India maakt groots gebaar Algemene Vergadering in Indonesië nog acht Nieuw-Guinea betwist gebied Beroep SPD op Adenauer Zahedi wil de oliebesprekingen met Engeland hervatten Een streven naar rationalisatie drukt stempel op 61ste Najaarsbeurs Candidatuur voor de politieke conferentie ingetrokken Dubbele nederlaag voor Wysjinsky Massa-ontslag bij de Holland-Nautic? „Schouwen uit haar klauwen!" Prinses Wilhelmina wordt 73 Thunderjet stortte omlaag Ruim 2500 firma's, uit twintig landen zijn ditmaal vertegenwoordigd Zaterdag 29 Aug. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarea"g No 1227 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Wanverhouding overall- en witte boord Voorlopig geen klacht bij Verenigde Naties Nu en dan enige regen WEERBERICHT De zee verslagen De bevolking trok naar nieuwe inlaagdijk Anthony van Kampen op weg naar huis Flying En terprise wordt gelost Lading blijkt bedorven Twee jagers aangeschoten door jachthond „Geef Europese politiek voorlopig op Geen doden, boerderij afgebrand Nationalisatie blijft echter onveranderd Verbazing in Londen HET STADIUM VAN STABILISATIE Internationale handel dient vrijgemaakt Aardschokken in Belerië Dat doet men niet Meer dan een ton voor Griekenland Directie: J. BIJLSMA en G KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den fl.—elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, pei maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0 4» URISJNA MENON, de gedelegeerde van India bij de Verenigde Naties, beeft Vrijdag in de Algemene Vergadering een groots gebaar gemaakt met de bedoeling, „om na de wapenstilstand in Korea de juiste geest te bevorderen", zoals later werd verklaard. Hij heeft namelijk medege deeld, dat India zich niet meer eandidaat stelt voor deelneming aan de politieke conferentie, en voorkwam op deze wijze stemming over een voorstel van Engeland, Canada, Australië en Nieuw-Zeeland om zijn land tot medespreken op deze bijeenkomst uit te nodigen. „Ik hoop", io zei hij, „dat de landen, die zich hebben uitgesproken vóór India's deelneming, niet zullen denken dat mijn land thans het strijdperk ver laat. Het poogt slechts de hitte van de strijd niet groter te doen wor den". Afgezien van dit ene punt is het gehele geallieerde plan voor de regeling van de conferentie over Korea met 43 tegen vijf stemmen bij tien onthoudingen aangenomen. Een Russisch voorstel, om het aantal deelnemers tot vijftien met name genoemde landen te beperken, werd tweemaal ingediend en verworpen, deelneming van de Sovjet-Unie „mits de andere partij dit wenst" goedgekeurd. l/ORT VOOR de opening der verga- dering had Krisjna Menon een ern stig onderhoud met Wysjinski, de Rus sische gedelegeerde. Later onderhield hij zich nog met de Amerikaan Lodge en de Australiër Spender. Dadelijk na dat de discussies waren geopend, leg de Menon zijn verklaring af. Toen hij het spreekgestoelte verliet, bewees de vergadering hem hulde. Lodge bracht hem vervolgens lof voor zijn edelmoe dige en van staatsmanschap getuigen de houding en zei, dat India een cen trale en opbouwende rol diende te spelen in alle andere komende bespre kingen en conferenties in het Verre Oosten. Munro (Nieuw-Zeeland) vroeg daarna met spijt om intrekking van de resolutie, waarin de uitnodiging van India werd voorgesteld. Voordat de Algemene Vergadering tot stemming overging, had Wysjinski wederom een aanval gedaan op de voorstellen der verbondenen, die naar De directie van de N.V. tot exploi tatie van de scheepswerf en machine fabriek Holland Nautic te Haarlem, heeft zich tot de Gewestelijk Arbeids bureau gewend met het verzoek een aantal personeelsleden van het tech nische kader en van het administra tieve personeel, met ingang van 1 Oc- tober a.s. te mogen ontslaan. Volgens de directie bestaat er een