Hard tegen hard in Frankrijk Krijgen straalvliegtuigen geluiddempers? m Tegenmaatregelen V.S. als niet alle gevangenen terugkeren Bidault was op bezoek bij dr Adenauer in Bonn Stemmen over coalitie van de CDU met Socialisten In vele bedrijven duren de stakingen voort Sergeant Speers bracht er het leven af Geen bijeenroeping van de Nationale Vergadering Liberalen winnen in Canada Parijs komt eisen van Cambodja tegemoet Dinsdag 11 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1211 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna McCarthy weet het weer Dulles sprak met Eisenhower Voedsel voor Zuid-Korea Toejuichingen van Franse en Duitse arbeiders WEERBERICHT Lockheed-systeem bevrijdt omwonenden van hinder bij proefdraaien In Londen een V-vormige kaatsmuur Verkiezingsstrijd in West-Duitsland Redevan MinisterKaiser Lichtingen 1941, 1942 en 1943 buitengewoon dienstplichtig Teugels weer strakker in Oost-Duitsland Een tekort aan brandstof in Tsjechoslowakije Directig: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties t„Juttertjes") tot 15 woor den f 1.— elk woord meei 5 cent Abonnementen: per kwartaal t 6.05, pei maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 De Amerikaanse sergeant Roy Speers liad. 10 uur op een vlot rondgedreven, alvorens hij werd opgenomen door een Engelse reddingboot. Sergeant Speers is een van de overlevenden van de onlangs in de Atlantische Oceaan verongelukte Ameri kaanse atoom-bom menuier per, die op weg was van de Ver. Staten naar Engeland. De com mandant van het Engelse red dingsschip drukt de geredde sergeant hartelijk de hand. HI'T ZIET er nog niet naar uit, dat de normale toestand bij diverse I'ranse overheidsdiensten en in de genationaliseerde bedrijven spoedig zal terugkeren. Men blijft de regering nog op vele wijzen dwars zitten. L)e minister voor de Posterijen heeft gisteravond bekend gemaakt, dat hij al het personeel bij de interlocale telefoondienst, dat gisteren geen gehoor heeft gegeven aan de lastgevingen, heeft gesehorst. In Parijs werden de opdrachten vrijwel geheel genegeerd. Een functionaris van een vakvereniging zei, dat men de employé's wel had aangeraden weer naar de telefooncentrales te gaan en het merendeel had dit ook gedaan. Maar", zo zei hij grinnikend, „zij brengen natuurlijk geen verbindingen lot stand". In Noord-Frankrijk heeft meer dan de helft der mijnwerkers gehoor gegeven aan een communistische oproep om te staken, nadat de R.K. en Socialistische vakbonden reeds eerder hun leden hadden op gedragen het werk neer te leggen. De door communisten beïnvloede vakbond CGT heeft zijn leden bij de spoorwegen opdracht gegeven te staken. QOK in andere branches van het bedrijfsleven dringt de staking door. Het Socialistische vakverbond „Force Ouvrière" heeft de arbeiders de Franse wapenfabrieken opgedra gen het werk enkele uren neer te leg gen. De Bond van Matrozen, een onder deel van de CGT, besloot het werk vandaag 24 uur te staken. Op ieder schip zouden de matrozen echter bij stemming moeten uitmaken of zij al Senator Joseph McCarthy heeft giste ren te Washington verklaard over bewij zen te beschikken, dat een lid der Ame rikaanse communistische partij toegang heeft gehad tot geheime gegevens der commissie voor de atoomkracht en van de Amerikaanse geheime dienst. dan niet aan de staking zullen mee- djen. Ook de officieren ter koopvaar dij hebben vergaderd. Zij verklaarden zich bereid hun belangen te verdedi gen, doch namen geen besluit omtrent een staking. De Bond van Vakverenigingen van politiepersoneel heeft er bij de pre mier en de minister van Binnenlandse Zaken tegen geprotesteerd, dat politie mannen zijn gebruikt voor het rond brengen van