Drie topfiguren nazi-groep van herleefde gevangen Vader met vier kinderen verdronken Grote Russische concessies aan Oost - Duitsland Steun op economisch gebied als propagandamiddel De Sjah van Perzië in Teheran teruggekeerd Engeland heeft raketten voor luchtverdediging IsNESB verboden vereniging Aard der beweging gecamoufleerd Frans PTT-personeel werkt weer Nieuwe maatregelen tegen Naumann Nieuwe sultan is in Rabat ingehaald Echtpaar verdronk jammerlijk AVRO-praeses moet been missen Reeds f80.000 voor Griekenland Maandag 24 Augustus 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1222 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Tragisch ongeval te Raai te WEERBERICHT Samenwerking versterkt Veiligheidsraad komt Woensdag bijeen Noodweer in Italië Toeschouwers met sterke arm verwijderd Mossadeq wordt vervolgd In October atoomproef in Australië MEER ZELFBESTUUR VOOR MALAKKA Fietssturen haakten in elkaar Al 381 doden en 768 gewonden Tijger knabbelde tralies van zijn kooi los Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironununer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1—, elk woord meet 5 cent Abonnementen: per kwartaal t 6.05, pet maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 049 LEIDERS van de Nationaal Europese Sociale Beweging zijn Zaterdag op last van de Justitie te Amsterdam gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amsterdamse recherche tegen het middaguur met vier aparte ploegen op evenzovele adressen gelijktijdig een inval deed, zijn de algemene leider, de een-en-dertig-jarige Paul van Tienen, op zijn kantoor aan de Koninginneweg 77, en de negen-en-twintig-jarige leider van de werkgroep Amsterdam, A. M. Kruit, te zijnen kantore JVic. Maesstraat 64, gevangen genomen. Iet9 later arresteerde de Gro ningse recherche in zijn woning aan de Petrus Campersingel 211 aldaar de landelijke leider mr J. Wolthuis, oprichter van de Stichting Oud- Politieke Delinquenten. Op al deze adressen en in nog twee woningen in Amsterdam werden langdurige huiszoekingen ingesteld, waarbij aan zienlijke hoeveelheden materiaal in beslag werd genomen. Zo vond men exemplaren van De Dialoog, een maandblad dat alleen onder de leden wordt verspreid, van het colportageblad Alarm, en van de ge drukte beginselprogramma's. Ook namen de rechercheurs dossiers en mappen met correspondentie, ledenlijsten en andere administratieve bescheiden in beslag. Een aantal leden van de werkgroep Amsterdam heeft thans voorlopig de leiding overgenomen. nE VOORLOPIGE leiding der bewe- ging heeft te kennen gegeven, dat zij de arrestaties aanvechtbaar acht, omdat naar haar oordeel de beweging geen verboden organisatie is. Zij heeft een request in deze geest aan H. M. de Koningin gezonden en verder de zusterbewegingen in Duitsland, Italië. Zwitserland en Zweden gewaarschuwd. Ook het hoofdkwartier der Europese sociale beweging in Malmö (Zweden) is ingelicht Op het moment dat Paul van Tienen werd gearresteerd, bevond zich op zijn kantoor nog de achttienjarige Ueen- dert Logger, die Van Tienen elke Za terdagmorgen helpt bij administratief werk. Deze jongeman vertelde voor trekker te zijn van de door zijn leider gestichte Nationaal-Europese Jonge ren-Orde. welke organisatie nog in de kinderschoenen staat. Aangezien hij geen lid is van de NESB. heeft de po litie hem verder ongemoeid gelaten. Ten aanzien van Van Tienen kan nog worden medegedeeld, dat deze heer officier bij de Waffen-SS is ge weest en deswege na de .bevrijding is vervolgd. Hij heeft echter zijn Neder landerschap niet verloren. Hij trad nl. als jonge jongen tot deze organisatie toe en zag zijn zaak voor de bijzonde re rechtspleging als