Jan Pronk en Bijster niet in de finale der stayers Zuid-Korea weigert met India samen te werken De competitie-indeling gaf vele moeilijkheden Regen en wind op Alkmaardermeer Maandag, dag van omgeslagen boten en averij De Groot in halve eindstrijd door Campana verslagen Patterson won met machtsvertoon Een Belgische zege in Luik-Rome-Luik Patterson en Messina in regenboog trui Komt Koblet naar Amsterdam Tsjou En Lai formuleert voorwaarden Noordhollandse Schaakbond Regionale systeem werd niet gehandhaafd Litnev breekt Europees record 400 m. horden Ravage onder favorieten in Valken-klasse Incidenten op Formosa met Britse schepen Honderd V.N.-militairen zouden niet terug willen Fraaie lotusbloem uit zaad van 2000jaar oud Mossadeq c.s. zijn naar een gevangenis overgebracht Pella heeft vertrouwen van Italiaanse Senaat Tweede pakkettenactie in Berlijn 5Ai* 25 AS'iUS ÜK» (Van een speciale verslaggever) ZURICH, Maandagavond - De Nederlandse wielrensport zal genoegen moeten nemen met een wereldkampioen op de baan. Na de even emi nente als verrassende coup de force van de 37-jarige Arie van Vliet heeft geen der Nederlanders, die nog in de strijd om de regenboogtruien op de Oerlikon-baan gewikkeld waren, zich kunnen onderscheiden. In een kleurloze herkansingsrace om een plaats in de beslissende slag van de stayers werden Jan Pronk en Cor Bijster uit de wielen gereden. Michaux won deze strijd met 60 meter voorsprong op de Zwitser Diggel- niann, 185 meter op Jan Pronk en maar liefst negen ronden op Bijster, die vijfde en tevens laatste werd. Daan de Groot, op wie velen de hoop gevestigd hadden, werd in de halve finale van de achtervolging voor amateurs door de Italiaan Campana verslagen. In de wedstrijd om de derde en vierde plaats had Daan geen moeite om de Fransman Vitre lijn wil op te leggen. De strijd om de titel der amateurachtervolgers werd een Italiaanse zaak tussen Messina en Campana. Messina werd op over tuigende wijze wereldkampioen. Bij de profs toonde Patterson zich de meerdere over de Deen Kay Werner Nielsen en prolongeerde hiermede zijn wereldkampioenschap 1952. PEN PAAR DUIZEND toeschouwers hebben hedenvond een kleurloze re- pechage der stayers aanschouwd. Michaux, die een tactische rit reed en geen zwak ogenblik heeft gekend, won de herkansingsrit in de tijd van 1 uur 31 min 9 4.3 sec., waarmede de Belg zich plaatste voor de eindstrijd, welke Woensdagavond wordt gereden. De strijd ging aanvankelijk tussen Diggel- mann en de beide Nederlanders Pronk en Bijster. De Zwitser ving alle aanval len, die overigens weinig om het lijf hadden, uitstekend op, maar toen na de helft van de afstand Michaux, die rustig zijn tijd bad afgewacht, naar vo ren kwam, nam de laatste zonder veel moeite de leiding over, welke hij niet meer afstond. De Italiaanse stayer Mutti gaf reeds na 29 km op. Bijster werd kansloos, toen hij 30 km voor het einde een lekke achterband kreeg, hetgeen hem onmid dellijk een achterstand van drie ronden kostte. De meest strijdlustige van het zestal stayers, de nieuweling Bunker was na 60 km zijn adem kwijt en werd enkele malen gedubbeld. Tenslotte ble ven Michaux. Diggelmann en Pronk in deze volgorde over de baan rijdend, over. De Zwitser die natuurlijk aange moedigd werd door eigen publiek, was niet in staat een ernstige aanval op de leiderspositie van Michaux te ontkete nen en Pronk, nog