Grote armoede leidde in 1870 tot werkverschaffing Top f! 'I Jimmy Brown en de Oranjehemden FILMS VAN DEZE WEEK tn October start een cursus Maatschappelijk Werk Naast voorspoedgebedel h. Beemsterboe i f f issot f „Limelight" IN HET KORT VAN STRAATEN Leerplan omvat twee gedeelten HEi Eindexamens van de Avondtekenschool Uit de geschiedenis van Den Helder (7) Druppel op gloeiende plaat.... Omega Pontiac t h b TIVOLI WITTE „Alma, begeerde vrouw" Tussen Haaks en Ruitje TEXTIELBOKSERS KEIZERSTRAAT 69 Opleiding door bekwame docenten Oefenprogramma van HRC ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 J-|ET JAAR 1870 was een jaar van onrust: de Frans-Duitse oorlog werd gestreden en door de Fransen verlorenhet broeide en gistte in Europa. In datzelfde jaar begon de Stoomvaart Maatschappij „Ne derland" haar afvaarten naar Indië, was de bevolking van Den Helder aangegroeid tot bijna twintigduizend zielen en maakte de stad een in druk van grote voorspoed. In de annalen is behalve over die grote voor spoed nog wel wat anders te vinden: het verhaal van armoede, van bedelarij langs de huizen, van ontstellend gebrek. De armenzorg van die tijd was niet zo georganiseerd als thans: er was geen „burgerlijk arm bestuur" of iets dergelijks, neen, de armen waren afhankelijk van ker kelijke en burgerlijke charitatieve instellingen of commissies. Daarover Avillen wij nu iets vertellen. Er waren in Den Helder zes kerke lijke organisaties, die zich met de ver zorging van de armen bezig hielden. Onder de „armen" moest in die tijd ook begrepen worden degenen, die te oud was geworden om te werken en dus het dagelijkse brood niet kon ver dienen. Hij was geheel en al op de steun van anderen aangewezen, als hij geen kinderen had, die voor hem zorg den en was dan met recht „armlastig", De „armenzorg" was dus, in die da gen, bij uitstek een particuliere aan gelegenheid ,maar gelukkig waren er toen óók mensen, die een sociale in slag hadden en zich het lot van de minderbedeelden aantrokken. Zo was het in diverse steden van ons land er. ook in Den Helder de gewoonte, om de op 1 Januari verschijnende krant te beginnen met een alfabethi- sche naamlijst van personen, die hun medeburgers op deze wijze een voor spoedig Nieuwjaar toewensten. De kos ten van zulk een naamsvermelding be droegen vijftig cent, ten voordele van de algemene armen. Het totale bedrag werd onder de diverse kerkgenoot schappen verdeeld, naar rato van het aantal armen, die zij „te bedélen" hadden. Maar ook de kerkelijke armenzorg kon niet voorkomen, dat zwarte ar moede de mensen de straat op dreef om langs de deuren te bedelen. Wij hebben een blik kunnen slaan in een verslag, uitgebracht door de „commis sie tot ondersteuning van thuiszitten de armen", gedateerd 5 Maart 1870. Achter de sobere woorden gaat een beeld van huiveringwekkende armoe schuil. Deze commissie was een „boveriker- kelijk orgaan", ingesteld om de steeds erger wordende bedelarij en landlope rij tegen te gaan. Door middel van een inzameling (waarover straks meer) had zij een extra bedéling kunnen doen aan 580 huisgezinnen, tezamen omvattende ruim 2900 personen (dat was 15% van de bevolking!). De uit zestien leden bestaande com missie verklaarde eenstemmig over tuigd te zijn, dat de wijze van onder steuning door middel van een bedé ling hoogst ondoelmatig en zelfs na delig werkt. „Weliswaar wordt door een gift in geld of goederen de ergste nood voor een paar dagen gelenigd, doch daarna komt de armoede in he viger mate terug'. Werkverschaffing. Het voorstel was nu, een werkver schaffing in het leven te roepen. De commissieleden zouden uit eigen mid delen een stuk grond kopen en daar op ook voor eigen rekening een gebouw plaatsen, dat geschikt zou zijn als kantoor, woning van de bewaar der, gedeeltelijke fabriek enzovoorts. Ook het kapitaal, benodigd voor de in koop