Helderse oudjes op stap Laatste afscheid van professor dr Johannes Tielrooy De kermis-exploitanten hadden nadeel van het circus Behoedt Uw hart Dankbetuiging Texel Nationale trial voor motoren BURGERLIJKE STAND ,,Hij was een door en door gaaf mens" Raad van Wieringen bijeen Gemeente boekteen 1 doen. schade van f3000.-**™ Callantsoog Gasten houden dienst Anna Paulowna Zender Hilversum I was gestoord Scheepvaartberichten Na tien weken weer aanspraak Ter overdenking MULLENS VERLOOR KORT GEDING ZATERDAG 32 AUGUSTUS 1953 s JJET afdelingsbestuur van de Bond voor Ouden van Dagen verzocht ons, namens alle be jaarde stadgenoten, die Woens dag op zulk een prachtig geslaagd uitstapje zijn onthaald, een wel gemeend woord van dank te richten tot de leden van het or ganiserend comité en verder aan allen, die door het verlenen van financiële of andere medewer king deze feestelijke dag hebben mogelijk gemaakt. Middels deze foto's hopen wij onze lezers iets mee te geven van de uitste kende stemming tijdens de tocht van de ouden van dagen, die vooral in „Anna's Hoeve" bij Hilversum veel plezier hadden. Glundere gezichten bij de aankomst aldaar, want de koffie wachtte. In de openlucht want het was prachtig weer! werd een boterhammetje gegeten. Het Urker vrouw tje op de tweede foto likt haar vingersaf, zó lekker was het ijsje. Daarna in de zweefmolen met de heer Boon, de directeur van Sociale Zaken. Foto 4 spreekt voor zich; na zo'n lange reis ...En ten slotte een plaatje van de mannen, die voor een vlotte en gezellige gang van zaken zorgden, de chauf feurs en de motoragenten met enkele accordeonspelers. Op Zondag 30 Augustus zal op het Gouwe Boltje een trial worden ge houden voor motorrijwielen, de derde van de vijf, welke in ons land worden verreden. Breda en Arnhem zijn er aan vooraf gegaan, Markelo en (opnieuw) Breda zullen nog volgen. De organisa tie van de Texelse rit is opgedragen aan de Motorclub Texel. De trial, waaraan cracks als Bon Olie. Geert Bos. Frans Vos en A. van der Sluys zullen deelnemen zal worden verreden op het terrein Rand van Bos sen en Duinen, gelegen tussen het ho tel Bos en Duin en het kamohotel De Pelikaan. Het traject is twaalf kilome ter lang, telt tien nonstops en moet driemaal worden gereden met een ge middelde snelheid van vier en twintig kilometer per uur. Rijders die wensen deel te nemen kunnen zich heden nog opgeven. De inschrijving sluit vanavond. Geboorten: Etie Hennie. dv Dirk Mechielsen en Roelofje Kamphof; Cor- nelis Jacobus. zv Jacob Schrama en Anna Maria Garthoff. Ondertrouwd: Auke Terpstra en Jo- hanna van Weerlee. Getrouwd: Gerrit Pieter Plaatsman en Janny Roelfina Boon. Overleden: Hendrik Witte. 83 jr„ weduwn. van Maartje Huisman. Gevonden voorwerpen: Bruine porte- monnaie. broche; Zilveren ring; wol len shawl; kinderbril: Wit kindersokje: grijze Iherenshawl, groene werkjas, grijze herenhoed. Groot was gisteren in het cremato rium op „Westerveld" de belangstelling, vooral uit universitaire en litteraire kringen, waar men afscheid nam van wijlen prof. Joh. B. Tielrooy. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de rec tor magnificus van de gemeente uni versiteit te Amsterdam prof. mr G. v. d. Bergh, tevens voor het gemeentebe stuur van Amsterdam prof. dr J. M. Romein, mevr. dr Annie Romein-Ver schoor, prof. L. v. d. Wall, prof. N. A. Donkersloot, prof. dr J. Presser, Emmy van Lokhorst. Maurits Dekker. M. La- man Trip de Beaufort, R. S. Mossel, H. A. Polak-Schwartz, H. Vuillerme na mens de Franse ambassade, Victor van Vriesland, W. van Twuyver namens het Amsterdamse studentencorps, en zeer vele anderen. Nadat de kist, gedekt met vele bloem stukken, onder de tonen van een „Air" van Job. Seb. Bach, op de catafalk was geplaatst, nam