Militaire staatsgreep in Perzië mislukte volkomen Boerderij te Andijk werd prooi der vlammen Sultan van Marokko werd als geestelijk leider vervangen Binnen zes maanden een Duitse vredesconferentie Regering bestudeert plan van vakbondleider Jouhaux Schipper Klaas Tot vermist en waarschijnlijk verdronken Sjah en gemalin per vliegtuig naar Bagdad gevlucht Zijn neef Ben Arafa werd tot ,,Imam uitgeroepen Eerste voedselactie beëindigd Rood-China in V.N., dan Amerika er uit Touringcar gekraakt Ernstige onlusten het gevolg Spoorwegramp nabij Manchester Onrust in Archipel blijft nog groot Buitenlands bezoek vertoonde toename Maandag 17 Aug. 1993 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1216 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nieuwe uitreiking in Berlijn voorbereid Senator Knowland: Twee Britse straaljagers in botsing Lijfwacht van Mossadeq kreeg argwaan Hemelvuur greep om zich heen Drie gezinnen werden dakloos Zeventien personen gewond Sovjet-nota aan de Westelijke Drie DE STAKINGEN IN FRANKRIJK Lichte verbetering bij PTT en Spoorwegen WEERBERICHT Tien dodenbijna zestig gewonden Verslagenheid op Terschelling Brandaris"kwam terug zonder schipper Sukarno sprak op ach tste verjaardag Republiek Duitsers staan geboekt als record-slapers ARK GEZONKEN OP HET IJSELMEER Jongeman te Opmeer door stroom gedood Nieuwe overstromingen in Japan Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgiron timmer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN Advertenties 16 ct p m m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 wooi den f l.— elk woord mee: 8 cent Abonnementen; per kwartaal 605, pel maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 QM DE PERZISCHE HOOI'DSTAD TEHARAN is gislcren een cordon van tanks getrokken, nadat premier Mossadeq in de nacht van Zaterdag op Zondag een poging van de gardetroepen van de Sjah tot een militaire staatsgreep had neergeslagen. Troepen met gevelde bajo net patrouilleren door de straten van Teheran. De jonge Sjah, die dik wijls in conflict is geweest met Mossadeq, is gisteren per vliegtuig ge vlucht en in Bagdad aangekomen in gezelschap van zijn echtgenote, koningin Soraja, en een aide-de-camp. Leden van de keizerlijke garde hadden des nachts de minister van Buitenlandse Zaken, dr Fatemi, de minister van Arbeid, Alemi en enkele andere vooraanstaande aanhan gers van Mossadeq van hun bed gelicht en naar het paleis van de Sjah overgebracht. Toen de oficieren poogden ook premier Mossadeq te overrompelen, kreeg diens lijfgarde echter argwaan en werden de op standelingen gearresteerd. De eerste levensmiddelcnactie ln Berlijn is Zondagavond geëindigd. In het geheel zün meer dan twee en een half millioen pakketten uitgereikt aan Oostduitsers en Oostberlljners. De actie was aanvankelijk bedoeld voor veertien dagen, doch zij werd twee maal verlengd. Inmiddels wordt reeds een tweede actie voorbereid. Op deze laatste dag zijn tachtig Oostduitsers, die met levensmiddelen pakketten uit West-Berlijn terugkeer den, aan de grens van de Amerikaanse sector door de Oostduitse volkspolitie aangehouden. Toen de mensen wei gerden de pakketten af te geven, wer den zij in vrachtauto's weggevoerd. De republikeinse senator Knowland heeft Zaterdag op een vergadering van partijleiders in Californië verklaard, dat hij, bij een eventuele toelating van communistjsch China tot de Verenig de Naties, zijn uiterste best zal doen om de Verenigde Staten uit de orga nisatie te krijgen. „Indien andere landen voor de toe lating van communistisch China stem men, zal ik een resolutie ter onmid dellijke goedkeuring van het Congres indienen, waarin in feite zal worden gezegd, dat op de dag dat Rood-China in de V.N. komt, de Verenigde Staten deze zullen verlaten", aldus de senator. Zondagmorgen zijn twee Britse Meteor-straaijagers, welke