Ver. Staten en Z.-Korea tekenen ontwerp-defensieverdrag De Europese Zes beraadslagen in Baden-Baden Prins Bernjiard bij militaire oefening op Curacao Ernstige waarschuwingen aan de communisten Frankrijk beleefde de grootste staking sinds 1936 Acht oud-ministers in N.-Korea ter dood veroordeeld Piper-cub bij landing verongelukt Kabinet was gisteren de gehele dag bijeen Haringuitvoer zeer sterk gestegen Rampaartsedijk nu geheel dicht Zaterdag 8 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1209 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Verklaring van Dulles en Rhee De RB-36 Tien uur alleen in een rubberboot Communisten en politie slaags in West-Berlijn Victoria Regia bloeide Nog meer bromfietsen op het rijwielpad De ontwerp-grondwet is naar de experts verwezen Speciaal overleg tussen Adenauer en Bidault Anderhalf jaar geëist tegen „miss McCormick" Oefening Drietand Kapitein-vlieger gedood Stranddokter werkt in IJmuiden Nationale Vergadering terug van reces VS versterken vloot van Formosa-Chinezen Bewondering voor de mariniers Fokker gaat vliegtuigen bouwen in Brazilië Eisenhower tekent wet op buitenlandse hulp Beter zomerweer WEERBERICHT Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 1'ARIEV EN Advertenties 16 cl p m.m Kleine advertenties Juffertjes tot 15 wouj ien f l - elk woord meet 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, pet maand I 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 gLIJKEtXS een vandaag in Seoel uitgegeven gemeenschappelijke ver klaring van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, koster Dulles en de Zuidkoreaanse president Syngman Rhee is liet ont werp van een wederzijds verdedigingsverdrag tussen de Ver. Staten en Zuid-Korea ondertekend. Het verdrag zal niet voor Januari door de Amerikaanse Senaat worden bekrachtigd. Het opperbevel van de Ver. 3\aties zal tot bekrachtiging van het verdrag in Korea blijven om Zuid- Korea te beschermen. Een aanval op Zuid-Korea brengt automatisch het verbreken van het bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog met zich. De Ver. Staten wordt bij dit ontwerpverdrag het recht toegekend om land-, lucht- en zeestrijdkrachten op Koreaans gebied te hebben. De twee landen zullen verdere internationale geschillen, waar in zij betrokkeri raken, met vreedzame middelen regelen. De beraamde hulpverlening aan Zuid-Korea ten bedrage van een moet nog door het Congres worden goedgekeurd. milliard dollar .,Ik was nog in het vliegtuig toen het in zee stortte", aldus het verhaal van een der gevonden overlevenden van de Amerikaanse bommenwerper, die deze week boven de Atlantische Oceaan verongelukte. ..De neus van het toestel brak af en ik wist door de geschuts koepel te ontkomen. Gedurende tien uur bevond ik mij in een éénpersoons rubberbootje. Toen werd ik opgemerkt door een Vliegtuig, dat een redding boot voor mij neerliet. Een uur later werd ik door het Engelse schip .Man chester- Shipper" opgepikt". Ook gisteren is het zoeken naar overlevenden van de RB-36 voortgezet. Twintig vliegtuigen namen aan het speuringswek deel. In de nabijheid van het verongelukte toestel staan de gol ven zeven meter hoog. Meer dan duizend communistische demonstranten hebben gisteren gepro beerd op vier plaatsen in West-Berlijn het uitreiken van «voedselpakketten aan Oost-Berlijners en Oost-Duitsers te belemmeren. Zij raakten slaags met de politie en met mensen, die stonden te wachten. Drie betogers en twee po litiemannen werden gewond. Acht en twintig personen zijn aangehouden. De politie verklaarde er zeker van te zijn, dat de actie van Oost-Berlijn uit was georganiseerd. Gisteren zijn ondankr dit alles 140.000 voedselpakketten uitgereikt. Het totaal bedraagt reeds 1.900.000. In de Amsterdamse Hortus Bo tanicus bloeit weer de Victoria Regia. Deze dame