De finalisten dienden zich aan Zesmaal gearresteerd om één maal levenslang uit te zitten De Njord-vier uitgeschakeld Rhee denkt nog aan oprukken naar Noord-Korea Verplicht medisch onderzoek vóór het huwelijk ongewenst Snelle tijd van Tine van Brenk op de 400-rn vrije slag NAUMANN De Ronde van België Alex Wunnink wordt Dinsdag begraven De zwemkampioenschappen te Nijmegen Alkmaarse Tine Tenkink in de eindstrijd ROOD OF WIT Het Arol-tornooi begint op 23 Augustus Elliott wordt te Utrecht geopereerd Voetbalbond N.-Guinea DE RONDE VAN KROATIË Stoffelijk overschot wordt opgebaard in „Carré" Begin September: De beslissende slag op Schouwen Menadonees gepakt in Maassluis Overige Nederlanders in herkansing Parlementaire commissie in Hollandia Maar eerst de politieke conferentie afwachten „De Lentse Lus Faillissement aannemer aangevraagd Jongen door aanhang wagen overreden Antwoord op een reeks vraagpunten ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 (Telefonisch van onze sportredacteur) flIJMEGEN, Vrijdagavond. Een aantal vooruitstrevende Nijmegena ren is er in geslaagd de Keizer Karelstad de laatste maanden in de publieke belt^gstelling te plaatsen. De luchtmachtfeesten en het grote Vierdaagsefestijn worden thans gevolgd door de Nederlandse zwem kampioenschappen, welke vandaag in het fraaie zwembad bij de Goffert zijn begonnen en het waterpololornooi om de Trofeo Italia. Nijmegen dus van 14 tot en met 22 Augustus zwemstad? Wat de Nijmegenaren betreft zeker niet, want zwemmen en tvaterpolo interesseert hen maar matig en de publieke belangstelling zal de komende dagen dan ook van buiten de stad moeten komen. nE SERIES voor de finale van de na- tionale zwemkampioenschappen zijn gewoonlijk weinig attractief. De wed strijden van vandaag hebben daarop geen uitzondering gemaakt, niettegen staande het feit dat wij enkele interes- sane notities kernden maken. Niet dat de strijd in de verschillende series spannend was, integendeel, want de nuchtere cij fers van de chronometers, hebben dui delijk gemaakt dat straks bij de finales betere tijden kunnen worden gemaakt. Tine van Brenk bijvoorbeeld liet op de 400 meter vrije slag een tijd van 5.25.8 noteren. Ruim 3 seconden sneller dan de tijd waarmee Geertje Wielema in 1952 Nederlands kampioene werd. Toen Geertje Wielema in dezelfde serie na 400 meter tegen de bassinrand tikte, bleef de chronometer crp 5.34.8 staan. Een belangrijk verschil dus, waarbij echter in aanmerking moet worden ge nomen, dat Geertje, die over zeer veel ervaring beschikt, zich zeker niet leeg heeft gezwommen. Toch konden wij ons niet aan de indruk onttrekken dat er iets aan haar zwemmen haperde. Nog altijd is haar stijl ideaal, glijdt zij soe peler door het water dan ieder ander, maar vergissen wij ons niet dan mist ze juist dat tikkeltje vechtlust dat haar de titel moet bezorgen. Voor een prettige verrassing zorgde het Alkmaarse meisje Tine Tenkink. Zij zwom in dezelfde serie als Tine van Brenk. Ruim 250 meter kon de Alk maarse het tempo van de jeugdige Rob- benzwemster volgen, na het derde keer punt moest zij echter afhaken, maar haar 5.39.6 was ruimschoots voldoende voor een tweede plaats in deze serie., en een plaats in de finale. Een eervolle zelfs, want ze staat vierde achter Tine van Brenk, Tonny Peters die met 5.33.4 zelfs sneller bleek dan Geertje Wiele ma. Met dit viertal zullen Ria Vonk (5.41.7) en Annie Homan (5.54.6) de be slissende strijd om de 400 meter titel leveren. Aanvankelijk zou Piet ten Thije met op de deelnemerslijst voorkomen. Hy kwam echter wel, maar helaas misten wij Joris Tjebbes. Na de kampioenstitel op de 1500 meter dus ook een overwin ning op de 400 