Commissie Kustverdediging in versterkte stelling 1865 voor Wat de postduiven presteerden Jimmy Brown en de Oranjehemden Zo fris als een bloem in de lente Van het eiland Texel Vossenjacht van VERON had spannend verloop forten-bouw Oppositie tegen „Dan liever mobiele éénheden Van Maastricht en Roosendaal Chinees restaurant „Nanking" geopend IN HET KORT Uit de geschiedenis van Den Helder (10) Hier iets van u hij? HET GEBEURDE IN NIEUWEDIEP VSV-ZFC te Schagen TUSSEN HAAKS EN KUITJE BURGERLIJKE STAND „Ankerpark" 2 September weer in gebruik Cabaretavond van „Gruno" NU drie soorten Castella! Castella's Bloemenzeep is een genot Deelnemers waren allen enthousiast BERG UIT UTRECHT WON EERSTE PRIJS WEEKOVERZICHT URKER VISSERIJ Hippolytushoef „De Luchtpost'' nam deel aan wedvlucht Julianadorp Sport- en volksfeesten Sportontmoeting tussen Wieringen en Texel de haven van Nieuwediep in zijn nieuwe gedaante in wording ziet, wie daarbij opmerkt, dat deze belangrijkste haven voor de Nederlandse Marine niet meer door zware, naar zee gerichte vuurmon den wordt verdedigd, zal zich daarover wellicht verbazen. De stelling Den Helder ligt zo kwetsbaar onder het bereik van zwaar scheeps geschut; dat aan drie zijden door water omsloten stukje grond is een gemakkelijk mikpunt voor luchtaanvallen. Nog geen eeuw geleden maakte de verdediging van de „Stelling Den HelderTexel" onder werp uit voor een uitvoerige beschouwing door een commissie voor de kustverdediging. ATATUURLIJK was toen, in 1865, de toestand nog heel anders. Op het ogenblik dat dit rapport verscheen, was er geen spoorlijn, er bestonden geen auto's en de stoomschepen waren ook bij de marine nog veelal zeilsche pen met stoomvermogen. Van vliegtui gen en zo had men nog helemaal niet gehoord en de draagwijdte van het ge schut was wel iets minder. Maar Den Helder was en is eigen lijk nog steeds de enige haven waar om het bezit van groot belang mag worden geacht voor onverschillig wel ke grote mogendheid, die het op Neder land gemunt heeft of die als verbon dene met Nederland ten strijde trekt. Daarvan legt de enorme uitbreiding, of beter gezegd de aanleg van een volko men nieuwe zeehaven, wel duidelijk ge tuigenis van af. De omstandigheden mo gen gewijzigd zijn, de strategische en tactische waarde van de haven van Den Helder is onveranderd gebleven. Toevluchtsoord De commissie uit 1865 betoogde de be langrijkheid van de haven, omdat uit een staatkundig opzicht Engeland, Frankrijk, Pruisen, en niet te vergeten Amerika, zich zeker van het bezit van het Nieuwe Diep zouden trachten te verzekeren, niet alleen omdat de rede een uitmuntend toevluchtsoord zou zijn voor hun vloten, maar ook als basis voor daaruit te ondernemen operaties. Met het oog daarop was het volgens de commissie wenselijk, de stelling zo sterk te maken, dat zij in staat zou zijn, een vloot van transportschepen van de mogenheid aan wie toegang zou worden verleend, te kunnen beschermen. Voor zichtigheidshalve voegde zij daaraan toe, dat het aan de regering is, te be palen welke versterking overeenkomt met haar politieke oogmerken, maar dat het beschikbaar zijn van een goed ver- .sterkte haven niettemin het aanzien van Nederland als mogelijke bondge noot zou vergroten. TJit de commentaren op deze uit spraak bleek, dat men al tevreden