steeds niet volkomen fit, slaagde daarin evenmin. De uitslag was: 1 Michaux (Belg) 1 uur 31 min 9 4.5 sec. (uurgemiddelde 65.820 km), 2 Dig gelman (Zwits.) op 60 meter; 3 Pronk (Ned.) op 185 meter; 4 Bunker (Gr. Br.) met 7 ronden achterstand; 5 Bijster (Ned.) met 9 ronden achterstand. f)E 22-JARIGE Daan de Groot, 84 kg u zwaar en 1.87 meter lang, heeft ui de halve finale van de achtervolging der amateurs tegen de Italiaan Campa na zeer ontactisch gereden. Hugo Koblet en Arie van Vliet, die de baan op hun duimpje kennen, hadden hem geadvi seerd niet op de zwarte lijn onderaan de baan te rijden, daar de Oerlikon de eigenaardigheid heeft, dat zij op deze lijn tussen elke bocht en het midden gedeelte een hoogteverschil van 90 cm heeft. Door deze „heuveltjes" zou de achtervolger zijn cadans verliezen. Ko blet en Vgn Vliet vergaten evenwel, dat de Amsterdamse reus geen specialist is. Hij is een wegrenner en moet het voornamelijk van zijn kracht en wil achtervolging zich op voor de finale voor beroepsrenners. De man uit het land van de Kange- roes, de altijd opgewekte Patterson, verscheen met een glimlach aan de start daarmede zijn nervositeit verbergend, want hij had een titel te verdedigen en Nielsen had alles te winnen en niets te verliezen. De strijd ging aanvankelijk gelijk op, nu eens lag de Deen een me ter voor, dan weer nam Patterson een geringe voorsprong. Maar in de mees te gevallen gingen de groene en rode lampjes tegelijk branden. Een deel van het volkomen neutrale publiek moedig de Patterson aan, het andere deel had Nielsen tot favoriet gekozen. Met nog vier ronden te rijden verhoogde de sterke Australische beer, die over een magnifieke eindspurt beschikt, het tem po en in elke ronde veroverde hij een winst van vijf meter. Men zag een Pat terson in grote stijl aan het werk. On meedogenloos joeg hij over de baan, de titel kon hem niet meer ontgaan. Patterson behaalde onbedreigd het wereldkampioenschap in de goede tijd van 6 min 26 3.5 sec. Nielsen deed ruim 7 seconden langer over de 5 km. Achille Joinard, de president van de internationale wielrenunie feliciteert hier Arie van Vliet met zijn overwinning. BEROUW tSjah, dat komt er van, als je zo geraffineerd aard-olie dom doet. Had liever een Amerikaans s'9a' retje opgestoken bijvoorbeeld een Lexington, van America s Bes* Tobaccos. (Advertentie Ing. Med.) hebben. Daarom had De Groot beter wel de zwarte lijn kunnen houden en de heuveltjes op de koop toe kunnen nemen. Had hij nu nog maar het advies van zijn grote vrienden gevolgd en tus sen de zwarte en rode lijn blijven rij den, dan zou hij het er beter hebben afgebracht. De Groot klom echter te hoog in de baan, moest daardoor meer meters afleggen, hetgeen fataal was. Campana hield zich angstvallig aan de zwarte lijn, ja hij bleef er soms nog onder, daarmede het risico nemend de witte zandzakjes te raken. De Groot lag aanvankelijk enkele meters voor, maar na vijf ronden ga ven het rode en het groene lampje te gelijk licht. Campana liep iets uit, 2 a 3 meter, maar De Groot zwoegde voort, verbeten en alles gevend, de rug ge kromd in een stijl 5 la Gerrit Schulte. Maar wederom zocht hij zijn baan te hoog, waardoor een nog grotere krachts inspanning van de Amsterdammer werd gevraagd om de balans in evenwicht te houden. De grotere souplesse van Cam pana in de voorlaatste en laatste ron de gaf de doorslag, al was het verschil gering. De tijden, die door de jury wer den opgegeven, wekten een golf van verbazing. 