De honger is de Oostduitsers niet op het gelaat te lezen Drieduizend militaire wagens te middernacht in beweging Geen direct optimisme over de conferentie Grote Vier Vergadering Opperste Sovjet in Kremlin begonnen Amerikanen spelen politiek spel in Berlijn Amerikaans reuzenvliegtuig in zee gestort Verantwoordelijke taak voor verkeersdetachemen ten „Vrije lucht" goed propagandamiddel Benelux - protocollen vervullen oude wens De FUNCTIES van maarschalk Juin Adenauers plannen voor Baden-Baden Donderdag 6 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No- 1207 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna door H. M. KOEMANS WEER 62 000 PAKKETTEN Voedselpakket gaat in kinderwagen Doden en overlevenden opgepikt Het Sovjet-antwoord aan 't Westen Grondige studie van nota noodzakelijk Het luchtincident Washington eist schadevergoeding Deze week geen tomaten meer naar Engeland In 1953 f 100 milliard voor defensie Concentratie „Drietandbegonnen Langste „marsserie' voertuigen 167 Verzoek 0111 vrijlating van de Brit Sanders Grot Pierre St. Martin Het Frans-Spaanse geschil bijgelegd WEERBERICHT Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p. m.nv Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.— elk woord meet 5 cent. Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 1 0.4ü PERLIJN, 2 Augustus. De gedachten, die ik in mijn eerste stuk ont wikkelde, hebben mij niet losgelaten. Integendeel, hoe langer ik in dit Berlijn rondkijk des te sterker ze worden- Soms is er de indruk dat de grondproblemen van de wereld hier veraf en gering lijken, omdat het gebied van 340 vierkante mijl, waarop ze spelen, ten slotte klein is; 60ins lijken de vraagstukken om dezelfde redenen spookachtig groot. Het is niet mogelijk een duidelijke scheiding te maken tussen sociale, economische en politieke aspecten. Berlijn is de rommelpot in de meest letterlijke betekenis van het woord. Een bijzonder pientere pers-officier xan de Amerikanen was stomverbaasd toen we hem vroegen wat de autoriteiten met de voedseluitdeling eigenlijk willen bereiken, want, „hoe kun je met een lege maag over politiek praten" en „wat moet de trots van de communisten een knauw krijgen". pISTEREN zijn de bewoners van de Russische zone bij honderdduizen den gekomen. Ik zou liegen, indien ik zei, dat deze mensen kennelijk hon ger lijden. Daar is geen sprake van. Acht jaar Russische bezetting hebben op de gezichten bepaald minder spo ren achtergelaten dan vijf jaar Duitse in Nederland. Dat staat wel vast. Al licht, de mensen zouden gek zijn, in dien ze niet gingen halen wat ze voor niets kunnen krijgen. Ze zien er wel zorgelijk, vreugdeloos, gedrukt en dof uit. Hun discipline is bewonderens waardig. Ze hebben dan ook een lan ge en harde school doorlopen: van ltw3 af. ■WMMIIMllllllHlllllillllWllllllllllllllllllilllMWIiW««MWl De Amerikanen wachten zich er wel voor de nadruk openlijk op de poli tiek te leggen. Iedere oorlog is onmen selijk. Een koude is dat ook. Ge er vaart dit het sterkst op de sectoren- grens. Daarachter, waar de rode vlag gen waaien, heerst de stilte van een kerkhof. Je wordt er als een wereld wonder bekeken. Praten doet men niet. Geen woord, zelfs geen teken van enige (onuitgesproken) goede verstandhouding. De muren hebben immers oren en de puinhopen ogen. De Amerikanen daveren eenvoudig van gerichte propaganda. Hun Rias- zender is een machtig apparaat. Mach tiger is de publiciteit van „mond tot mond". Eisenhower's 15 millioen dol laraanbod betekent practisch vet en meel en melk, maar is veel meer een zet op het politieke schaakbord. „Wij noemen het een spel", zei een van onze vrienden. En als men ziet welke ontzaglijke hoeveelheden worstjes, ge bak. sandwiches van 's morvroeg tot 's avonds laat alleen op de min of meer herrezen Kurfürstendamm door West-Berlijners worden gegeten en men bedenkt, dat op een steenworp afstand tienduizenden staan, die met hun Oostmarken niet eens een tram kaartje kunnen kopen; indien men hoort, dat de