Problemen en perspectieven van Nederlandse luchtmacht Een protestnota van Zuid-Slavië door Italië afgewezen Russen stellen Oost- en West- contact tussen Duitsland voor De doilarinvoermogelijkheden worden verruimd Aan Nederlands verdediging is nog veel te verbeteren Een politieke conferentie over Korea op 15 October Voedsel Engeland poogt wereldsnelheidsrecord vliegtuigen in handen te krijgen voor Sovjet - ambassadeur te Teheran ziek Frans vliegtuig viel in de Alpen Bondsregering eist verbod van DRP Voorstel der zestien landen V.S. bieden Perzië steun aan Duke landde met „Hunter" straaljager op één wiel Woensdag 2 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1230 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Na politiek fiasco: Radar en verbindingen dc zwakke punten Militaire acties op Italiaans gebied Augustus was rijk aan regenwater WEERBERICHT Noordkoreaanse delegatie naar Moskou Bonn acht voorstel onaanvaardbaar Libge niet bij gesprek van Arabische Liga Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—«4 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN. Advertenties 16 ct p. m.m Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor- den f L— elk woord meet 5 cent Abonnementen: pei kwartaal 6.05, per maand f 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen f 0.49 rjE RUSSISCHE ambassadeur te Te- heran, Anatoü Lavrentief, heeft reeds verscheidene dagen het bed moe ten houden ten gevolge van wat offi cieel een hartaanval wordt genoemd, maar wat volgens geruchten een po ging tot zelfmoord is geweest. Lavren tief bevindt zich op het ogenblik in het Russische zomerverblijf te Zargan- deh, vlak ten Noorden van de hoold- stad. Ook de correspondent van de New York Times maakt melding van de zelfmoordgeruchten. Volgens hem be tekenen de gebeurtenissen in Perzië van de afgelopen twee weken een tegen slag voor de Sovjet-Unie. Toen de ambassadeur op 26 Juli in Teheran aan kwam, was het aanzien van zijn rege ring en van de Toedeh (communisti sche)-partij stijgende, terwijl Mossadeq op weg was de absolute macht te ver krijgen. Lavrentief zou tot ambassadeur zijn benoemd om de onderhandelingen over hangende territoriale en finan ciële kwesties tussen Rusland en Per- zia te leiden, teneinde de weg vrij te maken voor nauwere banden, die, zo vreesden Westelijke diplomaten, Perzië tot een satelliet van Rusland zouden hebben gemaakt, zo schrijft de corres pondent van de New Vork Times. Op 19 Augustus zagen Lavrentief en zijn superieuren hun veelbelovende plan in duigen vallen. Mossadeq werd gearresteerd en vervangen door de on verzoenlijke anti-communist generaal Zahedi. Perzische tanks en een anti communistische menigte demonstreer den voor het Sovjet-Russische ambas sadegebouw, aldus het bericht in het Amerikaanse blad. Naar verluidt werd Lavrentief teruggeroepen. Lavrentief, die ambassadeur in Roe menië was, werd in Juli van dit jaar tot ambassadeur in Perzië benoemd. In 1948 bracht hij, als onder-minister van buitenlandse zaken van de Sovjet- Unie, een bezoek aan Praag, vlak voor de staatsgreep in Tsjecho-Slowakije. Korte tijd later werd Lavrentief tot ambassadeur in Tsjecho-Slowakije be noemd. OEFENING „CORONET" heeft geleerd, dal er aan de lucht verdediging van West-Europa en dus ook aan die van Nederland nog wel iets te verbeteren valt. Niemand die van dit laatste meer overtuigd is dan de chcf-luchmachtstaf It gen. I. A. Aler. Het is nu eenmaal de handicap van elk militaire commandant, dat hij voor de vervulling van zijn wensen afhankelijk is van het budget, dat de staat hem ter be schikking stelt en tegen deze achtergrond, de defensiebegroting van anderhalf milliard