van materiaal, voorraad en uit betaling van werkloon zou de com missie zelf trachten te fourneren. Al leen wenste zij wel, dat de armbestu ren zich in de toekomst alléén het lot van de ouden en gebrekkigen zouden aantrekken en dat de daardoor even tueel vrijkomende gelden ter beschik king van de commissie zouden worden gesteld. Mede door een gemeentelijke subsidie zou deze werkverschaffings inrichting waar doelmatige goede ren zouden worden gefabriceerd een verantwoord bedrijf kunnen wor den. De leegloperij was volgens de men sen, die de commissie vormden, een der grootste kwalen van de armoede. De mensen, die moeten bedelen om in hun onderhoud te voorzien krijgen een gevoel van minderwaardigheid, terwijl PRESTATIES an de Zwitsers, Horloge-Industrie (eizerstraat 15, DEN HELDE! rnte Houtstraat 49. HAART,Ev t'. ze, als ze in tijden van nood in de werkverschaffing zouden kunnen wer ken, hun geestelijke waardigheid zou den behouden. Niet meer geven. De ingezetenen van de stad Den Hel der werden opgeroepen om in hét ver volg niet meer aan bedelaars aan de deur te geven, maar het bedrag, dat ze anders op die manier uitgaven, eens per drie maanden of anders eens per jaar aan de commissie af te dra gen, waarbij een bedrag van 25 cent per week (ƒ3,per kwartaal) werd genoemd. Zoals wij reeds zeiden: aanleiding tot dit verslag was een extra bedéling, door deze commissie uitgevoerd. Het was de grootste uitdeling, die tot dus ver onder de armen tot stand was ge bracht. Voor de betreffende 580 ge zinnen, die samen ruim 2900 personen omvatten was beschikbaar: 480 zak steenkolen, 2200 turven, 185 broden, een vat beschuit, 100 kilo rijst, 1550 liter gort, 2250 liter capucijners en 2000 liter groene erwten, zomede 580 pond spek. In contanten was verdeeld 128,50. Dit alles tezamen vergde een uitgaaf van 1211,87%, hetgeen dus neerkomt op iets meer dan ƒ2,per gezin of 40 cent per persoon. De zestien commissieleden hadden tezamen direct bij de aanvang van de actie reeds voor ƒ270,ingetekend, een concert had de somma van 274,50 opgebracht, en de rest was door een inzameling bij elkaar gebracht. De on kosten, die de commissie declareerde waren zeer gering. Het was een totaal van 11,1214, als volgt gespecificeerd: Kantoorbehoeften enz. ƒ3,Fooien enz. 8.05; onkosten concert 0.07 y1. WU wij meer dan tachtig jaar achter deze gebeurtenis staan, kunnen wij niet anders zeggen, dan dat deze com missie het goed heeft voorgehad met de armen. Maar zelfs als wij aanne men, dat een volledig arbeider in die tijd ƒ6,per week verdiende, blijkt uit het uitgereikte geld wel, dat deze extra uitdeling aan de armen een drup pel op een gloeiende plaat was, die alleen de allerergste nood kon lenigen. Den Helder maakte toen een tijd van voorspoed door, maar vijftien procent van de bevolking was de verpaupe ring nabij. Voorspoed en schrijnende armoede gingen hand in hand. 56. De Biggers behaalden een 194 overwinning op de Kuitendamse Boys en daarmede was het afdelingskam pioenschap «en feit geworden. De Big gers waren kampioen van de 2de klas se en de kans, dat zij het volgend? seizoen in de eerste klasse zouden mo gen spelen was lang niet denkbeeldig. Nauwelijks had de scheidsrechter het eindsignaal gefloten of van alle kanten stormden de supporters het veld op. Enige lange jongens hadden Jackie Brown spoedig te pakken en daar ging hij hoor, óp de schouders. En zo werd hij in triomf rondgedragen, evenals trouwens de andere spelers. Op de tri bune stonden meneer Bikkebakker en meneer Pipjes en verschillende andere leden van het bestuur van de Biggers naar het tafereel te kijken- Vooral me neer Bikkebakker was aangedaan.Er schoot een brok in zijn keel, toen hij al die jongens zo zag eren door hun be wonderaars. „Kijk ze die Jackie eens Jonassen", zei hij lachend tegen meneer Pipjes. „Die jongen is nou in de ware zin