zg. jeugdgeval be handeld. Momenteel drijft hij. behalve de NESB. ook (voor eigen rekening) de Boekenimportdienst Europa. De po litie heeft het materiaal hiervan onge moeid gelaten. ftNZE HAAGSE redacteur tekent bij de arrestatie van de drie NESB- leiders nog aan. dat deze opnieuw de aandacht heeft gevestigd op de po gingen van hen, die vroeger alle heil uitsluitend van de NSB verwachtten, om met hun organisatie volledig in de openbaarheid te treden. Gelukkig heeft de Justitie daar een stokje voor gesto ken. Nederland is allerminst gesteld op het opleven van de oude nationaal socialistische sentimenten. In het ver leden hebben we daarvan genoeg el lende beleefd. Het optreden tegen de NESB was mogelijk op grond van een wetsbesluit uit 1944 van de toenmalige Nederland se Regering in Londen, het KB E-102. Dit besluit bepaalt dat landsverrader- liike organisaties, zoals de NSB en de bewegingen die kennelijk daarvan een voortzetting ziin. verboden zijn. Aangezien dus blijkbaar naar ne oordeel van mr Hollander, op wiens last de arrestatie is gesch'edduideliik sprake was van een door het K.o. iwuz verboden vereniging, is op Krond v art. 140 van het Wetboek van Strai- recht dat daartoe in dit geval de voegdheid verleent, ingegrepen. Uitgemaakt zal nu moeten worden of we hier inderdaad met een organi satie te maken hebben die kennelyk een voortzetting is van de NSB. iwee weken geleden toen enkele van zijn volgelingen werden gearresteerd om dat zij met het blad van de NESd colporteerden, en dit blad ..Alarm in beslag genomen werd, beweerde Pau van Tienen, dat de NESB helemaa. geen voortzetting van de NSB is dat zijn beweging dus rustig zou door- Kaan met de colportage van ..Alarm Uit dit blad zelf blijkt nlet duldellik het ware karakter van de NEsB. lijn evenwel genoeg gegevens in u geschriften der organisatie" te vinden, die weinig of geen twijfel overlaten Zo zijn in het Anril-nummer van ..i'e Dialoog", het tijdschrift van de NE*H' onige art'ke'en van Paul van Tienen en van Mr. Wolthuis opgenomen, waar in openlijk geschreven wordt over de noodzaak van de herleving van het Nationaal Socialisme en het Neo- Fascisme. En als dit al niet voldoende mocht zijn, dan staan er in de begin selverklaring en de doelstelling van de NESB die in Juli dus nog zeer on langs zijn uitgegeven, genoeg pun ten, die de nauwe verwantschap met de NSB aantonen. Weliswaar zijn de beginselverklaring en de doelstelling in vage bewoor dingen gehouden, maar Paul van Tie nen zegt uitdrukkelijk, dat dit verband houdt met het feit. dat men de doel stelling zal moeten kunnen veranderen als de omstandigheden dit eisen. HAT ER punten van overeenkomst be staan met de NSB moge blijken uit het volgende: De NESB kent het sv steem van het leiderschap. Paul van Tienen is de algemene leider voor de Lage Landen (Nederland en België): voor Nederland is Mr. Wolthuis uit I Groningen de leider en voor Belgiè Guido I.ouwers. De organisatie is hiëriarchisch opgebouwd afdelingen. districten, enz. en er is een groot aantal leiders aangewezen voor diverse plaatsen. Dat ook de rassentheorie de NESB niet vreemd is. büikt hieruit, dat men I in Europa een eenheid wil opbouwen 1 gebaseerd op de samenwerking van verschillende groeperingen, omvatten de Germanen, Slaven, Latijnse rassen, enz. Opvallend is ook de aankondiging dat de Nationaal Europese Sociale Be weging goede contacten onderhoudt met de Arabische Liga. die zoals men weet op gespannen voet staat met Israël. Men kan zich afvragen of dit niet wijst op anti-semietisme. De NESB beeft voorts de Arbeids dienst en een geleide cultuur in haar programma staan. Doet dit laatste niet sterk denken aan de „Kulturkammer"? De