Slechts een wonder kan Korea nieuwe toekomst brengen KRUISWOORDPUZZLE i r Pi; EP ipj 1" BR il L B 1 l De man uit Australië Ervaring met de Sovjets laat op status quo hoop De wekelijkse wereldschouw Goede les inzake de Duitse kwestie Schildwacht schoot soldaat dood 1 fl fl - fl u /J fl Pim, PamPom en de wonderlamp i l MIA CIGARETTES Radioprogramma voor het weekeinde Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1953 f QP 1 DECEMBER 194.1 werd in Cairo op een conferentie van de Ver enigde Staten, Engeland en China (toen nog onder het gezag van generaal Tsjiang Kai Sjek) overeengekomen, dat Korea te zijner tijd een vrije en onafhankelijke staat zou worden. Het voornemen dit stre- ven te verwerkelijken werd nog eens vastgelegd na het einde van de oorlog in het Westen op 26 Juli 1945 in de z.g. Declaratie van Potsdam, loen kort daarop bleek dat ook Japan spoedig door de geallieerden op de knieën zou worden gebracht en Rusland, het opdringen van de V.S. en Engeland in het Verre Oosten ziende, op het laatste nippertje ook de oorlog aan Japan verklaarde, verklaarde Moskou „getrouw aan laar verplichtingen als bondgenoot" zich accoord met het voorstel van de geallieerden en sloot het zich aan bij de Declaratie van Potsdam. Nog midden in de afsluiting van de enorme strijd ge wikkeld, beseften de grote mogendheden toen reeds, dat het Koreaanse schiereiland grote betekenis zou krijgen in de toekomstige strijd om invloedssferen. Wat was beter, dan zich allen maar te baasten dit land tot VTije en onafhankelijke staat te verklaren. Dan zou immers bij voorbaat vast staan, dat geen der partijen zich het indirecte bezit van dit strategische knooppunt der invloedssferen zou toeëigenen Welk een ontroerende eensgezindheid zo op het eerste gezicht. Men zou go gezien geen betere situatie wensen VV7IE ZOU op dat moment, gezien die i" toen zwaar onderstreepte oprecht heid der grote mogendheden ten aan zien van de toekomst van het Koreaan- se schiereiland, hebben vermoed, dat nu bijna tien jaar na die plechtige beloften, na een ontstellend bloedige strijd, het voormalige keizerrijk Tsjosen, het land van de morgenstilte, tot een geblakerde woestenij makend, die vrijheid en on afhankelijkheid van het land verder dan ooit verwijderd zouden zijn? Dat in liet najaar van '53 een politieke confe rentie zou worden gehouden, waarbij 't Westen in elk geval opnieuw pogingen zou gaan aanwenden om in Korea die vrije onafhankelijke staat te scheppen? Een poging waarvan wij eigenlijk niet verwachten, dat deze tot het gewenste doel zal geraken. Dit omdat het Ko reaanse volk nu eenmaal het lot treft, te tyonen in het grensgebied tussen Oost en West, tussen machten, die voortgaan op leven en dood een enor me koude oorlog te voeren. Het wan- trouwen is té diep, dan dat men elkaar in dit stadium ook maar een vierkante meter grond zou laten. Zwaar bewa pend liggen de troepen aan weerskan ten van de demarcatielijn. Onzes in ziens mag slechts gehoopt worden op het handhaven van een status quo, van een toestand, zoals die nu in Korea ge worden is. Wij kennen de situatie in 't gespleten Duitsland en weten hoe hier de zaak is vastgelopen in een schier onoplosbare knoop. Aan beide kanten wordt even hardnekkig aan het touw getrokken. De knoop raakt voortdurend vaster ineengekluwd Dit touwtrekken om Korea zal nu eerst recht goed be ginnen en de voorgestelde politieke conferentie zal tenzij er een wonder geschiedt niet in staat zijn die knoop te ontwarren. Het gespleten Korea zal voorlopig, gelijk Duitsland wel gesple ten blijven.... U)EZE voorspelling betreffende de voor Korea te verwachten toekomst leiden wij niet louter af uit de ontwikkeling in Duitsland, doch even zo sterk uit de gehele na-oorlogse gang van zaken om Korea zelf. Wij beschreven u reeds de goede voornemens der grote mogend heden, vastgelegd in de Declaratie van