poststukken. Edouard Herriot, de hoogbejaarde voorzitter van de Nationale Vergade ring, heeft gisteren geweigerd gevolg te geven aan de eis der communisten om de volksvertegenwoordiging bije 1 te roepen. Eten soortgelijke eis der Sr. alisten was al eerder afgewezen. Ook het Centrale Bureau der RK Vak vereniging heeft het onverwijld bij eenroepen van het parlement ver- oeht. Intussen heeft de Franse minister van Financiën, Edgar Fauré, mede gedeeld, dat er zeker enige tijd zal verlopen, alvorens de bezuinigingen en hervormingen volledig effect zul len hebben. Doel is de jaarlijkse uit gaven van de Staat aanzienlijk te ver minderen, inclusief zijn militaire be groting en de diensten van de staat efficiënter te maken. De huren gaan omhoog, hetgeen zal leiden tot herstel van economische huren en meer wo ningbouw. Er zullen krachtige maat regelen worden genomen tegen het door kunstmatige middelen handhaven van hoge prijzen. Er zal een ernstige aanval worden gedaan op het oude privilege der beetworteltelers, dat de Staat hun onbeperkte oogsten aan koopt tegen economisch hoge prijzen. De minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Foster Dulles, is gisteren met zijn gezelschap van zijn missie naar Korea in de Ver. Staten terug gekeerd en heeft direct een bespreking gehad met president Eisenhower in diens vacantieplaats. Na afloop van dit onderhoud verklaarde Foster Dulles, dat de Ver. Staten vermoedelijk tegen maatregelen zullen nemen, indien de communisten zouden weigeren een aantal Amerikanen terug te zenden. Op de vraag of men dan een aantal communistische krijgsgevangenen niet zal laten terugkeren, zei Dulles: Het komt mij voor, dat dit een normale werkwijze zou zijn. De minister ver klaarde dat de Amerikaanse regering op geen enkele wijze officieel heeft vernomen, dat er Amerikaanse krijgs gevangenen zijn, die niet naar hun land willen teruggaan. Volgens de eerste berichten hebben de gisteren in Canada gehouden alge mene verkiezingen een overwinning opgeleverd voor de Liberale (rege- rings-) partij van premier Louis St Laurent. De leiding van de Progres sieve Conservatieven, George Drew, heeft toegegeven, dat zijn partij de nederlaag heeft geleden. Drew zelf werd herkozen. De Belgische generaal A. Servais ls benoemd tot chef van de staf der gealli eerde landstrijdkrachten in Midden-Euro pa. De Franse en de Westduitse mi nisters van Buitenlandse Zaken, Bi dault en Adenauer, ontvingen gister middag een ovatie van Franse en Duit se arbeiders, die met een plezierjacht op de Rijn voeren. Het schip, waarop 150 arbeiders der Renault automobiel fabrieken tezamen met werklieden der Auto-Union in Dusseldorp op uitnodi ging der Duitse Europa-Union voeren, meerde juist vóór bet park van de Bondskanselarij toen Adenauer en Bi dault daar wandelden. Deze toejuichingen waren vrijwel het enige uiterlijke vertoon hij de ont moeting, die de beide staatslieden Jn de West-Duitse hoofdstad hadden. Er werd nadruk op gelegd dat de bespre kingen, die Adenauer en zijn Franse collega tijdens hun korte wandeling in het welverzorgde park hadden, zuiver informeel waren. Dr Adenauer ver klaarde over het verloop der „in een geest van vertrouwen en vriendschap' gevoerde besprekingen zeer bevredigd te zijn. Tevoren had Adenauer de heer en mevrouw Bidault een lunch aan geboden, waabij ook de Franse Hoge Commissaris en de naaste politieke medewerkers van de kanselier, pro fessor Hallstein, Blankenhorn en dr Von Brentano aanzaten. De hfer Bidault vertoefde niet als gast van Je Bondsregering, doch op uitnodiging van de Franse Hoge Com missaris aan de Rijn en van Franse Verwachting geldig tot heden avond: MINDER WARM Droog weer met wisselende be