zou zijn, als de stelling Den Hclder-Texel zo zou worden gemaakt, dat Iedere mo gelijke vijand zich wel tweemaal zou bedenken een aanval te doen, en dat men over het algemeen niet op „allian ties" was gesteld, die mogelijk alleen wegens het bezit van een belangrijke oorlogshaven Nederland in een oorlog zouden kunnen brengen. Onze positie was deze: „Wij moeten ons met de zaken van anderen zo min mogelijk of in het geheel niet bemoeien, maar dienen er voor te zorgen, dat an deren zich ook niet met onze zaken gaan bemoeien". Daartoe was een be scherming van Den Helder een eerste vereiste, omdat een landing elders in Holland wegens het ontbreken van een daartoe geschikte haven vrijwel on mogelijk was. Het Nieuwediep is trou wens de enige veilige ligplaats voor de vloot en het Texelse Zeegat de enige toegangsweg tot de Zuiderzee en tot Amsterdam. Niet „in de rug" TJIT inlichtingen die de commissie van een „bekwamen binnenloods" had ontvangen, bleek onder andere, dat het moeilijk of zelfs ondoenlijk is om zon der tonnen of bakens, die natuurlijk in oorlogstijd weggenomen of verlegd zijn. binnen te komen of naar de Zuiderzee te varen. Aangezien ditzelfde gold voor de andere zeegaten tussen de wadden eilanden, oordeelde de commissie, dat voor een aanval op de stelling in de rug niet behoefde te worden gerekend. Het was dus voldoende de stelling van de zeezijde te verdedigen en daartoe waren een aantal forten nodig, die het versperren van de vaarwaters verder overbodig zouden maken. Deze forten waren de volgende: Een toren- of Waterfort op de bank De Laan, ter bestrijking van de hoofdtoe gang aan de voorzijde. Het plat van de toren zou moeten liggen op acht el bo ven gewoon hoog water en zou bewa pend worden met 12 zeer zware stuk ken en nog enige van minder kaliber. Vervolgens een fort op de Hors, de zandplaat aan de zuidzijde van Texel, van dezelfde inrichting maar iets klei ner, namelijk met acht zeer zware stuk ken. Een overeenkomstig fort op de Harssens, ter bescherming van de ha ven, de rede en de Noordelijke zeedijk; en tenslotte nog een fort op de Zuidwal, eveneens ter bescherming van de rede. Deze vier forten zouden in totaal vol gens schatting een bedrag van vijf mil- lioen gulden kosten, in onze ogen een „klein", maar voor die tijd een énorm bedrag. Bovendien wist men de kosten van de bepantsering niet precies, het zou ook wel zes millioen kunnen wor den. Tegen de bouw van deze forten ont stond grote oppositie. Een mogelijke vijand zou het fort op de hors in de rug kunnen aanvallen en daarmee de bescherming van de rede aanzienlijk verzwakken. Het fort op de Harssens zou ook overbodig zijn, want als een vijand reeds zover gevorderd was, zou men een landing nauwelijks meer kun nen voorkomen. Alleen het fort op de Zuidwal en op de bank De Laan werd als zeer noodzakelijk geoordeeld. Bo vendien zouden dan de forten Dirksz. Amiraal en Erfprins nog versterkt kun nen worden en voorzien van bomvrije kazematten, waarin in een stad als Den Helder steeds dringende behoefte bestond. Maar voor de rest zou men zijn geld beter aan deugdelijker dingen kunnen besteden dan aan forten, waar van de waarde niet onomstotelijk vast stond. 