Potsdam. Moskou's sympathiebetuigin gen. Men confereerde verder. Op 27 De cember 1945 werd de Declaratie gerati ficeerd. Korea zou verenigd en vrij zijn. Voor het gehele Koreaanse grondgebied diende een voorlopige democratische Koreaanse regering te worden gevormd om dat doel te verwezenlijken. De acht en dertigste breedtegraad vormde slecnts de scheiding tussen de gebieden, waar in de verslagen Japanners zich hadden overgegeven aan de Russische en de Amerikaanse troepen. Korea zou onder trusteeship komen te staan van de VS, Rusland, Engeland en China en dit ge durende vijf jaar. De Koreaanse onaf hankelijkheidsbeweging o.l.v. Syngman Rhee protesteerde fel tegen dit trustee ehip en wenste een directe hereniging van beide bezettingszones. Maar de Russen hadden het door hen bezette Noordelijke deel reeds hermetisch ge sloten. Het agrarische Zuiden van het schiereiland was daardoor van het in dustriële Noorden gescheiden, hetgeen economisch herstel al direct in de weg stond. In Januari 1946 stelde de VS Moskou voor om economische en bestuursmaat regelen te treffen voor geheel Korea. Moskou wees dit af met het motief, dat dit afbreuk zou doen aan het absolute gezag van de Sovjet-Unie ten Noorden (Advertentie, lng. Med.) van de breedtegraad. Vier en twintig bijeenkomsten in Maart 1946 over het zelfde probleem bleven ook zonder suc ces. In Augustus 1947 deed Washington nog een poging en stelde een conferentie voor van de ondertekenaars van de Declaratie van Potsdam. Rusland wees het voorstel af. Een laatste poging ondernamen toen de Ver. Naties. Ingevolge een besluit van de Algemene Vergadering werd een commissie benoemd, die zich met de hereniging van Korea diende bezig te houden. Men wilde dit bereiken door het houden van verkiezingen. Voor het gebied ten Noorden van de breedte graad kon dit niet worden doorge voerd. De Russen lieten de commissie niet toe. Als uitvloeisel van de ver kiezingen in Z.Korea werd op 25 Augustus 1948 een regering voor de Koreaanse republiek geïnstalleerd. Drie weken later had deze regering volledig het gezag in handen en op 29 Juni 1949 verlieten de laatste Amerikaanse troepen de voormalige Zuidelijke be zettingszone. Zij het op andere wijze, toch had Amerika getracht zoveel mogelijk de Declaratie van Potsdam na te komen. In de eerste maanden van 1950 werd in Noord-Korea een leger gevormd. De kern ervan werd gevormd door in het geheim in Rusland opgeleide Noordkoreaanse recruten tot een aan tal van 180.000. Tienduizend geoefende Chinese communisten werden bij dit leger ingelijfd en zwaar Russisch oor logsmateriaal werd aangevoerd. Het grootste deel van dit leger werd ge legerd achter de breedtegraad en ten slotte werd de militaire leiders het operatieplan voor de inval in Zuid- Korea ter hand gesteld. Op 25 Juni 1950 begon de oorlog. Het is duidelijk, dat die gehele strijd niet mogelijk zou zijn geweest als Moskou de militaire opbouw van de Noordkoreaanse strijd krachten niet had georganiseerd. PEZIEN de stemming in de politieke commissie der VN zal het wel zeker zijn, dat de Sovjet-Unie deel gaat ne men aan de a.s. politieke conferentie over Korea, hoewel het. zoals het zelf beweert, niet direct bij de oorlogs situatie was betrokken. Natuurlijk is het zeer belangrijk dat het kanon in Korea in elk geval tot zwijgen is ge bracht en men de conferentietafel weer opzoekt. Maar wij twijfelen, zoals ge zegd, aan succes, waarbij wij dan nog niet eens aandacht schenken aan de ideeën van Syngman Rhee. De gehele voorgeschiedenis van de Koreaanse oorlog vindt als het ware een evenbeeld in de huidige situatie in Duitsland. Men kan zich, dit alles be schouwende, gemakkelijk indenken, dat het Westen een diep wantrouwen blijft koesteren ten aanzien van alle schijnbaar zo goed bedoelde tegemoet komingen gedurende de laatste maan den door de Sovjet-Unie ten behoeve van Duitsland en een