als eerste prof. v. d. Bergh het woord, om er op te wijzen dat de Universiteit, met het heengaan van prof. Tielrooy een buitengewoon zwaar verlies heeft geleden. Hü was behalve een trouw dienaar van deze onderwijsinrichting, een groot kenner van de Franse taal en letterkunde en stylist. Prof Tielrooy heeft het de laat ste jaren zeer moeilijk gehad en men hoopte hem. zii het dan op een andere plaats, voor het Hoger onderwijs te mo gen behouden, doch dit heeft niet zo mogen zijn. Tielrooy verenigde in zich de beste eigenschappen van de Nederlander en de Fransman, hij kon nu en dan erg somber zijn, doch ook vrolijk en uitge laten als een kind. Hij was een door en door gaaf mens. Een groot geleerde, kunstenaar cn vriend is heengegaan, hetgeen vooral voor zijn echtgenote en dochter zwaar zal worden gevoeld. Het leven, ook dat aan de Universiteit van Amsterdam, gaat verder, maar de nagedachtenis van Johannes Bernardus Tielrooy zal bij al len die hem hebben gekend, blijven voortleven. Prof. N. A. Donkersloot sprak voor de faculteit der Wijsbegeerte en herin nerde er aan, dat de overledene, die in 1938 aan de Universiteit was gekomen in de 15 jaar die hierna zijn verlopen niemand aanleiding tot ontstemming had gegeven. Hij was een man van de hoogste plichtsbetrachting en karakter. Victor van Vriesland roemde de over ledene als letterkundige, vooral als prozaïst. Hij heeft geleefd in dienst van de literatuur, waardoor hij in de Inter nationale P.E.N.-Club de aandacht op zich vestigde en op de voorgrond trad. Voor de Nederlandse literatuur is hij dan ook van onschatbare betekenis ge weest. Prof. Libbe v. d. Wal dankte Tiel rooy voor alles wat hij, in het bijzon der in de moeilijkste jaren, voor het Humanistisch Verbond heeft gedaan. Wij zijn er trots op hem onder onze leden te hebben geteld. Tenslotte heeft namens het Amster damse Studentencorps de heer W. v. Twuyver prof. Tielrooy dank gebracht voor de aan hen bestede zorg. De schoonzoon van de overledene, de heer Ben Alsbach, dankte uit naam van zijn schoonmoeder en echtgenote voor de betoonde belangstelling, in het bijzonder prof. v. d. Bergh. Onder de tonen van een Adagio van Mozart daalde de kist langzaam. Een groot geleerde en een goed mens was heengegaan. ,Prof. Tielrooy werd geboren op Texel en was vroeger ook leraar aan de HBS in Alkmaar. uiiet TN een door de loco-burgemeester, wethouder Bontkes geleide vergade ring kwam de gemeenteraad van Wie- ringen, waarvan negen leden in Sep tember niet zullen terugkeren, voor de laatste maal biieen. De heer Brou wer (PvdA) viel nog weer eens over het feit dat de schoolgeldaanslagen zich richten naar inkomsten van vroe ger jaren. Doordat de belastinginspec tie de gegevens zo laat verstrekte moesten thans nog reclames over het schoolgeldjaar 19481949 worden af gedaan.- De heer Van der Laan (CPN) was het niet eens met het afwijzend advies van B. en W. op het verzoek om een bijdrage voor het adviesbureau van de Bond van Mobilisatieinvaliden en vond daarin voldoende bijval. „Waar het Rijk tekort schiet". aldus spreker, „moet od andere wijze wat gedaan worden. „Het adviesbureau van de Bond moet in de gelegenheid worden De predikanten brengen voor een deel ook hun vacantie door aan de zee kust en gedachtig aan het Chinese ge zegde, dat een postbode zijn langste wandeling maakt gedurende zijn va cantie, hebben ook deze ambtsdragers hun taak niet geheel kunnen vergeten Zo zal ds A. C. Smits die als gast ver toeft in Egmond aan Zee morgen ochtend om tien uur preken in de Ned Herv. kerk in Callantsoog, terwijl vi caris Bruinink die gast ls in Callants oog in dezelfde kerk zal preken op dezelfde dag om 19.30 uur. Bovendien zal yicaris Bruinink een dienst leiden in Julftnadorp en