Wat is nu de nieuwe modelijn: SASKIA Met kleine veranderingen veel te bereiken MODE AAN DE RIVIERA Zo behoort onze voeding te zijn MAAK OOK DEZE BLOUSE EENS! Ieder spreekt zijn waarheid Klompenbeurs in Doetinchem Sanapirin 3 goeje Engels expert Let op uw gewicht DE ZORG voor de voeding is zo oud ais de mens zelf, al is en was die zorg niet overal en niet steeds dezelfde. DOOR Zelfbewustzijn J Zelf hypnose bijeen bevalling Stichting Ballet-Recital ZATERDAG 2» AUGUSTUS 1958 f\T^ rtAorl T - IYE goed geklede Londense vrouw overweegt ern stig voor het komende seizoen kleding met de nieuwe Spaanse lijn aan te schaffen. De eerste die hiertoe overging, was de elegante Hertogin van Kent en John Cavanagh komt de eer toe uit zijn collectie twee japonnen te mogen leveren. De ene heeft een Infanta-rok met niet ingestreken plooien, die naar de zoom toe verlopen, op het heupbeen; de andere, de Gitana-rok, geeft een bijzonder jeugdig cachet, waarbij de ruimte juist boven de knie ontspringt. Beide hebben een vloei ende heuplijn. Deze voorkeur der Hertogin heeft vele mode experts verbaasd, want hoewel beide japonnen ideaal zijn voor haar slanke, rijzige gestalte is het vrijwel de eerste keer dat zij overvloedig geborduurde avondjaponnen uitgekozen heeft. Het borduurwerk is prachtig, meestal uitgevoerd in geslepen rijnstenen van dezelfde kleur als de japon, smaragd groen, saffier blauw en robijn rood. De opwinding en stellig verkondigde meningen pro en contra de nieuwe modelijn zijn nog steeds niet geluwd en een groot gedeelte daarvan is terug te brengen tot Dior's plotselinge besluit om de roklengte te verminderen tot 40 tot 42 cm. van de grond. Deze verandering van silhouette komt niet zo onverwacht, want wij staan aan het einde van een zevenjarige cyclus, waarin de mode vrijwel stabiel gebleven en in wezen slechts weinig van de „New Look" van 1947 afgeweken is. DE LENGTE van de rok heeft slechts weinig invloed op de nieuwe modelijn, want het is duide lijk dat de meeste ontwerpers tas tend hun weg zoeken naar het be gin van een nieuwe phase en wat ook aan hun onderscheiden fantasie rijke breinen zal ontspruiten, het zal eén nieuw evenwicht in de silhouette geven waarbij ieder detail de invloed zal ondergaan, van de haren tot de schoenen! Het eerste baken van deze nieuwe lijn, slechts door weinigen onder kend, is de sluike, vrij strak aan sluitende japon, welke tegelijker tijd in Londen en Parijs getoond werd. Deze vormt een sterk contrast jnet de wijde rokken en ingesnoerde tailles der nu reeds zo lange tijd en vogue zijnde japonnen. Deze aansluitende lijn, die aan de jaren 1920 doet denken, kreeg in de col lectie van Digby Morten te Londen accent door een hoog opgeknipte rok, waaraan een zijden bovenstuk was bevestigd, met een losse bolero of een bijbehorend jasje. Hardy Amies volgt dezelfde silhouette maar maakt het lopen mogelijk en gemakkelijk door draperieën die uitlopen in bos jes plooien opzn of achter. Ook Nor man Hartneil bracht dezelfde Hin, hier weer gevarieerd met draperieën op de heup; Victor Stiebel houdt de japon van voren strak en laat middenachter ruimte uitwaaieren; Mattli heeft er een lange sjerp by nodig. Bij al deze japonnen (en wel spe ciaal bij de namiddag-kleding) heb ben de hoge, gesloten halzen van vorige jaren plaats gemaakt voor een lagere, geschulpte of anders geva rieerde vorm met ingewikkelde dra perieën, vouwen en ingehouden plooien, hetzij over de buste of weg getrokken naar het armsgat. In iede re hedendaagse modecollectie ligt het accent van japon of mantelpak steeds op de buste. Er zijn nog nooit zoveel schiinplooien, inrimpelingen, vouwtjes, draaiingen in de stof en strikken geweest om dit effect te bereiken als thans, en wel in zulk een mate, dat de ingesnoerde taille vrijwel vergeten is. Wat ook belang rijk is hierbij, is de neiging naar