Op de grachten van Nieuwediep bloeide vroeger de nering f 49.75 T issot O T Op Jimmy Brown en de Oranjehemden FILMS VAN DEZE WEEK Nu een geheel andere situatie Fa. J. N. Kunstenaars helpen' week uitgesteld JPontiac BEEMSTERBOER lm weissen RÖssl De HERFSTCOLLECTIE Uit de geschiedenis van Den Helder (II) „De enige voddenman met kar en paard" Hoe de K.S.K.-prijsvraag in te leveren? EVIT A voor TIVOLI Geluidsbarrière mega A V f. WITTE TASSEN en PARAPLUlE's Beiaard-concerten •7 \TFR.n4fl 59 AUGUSTUS 1959 W'I hebben het al eens verteld: De aanleg van het Noordhollands Kanaal stuitte op tegenstand bij de bewoners van het stadsdeel, dat nu bekend staat onder de naam van „De Oude Helder'Zij vreesden im mers een deel van hun nering te zullen verliezen. Maar juist het graven van het Noordhollands Kanaal bracht een grote verandering ten goede voor onze stad. Talloos waren de schepen, die na een lange zeereis de haven binnenliepen en als gevolg daarvan werd door de bemanningen van die schepen heel wat geld naar Den Helder gebracht. Van deviezen- bepalingen had men toentertijd nog niet gehoord, alle buitenlandse valuta werd graag geaccepteerd. telt, dat de kleinhandel de wereld handel volgt. Het is dus volgens alle regels van het spel, dat winkels' ver rezen zodra Den Helder een koop- vaardijhaven van betekenis was ge worden. Het was niet minder natuur lijk, dat deze winkels zo dicht mogelijk bij de haven werden opgericht, en dus op de Binnenhaven, de Zuidstraat, de Weststraat en de Hoofdgracht Nu wil 't er oppervlakkig niet erg in, dat de Hoofdgracht een „winkelstraat" is ge weest Toch is dat zo. Alle soorten winkels waren er vertegenwoordigd en al de statige herenhuizen, die wij ons uit onze jeugd herinneren, moeten dus op de plaats van winkelhuizen zijn gebouwd. Nu moet men zich natuurlijk niet voorstellen, dat deze straten winkel straten waren in de geest zoals wij ze thans kennen. Er zullen op deze grachten heus wel een behoorlijk aan tal „dichte huizen" zijn geweest, want ook de cargadoors, de reders, de scheepsbevrachters en -agenten wilden vanzelfsprekend zo dicht mogelijk bij de haven wonen. Niettemin was er een respectabel aantal winkels. „VERGETEN" NAMEN Er zijn in Den Helder tal van firma's die op een respectabele ouderdom kun nen bogen en die in sommige gevallen reeds meer dan een eeuw oud zijn. Maar toch is het opvallend dat zoveel van die „oude" firmanamen verdwenen zijn. Het is mogelijk, dat door huwe lijk en dergelijke de firmanamen ver anderden en de naam van de aan getrouwde eigenaar werd overgeno men, maar talloze zijn „vergeten". Het is ondoenlijk, zulke oude firmanamen te memoreren, maar toch willen wij één voorbeeld aanhalen. In de vijftiger jaren van de vorige eeuw was er in Den Helder een voddenman. Zo$js hij', zich zelf noemde: „De enige 'vodden- man met kar en paard". Zijn naam was M. A. Grunwald. Een kléine' twintig jaar later komen wij deze M. A. Grunwald weer tegen, doch nu heeft hij een winkel in de Vlootstraat „In Spaans en ander fruit, gezouten en ge rookte vis", terwijl hij tevens collectant van de Staatsloterij was. Deze zelfde firma M. A. Grunwald bestaat nog, maar nu als groothandel in kruideniers waren. STEEDS UITVERKOOP TN die oude tijd kon men ook met uit- verkopen goed overweg. Nauwelijks was de ene uitverkoop achter de rug of de andere begon al, en de aanlei dingen daartoe waren doodeenvoudig. Eén of andere bakker had goedkoop een grote partij krenten weten te be machtigen (gered uit een op de Eijer- landse Gronden gestrand schoener schip) en hield daarom grote uitver koop van krentenbrood. De manufacturenmagazljnen boden tegen elkander op in speciale aanbie dingen, waarbij stof van anderhalve gulden de el werd weggegeven voor 12 17'/2 cent de el. Bazars en koop huizen waren er legio. Een paar na men: Verkoophuis De Roode