deelnamen aan de oefening „Momentum", op 25 mijl ten Noorden van de Franse haven stad Le Havre met elkaar in botsing gekomen. De bestuurders van de toe stellen, welke in zee stortten, kwamen om het leven. HE LEIDER van de opstandige bewe- ging, kolonel Nassiri, trok Zater dag, na de twee ministers te hebben gearresteerd, met vier vrachtauto's vol gardesoldaten, die gelegerd waren -in het zomerpaleis van de Sjah even bui ten Teheran, en twee pantserauto's naar de ambtswoning van premier Mossadeq, die hij te spreken vroeg, zogenaamd om deze een brief te over handigen. De lijfgarde van de eerste minister kreeg echter wantrouwen en nam de kolonel gevangen. Hierdoor konden zonder bloedvergieten ook de overige opstandelingen in het zomer verblijf van de Sjah in hechtenis wor den genomen. Hun gevangenen werden bevrijd. Kolonel Nassiri bevindt zich thans in de militaire gevangenis te Teheran. De Sjah en zijn echtgenote hadden op hun vlucht naar Bagdad slechts twee volgepakte tassen bij zich. Na aankomst op het vliegveld van Bagdad werd de Sjah door de regering van Irak een speciale woning ter beschik king gesteld. Hij vroeg de regering ver lof enige dagen in Irak te mogen blij ven, alvorens naar Europa door te rei zen. De Sjah heeft geen afstand van de kroon gedaan. Hij werd in 1941 door de geallieerde bezettingsmogendheden op de troon van Perzië geplaatst. Jonge leden van de partij van de derde macht, die premier Mossadeq steunt, bevolkten de straten van Tehe ran en riepen, dat Mossadeq de over winning had behaald. Generaal Fazoella Zahedi, oud minister van Binnenlandse Zaken, dia reeds verscheidene malen is gearres teerd wegens samenzwering tegen Mos sadeq en zich thans schuil houdt, heeft verklaard, dat hij de wettige eerste mi nister is. In een geheime bijeenkomst; in de buurt van Teheran heeft hij foto- copieën van een keizerlijk decreet aan de pers doen toekomen, waarin de Sjah hem tot eerste minister als opvolger van Mossadeq zou hebben benoemd. DE SJAH VAN PERZ1E ....Gevlucht.... yiJDENS het onweer dat Zondag nacht, omstreeks half een hoven West-Friesland losbarstte, werd een boerderij in de Bangert te Andijk, be woond door de families J. en L. Buis, alsmede Stavenuiter, door het hemel vuur getroffen. De zeventien personen die in deze boerderij woonden, konden zich allen in veiligheid stellen. Zij zijn echter dakloos. l/ORT na het rampspoedig gebeuren arriveerden de brandweren van An dijk en Wervershoof, die met kracht het vuur bestreden. De boerderij brandde geheel af. Ook de Enkhuizer brandweer, die gealarmeerd was, ver scheen op het terrein van de brand, doch behoefde geen assistentie meer te verlenen. De boerderij stond een flink stuk van de weg verwijderd en het pad dat er heen leidt, was te smal voor Tussen Brussel en Leuven is Vrij dagnacht een autobus, waarmee leden van de personeelsvereniging van de dienst van Wederopbouw en Volks huisvesting uit Maastricht, een reis maakten, door een Belgische vracht auto gekraakt. Vijftien passagiers, als mede de chauffeur, werden gewond. De nog biina nieuwe touringcar werd geheel vernield. De ambassades van de Verenigde Staten, Frankrijk en Engeland te Mos kou hebben van de Russische regering een nota over Duitslands hereniging ontvangen, waarvan de tekst heden in de Prawda en de Izvestia werd gepu bliceerd. De volgende punten worden in de nota voorgesteld: 1. Bijeenroe ping van een vredesconferentie binnen zes maanden, met delegaties van alle belanghebbende partijen, inclusief Duitse afgevaardigden. RE FRANSE vakbondleider Jou haux heeft gisteren premier Laniel een plan voorgelegd om de situatie, welke door de stakingen is ontstaan, meester te worden. Het plan, dat een gemeenschappelijke basis inhoudt voor besprekingen met de stakingsleiders, is door Verwachting tot hedenavond: DROOG WEER Zonnig