meter voor Ten Thije? Het kan zijn, maar Willemse, de ex- DAWer, is een zeer ernstige rivaal. Willemse kwam in zijn serie tegen Ten Thije uit Zij aan zij heeft dit tweetal achtmaal de zware vy'ftig meter-baan afgelegd. Willemse won met handslag in 4.56.2. Een uitstekende prestatie voor al als men weet dat Ten Thije het vo rige jaar kampioen werd in 4.58.1. In ieder geval staat vast dat of Ten Thije of Willemse de titel in de wacht zal slepen. De andere finalisten Ingenluyff (5.12.4), Kayser (5.10.1), de Jonge (5.03.8) en Lamme (5.13.0) zullen dit tweetal geen strobreed in de weg kun nen leggen. Een nieuw nummer op deze zwem kampioenschappen is de estafette 4 x 100 meter wisselslag dames. De ploeg van de Rotterdamse Dameszwemclub (Jopie van Alphen, Jannie Garritsen. C. Homs en Verstappen) noteerde met 5.32.2 de snelste tijd. Stenders pupillen (de Robben-meisjes Dikkie van Ekris, Elly de Graaf, Tonny Hom en Tine van Brenk) kunnen echter sneller dan de 5.34.2 die zij lieten noteren en wij kunnen Zondag tussen deze twee teams een spannende strijd verwachten me. als outsider het Hilversumse H.Z.C. dat met Geertje Wielema, Jannie Welling. Alie Mijnema en Elly Wielema, sterke troeven in handen heeft. Vandaag no teerde dit kwartet 5.35.6, maar ook deze tijd is voor verbetering vatbaar, ue overige finalisten op dit nummer zijn: HDZ 5.35,6, ADZ 5.42.0, DZV 5.45.5. Op de 100 meter vrije slag jongens kwamen twee zwemmers van de tong Noord-Holland boven het IJ uit. Koe man van Nereus en Kloek van D.A.W. Zij kwamen niet in aanmerking voor een plaats in de finale, hetgeen overi gens geen verwondering hoeft te ver wekken, want de snelste zwemmer J. de Jong (LZO) noteerde 1.04.0 en de 1.8.7 van Ran was nog nauwelijks vol doende voor een plaats in de finale. Met De Jong en Ran kowen in de eind strijd Hoogveld 1.05.5; Keyzer 1.06.6, Muller 1.07.0 en v. d. Klashout 1.08.4. De finalisten voor de overige adspiran- tennummers zijn: 100 meter vrije slag meisjes: Florence Peters 1.10.7; Hetty van Balkenende 1.10.8; Emmy Wielema 1.12.6; Els van Grinsveen 1-13.8; Tine Tenkink 1.13.9 en Tine van Brenk 1.14.5. Jopie van Alphen noteerde dezelfde tijd als laatstgenoemde, doch de trainster van RDZ, mevrouw Braun, had bezwaar tegen het overzwemmen tussen haar pupil Jopie van Alphen en Tine van Brenk voor de zesde plaats van de finale. Zij vond Jopie hiervoor te jong, zodat Tine van Brenk els zesde in de finale is geplaatst. 100 meter rugslag jongens: Korteweg 1.11.0; Niemoeller 1.18.7; De Grave 1.195; Van Wingerden 1.19.8; Uitenhuis 1.20.6 en Van der Wetering 1.21.8. 100 meter rugslag meisjes: Eefje de (Telefonisch van onze sportredacteur) NIJMEGEN, Vrijdagavond. Mor gen Zaterdagzal het bestuur van de Europese Zwemliga, de L.E.N., beslissen of de waterpolo- wedstrijden om de Trofeo Italia met een witte, dan wel met een rode bal zullen worden gespeeld. De verlichting van het Goffert- bad door middel van lichtmasten met TL-buizen en een onder wa terverlichting afkomstig uit het Sportfondsen-bad te Eindhoven, ts, naar de voorzitter van de K.N. Z.B., de heer Jan de Vries, ons vandaag mededeelde, in orde. Vanavond hebben de Neder landse waterpolospelers geoefend, met een rode en een witte bal, waarbij spelers zowel als toe schouwers de voorkeur gaven aan een witte bal. De L.E.N. zal morgen tevens een beslissing nemen inzake het ver zoek van de K.N.Z.B. om naast de heer G. Voogd als tweede Neder landse scheidsrechter voor het waterpolotornooi de heer H. G. de Kok aan te wijzen. De achtste etappe van de Ronde van België voor onafhankelijken, van Seilles naar Couvin (191 km) werd gewonnen door de Fransman Wisinsky in 5 uur 17 min. en 