Kous, De Tijdgeest, De Vlijt, De Concurrent, De Telephoon, Magazijn Keizershof, De Bazar. VERPLAATSING Men zal zich wellicht afvragen wan neer de Spoorstraat als winkelstraat ln opkomst kwam. Dat is gauw en makkelijk verteld: nat November 1865. Vóór die tijd was de Kanaalweg, als verbindingsweg tussen de Oude Hel der en het havengebied, verre favoriet, en de Kanaalweg is trouwens een tijd UET kost enige moeite, ons de straten, die om de haven lagen, voor de geest te halen. De Hoofd gracht en de Kanaalweg leden als zodanig geweldige verliezen en ook een gedeelte van de West straat viel onder slopershanden. Als wij nu over het centrum spre ken, waar de mensen heen trek ken als zij willen winkelen, dan hebben wij in onze gedachten de Koningstraat, de Spoorstraat en de Keizerstraat, met als winkel straat van recenter datum de Sluisdijkstraat. Wie niet beter wist zou denken, dat dit altijd de belangrijke winkelstraten van onze stad zijn geweest. Niets is evenwel minder waar... Aan de vooravond van het grote KSK- verkoopfeest willen wij daarover vertellen. lang een winkelstraat geweest. Maar begin December 1865 werd de spoor lijn naar Alkmaar geopend en alras zien we meer winkels in de Spoor straat verschijnen. Vanzelfsprekend was toen ook het tij gunstig voor de Keizerstraat en Koningstraat, omdat men, van de haven afkomende, een „rondje" kon maken, te beginnen op de Hoofdgracht, vervolgens langs de Kanaalweg, Koningstraat, Spoorstraat en Keizerstraat naar de Zuidstraat en zo weer terug naar de haven. Het verval van de haven in de tach tiger jaren van de vorige eeuw heeft zijn logische terugslag gehad op de winkelwijken. Het „wooncentrum" van Den Helder lag niet aan de haven, doch breidde zich in snel tempo uit in de omgeving van de spoorlijn. De winkelwijk van Den Helder heeft dus een typisch moderne plaats in het stadsbeeld: vlak bij het station. In havenplaatsen vindt men ze bij de haven; in marktsteden om en bij de plaats waar de markj^ehouden wordt. én1,1n Ben Hefctêr. /én'" velé andete plaatsen van betrekkelijk recente stichting vindt men ze in de buurt van het spoorwegstation. QM nog even op de vroegere situatie terug te komen: de Bassingracht, de Spoorgracht en zo waren de aan gewezen plekken voor zeelui met los geld in hun zak. Den Helder was trou wens vol met amusementsgelegenheden, die allerlei uitgezochte namen droe gen zoals „Flambro Head" op de Bas singracht, Victoria Concert Hall op de Spoorgracht en de gelegenheden als Benting Ole-Leh, De Kraton, Concor- dia. Daar was iedere avond een geva rieerd programma met tal van inter nationale grootheden van Deense, Noor se, Zweedse, Duitse en Engelse origine, natuurlijk dames, die prompt met „Fröken", Fraulein en Miss werden betiteld. De entrée was vrij, dus mogen we aannemen dat de consumptie óf prijzig, óf omvangrijk was. Al deze gelegenheden lagen in het „duistere Den Helder", waar de verlichting zo slecht was. dat men 's avonds viel of struikelde of uitgleed over het vuilnis, dat de bewoners zomaar op de straten gooiden en lieten liggen. DE BLIK VOORUIT LIET oude winkelcentrum rond de haven is er niet meer. Deze histo rie-schrijver, die zich telkenmale ver diept in de geschiedenis van Jutter- stad, weet van bloei en verval. Bloei toen de haven vol schepen lag en ver val toen het Noordzeekanaal werd ge opend. Die periode van verval en stil stand heeft eigenlijk aangehouden tot na 1945, toen door de regering grote havenprojecten tot uitvoering werden geleid. Moge deze havenuitbreiding, met de enorme groei van het woon centrum Den Helder, een nieuwe pe riode van bloei inluiden voor onze stad als geheel en voor de „nering", zoals dat ook na het gereedkomen van het Noordhollands Kanaal het geval was. Te laat voor de in deze editie afge drukte pagina van de Helderse Ge meenschap vernamen w(j van de Hel derse Volksuniversiteit, dat de schil derijententoonstelling „Kunstenaars Helpen", welke van 5 tot en met 12 September in het raadhuis zou worden gehouden, moest worden uitgesteld. De tentoonstelling zal nu vermoede lijk worden gehouden van 12 tot en met 19 September. 