des woords de held van de dag." Meneer Bikkebakker ging de spelers van het kampioenselftal natuurlijk ook even feliciteren en toen herinnerde hij zich eensklaps dat er nog twee heren van de K.N.V.B. op de tribune zaten. „Daar heb ik in alle vreugde helemaal niet meer aan gedacht." bromde hij, maar toen hij op de plek was gekomen, waar zij hadden gezeten, waren zil ver dwenen en hij kon nergens meer een glimp van hun ontwaren. „Jammer" mompelde hij, „want ik had vanavond aan het feestdiner zo graag het grote nieuws meegedeeld dat Jackie in het Nederlands Elftal was gekozen." Het behoeft waarlijk geen verwonde ring te wekken, dat Charley Chaplin destijds gemakkelijk de stomme film „overleefde". Een talent als hij, die over zovele mogelijkheden beschikt, is menselijk gesproken niet aan ae grond te krijgen. Na de kluchtjes van vroe ger heeft men hem kuhnen zien in „De dictator", „Monsieur Verdoux" en in „Limelight", de film die nu tot en met Woensdagavond in het Tivoli- theater wordt vertoond. Wij spraken zoeven over „kluchtjes", dat was een verkeerd gekozen woord, want Chap lin tovert achter elke klucht, elke grol en elk gebaar de humor tevoorschijn; en zeg eens wat humor is. Gevoelig is heel deze film. wanneer men iets be grijpt van clowneske droefheid, een droefheid, die zeer menselijk is. Over de inhoud behoeven wij weinig te zeggen. „Limelight" beleeft hier in Den Helder immers niet zijn première. De vrouwelijke hoofdrol wordt waar genomen door de Engelse Claire Bloom. Naast de grote Chaplin spelen enkele zijner kinderen; Sydney als de componist, die verliefd wordt op Ter- ry, het danseresje, dat door Calvero, de clown, haar zelfvertrouwen terug krijgt- Prettig is voorts de hernieuwde kennismaking met Buster Keaton, die in een clownsnummer Chaplin's part ner is. Tot slot een aanbeveling: men mag „Limelight" niet missen. De filmlief hebber zou zich tekort doen. De film „Alina", de begeerde vrouw", die tot en met Maandag in de Witte draait, zal het alleen al wel doen door de titel. Verraden wij, dat het een wel boeiende liefdesgeschiedenis is. waar- ia Alina geen gemakkelijk pad te be wandelen heeft. Zij is de jonge vrouw van een oude smokkelaar en moet zich te weer stellen tegen Narco, eveneens lid van het smokkelaarsgilde. Als er nog een derde man in het spel komt. ontbrandt de strijd in alle hevigheid. Voor Alina en haar nieuwe minnaar blijkt aan het- einde van de film een goede toekomst weggelegd. De voornaamste rollen in deze Ita liaanse rolprent worden vertolkt door Gina Lollobrigida en Amedeo Nazzari. De geneeskundige dienst wordt ge durende dit weekend te Den Helder waargenomen door de artsen S. J. J. Lemaire, Willem Barendszstraat 77, telefoon 3188 en A. T. M. de Meijer, Javastraat 1, telefoon 2103. De Zondags- en avonddienst voor apotheken wordt tot en met Vrijdag waargenomen door apotheek F. Bijl, Sluisdijkstraat 137, telefoon 2303 (ook na zes uur). Het wekelijkse spreekuur van „Ze- denopbouw" wordt vanmiddag van vier tot vijf uur gehouden aan het adres Javastraat 12a. Vanmiddag om kwart over twee beginnen op het terrein op de Rijks werf de wedstrijden in het kader van de sportdag voor de WSOV. Om tien uur morgenochtend begint op het tegelveld aan de Sportlaan het basketball-tornooi van HAV, waaraan wordt deelgenomen door DTV, KVH, HKV' en HAV. Gisteren werd onze haven aange daan door het Duitse jachtje „Ariadne" Het is morgen hoog water om 7.30 en 20.10 uur. en laag water om 1-25 en 14.15 uur. Maandag is het hoog water om 8.00 en 20.40 uur. en laag water om 2 05 en 14.55 uur. De temperatuur van het zeewater was 17,1 graden Celsius. De naam „maatschappelijk werk" is langzamerhand weliswaar gemeengoed geworden, doch telkenmale blijkt, dat men niet weet wat er eigenlijk precies onder moet worden verstaan. En dat, hoewel wjj inmiddels een Ministerie van