12 sec. Tweede werd de En gelsman Maitland in 5.17.17 vóór de Belgen Amelynck, Guldemondt en Grondelaers. die dezelfde tijd noteerden als Maitland. Het algemeen klassement na de 8ste etappe luidt: 1. Wyckstandt (Belg.) 36.36.18; 2. Declercq (Belg.) 36.40.10; 3. Guldemondt (Belg.) 36.42.16; 4. Se- rena (It.) 36.42.23; 5. Amelynck (Belg.) 36.43.53. De eerste ronde van het 31ste Arol- bekertornooi zal Zondag 23 Augustus ge speeld worden op het terrein van AFC te Amsterdam. De loting had het vol gende resultaat: 11 uur: Excelsior— AFC; 12.20 uur: Watergraafsmeer— EBOH; 13.40 uur: Zeeburgia—Ensche- dese Boys; 15.00 uur: Heerenveen— VSV. Jimmy Elliott, de vroegere kampioen van Zuid-Afrika in het middengewicht die de ring vaarwel heeft moeten zeggen we gens een aandoening van het netvlies, zal dezer dagen per vliegtuig naar Nederland vertrekken om een operatie te ondergaan. Hij zal zich te Utrecht onder behandeling stellen van een beroemd specialist in oog ziekten. Boer 1-20.2; Alie gegaar 1.21.0; Nannie van Seventer 1.21.8; Jopie van Alphen 1.22.6; Jannie Rubens 1.24.4 en Leyda Binsbergen 1.25,4, Te Hollandia is de „Voetbalbond Nieuw Guinea" opgericht. Voorzitter is de heer C. de Korver en secretaris de heer W. E. Tausent. De bond onder houdt contact met de KNVB. De eerste stedenwedstrijden zullen in October van dit jaar worden gespeeld. De zesde etappe van de Ronde van Kroatië voor amateurs, van Bied naar Ljubljana, een ploegentijdrit over 55 km, werd gewonnen door de Duitser Reitz in 1 uur 16 min. en 40 sec., die zich hiermede tevens van de eerste plaats in het algemeen klassement ver zekerde. De Zuidslaaf Petrovic bezet thans in de algemene rangschikking de tweede plaats. De beste Nederlander is Flor van der Weyden, die achtste is ge klasseerd. In het ploegenklassement staat België bovenaan, gevolgd door Duitsland, Zuid- Slavië, Triest, Zwitserland, Nederland, Frankrijk en Slovenië. Zoals w\j in een deel der oplage hebben kunnen melden, is gistermorgen de directeur van het Theater Carré te Amsterdam, de heer Alex Wunnink, overleden. De heer Wunnink leed reeds enkele weken aan een ziekte. Hij be reikte de leeftijd van 76 jaar. Het vorige jaar was de heer Wun nink gehuldigd in verband met zijn zilveren directeurschap van Carré. Op de jubileumdag vierde hij toen tevens zijn 75e verjaardag. Het stoffelijk overschot van de heer Wunnink zal Dinsdagmorgen in Carré worden opgebaard. Vroeg in de middag vindt de teraardebestelling plaats op de nieuwe Oosterbegraafplaats. In de komende week zal worden beslist, of het door de watersnood zo zwaar geteisterde eiland Schouwen- Duiveland nog dit jaar op de zee kan worden heroverd. Indien zich geen tegenslagen voordoen, zal het beruchte stroomgat bij de Schelphoek begin September worden gesloten. De sluiting van twee stroomgaten bij Ouwerkerk, zal waarschijnlijk deze maand haar beslag krijgen. Indien de operatie slaagt, zullen alle zeedijken op Schouwen-Duiveland voor de win ter zijn gedicht. Voor de sluiting van Schelphoek zijn 270 caissons nodig. Het definitieve herstel zal nog weken vergen. Zeer binnenkort zal de be volking van Kruiningen, zij het op eigen verantwoordelijkheid, naar haar gehavende woonplaats kunnen terug keren. Op 1 October zullen de dijken stevig genoeg zijn, om de herfststor men te weerstaan. Ir F. Q. Den Hollander heeft giste- avond voor de radio gezegd, dat de Spoorwegen door de ramp een schade post van circa 5.millioen hebben geboekt. Hierin is de bedrijfsschade niet begrepen. MEISJE VAN NIEUWKOOPSE DRIELING OVERLEDEN Het meisje Clara van de Nieuwkoopse drieling Vervoren, welke Woensdag in het Sint Elisabeth-ziekenhuis te Leiden