hereniging der delen van deze staat gelanceerd. Een snel en verheugd ingaan op deze, soms wel aanlokkelijk schijnende, Russische aanbiedingen zou wel eens gelijk kun nen staan met het binnenhalen van het befaamde paard van Troje Donderdagavond is in het kamp Kranenburg" bij Harderwijk de 21- jarige soldaat J. L. N. Kroom uit Am sterdam op noodlottige wijze getroffen door een geweerschot en gedood. Hij maakte deel uit van de wacht en werd getroffen door een noodlottig schot uit het geweer van een schild wacht. Over de vermoedelijke toedracht vernemen wil nog het volgende: Twee militairen stonden op wacht bii een munitie-opslagplaats, die aan de buitenkant verlicht was. Rondom deze opslagplaats bevindt zich een aarden wal van zes zeven meter, ter be scherming van de stad bil eventuele explosie. Deze wal was onverlicht. Soldaat Kroom, die een van de twee op wacht staande mannen moest af lossen. heeft vermoedelijk een grap willen uithalen en is. inplaats van langs de normale, verlichte weg naar zijn post te gaan. de aarden wal opge gaan, vanwaar hii, in het donker staan de, zijn kameraden iets toeriep. De beide schildwachten herkenden Kroom niet en vermoedden onraad. Nadat zii nog iets hadden teruggeroepen schoot een hunner, met het reeds gemelde noodlottige gevolg. J 7 /J 'V /s 4 7 6 IM'.'.V.l 't 20 22 atov.M: ÏJ ■ty 2J V zi J V •V t jJ J6 V 'm J7 yo V* V* Wji RvföSI vJ y* vs •"■Uv 'o-V "7 •V/J V. r* 4 So Si s* Jé <7 SS t rr" JË59 7t 11 u !!ll.!W.1 b 7° 7' y 7i 4 Horizontaal: 1. Pauselijke kroon, doorgang, 66 borstkuras, 69 straat 5 wereldtaal, 8 vertering, 12 meis- in Amsterdam, 71 havenplaats, 72 jesnaam, 13 klacht, 16 lof, 17 roof- geloofsbode, 75 internationaal dier, 19 ingewanden, 21 heer (Ind.), 23 vrucht, 24 Spaanse munt, 26 lichaamsdeel, 28 niemen- dal, 30 boom, 31 nachtfeest, 33 vr. officier afk., 34 onbekende, 35 platvis, 37 boordsel, 39 militair onderdeel, 41 indien, 42 inzake, 43 lengtemaat, 44 plaats in Gel derland, 45 onmeetbaar getal, 46 vervoermiddel, 48 proef, 50 voed sel, 51 windrichting, 53 dichter bij, 55 afscheiding, 57 plant, 59 houding, 60 zweep, 62 contra, 64 (afk.), 76 begrip, 77 omslag, 78 geslacht. Verticaal: 1 waterzwijn, 2 meisjes naam, 3 hoeveelheid, 4 boom, 5 inzake, 6 dat wil zeggen, 7 onder anderen, 8 koren, 9 blote kling, 10 vlaktemaat, 11 soort, 14 tijdperk, 15 adres (afk.), 18 geroosterd brood, 20 spoorstaven, 22 plaats in Drente, 23 Europeaan, 25 al leenstaande, 27 een ministerie, 29 flink, 31 wartaal, 32 uitbouw, 34 bakje, 36 nakomelingen, 38 plaats (D.), 40 deel van melk, 46 voor zetsel, 47 uitgesmolten stukje vet, 48 wegrand, 49 warme bron, 52 bijtend middel, 54 dit is, 56 tegel, 57 koning van Israël, 58 glad, 60 doelpunten, 61 verbuiging van lukken, 63 boom, 65 lofzang, 67 jongensnaam, 68 motormerk, 70 meisjesnaam, 73 onder meer, 74 ter plaatse (afk.). (Voor de oplossing zie men ons nummer van Dinsdag.) f 106. Gelukkig was de baron vlak bij zijn vrouw om haar op te van gen. Voorzichtig bracht hij haar naar een stoel en liet haar aan een flesje eau de cologne ruiken. „Wat is er, Miesje? Heb je last van de warmte?" vroeg hij bezorgd. Maar mevrouw Bab- belgraag schudde ongeduldig het hoofd, terwijl ze met glazige ogen naar de taart keek, die Pim, Pam en Pom zo juist binnengedragen hadden. „Dat be- stéét niet", riep zij wanhopig. „Dat iemand zó'n taart kan maken. Dat is gewoon je reinste toverij 1" En ze wist zelf niet, hoe dicht ze bij de waarheid was. Maar de overige toeschouwers barstten in luide toejuichingen los. Vol bewondering omringden zij het prach tige kasteel, dat boven op de taart stond en uit de fijnste suiker vervaar digd was. En toen er in de torenklok ook nog een wijsje begon te spelen kende hun enthousiasme geen grenzen meer. „De eerste prijs voor Moeder Woeffie! De eerste prijs voor Moeder Woeffie!" klonk het als uit één mond en Moeder, die op dat moment binnen kwam, omdat ze bemerkt had, dat haar jongens met de vormeloze krentenbol er vandoor waren gegaan, wist niet hoe ze het had! Stomverbaasd keek ze om zich heen, toen talrijke bezoe kers op haar afstormden om haar ta feliciteren met haar prachtige succe*. r* I li CC (Advertentie lng. Med.) ZONDAG 30 AUGUSTNS HILVERSUM I, 402 m.: 8.00 KRO, 9.30 NCRV, 1000 IKOR, 12.00 NCRV, 12.15 KRO, 17-00 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. 