7ULKE deugdelijker dingen waren er ook: er werd voorgesteld maar lie ver een aantal monitors (kanonneer boten) te bouwen, die behoorlijk zwaar bewapend zouden kunnen worden. Hot grote voordeel was, dat deze boten als forten iienst konden doen, en dat zij dus bijvoorbeeld op de plaats konden liggen waar de forten Harssens en op de Hors waren geprojecteerd. Doch deze schepen zouden een groter rente van het kapitaal kunnen afwerpen, omdat zij overal elders konden worden gebruikt, en alleen maar in uiterste noodzaax vcror verdediging van de haven en de rede behoefden te worden ingeschakeld Dat was 1865. Degenen, die toen reeds voorstelden om in plaats van vaste for ten liever mobiele eenheden te bouwen, schijnen in deze tijd gelijk te hebben gekregen. Het fort op de Harssens is er niet meer; de forten Oostbatterij en Vismarkt hebben een andere bestem ming gekregen, die in geen enkel ver band meer staat tot het doel, waar voor zij werden gebouwd. Wie de stel ling van Den Helder van zeezijde af benadert, merkt, dat deze belangrijkste Nederlandse oorlogshaven niet meer verdedigd wordt van land af. Het prin cipe van de oorlog heeft zich gewijzigd; vestingen zijn er niet meer en het be grip „stelling" heeft zich tot een moder ner begrip gewijzigd. Gevonden: Vulpotlood; armband; binnenband van auto; buitenband van auto; schrobzaag; blauwe trui; zak met groente; herenpolshorloge: bovengebit; portemonnaie met enig geld. Verloren: trouwring; vulpen doublé armband; bril; nieuw beige kinderjasje; polshorloge; zilveren ring; nieuwe rode zwembroek: zwarte tas m. inhoud; zwarte tas, inhoudende onder meer portemonnaie met 20,beige poppenwagen; twee bankbiljetten van 100,bankbiljet van 10,porte- monnaies, inhoudende 10,— en 2,50. De postduivenvereniging „Victoria" hield Zondag haar tweede vlucht oud en jong van Roosendaal, waar de vogels bjj ZW-wind om acht uur in vrijheid werden gesteld. De prijswinnaar arriveerde om 10.08.18 uur. De prijzen werden als volgt behaald: J. A- van Steijn 1, 2, 3 7, 12, 14, 16, 18, 19, 26; A. Hejjblok 4, 5; J. Riemers 6, 25; J. Troost 8; D. Makelaar 9, 11, 20, 21, 22; J. van de Wal 10, 23, 24; P. J. Bruinink 13; B. C. de Boer 15; C. Bregman 17. Zaterdagmiddag van half drie tot vier uur wordt opnieuw ingekorfd voor Roosendaal. Aan de Middenvliet te Julianadorp heeft de familie G. ongewenst bezoek gehad. Men ontdekte, dat een tas was verdwenen, doch deze werd op het erf terug gevonden. Van een schaal had men een paar pruimen opgepeuzeld. De pitten lagen er naast. Men deed bij de politie aangifte van vermissing van een fiets, die on beheerd langs de Rijksweg tegenover de werkhaven van Rijkswaterstaat had gestaan. Een bromfietser, K. T., kwam in de Spoorstraat in botsing met een vrachtauto, bestuurd door Van S„ die uit de Tweede Vroonstraat kwam. T. lette niet voldoende op en verleende geen voorrang. Lichte schade was het gevolg van deze aanrijding. Nog drie der Hélderse verenigingen vlogen op Roosendaal, hetgeen een af stand betekende van 158 kilometer. Hoewel het weer zich weinig aanlok kelijk liet aanzien, zo vernamen wij van „Hollands-Noordpunt", hadden de duiven toch een voorspoedige reis. De eerste vogel kon om 10.09 uur worden getoond. De uitslag was hier: J. Borst 1,; J. Zoon 2-4-6-11-12; B. Schreuder 3-5-10; R. F. Mulder 7-9; A. van der Maas 8-13; D. van Reek 14. De prijs winnende duif bereikte een snelheid van 73 km