per jaar dus, moet men dan ook de Nederlandse defensie-inspanning zien, wil men niet het onmogelijke eisen van de verdediging van een territorium, dat acht jaar geleden met vrijwel niets begon. „De radarbeveiliging is niet voldoende" was een der lessen die Coronet leerde en voor ingewijden was dit niet bepaald verrassend nieuws, aldus generaal Aler op een persconferentie in Den Haag. I"\E NEDERLANDSE radarapparatuur, die thans in gebruik is, heeft men na de oorlog tweedehands gekocht uit Engelse voorraden die toen in Duitslatid aanwezig waren. Met dit toen nog re delijk goede materiaal zijn de eerste schreden gezet voor de opbouw van een radarbeveiligingsnet. Het belangrijkste aspect er van was wel de trainingsmo gelijkheid die het voor het ongeschool de Nederlandse militaire personeel bood. Als trainingsobject heeft men er veel pleizier van gehad. Nederland wacht thans op de nieuwe radarapparatuur die in 1950 besteld is, een object van honderd millioen gulden, dat door Philips geleverd zal worden en waarvan men hoopt dat het in de loon van 1954-1955 klaar zal zijn. Het object bevat voorts de bouw van radarcen trales, commandoposten enz. De operationele eisen voor de radar beveiliging zijn uiteraard geïntegreerd, maar zo veel mogelijk zullen daarbij de nationale industrieën van de Europese landen worden ingeschakeld. UEN TWEEDE zwakke punt in „Coro- E net" waren de verbindingen die voor een deel via het civiele telefoon- en telegraafnet werden geleid. Waar De regering van Zuid-Slavië heeft gisteren bij de Italiaanse regering een protest ingediend „in verband met de jongste Italiaanse provocaties tegen Zuid-Slavië wat betreft de kwestie Triëst". De nota protesteert krachtig tegen „de gewapende betogingen van Italiaanse eenheden langs de Zuid- slavisch-Italiaanse grens" en spreekt de verwachting uit, dat de regering van Italië hier verder van af zal zien, daar „dergelijke betogingen een grove schen ding betekenen van de regels, die ge- Vooral in de laatste dagen van Augustus is er rijkelijk regen gevallen, al viel er op de meeste plaatsen in ons land meer regen dan in onze provincie. In Den Helder werd in totaal 89 mm ge meten (normaal 75 mm), in Sloot- dorp 114 mm. Deze cyler$ zyn kleiner dan die van Leeuwarden en De Bilt, waar 141 mm werd algetapt. Hoewel het mooie weer niet van lange duur is geweest, hee)t Augustus toch nog wal warm zomerweer geöracht. in De Bilt zijn zes zomèrse dagen waar genomen, tegen normaal ook zes. Het aantal uren zonneschijn was m totaal zeljs groter dan dal waarop we gewoonlijk rechten kunnen doen gelden: in De Bilt 223 tegen 190 normaal Augustus is dus een zonnige maar tevens natte maand gewor den. De kentering naar het slech te weer kwam omstreeks de 20ste, toen at het koren nog met onder dak was. In vergelijking met de maanden Juni en Juli heelt Augustus echter geen slecht liguur geslagen, daar een werke lijk warme periode in deze maan den. op zich liet wachten. Verwachting tot hedenavond: VRIJ WARM Droog weer. Aanvankelijk zon nig' maar later van het Westen uit toenemende bewolking in de hogere niveaux. Zwakke tot ma tige, later aan de kust vrij krach tige. Zuidelijke tot Zuidwestelij ke wind. Vrij warm. Donderdag; Zon op 5.54, onder 19.23; Maan op 0.14, onder 17.28 bruikelijk zijn tussen landen met nor male diplomatieke betrekkingen". Een en ander zou een oplossing der kwes ties slechts bemoeilijken. Indien nodig zal de regering van Zuid-Slavië, aldus de nota, de zaak voor een bevoegd in ternationaal forum brengen". Italië heeft direct op deze nota ge antwoord en gezegd, dat „voorzorgs- en beschermingsmaatregelen waren ge nomen wegens een lange serie