De bontmode voor deze winter ZORG ZONDER ZENUWEN m CHARMANTE HOEDJES VOOR IEDEREEN Zuchten in vacantietijd SASKIA Ook de bontmantel volgt de mode op de voet Zomerrecept Lekker luchtig r Klassiek en modieus DOOR Verrassende ontwerpen van een Volendammer Gecreëerd door Bob Berg Pak Hen Jen in Japan? ZATERDAG ZZ AUGUSTUS 1958 £EN mooie bontmantel was vroeger familiebezit. Als een vrouw die in de familie iets betekende, haar bezittingen naliet, dan hoorden tot de kostbaarheden niet alleen haar juwelen, maar dik wijls ook een mantel van sabelbont, van petit-gris of van seal. Zo'n mantel was een gedegen stuk, tijdloos van stijl en meer warm dan modieus, meer kostbaar dan elegant. De mantel ging van moeder op dochter en tenslotte werd het versleten onderstuk eraf gesne den en deed het nog dienst als kort jasje. Zo is het al lang niet meer. Want in de dertiger jaren begon de bontmantel populair te worden en tegenwoordig is de bontjas wel niet voor iedereen be reikbaar maar toch voor een zeer grote categorie van vróuwen, zoals alles wat luxe was meer en meer gemeengoed aan het worden is. En nu de techniek van behandelen, verven en verwerken van de bontvellen zo ver gevorderd is, dat men zowat elk gewenst effect kan krijgen, en het bont gemodelleerd kan worden met eenzelfde souplesse als materialen van textiel, volgt de bontmantel de gehele dynamische ontwikkeling van de mantelmode. te lange bontjas blijft echter de voorkeur van wat wij zouden kunnen noemen de ..gezeten burgeres". Wie persianer of breitschwanz te duur vindt neemt persianer pattes of als pok dat nog te duur is, yemen, van het geitje, dat men liever „kid" noemt. Lang en kort DE lange bontmantel is deze winter, evenals de stoffen mantel, niet wijd, ze zijn er zelfs in pencil- en in tenneau lijn. Want zoals gezegd, de bontmantel volgt het modesilhouet op de voet, al houdt men er rekening mee dat onder een bontjas veelal een tailleur wordt gedragen. Uit de verkoop in ons land blijkt, dat 70% van de vrouwen echter een kort jasje verkiest. Al hebben ze het er koud mee! Het staat inderdaad DE BONTJAS is al lang niet meer het stijve onmodieuze gevaarte van vroeger, al zal de doorsnee vrouw die de begeerde pels aan schaft, liefst een model kiezen dat min of meer klassiek is, zodat ze er een aantal jaren wat aan heeft. Maar geldt dat zoeken van een compromis tussen klassiek en modieus niet voor elk „stuk" uit de garderobe dat re presentatief is? Ook de tailleur wil men graag modern en toch duur zaam. Nu is er bont en bont en maar een heel kleine categorie vrouwen in ons land kan zich een nertsmantel aan schaffen. Misschien zijn dat circa twintig gelukkigen per jaar. Dat in Amerika op de honderd bontmantels die er verkocht worden, vijftig nerts mantels zijn, bewijst hoe hoog de levenseisen van de Amerikaanse vrouw zijn. Hoewel ook de Frangaise er alles op zet om een nertsmantel te bezitten. Maar die eet er desnoods droog brood of helemaal geen brood voor! Oneindige variatie TUSSEN de nertsmantel met ronde schouderlijn, modieuze soepele kraag en tot halflang op te stropen mouwen, die rondom de 20.000. kost, en het korte jasje van gescho ren konijn, met biberette of seal rasé betiteld, dat men reeds voor circa ƒ200.kan bemachtigen en dat mo dieuzer is naarmate de ontwerper van het model het mode-silhouet in het pelsmateriaal weet te interprete ren, ligt een heel gamma van lang en kortharige modellen. Het is onge lofelijk wat men tegenwoordig met bont weet te bereiken aan edele soepele valling van mouw en rug, waarbij de modieuze wijde mouw inzet toch niets hinderlijks heeft. En op meesterlijke wijze weet men "de tekening van het Dont, o.a. bij de nertsmantel en bisan-mantel op zijn mooist te doen uitkomen