per uur. De voornaamste prijzen waren voor de heren J. Borst, J. Zoon en B. Schreuder. Zaterdag tussen drie en vier uur wordt weer voor Roosendaal ingemand. Bij „VOP" keerde de eerste vogel van Roosendaal om 10.08.57 uur terug. De resultaten waren: M. Mastemaker 1-2-5-6-9-11; O. Boon 3-16; J. Vlaming 4-8-18; R. de Boer 7-15; L. de Boer 10; A. de Graaf 12-17; J. Buis 13; J. Bruin 14-19; M. Luider 20. Zaterdag van drie tot vier uur inkorven voor Roosendaal. „Het Noorden" kreeg de eerste duif van Roosendaal om 10.09.51 uur bin nen. De uitslag luidde: Horst-Seegers 1-8; K. Buis 2-9-10-14-17-27; A. Fel- kers 3-11-12-13-15-18-21-23; W. Fritz 4-7-16; J. van Doorn 5; W. Boon 6-26; C. van Doorn 19; J. Wittenburg 20; Posthumus 22; J. Barendrecht 24; J. Manshanden 25. De postduivenvereniging van Zater dagvliegers „Nieuwediep" besloot de jonge duiven-vluchten met een wed vlucht van Maastricht (243 km). Er was harde Westen wind en het was buiig, zodat de vogels het niet cadeau kregen en de duiven traag afkwamen. Hier en daar waren de verliezen zwaar. De grootste verrassing van deze vlucht was wel, dat de heer P. Bontes, die welhaast kampioen was, nog op de eindstreep door L. en J. Petrus werd geklopt. Hij moest zelfs genoegen ne men met de derde plaats, daar de heer C. Bontes met 3/5 punt verschil twee de werd. De eindstand is: 1 L. en J. Petrus met 629 punten, 2 C. Bontes 617.2 pnt., 3 P. Bontes 616,4 pnt. Bij de junioren werd J. Minneboo kampioen, met C. Zwart op de tweede plaats. Het kampioenschap aangewezen duiven is: 1 P. Bontes 374 1/5 pnt., 2 R. Ruiten 333 2/5 pnt., 3 C. Bontes 328 1/5 pnt. De uitslag van Maastricht, waar de duiven om half één werden gelost, was: M. de Boer-Groote 1-25-38-42; C. Bontes 2-14-40; D. Trijsburg 3; G. de Wit 4-11-17-20; R. Ruiten 5-15; D. van Kerkhoven 6; L. en J. Petrus 7-9-21- 23-47; H, de Vroome 8-27; C. Kos 10- 12-22-26-30-35; gebr. Koopman en Zn. 13-36-41; J. Woort 16-18-19; A. Agema 24-29; H. van Trier 28-34-43; J. Bam- bach 31; J. de Vries 32-44; Van der Aa 33; W. Peeters 37; H. Prins 39; P. Bontes 45; P. Beukers 46; Junioren: J. Minneboo 1-2; C. Swart 3. De leden van „Nieuwediep" korven Vrijdag in voor Utrecht. Woensdagavond om acht uur wordt te Schagen een lichtwedstrijd gespeeld tussen de eerste klasser VSV en ZFC, dat in het afgelopen seizoen in de tweede klasse beslag legde op het kam pioenschap. De baten van de ontmoe ting komen ten goede aan het Konin gin Wilhelminafonds. Hr Ms „Urk", „Vlieter", „Goeree", „Y. 862" en „Hobein" keerden gisteren van het bassin in de Buitenheven terug. Hr Ms „Queen Wilhelmina" is naar Vlissingen vertrokken. Hr Ms „Soemba" arriveerde gister avond uit Harwich in de haven van Den Helder. Het is morgen hoog water om 8.30 en 21.20 uur, en laag water om 2.35 en 15.30 uur. De temperatuur van hetzee water was 18,1 graden Celsius. Een aantal genodigden heeft gister avond een voorproefje gehad van het geen de keuken van „Nanking" te bic den heeft. „Nanking" is de naam van het nieuwe Chinese restaurant aan de Keizerstraat, dat is ondergebracht in één der percelen waar de ateliers der N.V. Hin tot voor kort gevestigd wa ren. De heren Y. S. Hou en C. Chao kun nen trots zijn op hun bedrijf, niet al leen wat het aanzien ervan betreft, maar vooral ook inzake de keuken Het