Door de Pruisisch-Deense oorlog meer leven in de haven Zwemvaardigheidsproeven in het bad aan de dijk Zijper boeren staan kalveren af voor rampgebied r Jimmy Brown en de Oranjehemden Oostenrijkse munt als wettig betaalmiddel geaccepteerd BREGMAN Neutraliteit was een rekbaar begrip Organisatie berust bij Bruinvissen IN HET KORT Ernstige aanrijding op Bassingracht Uit de geschiedenis van Den Helder (8) Eisen voor het diploma zijn gewijzigd Uit de bocht gevlogen PINDABRANDERU POLDERWEG Aanbestedingen Bromfietser zwaar gewond De jeugd van Watervogels ontvangt „ODIZ" De woningstichting houdt aanbesteding Damnieuws van „ROE" TUSSEN HAAKS EN KUITJE Goed materiaal verzonden Anna Paulowna Bij het overlijden van de heer P. J. Crum Twintig ton stro verbrand Sleutel vergeten Urk SLECHTE MEIVANGSTEN OP IJSELMEER HET MILLIOEN BEREIKT MARKTBERICHTEN BESOMMINGEN IJMUIDEN WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1988 J)E GESCHIEDSCHRIJVERS uit het midden van de vorige eeuw schreven, zoals alle geschiedschrijvers door alle eeuwen heen hebben gedaan en zullen blijven doen, dat „we in een onzekere tijd leven", Heksenketel Europa was ook toen een heksenketel. Het Duitse Rijk was in wording en in Frankrijk kwam langzaam maar zeker Napoleon III aan de macht; een voorspel van de politieke moeilijkheden vormde in 1864 het conflict om Sleeswijk Holstein tussen de Pruisen en de Oostenrijkers aan de ene kant en de Denen aan de andere. De Nieuwe- dieper haven was óók betrokken bij deze strijd tussen de Denen en hun belagers. De sympathie van onze stadgenoten was zoals gewoonlijk - met de zwaksten, dus met de Denen. Bovendien hadden de Nederlanders van die dagen een flauwe angst, dat Nederland wel eens het eerst volgende slachtoffer van Pruisen zou kunnen zijn. fJE PRUISEN hadden tegen de De nen een aanzienlijke legermacht op de been gebracht; de Pruisische koningen zijn altijd ware meesters geweest in het formeren van sterke legers, maar van de strijd ter zee hadden zij geen kaas gegeten. Daar om concentreerden de Denen zich vooral op deze zwakke stee in de Pruisische machtzij annonceerden een blokkade welke zich uitstrekte van Flensburg tot en met Dantzig en brachten alle „blokkadebrekers", waaronder zich ook Nederlandse schepen bevonden, op naar Kopen hagen. Op de Noordzee was een be trekkelijk geringe Deense zeemacht aanwezig, echter van voldoende sterkte om de scheepvaart naar de Duitse Noordzeehavens Emden, Ham burg en Bremen tot een onzeker en riskant bedrijf te maken. De macht van de Denen was wel zo groot, dat drie Pruisische oorlogs schepen de „Adler", „Bitz" en „Ba silisk", op 15 Maart 1864 de haven van Nieuwediep binnenliepen, offi cieel om te bunkeren. Dat bunkeren hield echter een paar maanden aan en er was geen Nieuwedieper meer die geloofde dat het „bunkeren" de werkelijke reden was, temeer, waar voor de zeegaten onophoudelijk Deen se schepen van oorlog werden waar genomen. Op 6 April kwam één van de Denen op de rede om te bunke ren. Het was de „Dagmar", een stoomkorvet van 16 stukken, dat ech ter van de Nederlandse autoriteiten, die bevreesd waren voor een actie in de Nederlandse territoriale wateren bevel kreeg om onmiddellijk te ver trekken, waaraan het schip voldeed, zelfs zonder de bestelde kolen in te