SASKIA Een dag in het leven van een Britse huisvrouw LTZTIZ T7 "J Sm"h - ™vrouw Smit du, in Hijs de zeilen LAAT UW HUIS EENS THUIS Wij trekken ei op uit Mannen in miniatuur Pro of contra de Dior-rok? Thee beheerst de maaltijden u Boodschappen doen blijft nachtmerrie Couturier voelde zich er zelf niet geheel zeker van Geen reden meer voor. afgunst Iedere huisvrouw thans zachte handen! DOOR (Van onze correspondent te Londen) QM ENKELE indrukken te geven van een dag in het leven van een tInwerk7n0lWant "*2 al«emeflhed™ ook gemiddelden moe- FnJlanlhnn A °P Wer*W' °°k een VTOUW in sZsZtelZeJd 0p"SerUmJze in- De d°gt™k van de ene verschilt soms hemelsbreed van die van de andere en draagt ook vaak een eelieel «mfe „e daarom, voor aover dit mogalijk it aftham, een gomtddoldo hurrvrorm tot voorbeeld nemen. Een vronw b.v., die drie iZednêo't T"l! en nierman de hele dog op kontoor Het geunsinkomen it beteheiden, met andere woorden: -.e u niet „jh, maar ae heef, het ook „iel arm. En om niet voortdurend met het nogal aan erttiek onderhevige woordje huisvrouw het A ederlands ook al omdat dit een naam is, die net zoveel in Enge- land voorkomt als Jansen m Nederland. MRS. SMITH haar man werkt dus op een kantoor staat niet al te vroeg op. Om half acht 's mor gens loopt haar wekker af en dan is het met zij, maar haar man, die als eerste uit bed stapt. Gehuld in zijn kamerjas gaat Mr. Smith naar de keuken om het theewater op te zetten, en vijf minuten later brengt hij zijn vrouw al een kop thee op bed. Sterke thee met veel melk en weinig suiker, en liefst in een grote, kwart-liter kop! Een ideale echtgenoot, die Mr. Smith, zult u misschien zeggen, en we zullen de laatsten zijn die dit niet onmiddellijk beamen. Het gros van de Engelse mannen is nu een maal ideaal in de ogen van buiten landse vrouwen. Ze brengen hun vrouw een kop thee op bed, helpen haar met de afwas, verrichten alle mogelijke huishoudelijke karweitjes, gaan met de kinderwagen op stap en doen inkopen. Niet voor niets kan men bijna dagelijks in de kranten lezen, dat deze of gene Amerikaan se filmster de wens heeft uitgespro ken met een Engelsman te trouwen. En niet voor niets ook zijn er zoveel Engelse mannen met buitenlandse vrouwen gehuwd. Maar goed, laten we het niet lan ger over de ideale echtgenoot heb ben. De ene vrouw stelt er geheel andere eisen aan dan de andere vrouw, m.a.w.: het begrip is nogal betrekkelijk. Na twee van die sterke koppen thee op bed te hebben genoten, is Mrs. Smith ook opgestaan. Ijverig is ze nu in de keuken bezig om voor haar man en drie kinderen het ontbjit klaar te maken. Anders dan in Nederland bestaat het Engelse ontbijt niet uit zoveel sneden brood, belegd met koek of kaas en be smeerd met jam. Het Engelse ont bijt is zwaar en kan als een van de hoofdmaaltijden van de dag worden gezien. Na pap of corn flakes volgt een warme, gerookte haring een z.g.n. kipper of een gebakken ei op een lapje spek of ham. Een paar stukjes toast zorgen voor een geurige omlijsting, terwijl bij dit voornamelijk warme ontbijt ongeli miteerde hoeveelheden thee naar binnen worden gewerkt. Mr. Smith moet nu haasje-repje naar kantoor in andere landen gaat dit vaak op 't laatste nippertje! maar boterhammen voor ae lunch neemt hü niet mee. Tussen de mid dag eet nij wel ergens, staande in een café (pub), waar niet alleen sterke drank, maar ook koffie, thee en sandwiches worden verkocht. Ook voor haar drie kinderen maakt Mrs. Smith geen boterhammen klaar. Ze krijgen een warme maaltijd op school, de jongste, die nog in het kleuterklasjè zit, incluis. TOT vier uur 's middags is Mrs. Smith nu alleen. Vervelen doet ze zich echter niet, want die zeven uur heeft