heren noemen hun organisatie de Nationaal-Europese Sociale Beweging, waarin plaats is voor een „Vrij Socia lisme". Het is echter niet duidelijk wat hiermede bedoeld wordt. De NESB on derhoudt goede contacten met Duits land. zij is tegenstandster van een economisch dirigisme, maar staat wel een sociaal dirigisme voor. Het komt ons voor, dat niet ten on rechte maatregelen tegen de NESB ge nomen zijn. Aangenomen mag worden dat de arrestatie van Paul van Tienen en Mr. Wolthuis is geschied op insti gatie van het Departement van Justitie. van Vliet heeft gisteren op de Oerlikon-baan te Zurich voor de derde maal in zijn glorieuze wielerloopbaan het wereldkam pioenschap sprint voor profes sionals gewonnen. Na in 1938 voor de eerste maal de regenboog trui te hebben veroverd, greep hij de titel eveneens in 1949. Sindsdien zijn weer vier jaren verstreken. „Oude" Arie werd gisteren in de halve finale door zijn rivaal Reg Harris geklopt, maar via de herkansing schaarde hij zich toch bij het laatste drie tal. In een sterk gereden sprint versloeg hij Sacchi en Harris. (Zie verder onze sportpagina) 70NDAGAV0ND omstreeks zeven uur is nabij de zuivelfabriek De Hoop te Raaltc een vreselijk ongeluk ge beurd, waarbij een vader, de voerman Van Essen, aldaar en vier zijner kin deren, twee jon~ens en twee meisjes, zjjn verdronken. Een vijfde kind, cu ie'.e.i -sr '1 op het nippertje worden gered. Oor- zaak van deze tragedie is het feit, dat - videc -r.et zijn --achtauio in hel Overijsels kanaal reed. Hoe deze wagen te water is geraakt is nog steeds een raadsel. Ooggetuigen hebben op zeker moment tot hun ont zetting de auto zien kantelen. Zij kon den nog op het nippertje een meisje redden dat op de laadbak meereed. De anderen verdwenen met het voertuig in de diepte. Verwachting tot hedenavond: IETS WARMER Veel bewolking met plaatselijk wat regen, maar ook verspreide opklaringen. Matige, nu en dan vrij krachtige wind tussen Er en Zuidwest. Iets warnier dim gisteren. Dinsdag: Zon op 5.40, onder 19.44. Maan op 19.40. onder 6.26. QE SOVJET-UNIE heeft Zaterdag, kort vóór de verkiezingen in West- Duitsland, een grote hoeveelheid propagandistisch lokaas rondge strooid in de vorm van concessies aan de Oostduitse marionetlenregering. De besprekingen te Moskou hebben namelijk, blijkens een Zaterdag avond verspreid communiqué, als resultaat opgeleverd, dat Oost-Duits- land met ingang van 1 Januari 1954 geen herstelbetalingen meer zal be hoeven te verrichten. Bovendien zullen alle Russische ondernemingen in Oost-Duitsland zonder betaling aan de Oostduitse regering worden overgedragen. De Oostduitse bijdrage aan het onderhoud der Russische troepen op Duits gebied wordt teruggebracht tot ongeveer vijf procent van de Oostduitse begroting. Verder worden alle na-oorlogse schulden aan Rusland kwijtgescholden. De wederzijdse diplomatieke missies zul len tot ambassades worden verheven. Zaterdag werkte in vijf-en-tachtig van de negentig Franse departementen het personeel van de PTT normaal. Hier was de staking dus ten einde. In Parijs staakte echter nog tachtig pro cent van de postboden en dertig pro cent van het telefoonpersoneel. Daar entegen duurde de spoorwegstaking nog onverminderd door. Op de hoofd lijnen reden enkele treinen. Niettemin is met ingang van heden het goederenverkeer naar en via Frankrijk hervat. Ook het telegraaf- verkeer functionneert weer. Echter kunnen nog aanzienlijke vertragingen optreden. De Britse autoriteiten in West-Duits- land hebben weliswaar Zaterdag de rechtspraak in zuiveringszaken aan de Duitse regering overgedragen, maar te gelijkertijd de mogelijkheid geschapen, dat de verkiezing van dr Naumann tot