nemen. In de tegenwoordige tijd zou de regering niet geaarzeld hebben om de Denen en de Pruisen onmiddellijk te interneren, maar in die dagen dacht men blijkbaar anders over neu traliteit. AFZIJDIGHEID TNTUSSEN bleven de Pruisische oor logsschepen tot 1 Mei in de haven, nog steeds om te bunkeren. Op die dag kwamen er twee Oostenrijkse stoomkorvetten op de rede om de Pruisen naar Hamburg te escorteren. Met dat escorte liep het niet zo goed af, want op 9 Mei kwam het bij Hel- goland tot een botsing met Drie Deense oorlogsschepen waaronder de „Dagmar", waarbij aan beide zij den nogal wat schade werd opgelo pen en tal van doden en gekwetsten te betreuren waren. Een typisch staaltje van de „seamindedness" van de Pruisen was, dat zij zich afzijdig hielden en de boontjes door hun Oos tenrijkse collega's lieten doppen. Eén van de Pruisen maakte direct rechts omkeert en kwam wéér naar het Nieuwe Diep om kolen in te nemen. Zij arriveerde op 13 Mei, vier dagen voordat een grote Oostenrijkse vloot ter rede kwam, bestaande uit het linieschip „Kaiser", het admiraalschip „Eüzabeth", het gepantserde fregat „Don Juan d'Austria", het korvet „Friedrich" en de kanonneerboten „Wall" en „Seehund". Diezelfde dag reeds maakte de stoomboot „Amsterdam" van Zur- mühlen, een boot die de ouderen onder onze lezers zich zeker nog her inneren, pleziertochtjes naar de op de rede liggende vloot. Aan boord van de „Amsterdam" was onder meer het stafmuziekkorps van de Marine, dat herhaaldelijk het Oostenrijkse volks lied deed weerklinken. SCHIETOEFENINGEN De Oostenrijkers kwamen hier ove rigens niet om te luieren. Vrijwel dagelijks werden schietoefeningen met scherp op de Hors gehouden en de kanonneerboten werden op de werf gerepareerd. Om zicht te ver treden mochten dagelijks 600 leden van de bemanning de wal op om te passagieren, des Zondags was het zelfs wel eens de helft van de totale equipage, 1500 man. Wij kunnen ons voorstellen, dat het bezoek van deze schepen een drukte van belang bracht voor Den Helder. De middenstanders maakten beste zaken, want de Oostenrijkers beschik ten over nogal wat geld en de Oos tenrijkse munt werd na een paar dagen als wettig betaalmiddel ge accepteerd. Bovendien gedroegen zij zich zeer behoorlijk eii waren zij zelf tevreden over de „honnete be handeling" van de zijde van de jut ters. Onder druk van enkele grote mo gendheden, vooral Engeland, werd intussen getracht de vrede te her stellen. De Oostenrijkers bleken bang te zijn dat, als zij probeerden naar de Deense wateren te komen, de Engelsen zouden ingrijpen. Zij ble ven dus rustig in de haven liggen. Er was niemand, die wist hoelang het verblijf zou duren. Ook de Oos tenrijkse admiraal wist het niet. Hij liet zijn eega overkomen, die op 23 Mei in Hotel Den Burg arriveer de. Om de officieren wat verstrooi ing te geven voer de „Amsterdam" met de état-major der schepen en met het Oostenrijkse muziekcorps aan boord naar de Alkmaarse kaas markt, hetgeen de heren zeer op prijs stelden. Op Zaterdag 25 Juni liepen de bei de Oostenrijkse kanoneerboten, die met de Denen slaags waren geweest, van Cuxhaven uit het Nieuwe Diep binnen, prompt op Zondag gevolgd door een Engels stoomjacht, dat kwam kijken wat die Oostenrijkers eigenlijk van zins waren. De Engel sen namen de