wel om 10 uur. BURGEMEESTER MIJNLIEFF TOT 9 SEPTEMBER AFWEZIG Burgemeester Mijnlieff is tot en met Woensdag 9 September afwezig. Mr H. Jonker vervangt hem tijdens dit vtrlof en bij verhindering van deze treedt wethouder Kloosterman in zijn plaats. Het heeft gisterochtend tot kwart vóór negen geduurd voordat de zender Hil versum 1 door de radioluisteraars werd gehoord. Ook de landbouwberichten om half zeven waren niet op Hilver sum 1 te horen. Dit was het gevolg van een zeer gecompliceerde, techni sche storing aan de zender te Lopik. Terwijl men in Lopik met man en macht werkte om de zender weer te laten functionneren, gingen de uitzen dingen te Hilversum gewoon door ten behoeve van de radiocentrales. Om kwart vóór negen was Hilversum 1 weer in de lucht. gesteld iets voor de slachtoffers te Het gaat hier voor de gemeente om de ondersteuning, maar om langhebbenden hun recht te doen verkrijgen. Dit kan vandaag of mor gen ook voor een ingezetene het geval ziin. die onvoldoende hulp krijgt, en dan op gemeentesteun zal ziin aange wezen. De heer J. Lont (PvdA) was het met B. en W. eens. da tdit niet een taak der gemeente was. Wel kan de gemeente er op aandringen, dat het Rijk de invaliden goed verzorgd. De werkgever moet dat voor een ar beider wie een ongeval overkomt ook doen. De heer Kooij (PvdA) zou gaar ne iets meer over de Stichting willen vernemen. Worden de gelden wel goed besteed? In verband met deze opmer king werd besloten de beslissing aan te houden. De Stichting Moederschaps- zorg en Kinderhygiëne verkreeg het gevraagde subsidie van f 780 voor de consultatiebureaux voor zuigelingen. Ook werd. na enige discussie, voor het in te stellen kleuterconsultatiebureau de gevraagde f 10 per zitting gevo teerd. De kleuterschool te Hippolytus- hoef en Den Oever werden gesubsidi eerd in het exploitatietekort, dat res pectievelijk f 15 en f 20 per leerling bedroeg. Den Oever krijgt bovendien f 300 voor vloerreparatie en f 250 voor rente en aflossing van het gebouw. De heer Brouwer vond het niet juist, dat Hippolytushoef minder per leer ling krijgt dan Den Oever. De voor zitter zeide dat de scholen kregen wat zij vroegen. De exploitatieuitgaven lo pen niet ver uiteen. Bij een hoger aan- Almkcrk, 20-8 van Aden naar Port Said Alkaid, 20-8 van Hamburg te Antwer pen Amor, pas®. 20-8 Gibraltar naar Algiers Amsteldijk, 21-8 te Singapore Aalsdijk, 20-8 van R'dam naar New York te Antwerpen Albireo, 21-8 v.m. te Bahia Alcyone, 21-8 te Santos Alnati, 20-8 340 mijl zuid ten westen van Teneriffe naar Las Palmas Amstel veen, pass. 20-8 Sable Eil. naar Phila- delphia Arendskerk, 21-8 te Marseille Bloemfontein, 20-8 520 mijl oost noordoost van Ascension Eil. naar Tene riffe Bonaire, 20-8 300 mijl oost ten noorden van Flores naar Plymouth Boskoop, 20-8 230 mijl west ten zuiden van Madeira naar Barbados Bantam, 22-8 20 uur te Hoek van Holland ver wacht Blitar, 20-8 van Adelaide naar Melbourne Borneo, 21-8 te A'dam Blijdendijk, 20-8 van Newport News te New York Caltex Nederland (t), pass. 20-8 Gibraltar naar Sidon Callisto, 20-8 van Huil te R'dam Caltex Leiden (t), pass. 20-8 Kaap Bon naar Sidon Castor, 20-8 van Trinidad naar Europa Congostroom, 20-8 van Takoradi naar Rivercess Delfland, 20-8 te Santos Duivendrecht, 20-8 van Liverpool naar New Orleans Esso Den Haag (t), pass. 20-8 Ouessant naar Antwerpen Eem- dljk, 21-8 te Tampa Elmina, 20-8 van Lome naar Cotonu Es«o Amsterdam, 21-8 van R'dam naar Aruba Esso Rot terdam, 27-8 te R'dam verwacht Gaas- terland, pass. 21-8 Ouessant naar Recife Gooiland, 20-8 te Santos Gordeias, 20-8 van Nordenham naar Hamburg Groote Beer, 20-8 te Montreal Gaas- terkerk, 20-8 van Hamburg te Bremen Graveland, 20-8 van Hamburg te A'dam Heelsum, pass. 21-8 1.40 