5 mm 22 2/5 sec. voor Cam pana en 5 min 23 1/5 sec voor onze landgenoot. Messina had in de eerste halve eindstrijd 5 min 2 4/5 sec. laten noteren tegenover de Fransman Vitre 5 min 10 2/5 sec. iedereen begreep, dat er een fout door de tijdopnemers moest zijn gemaakt. Menigeen dacht, dat er een ronde te veel was gereden door Campana en De Groot. De chef d'equipe Van Eek ging tezamen met John Stol een onderzoek instellen. De tijdopne mers lieten hun notities zien en toen bleek, dat er zowel voor Campana als voor De Groot een tijd was genoteerd welke over 4 km plus een halve baan ronde was afgedrukt, een fout, welke later zou worden hersteld tot 5 min. 9.8 sec. voor Campana en 5 min 10.8 sec. voor Daan de Groot. De Amsterdammer won vrij gemak kelijk van de Fransman Vitre in de rit voor de derde plaats. Hij nam onmiddel lijk een kleine voorsprong, welke hij taai verdedigde. Zijn tijd bedroeg 5 min 15 4.5 sec. en die van Vitre 5 min. 18 sec. Messina sloeg zijn landgenoot Campa na volgens de regelen der kunst, we derom noteerde Messina, die in alle ritten zeer regelmatig heeft gereden een schitterende tijd. De klokjes wezen 5 min 7 sec. aan en die voor Campana 5 min 15 3.5 sec. PATTERSON had Bevilacqua, zijn te- 1 genstander in de eindstrijd van het vorig jaar te Parijs, in de halve finale vermorzeld en Kay Nielsen had noga. wat moeite met Roger Hassenforder. Je Deen noteerde de beste tijd in de halve eindstrijd. 6 min 24 2.5 sec. Bevilacqua sloeg de Fransman in de rit om de der de plaats en daarna stelde Patterson Van de 92 deelnemers aan de wedstrijd LuikRomeLuik, welke door de Bel gische équipe ClaesTrasenter gewonnen is, hebben er 28 de finish gehaald. Het klassement van de eerste vijf is: X ClaesTrasenter (B.) met Lancia Aure lia, 1007 pnt; 2 FraikinGenderien (B.) met Jaguar, 1250 pnt; 3 Herzt—Bianchi (It.) met Ferrari, 1651 pnt; 4 Christillin— Fiorio (It.) met Lancia-Aurelia, 1849 pnt; 5 GattaMarseiglla (It.) met Lancia- Aurelia, 2138 pnt. De mogelijkheid is groot, dat Hugo Koblet op 1 September in het Stadion te Amsterdam zal rijden. Koblet zou, indien de onderhandelingen slagen, dan in een achtervolging uitkomen tegen de wereldkampioen Sid Patter son over 5 km. Koblet is zo goed als hersteld van zijn verwondingen, opge lopen door een val tijdens een der P.vreneënctappcs van de Tour de trance. De wedstrijd te Amsterdam zou de eerste zijn, welke Koblet na een gedwongen rust van anderhalve maand zou rijden. Daan de Groot, derde in hei wereld kampioenschap achtervolging ama teurs, zal tegen de oud-wereldkam- ptoen Piet van Heusden uitkomen over 4 kilometer. Wat het stayersnummer een uur wedstrijd betreft, in ieder geval zullen Verschueren en de beide Fran sen Gueugnet en Lemoine te Amster dam aan de start verschijnen, tezamen met Wout Wagtmans en Stakenbprg. De laatste rijdt achter gangmaker Kaser. Andere stayers zijn nog niet gecontracteerd. IN DE politieke commissie van de Al- gemene Vergadering der Ver. Naties, die gisteren weer bijeenkwam om te spreken over de politieke conferentie over Korea beeft de Zuidkorcaanse af gevaardigde, de minister van Buiten landse Zaken van dit land, een hevige aanval gedaan op India. Het is voor mijn land, zo zei hij, vrijwel onmogelijk op de