en het te doen meespelen ter accentuering van de vloeiende lijn van het model. Om een zo groot mogelijke souplesse te verkrijgen ondergaat menig bont soort een transformatieve bewerking. De bontvellen worden aan uiterst smalle reepjes gesneden en dan aan elkaar gestikt waardoor een lange, voegzame bontreep ontstaat. Daar zitten honderden en honderden uren arbeidsloon in! En de wezel, de eek hoorn, de marter zouden stomver baasd staan als ze zagen hoe knap de mens hun eigen manteltje weet te veredelen. Mode ln kleuren 0OK met de kleur kan de mens alles doen. Een bisammantel vindt men tegenwoordig geverfd in de mode kleuren grijs en beige. Het aller nieuwste voor de komende winter is de geverfde persianer. Wij hebben vellen van dit (Russische) schaap zien liggen ter verwerking, bij een van onze meest vooraanstaande bont- niiveren, in een bijna ongeloofwaar dige gevariëerd tinten-gamma van b°ige cn grijs: waar de mode nu zo aan verslaafd is. De tijd, dat de perT sianer mantel die nooit inboet aan aristocratie uitsluitend zwart of naturel-grijp was, is voorbij. De zwar- vlot. Ook het korte bontjasje is niet wijd, heeft de ronde schouderlijn en een modieuse afwerking aan kraag of mouw, afhankelijk van de sou plesse van het bont. Het glanzende maar wat stugge mouton wordt te genwoordig ook in alle kleuren ge verfd. Daarnaast is Toscaans lam heel nieuw, sterk en gloedvol en lang harig want het krulhaar van het lam is ontkruld! In de korte bontman teltjes van strelend zacht bont, be concurreren het konijn en de edeler exotische knaagdieren elkaar. In de Parijse bontwereld waar men te kampen heeft met importrestricties van de duurdere bontsoorten, is het Franse konijn echter in ere hersteld! Wat niet wegneemt dat iedere vrouw toch liever een kort sebelfeh jasje be zit, dat tegenwoordig ook in alle mode-nuances rondom de eigen kleur wordt geverfd. Met zeehond naar wintersport WIE iets heel bijzonders wil en er een mantel voor de wintersport ..bij neemt", die is zeer up to date met een zeehondenmantel van z g. whitecoat. Wij zagen er een van dit zeer bijzondere langharige bont, dat doet denken aan de koude schoon heid van de zilverdistel, die uiterst soepel was dank zij een vernuftig aaneenzetten der bonstrepen met smalle tussenvoegsels van zacht le der. Zo'n mantel is een prachtig stuk ambachtswerk waar grote vak bekwaamheid en schoonheidszin aan gespendeerd zijn. Over de vraag of een bontmantel altijd voor iedere vrouw luxe is, zou men, vanuit verschillende gezichts hoeken, lang kunnen redetwisten. Feit is, dat in ons kleumerig klimaat, goedgeefs met rheumatiek, een bont mantel voor menige vrouw een wer kelijke functie heeft, niist de vele andere strelende hoedanigheden die bont bezit. Dat de openbare mening die opvatting deelt, mag blijken uit het reduceren van de weeldebelasting van 30% tot 15% vorig jaar Juli. De aanschaf van bontmantels is daar door in ons land zeer gestegen. 500 g gekookte macaroni, 150 g t, - nalen, gaar vlees of vleeswaren, 250 g gekookte spercieboontjes of erwtjes, 500 g kleine tomaten, mayonnalse of een andere gebonden slasaus, (zout, nootmuskaat, mosterd) De macaroni, het vlees, (de boontjes) en op een paar na de tomaten in stuk jes snijden, luchtig dooreenscheppen en met een weinig slasaus (nootmus kaat en mosterd) vermengen. De ach tergehouden tomaatjes schillen, halve ren, en met zout bestrooien. Ze met de bolle kant naar boven op de sla zetten en met slasaus bedekken. DEZER DAGEN bereikte mij een brief vsn een lezeres met een zo tragikomisch relaas, dat ik werkelijk niet weet welke kant ik naar uw welwillende aandacht keren moet. Mij dunkt dat de eerlijkheid ge biedt beide een beurt te geven en de komische mag dan voorop