9-30 Nieuws en Waterstanden 9.45 Gram. 10.00 „In de open deur", 10.30 Oud-Kath. Hoogmis. 12.00 Gram. 12.15 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.10 Amus. orkest, koor en sol. 13.35 Radio Philharmonisch Orkest 14.20 Boekbespreking. 14.35 Mannenkoor. 14.50 Gram. 15-20 Idem. 15.40 Viool en plano. 18.10 „Katholiek Thuisfront over al!". 16.15) Wereldkampioenschappen wiel rennen. 16.30 Vespers. 17.00 Geref. Kerk dienst. 18.30 Gewijde muziek. 19,30 „Elia, mijn God is de Heere", causerie. 19.45 Nieuws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20-30 Opera-concert. 21.20 „Nodeloos avontuur", hoorspel. 22.15 Actualiteiten 22.25 Musette-Orkest 22.45 Avondgebed en Liturgische kalender. 23.00 Nieuws 23 1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM H, 298 m.: 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 17.00 VARA, 18.30 VPRO, 19.00 IKOR, 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nieuws, weer. en postduivenberichten 8.20 Gram. 8.55 Postduivenberichten. 9.00 Ad libitum. 9.45 „Geestelijk leven", cau serie. 10.00 Lichte muziek. 10-30 „Met en zonder omslag". 11.00 Kamermuziek. 11.15 Cabaret. 12.00 Postduivenberichten 12.35 „Even afrekenen, heren!". 12.45 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.05 Mededelin gen en gram.muziek. 13.10 Gevar. mu ziek. 14.00 Boekbespreking. 14.20 Residen tie-Orkest en solist. In de pauze: Film praatje. 15.55 Gram. 16.15 Lichte muziek 16.30 Sportrevue. 17.00 „Bas Klaver speelt troef voor". 17.30 Voor de Jeugd. 17.50 Sportjournaal. 18-15 Nieuws en sportuit slagen. 18.30 Evangelische kerkdienst. 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbelvertelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Lichte muziek 20.45 Cabaret. 21.15 Lichte muziek. 21.45 Cau serie. 21.55 Lichte muziek. 22.40 Piano recital. 23.00 Nieuws. 23.15 Reportages of gram.muziek. 23.2524.00 „Faites vox jeux", klankbeeld. 18. „Ik meende, dat het een handige manier was om te voorkomen, dat hij al onze afspraakjes in het honderd zou sturen", antwoordde Claudia. „Ik dacht, dat hij mij dan niet telkens ach terna zou lopen, en dat wij zo vaker samen zouden kunnen zijn". „Maar voor welke prijs. Voordat hij het door heeft, zal hii ons allemaal in het ongeluk gestort hebben". Claudia moest erkennen, dat de re denering van Dick maar al te waar was. Zij zaten op een pijnlijke manier op de horens van het noodlot en het was een absolute onmogelijkheid, daar zonder nog meer pijn af te komen. Dick besloot hun lot in eigen han den te nemen. Hij had de laatste we ken verscheidene brieven naar Cecilia geschreven, maar deze even vaak weer verscheurd, als hij zich afvroeg of het wel verstandig zou zijn ze te verstu ren. Claudia's onthulling was echter de druppel, die de emmer deed overlopen. Hij nam dezelfde avond de pen op om het epistel te schrijven, dat korte tijd later een woedende Australische scha- penmillionnaire naar Pottsville zou brengen. Dick verzond de brief per luchtpost en tante Cecilia nam het eerstvolgen de vliegtuig, waarmee ze in de buurt van Pottsville kon komen. Peter zat boven in ziin kamer trom bone te experimenteren en ontlokte daaraan hartverscheurende klanken toen een grote en geducht uitziende dame uit een taxi opdook en haar schreden richtte naar Huize Ellis. Ze droeg een ontzaglijk grote hoed, die de indruk gaf eens gebruikt te zijn als versiering van een ouderwets oorlogs