Vlissingen naar A'dam Hoogkerk, 20-8 van Ma nilla te Kobe Ilos, 20-8 van Carthagena naar Malaga Indrapoera, 20-8 van Port Said naar Genua Ittersum, pass. 20-8 Cocos Eilanden naar Australië Johan van Oldenbarnevelt, 20-8 van Semarang, 21-8 te Tandjong Priok verwacht Ja gersfontein, 21-8 te Antwerpen Karsik, 19-8 te Mauritius Kertosono, pass. 20-8 Ceylon naar Calcutta Kota Agoeng, pass. 20-8 Ouessant naar Marseille Kota Inten, 20-8 van Suez naar Belawan Kieldrecht, 21-8 te Singapore Leo- poldskerk, pass. 20-8 Gibraltar naar Ham burg Lindekerk, pass. 20-8 Ouessant naar A'dam Linge, 20-8 van Kieler- kanaal naar A'dam I.emsterkerk, 21-8 te Bahrein Lindekerk, 22-8 te R'dam verwacht Luna, 20-8 van Istanbul naar Izmir Laagkerk, 20-8 van Santander naar Le Havre Loenerkerk, 21-8 van Antwerpen te R'dam Marpessa, 21-8 van Bombay naar Karachi Merwede, 23-8 te Antwerpen verwacht Maas dam, 20-8 Scillys gepass. naar New York Manoeran, 18-8 van Tjandjong Pandan te Tandjong Priok Mapia, pass. 20-8 ten zuiden van Cyprus naar Beyrouth Mataram, pass. 20-8 Ceylon naar Bela wan Metula (t), 21-8 van Albany te Pladju Molenkerk, 20-8 Perim gepass. naar Port Sudan Maasland, 19-8 van Rio de Janeiro naar Bahia Muiderkerk, 21-8 te Port Kembla Murena (t), pass. 20-8 Malta naar Duinkerken Nieuw- Amsterdam, 20-8 160 mijl oost-noordoost van Kaap Race naar Cobh Een gesprekje van zeelui-onder-elkaarde Finse matroos Oluvi Kivikoski, die geheel alleen in zijn zeilschoenertje Turquoisede Atlantische Oceaan overstak en een paar dagen rust vond in de Hel derse jachthaven, vertelt zijn belevenissen aan oud-zeeloods Jaarsma, die het ranke scheepje een prachtig onderwerp vond voor een schil derij. De heer jaarsma is een vaardig zeeschilder, maar of hel stuk gereed komt vóórdat Olavi zijn tocht naar Finland voortzet, staat nog te bezien. De koene zeevaarder wil zo spoedig mogelijk weer het ruime sop kiezen. „Behoedt uw hart boven al wat te bewaren ls, want daaruit zfjn de uitgangen des levens". (Spreuken 4:23) UET HART als organisme, dat het 11 bloed in beweging houdt, is verre weg het belangrijkste van alle orga nen van ons lichaam. Zodra dit niet goed meer functionneert, heeft het voor ons gehele lichaam de meest ernstige gevolgen. Het is dan ook van het groot ste belang er voor te zorgen, dat we niet te veel van ons hart vergen, dat betekent, dat we het goed in acht moe ten nemen. We kennen het hart óók nog ln een andere betekenis, nl. als zetel van het gevoelsleven. Zoals het hart in biologische zin .de centrale" is van ons lichamelijk leven, is het geestelijk opgevat „de centrale" van waaruit ons gehele gevoels- en ge- dachtenleven wordt gestuwd en geleid. Ook in die geestelijke zin is het hart d. a van de allergrootste betekenis en i het zaak om er goed acht op te ge ven en er zorg voor te hebben. Wie het verwaarloost, er ruw mee om springt, het nodeloos aan allerlei ge varen blootstelt, zal vroeg of laat er de grootste nadelige gevolgen voor z'n ie- ven van ondervinden. Precies op dezelf de wijze als het gebeurt wanneer w« ons hart als organisme verwaarlozen of in gevaar brengen. Misschien mag ik met enkele voor beelden illustreren, wat ik precies be doel. U kent misschien nog wel het ver haal van koning Saul, die, ugenlijk te gen zijn zin in, tot koning van Israël werd geroepen. Wat was hij als jonge n.an ontzettend sympathiek. Geen man leek meer geschikt voor het koning schap dan hij. Hy was rechtvaardig, vroom, nederig, eerlijk, enfin, noem maar op; hij scheen alle goede eigen schappen in zich te hebben verenigd. Maar hoe ontzettend tragisch is zijn veelbewogen leven geëindigd. Hij heeft, toe hij geen uitweg meer zag, zich .et- terlijk en figuurlijk in zijn eigen zwaard geworpen. En hoe is dit