gaan. Deze lezeres dan, naar haar eigen woorden reeds getooid met een „grij ze pruik", vertelt het volgende ver haal. Zij zat in de wachtkamer van QP warme dagen zal ons kleine meiske geen last van de hitte hebben in zo'n allerliefst jurkje met bijpassend slipje. U ziet hier het patroon var» het voorbaantje, dat even groot is als het achterbaantje. De boven rand wordt met een 2 cm breed zoompje, een z.g. hoofdje, afgewerkt, waarna het bovenstukje gesmöckt wordt. U kunt het ook met lastex door stikken. Zijnaden slui ten en de armsgaten met een schuin reepje stof afwerken. De zakjes wor den eveneens gesmockt of met elastiek ingerim- VO.V5. peld (tot 10 cm) en op gestikt. Aan voor- en achterkanten worden 3 cm brede linten van ca 25 cm lengte aangenaaid, die op dc schoudertjes gestrikt worden. U kunt desgewenst in plaats daar van een schouderbandje van de zelfde stof aan weerskanten aanstikken. Het slipje krijgt tussen de ingetekende lijnen een opgestikt kruisje. De zijnaden worden gesloten en de pijpjes met een schuin reepje afgewerkt. Langs de bovenrand maakt U een schuif met elastiek. de huisarts haar beurt af te wach ten, toen er een meiske van een Jaar of zeven snikkend binnenkwam met de vraag: Of Moeder hier ook was? Dit bleek niet het geval en het drietal (er waren nog twee zwijgen de hummels bij) was ten einde raad. Zij hadden toch zo iets èngs beleefd! Moeder had gezegd dat zij naar de dokter moest en dat zij drietjes zo lang in het park bij de eendjes moch ten kijken. En laat er nu zomaar opeens een lelijke man naar haar toekomen die had eerst de eendjes staan voeren en toen wou hij haar met brood het park inlokken Tot overmaat van ramp bleek de voortvluchtige mama bij deze dokter óók niet aanwezig: wat moesten de drie arme belaagde schapen nu be ginnen? Gelukkig bleek er éón van de dames in de buurt van deze meis jes te wonen, en bood aan hot drie tal mee te nemen en veilig thuis af te leveren. Natuurlijk, u kent dat van wacht kamers, ontspon zich een levendige discussie na het vertrek van het tragische drietal. Onze briefschrijf ster betoogde nuchter, dat het met die poging tot meelokken wel zo n vaart niet zou gelopen hebben, maar dat dit manspersoon de meiskes ge woon een paar korstjes van zijn voorraad had aangeboden om er op haar beurt het eendenvolk mee te verblijden. Waarop alle dames onze lezeres unaniem voor een aller- groenst persoontje uitmaakten en het hele verhaal klakkeloos voor een op het nippertje verijdelde aan randing aannamen. Doek. HET volgend toneel stelt de huis kamer der vertelster voor. Zij is bezig haar hoed af te zetten en haar handschoenen uit te trekken en ver telt onderwijl haar wedervaren aan haar, eveneens grijzende, achtbare echtvriend. Waarop deze onver wacht onthult, dat hij de onschul dige aanstichter van het hele drama is geweest. Hij stond bij een bruggetje de eendjes te voeren en genoot daarbij de welwillende aandacht van een "fER-WIJL in Parijs de Groten der Groten op hel gebied der mode slag leverden, terwijl daar elke dag nieuwe verrassingen aan de verbaasde bezoekers werden getoond, waagde een aantal bru tale Nederlandse hoedenfabrikan ten het hun producten te tonen. Brutaal zeggen wij, want hoe kun nen zij verwachten, dat tussen de binnenstromende berichten over de Parijse collecties hun hoedjes een plaats zullen vinden in de schaarse kolommen van de pers? Model in grande pillet en fluweel van de Volendammer Bob Berg. Toch zouden wij onze lezeressen tekort doen, wanneer wij haar geen verslag deden van wat er juist voor haar te koop is. Immers, wanneer wij vertellen wat Fath' en Dior brengen, wat Max Heymans en Katja Robinski maken, dan zijn deze berichten in de eerste plaats van belang als