a.s. conferentie met India samen te werken. Indien India zich openlijk aan de andere (communistische) züde zou scharen, zou de zaak anders liggen. Het moet een ieder duidelijk zijn, dat voor de Verenigde Naties en de vrije wereld de enige mogelijkheid om te blijven voortbestaan ligt in het loslaten van de verzoeningspolitiek, die de (jaden van India de laatste tijd hebben gekenmerkt. Ongelukkigerwijs zou niets een duidelijker teken zijn van het (Eigen berichtgeving) [AE WEDSTRIJDLEIDER van de U N.H.S.B., de heer J. C. Muijen, had ook ditmaal geen gemakkelijke taak bij het samenstellen van de competitie indeling, daar de reiskosten een zeer belangrijke rol spelen. Daardoor kon het regionale systeem niet altijd wor den gehandhaafd, zodat de hogere en lagere tientallen van één club geza menlijk zullen moeten spelen in een uitwedstrijd. Het schema ziet er als volgt uit; Overgangsklasse: Heemstede, MSC, Het Oosten, Pat Mat, Rolland en Zaan dam. Eerste klasse A: Oppositie, Schaak- lust, Schaakmat, Weenink en Zaan dam 2. Eerste klasse B: Aalsmeer. Haarlem 2, HSG 2, HWP. Santpoort en VAS 3. Tweede klasse A: Caïssa. Castricum, Pat Mat 2, VAS 4. VVV 2 en Zaan dam 4. Tweede klasse B: ASC 3. Kromme- nie-W., Pion-W„ Purmerend, Saende en Zaandam 3. Derde klasse A: Heemstede 4, Kenne- merland 4, MSC 2, Het Oosten 2, Pat Mat 3 en Zaandam 5. Derde klasse B: Caïssa 2, KTV, Schaakmat 3, VVV 4 en Wieringerwerf. Derde klasse C: ASC 4. Edam. Krom- menie-W. 2. Lasker en Witte Paard. Vierde klasse A: Castricum 2, MSC 3, Het Oosten 4, Pat Mat 4. Weenink 3 en Zaandam 6. Vierde klasse B: Aartswoud, KTV 2, KTV 3. Schaaklust 2 en VVV'5. Vierde klasse C: Lasker 2. Purmer end 2, Saende 2, VAS 8, Westzaan en Witte Paard 2. Vierde klasse D: Bloemendaal 3, HSG 4, Kijk Uit 5, Weenink 2 en SSCH 2. Hierbij een overzicht van die clubs welke gezamenlijk moeten reizen: HeemstedeMSC. Heemstede 4 MSC 2 en Weenink 3MSC 3. Rolland—MSC. Het Oosten 2—MSC 2, Castricum 2MSC 3. Het Oosten 1 en 4. MSC 2 en 3 en Kcnnemerland 2. Pat Mat 1, 3 en 4—MSC 1, 2 en 3. Zaandam 1, 5 en 6MSC 1, 2 en 3. OppositieSchaakmat, VVV 4 Schaakmat 3. Van iedere afdeling degradeert de laatste automatisch naar een lagere klasse. Wanneer een KNSB-tiental naar de overgangsklasse degradeert zal in de eerste klasse een versterkte degra datie plaats vinden. De kampioenen van IA en 1B spelen om een plaats in de overgangsklasse. De eerstgeplaatsten van 2A, 2B, 2C en 2D spelen om een plaats in de eerste klasse. De kampioenen van 3A, 3B, 3C en van 3D, 3E en 3F spelen om twee plaatsen in de 2e klasse. De kampioenen van de 4e klasse promoveren automatisch. De no's 2 van de 4e klasse spelen om 4 plaatsen in de De klasse en wel als volgt: 3A, 3B en 3C en 3D. 3E en 3F elk om 2 plaatsen. Degradeert er geen KNSB-tiental naar de Overgangsklasse dan worden de promotie-degradatiewedstrijden als volgt: Kampioenen van IA en 1B spelen om een plaats in de Overgangsklasse. De kampioenen van 2A en 2B en van 2C en 2D spelen elk om een plaats in de le klasse. De afgevallen kampioenen spelen een wedstrijd op neutraal ter rein om nog een plaats in de le klasse- De kampioenen van de 3e en 4e klasse promoveren automatisch, terwijl de no's 2 uit de 4e klasse eveneens automatisch promoveren. Op de tweede dag van de Russische athletiekkampioenschappen te Moskou is Youri Litnev erin geslaagd het Europees