vloeiende, lange ingezette mouwen in plaats van ae aangeknipte mouw, en hierbij staan de meeste nieuwe halslijnen heel goed. UET EVENWICHT in de verschij- ning der vrouw wordt ook be- invloea door de mantels, die hetzij de hoge halslijn hebben zonder kraag, toch iets opstaand, of de uit gesneden halslijn met rolkraag, welke Balenciaga meer dan een jaar geleden al had. De strijd tussen de aangesloten en de ruime mantels is nog even sterk als in vorige seizoe nen, maar er is nu geen twijfel meer aan dat de aangesloten mantel ter rein wint, speciaal voor die gelegen heden waar de jas niet over een mantelpak gedragen wordt. Voor het eerst sedert vele jaren is ook de aangesloten 7/8 mantel weer verschenen, en in vele collecties zelfs. Deze modellen hebben gewoon lijk twee rijen knopen en worden op eén strakke rok gedragen. Het effect is elegant, maar het figuur wordt erdoor verkort en dit is met altijd Onlangs is in Doetinchem de jaarlijkse klompenbeurs gehou den. Alle klompenmakers in ons land kunnen op deze beurs hun mooiste werkstukken inzenden Deze jongedame leeft op grote voet. hlOG steeds is de verwarring over de roklengte en de toekomstige modelijn bij vele dames groot, sommigen menen, dat de „coup" van Dior de rokken ergens boven de knieën heeft gebracht, anderen denken, dat een een ander een volledige revolutie in lijn en detail zal veroorzaken. Wij geven daar om hierbij een artikel van één van Engelands meest vooraan staande modejournalisten, die na een zorgvuldige analyse van de Parijse en Londense collecties tot zeer geruststellende conclusies komt. De schrijfster van deze beschou wing wordt in haar land be schouwd als autoriteit op het ge bied van mode en stoffen. Zij dient veelal van advies bij de keuze van de toiletten, welke aan Koningin Elizabeth zullen worden voorgelegd, terwijl zij belast is met de samenstelling van de col lecties van een der eerste Engelse modehuizen. In Amerika ver baasde zij enige jaren geleden een groot gezelschap van fabrikanten door geblinddoekt een half uur lang zonder aarzeling stof stalen te scheiden in zuiver wollen en ge mengde. De zuiver wollen werden weer onderverdeeld in Ameri kaanse en Engelse, terwijl zij de Engelse feilloos naar fabriek ru briceerde! een voordeel. Het is trouwens dui delijk, dat de ontwerpers meer en meer streven naar het „kleine vrouwtje", waarbij zij dikwijls de niet al te grote Prinses Margaret als hun nieuwe ideaal zien zelfs Dior is hieraan niet ontkomen! De verandering der silhouette is echter misschien wel het duidelijkst in de mantelpakken. De (soms op gevulde) ronde heuplijn, de ronde revers en de ingesnoerde taille heb ben nu plaats gemaakt voor niet geheel aangesloten pakken met een korter jasje, een strakke heuplijn en een kraagloze hals (of soms een opstaand kraagje) en iets vooruit staande revers. De hoeden zijn over het alge meen klein en plat, gemaakt van zijde-achtige, langharige viltsoorten en in de vorm van platte baretten of kleine, voorover gedragen pill- boxjes waarbij het vilt naar boven geborsteld is als de voorsteven van een schip boven het voorhoofd, of naar beneden tot een punt boven de wenkbrauw. Bij de baretvormige hoeden ziet men een bredere vorm dan het gezicht, als evenwicht tegen de kraagloze halslijn, doch bij de pillboxjes is de voorkant juist smal ler dan het gelaat. De hoeden zijn lichter, helderder van kleur dan de rest van de kleding en worden recht op het hoofd gedragen. DE STOFFEN voor dit seizoen zijn geribde wol of helder gespikkel de, dunne tweeds voor overdag en prachtig Chantilly kant, dun taffetas en chiffon voor de namiddag. Avond japonnen zijn meestal van dof satijn, zwaardere kant en dezelfde taffetas in pasteltinten, die aan Fragonard doen denken. Voor overdag ziet men alle tinten bruin van cognac tot don ker paddestoel bruin, robijn en kar