wanverhouding tussen het administra tieve en technische kader tegenover het personeel, werkzaam in de werk plaatsen. Het administratief en tech nisch kader bestaat uit 128 man, het is de bedoeling dit aantal terug te brengen tot 80. Bij de werkplaatsen werken 450 man. HE INDONESISCHE regering heeft aan de Nederlandse hoge ommissa- ris te Djakarta, mr. W. F. L. graaf van Bijlandt, een nota overhandigd, waarin nogmaals wordt uiteengezet, dat Nieuw- Guinea nog steeds een betwist gebied vormt. De nota is een antwoord op de kortelings door de Nederlandse rege ring uitgegeven verklaring over de status van dit gebied. Geruchten, als zou de Indonesische regering de kwestie-Nieuw Guinea bij de Verenigde Naties aanhangig willen maken, zijn te Djakarta als voorbarig tegengesproken. Men wees er daarbij op, dat deze zaak nog steeds op de agenda van de Algemene Vergadering staat en dus op elk gewenst ogenblik opnieuw ter sprake kan worden ge bracht. Indonesië heeft enige tijd geleden geprotesteerd, toen Nederland met Een zwak regenfront deed gister middag de bewolking toenemen, en gisteravond viel hier en daar al enige regen. Over Engeland nadert een zogenaamd warmte- fronl, waarachter zachte maar te vens vochtige lucht voorkomt met veel bewolking. Door de ver schillende fronten die zich in onze omgeving ophouden kan er nu en dan enige regen worden verwacht. De zachte lucht kan op zijn vroegst morgenmiddag of morgenavond worden verdreven door een koelere luchtstroom van de oceaan. Ook langs dit front komen neerslagverschijnselen voor. De onderbreking van het regenachtige weer is van korte duur geweest, ai zullen de neer- s'anhoeveelheden de eerste dagen '"ellicht nog klein blijven. Een romers afscheid kunnen wij dit laatste weekeinde van Augustus niet noemen. Verwachting tot hedenavond: REGEN Veel bewolking met tijdelijk re ien of motregen. Overwegend matige wind hoofdzakelijk tus sen West en Zuid. Ongeveer de welfde temperaturen als gisteren, bondag: ZOn op 5.48, onder 19.32. Maan op 21.29. onder 13.50 taandag: 7on op 5.49 onder 19.30 Maan op 22.12, onder 15 05 Australië tot samenwerking poogde te komen over het bestuur en de econo mische opbouw van Nieuw-Guinea. Nederland heeft dit protest toen van de hand gewezen met de mededeling, dat het West-Nieuw-Guinea niet lan ger als betwist gebied beschouwt. De jongste Indonesische nota nu is hierop een antwoord. Aan de hand van stuk ken wordt opnieuw uiteengezet, dat het betrokken gebied nog steeds „betwist" is, zulks als uitvloeisel van de Ronde- Tafelconferentie van 1949 en de Unie- conferenties van Maart en December 1950. Op Schouwen is het feest, sinds het bericht bekend werd, dat de inlaagdijk achter het gat van Schelphoek is gesloten. In Zierik- zee en Brouwershaven gingen direct na de heugelijke tijding de vlaggen in top en door de ftraten van de steden hosten en juichten de bewoners. „Schouwen is uit haar klauwen", zegt men nu op het eiland. Het muziekcorps van Zierikzee trok onder aanvoering van de loco-burge meester naar de werkketen aan de, dijk, om de leidende figuren van de dienst Dijkherstel een serenade te brengen: een avondzang zonder roman tiek, maar daarom niet minder geluk kig. Honderden trokken gisteren naaf de inlaagdijk, om te zien hoe hij zich zou houden. Hoewel nog slechts laag, toch lag hij reeds als een stevige rin. in het water. De versterking ervan vordert snel. Vrijdag hebben wij van onze medewer ker Anthony van Kampen, die samen mei rte radioreporter Siebe van der Zee een i-eis naar Groenland maakt, een telegram ontvangen, waaruit blijkt, dat de beide reizigers de Amerikaanse vliegbasis Thule hebben verlaten en half September in het vaderland hopen terug te keren. Zij voe- ien zich vermoeid maar voldaan en „kun nen geen ijs meer zien", hetgeen begrij pelijk is. 