en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Zuidwest Iets hogere middagtem- peraturen dan gisteren. Dinsdag: Zon op 5.28, onder 19.58 Maan op 15.30, onder 22.40. Laniel en enkele van zijn minis ters in studie genomen. Zaterdag heeft Laniel besprekingen gevoerd met leiders van de socialistische vakverenigingen om tot een op lossing te komen. Een woordvoerder van de regering heeft gisteren verklaard, dat de toe stand aan het stakingsfront nauwelijks is veranderd, hoewel er een geringe verbetering valt te constateren bij het Pafijse vervoer, de PTT en de spoor wegen. Bij de mijnen is de toestand ongewijzigd. Dertig procent van de treinen van de Parijse ondergrondse rijdt thans weer, maar de busstaking biijft nog in volle omvang voortduren. Ook de internationale treinverbinding van Luxemburg naar Bazel door Oost- Frankrijk wordt weer onderhouden, zij het met grote vertraging. De Franse douane-beambten hebben Zaterdag het werk weer hervat, doch zij werken thans precies volgens de instructies, zodat de inspectie bijzonder veel tijd in beslag neemt. In Parijs hebben straatvegers de stad weer een ander aanzien gegeven, sinds zij Za terdagmorgen het werk hebben hervat. JN MAROKKO zijn dit weekeinde ernstige ongeregeldheden ontstaan, nadat Zaterdag 350 Marokkaanse leiders onder leiding van de Pasja van Marrakesj hadden besloten de huidige sultan als geestelijk (dus r.iet als staatkundig) leider te vervangen door zijn neef Moelai Mo hammed Ben Arafa en deze laatste door hen was uitgeroepen lot ,.Imam", het hoofd der Marokkaanse gelovigen. Gisteren heeft de Sul tan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Joesoef, een verklaring uitge geven, volgens welke hij de enige souverein van Marokko en zijn enige geestelijke leider is en blijft. De Sultan zei, dat meer dan 350 millioen Mohammedanen in hun hart „de ketterij, die Zaterdag door de op standelingen van Marrakesj is bedreven'', veroordelen. Hij sprak voorts de hoop uit, dat de Franse regering de huidige toestand zou kunnen oplossen. |"VE UITROEPING van Ben Arafa tot ..Imam" geschiedde door de Pasja van Marrakesj, een van de voornaam ste critici van de Sultan, en door twaalf leden van het hoge comité van Pasja's en Kaids, na een vier uren du rende bespreking met de Franse resi dent-generaal, generaal Guillaume. 2. Vorming van een voorlopige re gering voor geheel Duitsland en vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De voorlopige regering dient gevormd te worden door afgevaardigden van de Oost- en Westduitse parlementen. Zij dient de plaats in te nemen van de bestaande afzónderlijke regeringen voor Oost- en West-Duitsland. Zou dit op het ogenblik moeilijk blijken, dan zou de voorlopige regering naast de rege ringen van Oost- en West-Duitsland kunnen bestaan, doch in het eerste stadium slechts beperkte bevoegdhe den bezitten. Westelijke diplomaten te Washing ton menen, dat het voorstel zich laat aanzien als een stap om de komende verkiezingen in West-Duitsland te be ïnvloeden en te zelfder tijd vorderin gen van westelijke plannen voor een Viermogendhedenconferentie over de Duitse hereniging, eind September, op te houden. Het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken gaf voor alsnog geen commentaar op de nota. Molotov heeft gisteren de Oostduitse regering uitgenodigd voor een bespre king van „belangrijke vraagstukken, welke de Sovjet-Unie en Oost-Duits- land betreffen", op 20 Augustus. Deze bespreking houdt direct verband met hetgeen er in de nota aan de Weste lijke Drie is gezegd. Bij een ernstige treinbotsing ander halve kilometer buiten Manchester zijn Zaterdagmorgen tien personen gedood en negenenvijftig gewond. Een stoomtrein en een electrische trein kwamen op een viaduct met el kaar in botsing. Een van de rijtuigen, vol met passagiers, stortte van het via duct in de twintig meter