ivilde niet geloven, dat de bladen van deze plant een gewicht van 75 hg hunnen dragen. Bij wijze van proef mocht zij het proberen. Haar gewicht bedroeg bO hg. De '•inderen hijhen vol spanning •rer de rand van hel blad toe •I het blad moeder wel zal dragen. IN DE te Seoel uitgegeven verklaring 1 van Dulles en Rhee wordt voorts gezegd, dat de Ver. Staten en Zuid- Korea de a.s. politieke conferentie zullen verlaten, indien na negentig da gen van onderhandelen hun regeringen inzien, dat pogingen om de gestelde doelen te bereiken vruchteloos zijn. Deze doelen worden in de verklaring omschreven als „de vreedzame her eniging van Korea als een vrij en on afhankelijk land"! De strijdkrachten, noodzakelijk om an een eventuele vijandelijke aanval het hoofd te bie den, dienen op de been te worden ge houden. De zestien landen, leden van de Ver. Naties, die troepen in Korea hebben, hebben de communisten in een giste ren te New York uitgegeven verkla ring gewaarschuwd, dat zij zich zullen verdedigen tegen een nieuwe aanval op Zuid-Korea en dat in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet meer tot het Koreaanse gebied be perkt zullen blijven. De verklaring noemde geen land met name, maar men neemt aan dat dit een waarschu wing aan communistisch China be tekende. In de verklaring wordt ge zegd. dat de zestien landen van oor deel zijn, dat de wapenstilstand in Ko rea niet mag uitlopen op het in gevaar brengen van de opbouw of de vrede in een ander deel van Azië. Voorts wordt gezegd, dat de geallieerde onderteke naars van het bestand vastbesloten zijn om te goeder trouw een regeling van het Koreaanse geschil te zoeken. Het Russische persbureau Tass beeft vanmorgen uit Pjongjang gemeld, dat acht Noordkoreaane oud-ministers op beschuldiging van spionnage en po gingen om de regering omver te wer pen zfjn ter dood veroordeeld. Volgens Tass hebben de beklaagden voor het NoordKoreaanse Hoogge rechtshof bekend schuldig te zijn aan „een samenzwering, spionnage en ter roristische activiteit ten gunste van Amerika met het oogmerk de regering omver te werpen". De beschuldigden hadden voorts toe gegeven, dat zij militaire, staats- en partijgeheimen aan de Zuidkoreanen hadden uitgeleverd. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zijn bromfiet sen van de merken ..Avaros" en „Wing Wheel" gelijkgesteld met rijwielen. Zij moeten dus op het fietspad rijden. TERWIjL beneden de deuren open gingen om het publiek toe te laten tot de* befaamde speelzalen, werd gis teren op de bovenzaal van het Kur- haus te Baden-Baden dc minister conferentie van de zes landen van de Europese Gemeenschap geopend. Be halve direct met dc Gemeenschap ver band houdende onderwerpen, zou ook de algemene politieke toestand, zoals die zich na de laatste nota van Mos kou voordoet, worden besproken. Toen tegen vier uur de delegaties arriveer den (die van Nederland o.l.v. minister Beyen) werden deze door het publiek in het met vlaggen versierde park hartelijk toegejuicht. Zonder officiële openingsrede wer den de beraadslagingen geopend. De zes ministers hebben het statuut voor een politieke gemeenschap oer zes landen nogmaals besproken. Zij zijn het er in beginsel over eens ge worden. dat het in Straatsburg opge stelde ontwerp thans rijp is om door de experts der regeringen te w°, onderzocht. De ministers hebben daar om besloten voor einde September een conferentie van constitutionele des kundigen te beleggen, waar het onder werp onder de loupe genomen zal worden. Deze conferentie zal in Rome worden gehouden. Zij zal dan onge veer een maand later worden gevolgd door een nieuwe bijeenkomst der zes ministers in Den Haag. waar de minis ters van het resultaat van het onder zoek der experts kennis zullen nemen. Daarmee heeft het college van mi nisters in feite dezelfde procedure