werd geboren is overleden. Zij werd het laatst geboren. In Juli 1940 werd H. de P., een Christen-Menadonees van Nederlandse nationaliteit, te Surabaja gearresteerd onder verdenking betrokken te zijn geweest bij een moord op een wedu we. Bij de inval van de Japanners was hij nog steeds in voorlopige hech tenis zonder dat zijn zaak was be recht. Nadat hij aanvankelijk door de Japanners op vrije voeten was gesteld, werd hij enkele maanden later weer in hechtenis genomen en in Oc tober 1942 door de landrechter te Surabaja tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De republiek Indo nesië verleende hem in 1946 gratie, maar liet hem kort daarop weer ar resteren omdat hij geen Republikeins staatsburger wilde worden. Door Ne derlandse militairen werd hij bevrijd, maar het verhaal wordt eentonig korte tijd later werd hij in Surabaja Een vergissing is de dames-acht van De Vliet bij de Europese roei kam pioenschappen te Kopenhagen bijna, fataal geworden. In de mening, dat zij de finish reeds gepasseerd waren, lieten de Nederlandse dames de boot uitlopen. De Engelse tegenstandsters liepen daardoor snel in, doch ge lukkig herstalden onze roeisters op het laatste ogenblik haar fout. Op de voorgrond de acht van De Vliet tijdens het ogenblik dat men de rie men liet rusten. De vier met stuurman van Njord is gisteren voor de Europese kampioen schappen te Kopenhagen uitgeschakeld. In de tweede repechage eindigde de Leidse ploeg in een tijd van 7.09.8 als derde achter Noorwegen (7.02.2) en Frankrijk (7.06.2). Ook de prestaties van de overige Nederlandse deelnemers wa ren niet grandioos. De twee met stuur man van Minerva en de twee zonder stuurman van Het Spaarne krijgen ech ter nog via de herkansingsraces de ge legenheid zich in de finale te plaatsen. Hetzelfde is het geval met de skiffeur Van Mesdag. De Minerva twee met stuurman, be staande uit Dutry van Haeften en Fon- tani, had een slechte start, verloor on middellijk terrein op de Fransen en Denen en kwam als derde aan. Toch wekte het roeien van het Nederlandse tweetal wel vertrouwen, zodat men met belangstelling de strijd in de repechages tegemoet ziet. Van Mesdag legde zich reeds by voorbaat bij een nederlaag neer. De Rus Tukalov is een klasse be ter, zodat het een nodeloze krachtsver spilling was geweest als de Hilversum mer een poging had gewaagd de Rus te benaderen. Tukalov, die rechtstreeks op een Europees kampioenschap afste vent, werd eerste, gevolgd door de Pool Kocerka en als derde Van Mesdag. De tweede heat van de twee zonder stuur man bracht de Spaarne-cracks Gitz en Blom tegen België, Hongarye, Saarland en Zweden in de baan. De Belgen ble ken te sterk voor de jonge Haarlem mers, maar de overige ploegen moesten voor Het Spaarne capituleren. Gitz en Blom krijgen vandaag een nieuwe xans tegen de Duitsers en de Zweden. weer in de gevangenis gezet, om hem verder zyn levenslange gevangenis straf te laten uitzitten, hoewel alle bescheiden over zijn proces verloren waren gegaan. In December 1951 stel de men hem op transport naar Neder land, waar hij in Januari 1952 in de gevangenis te Rotterdam werd inge sloten op last van de Officier van Justitie aldaar. De P. deed hierna de staat een civiel proces aan en vorderde dat men zün insluiting ongedaan zou maken. De rechtbank te Rotterdam wees zün vor dering toe, maar in hoger beroep ver nietigde het Gerechtshof dit vonnis. Tenslotte heeft de Hoge Raad het tegen dit arrest door De P. ingestelde cassatieberoep verworpen. De P. heeft zich na deze uitspraak van de Hoge Raad, die in Mei jj. is gedaan, schuil weten te houden, tot hy gisteren in Maassluis kon worden gearresteerd. Gistermorgen is de