wolking. Zwakke tot matige Wes telijke wind. In de middag lagere temperaturen dan gisteren. Woensdag: Zon op 5.18, onder 2U.1I Maan op 8.25. onder 20.41. zijde werd verklaard, dat hij bij deze gelegenheid een inspectie van de dien sten van het Hoge Commissariaat heeft gehouden. In politieke kringen in Bonn be schouwt men het bezoek van Bidault als een geste tegenover de Bondskan selier, die zeer wel van pas komt nu deze zich in de verkiezingsstrijd ge steld ziet tegenover de propaganda der oppositie, die ervan uit gaat dat de Europese verdragen reeds ,dood" zou den zijn. De conferentie der zes minis ters in Baden-Baden en het bezoek van Bidault worden aangemerkt als be wijzen, dat de gedachte der Europese eenheid even levendig is als oOit. CINDS het vliegveld Soesterberg basis is voor straaljagers, is het voor omwonenden niet meer uit te houden vanwege het angst aanjagende, gier ide lawaai, dat de vliegtuigen maken. Het vliegveld ligt in een vrij dichte bebouwing; enkele villa- dorpjes bevinden zich in de on middellijke nabijheid. De bewo ners, die op wat rust gesteld zijn, proberen er weg te komen met het gevolg, dat een aantal villa's leeg staat, onverkoopbaar is of met veel verlies verkocht wordt. Pensiongasten, die vroeger in groten getale in de zomermaanden verpozing zochten, mijden de streek, waardoor ook economi sche schade geleden wordt. De militaire luchtvaart autori teiten hebben verzekerd, dat de eigenlijke oefeningen met de straaljagers niet boven Soester berg gehouden worden, doch bo ven minder bewoonde oorden van ons land. Het opstijgen, dalen en proefdraaien van de machines gaat de gehele dag door even wel met zoveel lawaai gepaard, dat de omwonenden een adres aan de minister gericht hebben met het verzoek maatregelen ter verzekering van wat meer rust te treffen. Maar hoe een oplossing te vin den? In Amerika en Engeland kampt m enmet hetzelfde pro bleem. Men heeft er naar midde len gezocht om de hinder sterk te verminderen en schijnt daarin niet onbevredigend geslaagd te zijn. Het verdient aanbeveling, dat ook de Nederlandse militaire luchtvaartautoriteiten de toepas sing van dezelfde of soortgelijke middelen onderzoeken. In bijgaand artikel geeft een luchtvaartmedewerker een uit eenzetting over de Amerikaanse en Engelse vindingen. STRAALVLIEGTUIGEN mogen vele voordelen hebben, omdat ze zo snel zijn, ze maken op de grond, evenals trouwens in de lucht, een hei dens kabaal en dat heeft op een vliegveld wel zijn bezwaren. Bovendien is de hete gasstraal, die uit de straalpijp vliegt, allerminst ongevaarlijk als men er te dicht bij in de buurt komt. Fantasierijke tekenaars plegen het in hun cartoons zó voor te stellen, dat de vliegers de straal benut ten om er hun eieren in te bakken; in werkelijkheid echter zijn zij de straal ook liever kwijt. QM AAN het verlangen der straalja- gervliegers tegemoet te komen, heeft de Lockheed fabriek in Califor- nië een straalgeluiddemper ontworpen, die er uitziet als een reuachtige knal- pot van een motorfiets. Dit apparaat, bestaande uit een grote pijp met een opgebogen schoorsteenvormig achter stuk wordt, als de straalmotor in wer king is, achter de straalpijp geschoven, zodat de straal in de pijp kan blazen. De gasstraal wordt nu door een groot aantal leidschotten in de pijp en de schoorsteen gedempt, waardoor deze t t rust komt en geluidloos de schoor steen verlaat. In principe dus hetzelfde systeem als de knalpijp van een auto of motorfiets, die ook een hinderlijk lawaai voorkomt en de uitlaatvlammen dooft. De geluiddempers van Lockheed zijn gemaakt voor de Lockheed Starfire, een twee-persoons nachtjager, waarvan er nu al vele bij de Amerikaanse lucht macht in dienst zijn