vloot eens goed op en vertrokken weer om de Noord. Op 29 Juni lichtte het Oostenrijkse eskader eindelijk het anker. Het had de grote reis van de oorlogshaven Triest uit eigenlijk voor niets ge maakt, want onder druk van Enge land was er een wapenstilstand ge sloten. De Denen hadden de strijd verloren maar de Engelsen zouden zo verklaarden zij niet toelaten, dat Deense schepen en levens door de Oostenrijkers werden vernietigd. GASTVRIJ ONTHAAL Het bezoek had dus ruim twee en litair, er met enkele schrammen af. een halve maand geduurd, en de Het motorrijwiel werd beschadigd. £EN MENS begint na zo'n weekje warm weer werkelijk een beetje bij te komen en al de narigheid van koude en nattigheid, zo eigen voor ons klimaat, te vergeten. En wat gebeurt er als het zo warm is en alle scho lieren alsmede verscheidene papa's en mama's vacantie hebben? Natuur lijk komt dan de grote trek naar het strand, naar Duinoord, Juliana- dorp, het strand bij Huisduinen en achter Nieuw Den Helder. Elke rechtgeaarde Nieuwedieper zal zich dan willen verkwikken door een frisse duik in het zilte nat. Voor velen zal dit echter slechts beperkt blijven tot een spelletje in het water, of hoogstens een beetje lang-uit liggen op de grond waar het water nog juist overheen kabbelt, want der gelijke mensen kennen niet het genot de zwemkunst machtig te zijn. En zij missen daardoor heel veel. Oostenrijkers hadden hier een gast vrij onthaal gevonden. Want ondanks de angst, dat Nederland misschien een volgend slachtoffer zou zijn in de geboortestrijd van de „Deutsche Bund", droeg men de bondgenoten van de Pruisen hier toch wel een goed hart toe. Wij in onze tijd zouden het niet erg eens zijn geweest met de hou ding van de toenmalige marinecom mandant, vice-admiraal G. Vogelpoot, om schietoefeningen met scherp op de Hors toe te staan. Maar de Oos tenrijkse admiraal en diens hoogste chef, keizer Franz Josef van Oosten rijk, wisten de tegemoetkomendheid naar waarde te schattenop 16 Sep tember kreeg Vice-Admiraal Vogel- poot bericht, dat hij benoemd was tot Grootkruis in de orde van Franz Josef. De dirigerend officier van Ge zondheid der eerste klasse H. M. Slot werd ridder in diezelfde orde voor de goede zorgen aan de opva renden besteed, onder wie o.a. ge vallen van pokken waren voorge komen. Op 25 October kwamen er nog eens een paar Oostenrijkse korvetten ter rede, waaronder de „Radetzky". In Den Helder liep het gerucht, dat de schepen hier zouden overwinteren en menige middenstander wreef zich in de handen. Op 12 November evenwel vertrokken zij reeds naar Cadiz, voor orders, welke ongetwijfeld zouden bestaan in een bevel terug te keren naar de thuishavens Triest of Fiume. En daarmee eindigde het bezoek van d.e Oostenrijkse oorlogsschepen aan de haven van Den Helder, waar schijnlijk het enige bezoek, dat een Oostenrijkse scheepsmacht van zo grote orhvang aan de Nederlandse oorlogshaven bracht. Een motorrijwiel, bestuurd dooreen militair, reed gistermiddag met gi-ote snelheid over de Zuidstraat in de rich ting van de Keizersbrug. Bij het rechts afslaan naar de Weststraat verloor de motorrijder de macht over het stuur, zodat hij uit de bocht vloog en over het trottoir tegen de gevel van een huis terecht kwam. Wonder boven wonder kwamen zowel de bestuurder