ze hard nodig om haar huis op orde te brengen, Doodschap- pen te doen en voorbereidingen voor de thee en de avondmaaltijd te tref fen. Van haar middagmaal maakt Mrs. Smith slechts zeer weinig druk te. Ze doet het met een paar sand wiches, die natuurlijk weer verge zeld zijn van de nodige koppen thee. Naaf Nederlandse maatstaven ge meten, is het boodschappen doen in Engeland een steeds weer terugke rende nachtmerrie. Bij heel grote bestellingen is de groenteboer wel eens zo vriendelijk een loopjongen te sturen, maar over het algemeen moeten de Engelse huisvrouwen zelf achter hun boodschappen aanhollen. Bakkerswagens b.v. hebben we nog nooit in Londen gezien. De slagers knecht met zijn mandfiets is een grote onbekende, evenals de jongen met de banketbakkersdoos. Bloemen- venters ziet men niet. Groente-wa gens slechts bij zeer hoge uitzonde ring en bakfietsen vrijwel nooit. De enige figuren, die men vrij regel matig in de Londense straten kan aantreffen, zijn de wasman, de lorre man en zoals we net al gezegd hebben de melkboer. Maakt de afwezigheid van straat verkoop het dagelijks leven van Mrs! Smith er niet plezieriger om, haar rol als huisvrouw wordt nog moei lijker door de nog steeds niet afge schafte distributie. Boter is nog op de bon en ook suiker, vlees, vlees waren en vet. In Engeland is Schraalhans nog steeds keukenmees ter, ook al gaat het heel wat beter dan een paar jaar geleden. De rant soenen zijn weliswaar mager, niaar voor een verstandige huisvrouw toen niet zo, dat ze pp een goed moment geheel zonder ingrediënten zit. Het zoeken naar goede kwaliteit en het gebrek aan service „een Engels woord, waarvan men alleen buiten Engeland de ware betekenis kent zijn andere problemen, wel ke de Britse huisvrouw dagelijks ergernis bezorgen. Tè veel winkeliers hebben nog een oorlogsmentaliteit. Ze verkopen tweede en zelfs derde rangs goederen, alsof ze niets beters kunnen krijgen en alsof hun klan ten nog steeds met alles tevreden moeten zijn. Vooral de slagerijen zfjn vele vrouwen een doorn in het oog. Daar worden vaak stukken vlees verkocht, welke men in Hol land nog met aan de kat zou durven voorzetten, laat staan voor mense lijke consumptie zou durven gebrui ken. Staande voor slagerswinkels hebben we ons dikwijls afgevraagd, of het slagersvak in Engeland eigen lijk wel als een echt vak moet wor den beschouwd. Elkeen, die goed met de hakbijl of het uitbeenmes kan omgaan, schijnt zich slager te mogen noemen. Vleessoorten zijn er niet en het enige, wat men blijkbaar doet, is een koe of varken in kleine stukken verdelen en deze dan ter verkoop aan het publiek aanbieden. MAAR, nog even terug naar Mrs. Smith. Ze heeft na haar moei lijke gang langs de winkels en na het nuttigen van haar middagmaal opnieuw thee gezet en de tafel ge dekt. Straks komen haar kinderen thuis om samen met haar de thee de zgn. afternoontea te gebruiken. Dit. de afternoon-tea dus, is niet het kopje thee, dat wij 's middags in Nederland kennen. Het is een uitge breide maaltijd, waarbij sneetjes brood mek jam. cake en andere zoe tigheden worden genuttigd en waar men voor een hele tiid genoeg aan heeft. Dit moei ook wel, want de (Advertentie Ing. Med.) volgende en laatste maaltijd van die dag, het zgn. supper, wordt over het algemeen pas om een uur of acht, negen gebruikt. Kleine kinde ren eten vooraf iets wat natuurlijk even tijdrovend als omslachtig is. Het supper verschilt in principe weinig van de warme maaltijd, welke wij in Nederland kennen. Het enige grote verschil is, dat men er al weer thee bij drinkt een gewoonte, welke slechts door weinig in Engeland wonende buitenlanders is overgenomen. Zelf hebben we slechts één keer