gesteld. (Van een correspondent in Bonn) Minister Kaiser, de Westduitse minis ter voor vraagstukken die geheel Duits land betreffen, is de eerste leidende politicus van de Christelijke partij (CDU) geweest, die op een verkiezings vergadering in het veld is getreden voor een politiek samengaan van de Christelijke en van de Socialistische Partij. De minister verklaarde, dat na de verkiezingen over een coalitie dezer beide grootste partijen in de Bondsre publiek onderhandeld kon worden. Vol gens hem zou zulk een samengaan „de juiste weg" zijn. De in een deel van de Christelijke Partij levende wens om in plaats van de huidige coalitie met Liberalen en Duitse Partij voortaan met de Socialis ten samen te gaan, had tot dusverre nog niet tot openlijke uitspraken voor een grote coalitie gevoerd. Wel viel onder politici van de Christelijke Partij de laatste tijd een groeiende afkeer van de Liberale en de Duitse Partij te consta- teren. Sedert tie Liberale Partij door haar naar een rechtse nationale partij strevende afdelingen is geblameerd en in grote interne moeilijkheden is ge raakt, spreken vooraanstaande Christe lijke politici de overtuiging uit, dat zij geen respectabele regeringspartner meer kan zijn. Van socialistische zijde is over de mogelijkheid van een intrede in een regeringscoalitie nog geen andere uit spraak gedaan dan die van Ollenhauer, dat de Socialisten in zulk een geval de bestaande, wettig gesloten verdragen zouden eerbiedigen en hun revisie slechts langs legale wegen zouden na streven. Overigens wijst het verloop van de verkiezingscampagne nog geens zins in de richting van een samengaan der beide grote partijen. Dr Adenauer heeft zijn campagne geheel en al inge steld tegen de buitenlandse politiek der Socialistische Partij en hij heeft ge tracht de huidige coalitie als blok in de strijd te werpen. DE IN LEVENSMIDDELENACTIE BERLIJN Ook gisteren zijn ongeveer 100.000 pak- ies met levënsmiddelen aan bewoners van Oost-Duitsland en Oost-Berlijn uit gereikt. Besloten is op 27 Augustus met de tweede actie te beginnen. De Starfire is de bekende Ameri kaanse nachtjager met de electronische radar-vuurleiding, die het vuren met goed gevolg ook moglijk maakt als de vlieger het doel door mist of duisternis zelf niet kan zien. De bewapening be staat uit raketten de enige bewa pening die aan boord is waarvan er 24 in de neus van het vliegtuig en nog eens 12 in elk van de beide sigaar- vormige gondels in de vleugel aan (Zie vervolg elders in dit blad) Een aantal Lockheed Starfire's radarnachtjagers met raketbewa pening 24 stuks in de neus en 2 maal 12 in de vleugel gereed voor aflevering aan een Ameri kaanse luchtbasis. De Starfire's staan hier opgesteld voor een straalgeluiddemper een soort grote knalpot waar de gasstraal van een draaiende straalmotor wordt,ingeblazen, om het geluid te dempen. De gasstraal gaat in de geluiddemperpijp door een aantal leidschotten en vervolgens door de rechtopstaande schoorsteen naar buiten. Zodoende hebben ook de omstanders geen last van de hete turbinegassen. 1 jjfe SfcU In de Zuidkoreaanse haven Poesan is het eerste deel van een Amerikaanse voedselgift van 10.000.000 kg. leger- rantsoenen en rijst uitgedeeld. In de haven liggen nog twee schepen met aan boord bijna twee millioen pakket ten voedsel. Drie schepen met naar schatting twee millioen voedselpak ketten voor de Zuidkoreanen zijn nog onderweg. De Noordkoreanen en Chi nezen hebben gisteren medegedeeld, dat zij vandaag 250 Zuidkoreanen, 100 Amerikanen, 25 Turken en 25 Brit ten zullen uitwisselen. Een Ameri kaans korporaal, die gisteren werd uitgewisseld, heeft verklaard, dat tus sen Februari en Augustus 1951 onge veer 2400 geallieerde