1 zijn oordeel niet in overeenstemming waren met de aanbevelingen der wa penstilstandsovereenkomst. Niettemin moest hij een dubbele nederlaag in casseren. Zoals het thans staat, kunnen alle zestien landen, die in Korea aan geal lieerde zijde hebben meegestreden, zich ter conferentie doen vertegen woordigen. De Amerikaanse regering zal zich met de wederpartij in verbin ding stellen over de plaats en de da tum voor de conferentie. De secretaris generaal der V.N. zal de nodige voor bereidingen treffen. Deze schat de kosten van de conferentie, bij een duur van drie maanden, op 250.U00 tot 550.000 dollar, afhankelijk van d§ plaats van samenkomst. UET ITALIAANSE bergingsvaartuig Rostro heeft in de haven van Oost ende een grote hoeveelheid bankbil jetten gelost, welke afkomstig zijn utt de op 10 Januari 1952 voor Fal- mouth gezonken Flying Enterprise. Deze Amerikaanse en Britse bankbil jetten zouden vervoerd zijn voor reke ning van de Zwitserse Nationale Bank. Ze zouden niet erg geleden hebben en de opschriften zouden nog goed lees baar zijn. Reeds enige tijd is men bezig de ladinp van het schip te bergen. Daar dit op tachtig meter diepte ligt, kan men slechts bij zeer kalm weer in zee afdalen. Er zijn ook reeds grote hoe veelheden schrijfmachines, auto's en stukgoederen geborgen, maar deze zijn alle door het zoute water bedorven. Een hoeveelheid porcelein was groten deels aan scherven. De Rostro handelt in opdracht van de eigenaar van de Flying Enterprise en de verzekeraars. De waarde van de lading werd inder tijd op 420.000 dollar geschat. Bij een jachtpartij in de omgeving van Barntaple (Zuid-West-Engeland' Thunderiet-straaliaeer heeft een jachthond twee jagers aan- Iff, geschoten, doordat hij op de haan van vliegbasis Welschap by Ein, een dubbelloopsgeweer trapte. Beide mannen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jagers, die juist een hert hadden gedood, hadden het geweer even op de grond gelegd. EEN STERKE AARDSCHOK IN JAPAN Vrijdagochtend heeft zich een sterke aardschok ln Japan voorgedaan, die voel baar was op het gehele eiland Hokkaido en het Noordelijk deel van het eiland Honsjoe. Het epicentrum lag in Midden- Hokkaido. Maandag 31 Augustus hoopt H.K.H. Prinses Wilhelmina haar 73ste verjaardag te vieren. nE WESTDUITSE socialistische partij heeft er bij de bondskanselier dr Adenauer op aangedrongen, zijn op de Europese eenheid gerichte politiek op te geven totdat de vier grote mogend heden hebben geconfereerd. Op een door de partij belegde persconferentie is tot uiting gebracht, dat de belang stelling der socialisten voor een con ferentie van de Grote Vier is ingege ven door de hoop, dat daar ook ande re kwesties dan de Duitse zouden wor den besproken en op deze wijze een vermindering van de spanning in de wereld zou kunnen worden bewerk stelligd. Voorts is verklaard, dat de vraag, of Duitsland moest worden bewapend, diende te worden beslist door de Ver enigde Naties. Duitslands veiligheid zou alleen kunnen worden gegaran deerd, wanneer het lid van deze orga nisatie werd. Zelfs werd gezegd, dat een herenigd Duitsland zich bij geen enkel militair verdrag diende aan te sluiten, en dat zijn veiligheid door de VN diende te worden gewaarborgd. Aan de Westduitse verkiezingen zal worden deelgenomen door de Gesamt- deutsche Volkspartei, een neutralisti- sche organisatie waarvan dr. Gustav Heinemann een der leidende figuren is. Heinemann is een vooraanstaande persoonlijkheid in de Evangelische Kerk en overtuigd tegenstander van de bewapening van een verdeeld Duitsland. De GVP heeft een overeen komst met twee andere neutralistische groepen gesloten, waarvan het gevolg is, dat in alle districten candidaten zijn gesteld. Men geeft haar een kans, de verplichte vijf procent der stem men te halen. De beweging geniet de