Maatschappelijk Werk hebben gekregen. Opgemerkt zij, dat de hulpverlening aan de in so cale nood verkerende medemens sinds de bevrijding zowel In de breedte als in de diepte groei vertoont. Men denke slechts aan gezinsverzorging- medische opvoedkundige bureaux, opbouwstichtingen voor sociaal werk, maat schappelijk werk in bedrijven, kerk-maatschappelijk werk, enzovoorts. (Advertentie Ing. Med.) Doch in de diepte onderging het maatschappelijk werk belangrijke wij zigingen. Thans wordt er niet alleen naar gestreefd de materiële nood te lenigen de cliënt te helpen zich weer op eigen kracht en met eigen middelen staande te houden maar bovendien tracht men door het in het leven roepen van daartoe geëigende middelen het optreden van maatschap pelijke nood te voorkomen. In de mo derne opvatting wordt onder maat schappelijk werk verstaan het bevor deren van de aanpassing aan de sa menleving van hen. die daarin door bepaalde oorzaken (tijdelijk) niet zelf kunnen slagen. Het moge voor zichzelf spreken, dat zonder een verantwoorde opleiding de hulpverlening niet tot zijn reoht kan komen. Want naast een warm- kloppend hart voor de medemens dient men een grondige en veelzijdige kennis te bezitten van de mens èn zijn problemen. Tevens dient men de wijze te doorzien, waarop hulp kan worden geboden. tm (Advertentie Ing. Med. STOM |K, Scorpius, ben Donder- dagavond in de Witte- bioscoop naar „De dief" wezen kijken, 't Was er druk, zodat ik niet alleen zat. Ongeduldig volgde men eerst het wereldnieuws (van de laatste tijd) en ver volgens een filmpje over Walcheren, dat cultureel genoeg was om in slaap te sudderen. Maar eindelijk waren de Zeeuwen er dan toch weer bovenop zij het vóór de stormnacht en toen kon „De dief" zijn kunsten komen vertonen. In de zaal stak men alle maal een sigaret op, zodra Ray Milland op het doek verscheen. Men ging er eens lekker voor zitten. Als de kuddegeest zich meldt, ben ik ook present. Ik liet ook een vlammetje oplaaien en zoog behaaglijk de rook naar binnen, terwijl de dief naar zijn telefoon te staren stond. Hij scheen te piekeren of hij het ding al dan niet zou opnemen, ddt zag je aan zijn gezicht. Rondom mij verzuchtte men hardop: „Die vent is stom", hetgeen voor mij het bewijs was, dat m'n dagelijkse ar beid niet gelezen wordt. Want uitvoerig had ik in de krant geschreven, dat in I heel deze film geen woord I gesproken zou worden. Dat had ik niet van mezelf, maar van de propaganda die aan alles vooraf gaat. En toch kreeg ook ik het I gevoel, dat a! het gebeuren in beeld nog ter inleiding diende van wérkelijke han delingen. Ray Milland had evenwel de opdracht zijn kaken op elkaar te houden en daaraan hield hij zich. kennelijk alleen vanwege zijn broodheren, want ik kén hem. Hij is zonder meer een flap-uit en hij voert thuis het grootste woord. Maar de broodheren, hè, als je van hen niet praten mag, dan dóe je het niet. Het zou je je boterham kosten. Op het publiek maakte de zaak een vreemde in druk, want men is kwaken en kwekken gewend en men höudt er van, zelfs wanneer het overbodig is. Men wil altijd kwebbelen, want daarvoor heeft men zijn kwebbel gekregen. Van daar, dat Ray Milland er zo vreemd uitzag. Die jongen leed er onder, van het begin tot het eind. Ik geef het je te doen, telkens de telefoon te horen rinkelen en dan niet te mogen smoezen. Dat houdt geen mens uit. Alleen Ray lapt het. Maar de men sen in de zaal? Fleppen, kwekken en kwaken en elkander uitleggen wat er op het doek aan de hand was, want zonder kletsen kan men niet. Misschien benauwde de mensen de stilte, al was er muziek en al had het personeel van de Witte de luchtververser te zuigen en zoemen gezet. De mensen begrepen niet, waar zo'n soort film voor deugt. Zij hebben nog nooit de kunstenaar gesproken, die naar ideeën zoekt. En zij hebben nog nooit begre pen. dat gelukkig niet