aangenomen, waartoe het reeds in Mei in Parijs had besloten Toen werd be paald, dat in Juni in Rome een rege ringsconferentie zou worden gehouden, die in Juli gevolgd zou worden door een ministerconferentie in Den Haag. Deze conferenties zijn niet doorgegaan in verband met de regeringscrisis in Frankrijk. Alles bijeen heeft het ont werpstatuut dus een vertraging van vier maanden opgelopen. Met het statuut zijn ook de Neder landse voorstellen, die beogen te ko men tot vorming van een gemeen schappelijke markt ter verhoging van het levenspeil binnen de gemeenschap, naar de deskundigen verwezen. Het plan wil een markt, waarbinnen per sonen. kapitaal en diensten vrijelijk kunnen worden uitgewisseld. Als eer ste stap daartoe wordt in de Neder landse plannen de vorming van een douane-unie der zes landen gezien, die binnen de tien iaar zou moeten wor den verwezenlijkt. De conferentie der ministers zal van daag de algemene economische toe stand onder ogen nemen. Men kan bo vendien aannemen, dat dr Adenauer daarbij zün olan te berde zal brengen om de Eui'onese Defensie Gemeen schap in te schakelen in een systeem van wederzijdse veiligheid, dat met de Noviet-linie zon kunnen worden geslo ten. De Franse minister Bidault. die reeds voor de aanvang van de conferentie met dr Adenauer van gedachten wis selde zal Zondag weer een .bespreking hebben met Adenauer over Frans- Duitse vraagstukken. Tegen de 37-jarige Zwitserse lady- crooner Verena V.. die zich hier tc lande tussen Februari en Juni van dit iaar als dc dochter van de Amerikaanse admiraal McCormick had uitgegeven, in diverse grote Amsterdamse hotels, bont- en andere winkels onbetaalde re keningen had achtergelaten en o.a. van een Amsterdams zakenman op valse voorspiegelingen f 1100 had weten te ..lenen", is gistermiddag voor de Am sterdamse reehtbarik anderhalf iaar gevangenisstraf geëist De uitspraak is bepaald op 21 Augustus. Gistermiddag is een Piper-cub van dc Koninklijke Luchtmacht, die was ingeschakeld bij de oefening „Drie tand", verongelukt. De bestuurder, kapitcin-vlieger-waarnemer R. Jacobs uit Den Haag is omgekomen. Hij was 38 jaar oud en gehuwd. Het ongeluk is gebeurd toen de vlieger op een lanaingsstrip bij Horst wilde landen. In het toestel bevond zich nog eiAi tweede inzittende, de 22-jarige vaan drig-vlieger M. L. van der Stroom uit Culemborg, Deze is ernstig gewond in het hospitaal te Venray opgenomen. EISENHOWER TEKENT WET TOELATING VLUCHTELINGEN. President Eisenhower heeft gisteren een wetsontwerp getekend, dat voor ziet in de toelating van 214.000 vluch telingen. wezen en andere vreemde lingen tot de V. S. in de komende drie jaren. Dit aantal valt buiten het ge wone aantal toe te laten immigranten. Frankrijk beleefde gisteren de groot ste staking sedert de bekende sit-down- stakingen in 1936. Twee a drie millioen ambtenaren en arbeiders in genationa liseerde bedrijven staakten 24 uur uit protest tegen de reeds eerder gemelde voorgenomen regeringsmaatregelen. Bijna in het gehele land lag het spoorwegverkeer stil. Ook vele plaat selijke vervoerdiensten staakten. De gasdruk in Parijs en vele provincie steden was zeer laag. In de electrici- teitsbedrijven werd niet gewerkt en op vele plaatsen moesten politiemannetn het werk van uitgevallen verkeerslich ten overnemen. Alleen al in Parijs vzaren naar schatting 250.000 toeristen, veelal buitenlanders, gestrand. In zie kenhuizen werden alleen noodgevallen opgenomen. Radio en televisie verdwe nen uit de lucht. Vele fabrieken moes ten sluiten door het wegvallen van stroom en zelfs de doodgravers legden de spade neerWil men naar Frankrijk reizen per trein, dan dient men met ernstige storingen rekening te houden. De PTT verzoekt voorlopig geen post naar Frankrijk af te zenden. Wat telefoon betreft worden slechts dringende ijl-gesprekken