ondergrondse treinen bij de sectorgrens precies tegelijk passe ren (opdat er geen in Westen of Oos- Het bnreau van het (socialistische.) algemene Belgische Vakverbond heeft verklaard van oordeel te zijn, dat de Beneluxprotocollen van Den Haag in grote trekken tegemoetkomen aan de bezwaren, die tevoren waren uitgespro ken tijdens een bijeenkomst van de socialistische vakbonden van e'f'e- Nederland en Luxemburg te 'S-ller- togenbosch. Het bureau verheugt zich over de oprichting van een interparlementaire adviserende raad, doch betreurt het dat op geen enkele wijze overleg met vakorganisaties is voorzien. Het vak verbond wenst betrokken te zijn bij de besprekingen onder meer betreffen de lonen, sociale maatregelen en werk gelegenheid. Ondanks de scherpe maatregelen van de SED en Oostduitse spoor wegen bevonden zich gisterenmorgen vroeg weer duizenden Oostberlijners in West-Berlijn om aldaar de Ameri kaanse levensmiddelenpakketten in ontvangst te nemerv Er werden gis teren 62.(100 pakketten uitgereikt. Het totaal is daarmee gestegen tot 1.455.000 He mensen waren per rijwiel, autobus en ook wel per trein gekomen. Westberlijnse bladen hebben de aan dacht gevestigd op de nood van de 250 000 werkloze Westberlijners en een beroep op het stadsbestuur en het pu bliek gedaan om de eigen armen te nelpen. Overigens wordt gemeld, dat net in de Sovjetzin uitgevaardigde reisverbod naar Berlijn thans weer is verzacht en ook de Volkspolitie de contróle aan de lectorgrens verzwakt ten wordt „achtergehouden"); In dien men verneemt, dat de Russen geheel nieuwe spoor- en waterwegen ron,d Berlijn hebben aangelegd om West-Berlijn te ontgaan, dan is de kwalificatie „waanzinnig" voor deze situatie bepaald een gematigde. r\E DUITSE stedelijke overheid ziet de dingen uiteraard geheel anders. Zij deelt namelijk het voedsel uit, gelijk een oom uit Amerika. West- -lerlijn houdt een voorraad voor zes maanden in stand, opdat geen verras singen kunnen voorkomen. Deze voor raad wordt nu aangesproken. De Ame- ïikaanse zendingen per schip vullen ar weer aan. Zo wil men doorgaan tot ongeveer half Augustus. Wat daar na komt kon de waarnemend burge meester van Berliin ons nog niet zeg gen. Trouwens: plannen op betrekke lijk lange termin maken is niet moge lijk, omdat het Oosten een uitermate onberekenbare tegensne'er is. Het ele ment Verrassing heeft tot nu toe in Berlijn een enorme rol gespeeld. Wellicht komt bij de lezer de vraag cp, uit welke klassen deze voedsel- ,-a.ers stammen. Ik heb de sterke in druk, dat meer dan 95% uit de wer kende stand komt. Bij een steekproef van een uur heb ik geen intellectueel kunnen ontdekken. Betekent dit, dat i_c „hogere" klassen daarginds eten genoeg hebben? Dat zij dus een be voorrechte positie innemen? Ik kan het niet geloven, maar het is een veeg token dat ik la! van boeren ontmoet te uit typische landbouwstreken, die behalve voedsel wat „frisse, vrije lucht" kwamen opdoen, zoals een van hen opmerkte. Deze democratische lucht is voor de Amerikanen verreweg het belangrijk ste propagandamiddel. Toen een paar jaar geleden een paar millioen Oost duitse jongeren in Oost-Berlijn de monstreerden en in de Westelijke sectoren een kijkje kwamen nemen, was dit koren op de Amerikaanse mo len. Deze Amerikanen hebben de ge lukkige eigenschap, dat zij geen pro blemen maken. Zij denken modern en direct over de dingen; zien ze niet complexer dan ze zijn; ze beschikken over de beste en altijd de laatste ge gevens en improviseren met bewon derenswaardige durf en doeltreffend heid. Ik geloof, dat ze daarom in ieder vraagstuk zo'n door en door gezonde positie innemen. Ik durf wel zeggen, dat het heerlijk is eens met ongecom pliceerde mensen om te gaan. Mis schien zelfs is Berlijn voor ons daar om zo ingewikkeld, omdat wij, oude cultuur-lingen, zoingewikkeld zijn. Daarover moet ik nog eens denken. Intussen gaat het leven in alle roezig heid verder. Wat hindert het: de ruïne van de Kaiser Wilhelm Ge- dachtniskirche zal wel blijven be staan. I