officiële en semi-officiële Zuidslavische uit spraken, die blijk geven van nieuwe houdingen en dreigende bedoelingen van de Zuidslavische regering ten aan zien van de status quo van zone B (Zuidslavische zone van Triëst). Het is Italië's recht die maatregelen te nemen, welke het in zijn eigen gebied passend acht", aldus dit antwoord. Er wordt aan herinnerd, dat Zuid-Slavië in 1952 niet was ingegaan op cgn voor stel van Italië de zaak aan het Inter nationaal Gerechtshof in Den Haag voor te leggen. Volgens berichten uit Zuidslavische bron hebben de Italianen gisteren hun militaire bewegingen langs de Itali- aans-Zuidslavische grens voortgezet. Grensposten werden versterkt. Itali aanse vliegtuigen zouden boven Zuid- slavisch gebied hebben gevlogen. Er zou zijn geschoten en de Italianen zou den de Slavische minderheid op hun gebied bezig zijn vrees in te boeze men. precies de minder sterke schakels za ten heeft men thans nog niet kunnen vaststellen, maar het Nederlandse stand punt is, dat men in ons land aan alle eisen voor de telefonische en telegra fische verbindingen heeft kunnen vol doen. „Indien op een gegeven moment bepaalde internationale verbindingen niet voldoende hebben gefunctionneerd lag daarbij de schuld bepaald niet aan Nederlandse kant", zo zeide generaal Aler. „Wij hebben voorts wat het tele foonverkeer betreft bij „Coronet" re kening gehouden met het feit. dat het civiele verkeer in vredestijd altijd on gestoord moet kunnen werken en dit acht ik juist". (Zie verder pag. 3) Een viermotorige Constellation van de „Air France", vliegende op de lijn Parijs-Saigon, en van de Franse hoofd stad onderweg zijnde naar Nice, is gis teravond laat brandend neergestort op de berg Mont Cenet nabij Barcelonette in de Lage Alpen, een onherbergzaam gebied. Het wrak ligt op een noogte van 3300 meter. Men zou minstens ze ven uur nodig hebben om het vliegtuig te bereiken. Men vreest, dat alle inzit tenden, 33 passagiers en 8 leden van de bemanning, om het leven zijn gekomen. Tot de pasagiers behoort ook de be kende violist Jacques Thibaud. De Westduitse regering heeft beslo ten bij het hof voor grondwettelijke za ken te Frankfort een verzoek in te die nen tot verbod van de „Duitse Rijks- partij" als een met de grondwet strijdi ge organisatie. De vroegere staatssecretaris van dr Goebbels. dr Naumann. was voor hij tot „Nazi van de tweede categorie" werd verklaard, candidaat voor de DRP. Een bende van honderd man. be horende tot Darul Islam, heeft vier dor pen geplunderd en honderd zes en zestig huizen en een moskee in brand gesto ken, aldus een bericht uit Tjiandjur. De zestien landen n.et troepen in Korea hebben gisteren op een bijeen komst te Washington besloten dat de Verenigde Staten zich met de commu nisten in verbinding zullen s lellen om tot vaststelling van plaats en tijd van de politieke conferentie over Korea te komen. Volgens een der diplomaten, die bij het beraad tegenwoordig was zal 15 October als datum en Genève, San Francisco of Honoloeloe als in aanmerking komende plaatsen van vergadering worden voorgesteld aan de Noordelijken. De V.S. zal via het neutrale Zweden dit voorstel doen. De DE RUSSISCHE autoriteiten in Duits- land hebben in een nota aan de Westelijke hoge commissarissen voor gesteld dat de regeringen van Oost en West-Duitsland zullen samenkomen om te spreken over afschaffing van interzonale passen voor Duitsers en „andere dringende problemen". De no ta is verzonden door de Russische hoge commissaris in Duitsland, W'ladi- mir Semeonof, in antwoord op een Westelijk voorstel van vorige week om de interzonale passen af te scnaf- fen. Semeonof zei: „wat het voorstel be treft om