behandeld. De Katholieke en Socialistische vak verenigingen gaven de arbeiders bij de spoorwegen en in andere openbare diensten opdracht in de nu afgelopen nacht het werk weer te hervatten. De onder communistische leiding staande vakbond CGT heeft zijn leden opgeroe pen de staking voort te zetten. De Ka tholieke vakvereniging voor mijnwer kers heeft een algemene staking v?.n 24 uur voor vandaag uitgeroepen. Over beëindiging van de stal ing bij de PTT was voorts niets bekend, daar deze van onbepaalde duur zou zijn. Ook de sta king bij de gas- en electriciteitsbedrij- ven. die 48 uur zou duren, was gister avond nog niet afgelopen. De staking bij radio en televisie liep vannacht om één uur af. Het Franse kabinet is gisteren bijna de gehele dag bijeen geweest om maat regelen met het oog op de staking te bespreken. De door de regering opge roepen arbeiders op sleutelposten bij de PTT hebben voor het merendeel verstek laten gaan In het tweede kwartaal van dit jaar bedroeg de Nederlandse uitvoer van pekel- en steurharing volgens opgave van de dienst Nederlandse haringcon- tröle 10.108.225 kg netto ter waarde van f 5.201.893 tegen 4.020.177 kg ter waarde van f 2.663.174 in het tweede kwartaal van 1952 en 8.585.035 kg ter waarde van f 4.199.644 in het tweede kwartaal van 1951. De grootste afne mers in het tweede kwartaal van dit jaar zijn geweest België met 1.68 mil lioen kg, Oost-Duitsland met 1.15 mil lioen kg, West-Duitsland met 1.2 mil lioen kg en Rusland met 4.26 mil lioen kg. Door exporteurs ln Scheveningen werden in het tweede kwartaal van dit jaar uitgevoerd 4.72 millioen kg ter waarde van f 2.39 millioen, in Vlaardingen 2.83 millioen kg ter waar de van f 1.46 millioen, in Katwijk 2.18 millioen kg ter waarde van f 1.13 mil lioen, in IJmuiden 301.722 kg ter waarde van f 178.263 en in overige plaatsen 82.915 kg ter waarde van f 44.747. GEEN ONDERHANDELINGEN TUSSEN FRANSEN EN VIETMÏNH. De Franse regering heeft gisteren berichten tegengesproken, volgens het welk Frankrijk onderhandelingen is begonnen met de Vietminh (opstande lingen) over een wapenstilstand in In- do-China. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Robertson. zal zlcli binnenkort met een speciale opdracht tiaar Indo-China begeven, De Franse Socialistische Partij heeft gisteravond premier Laniel verzocht onmiddellijk de Nationale Vergadering bijeen te roepen gezien de ernst van de toestand. Men wil de regering vragen naar haar plannen in verband met de „ernstig slechter wordende sociale toe stand". De Nationale Vergadering is sinds eind Juli Op reces. Het grootste deel van de vijf en twintig kleinere oorlogsschepen, die president Eisenhower met instemming van het Congres aan bevriende landen in bruikleen zal geven, zal gaan naar nationalistisch China. De Formosa- Chinezen beschikken reeds over zes vroegere Amerikaane fregatten, zeven voormalige Japanse torpedojagers en een groot aantal patrouilleschepen, landingsschepen en andere hulpvaar tuigen. Ook Zuid-Korea zal enkele schepen ontvangen. LOONEISEN IN ENGELAND De leiders van 600.000 georganiseer de spoorwegarbeiders, in Engeland heb ben Vrijdag de directie van de gena tionaliseerde spoorwegbedrijven om loonsverhoging van 15 pet verzocht. IJmuiden mag zich hernemen de eerste en enige strunddohter van Nederland te bezitten. Het is dohter A. J. G. Wermenbol. die zitting houdt iri een Ronde Kruispost. Op het spreekuur homen de lopende patiënten, maar ooh in de tenthuisjes komt dohter bezoeken afleggen. De dichting van de Rampaartsedijk, een binnendijk tussen Oosterland en de Vierbannenpolder, die de 1700 ha grote Ooster- en Sirjanslandpolder be schermt, is gisternacht geheel vol tooid. Nadat op 5 Augustus reeds het grootste (ongeveer 100 meter brede) gat in deze dijk bij het zgn Laurens- weegje was afgesloten, is