richtlijn voor de lezeressen en voor de weini gen, die daar direct hun voordeel mee kunnen doen. De meesten moe ten wachten tot de industrie, maan den later de tendenzen heeft ver taald tot betaalbare hoedjes en kle ding. Het is dan ook met een zekere dankbaarheid dat wij gezien heb ben, welk een charmante producten deze industrie weet te brengen. Na tuurlijk er schuilen lelijke eendjes onder, maar wat er op de show getoond werd. en dat was tamelijk wat, was merendeels aantrekkelijk. Verrassend was vooral wat de ont werper van „De Gouwe Deken" uit Volendam, Bob Berg, een geboren en getogen Volendammer, presteert. Deze jongeman stoort zich aan geen Parijs of Londen. Hij maakt wat hij mooi vindt en dat vonden wij ook mooi. De achter op het hoofd gedragen kapjes zijn verdwenen. Het meeste staat recht op het hoofd of wat voorover. Er is veel langharig vilt gebruikt en melusine, verder velours, ook gestreept en met ocelot opdruk. Als nieuwtje werd gelanceerd een stof, die ondulé heet, wegens de fjolvende relief-sliertjes die er over open. De hoedjes moeten in twee prijs klassen onderscheiden worden. Daar zijn in de eerste plaats de directe copieën van Franse createurs als Fath, die vaak met de hand gemaakt worden en tot vijf en veertig gulden kunnen kosten. Daarnaast vinden wfj de machinaal gemaakte, meestal met minder grootmachtige vaders, wier prijsklasse al bij een achttal guldens begint. Wat d(^ kleuren betreft overheerst zwart sterk, maar fraaie herfstkleu ren als bruin, lila, donkergrijs en diep rood zijn eveneens zeer gang baar. Hoed van velours met geheel nieuw materiaal, ondulé genoemd. Exem plaar uit de collectie Nandor Pollak te Amsterdam. Werkelijk, wie zich pas gekleed voelt met een hoed (het kan heus ook zonder!), behoeft niet te treu ren als zij niet naar Parijs kan gaan om het allernieuwste te kopen. De Nederlanders kunnen het ook, wat bleek uit de aanwezigheid van bui tenlandse kopers, die zich niet on betuigd lieten. (Advertentie Ing. Med.) EINDELIJK is het dan zo ver. In de vestibule van ons huis staat een res pectabel aantal koffers, tassen en tasjes op een rU, klaar om met ons mee te verhuizen naar ons vacan- tieoord. Blanke velletjes papier hebben wU de laat ste weken volgeschreven met alles wat wij beslist nodig da oh ten te hebben. Het ls een ware obsessie geworden om vooral „aan alles te denken" en ik ver denk er mijn huisgenoten van dat hun grootste va- cantlegenoegen zal zijn als zjj straks merken dat zü niets vergeten hebben. Mij kan het niets meer schelen. Niet vergeten, wel verge ten, het is mij om het even. Ik ben doodmoe van al dat gerommel, van al dat zor gen vooraf en ik sta per plex over mezelf als ik be denk dat lk toch inderdaad ook mijn voorpret gehad heb aan dit „uitje". Dat was wel-is-waar maanden geleden, dat was toen w|t nog gezellig om de kachel zaten en met vacantle gaan een zorgloze droom was. Ben oneindig charmante droom van frisse heldere kleiurrn, warme zonnestra len, klinkende koebellen en vredige avondrust. Nu het zover is, loop ik in een „twin-set" te huiveren, maak ik me zorgen over al de onvoorziene omstan digheden die m(j morgen in de nieuwe omgeving weer te wachten staan, kan lk ternauwernood meer een vriendelijk woord produce ren. Het liefst zou ik thuis blijven. Laat iedereen maar Uit trekken naar Oost en West, naar Groenland of de Sahara, laten ze zich maar in weelde baden of lekker primitief doen in een tent je, mij lijkt thuisblijven een heerlijkheid. Heel alleen thuis blijven, nergens en voor niemand te behoeven zorgen, desnoods zelf ver hongeren en versmachten om slechts de enig denkba re heerlijkheid te kunnen h*ven: doelloos, onge stoord luieren. Te moe zijn om met va cantle te gaan! Is dit