gevangenen in een Noordkoreaans kamp door onder voeding zijn overleden. Het communistische persbureau „Nieuw China" heeft bijzonderheden bekend gemaakt van het gedurende vier dagen in Noord-Korea gevoerde proces waarbij tien hoge Noordkorea nen ter dood zijn veroordeeld, omdat zij het communistische bewind in dit land zouden hebben willen omver werpen. In de ten laste legging stond o.a., dat 'het Amerikaanse imperialisti sche plan om naar het Noorden op te rukken, bedoeld was om niet alleen de Noordkoreaanse republiek, doch ook de Sovjet-Unie en China binnen te val len De Franse Hoge Commissaris in Pnom Penh heeft premier Pen Noeth van Cambodja op de hoogte gebracht van de grote trekken van het Franse antwoord op de jongste Cambodjaanse eisen voor zelfbestuur. Naar in goedin- gelichte kringen verluidt, worden in het Franse antwoord de Cambodjaanse eisen ingewilligd en is men in Cambod jaanse regeringskringen kennelijk te vreden gesteld. Men verwacht, dat, zodra de Franse regering haar definitieve goedkeuring aan het onderhavige ontwerp zal heb ben gehecht een gemengde commissie zal worden gevormd ter uitwerking van de overdracht van bevoegdheden aan de Cambodjaanse autoriteiten. Het zou hier niet slechts kunnen gaan om de zeggenschap over leger, politie en rechtspraak, doch ook over organen als de burgerluchtvaart, de weerkundige dienst e.d. Voorts meent men, dat ingeval deze commissie snel haar werkzaamheden zou voltooien, koning Sihanoek van Cambodja begin September zijn vrij willige ballingschap, die begin Juni begon, zou kunnen beëindigen en in zijn hoofdstad Pnom Penh terugkeren. Het grootste gedeelte van de inge schrevenen voor de lichtingen 1941, 1942 en 1943 heeft tert dusver geen be stemming tot gewoon of tot buitenge woon diensplichtige ontvangen. Bij Koninklijk Besluit van 23 Mei 1953, stb. 267, is omtrent deze inge schrevenen een beslissing genomen, als gevolg waarvan zij tot buitengewoon dienstplichtige worden bestemd. Alle tot buitengewoon dienstplichtige be stemde ingeschrevenen voor genoemde lichtingen, die nog niet zijn ingelijfd, worden met ingang van 1 Augustus 1953 buiten hun tegenwoordigheid bij de Landmacht of de Zeemacht ingelijfd. Zij zullen in geval van oorlog, oorlogs gevaar of andere buitengewone om standigheden onder de wapenen kunnen worden geroepen. Een commissie van onderzoek van de Westberlijnse „Vereniging van Vrij» Juristen" heeft meegedeeld, dot de nieu. we Oostduitse minister van Justitie, Hilde Benjamin opdracht heeft gege ven onmiddellijk een einde te maken aan de mildere beoordeling van econo mische misdrijven. De mildere beoordeling van deze ver, grijpen, die na de opstand op 17 Jun was aangekondigd als onderdeel van de „nieuwe koers" in Oost-Duitsland, wordt vervangen door beoordeling op grond van de krachtiger bepalingen van Maart 1953, aldus deze commissie. Het orgaan van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Rude Pravo, schrijft, dat de Tsjechoslowaakse in- du ie wordt bedreigd door een tekort aan steenkool en tevens de voorziening met de huisbrand in de komende win ter gevaar loopt. Het blad legt er de nadruk op, dat niet alleen in de afge lopen twee jaar de steenkoolmijnen niet genoeg produceerden, maar de laat ste tijd ook de bruinkoolproductie min der is geworden. Maatregelen ter ver betering zijn volgens het blad mislukt door „gebrek aan discipline". Het zoeken naar het Franse schip „Monique" (236 ton), dat met 120 per sonen aan bcord wordt vermist op een reis van de Loyalty-eilanden naar Nou- mea (Nieuw-Caledonië) is gestaakt. Men acht het zo goed als zeker, dat de „Mo nique" met man en muis lg vergaan.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1