zeer nadruk kelijke steun van dr Martin Niemoei- ler. van de vliegbasis weelschap bij" Eindhoven is gistermiddag onder Wasberg in de ge meente Deurne door een motorstoring in brand gevlogen en omlaag gestort. De piloot wist zich met zijn valscherm te redden en bereikte ongedeerd de grond. De machine is terecht gekomen op een kippenhok naast de boerderij van de heer A. A. Knijnenburg. Zij spatte in vele stukken uiteen, de in het rond vliegende motorbrandstof ver oorzaakte brand in de boerenbehuizing, die in korte tijd volkomen in as werd gelegd. Persoonlijke ongelukken heb ben zich hierbij niet voorgedaan. IN EEN vraaggesprek met het Egyptische blad Al Misri heeft de Perzische premier, generaal Za hedi, medegedeeld, dat hij half September besprekingen zal ope nen met Engeland ter oplossing van de oliekwestie. De onderhan delingen zullen worden gevoerd op (Van onze speciale verslaggever) \IAN DINSDAG 1 September af zal de Najaarsbeurs, de 61ste in de lange rij van Utrechtse Beurzen, weer haar binnen- en buitenlandse gas ten ontvangen. En wij zullen er niet alleen kunnen kennisnemen van het vele dat de industrieën in Nederland en elders te bieden hebben, maar ook relaties kunnen aanknopen en inkopen doen. De 61ste beurs onderscheidt zich niet door bijzondere gebeurtenissen of aspecten van haar voorgangers, of het mocht zijn dat de medische afdeling haar eer ste lustrum viert. TER inleiding van deze beurs heeft de directeur mr J. Milius, een over zicht gegeven van de economische om standigheden waaronder de beurs ge houden wordt. Het was de laatste keer dat hij in zijn kwaliteit van directeur de bijeenkomst van persvertegenwoor digers leidde. Op voorstel van de Raad van Beheer is namelijk een reorganisa tie ingevoerd waarbij de heer Milius is benoemd tot gedelegeerde van deze Raad van Beheer. Naast zich zal hij een nieuwe directeur krijgen die spe ciaal de technische aspecten van de jaarbeurs onder zijn leiding zal ne men. De heer Milius vestigde er de aan dacht op, dat er in het algemeen een streven bestaat naar grotere rationa lisatie. Niet alleen in het bedrijf, maai ook in het maatschappelijk leven als geheel. Deze rationalisatie noemde hij van groot belang in verband met de investeringen. MADAT geruime tijd geleden de strijd in Korea duidelijk zijn invloed had doen gevoelen, mag thans worden aangenomen, dat wij tot een stabilisa tie zijn gekomen waarbij vraag en aan bod weer de goederenprijs zullen be palen. Le heer Milius verwachtte geen aanmerkelijke stijging van prijzen en evenmin een daling. Wel voorzag hij dat de prijzen van metalen graa" en katoen enigszins naar beneden zouden gaan. „Op lange termijn", aldus de heer Milius, „valt een verlaging van de we reldmarktprijzen op te merken". Hij voorzag dat deze tendens zich zal voortzetten, behoudens onvoorziene omstandigheden. Voor ons land, zo was zijn mening kan de verlaging van de grondstoffenprijzen zeer belangrijk worden. Dc afzet van de Nederlandse producten geeft veel zorgen. Ten einde meer Ne derlandse producten op de buitenland se markt te kunnen brengen is het ge wenst, dat verder geliberaliseerd zal worden, en dat de internationale han del zal worden vrijgemaakt. Maar he laas zijn er veel onderlinge tegenstel lingen waardoor op het gebied der li beralisatie nog weinig vooruitgang is geboekt. CR is enige verflauwing te eonstaterer in de investeringen. Als oorzaak daarvan zag de heer Milius moeilijk heden in de afzet. Deze verflauwingen zijn relatief. In werkelijkheid zijn de investeringen toegenomen. Het voor naamste aandeel daarin hebben gele verd de metaalindustrie, de papierin dustrie en de leder- en rubberindustrie. De heer Milius verwachtte dat de ont wikkeling zoals 1952 deze op econo misch terrein te zien had gegeven, zich in 1953 zal voortzetten. Hij