lager gele gen rivier de Irk, welke echter ter plaatse niet diep is. Verscheidene an dere rijtuigen ontspoorden en werden ernstig beschadigd, de eerste wagon van de stoomtrein werd tegen een wand van het viaduct verpletterd Le oorzaak van de botsing is nog niet be kend. Naar verluidt behben de Franse autoriteiten tevergeefs gepoogd de Pasja van Marrakesj. die een krachtig voorstander is van de Frans-Marok kaanse vriendschap, van deze stap te rug te houden. Hij en zijn volgelingen zeggen, dat de Sultan de Islam, waar van hij de meest nauwgezette uitvoer der moet zijn. heeft geschonden, door de Marokkaanse nationalistische partij „Is Tiqlal" te steunen. Ben Arafa, de nieuwe leider der Marokkaanse gelovi gen. staat eveneens bekend als een voorstander van de Frans-Marokkaanse vriendschap. Bij de ernstige onlusten, die volgden na de uitroeping van de nieuwe „Imam", werden in Marrekesj twee Franse en twee Marokkaanse politie mannen. alsmede twee Marokkanen, die tegen het besluit betoogden, ge dood. Vijftien personen werden ge wond. toen de politie het vuur opende op de betogers, en veertig werden ge arresteerd. In Casablanca werden bij betogingen, gericht tegen de Pasja van Marrakesj. elf personen gedood en acht gewond Te Oejda. in Oost-Marokko. kwamen zestien personen bij inciden ten om het leven. In de omgeving van Casablanca werd een Marokkaanse sergeant doodgestoken en een tweede militair gewond. MELK IN GRONINGEN DUURDER EEN CENT Met ingang van vandaag is de melk prijs in Groningen met één cent om- hooggegaan. Ook melkproducten zul len daardoor duurder worden. ff (Van één onzer redacteuren) ER heerst diepe verslagenheid op het eiland Terschelling, sinds gistermiddag Klaas Tot, schipper van de reddingboot „Brandaris" van de voorplecht van zijn zeil boot in het water is gevallen en naar alle waarschijnlijkheid ver dronken. Wanhopig heeft men in het Schuitengat, waar het ongeluk plaats vond, gezocht met een vliegtuig, scheepjes van het loods wezen en met Tots eigen redding boot, de Brandaris.... Zonder resultaat. Gisteravond om tien uur heeft men de hoop om Tot nog te redden, opgegeven. LIET drama heeft zich als volgt afge- speeld. Klaas Tot was met twee badgasten in zijn eigen zeilsloep de Waddenzee op gevaren. Om half vier, toen Tot op de voorplecht van zijn scheepje was, maakte de sloep een onverwachte beweging, waardoor de schipper te water gleed. De twee bad gasten, gooiden de drenkeling een roei riem toe, die Tot /ist te grijpen De drenkeling riep de badgasten nog toe het zeil te strijken. De sterke stroom sleurde de schipper echter mee De twee badgasten, zelf geen zeilers, kon den niets anders doen, dan trachten Drie kwartier later pikte een motor boot hen op. Zo spoedig mogelijk werden er red dingsploegen uitgestuurd, onder meer per vliegtuig, oen Mitchell, die van Valkenburg opsteeg. Hoe men echter ook zocht, men vond geen spoor van de ongelukkige schipper. Tot was een uitstekend zwemmer, doch het moet uitgesloten worden geacht, dat hij op eigen krachten de kust heeft kunnen bereiken. QM tien uur gisteravond, toen de duisternis elke reddingspoging tot mislukken doemde, is het zoeken ge staakt. Naar men als vaststaand aan neemt heeft de redder Klaas Tot de dood gevondende dood die hij zo menige prijs ontrukte. Groot was de ontsteltenis op Ter schelling, toen de „Brandaris", na vele uren van wanhopig zoeken, zonder zijn schipper landde. Schipper Klaas Tot is 39 jaar ge worden. Hij heeft op jeugdige leeftijd als kapitein op de sleepboten van de rederij Docksen gevaren. Reeds voor de oorlog maakte hij als „opstapper" reddingstochten met de „Brandaris" mee, waarop zijn vader, Douwe Tot, schipper was. In 1940 werd Klaas Tot tweede stuurman op de „Brandaris" en op 1 October 1950 volgde hij zijn vader als schipper op. ZESTAL COLPORTEURS MET „ALARM" AANGEHOUDEN