mijn rood, Air Force blauw en olijf groen. De hellere tinten hier en daar (voor garnering en zeer vaak voe ringen van mantels) zijn Pruisisch blauw, okergeel, mauve, en chartreu se groen en zalmachtig rose. Recapitulerend zou ik willen zeg gen, dat er zeker geen reden is wanhopig naar uw garderobe te kijken met een gevoel dat alles ouderwets is. Nu is het moment om de rokken iets te verkorten, ze zo strak mogelijk om de heupen te doen sluiten en de indruk van een ver hoogde taillelijn te geven, al was het maar door een brede ceintuur. Er zullen ook een aantal japonnen en blouses uitgeknipt kunnen wor den tot de nieuwe, uitgeholde hals lijn en misschien kunnen hier en daar mouwen gemist worden of in gekort tot kleine kapjes. Deze ver anderingen, met een van de nieuwe kleine hoedjes, zullen u tot een mo dieuze verschijning maken. [S voor vele huismoeders de vacantie weer tot het verleden gaan behren ui fronsen zij de wenkbrauwen over het suhool- kleding-vraagstuk, toch is er nog een categorie, die in deze maand een welverdiende rust gaat ge nieten, zij het dan, dat de dagen steeds korter zullen gaan wor den. Niet de doorsnee huisvrouw zal dit zijn, maar veelal de vrouw, die naar het zonnige Zui den zal trekken, de Rivièra. Het is niet in de eerste plaats voor haar, dat dit moderubriekje geldt. Immers, wij trachten meer een leiddraad te zijn voor de niet-richards. Toch willen wij de eerste soort eveneens van dienst zijn en daarom vertellen, dat aan de warme kust een aparte strand kleding vereist is. Geen plastron en broekje wordt daar getolereerd, zij het dan. dat „le dernier cri" voorrang heeft, maar veeleer een gekleed ensemble. De bekende piratenbroek, zoals bij gaande afbeelding toont, is daar schering en inslag. Stevig katoen in felle tinten geldt als het materiaal, waarop in dezelfde kleur een kort jackje wordt gedragen, dat naar eigen verkiezing kan worden geslo ten. Grappig zijn de daaronder ge- Nog niet zo lang geleden stelde men aan het voedsel hoofdzakelijk de eis, dat het goed smaakte en de mens ver zadigd van tafel deed opstaan. In de vorige eeuw, toen de geleerden meer dan ooit tevoren, allerlei artikelen en materialen tot in de finesses gingen ontleden, werden ook de levensmidde len niet vergeten. Men ging na, uit welke deeltjes zij waren opgebouwd en aan de hand van deze onderzoekingen werden tabellen opgesteld. Naarmate meer voedingsbestanddelen werden ont dekt, werden de tabellen uitgebreider en zij zullen in de toekomst zeker nog verder worden aangevuld. De kennis betreffende de voeding wordt steeds groter en de inzichten veranderen. Evenals bij de techniek geldt hier, dat het onjuist is, aan oude methoden vast te houden: wie voedings- en kookge- woonten van honderd jaar geleden volgt, is niet alleen ouderwets, maar benadeelt zichzelf. De voeding is im mers van grote invloed op de gezond- moet al een heel bijzondere film zijn die mij op een warme zomeravond naar de even warme bioscoopzaal lokt waarmee ik u meteen de kwaliteiten van „Rasho- mon" heb onthuld. Want deze „Ras- homon" is wezenlijk een uitzonder lijk filmproduct, om meer dan één reden. Alleen al uit nieuwsgierig heid was ik er na de uitbundige perscritieken heengetogen: wat zou den Japanners wel van dit bij uit stek Westers uitdrukkingsmiddel ma ken? Ik kan u zeggen, dat ik volko men verbluft aan het peinzen ben geslagen. Dat kan, heerlijk genoeg, bij zo'n film als Rashomon. Want het Oosterse wezen, dat zo zielsrustig b« alle gebeurlijkheden de tijd heeft, verloochent zich in deze rolprent niet. Hoe fel er ook in gespeeld wordt, hoe razend de hartstochten oplaaien, de karakters botsen, de mens de vermomming van zijn zelf beheersing afwerpt: de draad van het gebeuren wikkelt langzaam ge noeg af om u alle tijd te laten tot meditatie. En de opening van de film is symbolisch voor het