lid van de Bondsdag op het laatste mo ment nog wordt verhinderd. De rege ring van Rijnland-Westfalen zou heden overwegen, welke maatregelen tegen Naumann kunnen worden genomen. Het bestuur van de Duitse Rykspar- tij heeft intussen aan de partijfunc tionarissen opgedragen, geen openba re bijeenkomsten meer te beleggen met Naumann als spreker; op deze wyze wil men voorkomen, dat de autoritei- ten partijvergaderingen verbieden zo als reeds enige malen is gebeurd. Nau mann zal slechts nog optreden op sa menkomsten met besloten karakter. De kortelings opgerichte uiterst rechtse NDSAP zal niet aan de verkie zingen van 6 September mogen deel nemen, omdat zij niet heeft kunnen be wijzen. op democratische beginselen te berusten. 1AE BEIDE landen hebben verder overeenstemming bereikt over de versterking van de economische, cul turele, wetenschappelijke en techni sche samenwerking. De Sovjet-Unie zal dit jaar nog voor 590 millioen roe bel aan levensmiddelen kolen, koper, lood, aluminium, katoen en andere goederen boven het lopende handels verdrag leveren. Zij heeft verder aan Oost-Duitsland een crediet van 485 millioen roebel toegestaan, dat in twee jaar moet worden afgelost. In het communiqué van de bespre kingen is verder verklaard, dat in de nabije toekomst een vredesconferentie moet worden bijeengeroepen en dat de deelneming van Duitsland hieraan verzekerd moet zijn. Een voorlopige regering voor geheel Duitsland moet door overeenstemming tussen beide landsdelen worden gevormd met als voornaamste taak de voorbereiding va.i vrije verkiezingen. Tijdens een diner ter ere van de Duitse delegatie op het Kremlin heeft de Russische premier Malenkof een scherpe aanval gedaan op de „groep- Adenauer, die koers zet naar de her leving van het Duitse militairisme" en er op gewezen, dat Oost-Duitsla .d een belangrijke rol zou kunnen spe len bij de vorming van een verenigd, vredelievend en democratisch Duits land, weshalve Moskou het alle denk bare steun zou verlenen. Grotewohl, de Oostduitse premier, noemde de Russische maatregelen een grote steun voor de Oostduitse bevol king. „Zij zullen ons helpen West- Duitsland ervan te overtuigen, dat de Russische regering de beste en be trouwbaarste vriend van het Duitse volk is", zei hij. De Oostduitse Volkskamer zal Dins dag en Woensdag bijeenkomen om een verslag van de intussen terug gekeerde delegatie aan te horen. Sidi Mohammed ben Arafa, de nieu we sultan van Marokko, is Zaterdag per trein van Marrakesj naar Rabat gereisd. Bij aankomst werd hij toegejuicht door duizenden Berbers. Tijdens zijn rit naar het paleis v erd hij in de Europese wijk door Fransen en Marokkanen har telijk bejubeld. In de Arabische wy.> was de belangstelling aanzienlijk min der. De sultan heeft later in een procla matie verklaard, dat hy de eendracht in het land wil vestigen en het volk de voorwaarden wil verzekeren voor wer kelijke vooruitgang. Gestreefd zal wor den naar gelijkheid tussen de bevolking van de steden, het platteland en de ber gen. Ook wil de sultan binnen de kortst mogelijke tijd fundamentele hervormin gen invoeren, het name in de bestuurs- orgenisatie. Op het vliegveld van Campo di Loro op Corsica zijn Zaterdag de twee offi ciële vrouwen en de vier dochters van de afgezette sultan aangekomen. Vermoedelijk zal de Veiligheidsraad Woensdag bijeenkomen om uit te ma ken of de kwestie-Marokko op de agenda van de raad zal worden ge plaatst. De laatste dagen is Noord-Italië door hevige stormen geteisterd. Zes perso nen kwamen om, vijftig moesten naar een ziekenhuis worden gebracht en ruim honderd werden dakloos. De schade aan de oogst is zeer groot. In Zuid-Italië zijn vier mannen om gekomen. toen