interieur van het restaurant is ge zellig en stijlvol ingericht en wat op tafel komt kan de toets van een zware critiek doorstaan. De beide exploitan ten zullen wel weten, dat binnen de poorten van Den Helder talrijke ken ners op dit gebied wonen, maar dat behoeft hen niet bezorgd te stemmen Het is moeilijk weer te geven, waaruit het omvangrijke menu gisteravond was samengesteld. Laat het voldoende zijn, te verklaren, dat het uitstekend was, En dit was nog slechts een voorproef je, want de keuken van „Nanking" kan aan zeer uiteenlopende wensen voldoen. Vanmiddag om half zes gaan de deu ren van de nieuwe zaak voor het pu bliek open. Wij zijn er zeker van, dat de heren Hou en Chao, bijgestaan door hun actieve echtgenoten, weldra hun Chinese restaurant tot een graag be zochte gelegenheid in Den Helder zul len maken. Mej. E. J. Walter en mevrouw Van der Brink-Boersen uit Den Helder zijn te Utrecht geslaagd voor het diploma vakbekwaamheid medisch chiropodist Het Tivoli-theater vertoont heden- en morgenavond „Het masker van de Pharao" met Van Heflin en Wanda Hendrix. Donderdagavond wordt een voorstelling gegeven van „Always in my heart". In de Witte-bioscoop draait van heden- tot en met Donderdagavond „Alles goed in de petoet". Hedenavond komt de gemeenteraad van Den Helder voor het laatst in zijn huidige samenstelling bijeen. Onze stadgenoot, de heer J. Buijs, is te Roermond geslaagd voor het hoofdakte-examen deel A. Bevallen: A. C. Kollevan Spelden, zoon. M. J. KootkerThoomes, zoon. T. Hermans—Varenhorst, dochter M. G. Janssen—van de Moosdijk, dochter. C. M. WijnkerBurger, 2 dochters. L. W. SnelToes, dochter. K. Koorn—Post, dochter, P. Coster— Vlaming, dochter. A. Schepersvan der Putte, dochter. J. Nieuwenhui- zen—Geus, zoon. M. Oud—van Til, dochter. H. O. W. Enterman— Schaap, zoon. S. van KomenSip- ma, dochter. J. H. van Spijker- Klein, zoon. M. M. van Katwijk- van der Heide, dochter. A. den Hol lander—wjn der Putten, dochter. E. Schenk—Poel. zoon. E. G. Hooii- schuurTimmer, dochter. A. M. J. Troostvan den Berg, zoon. E. Geense—(Post. dochter. A. de Vries- de "Boer. zoon. J. M:H'owrvcrrst Jelierse, dochter. J. C. Rienstra Poorters, zoon Ondertrouwd: C. van Wingaarden en S. M. van der Veer. W. Berndes en C. Grootes. H. Regtop en S. E. Tot. P. G. J. Rozenbroek en M. N. Kos ten. H. Bunnig en B. N. de Haan. M. Feenstra en A. M. Capello. B. G. Niibroek en J. Lucker. Th. A. van Eek en J. A. Wijnsma. K. Kroese en C. Kleimeer. P. van Vugt en C. Boschma. W. van de Berg en E. Timmer. Gehuwd: A. de Vries en C. W. van der Maas. H. Beuneman en C. M, Span. Overleden: G. P. Krijnen, geb. van den Nieuwengiezen. 70 jaar. J. Dol. m., 95 jaar. Het „Ankerpark" heeft het jaarlijks onderhoud achter de rug en heeft nu weer een prachtig grastapijt. Op Woensdagavond 2 September om half zes wordt het terrein in gebruik geno men met een vriendschappelijke voet balwedstrijd tussen Hr. Ms. „Hertog Hendrik" en Hr. Ms. „Neptunus". Wanneer zich voldoende deelnemers melden wordt hierna nog een gecos- tumeerde wedstrijd van een half uur gespeeld tussen de „Zeeridders" en de „Kikvorsmannen". De Groninger vereniging „Gruno" geeft op Zaterdag 29 Augustus in Ca sino met eigen krachten een cabaret avond. Op het programma staan onder andere twee blijspelen in één bedrijf, getiteld „Het testament van Johannes" en „De nije meester". ADVERTENTIE Castella geeft U de geur van frisse rozen in de nieuwe, heerlijke Castella Bloemenzeep, gepresenteerd in vier zachte, beschaafde tinten. De zeep wordt onverpakt geleverd, zodat U terstond van kleur qn geur geniet, voor de ver rassend lage prijs van 20 cent per stuk. Thans heeft U dus keuze uit drie voor treffelijke soorten Castella, IEDERE vrouw kan er nu ook op warme dagen zo fris en aantrekkelijk uitzien als een bloem in de lente. Vor degenen, wier huid veel schuim nodig heeft, is er de overvloedig schuimende Castella Spécial (32 cent). En natuurlijk blijft de klassie ke Castella Schoonheidszeep (32 cent) beschikbiar voor haar talloze aan hangsters. Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken Castella Schoonheidszeep voor slechts 50 cent. Profiteer vooral met spoed van dit bijzonder aanbod. Wanneer U bovendien voor een be scheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garantie van Castella-kwaliteit, neem er dan de on verpakte Bloemenzeep bij voor slechts 20 cent per stuk! Let op, dat U geen imitaities ontvangt! (Advertentie Ing. Med.) Om kwart over één stonden bij „Bos en Duin" een zeventiental ondernemende lieden, gewapend met een peilontvanger, klaar om de vossenjacht van de VERON de vereniging die alle liefhebbers van de edele aethersport te samen brengt te epen en. Voor de eerste maal zou dit op Texei een bekerjacht zijn, d-w.z. dat deze jacht meetelde voor de beker die de VERON jaarlijks aan de beste jager beschikbaar stelt. Wie hiervoor in aanmerking wenst te komen moet aan tenminste drie jachten en de slotjacht van 20 September te Amersfoort deelnemen. Ook de bekerhouder van vorige jaar, de heer H. Zaaiman uit Amsterdam, zagen wij onder de deelnemers. „Ssst!, daar komen er weer een paar", zei vos TA O GZ/A in het dagelijkse leven beter bekend alsWim Grisnigt tegen de heer v. Maurik, de afgevaardigde van de bekerjacht- commissie. En beiden hielden haast de adem in, want het groepje dat al en kele malen om de wat oude stolp was heengedraaid. dwaalde nu al pei lend door de verlaten ruimten bene den, zoekend naar de „vos" wiens stem nu zo overduidelijk doorkwam. „Zou daarboven in het hooi Maar hoe komt je daar?" Daar achter die wagen hangt een belachelijk klein laddertje. Via de wielen en het hek van de bakwagén, de treden van het wiebelende laddertje op een ijzig don kere en stille zolder. Bukkend en kruipend verder ..Stop!", klonk de stem van Jaap Witte, „jullie zijn er. Niet verder, want daar is een afstapje". Kaarten werden haastig ingeleverd en de jagers slopen weer naar buiten, teneinde hun medezoekenden niet al te duidelijk op het juiste spoor te brengen. Ja, Zij waren er vroeg bij geweest. Maar toch niet vroeg genoeg. Nog een kwartier eerder was er een oude rot gearriveerd, de heer Berg uit Utrecht. De jagers ontvingen een kaart van een deel van het eiland. Ergens in dit gebied zat de PA O GZ/A uit te zen den en op nog een andere plaats zat Van de Engel te seinen. De opdracht was nu de plaats van het baken zo nauwkeurig mogelijk op de kaart aan te brengen door mid del van een kruispeiling en daarna de vos oo te sporen. Elke milimeter afwijking op de kaart berekende drie strafpunten en elke minuut, die men 70. Jimmy had