schip. Ze was zeker één meter negen tig lang. Haar strijdvaardig vooruit stekende kin werd ondersteund door een grote, stijve kraag. In het midden was ze ingesnoerd en ze stak als men het tenminste zo mag zeggen uit naar het oosten zowel als naar het westen. Haar zuidelijke uiteinden wa ren ingekapseld in hoge schoenen. Alle lagen van haar kleding ritselden, als ze liep. onheilspellend. In haar hand had ze een parapluie, die er als een dodelijk wapen uitzag. Juist toen tante Cecilia haar voet op de onderste trede van het bordesje zette, vloog er een bananenschil uit het raam. Die kwam boven op de hoed terecht. „Ha", riep ze. woest naar het open staande raam kijkende. „Peter zeker. En nog steeds met dezelfde streken". Haar neus priemde in de lucht en haar doordringende zwarte ogen wier pen een venijnige blik naar het raam. Ze deinsde terug, toen een nietig hoofdje naar buiten gestoken werd en tussen de korte tanden van een grijn zende mond een tong te voorschijn hupte. Cecilia was zo onthutst, dat ze geen woord kon uitbrengen. Haar mond viel open van schrik. Het schepsel met de grote oren en de scherpe, boosaar dige ogen krabde op zijn hoofd en stootte een eigenaardig fluitend geluid uit. Natuurlijk was het Peter niet. Tante Cecilia stak haar parapluie in stomme verbazing in de lucht en schudde deze woedend tegen de aap. „Goddeloos schepsel!", daverde ze. „Ik zal je hier voor laten opsluiten! Wilden! Allemaal wilden om mij heen, waar ik ook kom. Is er dan geen enkele beschaafde huis houding meer in de wereld? Waar zijn de bedienden hier? En waar zijn de mensen, die hier wonen?" Boven de vensterbank verscheen langzaam een groot en bleek gezicht en Peter keek neer op zijn tante. Hij kon zijn ogen niet geloven. „Zo", schreeuwde ze omhoog. „Dus toch jij....!" Peter wuifde zwakjes tegen haar. Hij slikte de woorden half in toen hij zei: „Hallo tantetje. Leuk u hier te zien". „Waar zijn de anderen? Hebben ze je met je vriend opgesloten, of kun je be neden komen om de deur voor me open te doen?" „In een wip tantetje". Peter bonsde met zijn hoofd tegen het raam, zo haastte hij zich om aan haar verzoek te voldoen. Mathilda had echter de opschudding ook gehoord en zii kwam het eerst bij de deur. Ze schrok, toen tante Cecilia voor haar opdoemde. „Ik", kondigde deze aan, met een stem, die klonk als een trompetfanfare, „ben Cecilia Ponsonby. Als er iemand thuis is, wens ik aangediend te wor den. Als dat niet het geval is, zal ik naar binnen gaan en het mezelf 'ge makkelijk maken". Mathilda verroerde zich niet. „Welnu meisje. Ben je doof. Vooruit, doe wat. Zeg wat". „U bent helemaal uit Australië ge komen", zei Mathilda. met een van ont zag vervulde stem. „Zonder te waar schuwen.... Lieve help". Cecilia fronste haar wenkbrauwen. Ze nam de bananenschil van haar hoed en gaf die aan Mathilda. „Als je je hiervan ontdaan hebt", zei ze, „kun je iemand sturen om mijn bagage bij de poort weg te halen". „Om u te dienen, hoogheid". Mathil da stopte de schil in de zak van haar schort en stelde zich naast de deur op. Toen Cecilia binnenging maakte ze een hchte buiging. Peter liep haar bii de deur van de zitkamer tegen het lijf en kuste haar vol plichtsbesef, nog steeds met een bleek gezicht en bevende. „U hebt er geen idee van welk een verrassing dit is". Hij was meer bang dan enthousiast. „U .bent de laatste, die ik hier in Pottsville verwachtte te zien. Maar wat ziet u er moe uit tantetje. Hier, neem een stoel. Dit is de gemakkelijk ste die er in dit huis is". Cecilia matigde zich omzichtig, ter wijl ze het handvat van de parapluie stevig vastgreep. Peter bleef staan, maar wipte ongemakkelijk van het ene been op het andere. De kleine glin sterende ogen leken door hem heen te zien. Een luidruchtige zucht ontsnapte aan Cecilia's strottenhoofd toen zij goed keurend knikte. „Je ziet eruit, alsof je tenminste genoeg