niet. Iets absurds? Welk beroep tobt de mens zo af? Wie geeft zich niet met plezier over aan het opdoen van nieuwe Indrukken, waar de vacantie de mogelijkheid toe biedt? Het vrije beroep van huisvrouw heeft haar 'Pe* ciale gevaarlijke kant. In een wereld zo gecompli ceerd «is de onze, bestormt ons aan alle kanten de mo gelijkheid te veel te doen. In tader beroep zijn de werktijden geregeld, maar heeft de huismoeder wel eens echt vrij? Meestentijds is ons verantwoordelijk heidsgevoel te groot en willen wij te veel. Naast het huishoudelijk werk is daar de opvoeding van de kinderen. Wij willen be langstelling hebben voor hun school en hun spel, hen zo nodig en mogelijk hel pen bij hun moeilijkheden, wij willen op de hoogte zijn van ieder nieuwtje wat ue woninginrichting betreft en ook nog doen aan zelfont wikkeling, waarvoor wij ons laten voorlichten op allerlei lezingen en ontwik kelingsavonden. Reuze moeilijke onderwerpen wor den daar behandeld. „De vrouw in onze toekomstige pensioenswetten" of „De taak van de vrouw in de wereld van nu", Er wordt ons verder voor gehouden dat wij belang stelling moeten hebben naar buiten en niet steeds in eigen kring moeten rondzien. Dus stellen wij ons op de hoogte hoe ande re vrouwen leven, geven hulp aan ontheemden, be zoeken zieken. Inderdaad, leder onder werp. iedere handeling is zeer belangrijk op zichzelf. Maar met dat al verliezen wij elke redelijke maat voor eigen krachten uit het oog. Wij denken steeds meer te kunnen doen, met als uiteindelijk resultaat, doodmoe zijn als de vacan tie begint. De taak van huisvrouw is een moeilijke taak. Zij legt alle verantwoordelijk heid in eigen hand en dat kan een mens verleiden om ver boven zijn niveau te reiken. In een krampachti ge inspanning wordt som3 elke dag een kunstig weef werk van in elkaar grij pende werkzaamheden. Nogmaals men denkt steeds meer te kunnen en wij ver liezen daarbij het even wicht uit het oog. Doodmoe zijn betekent Je ongelukkig voelen en dan komen er voor ons ge zin donkere dagen. Helaas! Toch is er maar zo weinig voor nodig om een gevoel van geluk ingang te doen vinden in ons bestaan. Ais we maar bevrijd kunnen geraken van dat jaagge- voel. Wij hebben zo onze her inneringen aan ogenblik ken van geluk. Bijvoor beeld de genoegelijke avond toen wij samen over het Ganzenbordspel gebogen zaten, de prachtige duin wandeling toen de mei doorns bloeiden, het spel van de bevriende fluitspe ler op de stille heide. Deze herinneringen en voor U misschien andere, zijn on- belangrijke gebeurtenissen in „de wereld van nu" maar zij waren niettemin voor ons gezin belevenissen waarvan het aroma ons lang is bijgebleven en zij heb ben sterkere banden tussen ons gesmeed dan mijn we tenschap over de pensioen wetten. Zulke mogelijkheden lig' gen er in de vacantie weer volop en zij zullen ons de ontspanning brengen die wij zo hard nodig hebben. Nu wordt ons verant woordelijkheidsgevoel op een heel andere manier ge vraagd. Wij zullen ons zelf moeten leren afstand te doen van alle tobbende ga- dachten, en ons de beper king van een „één-mans kracht" voorschrijven. Mis schien zullen wij tot de ontdekking komen dat na de vacantie één luiermiddag per week, een leesavond of een dagelijkse wandeling voor ons de hulpmiddelen zijn om het herwonnen evenwicht te bewaren. Mis schien hebben wij ook ge leerd „neen" te zeggen te gen een prettige uitnodi ging, een verleidelijk voor stel, een belangrijke lezing, omdat we vóór alles willen voorkomen weer zo ontzet tend moe te worden. Liever dan een geleerde, alzijdigs, maar steeds bezige vrouw, willen wij een rustige even wichtige moeder zijn. Neen, het is toch maar goed morgen met de kara vaan mee te trekken naar ons vacantieoord. Door