Amerikaanse en Britse schepen en vliegtuigen zijn gisteren een uitge breide speurtocht begonnen naar een Amerikaanse verkennings-bommen- werper, een Convair R B-36, één der grootste types ter wereld. Het toestel is 's morgens vroeg met brandende motoren in de Atlantische Oceaan neergekomen op ongeveer 500 mijl ten Westen van de Ierse kust. Aan boord bevonden zich veertien vliegers en negen officieren der Amerikaanse luchtmacht. Uit een serie noodseinen van het MAAR AANLEIDING VAN het Sov jet-antwoord op het Westelijke voorstel om een bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier te beleggen, heeft het Brit se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard, dat de Russen het Weste lijke voorstel weliswaar niet hebben verworpen, maar dat de aard der con ferentie zoals zij deze zien. zo zeer verschilt van de bedoelingen van de Westelijke mogendheden, dat het Sov- jetantwoord eerst terdege moet wor den bestudeerd, alvorens er officieel commentaar op kan worden gegeven. In diplomatieke kringen in Londen verwacht men zelfs, dat de voorwaar den door de Russen voor de conferen tie Besteld zo zijn. dat het voorstel van Moskou door de Westelijke mogendhe den zal worden verworpen. Zo acht men het aan Westelijke zijde onaanvaardbaar, dat communistisch China wordt betrokken in een bespre king van „maatregelen om de inter nationale spanningen te verminderen" voordat is gebleken, hoe de gedrags lijn der Chinese communisten zal zijn op de a.s. politieke conferentie over Korea. In Washington acht men ook een overleg met Engeland en Frankrijk over de nota noodzakelijk. In de West- duitse hoofdstad vreest men. dat op een conferentie als door de Russen voorgesteld, de belangen van Duits- Na een gisterochtend gehouden ver gadering van de Franse ministerraad is vernomen, dat maarschalk Juin twintig Augustus het opperbevel van alle strijdkrachten van de midden-Eu- ropese sector op zich zal nemen. Als inspecteur-generaal van het Franse le ger en als voorzitter van de commissie van chefs van d~ Generale Staf zou hij vervangen worden door generaal Ely. Men meent verder te weten, dat generaal Marcel Capentier maarschalk Juin bij de SHAPE, het geallieerde hoofdkwartier, zal vervangen als op perbevelhebber van de landstrijdkrach ten van de Midden-Europese sector. Juin zou de functie van vice-voor- zitter van de Opperste Raad der na- tionale verdediging behouden. land zullen worden opgeofferd aan re gelingen van andere vraagstukken. Zo is in elk geval de gedachte in kringen van Adenauer. De socialisten juichen de Russische nota toe- De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Bi- dault, noemde de Sovjetnota niet erg bemoedigend. Andere Parijse kringen menen te moeten concluderen, dat nu Rusland zo ruime besprekingen wenst, algehele overeenstemming tussen Oost en West kan worden bereikt. vliegtuig werd opgemaakt, dat ver schillende inzittenden met hun val schermen uit het toestel waren ge sprongen. De weersomstandigheden in het betrokken gebied waren niet best. De zee was ruw. Verkenningsvliegtui gen namen later op de dag wrakstuk ken en ook een aantal overlevenden op zee waar. Het Britse vrachtschip „Manchester Shipper" heeft gister avond vijf overlevenden en twee lij ken van leden der bemanning opge pikt. Het vliegtuig was op weg van de basis Travis in Californië naar La- kenheath in Oost-Engeland. Het heeft een spanwijdte van zeventig meter, een lengte van bijna vijftig meter en is ruim veertien meter hoog. Het heeft tien motoren en een maximum ge wicht van ruim 162 ton. Bondskanselier Adenauer heeft gis teren, vóór zijn vertrek uit Bonn naar Baden-Baden, te kennen gegeven, dat hij van plan is op de ministerconfe rentie voor te stellen nauwkeurige ge dragslijnen voor de bewoordingen van de voornaamste passages van het ver drag voor een politieke gemeenschap aan te nemen en een commissie van deskundigen voor de uitwerking van het verdrag samen te stellen. Enkele der voornaamste beginselen dienen volgens