record op de 400 meter horden te verbe teren. Hij noteerde 50,7 sec. Het oude record stond op naam van de Duitser Hölling, de Fransman Arifon en de Ita liaan Filiput, die met 51,6 sec. gezamen lijk houder er van waren. Glen Hardis (VS) heeft met 50,6 sec- het wereldrecord op zijn naam staan. l/ITSLAGEN IN DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de Maandag in de eerste divisie van de Engelse league ge speelde wedstrijden luiden: Aston Villa- Manchester City 3-0: Sheffield United— Arsenal 1-0. OPLOSSING KRUISWOORDPUZZLE Horizontaal: 1. aula, 4 kwart, 7 boog. 10 Saar, 12 reis, 14 R.K., 16 span, 18 Bert, 19 en 20 drs, 22 parodie, 24 Gré, 25 omweg, 27 nieuw, 29 staal, 30 rijp, 31 state, 33 kr., 36 Am., 37 uk, 38 tuit, 39 deel, 40 pi, 41 s.a-, 43 eb, 45 titan. 48 mal, 49 luide, 51 molik, 53 porto, 54 kap, 55 hekelen, 58 sen, 60 in, 61 kina, 62 aker, 64 ne, 65 tule, 67 enig, 69 loos, 70 nogal, 71 brat. Verticaal: 1. aard, 2 l.s., 3 aas, 4 kraag, 5 af, 6 trein, 7 bit, 8 os, 9 gene, 11 appel, 13 ereis, 15 krot, 17 nr, 18 b.d., 19 erwt, 21 smak, 23 olijk, 24 Guam, 26 wartaal, 28 etaleur, 29 stuit, 32 elite, 34 bis, 35 tel, 41 stop, 42 made, 44 bits, 46 iman, 47 nihil, 49 lonen, 50 doen, 52 kenen, 53 pekel, 54 kiel, 56 ka, 57 la, 59 neet, 61 kus, 63 rib. 65 t.o., 66 g.g., 68 gr. (Eigen berichtgeving) KERSLOOTMaandag Hoewel het weer tijdens de beide eerste dagen van de nationale zeilwedstrijden op het Alkmaarder Meer reeds slecht genoemd kon worden, was het vandaag wel bijzonder erg. Er viel de gehele dag een gestadige regen en er stond bovendien een zeer harde wind. Deze omstandigheden maakten het voor de zeilers niet bepaald aantrekkelijk. Deze dag stond dan ook in het teken van averij, van ge scheurde tuigen, volgelopen en omgeslagen boten. Maar liefst acht wed strijdscheepjes sloegen om en vooral in de Valken-klasse werden de favorieten voor de eindzege zwaar getroffen. Het laat zich begrijpen, dat deze incidenten van grote invloed zijn op de uiteindelijke uitslagen. HE EERSTE START van deze dag was die van de Draken. Hier lag Duy- kers met „Chimère" van het begin af op de eerste plaats, gevolgd door Boers- ma en Poorter. Bij het ingaan van het tweede kruisrak kreeg Poorter een aan varing met v. d. Steen, waarbij hij zijn mast verspeelde en de strijd moest opgeven. Hierna kwamen de 12 voets jollen aan de start. Holtrop van HJC werd bij de start teruggeroepen, maar had bij de eerste boei toch weer de lei ding. De Vries Lentsch lag op dat ogen blik tweede en de Alkmaarder Boom met „Keesje de Duivel" derde. De baan was verder vrijwel bezeild, zodat er geen verandering in de volgorde kwam In de Tornado-klasse kwamen 's mid dags drie boten in de strijd. P. van Berge met „Catch me" nam meteen de kop en heeft deze niet meer afgege- v Jammer was bet, dat de beide an dere deelnemers moesten opgeven. Hoogerhuys kreeg averij en v. d. Gies- sen van de ZZV sloeg ongeveer 300 me ter voor de finish om. Aanvankelijk had de strijd in de Valken-klasse een zeer spannend beeld Tot op het laatste kruisrak lagen de favorieten v. d. Meer, Kirkenier, Groot en Kcyzcr aan de kop. Aan alle illusies kwam echter een eind toen een enorme windstoot een ware ravage aanrichtte in de kopgroep, ,,'t Spul" van Kirke nier en de „Trewes" van v. d. Meer sloegen om en de „Piraat" van Keyzer liep half vol. Groot gaf hierna