geprobeerd een kop thee bij onze aardappels te drin ken. Eri we kunnen u de verzeke ring geven, dat we het beslist nooit meer zullen doen (Van onze modemedewerkster) ff ET LIJKT WEL, of geen bezoekster van de persshows der Parijse couturiers nog meetelt, als zij niet de collectie van Dior gezien heeft. Er gaat op het ogenblik een golf van opwinding door de gelederen der mode-redactrices, inkopers en de vrij schaarse privé-cliënten, want in hun hart zijn zij allen geneigd te denken, dat Dior toch wel zal over winnen en zijn korte rokken zal kunnen doorzetten. Veelvuldig wordt daarbij aan de New Look gerefereerd, want toen keek ook immers iedereen met afschuw of hoogstens met een geamuseerd lachje naar de lange rokken, die zo onmogelijk aandeden, en toch zijn wij allen er toe overgegaan. Zal dit ook nu weer het geval zijn? De wereldpers gonst van pro's en contra's; de inkopers der grote warenhuizen in Amerika staan voor een moeilijke opgave. Sommigen trekken zich van de korte Dior- rok niets aan, anderen, en deze zijn te oordelen naar het aantal orders van Dior in de meerderheid, weten niet hoe snel zij zich van de nieuwe modellen moeten verzekeren. TOCH doet het verhaal de ronde, dat ook Dior zich niet zo erg zeker van zijn korte rokken voelde, tot zelfs aan de vooravond van zijn eerste show niet. Hij aarzelde lang, en zijn medewerk sters aarzelden met hem. Maar toen het dan eenmaal besloten was en hij er nog eens een nacht aan gewerkt had, voel de hij zich zo absoluut zeker van zijn zaak, dat hij in staat is alle stormen te trotseren. „Ik zou wel iedere vrouw een flinke zoom in haar rok willen la ten leggen", zegt Dior nu, „zij zijn im mers zo uit de mode!" Balenciaga echter, die toch ook een naam te verliezen heeft en ongetwijfeld de mode als een Kunst ziet en inter preteert, toonde een prachtige collec tie, met rokken tot midden op de kuit. Zonder veel ophef, doch altijd met succes al kunen wij zijn scheppingen niet steeds bewonderen. Hij brengt dit seizoen o.a. kortere schootjes aan de jasjes der mantelpakken, van voren korter dan van achteren. De mantels hangen recht naar beneden, als een vierhoek, ofwel lijken op een cape met mouwen, een bijna zuivere driehoek met de basis aan de zoom. Een opmer kelijk veel voorkomend detail is in deze collectie ook de variabele hals lijn, die naar verkiezing van hoogge sloten in diep gedecolleteerd te veran deren is. Het is maar al te begrijpelijk, dat vele huisvrouwen vaak met lichte afgunst kijken naar haar fortuinlijker medezusters, die niet met allerlei huishoudelijk werk als afwassen e.d. haar handen behoeven te bederven en wanneer ze uitgaan met keurig verzorgde handen voor de dag kunnen komen. Maar dat is nu verleden tijd, want het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken, de Castella Vaatwas, heeft daaraan een einde gemaakt. Het wonderschuim, dat met een lepel van dit moderne middel wordt verkregen, is niet alleen ideaal voor het vaatwerk, maar tevens als het ware een schoonheidsmiddel voor de handen, want fluweelzacht wordt de huid door aanraking met dit sop. En zo schept Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) voor de moderne huis vrouw de mogelijkheid een grote af was zonder ook maar enige moeite in zeer korte tijd te doen en tege lijkertijd keurig verzorgde en zachte handen te krijgen. Adv. I.M. Lanvin-Castillo toonde een collectie welke bij uitstek voor jongere vrouwen geschikt is. Brede kragen, kleine zak jes in schoudernaden of in de man chet, stola's in het midden geknoopt, en ook veel bontgarnering. Zijn nieuwe silhouette, het „lievenheersbeestje" is een afgezwakte versie van de lijn, waarbij het accent op het bovendeel