tegen meneer Ba- rabelli gezegd, dat hij over dit voor stel nog graag eens een nachtje wil de slapen en dat was iets, dat de ander heel goed kon begrijpen. „lek had niets anderrrs verwacht" mijn waarrrde me- neerrr Brrrown", zei hij hoffelijk. „Denkt u rustig over mijn propositie na. Over 'n paar dagen zal ik u wel eens opbellen cn dan hoor ik wel,wat uw besluit is geworden. Ik zekerrr we ten, dat u slechts zal handelen geheel in het belang van geliefde pleegzoon". „Zo is het" antwoordde Jimmy, en toen nam hij afscheid. In de autobus, die hen naar Wilgenwolde terugbracht, was Jimmy niet zo spraakzaam als anders en ook Jackie zat er nog al stilletjes by. De anderen viel dat niet zo op, daarvoor was hun vreugde over de be haalde overwinning op de Volewijckers te groot maar toch merkte meneer Bik- kebakker, dat er iets aan haperde. Is er wat meneer Brown?" vroeg hij u is zo zwijgzaam". Jimmy knikte. „ïk had graag, dat u vanavond om een uur of negen eens bij mij thuis wilde ko men, meneer Bikkebakker", zei hij op een ernstige toon. „Ik zou uw mening over een bepaalde kwestie eens willen vernemen". Meneer Bikkebakker zei, dat hij dat graag zou doen en hij hoop te, dat het in geen geval een onaange name zaak zou betreffen, want dat zou hem bijzonder spijten. Nu de Biggers regelrecht op het kampioenschap van Nederland afstevenden, zou het heel jammer zijn",zei hij, „als er op de een of andere manier een klink in de kabel zou komen". Jimmy antwoordde hier niet op, en dat verontrustte meneer Bikkebakker wel een beetje. Hij at die avond niet zo smakelijk als anders des Zondagsavonds na 'n overwinning van zijn club. De vorige week waren de vangsten van de paling beter dan ooit in dit seizoen. De zeilvaartuigen hebben de gehele week de visserij kunnen uit oefenen en brachten vangsten aan de markt tot 150 pond kuilpaling. Van deze soort was de gemiddelde prijs 83 ct per pond. De weekbesommingen varieerden van 160 tot 300 per zeil- vaartuig. De motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 200 pond per vaartuig. Gezien deze soort paling dun ner van stuk is, was de gemiddelde prijs ruim 70 ct per pond. Een aan merkelijke daling in de prijzen was de gehele week merkbaar. De motor vaartuigen hadden weekbesommingen van 300 tot ƒ600. Met de lijn- of beugaalvisserij was het deze week zeer slecht gesteld. Veelal hebben de vis sers de beug niet in zee gebracht, daar de vangsten de laatste weken zelfs zeer gering waren. Aan de grote beug wer den soms maar enkele palingen ge vangen. Daarom is deze categorie vis sers begonnen met de visserij op snoek baars met staande netten. De vangsten van de snoekbaars en de rode baars waren ook van matig tot gering te noemen, met sterk teruglopende prij zen. De snoekbaars bracht veel minder dan 40 ct per pond op. Ook waren de prijzen van de rode baars soms zelfs teruggelopen tot de helft van voor heen n.1. 