de strijd op. Ook van de rest van het veld bleef niet veel meer over. Slechts drie Val ken, die de windstoot niet in de zeilen hadden gehad, wisten de finish te be reiken. Van Buren, wiens Valk eveneens half vol was gelopen, zag, dat nog twee deelnemers de race voortzetten en be sloot daarop eveneens op de fok verder te zeilen. Hij haalde de eindstreep. Ook in dé overige klassen was de harde wind oorzaak van vele uitval lers. In het algemeen was deze dag dan ook niet bepald een succes. De uitslagen van Maandag waren: 12 M2 A: 1 Aeolus III, A. Visset (Nieuwediep), 2 Mustang, Jac. Kraan (Braassemermeer), 3 Piasjager, B. Ver hagen (Aegir), 4 Janmaat, J. Metselaar (ZO). 12 M2 B: 1 Oelewapper, J. H. Koel- mang (Schinkel), 2 Whirl-wind, J. W. van Erven Dorens (Löosdrecht). Vrijheidsklasse: 1 Speed, C. de Haas Jr (Utrecht), 2 Noreg, T. Amons (ZZV), 3 Sail-Ho, H de Jong (ZZV). Valkenklasse A: 1 Ambition, P. C Eveleens (Aalsmeer). Regenboogklasse: 1 Algn J. Alberda (Sneek), 2 Annemarie, L. de Wit (ZZV). Drakenklasse: 1 Chimère, A. J. Duij- kers (Nieuwe Meer), 2 Windekind, S. Eakker (Het IJ), 3 Norrcmeer, J. C. P. Hofkes (KNZRV). Olympia-jollen A: 1 Flossie, H. Lesage (De Schinkel), 2 Dynamite, H. Sleeswijk (Loosdrecht), 3 Caldonia, H v. Heuveln (Aalsmeer). 16 M2 Eenheidsklasse A: 1 Argus li, Jac. Swart (ZO), 2 El Primero, K. de Jong (HZV), 3 Toetoe Ben Hillie, Th. Paulsen (Het Witte Huis). Pampusklasse: 2 Wervelwind. G. Biesot (De Kaag). 12 Voctg Jollen A: 1 Tecumseh E. J. Holtrop (HJC), 2 Cormoran, G. de Vries Lentsch (Braassemermeer), 3 Keesje de Duivel, O. J. Boom (ARZV). 12 Voets Jollen B: 1 Mobij Dick, mej. C Brinkmann (HJC), 2 Prinses Margriet, R. Steensma (HJC), 3 Mowglt, J. R. Carp (HJC), 4 Net an, J. H, Engel (ZZV). Tornadoklasse: 1 Catch-Me, P. v Berge De Breke). Jeugdklasse: 1 Bellij II. Jac. Aibers Aegir), 2 Snuiver, S. W Korver (De •ohinkel). BM-klasse: J. Werkhoven (ZO). voortzetten ener verzoeningspolitiek in de politieke conferentie, dan het deel nemen van India, zolang India blUft, wat het tot nu toe is geweest." Dominica is tegen het deelnemen van India en vóór deelneming van Rus land. Ook Haiti sprak zich uit vóór Russische deelneming, t.a.v. India wil de het nog geen beslissing nemen. Bra zilië zal tegen India's deelneming aan de politieke conferentie stemmen. Luxemburg, dat zelf ook troepen in Korea had. wenst niet deel te nemen. Tsjou En Lai, de premier van com munistisch China, heeft zich in een door radio-Peking gepubliceerde verklaring uitgesproken vóór het houden van een ronde-tafelconferentie over Korea, waaraan beide oartijen en mdere bij het conflict betrokken landen als ge lijken zullen deelnemen. Over de deel neming van andere landen zal over eenstemming moeten bestaan bij da staten die bij de wapenstilstand zijn betrokken. Als eeiste punt dient vol gens Tsjou de terugtrekking der bui tenlandse troepen uit Korea te worden geregeld De conferentie dient haar be sluiten met algemene stemmen te nemen (hetgeen in feite neerkomt op invoering van het vetorecht voor de communistische landen - Red.). Verder wenste Tsjou op de hoogte te worden gehouden van alle beslissingen der Al gemene Vergadering aangaande Korea en zelf uit te maken welke kunnen dienen als grondslag voor de politieke conferentie. De Britse torpedojager „Cockade" heeft gisteren in de Straat vwi For^ mosa het Britse