als de duo-passagier, eveneens een ml- (Advertentie Ing. Med.) LIET is echter niet alleen een prettige bezigheid, het is ook nuttig. We denken slechts aan de rampnacht toen zovele personen jammerlijk zijn om gekomen, waarvan verscheidene, die als zij hadden kunnen zwemmen er waarschijnlijk nog het leven hadden afgebracht. Gelukkig wordt er de laat ste jaren veel aan schoolzwemmen ge daan, zodat tenminste de jongere ge neratie. deze factor van de opvoeding meekrijgt. Voor diegenen, die de zwemkunst reeds machtig zijn, doch dit gaarne bevestigd willen zien door een zwem diploma, wordt Zaterdag een prachtige gelegenheid geboden. De Bruinvissen organiseren nl. Zaterdagmiddag aan de Dijk een afzwemmiddag voor het di ploma „Geoefend zwemmer van de KNZB" (nummer 2) De aanvang is op twee uur gesteld. Candidaten (mi nimum-leeftijd acht jaar) kunnen zich aan het clublokaal op de Dijk aanhiel den 's avonds tussen zeven en acht uur. Daar de eisen dit jaar geheel gewij zigd zijn, laten wij hieronder volgen, waaraan de candidaten moeten vol doen om in het bezit van het begeerde bewijs te komen. a. Gekleed te water gaan met sprong van een hoogte van circa 1 meter bo ven de waterspiegel, onmiddellijk ge- Voor het hoofdakte-examen slaagde dezer dagen de heer F. Schrouwen uit Anna Paulowna. Voor de afdeling B slaagden de dames D. van Amersfoort en J, M. E. van Amersfoort uit Den Helder. De sociale werkster van de Gezins zorg Ned. Nervormde gemeente houdt op werkdagen (uitgezonderd op Maandag) 's morgens van negen tot tien uur spreek uur en bovendien op Dinsdag- en Donder dagavond van zeven tot acht uur; 2e Op Maandag 31 Augustus worden op het gemeentehuis twee aanbestedingen ge houden. Om kwart over twee zullen B. en W, aanbesteden het bouwen van een hoogspanningsgebouwtje aan de Lijster besstraat en één aan de Nieuweweg. Om half drie wordt vervolgens aanbe steed het maken van de electrische licht en krachtinstallatie voor de bunker ln het Timorpark, welke gaat dienst doen als commandopost van het hoofd „Bescher ming Bevolking". volgd door 75 meter zwemmen, waar van de eerste 50 meter met de school slag moet worden afgelegd en de laatste 25 meter met de enkelvoudige rugslag (armen passief, handen onder water, eventueel actief ter bewaring van de balans). b. Te water gaan van de bassinrand met startsprong(duik), onmiddellijk gevolgd door 100 meter zwemmen met, de schoolslag, waarvan de eerste 7 me ter onder water, in aansluiting daarop 50 meter enkelvoudige rugslag met de handen gekruist over de borst. c. Te water gaan van de bassinrand met rechtstandige sprong voorwaarts gestrekt, gevolgd door 1 minuut wa tertrappen met handen en polsen bo ven water. De onder a, b en c genoemde prpeven dienen zo snel mogelijk na elkaar te worden afgelegd. De in de eisen vermelde afstanden van respectievelijk 75 en 150 meter moeten zonder onderbreking en zonder dat de candidaat aan bodem, zijwand of enig voorwerp steun zoekt, worden afgelegd. Op de Jvoek BassingrachtVijzel straat is gistermiddag omstreeks één uur de zeventienjarige B. P. uit Bree- zand met zijn bromfiets in aanrijding gekomen met een bestelwagen. De jongen vief met zijn hoofd op de trot toirband en moest in bewusteloze toe stand naar het gemeente-ziekenhuis worden