alle films op het grote publiek afgestemd behoeven te zijn. Want. één groot voor deel heeft „De dief': De handelingen worden niet stomweg voorgekauwd. Zij worden wél „stom" ge speeld en laten aldus zij het niet doelbewust de toeschouwer een gering gebruik van zijn hersenen toe. En dat kan echt geen kwaad. BESTUUR TjE voortgezette jaarverga- dering van KVH is tot ieders genoegen verlopen. In een vorige bijeenkomst kwam de bestuursverkie zing niet tot een eind. doch nu is men klaar. Gradus vernam, dat de opkomst en de stemming goed waren, en dr-ar komt het tenslotte opaan. De korfbalvereniging ziet terug op een goed jaar, waartoe vooral de prestaties in de basketball-competitie hebben bijgedragen. Ook de financiën, uitstekend be heerd door penningmeester Snoey, geven reden tot grote tevredenheid. Van de bestuursleden was alleen de tweede voorzitter, de heer A. Koster, aftre dend. Er waren twee can- didaten voor de vacature, de heren W. Groot en B. Nig- gendijker. Laatstgenoemde verwierf de meeste stem men. Het bestuur ziet er thans als volgt uit: C. de Jonge (voorzitter), B. Nig- gendijker (secretiris), C. Snoey (penningmeeester), P. Bak (wedstrijdsecretaris korfbal) en R. Essed (wed- strij fleider basketball). Dan rest deze Gradus te vermelden, dat alle spelers van de vier teams die in de basketball-competitie kam pioen werden, ter herinne ring aan dit succesjaar een speldje en een foto in ont vangst mochten nemen. VERZORGING IN het Algemeen Marine- Weekblad heeft Gradus gelezen over de Gezins verzorging van de VBZ. Deze afdeling maakt geluk kig een „stille" periode door, hetgeen de mens ple zierig stemt ofschoon het niet wil zeggen, dat zich in deze zomerse tijd geen ziektegevallen voordoen. Het aantal aanvragen erver het eerste halfjaar van 1953 was 94, waarvan er drie weer werden ingetrokken. In zes gevallen werd hulp voor dag en nacht ver leend. In het algemeen staat Den Helder wat de hulpver strekking betreft bovenaan, met drie en dertig gevallen. Op de tweede, derde en vierde plaats komen resp. Amsterdam (11), Den Haag (10) en Rotterdam (9). Alleen al hieruit moge andermaal de noodzaak van de Gezinsverzorging blijken. Verteld zij nog, dat de op mars van de Gezinsverzor ging naar de 2500 leden voortduurt. FIETS QPGELET, Gradianen, er dient een fiets te worden opgespoord. Het gaat om een klein model dsmesrij- wiel (met boogstuur), dat in gebruik was bij het zoon tje van mevrouw G.V. Het joch zet z'n dure bezit op een ochtend naast het huis in de steeg; even later gaat hij weer naar buiten en foetsie. Mevrouw G. óók niet mis snelde onmid dellijk de straat op. En wat zag zij? Zij ontwaarde aan het eind van de straat een jongen, die verdween met de fiets van haar zoontje. Ze zette hem na, maar het knaapje was nergens te vinden. Het hele gevalletje is vooral sneu, omdat het zoontje van mevrouw G. volgende week met de pad vinderij op Texel gaat kam peren en z'n fiets zou mee nemen. Komt, vrienden, we laten dat ventje toch niet zitten in z'n var -ntie? Als ge het rijwiel op het spoor zijt, waarschuwt dan uw Gradus. ZWEMMEN, is een aardige geste de Velser-zwem- vereniging geweest, vindt Gradus, de Helderse Bruin vissen uit te nodigen voor een jaarlijks te houden tweekamp. Dit kan het con tact tussen beide vereni gingen uiteraard slechts ten goede komen. Vanmiddag wordt te Vel sen deze tweekamp voor de eerste keer georganiseerd De ontmoeting bestaat uit „populaire" zwemnummers. waarin elke ploeg met een tevoren vastgesteld aantal deelnemers kan uitkomen- Tevens worden twee com petitie-polowedstrijden ge speeld. die ook voor de totale puntentelling gelden. Buitengewone prestaties zullen waarschijnlijk niet worden geleverd, doch de geest daar bij V.Z.V. in Velsen zal naar Gradus vertrouwt, uitstekend zijn. Met bomen is het als met mensen. Zij kunnen ook ziek worden. GradusWkleker