74. Meneer Bikkebakker, Piet Pot lood en Tinus Tuttelaar bleien nog even wat napraten bij Jimmy Brown. De verbazing over het ontzagwekken de bedrag, dat de Italiaanse club had geboden, was nog niet geluwd. Tinus Tuttelaar wilde juist iets heel ver standigs te berde brengen, toen onver hoeds de deur open ging en een in een pyama gehulde gedaante de kamer binnenwandelde. Het was Jackie, die stiekum door Miebet uit zijn bed was getrommeld. „Vooruit", had ze ge zegd. „Ga naar beneden en zeg tegen je vader en tegen meneer Bikkebak ker, dat je er niet aan denkt om voor die Italianen te gaan spelen. Je zou die arme meneer Bikkebakker dood ongelukkig maken en mij d'r bij". De jongen was een beetje beduusd naar beneden gelopen. Ach, zelf voelde hij er trouwens ook niets voor. Het ging juist zo lekker gesmeerd bij de Big- gers. Ze werden vast en zeker kam pioen van Nederland en dat feest zou hij zich toch niet graag laten ontglip pen.... „Pappie", zei hij nog timide, „ik heb er nog eens over nagedacht, maar als die Italiaanse meneer vandaag of morgen opbelt, dan moet u maar zeg gen dat ik er niets voor voel en dat ik veel liever voor de Biggers blijf spe len". Op dat ogenblik stond meneèr Bikkebakker wankelend van zijn stoel op. Hij liep op Jackie toe en greep ont roerd zijn hand, die hij begon te schud den als ware het een pompzwengel „Jackie....!" riep hij, maar meer kon hij niet uitbrengen. Tranen van dank baarheid en opluchting verstikten zijn stem. „Ach meneer Bikkebakker", riep de jongen onthutst uit, „wat betekent dat nou. Ik speel toch veel liever voor uw club dan voor een vreemde en wat dat geld betreftpappie heeft centjes genoeg". Er ging op hetzelfde ogen blik een vrolijk en bevrijdend gelach op in de kamer. Nu de KSK-feestkrant ls bezorgd en men dus de daarin voorkomende prijs, vraag heeft gelezen, zij opgemerkt, dat drukkerij De Boer één van de adressen is, waar de wedstrijdformulieren kunnen worden ingeleverd. Daartoe staat ln de hal van het gebouw een grote bus opge steld, waarin de oplossingen dienen te worden gedeponeerd. Als 's avonds om zes uur de deur van de drukkerij is dicht gegaan, dient men een andere weg te volgen. De inzenders kunnen dan gebruik maken van de nor male brievenbus van drukkerij De Boer Het verdient evenwel aanbeveling, deze manier te volgen, uitsluitend, als de mo gelijkheid tot inlevering overdag geheel ontbreekt. Het verkoopfeest begint Maandag en dan zullen dus de KSK-winkeliers bij aankoop van elke gulden de bonnen afgeven, waar. van er vijf en twintig op de achterzijde van het prijsvraagformulier moeten wor den geplakt. ."Ie hhl le water- en stofdicht 2e shockproof- incabloc 3e 15 steens 4e centrale seconde wijzer 5e geen penankér 6e Radiumcijfers i 7e Edelstaalachterkast 8e Zwitsers fabrikaat 9e een jaar garantie 10e verzekerd tegen Fa. G. Beemsterbosr verlies en diefstal. Keizerstraat 15 (Advertentie Ing. Med.) Van ongekende spanning is de film •Geluidsbarrière", welke tot en met Maandagavond in Tivoli op het program ma staat. Een prachtf/e rol wordt er in gespeeld door Ralph Richardson, die al9 directeur van een grote fabriek zijn le venswerk (het doorbreken van de ge luidsbarrière) voltooid wil zien. Van het begin tot het einde is de rolprent gela den met spanning. Men leeft mee met de leider van de fabrieken, die zijn zoon PRESTATIES d van de Zwitserse Horloge-Industrie FIRMA I Keizerstraat 15, DEN HELDER Grote Houtstraat 49. HAARLEM (Advertentie Ing. Med.) V WW SEIZOEN fdlJ ook voor de allerlaat- sten de vacantie ten einde begint te raken, is het wel