overgebracht. Hjj heeft een schedelbasisfractuur en verkeeTt in levensgevaar. De Jongeman, die in Den Helder werkzaam is, reed over de Bassin gracht in de richting van de Rijks weg. Bij het passeren van de Vijzel straat verzuimde hij voorrang te ver lenen aan een van rechts uit deze straat komende bestelwagen, die door de heer J. H. H. R. werd bestuurd. Een aanrijding was onvermijdelijk. De botsing was op zichzelf niet ernstig, maar P. maakte een ongelukkige val met het vermelde gevolg. De bestuur der van de bestelauto treft geen schuld. Voor het eerst in de geschiedenis van „Watervogels" krijgt deze voetbal vereniging Zaterdag bezoek van de jeugd van een andere vereniging, en wel van „ODIZ" uit Zaandam. De jeugdcommissie heeft voor de Zaan dammers een aardig programma sa mengesteld. Zo wordt onder andere een bezoek gberacht aan de Rijkswerf, ter wijl evenmin een rondvaart en de be zichtiging van een oorlogsschip ontbre ken. Vanzelfsprekend wordt er Zondag morgen een partijtje gevoetbald. ODIZ treedt aan met drie elftallen, die Maandagavond weer vertrekken. De jongens worden bij leden van Watervo gels ondergebracht. Voor de belangstellenden zij vermeld, dat Watervogels in het komende sei zoen met vijf seniorenelftallen en drie jeugdploegen aan de competitie deel neemt. Watervogels 2, dat verleden week in 't Veld met 41 over VZV 2 zegevierde, ontvangt voor de tweede ronde van het Gouden Kruis Zondag Blokkers 1, dat in de eerste klasse van de afdeling uitkomt. Watervogels 1 neemt Zondag deel aan het WGW-tornooi. De opstelling van de Torren toont aan, dat de „oud jes" hebben plaats gemaakt voor de jongeren. Doel: J. Maas; achter: A. v. d. Hert en Ha. Beers; midden: W. van de Hert, Chr. van de Poll en W. de Jong; vóór: C. Ewalt, L. Boendermaker, H. Grotzinger, J. Spijkerman en B. Dirks. Het bestuur van de „Woningstichting te Den Helder zal op Donderdag 20 Aug. om half drie aanbesteden het opnieuw witten van de gepleisterde gedeelten van de gevels van woningen der „Woning stichting". Op de voorlaatste clubavond van de Helderse Christelijke damclub „ROE" nam De Boer' tegen Benjamin D. van Leeu wen geen risico (2-0). De jongste club avond bracht voortzetting van enkele af gebroken partijen. De gebroeders Keizer deelden de punten broederlijk en ook Mo- dema en Post kwamen remise overeen. J. Keizer had nog een afgebroken partij tegen M. de Boer. Hoewel de laatste de ontmoeting in zijn voordeel had kunnen beslissen, wist J. Keizer door stug vol houden toch nog remise te bereiken. Jt. Keizer zegevierde over D. van Leeuwen, G. Post over Tj. Kraak en de partij tus sen Vink en J. Kraak werd afgebroken. Hr Ms „Pelikaan", die in Rotter dam een dokbeurt heeft ondergaan, is gisteren in de namiddag in de haven teruggekeerd. Hr Ms „Soemba" is gistermiddag om half vijf vertrokken naar Har- wich. Het vliegtuigdirectiesohip neemt op 15 en 16 Augustus en op 22 en 23 Augustus deel aan de jaarlijks terug kerende Britse luchtverdedigingsoefe ning „Momentum". De actie die door de H.M.V.L. en de L.T.B. In de ZUpc Is ingezet na de ramp, die ons land op de eerste Februari trof, heeft rijke vruchten aigeworpen. In de eerste plaats door een zeer grote hoeveelheid veevoeder die zeer snel na da ramp kon worden verzonden en gisteren, als sluitstuk van deze actie, door het zenden van een prachtige collectie kalveren, die door veehouders van de Zjjpe met liefde en opoffering zijn opgekweekt. Zes en veertig kalveren werden gis teren in totaal verladen en één geit. Kalveren van twee maanden oud, kal veren ook van een half jaar. Kalveren die alle komen uit t.b.c.