60 ct per pond. Deze vissers hadden dan ook besommingen van ƒ40 tot ƒ100. De nestvisserij neemt ook in bete kenis af. Was de aanvoer voorheen ge middeld 1000 bak per dag, de vorige week was dit gemiddeld 500 bak. Van het nest was de gemiddelde prijs 2 57 per bak van 37V„ kg. Onze grote Noordzeevloot maakte de vorige week over het globaal bevre digende resultaten. Dit was vooral het geval met de grote Noordzeekotters. u .i.,0 kustvissers voor IJmuiden hadden maar zeer matige besommin gen. voriSe week werd aangevoerd' 68177 pond kuilpaling; 122 pond lijn- of beugaal; 3467 pond snoekbaars- 842 pond rode baars en 229.124 pond 'nest. De totale omzet aan de visafslag be droeg ƒ62,499. nodig had om de vos te bereiken, één strafpunt. En daar ging de tocht. Een zeer vriendelijk zonnetje logenstrafte elke verwachting van de Bilt. Overal in de bossen stapten lieden met geheimzin nige kastjes onder de arm. waarop een cirkelvormige antenne. Telkens ston den zij stil, plantten een koptelefoon over hêt hoofd, draaiden met zeer ern stige gezichten aan allerlei knoppen, luisterden en draaiden en zetten dan weer haastig hun wandeltocht voort. Richting de Koog. En onder de Koog, nabij Bispinckhof seinde v. d. Engel en in een verborgen plekje in'het hooi op de zolder van een oude stolp ach ter de „Instuif" op het kampeerterrein van v. d. Werf draaide Grisnigt plaat jes en moedigde hij af en toe de ja gers aan. Later in de Instuif werd de uitslag békend gemaakt. De heer Berg, die slechts 63 minuten nodig had gehad om de vos te vinden en 11 millimeter mis- gepeild had. legde dus met 96 punten beslag op de eerste prijs. En daar hij dit jaar Zaaiman voor de tweede maal had verslagen, deerde de grote buil op zijn voorhoofd die houten balken od de zolder waren hard hem in het geheel niet meer. Na Utrecht kwam Zaandam, verte genwoordigd door de heer Beemster- boer, die 122 punten had. Wim Tim mer hield de eer van het eiland hoog met de derde plaats en 124 punten. Over een ding waren de deelnemers het zeer roerend eens: een prima kaart, een schitterende jacht en een prach tige tocht. Zodat het overal klonk: tot volgend jaar. De Postduivenvereniging „De Lucht post" nam Zondag 11. deel aan de eer ste bondsvlucht voor oude en jonge duiven vanaf Roosendaal. De afstand was 156 km. De dieren werden om 8 uur gelost met ZW-wind. De eerste duif werd geklokt om 10 uur 12 min, 17 sec. Uitslag: 1. G. Mast, 2. J. Bays, 3. en 5. W. de Waal, 4. H. Kaan. A.s. Zaterdag wordt wederom ingekm-fd voor Roosendaal. Op de tweede dag van de sport- en volksfeesten te Julianadorp werden na afloop van de handbalwedstrijden, waarover wij gisteren schreven, op het terrein van de heer J. Hoornsman en kele volksspelen gehouden, waarvoor grote belangstelling bestond. De uit slag van het vaten rollen was: 1 J. Smit, 2 J. Siecker, 3 C. Kistemakcr, 4 Groot; wedstrijd voor rijwielen met vertraagde versnelling: 1 J. Smit, 2 A. Heyblok, 3 J. Rol, 4 G. Rienstra; strijd om de vrouw: 1 J. R01, 2 P. Hoorns man, 3 J. Smit, 4 J. Siecker. ranPw?0 Au«ustus komen de .bewoners van Wieringen naar Texel, ten einde nïe e?ns diverse takken van sport te beoefenen. Het voorlopige programma ziet er als volgt uit: ^terdag; 18.30 voetbal junioren op !li T^eHerrein, 19.00 biljarten in ho- Yr-af e1 De Oranjeboom. 19.00 ia iif et gymnastieklokaal, onno 'a??ltenn.'s in het zelfde lokaal, 20.00 bridgen in hotel De Graaf. °nidafn „i,0,30 tafeltennis in het gym lokaal, 10.30 voetbal adspiranten, 12.00 dames handbal 2e elftal, 14.30 dames handbal le elftal, eerste helft, 15.00 voetbal senioren eerste helft. 15.45 handbal tweede helft. 16.15 voetbal tweede helft.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2