ontdekte in het Julianapark, dat men daar bezig was bomen, die aan iepziekte leden neer te halen. Dat móet natuurlijk, maar het was toch jammer in ons bomenarme Nieuwediep. Alleen de jeugd vond, het niet erg. De opleiding voor het maatschappe lijk werk kan behalve op een dag school voor maatschappelijk werk worden verkregen op een avondcursus van de Stichting voor Opleiding van Maatschappelijke Werkers, welke te Haarlem is gevestigd. Nu ligt h»t in de bedoeling, ook in Den Helder een cursus te organiseren. Bij voldoende deelneming zal deze in October be ginnen. De lessen worden gedurende één avond In de week gegeven ten kantore van mr H. Jul. Knuwer, Ju lianapark, by wie men zich ook kan aanmelden. De Stichting voor opleiding van Maatschappelijke Werkers werd ln 1939 opgericht en is sinds 1946 het of ficiële opleidingsinstituut van het Rijksarbeidsbureau. Het spreekt, dat de opleiding bestemd is voor hen, die hun levenstaak hebben gevonden of denken te vinden bijvoorbeeld bij een dienst voor Sociale Zaken, een Ar beidsbureau, Sociale Raad, reclasse ring, maatschappelijk werk in onder nemingen en dergelijke. Niet te ver geten overigens de gezinsvoogdij. Het leerplan omvat twee gedeelten, welke elk ongeveer anderhalf jaar duren. Het eerste gedeelte heeft de volgende vakken: sociologie, econo mie, sociale en geestelijke stromin gen, algemene wetskennis, staatsin richting en arbeidsrecht; het tweede gedeelte: psychologie, maatschappe lijke zorg, werkgelegenheidspolitiek en bedrijfsmaatschappelijk werk. Bij de aanvang van het tweede cursusge deelte wordt men in de gelegenheid gesteld één van de drie vakken: Maat schappelijke zorg, werkgelegenheids politiek of bedrijfsmaatschappelijk werk, als hoofdvak te kiezen. Dit uitermate belangrijke werk ver eist uiteraard enige ondergrond en daarom geldt als eis van toelating tot de cursus ten minste het Mulo-diplo ma. De kosten bedragen ongeveer tien gulden per maand, terwijl men de be nodigde boeken gratis in bruikleen krijgt. Elk cursusgedeelte wordt met een examen afgesloten. Een andere, nog niet door ons genoemde cursus is die voor Personeelsbeheer en Bedriifs M. W. Deze is bestemd voor hen, die werkzaam zijn in de personeelsafde lingen en in de sociale afdelingen van bedrijven, en voor hen, die deze rich ting op willen. Het plan, ook in Den Helder cur- sussen te houden, is geboren na de hiervoor gebleken grote belangstel ling. Het ligt in de bedoeling, dat het eerste elftal van HRC het oefenpro gramma op 16 Augustus opent meteen thuiswedstrijd tegen HOV, een Rot terdamse tweede klasser. Op Zondag 23 Augustus wordt „GOAL" (tweede' klasser uit Rotterdam) verwacht, en op Zondag 30 Augustus wordt aan de Sportlaan de strijd aangebonden met de tweede klasser VCS uit Den Haag. Andere trainingswedstrijden van HRC-elftallen zijn: 15 Augustus: HRC -combinatieHCSC; 16 Augustus (WG W-tornooi): HRC 2—WGW; 23 Augustus: WW (vierde klasse)HRC- combinatie; 30 Augustus: Watervogels HRC-combinatie. Ook de jeugd van de roodjakken komt aan bod. Eerst wordt op 16 Augustus deelgenomen aan het Bas Timmermans-tornooi van EDO, waar in voorts uitkomen: Stormvogels, Hen gelo, RCH, Schoten, VSV, De Kenne- mers en EDO. Op 22, 23 en 24 Augus tus gaat de HRC-jeugd naar Emmen. Voor het eindexamen van de Avond- tekenscholen, ingesteld door de Ver- ter Bevordering van het Vakonderwijs in West-Friesland, slaagden te Texèl voor timmeren C. Molenaar, D.' Haker, B. Vlaming en D. v. Heerwaarden, al len te Den Burg- voor electricien J. N- Parlevliet te Lootsmanduin; voor lood gieter G. A. Keijser te De Waal en voor metselen L. Bruin te Den Burg. Van de school te Wierlngen slaagden voor timmeren H. y Eerden (met lof) en C. Scholten, beiden te Hippolytus- hoef en voor meubelmaker C. de Ko ning, eveneens aldaar.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2