-vrije stallen, die zijn ingeënt tegen mond en klauw zeer en waarvan het grootste deel be stond uit stamboekdieren, waaronder afstammelingen van één van de beste stieren van de k.i.-vereniging „Hollands Noorden", Ceres van Blokland. Dieren die de hoogste markt waard zijn. Om die hoge prijs gaat het echter niet. Het gaat meer om het gebaar. Om het feit, dat men heeft getoond te willen hel pen. Gistermorgen zijn dezz dieren opge haald bij de verschillende veehouders in Zijpe en in Schagerbrug vond het overladen plaats in een grote vracht auto van de firma Kieft uit Groot- Schermer, Het werd maar een eenvou dige plechtigheid, waarbij de vertegen woordigers van de HMvL, de heren Hopman, Van der Sluis, Blaauboer en Mosk en van de LTB de heren De Wit, Ros, Dapper en Kramer aanwezig wa ren, terwijl de heer De Haan als ver tegenwoordiger van de voedselcommis- saris het administratieve gedeelte voor zijn rekening nam. Het doel van de reis Op 90-jarige leeftijd overleed eer gisteren (11 Aug..) onze plaatsgenoot de Heer P. J. Crum. Als gepension- neerd adjudant van de Koninklijke Marine verkoos de heer Crum het landleven boven het leven in de stad en kwam derhalve reeds vele jaren geleden in de Polder wonen. Als bode van een Ziekenfonds kwam hij met een bepaalde groep van mensen in voortdurende aan raking en al die leden van dit be treffende fonds hebben de heer Crum als een voortrefelijk mens leren ken nen. Ontelbaar waren de kleine dien sten, die de heer Crum aan zijn klan tjes bewees, zonder daarvoor een geldelijke beloning te vragen. Hij was steeds bereid, zijn betere ont wikkeling in dienst te stellen van diegenen, die minder met verschil lende gebruiken en het schrijven van brieven aan officiële instanties enz. enz., op de hoogte waren. Ook op ander gebied was de heer Crum een stuwende kracht. Zo was hij een der oprichters van het toen malige B.F.C., welke-vereniging later met de v.v. Excelsior de grondslag vormde van het hedendaagse B.K.C Lang heeft de heer Crum zijn liefde voor de voetbalsport getoond, weer of geen weer, men kon hem altijd op de tribune van het B.K.C.-terrein aantreffen. Nu is de heer Crum niet meer, een maagkwaal moest tenslotte door ope ratief ingrijpen verholpen worden. De heer Crum overleed in het zie kenhuis, en allen, die rechtstreeks of zijdelings met deze geziene figuur te maken hebben gehad, zullen zijn heengaan betreuren als dat van een goede vriend. Want dat was de heer Crum bovenal. De in de nabijheid van het woon huis staande stro-mijt op het erf van de heer J. v.d. Berg Azn aan de Mo lenvaart is door onvoorzichtig hande len van een klein jongetje totaal in vlammen opgegaan. De vrijwillige brandweer uit Bree- zand was zeer spoedig ter plaatse, doch van blussen was toen geen sprake meer. Aangezien het woonhuis mede gevaar liep in vlammen op te gaan, bepaalde de brandweer zich uitsluitend daar voor te waken. Het wachten duurde lang. Het scheen ons toe, dat alles gereed was om