weg te zijn uit eigen omgeving komt men gemakkelijker los van gewoonten en v«r- plichtingen. En als zij bij thuiskomst toch weer op ons afkomen, wat dan? Dan..,, dan gooien we ze eerst allemaal op een grote „zeef" en uitgerust en met een klaar oog zullen wij het goede behouden en de overbodige ballast niet meer bezit van ons laten nemen. PETRA. drietal kleine meisjes. Omdat hij ver moedde dat die kinders ook wel eens graag aan het voeren sloegen bood hij haar een paar broodkorstjes aan. Het oudste meisje, dat toch al schich tig uit de ogen keek, holde daarop onmiddellijk hard huilend weg, waar na de twee kleintjes haar tenslotte achterna liepen. Waarop onze gebelgde lezeres naar de pen greep om dit even aan Sas- kia te berichten, dan kon die het in de krant eens uit de doekjes doen. \TU kunnen we genoeglijk om dit I" verhaal lachen en het als een goeie mop beschouwen. Maar mis schien kunnen we ook even de tra gische kant naar ons toedraaien en ons ernstig afvragen of hier niet een paar typisch vrouwelijke hm tekortkomingen worden gesignaleerd. Ten eerste de neiging om altijd en overal direct het ergste te vermoe den, het slechtste voor wdér aan te nemen. De wereld zou een stuk be woonbaarder en plezanter uitvallen als wü, vrouwen, maar niet voet stoots aannamen dat er geen koe bont genoemd wordt of er is wel een vlekje aan. Want het geeft zo'n heer lijk griezelgevoel, zich eens even in de volle slechtheid van een ander te verdiepen. Alsof een heerschap, dat kleine meisjes wilde meelokken (in een openbaar park op klaarlichte dag!) zich daartoe van een brood korst zou bediend hebben. Maar ten tweede: nog erger schul dig staat hier de afwezige mama. Want de bezorgdheid voor haar meis jes uit zich wel op een zonderlinge manier. Zij had om te beginnen het drietal beter mee kunnen nemen in een besloten wachtkamer dan het aan haar lot over te laten in een park, en dan nog wel vlak bij hét water. En de manier waarop zij de schrik voor „vreemde mannen" er in ge prent heeft, lijkt helemaal nergens naar. Moeten wij onze kleine doch ters dan niet waarschuwen voor het gevaar van bepaalde ongure indivi duen? Wis en zeker. De wereld is nu eenmaal geen paradijs en er lopen fielten in rond (Saskia's zachtaar dige aanleg verkeert bij de gedachte hieraan in roodgloeiende woede) voor wie zelfs zoiets prils en liefs als een klein meisje niet veilig en heilig is. Levenslang acht zij voor derge lijke onverlaten de enige methode Maar dat wil nog niet zeggen, dat w;j het kleine goed dan maar met een in een halve zenuwstuip behoe ven te jagen. Het kweken van an"st als voorbehoedmiddel is een dode lijk kwaad. Dit schichtige mei-ke kan wel eens uitgroeien tot een hy pernerveuze vrouw met een angst- complex voor De Man dat haar p'k normaal huwelijksleven onmogelijk maakt. Heus, dat is verre van over dreven. Ergo: een nuchter verbod, zonder details. Nooit meelopen met een vreemde. Waarom? Daarom. SASKIA. Ambtenaren van de Zuidkoreaanse inlichtingendienst hebber verklaard, dat er „aanwijzingen" zijn, dat de gewezen Noordkoreaanse minister van Buitenlandse Zaken Pak Hen Jen naar Japan gevlucht ls om te ontko men aan de jongste zuivering van regeringsfunctionarissen. Uit berich ten uit de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang was gebleken, dat Pak sinds Februari niet bij officiële gele genheden was gezien. De Japanse politie te Tokio zegt geen enkele bevestiging van deze be richten ontvangen te hebben. Radlo-Pjongjang deelde 11 Augus tus mede, dat Pak uit het centrale comité van de arbeiderspartij was verwijderd en terecht zou staan. Er werd niet bij gezegd of de minister ook werkelijk gearresteerd was.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11