de interzonale passen af te schaffen, acht ik het practischer de beslissing over te laten aan de rege ringen van Oost- en West-Duitsland. Ik geloof dat een dergelijke stap zou leiden tot een contact tussen deze bei de regeringen, dat ook dienstig zou kunnen zijn voor de oplossing van andere dringende kwesties in verband met het herstel van de Duitse een heid." Semeonof zei dat de Westduitse autoriteiten het reizigersverkeer tus sen Oost en West belemmeren. Zij wilden geen inreisvergunningen aan Oostduitsers geven en hadden zelfs in een aantal gevallen Oostduitsers ge arresteerd, die familie en kennissen in West-Duitsland wilden opzoeken. In Westduitse regeringsgringen heeft m..i het Russische voorstel onaan vaardbaar genoemd. „Het zou ons dwingen", zo wordt gezegd, „om aan een tafel te zitten met lieden, die beslist geen recht op hun huidige functie hebben". De perschef van de sociaal-democra ten, Fritz Heine, zei, dat het voorstel geen bespreking waard was. Mahmoed Bey Moentasser, de eerste minister van Libye, zal de bijeenkomst van de politieke commissie der Ara bische Liga, die vandaag in Cairo be gint, niet bijwonen, aldus is in Ben- gazi verklaard. Zijn regering zou van mening zijn, dat Egypte „onverstan dig" gehandeld heeft door beswaar te maken tegen het Brits-Libyse vriend schapsverdrag, dat in Juli getekend werd. Het Libyse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft onlangs een memorandum ontvangen van het se cretariaat der Arabische Liga waarin gevraagd werd op welke wijze de ver dragsclausule met betrekking tot de legering van Britse troepen in Libye het Arabische collectieve veiligheids verdrag beroert. [\i]ET het oog op de verbetering van de Nederlandse dollarpositie heeft de regering besloten de bestaande restricties op de dollarinvoer te ver zachten. De voorgenomen verruiming van invoermogelijkheden zal in de eerste plaats betrekking hebben op de grondstoffen- en balf-fabri- katensector. waarbij voor sommige goederencategorieën een volledige vrijheid van invoer zal worden toegestaan. Uiteraard zullen de inge voerde dollargoederen niet in onverwerkte vorm mogen worden ge- bcrexporteerd. Voorts kan nog worden medegedeeld, dat de mogelijkheid bestaat dat, inge volge internationale afspraken, de hui dige exportbevordering-dollarregeling zal worden beëindigd. Mocht het inder daad tot opheffing van deze regeling komen, dan ligt het in de bedoeling op andere wijze in een beschikbaar stelling van dollars voor de invoer van niet essentiële dollargoederen te voor zien. Tenslotte zullen ook in de diensten sector de richtlijnen voor de beoorde ling van aanvragen voor dollarbetalin gen aan de verbeterde dollarpositie worden aangepast. Nadere bijzonderheden terzake de verruiming van de doilarinvoermoge lijkheden zullen binnenkort worden ge publiceerd. BRITS SOLDAAT GEDOOD IN I)E SUEZ-K ANAALZONE Een Britse burger-employé van de RAF in de Suezkanaal-zone is dood geschoten en de auto, welke hij be stuurde, is gestolen. Men vond het lijk, langs de weg in de buurt van het hoofdkwartier van de RAF |n Isn> De Egyptische politie zoekt me' de, Britse militaire politie naar de dader(s). vergadering werd mede bijgewoond door de Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington. Amerikaanse hef schroef vliegtuigen zijn gisteren begonnen met het over brengen van ruim duizend Indische soldaten naar de gedemilitariseerde zope. De militairen waren gistermor gen in de haven van Moetison aan gekomen. Vandaar gingen zij over op een Amerikaans vliegdeksehip. Zoals bekend heeft Z.