Adenauer te zijn directe ver kiezing van de afgevaardigden van het Europese parlement en algehele economische integratie van de deel nemende landen. De voedselstrijd In Berlijn. Deze Oostberlijners verstoppen hun voed selpakket op de bodem van hun kinderwagen in de hoop, dat de Volkspolitie hen ongestoord de sectorgrens zal laten passeren. De regering der Ver. Staten i.eeft gisteren een „pass.; .de schadevergoe ding" van de Sovjet-Unie geëist voor het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper boven de Japanse zee op 19 Juli j.1. In de nota wordt de Moskouse lezing van het incident ver worpen en krachtig tegen de aanval geprotesteerd. Ook wordt een grondig onderzoek verzocht naar de verblijf plaats van de zestien leden van ae bemanning van het neergeschoten toe stel. De schadevergoeding wordt niet alleen voor de bommenwerper ge vraagd, maar ook voor de eventueel verloren gegane mensenlevens. Inmiddels is ook een nieuwe Sovjet nota over het incident verschenen. Het vorige protest der Amerikanen over het neerschieten van het vlieg tuig wordt afgewezen. Gezegd wordt, dat de Amerikaanse bommenwerper het Sovjetgebied bij Wladiwostok schond, door Russische vliegtuigen werd onderschept en door het vuur der Sovjetjagers werd verdreven. De Russische regering zegt geen en kele inlichting over de bemanning van het vliegtuig te hebben, daar het wegvloog in de richting van de zee. Volgens Washington echter zouden 16 leden der bemanning zijn gered door Russische schepen. Een lid werd op gepikt door een Amerikaanse torpedo jager. In verband met de prijsontwikke ling van tomaten op de Engelse markt heeft het Bedrijfschap voor groenten en fruit beslóten voor Donderdag, Vrijdag en Zaterdag geen uitvoer- machtigingen voor de export van to maten naar Engeland af te geven. Reeds uitgereikte en niet gerealiseer de uitvoermachtigingen verliezen hun geldigheid op Donderdag te 0.00 uur. In het door extra wachtposten be waakte Kremlin is Eisteren de verga dering van de Opperste Sovjet begon nen met een bijeenkomst van zeshon derd afgevaardigden. De zitting zal drie of vier dagen duren. Malenkov werd door de afgevaardigden bij zijn binnenkomst luid toegejuicht. Men aanvaardde een agenda van twee pun ten. nl. Bekrachtiging van de staatsbe groting voor 1953 en het begrotingsver- slag 1951—1952, alsmede bekrachtiging van enkele tussentijds genomen beslui ten. De voorgestelde agenda werd een stemmig aanvaard. De openingsbijeenkomst werd behal ve door Malenkov o.a- bijgewoond door maarschalk Worosjilov, Molotov en de secretaris-generaal van het centraal- comité der partij Kroesjtsjev. In de di plomatenloge bevonden zich talrijke buitenlandse vertegenwoordigers, w.o. de ambassadeurs van de VS, Engeland en de zaakgelastigde van Frankrijk. Voor de verenigde vergadering van de Opperste Sovjet (Raad van de Unie of Eerste Kamer en Raad der Nationa liteiten of Tweede Kamer) hield de minister van Financiën. Zwerev, gis teravond zijn begrotingsrede. De ont werpbegroting sluit met een overschot van ruim 12 milliard gulden. De ge- (Van een onzer redacteuren) yANNACHT OM 0.01 UUR werd begonnen met het samenbrengen van de krijgsmacht, waarvan de onderdelen op verscheidene ver uiteen gelegen plaatsen niarsvaardig waren gemaakt. Circa 3000 gemotoiiseer- de eenheden, in marsformatie opgesteld in de mobilisatiecentra van de derde divisie kwamen te middernacht in beweging. Met een voor geschreven gemiddelde van 33 kilometer per uur waren de marsseries, waarvan de langste uit 167 voertuigen bestond, gestart naar het con centratiegebied, gelegen in Oost-Brabant ten Westen van de Maas. Uit massale gemotoriseerde vervoer stond onder centrale leiding van het hoofd verkeers-staf, die voortdurend voeling hield met een dertigtal verkeersdetaohementen, die waren uitgezonden naar verschillende be langrijke verkeersknooppunten en andere plaatsen waar opstoppingen mogelijk waren. UET „MARSBEVEL" werd reeds gis- teren in de loop van de avond ge geven. Dit bevel