geheel: de gelaten rust waarmee de houthak ker, de bedelaar en de priester onder de beschutting van een bouwvallige poort zitten te wachten tot de slag regen ophoudt. Maar ik zal u niets van de filmi sche kwaliteiten van dit kunstwerk, noch van de typisch Japanse menta liteit, noch van de wonderbaarlijke natuur, noch van het meesterlijk spel verklappen. Die zullen u meer ver rassen b;j het zelf aanschouwen, dan bij het horen zeggen. Wat echter vooral een blijvende indruk bij de beschouwer achterlaat, is de eenvoudige, maar diepe wijs heid van het gegeven. De auteur van de novelle „In het bos" waarnaar deze film is gemaakt, moet een groot en mild mensenkenner met een ty pische ironische belangstelling zijn geweest. Hij zou ongetwijfeld .lang zaam geglimlacht hebben, als hu het commentaar had kunnen horen van de mijnheer, die achter mii op de uitgang toeliep. Deze nji-' ,,?er, ze' tót zijn dame, met echt Westerse wrevel: „Het was allemaal erg mooi maar nu weet ik nog niet hoe het precies in zijn werk is gegaan Dat is nu juist wat deze Japanse auteur heeft willen uitdrukken. Want óiemand kén weten hoe deze ge schiedenis - en de meeste geschiede nissen ter wereld zich eigenlijk heeft afgespeeld. Omdat niemand, ook zonder opzet een volkomen eer lijk en objectief verslag van het gebeurde geeft, maar altijd zijn re laas bijkleurt in zijn éigen voor deel. De intrige is doodeenvoudig. In een eenzaam bos is een jonge vrouw door een notoir bandiet aangerand onder de ogen van haar man, wiens lijk daarna door een onthutste hout hakker wordt gevonden. Bij de rechtszitting geven achtereenvolgens de bandiet, de jonge vrouw en de vermoorde man (bij monde van een medium) hun-visie op de toedracht van de zaak, terwijl onder de tem pelpoort. enige dagen later, de hout hakker als toeschouwer vertelt wat hij voor de rechter uit vrees heeft verzwegen. En het verbluffende van deze vier verhalen is, dat zij alle geloofwaar dig klinken, alle op nun beurt sympathie wekken voor de verteller, niet het minst voor de gebonden woesteling, die royaal de moord toe geeft. Terwijl, eeuwenoud vooroor deel van de schepping af, de wijs vinger van elk der drie mannen be schuldigend wordt uitgestoken naar de mooie, raadselachtige vrouw, de aanstichtster van alle kwaad, die alles op haar geweten heeft omdat het briesje heel even haar sluier opwoei HET gaat in dit verhaal dan ook niet om de wezenlijke toedracht van het drama. Die zal waarschijn- lijk zijn opgebouwd uit elementen aan alle vier lezingen ontleend. Het gaat enkel en alleen om de illustra tie van deze waarschuwende wijs heid: Geloof niemand onvoorwaarae- ljjk, want ieder mens vertelt altijd zijn eigen waarheid. Nu kan ik mij voorstellen dat u zich in eerste instantie aan deze film zult ergeren. Niet zo zeer om het gegeven dat met een aangename discretie behandeld is als wel om de twijfel, die het gehele gebeuren doortrekt. Als u rechter was in deze zaak, zou u stellig gezegd hebben: Het bestaat niet dat vier mensen op hun manier alle vier gelijk hebben. Die bandiet is een aanrander en een moordenaar en hij is begonnen bovendien. Onthoofden. Volgende zaak. Daarom wilde ik zo graag dat u toch eens naar deze film zult gaan kijken. Want de twijfel, gelooft u mij, is vaak een veilig kompas. Als uw vriendin u vertelt dat er met haar man niet te leven valt: betuig zoveel sympathie als u wilt, maar wacht eerst de lezing van de echt vriend af. Zet beide klaagzangen op het langzame vuurtje van de wijze twijfel: waar er twee kijven heb ben er twee schulden waar schijnlijk zal de waarheid tenslotte destilleren. Ieder spreekt zijn eigen waarheid en die is nooit in zijn nadeel. Dit tot troost van vele lezererssen die mij onthutste brieven schrijven als zij weer eens een leuze of een leer ontdekt hebben die niet door een levenswijze wordt wéér gemaakt. Het