van het lichaam ligt. Hij gebruikt nog al wat vullingen bij het bereiken van deze silhouette, speciaal in de mouwen en schouders. Zijn rokken zijn vaneen normale lengte. Jacques Griffe heeft zich door de Gotische architectuur laten inspireren. Hij brengt de bogen daarvan aan met zwart fluweellint op tweed mantels, met stof op de rokken van namiddag en avondjaponnen. Zijn rokken zijn over het algemeen wijder dan in de andere collecties, over de lengte valt niets bijzonders te zeggen. Die van zijn mantelpakken blijven echter nauw, dikwijls met recht afhangende jasjes. ONS WATERRIJK landje biedt de liefhebsters alle gelegenheid tot het beoefenen van de watersport. Op onze meren is het momenteel een va et vient van zeilers. Tja, dat zeilen, alleen of met z'n tweeën op de wijde plas en vechten tegen de wind, lettend op het vaantje....- Zondagszeilers zijn er niet in tel. Dat zijn de dametjes, die de volbloed beoefenaarsiers een doorn in het oog zijn en meestal van verre opvallen door de meest onpractische kleding. Een zonnejurkje en.... pumps. Hoe geheel anders zijn de vrouwen, die om de sport de boten bemannen. Een waterdichte pantalon, trui en jop- per als het erg fris is en bij goed weer een fleurige short met een vlotte pullover en.... tennisschoenen om be schadigen van de boot te voorkomen. Enfin, dit is een moderubriekje en daarom zullen wij iets vertellen van de bijgaande afbeeldingen, waarvan er twee uitermate geschikt zijn voor het water. Wat zegt u bijvoorbeeld van dat ge zellige streepmotief hardgeel met don kerbruin. De ronde hals biedt de mo gelijkheid tot 't dragen van een shawl in bijpasende tint. Maar nummer twee op sportgebied zal vermoedelijk de meeste belangstel ling hebben, want, niet waar, een lege portemonnaie kan spelbreker zijn.... Waarmede wij maar willen zeggen, dat dit vest zowel voor het zeilen, als des winters tijdens het schaatsen bij zonder gewaardeerde diensten kan be wijzen. Als materiaal gebruike men jersey, een ideale stof; generlei be zwaar zal er echter worden geopperd als u voor het vest een soort van ga bardine gebruikt. Dat heeft zelfs het voordeel van waterdicht te zijn. Is men bovendien handig in het hanteren van breinaalden, dan zal een rechtge aard breister weinig moeilijkheden hebben met een patroon in het zelfde model. Veelal wordt er na wedstrijden een zeilersbal georganiseerd. Dan komt men niet in gala. Hoogstens wordt er een schone blouse of overhemd voor aangetrokken, voor de rest gelooft men het wel.Neen, daarvoor kunt U beslist de japon van de andere afbeel ding niet gebruiken. Bij een bal-cham- pêtre, dat zo hier en daar weer wordt ingevoerd, zal dit model echter niet onwelkom zijn. Het wordt hier gedra gen door een jong meiske, maar ook oudere vrouwen zal het niet misslaan, mits men er zorg voor draagt, de dé colleté niet te ver te willen doorvoe ren.... verwacht van uw dienstwillige on dergetekende, die, soezend in een strandstoel, krachten en vitaminen ligt te vergaren voor het komende winter seizoen, hopelijk geen gedegen kolom- kost. Dat zou waarschijnlijk u, die zelf op allerhande manieren het werkwoord „vacantie houden" vervoegt, ook wat zwaar op de maag liggen. Laten wij ons daarom niets wijs maken: van weerskanten nemen wij het er eens van. Wij pakken de boter hammen en een thermosfles in de tas, met het breiwerk en dat boek waaraan wij thuis nooit toekwamen en bakken 's avonds wat aardappelen op met een schaal tomatensla en yoghurt als be sluit. Wij krijgen geen grijze haren erbij van een winkelhaak of een portie zand onder de bedden, en vinden ons zelf al geweldig model als wij eens per week wat onontbeerlijke dessoustjes aan de waslijn hangen. Waarom