pleitte v ral voor verlaging van de belas tingdruk, en meende dat vooral aange stuurd dient te worden op een rationeel bedrijfsbeheer, niet alleen wat de in dustrie, maar ook wat de handel be treft. Wat dit laatste aangaat vestigde hij de aandacht op de belemmeringen die de vestigingswet kleinbedrijf van 1957, de vestiging in ons land van de zogenaamde zelfbedieningswinkel in de weg legt. Hij vond dat een wijziging van deze wet noodzakelijk is. Ook in de sector van het ambacht d ent gestreefd te worden naar een gro tere efficiëncy. AAN de 61ste jaarbeurs zal worden deelgenomen zo deelde de heer Milius mede, door 2576 firma's, afkom stig uit twintig landen. De bezette net to oppervlakte bedraagt circa 30.000 vierkante meter, waarvan 18.000 vier- k k metc- op het Vredenburg en 12.000 vierkante meter op het Croese- laanterrcln. Aan het slot van zijn betoog gaf mr Milius in korte trekken een overzicht van de belangrijkste aspecten van de ontwikkeling gedurende de periode, dal hij sinds de oprichting in 1916, hetzij direct, het zij indirect bij de Utrechtse jaarbeurs is betrokken geweest. De iaarbeurs kan als internationaal ont moetingspunt van handel en industrie een forum vormen, en bijdragen to! beter wederzijdse begrippen der vol keren, een stimulans zijn voor het be drijfsleven. Zij zal een goed bruikbaar instrument kunnen zijn voor opvoering van de productiviteit en de verhoging van de volkswelvaart, zulks tot steun en tot heil van allen, die daarmeth kunnen zijn gediend, zo besloot mr Mi lius. de grondslag van de wet op de na tionalisatie der olie, die indertijd door het Perzische parlement en de sjah is goedgekeurd, ln Londen heeft deze verklaring grote verba zing veroorzaakt. Men meent er al gemeen, dat het herstel der diplo matieke betrekkingen vooraf dient te gaan aan de hervatting der olie besprekingen. Mossadeq heeft de relaties met Engeland verleden jaar verbroken. De godsdienstige leider Kasjani ver klaarde tegenover de verslaggever van Al Misri, dat Zahedi de oliekwestie op een voor het Perzische volk aan vaardbare manier zou kunnen oplos sen. Hij zeide niet te geloven dat de premier in dit opzicht tegen de wensen van het volk zou ingaan. In ieder ge val, zo zei Kasjani, kan de politiek van Razmara in Perzië niet meer wor den opgelegd. Ieder, die dit probeert, zal hetzelfde lot ondergaan als Raz mara. Kasjani verklaarde zich voorts tegen hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Engeland, omdat de Britse politici geen goede bedoelingen ten aanzien van Perzië hebben en geen vriendschappelijke gevoelens koeste ren. Generaal Razmara, toenmaals pre mier van Perzië, werd in Maart 1951 vermoord, omdat hij voorstander was van een aanvullende overeenkomst met de Anglo-Iranian Oil Cy. Naar gemeld wordt, zijn in de nacht van Donderdag op Vrijdag in het centrum van Waals Brabant en in de streek van Gembloers vier aardschok ken gevoeld. De tweede van deze schokken was bijzonder hevig. In de streek van Court-Saint-Etienne en van Ottignies scheurden enkele muren. Er is plotseling een nieuwe grief ten aanzien van de Bondsdagver kiezingen in West-Duitsland gere zen. Deze komt van de zijde der vrouwelijke stemgerechtigden van alle leeftijden en betreft het feit, dat. de thans per post uitgezonden stemoproepen onverhuld de offi cieel geregistreerde geboortedatum der dames vermelden. Vrouwen, op wie nog geen man het oog heeft laten vallen, tonen zich be vreesd, dat aan haar huwelijks kansen door deze ambtelijke „im pertinentie" schade kan worden toegebracht. Tot gisteravond Is op gironummer 777 van het hoofdbestuur van het Nederland- sche Ronde Kruis ten behoeve van de nulp aan Griekenland een bedrag gestort van f 108.511,63. Eergisteren luidde de stand 1 100.890,24.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1