gekomen? Dmdat nij hart niet heeft behoed. Omdat hij, ove. het paard getild door zijn succes sen, meende, dat hij alles kon en mocht, omdat hij zijn nederigheid had ver speeld, verwaand en hoogmoedig is ge worden, en het leven in eigen hand ha genomen. Ecu ander voorbeeld: de oudste '«roer i de gelijkenis van de verloren zoon. Ook hier hetzelfde. Hij voelde zich te genover zijn „verlopen" broer, de brave, vrome Hendrik, stikte van eigenwaan en zelfgenoegzaamheid. Ook hij had zijn hart niet voor het kwaad van hoog moed en eigengerechtigheid behoed. En het gevolg? Zijn „verlopen" broer ir, de verlichte feestzaal en hij, de brave en vrome, in het donker, buiten. Ook hij werd gevraagd om binnen te komen en mee aan te zitten, maar zijn hart was zó verdorven, dat hij er niet toe kon komen. En ik denk ook nog aan dat verhaal dat ik eens hoorde, van die jonge man, die zijn hart had vergiftigd door het le zen va-i pornografische lectuur en er innerlijk zó door bevuild en bezoedeld was geraakt, dat hij er lichamelijk en 0 estelijk geheel aan ten gronde is ge gaan. En zo wordt dagelijks op allerlei wijze ons hart door gevaren bedreigd, waar door we. als we er niet voor op onze hoede zijn, er de grootste schade voor ons geestelijk leven van kunnen onder vinden. Ik denk hier als vanzelf aan het woord, dat eenmaal door Jezus is ge sproken: „Want wat zou het een mens bat-a, als hij de gehele wereld won, maar schade leed aan zijn ziel?" Hoe gemakkelijk lijdt onze ziel scha- c'in onze pogingen om steeds meer voori te komen, steeds meer te ver dienen om door de mensen te worden geëerd, om bij de mensen „getapt" te zij.zoals het heet, en voor geestig en vlot te worden aangezien? Hoevelen hebben, doordat ze zich niet om hun hart hebben bekommerd, door dat hun ziel schade heeft opgr' pen voor hun hele l""en een knauw gekre gen, welke ze nooit meer geheel te bo ven zijn gekomen? Soms is het van buitenaf te zien. De fleur, de glans, de frisheid is van hun wezen af. Ze lijken op een bloem waar van de stengel is geknakt. Je kunt zo'n bloem nog wel in een vaas zetten, de stengel proberen op te binden, maar het helpt niet meer. Maar ook is het van buiten soms he lemaal niet te zien. Zo op het oog ziet alles er even goed en florissant uit. Maar het hart functionneert toch niet zo goed meer als voorheen. Het gevoel voor de hogere dingen b.v. is lang zamerhand geheel en al verdwenen, het hart is verschraald, verarmd ge worden, de blijde boodschap van het evangelie vindt op den duur niet meer de minste weerklank. Laten we het niet zover laten komen en daarom dagelijks het woord, dat boven deze overdenking staat geschreven, ter harte nemen. De president van de rechtbank te Amsterdam, mr H. J. Hütschler. heeft uitspraak gedaan in het kort geding tussen de circussen Strassburger als eiser) en Jos Mullens (als gedaagde). De president bepaalde in zijn vonnis, dat de reclamobiljetten welke het cir cus Mullens heeft verspreid en waarop op opvallende wiize de naam ..Strass burger" is vermeld, binnen 36 uur ver wijderd moeten worden. De directeur Jos Mullens werd verder verboden om de naam „Strassburger" op ziin programma aankondigingen an ders te bezigen, dan gebruikelijk is met de overige artisten. Voorts werd hem bij overtreding van het verbod ten aanzien van de verwijdering der recla- mebiljetten een dwangsom opgelegd. Tenslotte werd hü veroordeeld tot beta ling van de kosten van het geding. MAN VERDRONK IN BLOEMGRACHT Gisternacht is de 32-jarige los-werk- man H. J. V. juist voor zijn woning aan de Bloemgracht te Amsterdam in het water gevallen en verdronken. De man verkeerde, volgens mededelingen van de politie, onder invloed van sterke drank.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3