thans ook het kleinste gjt met zandzakken en klei gedicht. Men hoopt spoedig met het droogmalen van de Ooster- en Sir janslandpolder te kunnen beginnen. Voorlopig blijft evenwel alle aandacht gericht op het definitieve herstel van de Rampaartsedijk, die op enkele pun ten nog kwetsbaar is. De meeste be woners van de achter deze waterke ring staande woningen zullen nog niet kunnen terugkeren. De bewoners van de hoger gelegen woningen, die nage noeg zijn drooggevallen, zijn reeds druk bezig met het schoonmaken. De lager gelegen woningen staan nog on der water. Op de tweede dag van zijn bezoek aan de Nederlandse Antillen, reed Prins Bernhard reeds vroeg uit in ge zelschap van de gouverneur, de voor zitters van de regeringsraad en de Staten en de bevelhebber der Kon. Marine om een grote oefening van het corps mariniers en de Marine Lucht vaart Dienst bij te wonen. De „Blauwe partij" (vijand) had 's nachts een commando van tachtig man aan land gezet met de opdracht om gebruikmakend van de duisternis het eiland Curacao dwars over teste ken en de olie-installaties in de Cara- casbaai te vernietigen. Kort voor de Baai had een patrouille echter de in filtranten ontdekt en weten op te van gen. Na een fel vuurgevecht wisten de mariniers de vijand te dwingen tot de terugtocht. Het commando wilde zich weer inschepen, doch de patrouille had de opdracht de vijand te vernie tigen. Dit zou geschieden in samen werking met de Luchtvaartdienst. Bij het krieken van de dag rukte ook een detachement van 200 man mariniers uit om de vijand tegemoet te treden. Na vele gevechten tussen en op de heuvels was de vijand geheel terug gedrongen. Na afloop van de -oefening compli menteerde de Prins de commandant van het bataljon, luit.-kolonel Nass, De Braziliaanse minister zan Lucht vaart en vertegenwoordigers van de Nederlandse Fokkerfabrieken hebben gisteren te Rio de Janeiro een over eenkomst getekend, volgens welke de Nederlandse maatschrppij in Brazilië een fabriek zal bouv^en voor de ver vaardiging van Fokker-vliegtuigen. President Eisenhower heeft gisteren de wet op economische en militaire hulp aan het buitenland voor het be lastingjaar 1953—54 getekend. met de resultaten en de paraa theid en het uithoudingsvermogen van de troep. De snelheid, waarmee de mariniers door het met losliggende keien en ve nijnige cactussen bedekte terrein op rukten, had op de Prins diepe indruk gemaakt, zo zei hij. Na deze oefening bezocht de Prins de marinebasis Parera. waar hij zich liet voorlichten door de commandant, kapitein-luit. ter zee A .van Strien. UET WERD gisteren, na enkele vrij koude dagen, een zonnige zomerdag. Het gebeurt niet dik wijls in de zomer, dat de tempe ratuur in het Zuiden en Oosten van ons land moet onderdoen voor de middagtemperaturen in onze kustprovincie. Gistermiddag om drie uur werd in Den Helder een temperatuur van 19" Celsius gemeten, tegen 18" C. in Zuid- Limburg en eveneens 19in Twente. Onze hoop is nu op een hogedrukgebied gevestigd, dat langzaam over onze omgeving naar het Oosten beweegt. Hier door zijn de vooruitzichten gun stig geworden. Wel beweegt zich boven Engeland nog een kleine storing naar onze omgeving, die morgen plaatselijk nog een buitje kan veroorzaken, maar overigens is de kans op droog en zonnig weer vrij groot. Ook de tempe ratuur kan tot even boven de 20' C. oplopen. Vooral onze bad plaatsen zal dit ten goede komen, daar het strandweer deze zomer wel zeer bedroevend mag worden genoemd. Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Wisselend bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind uit Oos telijke richtingen. Wanner dan gisteren. Zondag: Zon op 5.14, onder 20.16. Maan op 4.52, onder 20.03. Maandag: Zon op 5.15, onder 20.14. Maan op 6.05. onder 20.17.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1