zijn, net als in Rashomon, vaak de onversneden boeven en zwervers, die minder schuw van de waarheid zijn dan de keurige onbesproken bur gers. geneesmiddelen in elk tablet. Niet méér, want overdaad schaadt. Geest en lichaam worden er door verkwikt en pijnen verdwijnen (Advertentie. Ing. Med.) heid. Het is onjuist, af te gaan op het gevoel van wat nodig en wat niet no dig is. Deskundigen hebben ontdekt, dat de voeding in Nederland nog niet zo goed is als wenselijk zou zijn. Dik wijls is onbekendheid van de huis vrouw met de waarde van de verschil lende levensmiddelen en de behoefte van volwassenen en kinderen hiervan de oorzaak. Door voorlichting is al veel bereikt, en zij, die zich hiermee belasten, zetten hun werk voort, in het belang van de volksgezondheid. Voor velen van U is hun voorlichting mis schien een steeds 'herhalen van beken de feiten; er zijn echter mensen, die op voedingsgebied nog heel wat kunnen leren. Voor hen, maar toch ook voor U, volgen enkele eetregels voor de ge zonde mens. Beperk U niet tot het doorlezen van deze regels, volgt ze na, opdat de dok ter U later niet een minder prettig dieet behoeft voor te schrijven. In het dieet voor gezonden is in prin cipe alles toegestaan, mits in een even wichtige verhouding. 1. Laat U eerst even wegen en meten. Voor volwassenen is een bruikbare re gel dat het gewicht evenveel kg be draagt als de maatstok cm boven de meter aanwijst, bijv. voor iemand van 1.70 meter is een gewicht van 70 kg goed. Een paar pondjes meer of minder hinderen niet. 2. Is uw gewicht te hoog, begin dan de hoeveelheid snoeperijen en suiker te beperken. Bezuinig niet op de onder punt 3 genoemde levensmiddelen. 3. Wat uw gewicht ook zij, gebruik da gelijks veel melk of karnemelk, ten minste 2/3 liter; veel kaas, tenminste 15 gr.; zo mogelijk 50 gr. vlees of vlees waren, visvlees of een ei. Neem op de dagen, dat dit niet mogelijk is, een kwart liter melk extra. Maak hiervan een nagerecht of drink de melk ge woon op; veel groenten dooreen ge nomen 250 gr. (van de ene soort neemt U vanzelfsprekend meer dan van de andere); zo mogelijk 50 gr. of meer fruit; aardappelen, afhankelijk van de eetlust, maar tenminste één of twee; vergeet ook de bonen en erwten niet; geef de voorkeur aan de donkere brood soorten boven de lichte; kies vooral voor de broodmaaltijden een vitamine- rijke vetsoort: boter of margarine. 4. Verdeel het voedsel gelijkelijk over de week. Leg het Zondags niet dubbel dik als U daardoor voor de rest van de week bijna niets overhoudt. Dit zijn de regels, waaraan U zich moet houden. Aan U het voorrecht en de plicht om er, zoveel mogelijk met behoud van voedingsstoffen, smake lijke, gezellige maaltijden van te ma ken. dragen blouses zonder mouwen met strapples. Als zich bovendien in de pantalon een grote zak met brede overhangende klep bevindt, dan is men volgens de eisen der laatste sportmode gekleed. Uit deze zak komt dan een gekleurde sjaal kijken, die het geheel een nog fleuriger aanzien geeft. Grote, van raffia ge maakte hoeden, zullen een welkome bescherming tegen de teint zijn, iets wat elke vrouw, ieder jaar opnieuw hoofdbrekens kost. Vergeet tevens niet een goede zonnebril, ter bescher ming van de ogen, tegen de felle zonweerkaatsing op het strand. Wilt U helemaal als een „met- buitenlandse" gekwalificeerd door gaan, schaf U dan tevens een paar Italiaanse slippers aan, die Uw voe ten tegen narigheden beschermen. Het is aan de Rivièra een luxe bedoening, frankskes vliegen de por- temonnaie uit en een grote voorraad daarvan is wel wenselijk. Zo ook een geklede uitgaansjurk. Wil de vacantiegangster een bal meemaken, dan dient zij met overleg een robe de soir te kiezen, welke tegen elke critiek is gewaarborgd. Een losse zijden zomermantel zal een goede vriend zijn ter bescherming van koe le avonden. Mousseline is