ook niet? Wij hebben vacan tie, wij kunnen nooit helemaal uit ons dagelijks werk stappen zoals onze mannen uit klas, kantoor of karwei, maar wij kunnen het in elk geval tot het kleinst mogelijk minimum terug brengen. En dan blijkt dat heus nog prachtig op wieltjes te lopen ook, en wij leren zo onder de bedrijven door heel wat aan en heel wat af. Vooral dat laat ste heeft een huisvrouw bij tijd en wijle dringend nodig. Want als er één schepsel ter wereld is dat moet oppassen niet op een men selijk machientje te gaan lijken, dan is dat de degelijke Hollandse huismoeder. Zij doet mij bij tijd en wijle denken aan een scène uit een lang vergeten film die ik eenmaal zag: Het leven van Emile Zola. Vanzelfsprekend kwam daarin de Dreyfus-zaak in kleu ren en geuren voor, en één moment daarvan was onvergetelijk aangrijpend. Als de vermagerde, vergrijsde ge vangene Dreyfus in de hete hel van het Duivelseiland onverwacht het be richt van zijn in vrijheidstelling hoort, klemt hij zich met beide handen aan de deurposten van zijn onguur cachot en weigert dat te verlaten. Hij mag eruit en hij kan niet: de gevangenis heeft hem zo in haar macht gekregen dat hij haar niet meer verlaten kén. Aan die verschrikte onwillige gevan gene doet u mij zo vaak denken, lieve gewetensvolle huismoeder. Want zegt u nu maar eerlijk: het woord „vacantie" is voor u niet een soort: „Sesam, open uvol verrukkelijke verrassingen, maar een dreigend dwangbevel waar aan u liefst maar heel en al zou wil len ontkomen. Want vacantie betekent voor u eigenlijk niets anders dan dat u, gelijk de arme slak, uw huis in zijn volle gewicht met u meesjouwt naar uw vacantie-oord. W7ant, nietwaar, u bent vóór alles een zorgzame gade en moeder. U weet dat uw gemaal zo graag 's avonds die uitgelopen pantoffels aanschiet en dat hij 's morgens geen blaadje in zijn thee kan zien. Dus gaan allereerst die pantoffels in de koffer en het theezeef je tussen de toiletspullen. Want je kunt nooit weten, nietwaar, of die mevrouw van dat pension er wel aan gedacht heeft, dat zeefje achter te laten. Misschien heeft zij ook wel.... en het wordt in uw gedachten langza merhand het huis van Adriaan met al lerhande achter elkaar aanhollende mevrouwen met het bloedeigen thee zeefje in de hand geklemd. En dan moeten er natuurlijk een ganzenbord mee voor regenachtige da gen, en wat tekengerei voor Jan en een borduurwerkje voor Marietje, en de krant en het damesblad en de i lustratie moeten vooral het vacanti adres hebben, anders zijn we bij slecl weer aangewezen op stokoude jaa gangen van De Prins of die rare mo penblaadjes waar de kinderen wein goeds uit opsteken. O ja, en zouden ze daar wel ec goed aardappelmesje hebben, en ei plastic tafelkleed en een geschik vork-en-lepel voor de allerkleins en.... Ik bespaar u de rest, benevei de eindeloze kopzorgen omtrent nas gerei, ondergoed, capes, vesten, truie regenjassen, badpakken, breiwerke jurkjes voor morgen, middag en avon kousen en sokken, sandalen, schoent en kaplaarzen. Het is allemaal zo ontzaglijk goed b doeld, maar het eindigt hiermee dat practisch uw eigen, vertrouwde hu oppakt en na veel sjouwen ergens c de Veluwe of bij de blanke top d> duinen neerpoot. En dat u daar dl weer zielstevreden inkruipt en de d; doorbrengt met dubben over beddei! kleren en maaltijden. tl Niet doen, wat ik u smeken mag. C er dit jaar nu werkelijk eens uit c' laat het huis staan waar het staat. B perk uw bagage tot het minimum, d de ervaring u zoetjesaan wel gelee: heeft. Leef desnoods op brood met en fruit, loop in een katoenen jurk 1 sandalen met een vest erover als h- koud is maar laat eindelijk de deu posten van het cachot Sleur eens lo: Wie weet vallen ons dit jaar to< nog een groot aantal mooie zomer dagen te beurt. We hebben ons voc 'genomen daarvan ruimschoots te pr fiteren en er dan op uit te trekke Dit kan echter alleen als voor i warme maaltijd zoveel mogelijk all| van tevoren klaargemaakt is. Met dat tijdig „tevoren klaarmake: moeten we natuurlijk ook rekenii houden bij het kiezen van de leven middelen. Stevige, gare vleesware vlees en vis zijn b.v. beter houdba dan zachte soorten als levèrwor; zachte niet gerookte worst, niet gehe gare rollade en licht gestoomde bo king; ook stevige groenten en vruc ten zijn gemakkelijker te bewaren d; zachte. Leg, thuisgekomen van het boo schappen doen, meteen reepjes papii tussen de plakken vleeswaren ter voc koming van het aan elkaar kleve Bewaar vlees- en viswaren zo koel luchtig mogelijk, liefst in het papier zakje. Wikkel sla in een stuk vocht papier, spreid vruchten uit op een bo of schaal en kijk ze meteen na i aangestoken of niet geheel gave exe: plaren. Zorg ervoor de melk niet ong kookt een dag te laten staan, tenzij een ongeopende fles. Laat U niet verleiden de wan; maaltijd, die voor deze gelegenhe heus niet helemaal warm hoeft te zi. over te slaan. Zijn rijst, macaroni j bonen en voor deze keer bij uitzond ring de aardappelen voor twee dag tegelijk gekookt, dan zijn zij in ej ommezien opgewarmd, maar wilt J er liever een koude schotel van makc probeer het dan eens met deze rece ten en maak de sla voordat U het hu uitgaat grotendeels klaar. liiiniiiiiiiiii in» \/OORAL in de zomer hebben we voor onze klei ne baasjes nooit broekjes en bloes jes te veel. Geluk kig is het formaat nog zodanig, dat er niet veel stof voor nodig is. en in grotere gezin nen beschikt Mam ma gewoonlijk wel over afdankertjes, waaruit nog ge makkelijk iets voor zo'n peuter te maken valt. Een eenvoudig patroon tje vindt u hierbij. Het opknoop- broekje knipt u op deze manier, dat de draadrichting volgens de vertica le lijn van het pa- troonvlak loopt. Bij het linker voorstuk wordt het aangeknipte beleg je langs de middenvoorlijn naarbinnen gevouwen en een ge voerde knoopsgatenreep volgens dezelfde vorm ondergestikt. Bij het rechtervoorstuk wordt het aangeknipte gedeelte gevoerd en van knopen voorzien. In de bo venrand legt u twee plooitjes en in de achterstukken stikt u twee figuurnaadjes; voor plooitjes en naadjes ieder 1 cm stofverbruik. De voeringzak krijgt bij de ope ning een belegje van de broek- stof. U naait de zak in en sluit de zijnaad boven en onder de zakopening. Beennaden en mid dennaad dichtstikken. In de bo venrand, die u met een reep stof of voering van binnen afwerkt, brengt u ae rechtstandige knoops gaten aan. U kunt ook bij wijze van ceintuur een 3 cm brede reep stof aan de buitenkant opstik ken. De blouse kan boven of in de broek gedragen worden zoals u ziet. U stikt de zakjes op de voor panden, vouwt het beleg langs de voorkanten naar binnen en brengt de knoopsluiting aan. Zij- en schoudernaden sluiten. De halsrand zet u tussen de dubbele stof van de kraag, die open en gesloten gedragen kan wordjen. Neemt u korte mouwtjes, dan voorziet u ze van een 3 cm brede manchet en zet ze naad op naad vallend in. De lange mouw wordt ingerimpeld tussen een 3 cm breed boordje op handwijdte genaaid. Voor het steviger vastzetten van de knopen, waaraan het broekje bevestigd wordt, stikt u aan de binnenkant een reep stof tegen. Wordt de blouse over het broekje gedragen, dan knoopt u de broek op een voeringlijfje. Vooral als het pakje geheel van dezelfde stof gemaakt wordt, staat een ceintuurtje op de blouse ook wel leuk. iiiiiiiiuiiiuuiiiiiiiiiuiiniiwiiiiii

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7