aardig, jreeds een blik te werpen in het komende seizoen, zoals zich dat in Casino aan onze ogen zal ontrollen. Het spreekt dat uw Gradus slechts 'n greep doet uit het programma, dat zeer omvangrijk is en veel te feesten en te genieten biedt. Op 5 en 6 September treedt het Fanfarecorps voor het voetlicht, waarna in September achtereenvol gens de aandacht wordt ge vraagd voor: 10 September: Lily Bouwmeester, 13 ope ning Amicitia traditionele soirée's, 15 buurtvereniging 2e Vroonstraat, 17 propa- ganda-avond van de Blin- denbond, 19 VARA (afde ling 25 jaar), 20 Chiel de Boer-cabaret, 21 ANA-to- neelavond, 24 opening to neelseizoen LSK, 26 Lente bloemen. Op 1 October komt de burgemeester van Stavenisse een lezing houden: hij heeft over het verdronken land ongetwijfeld interessante en ontroerende dingen te ver tellen De agenda voor Oct. vermeldt verder: 3 Bond Oud-onderofficieren. 7 MSF, 10 Accordeonola, 14 „Eén vur muziek", 17 Postiljon, 18 1VGW. 20 Vrede en Vrijheid, 21 Helderse Mvziekkring, 24 Rood-Wit, 27 Helderse Volksuniversiteit, 30 Buurt- ver. Binnenhaven, 31 Moed, Volharding, Zelfopoffering. En dan meteen maar No vember meegenomen, 7 Watervogels, 10 Winnubst, 12 Verenigde Helderse Zan gers, 14 Stad en Ommelan den, 15 R.K. Toneel, 18 Turn- lust, 21 Sted. Muziekcorps, 23 Tavenu, 25 LOK/SM, 26 en 27 HBSV. Wie beweert nu nóg, dat er in Den Helder niets te be leven valt? FINALE Qnlangs heeft een grole groep mensen genoegen beleefd aan de biertapwed strijd van het Centraal Brou werij Kantoor, die met groot succes in Formosa werd ge houden. Om compleet te zijn: Maandagmiddag van drie tot half zes is in het Concertgebouw te Amster dam de landelijke finale, waaraan wordt deelgenomen door de eerste prijs-winnaars uit de steden, waar een vóórwedstrijd is geweest. ATHALIA He Gereformeerde Zangver eniging „Hallelujah" werkt momenteel druk aan de voorbereidingen van een uitvoering van Mendelsohn's „Athalia" voor solisten, koor en orkest. Vermoedelijk wordt deze uitvoering ge geven op 18 November aan staande. De orgelpartij zal worden vertolkt door onze oud-stadgenoot Feike Asma en de begeleiding is in han den van het plaatselijk sym- phonie-orkest „De Helderse Orkestvereniging", dat, zo als men wellicht weet, uit amateurs bestaat. Moge Gradus aan deze re gelen toevoegen, dat de re petities van de Orkestver eniging op Donderdag 3 September om acht uur worden hervat in een lokaal van de B.L.O.-school. Onge twijfeld zijn er in onze stad nog amateur-musici, die wil len meewerken. Zij zijn van harte welkom. KRUIS Liet bestuur van „Het Witte Kruis" heeft besloten, ook dit jaar een zogenaamde „moedercursus" te organi seren. Gedurende veertien lessen zal zuster B. van de Vuurst een inzicht geven in de juiste verzorging en be handeling van baby en kleu ter; te beginnen op Vrijdag 18 September. Het maximale aantal cursisten, dat kan worden toegelaten, bedraagt dertig. De deelneemsters moeten de leeftijd van acht tien jaar hebben bereikt; de kosten bedragen in het to taal f 2.50. In de Breewaterstraat 72 zullen de mensen van „Het Witte Kruis" de belang stellenden gaarne inschrij ven. VAREN PEN honderdtal leden van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren uit Den Helder (met inbegrip van een aantal dames en kinde ren) heeft gisteren met de Marine een prachtige vaar tocht gemaakt. De trip, rond de Afsluitdijk, werd gemaakt met Hr. Ms. „Hobein", die afgeladen vol was. Men ver trok om negen uur en keer- 3e om vijf uur in Den Hel der terug. Gradus vernam, dat op de terugreis in Den Oever ter strekking van de benen een half uurtje is gepassagierd. TAART DAKKER Bos uit de Spoor straat, waarde Gradianen, heeft een taart gemaakt, die eén omvang heeft van één meter dertig en een hoogte van ongeveer tachtig centi meter. Het product is ge plaatst in de étalage van de firma