de bliksem in een vuur werkfabriek sloeg en het gehele bedrijf de lucht in ging. 0E SJAH van Perzië is Zaterdagmor- worden berecht- Het hooggerechtshof gen te Teheran aangekomen. Hij reed van het vliegveld naar de stad langs een tien kilometer lange weg, waarop zich slechts politie en militai ren bevonden. Tevoren waren alle toeschouwers door de sterke arm ver wijderd. Het is in Perzië betrekkelijk rustig. Hier en daar hebben zich nog botsingen voorgedaan tussen aanhan gers van Mossadeq en monarchisten. Te Kermansjah zou een dode te be treuren zijn, in Semlrom bezetten vol gelingen van de oud-premier de politie kazerne. Premier Zahedi heeft intussen een nieuwe regering gevormd, waarin hij zelf tijdelijk de portefeuilles van Bin nen- en Buitenlandse Zaken, Justitie en Economische Zaken beheert. Hij heeft op een persconferentie de oliekwestie CNGELAND en Australië hebben in het afgelopen jaar opmerkelijke vorderingen gemaakt bij de ontwikke ling van geleide raketten, zo heeft de Britue minister van Bevoorrading, Dun- can Sar.dys, verklaard. Voor de nder- scheppi ig van bommenwerpers, die met grote snelheid op grote hoogte vliegen, worden raketten vervaardigd, die een snelheid van 3200 kilometer per titir kunnen halen en zeer wendbaar zijn- Geen vliegtuig zal deze projectielen kunnen ontlopen. Ook worden er raket ten uitgewerkt voor bombardementen. Sandys is onderweg naar Australië, waar hij besprekingen met de regering zal voeren en een bezoek aan het proef- terrein voor raketten te Woomera zal brengen. Hier zullen volgens de Sydney Sundey Herald begin October proeven worden genomen met drie nieuwe Brit se atoomwapenen, die uit militair oog punt veel belangrijker zijn dan de wa terstofbom. De uitwerking van deze wa penen is weliswaar geringer dan die van de H-bom, maar zi.i ziin voor mi'i tair gebruik geschikt, omdat men hun uitwerking nauwkeurig kan bepalen. zal hem vervolgen wegens opstand te gen de wettige regering van het land en in het parlement wegens misdaden als premier begaan. De sjah heeft in een korte pers conferentie aangekondigd, dat hij op nieuw een deel van zijn persoonlijk vermogen zal verdelen. De boeren zullen op zeer gunstige voorwaarden land kunnen kopen. Vergaande sociale hervormingen zullen worden ingevoerd. De vorst verklaarde, dat de olie genationaliseerd is en blijft. Ver kiezingen zullen worden gehouden, zodra de nieuwe kieswet, die algemene verkiezingen en een geheime stemming waarborgt, van kracht is. De tweelingzuster van de sjah, prin ses Asjraf, is van Rome naar Cannes gevlogen. Zij zal waarschijnlijk over een maand, misschien tezamen met keizerin Soraja, de terugreis naar Perzië aanvaarden. De inheefnse bestuurders der ver bonden staten van Malakka hebben een complex van voorstellen inge diend, dat een eerste stap op de weg naar zelfbestuur wil zijn. Het zal vol gende week op een voltallige bijeen komst van de nationale conferentie moeten worden bekrachtigd. .Volgens het program moeten er voor 1956 federale verkiezingen worden ge houden, Tegen 1 Februari van het vol gende jaar moet een federale raad van negentig leden het tegenwoordige or gaan vervangen. Dan moet er een fe derale uitvoerende raad worden ge vormd. Tenslotte moet een Nationale Vergadering van vertegenwoordigers van alle partijen de weg naar zelfbe stuur uitstippelen. De conferentie dringt er op aan. dat er spoedig plaat selijke verkiezingen zullen worden ge houden. Onmiddellijk werd de brandweer ge waarschuwd, die samen met EHBO- helpers, artsen, r.k. geestelijken en zusters van het r.k. ziekenhuis te Raal- te pogingen deed om de inzittenden te redden. Een familielid van Van Essen had de wagen zien