over te gaan tot de plech tigheid, het overladen van de kal veren uit de ene auto in de an dere. De auto's waren er. De com- missieleden waren er. De film dienst van de Stichting van de Landbouw was er. De persfoto grafen en de journalisten ontbra ken evenmin en toch werd er maar niet begonnen, keken we elkaar eens aan en waagden ein delijk een schuchtere vraag, waar om men nog langer zou wachten. Het antwoord werd gegeven in de vorm van een met grote snelheid aanstuivende auto, waarin de eigenaar van de vrachtauto, waar mee de kalveren zouden worden verladen. Hij had de sleutel waar. mee de inlaaddeur moet worden geopend op een vorig adres laten liggen. was het dorp Westmaas in de Hoekse Waard. Dat het vee nu al kon worden afge leverd is voor de betrokken boeren een meevaller, zo wel in Westmaas als in de Zijpe. Toen men zich verplichtte een kalf op te fokken was de mogelijk heid immers ook niet uitgesloten, dat het een jaar zou duren, voor het beest kon worden afgeleverd. Wat het offer nog weer aanzienlijker maakt. In. Westmaas zullen de dieren wor den afgeleverd op de proefboerderij waarna ze aan de diverse eigenaars door een commissie van ontvangst ter hand zullen worden gesteld. Langs het gehele IJselmeer werd in de maand Mei aangevoerd 495.000 kg vis, tegen 780.000 kg in Mei van het vorige Jaar. Voor een waarde werd verhandeld van f 1.057.000,— tegen f 1.421.000 van Mei 1952. Door de lage temperaturen ble ven de palingaanvoeren op het gehele IJselmeer sterk onder de verwachtingen. In verband met het gesloten seizoen was de export van zoetwatervis gering te noe men. Dit was slechts 31 ton, voor een waarde van f 85.000,tegen 118 ton voor een waarde van f 101.000. Dinsdag 11 Augustus was de dag, dat er dit Jaar aan de Gem. visafslag voor 1 millioen gulden was verhandeld. Het vorige jaar was dit 15 Juli, zodat dit on geveer één maand later is. VISSERIJBERICHT URK Woensdag werd door 126 vaartuigen aangevoerd: 10276 pond kuilpaling f 0.70f 0.95, 439 pond lijnaal f 0.95 f 1.10, 2060 pond snoekbaars f 0.35 f 0.41, 167 pond rode baars f 1.09 f 1.29, 719 pond voorn f 0.04, alles pér pond en 689 bak nest f 2.57 per bak van 37 lA kg. Het is morgen hoog water om 9.55 en 22.25 uur, en laag water om 4.10 en 16.50 uur. De temperatuur van het zeewater was 18,3 graden Celsius 60. Piet Potlood bleef wel een uur of twee op bezoek bij Jimmy en Jackie, maar toen hij tenslotte afscheid nam, had hij het pleit gewonnen. Tot Jac- kie's grote vreugde had Jimmy beloofd, dat de jongen lid van de Biggers mocht blijven. „De beste wraak is de wraak, die koud wordt opgediend, Jimmy", had Piet Potlood gezegd, nadat zij Jackie de kamer hadden uitgestuurd om een beetje te gaan trainen. „Er komt heus een tijd dat ze héél anders over Jackie zullen denken, dat ze zelf zullen beseffen dat hij en niemand anders in het Nederlands Elftal thuis hoort en dan, Jimmy, is het jouw beurt. Dan kan jij je woordje spreken en jou kennende, zal je dat wel niet na laten". Jimmy moest toegeven, dat deze gedachtengang van zijn goede vriend Potlood heel gezond was. Hu besloot de hem aangedane belediging naast zich neer te leggen, niets te doen en kalm af te wachten. Maar a 1 s ooit nog de naam van Jackie in verband gebracht zou worden met het Neder lands Elftal dan zou hij de heren eens vertellen, hoe hij over ze dacht. Piet Potlood bracht nog diezelfde dag me neer Bikkebakker Op de hoogte van Jimmy's besluit en dat betekende voor de brave voorzitter van de Biggers zo'n pak van z'n hart dat hij Piet Pot lood wet meteen erelid van de Biggers had willen maken. „U hebt onze voet- halclub zulk een geweldige dienst be wezen, meneer Potlood", zei hij, „dat ik niet weet hoe ik u dat vergelden moet," NOORDSCHARWOUDE, 12 Augustus. 