uitstekend geschikt. Houdt men van een mondain leven tijdens de vacantie, dan zal de Rivièra hieraan zeker beantwopr- den, want daar is luxe en vertier aan elkaar verwant, gelijk ook de make up, welke een hartig woordje meespreekt. Wat dit laatste aangaat, kan de Hollandse vrouw nog veel van haar Franse zuster leren. Liever zien wij echter naar de Zuidelijker buren, die. dank zii een prachtige teint, van extra opsmuk afzien en het liefst zo natuurgetrouw mogelijk door het leven gaan. Maar ja, niet elke vrouw is schoon geboren CEPTEMBER en October geven nog dikwijls zulke heerlijk zomerse da gen, dat we maar al te graag een fleurig zonnejurkje aantrekken. Als het dan 's avonds kouder wordt, dra gen we in plaats van het korte luch tige bolerootje een aansluitend jakje met driekwart mouwen en hoog kraagje. Omdat het één geheel met de japon maakt, staat dit veel gekleder dan een wollen vestje. We zorgen na tuurlijk, dat kleur en stof goed har moniëren met ons jurkje, maar bo vendien, vergeet dat vooral niet, let ten we er op, dat de kleur ons flat teert. We stikken de figuurnaadjes dicht. Het beleg wordt langs de voorkanten naar binnen gevouwen, waarna we de knoopsgaten aanbrengen. Schouder-, mouw- en zijnaden sluiten en de hals tussen de dubbele stof van het kraagje zetten. De onderkant en de mouwen werken we met schuin ge knipte biezen af. Een ceintuur in de stof van de japon of in de voornaam ste kleur ervan zal er zeker goed bij staan. Ook een zomerjurkje met korte mouwtjes en lage hals kunnen we op deze manier nog wat doordragen. En maakt u dit jakje van dezelfde stof als uw cocktail, of avondjapon, dan zult u er eveneens veel plezier van hebben. JY 39 so a (Van onze correspondent in Kaapstad). ARTHUR BARLOW, het oudste (en ondeugendste) parle mentslid van Zuid-Afrika, be pleitte tijdens de begrotings debatten een verlaging der kos ten van de gedrukte „handelin gen" (de letterlijke verslagen der zittingen), want „er was in deze tijd toch niemand meer, die al die uitgekauwde redevoeringen las en de leden gebruikten ze al leen om elkaar met stompzin nige citaten om de oren te slaan". Wat hem betrof kon er steeds volstaan worden met één zin: „De heer Arthur Barlow hield, zoals gewoonlijk weer een goede speech". Hij vreesde ech ter, dat dit niet geschikt zou zijn voor zijn schoonzoon, het parle mentslid Frank Waring, want „die jongen zit nou wel vlak achter me, maar hij moet nog een heleboel leren." Inplaats van die „vervelende, dooie versla gen" wenste de heer Barlow ra dio-uitzendingen van de zittin gen, maar hij waarschuwde te gen 't gebruik van televisie, met het oog op de kiezers. „Als ik zo om me heen kijk, moet ik er eenvoudig niet aan denken wat ze zouden zeggen..." In een van de grootste ziekenhuizen te Londen volgen zeven aanstaande moeders een cursus in zelfhypnose, die, volgens de betrokken specialist, indien geslaagd, haar een pijnloze bevalling zou kunnen bezorgen. De leider van de cursus vei klaarde, dat het hier nog slechts een experi ment betreft. Zes weken vóór de be valling wordt met de cursus begonnen. Indien het experiment ver genoeg wordt doorgevoerd, zou de moeder zich bjj de bevalling geheel alleen kunnen helpen. Volgens de leider zijn reeds enkele successen met deze methode geboekt. Na het debuut in September 1952 heeft het Ballet-Recital een druk be zet seizoen gehad. De stichting Ballet- Recital deelt mede talrijke contrac ten voor het komende seizoen te heb ben gesloten. Het bestuur heeft in ver band hiermee besloten meer dan voor heen aandacht te wijden aan jonge ta lenten. Onder auspiciën van de stich ting is nu een balletopleiding georga niseerd onder leiding van mevr. Sonia Gaskell, waaraan onder anderen de so listen van de groep zullen medewerken. De opleiding begint 1 September.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 11