Hilckman in de Ko ningstraat, die er het één- jarig bestaan in Den Helder mee viert. BLOEM ^LS het inderdaad een zeldzaamheid is. wanneer zonnebloemen een hoogte van drie meter bereiken, dan is het stellig iets bijzon ders als ze zich tot 3.20 me ter boven de grond weten te verheffen. Dat is namelijk het geval bij de familie Brienesse aan de Steen gracht. CANTINE QP Donderdagavond 3 Sep tember wordt in de Ma- rine-cantine aan de Buiten haven gedanst bij de muziek van „The Melodians". Gra dus vertelt dit even, omdat hieraan vooraf gaat de prijsuitreiking van de perio dieke zeilwedstrijden. Over zeilen gesproken: evenals in het vorige seizoen geeft bootsman Fievez, de voor zitter van de Marine-water sportvereniging in Den Hel der, voor het Marine-per soneel op elke tweede en vierde Maandag van de maand een populaire cursus zeiltechniek. Hiermee wordt begonnen op 14 September. Van het zeilen naar de postzegels. Er zal namelijk worden getracht de post zegelruilbeurs nieuw leven in te blazen. Aanvangende op 21 September zal voort aan elke derde Maandag avond ruilbeurs worden ge houden. Het zij extra ver- neld, dat burger-introducé's op deze bijeenkomsten van harte welkom zijn. Terug weer naar het dan sen. Ingaande I September zal elke Dinsdagavond in de Marine-cantine dansles wor den gegeven door de heer Schaap van het dansinstituut „Mouton". En tenslotte de ïerste cabaretavond! Op Woensdag 9 Sept. treedt op het populaire gezelschap van Willy Rex en Nol van Dijk; dit is dus de opening van het seizoen. Op Donderdag 10 September is een tweede avond van Rex en Van Dijk. Susan (Ann Todd) en Tony (Ntgel Patrick) spelen hoofdrollen in „Geluidsbarrière", de film, die tot en met Maandagavond in Tivoli wordt vertoond. en zijn schoonzoon verliest en tenslotte het leven van een derde man in de waag schaal stelt. Wie sterke zenuwen heeft en van vliegtuigen houdt, mag Tivoli niet missen. Met feilloos vakmanschap is de film gemaakt. Naast Richardson ziet men onder andere Ann Todd en Nigel Patrick. De film „lm weissen Rössl", die tot en met Maandag in de Witte op het doek wordt gebracht, is vervaardigd naar de operette van Hans Müller en Eric Charell en naar het blijspel van Blumenthal en Kadelburg. Deze operette met de bekende melodieën van Ralph Benatzky is zo po pulair, dat wij dit aardige verhaal stellig met nog eens behoeven aan te bevelen. Het geheel is geregisseerd door Willl Forst, en het enige dat ons daarvan spijt V. nlet meespeelt. Dat neemt echter niet weg, dat de rolbezetting uit stekend is. Johanna Matz speelt Josepha, de dochter van de waardin, en Johannes Heesters vertolkt de rol van dr Siedler, ie grote indruk op het charmante meis je maakt. „lm weissen Rössl" kleurenfilm. ls een vindt U in de K.S.K.-feest- etalage van de Breewaterstraat 5 bij de Spoorstraat. (Advertentie Ing. Med.) Dho6 «e^Maand^' de *Tr Ti' Joh' 3 ïïfSK l'ffSSWtSï: lied"1smi?S)r:31w^U,helmu#' 2 VIa*«e' 4 Een Uedie van V6Ven vn' fWilms). het land 1 Wilhelm* mL Vanmiddag om half drie treedt op een stuk terrein aan de Middenweg een wonderpaard op, zijnde een collega van het paard rechts op de foto. Kinderen kunnen de capriolen van deze viervoeter'gratis gaan zien in het openlucht-clrcu* „Troelala", dat op initiatief van „ëAC is tot stand gekomen en vanmiddag grote belang- stelling verwacht. (Vinttaï ^ilï?Ims' 2 Kent sterek (Valerius) '4 wmu toch ,hoe den (Valerius) 5 hede1nu iTe' ivkïïi»5,,.8!' ia ilfort" Neerlands .bloed.' va- (Viot- oSSa? /teC) T ValseLente uit Neerlands bloed 5'' 4 VaHa' 5 Wien den Wa'nken Wilhelmus. 2 Voor gou- to) i monden (Di- De 7lW„f„ (De Groot), b (Wiertsf i mv, otta} c Hollandsvlag eert vin' T*nT >ult lste P'anocon- CantahiVié m al-°5vskv' 5 Andante Lantabihé (Denjjn), 6 Varia, 7 Alle- bloed 8 Wien Neerlands

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2