Tegen zes Amsterdammers, die in Haar lem colporteerden met het NESB-blad Alarm", Is Zaterdag proces-verbaal op- al roeiend en wrikkend de ongelukkige I gemaakt. Enkele van de colporteurs had- te bereiken. Dit baatte echter niet. den NSB- of SS-ervaring. de motorspuit van de Andijker brand weer. Toen een kleine spuit uit het naburige Grootebroek arriveerde, viel er niets meer te redden. Een grote hoeveelheid hooi i.s eveneens verloren gegaan. De verzekering dekt de schade. Zondagmiddag kraaide de rode haan in de gemeente Reeuwijk, nabij Gouda, waar een boerderij en twee hooibergen in vlammen opgingen. De totale scha de, die gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt, beloopt ongeveer een ton. Het vijfjarig zoontje van de familie welke de boerderij bewoonde, had ach ter de hooiberg met lucifers zitten spelen. De ouders hadden zich ter ruste begeven en zij weiden door het jonge tje gewekt met de mededeling, dat de hooiberg in lichtelaaie stond. Op dat ogenblik brandde echter het achterhuis van de boerderij reeds. Overslaande vonken deden de hooiberg van een naburige boerderij eveneens vlam vat ten. De brandweer kwam met groot materiaal, en was het vuur eerst na lange en zware strijd meester In Utrecht brandde Zaterdag een woning uit, doordat kleding, die bij een gascomfoor te drogen hing, in brand vloog. De vier gezinnen die het huis bewoonden, zijn dakloos en van alles beroofd. Twee van de bewo ners liepen lichte kwetsuren op. President Sukarno heeft ter gele genheid van de achtste herdenking der proclamatie van de vrijheid, een rede gehouden, waarin met geen woord is gerept over de verhouding tot Nederland. Nieuw Guinea Is zelfs niet ter sprake gebracht. Wel wees de president er op, dat de verstoringen der veiligheid dé laatste tijd sterker en heftiger zijn geworden. Hij achtte de tijd rijp, een order uit te vaardigen aan alle machts-instrumen- ten, om de terreur de kop in te druk ken. Voorts noemde Sukarno de be wuste houding van het vroeger apa thische Indonesische volk een verheu gend verschijnsel. Hij haalde als voor beeld de demonstraties, manifestaties en resoluties aan. Gedurende de eerste drie maanden van dit jaar, is het aantal overnach tingen van buitenlandse bezoekers in ons land circa 14 hoger geweest, dan tijdens de overeenkomstige periode van 1952. Van Januari tot en met Maart bedroeg dit aantal 190.116, tegen 167.157 in dezelfde maanden van 1952. Van het aantal overnachtingen namen de Duitsers het grootste deel voor hun rekening, namelijk 16 Daarna kwa men de Amerikanen met 12 Van alle buitenlandse bezoekers logeerde 76 in hotels, logementen en pensions in de vier grote steden. De ANVV, van wie deze cijfers afkomstig zijn, acht de toename van het buitenlands be zoek verheugend, temeer daar in de eerste periode van dit jaar de waters noodramp viel. Op het IJselmeer, zes kilometer van Lemmer, is een woonark, die van Lem mer op weg was naar Amsterdam, ge zonken. Er waren geen personen aan boord van de ark, die door een sleep boot werd getrokken. Het wrak ligt in het vaarwater. Zaterdagmiddag is de twintigjarige I. Boon te Opmeer door electrische stroom getroffen en gedood. De jonge man had zijn windjack opgeperst en hij trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout waarbij hij in aanraking kwam met het koper van de stekker. Hij was op slag dood. In het gebied om Kioto, een stad op het Japanse eiland Hondo, hebben zich Za terdag opnieuw overstromingen voor gedaan waarbij tot dusver 62 mensen om het leven kwamen, bijna tweehon derd werden gewond en nog vele wor den vermist. Tot dusver kwamen bij de overstromingen in dit gebied reeds bijna achthonderd mensen om het le ven, terwijl er nog tweehemderdvijftig worden vermist Meet dan tienduizend huizen zijn reeds verwoest.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1