind de nationaliteit van een andere staat bezit", uit arti kel 2 onder a van de wet op het Ne derlanderschap en het ingezetenschap geschrapt. IAE CONSEQUENTIE daarvan is, dat u nu dus talrijke, van hun geboorte af in Nederland wonende vreemde lingen met een bepaalde nationaliteit de Nederlandse nationaliteit erbij hebben gekregen. De betrokkenen in Zeeuws-Vlaanderen om ons tot deze streek te bepalen zijn nu zo wel Belg -ale- -Nederlander. De ver werving van het Nederlanderschap betekent namelijk geenszins, dat daar mede de Belgische nationaliteit ver valt. De dubbele nationaliteit zou uiter aard moeilijkheden kunnen opleveren met het oog op het vervullen van de dienstmicht. Te d'en afzien hestaat evenwel het protocol van 's-Gra-'er- hage van 12 April nopens mili taire verplichtingen in bepaalde ge vallen van dubbele nationaliteit Ar tikel 1 van dit protocol, dat in 1939 door België is goedgekeurd, is nu van groot belang geworden. Volgens dit artikel zullen de Belgische Nederlan ders of de Nederlandse Belgen het geldt uiteraard ook voor andere natio naliteiten in overeenkomstige geval len in Nederland worden opgeroe pen, -ingezien zij steeds in zeer nau- v/c betrekking met Nederl- i gestaan h jen en gewoonlijk verbluf ho—Ln Nederlands grondgebied. Deze per- en krijgen ook in Neder land stemrecht. Zij zu in het alge meen behandeld worden als bezaten zij uitsluitend de Nederlandse nationa liteit. De op 27 Mei jl. in werking getreden wetswijziging 1 wat nog w -neer con sequenties, doch deze zijn op het ogen blik nog niet alle te ovi m. r^E TEGENWOORDIGE tekst van art. 2 van de wet op het Nederlanderschap e het ingezetenschap luidt onder a: „Nederlander 1- ook: het kind van een tijdens de geboorte in Nederland of Zondag 2 Augustus. DEN HELDER: Ned. Herv. gem„ Nieuwe Kerk Weststraat, 10.30 uur ds. Hartman; Palmstraat 10 uur ds. Borg- hardt, 19 uur vic. Ten Kate; Huisdui nen 19 uur ds. Borghardt. Geref. kerk, Bethelkerk, 9 uur ds. Swen, 10 45 uur ds. Swen, 17 uur ds. J. van der Leek van Kapelle-BiezelingeReho- bothkerk 10 uur ds. J. van der Leek, 17 uur ds. Swen. Oud-Geref. kerk! Hoogstraat, 10 en 17 uur ds. Groene- Hrgen' Tr, Geref' kerk' Weststraat, j e" 17 uur ds- T. de Haan uit Zuidwolde. Vrij-Envang. gem., Hoog straat, 10.15 en 17 uur dienst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der laatste dagen, Weststraat, 10.30 en 17 uur dienst. Vrije Christenge meenschap, Spoorstraat, 10 uur samen- in ™St' Doopsgez. gem., Kerkgracht, 10.30 uur ds. J. J. J. van Sluijs. - Uud-Kath. kerk, Middenweg, 10 uur heilige mis, 10 uur kinderkerk Van Galenstraat. Baptisten gem., Spoor straat, 16 uur ds. J. A. Scholte uit Nieuw Weerdinge. Evang.-Luth. gem., Wezenstraat, 10 uur de heer J. K. Schendelaar. Evangelisatie Vij zelstraat 10 en 19.30 uur evang. H. van de Brink. Leger des Heils, Spoor- gracht, 10 uur heiligingssamenkomst, 19 uur openluchtsamenkomst (Spoor straat), 20 uur heiligingsbijeenkomst. Geref. gem., Janzendwarsstraat, 10 en 16 uur leesdienst; Dinsdag 19.30 uur ds. Van Dam. JULIANADORP: Ned. Herv. gem., 19.30 uur ds. H. J. Trommel. Geref. kerk 9.30 uur leesdienst, 14.15 uur ds. J. van der Leek. CALLANTSOOG: Ned. Herv. gem., 10 uur ds. H. J. Trommel, 19.30 uur ds. Van de Kreeke van Schagen. de Nederlandse Ar.tillen Wonende vader of moeder, naar de in artikel 1 2K- akte nder Leidingen, die zelf geboren is uit een in het Koninkrijk wonende mo ïr." Deze zeker niet van duidelijkheid overvloeiende wetstekst, waarmede de .trokkenen nu dus rechtstreekste aken ebb - geeft aanleiding tot veel misverstand. Dit vloeit met name voort uit de toevoeging „naar dé in a. Ukel 1 gemaa-ie onderscheidingen." Bedoeld is. dat als het kind wettig, gewettigd of door de vader erkend is, de vader geboren moet zijn uit een in het Koninkrijk wonende moeder. EtLexi net een onwettig kind, dan moet de moeder zijn geboren uit een in het Koninkrijk wonende - moeder. F.nkele voorbeelden maken dit ten slotte duidelijk, waarbij wij maar weer Zeeuws-Vlaanderen nis uitgangspunt nemen. De jongeman Jan A., geboren op 3 Januari 1932 te Hulst als wettig kind, heeft een vader, die zelf ook in Zeeuws. Vlaanderen geboren is, uit een moeder, die oo het tijdstip van de geboorte aan de vader van Jan A. ook daar woon/je. Deze jongeman is Nederlander inge volge artikel 2a. Het