38.000 kg aardappelen: Eerstelingen 12,20 —12,60, Eigenheimers 12,4013,50, blauwe idem 12—13,70, Doré 13,30—13,70, Bintjes 11,30, IJsselster 8,70, Meerlanders 12,90, grove 10,80—12,70 en drielingen 6,70; 2000 kg zilvernep 33—38; 3000 kg gele kooi 6,20—6,60; 25 000 kg witte kool 3; 40.000 kg slabonen 3344; 600 kg peen B 11; 3800 kg bieten: A 5—5,80 en B 4; 600 kg uien 8 en drielingen 9; 750 stuks bloem kool: AII 26—40, B II 16 en afw. 8—13. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Aug. 23 000 kg aardappelen 12,60—13,10, Eigen heimers 10,3013,20, blauwe idem 10,20— 12,90, Meerlanders 11,90—12,20, grove 12 en drielingen 6,20—6,50; 5500 kg rode kool: A 5,50—9,60 en B 3,50; 3000 kg gele kool 5; 1000 kg witte kool 3; 12.000 11.60, Yselster, grof 8.09, groot 9.30; 1500 kg Bieten A 5.10—5.40; 1000 kg slabonen 3238; 1250 stuks bloemkool: A 35—51, A II 16—40, B 31—38, B II 20—21. MEDEMBLIK, ll-8-'53 Eersteling: grove 12.50—13, grote 12.40—12.90, grote 12.40; Meerlander 11.80—12,20; Eigenhei mers: blauwe 13.40, blanke 12.50—12.80, grove 11.60: Saskia: grove 12.40, grote 12.40; dubbele bonen 33—40; bloemkool: AI 41—54, AII 33—40, AIII 19; ronde biet: A 6, B 4 40. „AVENHORN EN OMSTREKEN" 38.000 kg aardappelen: Grove Schot 12.40—12.60, midd. 12—12.60, driel. 7, Koopm. Blauwe 11.40, Eigenh. 11.90; 3700 kg uien; zilver driel 10—12, zil ver nep 33—35; 6000 kg bieten; I rond 5.20—5.50, II rond 44.40; 34.000 kg peen: II 11.60—12.80, III 11—12.20; 32.000 kg augurken: grof 11—30.10, basterd 33.90—34, stek 14.30—17.50, bommen 4.80; 14.000 kg slabonen: I 37—43, II 30—35 OPPERDOES, ll-8-'53 grove blanke 11.50; blanke Eigenheimers 12 60—13.20; grote Muizen 12.80: dubbele bonen 37-42. kg slabonen 31—43; 1200 kg zilvernep 34,90—38; 1000 stuks bloemkool: AI 34— 45 en AII 17—25. W ARMENHUIZEN, 12 Aug, 48.000 kg aardappelen: Eigenheimers 13,10—14,60, Bintjes 1111,80, Schotse muizen 14,20, grove 11,90, Bevelanders 10,30, Doré 15,70. Meerlanders 11,30—12,10 en Alfa 10,30- 11; 5700 kg slabonen 33—40; 1600 kg rode kool 44,20; 1000 kg zilvernep 38,50. Besommingen van Woensdag: IJm 71 „Bloemendaal" f 9580, IJm 54 „Limbur- gia" f 16280, 1 trawler f 23.600, IJm 208 f 4450, KW 51 f 4300, KW 84 f 2270, KW 162 f 2017, KW 7 f 4347, KW 37 f 1100. Aanvoer 5880 kisten. Prijzen per 1 kg! heilbot 2.90—2,60; tong: gr. 4.10—3.70, grm. 2.36—2.14, kim, 2.40—2.20, kl. X 2.02 -1.94, kl. II 1,60—1.44; tarbot I 2.80— 2.60 per 50 kg: tongschar 57; schol: kim. 47—43, kl. 1 29—21, kl. II 20—8; schar 17.5011; bot 98; v. haring 16 12; makreel 12.5010; schelvis: gr. 51 —28, grm. 43—25, kim. 33—24, kl. I 31 —23, kl. II 23—8; wijting 13—8; gul: gr- 26—18, mid. 16—13, kl. 12—8; kl. haal 25 per 125 kg: gr. kabeljauw 156—58; gr. koolvis zw. 77—50.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2