vrachtschip „Nigelock" ontzet, dat werd aangehouden door een niet-geïdentificeerd oorlogsschip. Waar nemers menen, dat de Formosa-Chine- zen pogen alle belangrijke communis tische havens op het Chinese vaste land te blokkeren. Dit was het zeven de incident in dit gebied sinds het bestand in Korea. De torpedojager stelt ook een on derzoek in naar aanleiding van een radiobericht, volgens hetwelk het Britse vrachtschip „Invulcha" Zondag na een beschieting door twee niet- geïdentificeerde jonken werd aange houden bij de Chinese haven Foetsjao. Ook twee andere Britse vaartuigen werden aangehouden en later weer vrijgegeven. De bemanning van het Panamese vrachtschip „El Brenon" op weg van Hongkong naar Zuid-Korea sloeg aan het muiten. Het schip is toen een haven op Formosa binnengelopen. De vier en vijftig Chinese bemannings leden zouden bescherming van een na- tionalistisch-Chinees patrouillevaartuig hebben verzocht Bronnen in New Delhi (India) mel den, dat volgens Chinese en Noord- koreaanse ramingen ongeveer honderd V.N.-militaiiren in communistische krijgsgevangenenkampen, w.o. Ameri. kanen, niet gerepatrieerd willen wor den. Deze ramingen zijn medegedeeld aan Indische waarnemers in Korea. Het aantal Noordkoreanse en Chinese krijgsgevangenen, dat niet terug wil, wordt geschat op 24.000. Al deze ge vangenen zullen worden overgedragen aan de neutrale commissie voor repa triëring en in de neutrale zone worden bewaakt door Indische militairen. Wil men op tijd klaar komen, dan zullen per dag ongeveer 300 man moeten worden ondervraagd. In de kas voor tropische planten op een tuinbouwtentoonstelling te Ham burg is Maandag een ongeveer 2000- jarige lotus uit Japan voor het eerst in bloei. Volgens deskundigen kunnen toeschouwers de zachtrose bloem nog enkele dagen bewonderen. Het zaad werd ruim een jaar geleden door Ja panse archaeologen opgegraven en op tweeduizend jaar geschat. De voormalige Perzische eerste mi nister dr Mossadeq is gisteren van het hoofdkwartier van premier Zahedi, de officiersclub in Teheran, waar hij se dert de omverwerping van zijn rege ring verbleef, overgebracht naar een niet nader aangeduide gevangenis. Drie aanhangers van Mossadeq, nL diens politieke adviseur Aii Sjayegan, de ex-minister van Binnenlandse Zaken Hoessein Sadiqi en de ex-minis ter van PTT Moazami, zijn ook in deze gevangenis ondergebracht. Naar Mos- sadeqs minister van Buitenlandse Zaken, Fatemi, wordt nog steeds ge zocht. De Italiaanse Tweede Kamer heeft gisteravond haar vertrouwen uitge sproken in de regering van premier Pella. Slechts de Communisten en de linkse Socialisten stemden tegen de regering, terwijl de Neo-fascisten en de Sociaal-Democrat i zich van stem ming onthielden. Zaterdag jl. kreeg de regering het. vertrouwen van de Italiaanse Senaat. Op Donderdag a.s. begint te Berlijn de tweede voedselactie voor Oost- Duitsland. Zij zal tot 3 October wor den voortgezet. Alle voorbereidingen om een onafgebroken verstrekking van levensmiddelen te verzekeren zijn thans genomen. Voor Donderdag zijn een millioen pakketten klaar. Tot I September zullen nog 300.000 pakket ten ter beschikking staan. De laatste dagen van de actie zal de verdeling op de behoefte ingesteld zijn. Bij de eerste actie van 27 Juli tot 15 Augi Jus zijn 2,5 millioen pakketten uitgereikt.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3