hield in dat de voorste wagen van iedere colonne om 0.01 uur een nrder aangeduid aan vangspunt moest passeren, Voor een vlot verloop van het geheel was iedere marsserie samengesteld uit eenheden van 25 wagens r..et een onderlinge af stand van 50 meter. De marseenheden volgden met vier minuten tussen ruimte op elkaar. Het geef» een tar- dige indruk van de omvang van dit concentratievervoer, wanneer men weet dat de marsserie van 167 voer tuigen 37 minuten beschikbaar had om een bepaald punt te passeren. De gedeeltelijk uit leden van de Ko ninklijke Marechaussee bestaande ver keersdetaohementen hadden de verant woordelijke taak, te controleren of het passeren van de kritieke punten pre cies volgens het marsschema geschied de. Het kleinste oponthoud -noest on middellijk worden gerapporteerd aan de verkeersstaf, die zo nodig inciden tele wijzigingen in het schema kon aanbrengen. Terwijl wij dit schrijven is in onze onmiddellijke nabijheid het transport van 22 houwitsers van 155 mm, getrok ken door enorme High Speed tracto ren, in volle gang. Dit transport ge schiedde per trein, ten einde het we gennet in het vriendelijke Brabant nog enigszins te sparen.... De aftredende Hongaarse gezant te Londen, Imre Horvath, heeft gisteren de vrouw van de in Hongarijë ge vangen gehouden Britse zakenman Sanders beloofd een persoonlijke bood schap met een verzoek om vrijlating van Sanders aan de president van Hon garijë te overhandigen. raamde inkomsten bedragen 543.3 mil liard, de uitgaven 530.5 milliard roebel- (Een roebel is ongeveer 95 cent). Voor de strijdkrachten is op de be groting 1953 een bedrag van 110.2 mil liard roebel uitgetrokken, tegen 113.8 milliard (het hoogste cijfer sinds 1945) in 1952. De defensiekosten bedragen dus 20.8 procent van het totaal der uit gaven. Sprekende over deze uitgaven ver klaarde de minister, dat de Sovjet- Unie. terwijl zij een politiek van vrede en vriendschap voert, verdedigings maatregelen treft tegen de vijanden van de vrede en de uitgaven voor de defensie de verdedigingscapaciteit van het land sterk zouden verbeteren. Andere posten op deze begroting zijn: nationale economie 192.5 milliard (180.4 in 1952) en sociale cultuur 129 8 milliard (124.8 in 1952). Zwerev noem de de begroting een zaak tot verdere versterking van de kracht van de Sovjet-Unie bij het uitvoeren van haar program van economische en culturele opbouw en verhoging van de levens standaard van het volk. Hij kondigde verlaging van de belastingen aan vcor categorieën van de plattelandsbevol king. De avondvergadering werd be halve door bovengenoemden o.a. ook bijgewoond door Boelganin, Saboerov en Swernik. De 23 Franse onderzoekers, die wil den afdalen in de grot Pierre Saint Martin, in de Pyreneeën, zijn gisteren tot overeenstemming gekomen met de Spaanse autoriteiten, die tot dusverre de Fransen de toegang tot de grot ont zegden, omdat deze haars inziens op Spaans grondgebied ligt. Men is nu overeengekomen het be trokken gebied voorlopig als „neu trale zone" te beschouwen, totdat een speciale commissie de Spaanse aan spraken zal hebben onderzocht. Voorts werd besloten, dat vier Spaanse geo logen aan de tocht kunnen deelnemen, waardoor gesproken zal worden van een „Frans-Spaanse" expeditie. In ruil voor deze Franse concessies, heeft de Spaanse regering aangeboden het on derzoek financieel te steunen. Het doel van de tocht is tweeledig: 1. Het naar boven brengen van het stoffelijk overschot van Marcel Lou- bens, die bij de expeditie van het vo rige jaar het leven liet en in de grot werd begraven; 2. Het nagaan van de loop van een onderaardse rivier, die men wil gebruiken voor het opwek ken van electrische stroom. Verwachting tot hedenavond; VEEL BEWOLKING Veel bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Matige, in het Noorden van het land af en toe krachtige Westelijke wind. Overdag iets hogere temperatu ren. Vrijdag: Zon op 5.10, onder 20.30. Maan op 2.23, onder 19.24.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1