parlementaire commissie, die Zondagavond per vlieg tuig uit Nederland is vertrokken, op het vliegveld van Hollandia aangeko men, waar zü o.m. werd begroet door de gouverneur van Nieuw-Guinea, de heer J. van Baal. De commissie zal tot Dinsdag in Hollandia blijven, waarna zy doorreist naar Biak. De 19e Augus tus zal een bezoek worden gebracht aan de wisselmeren. De reis verloopt daarna via Seroei naar Manokwari, waar de commissie drie dagen zal ver blijven. Fakfak, Sorong, Steenkool en Mrauke zijn de volgende plaatsen, die de commissie zal bezoeken. Op 1 Sep tember keert de commissie in Hollan dia terug, alwaar zij nog drie dagen zal vertoeven alvorens naar Nederland terug te keren. (Advertentie Ing. Med.) [)E ZUIDKOREAANSE president, Syngman Rhee, heeft in een te Seoel bij gelegenheid van de vijfde verjaardag van Zuidkorea's on afhankelijkheid gehouden rede ge zegd, dat hij besloten heeft de plan nen ter hereniging van Korea door geweld voor enige tijd op te schor ten en het te proberen met de methode van de Verenigde Naties van regeling door middel van een conferentie. Het is echter Zuid korea's „wens en bedoeling om zo Verschillende schuldeisers van de Nij meegse aannemer, die zich belast had met de werkzaamheden aan de „Lentse Lus", en die vorige week niet langer in staat bleek de lonen der arbeiders te be talen, hebben diens faillissement aange vraagd. Als het faillissement wordt uit gesproken, zal de Rijkswaterstaat het werk opnieuw aanbesteden. De arbeiders zullen zich thans niet meer op het werk melden. Donderdagavond, toen vele wielrij ders zich op de Jansweg te Haarlem in noordelijke richting begaven, is het stuur van de fiets van de 14-jarige jongen D. J. A. te Haarlem in aanra king gekomen met een hem passeren de aanhangwagen van een vrachtauto. De jongen viel voorover en werd door één der wielen van de aanhangwagen overreden. Hij was op slag dood. Dit is het tweede ongeluk binnen een week te Haarlem, waarbij een jeugdige wiel rijder door een aanhangwagen werd overreden. DRIJVENDE MIJN De scheepvaart is gisteravond gewaar schuwd voor een drijvende mijn, welke op 16 mijl ZZW van Texel in zee werd gesignaleerd. spoedig mogelijk naar het Noorden op te rukken" De stryd om Korea, aldus Rhee, is thans van de militaire naar de politie ke sfeer overgebracht maar het blijft de kritieke strü'd voor de vermijding van een nieuwe wereldoorlog. Omwille van de vriendschap, vooral met de Ver. Staten, was besloten de eigen plannen voor enige tyd op te schor ten. „De Noordkoreaanse broeders moesten daarom, met begrip voor de situatie, nog enige tijd blijven volhar den en de ontberingen blijven dulden, ofschoon de Zuid-Koreanen zich er ten volle van bewust zijn, dat hun geeste- ïyke verknochtheid en officiële ver plichting nauwelijks toelieten de uit eindelijke redding nog enkele maan den uit te stellen." Volgens Rhee was de vraag, waar het bij de politieke besprekingen om ging, deze: Wanneer en hoe de com- munistisch-Chinese strijdkrachten uit Korea zouden worden teruggetrokken. In tegéhstelling met de V.S. zijn Engeland en enkele andere Westerse landen van mening, dat de Sovjet- Unie en India moeten worden toe gelaten tot de over het lot van Korea te houden politieke conferentie. De VS zouden deze bijeenkomst willen houden in de gedemilitariseerde zone van Korea. Als andere conferentieoor den zyn o.a. genoemd Genève, Nieuw Delhi, Singapore, Colombo, Macao en Bandung. Sir Winston Churchill heeft gisteravond naar aanleiding van enige critiek een verklaring uitgegeven n.a.v. het tekenen van de waarschuwing der zestien landen aan de communisten. Hij zei, dat deze verklaring het beste middel was om de