omslaan en kon aan de redders vertellen, dat vier per sonen in de cabine moesten zitten. Toen de wagen was opgehaald vond men inderdaad in de cabine de stoffe lijke resten van de vader en drie zij ner kinderen. Later dregde men ook het lijkje van het vierde kind op. dat achter op de laadbak had gezeten. Alle slachtoffers zijn in het r.k. zie kenhuis te Raalte opgebaard Zaterdagmorgen ontdekten voorbij gangers in het Zuidlaarderkanaal bij Zuidlaren het lijk van een mansper soon. Direct werd de politie op de hoogte gebracht, waarna men al spoe dig ontdekte, dat het de dienstgeleider der belastingen, de heer G. H. uit Vries was. Toen men de echtgenote van het ongeval op de hoogte wilde brengen, bleek er niemand thuis te zijn. Wel werd men gewaar, dat het echtpaar Vrijdagavond op visite was geweest in Zuidlaarderveen. Des avonds om elf uur waren zij per fiets weer naar huis vertrokken. Toen de politie dit hoorde, is men in het Zuidlaarderkanaal gaan dreggen. Het bange vermoeden, dat ook de echtgenote verdronken was werd al gauw bewaarheid. Vermoedelijk zijn de sturen van de rijwielen in elkaar gehaakt, toen het echtpaar langs het kanaal reed, want beide sturen waren enigszins verbogen. De weg is ter plaatse slecht en smal met het gevolg, dat de heer H. en zijn echtgenote in het water zjjn terecht gekomen. De voorzitter van de AVRO. de heer G. de Clerq is op 13 Augustus ln de kliniek van prof. dr I. Boerema in het Amsterdamse Wilhelminagasthuis ter observatie opgenomen wegens ernsti ge vaatkrampen in het linkerbeen. Een verkalking in de slagader van dit been veroorzaakt hevige pijn in kuit en linkervoet. Prof. Boerema heeft getracht met een vaatverwijdend middel het euvel te verhelpen. Deze behandeling leverde geen resultaat op. Bij Röntgen-onderzoek bleek, dat de beenslagader van boven tot onder de knie verstopt is over vrij grote af stand. Prof. Boerema heeft nu besloten het linkerbeen van de heer De Clerq te amputeren. De operatie zal Dinsdag geschieden. Verwacht wordt, dat het ongeveer vier weken zal duren, voordat de heer De Clerq met een noodprothese het ziekenhuis zal kunnen verlaten om zijn werkzaamheden, zij het op bescheiden schaal voorlopig te her vatten. Op girorekening 777 van het hoofd bestuur van het Nederlandsche Roode Kruis is reeds 80.000 gestort voor hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland. Dins dag gaat op officieel advies een partij van 20000 pakjes koffie naar Schiphol om doorgezonden te worden naar Grie kenland. Volgens officiële cijfers heb ben de aardbevingen 381 doden en 768 gewonden geëist. Honderdduizenden woningen zijn verwoest en de schade wordt op honderd millioen dollar ge schat. Niet zonder schrik ontdekte kapitein G. van den Brandhof te Heemslede, gezagvoerder van het m.s. „Bantam" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, vorige week, toen hij met zijn schip op weg van Indonesië naar Rotterdam in de Middellandse Zee voer, dat een der beide, door de Haagse dierenvan- ger Henk. van Geuns op Sumatra ge vangen tijgers kans haa gezien twee tralies van zijn hok los te knauwen. Onmiddellijk werden aan boord maat regelen genomen om een eventueel uitbreken van het dier te voorkomen. Er werden ijzeren hekken pal tegen de kooi vast gesjord en bovendien werd het geheel stevig met een stalen net afgedekt. Ook werden voor de zeker heid alle tralies van de kooi vastge sjord. Zaterdagavond arriveerde de ..Bantam" in Rotterdam en werd het tijgerhok, compleet met noodvoorzie ningen gelost. Bij een kort doch hevig onweer werd Zaterdag de 20-jarige M. de Jong te Sneek door de bliksem getroffen en gedood.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1