te eten hebt gehad. Je bent zwaarder geworden beste jongen. Hoe zwaar ben je?" „Ik zou het werkelijk niet kunnen zeggen, tantetje. Ik heb het hier zo druk gehad...." „Te druk om je te wegen?" Peter verbleekte nog meer. „Je weet wat je gezondheid voor mij betekent. Ik ben niet van plan toe te staan dat je je hele leven een teer en onbruikbaar kereltje blijft. Herhaalde lijk heb ik je verteld wat de naam Ponsonby voor mij betekent". Peter knikte vlug. „Zeker, beste tan te". (Wordt vervolgd.) AVONTUUR IN DE HAUTE COUTURE, de geschiedenis van een modekoning in cabaretvorm. Hieraan werken o.m. mede Em- my Arbous, Pam Henning, Toon van Duinhoven en Flip van der Schalie. Aan de vleugel zit Peter Kellenbach, die zich laat begelei den door gitaar (Koos Tigges) en m bas (Joop Bpssotjgi. Jigjt.flêJieaLia naar een Frans motief en behoort tot de Muriloff-prbductie.' (Zon dag over Hilversum Tt te 20A5 uur op 298 meter). DE RADIOPRIJSVRAAG ten bate van het Koningin Wilhelmina- fonds, geschreven door Max Dou- wes en geregisseerd door Con stant van Kerckhoven. Hierin treedt een aantal historische per sonen op en de luisteraars dienen te raden in welke volgorde deze figuren ten tonele verschijnen. Er zijn tal van fraaie prijzen, waar onder een Kaptein Mobylette, een radiotoestel en tweehonderd ingelijste foto's van het Konink lijk gezin. MAANDAG 31 AUGUSTUS HILVERSUM I, 402 m.: 7.00 NCRV, 20.0024.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Gram. 9.00 Voor de zieken. 'J.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Herhaling Vossenjacht. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en Tuin- bouwmededelingen. 12.33 Orgelconcert. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 1315 Lichte muziek. 13.40 Gram. 14.00 Voor de Jeugd. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Gram. 17-45 Regeringsuitzending: „Nederlanders in de vreemde", door D. J. van Wijnen. 18.00 Orkestconcert. 18.30 Viool, clave- cimbel en viola da gamba. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Gram. 1925 „Lid van de Socletas Studiosorum Reformato- rum, ook nul", causerie. 19-40 Radio krant. Nationaal Programma: 20.00 Nieuws. 20.05 „Moeder des Vaderlands", klank beeld. 20.25 Radio-prijsvraag ten bate van het Koningin Wilhelmina-Fonds. 20.40 Stereofonische uitzending: Radio Philhar monisch Orkest en groot koor. 21.30 „Her inner Je je nog?", rondetafel-gesprek. 21.45 „Koninginnedag in 1900". 22.15 Ste reofonische uitzending: Promenade-Or kest en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Metro- pole-Orkest en sol. 23.00 Nieuws. 23.15 Metropole-Orkest. 23.50—24.00 Dagslui ting. HILVERSUM n. 298 m.: 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA, 20.00-24.00 Nationaal Programma. 7.00 Nieuws. 7.13 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Quatre mains. 8.35 Gram. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.35-9-40 Waterstan den.) 10.00 „Voor de oudedag", causerie. 10,05 Morgenwijding. 10.20 Gram. 10.40 Voordracht. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Sopraan en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en Tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Kon. Militaire Kapel. 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.40 Gram. 15-10 „Rutherford en zoon", hoor spel. 16.00 Orkest en koor-concert. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Dans muziek. 18.00 Nieuws en commentaar. 18 20 Hammondorgel en zang. 18.36 „De stand van de kankerbestrijding in Neder land", toespraak. 18.45 Voor de jeugd. 19.45 Sopraan en piano. Nationaal Pro gramma: 20.00—24.00 Zie Hilversum I. De zesjarige Willy Polder uit Rot terdam bleek gistermorgen de hierhon- derdduizendste bezoeker van Maduro- dam in dit seizoen te ziin. Namens de „burgerij" van Madurodam werd haar een pop aangeboden.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 13