strijdkrachten van de V.N. tegen een verraderlijk ver breken van het bestand te bescher men. Het betrof hier alleen een niet- uitgelokt verbreken door de commu nisten. Het ligt niet in de bedoeling haar toe te passen als Zuid-Korea het bestand zou schenden. Dan is Enge land gemachtigd het gehele vraagstuk te herzien. De uitwisseling van gevangenen bü Panmoendjon werd gisteren voortge zet. De regering staat afzydig tegen- de suggestie, om voor mensen die een huweiyk willen aangaan, een genees kundig onderzoek verplicht te stellen aldus wordt gezegd in het antwoord van de 'egering op een reeks vraag punten. die zijn voortgekomen uit de Tweede Kamer. Dit afwyzende stand punt van de regering houdt niet in dat zy het belang van een geneeskun dig onderzoek vóór «het huwelijk niet "•"•erkent Het bU de wet verplicht stellen van een zodanig onderzoek acht men echter te vèr gaan. Wel heeft de minister van Justitie zyn standpunt omtrent enkele onderde len van het nieuwe Burgerhjk Wet boek gewüzigd. Zo meent de minister dat de inschryving van het merk als rechtsgevolg behoort te hebben, dat de inschryving geldt als een gebruik van het merk, en dat de inschrüving belet, dat zij, die daarna voor waren van de zelfde soort hetzelfde merk zouden wil len gebruiken, zich op onbekendheid met het recht van de eerste gebruiker kunen beroepen, wanneer na de in schrijving twee jaar zonder betwisting van het recht op het merk zyn verlo pen. Het is gewenst aan verenigingen zonder rechtspersoonlijkheid een ver mogen. afgescheiden van dat der leden toe te kennen. Dit vermogen zal echter geen andere goederen dan lichamelyke, roerende zaken en vorderingen op de leden kunnen bevatten. Voor schulden der vereniging moeten de bestuurders, behalve persoonlijk, ook in hun kwali teit kunnen worden gedagvaard. Het vermogen van de vereniging moet niet dor erfstellingen of legaten kunnen vorden vermeerderd. De wet make in het huwelijksgoede- enrecht en het erfrecht geen onder scheid tussen eerste en tweede of ver dere echtgenot. (Vervolg van pag. 1) ^AUMANNS volgende openbare op treden is voor morgen in Hannover aangekondigd. Wanneer hij ook daar geen kans krijgt het woord te voeren, dan zou hy voor zijn campagne vrij wel worden teruggedrongen tot die Noordduitse gebieden, waar de voor malige nazi's in het politieke leven weer de boventoon voeren. In een van die districten, Diepholz nabij Bremen, is Naumann candidaat gesteld voor de Bondsdag. De politieke verhoudingen zijn daar van die aard, dat men daar de man, die Hitier tot in de bunker der Berlijnse rijkskanselarij terzijde stond, een grote kans op rechtstreekse verkiezing geeft. Dit is namelijk een van die gebie den, waar de inmiddels verboden So cialistische Rijksparty vorig jaar de meerderheid der kiezers achter zich had De Duitse Rijkspartij is door de toetreding van Naumann plotseling geworden tot een soort navolgster van de Socialistische Rijkspartij en men vreest, dat zy het grootste deel der neo-nazistische elementen in Noord- Duitsland tot zich zal trekken. Nu Naumann het stuur van deze partij in handen genomen heeft, zal het waarschynlijk uiterst moeilijk val len om haar evenals de vroegere SRP te verbieden. Naumann is nl. een ge slepen politicus, die in al zijn rede voeringen de huidige democratische staatsorde erkent, ook al voegt hy daar meestal aan toe, dat er aan de vormen dezer staatsorde nog wel een en ander veranderd dient te worden. Naumann manoeuvreert met uiter ste omzichtigheid en zal zich naar het zich laat aanzien geen woord laten ontvallen, waarop een verbod van zijn party zou kunnen worden gegrond

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3