kind van Piet B„ geboren te Axel op 1 Juli 1942 als onwettig kind van de eveneens in Zeeuws-Vlaanderen geboren moeder, is eveneens Nederlan- dr ingevolge artikel 2a. Het kind Klaas C., geboren te Ter- neuzen op 12 Augusuts 1940 als wettig kind van een vader, die in België is geboren en een moeder, die in Neder land is geboren, is geen Nederlander, ingvolge artikel 2a van de wét op het Nederlanderschap en het ingezeten schap, omdat de vader buiten Nedèr- land geboren is. Zondagmiddag begint de ronde van Wieringen met een wedstrijd, voor Wieringer-transportfietscrs, waarvoor reeds velen hebben ingeschre ven. De winnaar van het vorig jaar, de heer Stadig, zal het dit jaar zwaar te verduren krijgen. O.a. zit de oud- wielrenner Jaap Visser op revanche te spinnen! De transportfietsers rijden het par cours Zandburen, Helderse Straat, Van Hengelstraat, Singerweg. Start en finish zijn op Zandburen tegenover de rijwielherstelplaats van v. d. Laan. De daaropvolgende wedstrijd -voor ama teurs belooft ook interessant ie wor den. Er zijn reeds een 45-tal' •inschrij vingen o.a. van J. Hofland, Beverwijk, H. Kuitwaard, Velsen, J. Otteobros, Alkmaar, S. Appel, Hoorn, D. Edelen- bos. Enk hu iaën, Kaijer,- Zuidermeer en vele andere bekende amateursr -Bet parcours is nu iets langer: de amateurs rijden niet door de Van Hengelstraat maar door de Parklaan. Er' zijn .reeds vele premies ontvangen van plaatselij ke zakenlieden, maar ook van buiten Wieringen. Daar het parcours voor het verkeer wordt afgesloten, rijden verschillende Naco. en NTM-bussen, die normaal langs de Gemenelandsweg en de Slin gerweg gaan. a.s. Zondag over' de Be tonweg en Elft. Dat zijn de diénsten Den Oever-Anna Paulowna-De'n Hel der, die om 11.50, 13.10, 13.50 en 15 50 van Den Oever vertrekken. En van de diensten Den Helder-Anna Paulowna- Den Oever, die om 12.05, 14.05; 14.15, 16,15 van Hippolytushoef vertrekken. Aalsdijk, pass. 29-7 19.30 uur .yiissin- gen naar R'dam Aldegonda, 29->7,.van Pladju naar Bangkok Almkerk, 3Ö-7 te Fremantle Aludra, pass. 29-7, Su®2 naar Port Said Arendskerk, 29-7 van Penang naar Colombo Bali, 29-7. te Suez Bennckom, 29-7 n.m. te Le Havre Bloemfontein, 30-7 te Durbap. Cal- tex Delft, pass. 29-7 n.m. Finisterre naar Sidon Caltex Nederland, pass. 29-7 Kreta naar Sidon 1 Cclebes, pass. 29-7 Maladiven naar Suez Delfland, pass. 20-7 Ouessant naar Las Palmas Eos, 20-7 te Tel Aviv Esso Den Haag, 31-7 te R'dam verwacht Felipes, 30-7 te Pladju Friesland (KRL), 29-7 v'anChe- ribon naar Semarang Gaasterkerk,' 20-7 van Cadiz naar Antwerpen Gouwe, pass, 29-7 16.50 uur Vlissingen naar Ant werpen Jagersfontein, 29-7 ie Tenc- riffe Johan van Oldenbarnevelt, 36-7 te Fremantle Kedoe, pass. 29-7 Guarda- fui naar Djeddah Langkoeas, pass. 29-7 Gibraltar naar R'dam Lckkerlferk, 29-7 te Basrah Leuvekerk, pass. - 29-7 Kaap Vincent naar Genua Loosdrecht, pass. 29-7 ten zuiden van Kreta naar Port Said Lutterkerk, 30-7 te Basrah Maasdam, 29-7 te Bermudas Hamilton Macuba, 29-7 van Tarakan naar Singa pore Madoera, 29-7 van Port Said naar Genua Marpcssa, 29-7 van Ealik Papan naar Singapore Mentor, 29-7 Van Sajo- niki naar Izmir Murena, pass. 29-7 Ras al Hadd naar Mena al Abmadï Nieuw-Amsterdam, 29-7 310 mijl west ten zuiden van Valentia naar Southamp- ton Oranje, pass. 29-7 Kaap Bon naar Port Said Polydorus, 29-7 van Makas- sar naar Surabaja Polyphemus, 30-7 te Surabaja - Rita, 29-7 van Bangkok naar Pladju Sunctta, 30-7 n.m. te Ba- lik Papan verwacht Talis.ie. pass. 29-7 Gibraltar naar Genua Tiba, pass.. 20-7 Finisterre naar R'dam Tibcrius 2Ö-7 van Antwerpen naar A'dam - Vcendam, pass. 29-7 Scillys naar Southampton Willem Ruys, 29-7 680 mijl oost-zuidoost van Socotra naar Port Said Zeeland (KRL) 31-7 te Tandjong Priok -verwacht - Zuiderkruis, 29-7 140 mijl noordoost van Finisterre naar Las Palmas. at oSP^K op langendijk, 30 juli. - n aardappelen 13.20-14,50. Doré i?'40, blauwe Eigenheimers 12,70— 14,60, Eigenheimers 10 40, grove 13—14 70, nonnn"®!" 5'60~8'10 «n Saskia 13,40; u T?n k* r0de kool: A 6.50—10.40 en aan «7nn 16000 kg witte 3,50— "firui ug geIe kooI: A 6,40-10,40: -600 kg slaboncn 46-52: 3500 kg zilver- hep 16,90-23.8°; 1000 kg bieten A 5; snn *°mateni A 40. B 35- en C 80; 800 stt. bloemkool: Al 57-59 en A II 37.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2