-Kurea gedreigd tegen stand te bieden indien de Indische troepen daar aan land zouden gaan. In goedingelichte kringen te Wash ington is vernomen, dat generaal Van Fleet, de vroegere bevelhebber van het achtste leger in Korea, zal wor den benoemd tot voornaamste mili taire adviseur van de Zuidkoreaanse regering. De generaal bevindt zich op het ogenblik in Kórea. De Noordkoreaanse radio heeft be kend gemaakt, dat de eerste minister van dat land op uitnodiging van de Sovjetrussische regering is vertrokken naar Moskou. Hij staat aan het hoofd van een delegatie, waarin o.a ook de minister van Buitenlandse Zaken, zijn collega van Spoorwegen en de vice- premier van Noord-Korea zitting heb ben. President Eisenhower heeft generaal Zahedi. de Perzische premier, meege deeld. dat Perzische verzoeken om hulp in „sympathieke overweging" zou den woiden genomen en dat de Ver. Staten bereid zijn Perzië te helpen bij het bereiken van de gestelde doelen. Hij verklaarde voorts in deze bood schap dat hij de Amerikaanse ambas sadeur in Teheran. Henderson. cp- aracht had gegeven besprekingen te voeren met de Perzische premier. J^ET succes van de eerste voedsel-actie in West-Berlijn is zo groot geweest, dat men onlangs met een tweede uitrei king is begonnen. Dit is niet mogelijk zonder de steun van de Amerikanen, want de noodvooraad van zes maanden voedsel in West-Berl. n wordt uiteraard aangesproken. De Verenigde Staten zor gen voor noodzakelijke aanvulling. Wij hebben tijdens ons bezoek aan Berlijn in het begin van Augustus kun nen vaststellen, dat het de voedselha- lers van ver uit de Oostelijke zone niet in de eerste plaats begonnen is om het voedsel als zodanig. De Duitsers, die onder Russische bezetting leven, heb ben momenteel geen ander middel om hun afkeer van dc communisering van hun land en van de collaboratie van ee 1 aantal hunner landgenoten te ken nen te geven. Staken, schreven wij toen, is een spontane actie. Spontaneïteit Kan men niet rekken. Deze opvatting is ie- zqr dagen in berichten van officiële persbureaux bevestigd, tegelijk met de mededeling, dat duizenden arbeiders be- r i< zijn „in gesloten colonnes op te marcheren", indien de Volkspolitie al te vervelend wordt. Wij mogen uit eigen ervaring verklaren, dat deze arbeiders het zonodig niet bij woorden zullen ia- ten. Men is daar in het Oosten van Duitsland wat men noemt „geladen". Overigens houdt deze to:stand een ontzaglijk gevaar in. Zolang namelijk in de politiek en haar middelen geschool de mannen de propaganda in de koude oorlog in handen hebben, bestaat er weinig kans, dat er fouten gemaakt worden, die de koude oorlog in een warme kunnen doen overgaan. Het hele leven in Berlijn balanceert als het ware op het randje van een afgrond. De poli tieke methoden, die men daar toepast, zijn van dezelfde klasse. Men weet, Hat er met vuur gespeeld wordt. En men doet he' met een demonisch genoegen. Maar op de achtergrond van alle ge dachten staat onwankelbaar het inzicht, dat één verkeerd woord een onblusbare brand kan veroorzaken. Onze collega van het Dagblad van h t Oosten heeft een bijzonder intelli gente opmerking gemaakt, die de moei te van het herhalen waard is. Hij zegt, dat de voedselhalerij en haar invloed op de Oost-Duitse bevolking een be langrijk stuk dezer politieke middeien uit handen van de bevoegde mensen heeft genomen. De voedselhalérs gaan immers op eigen initiatief en op eigen risico naar West-Berlijn. Daarmee is het accent naar een oncontroleerbare massa verlegd. Indien deze massa zich op een gegeven moment niet in de hand heeft, is een uitbarsting met grote ge volgen inderdaad mogelijk. Deze kwade kans heeft maar één te genwicht: de vlijmscherpe zekerheid, waarmee de Amerikanen hun zaken in Berlijn behandelen. Daarop zullen wij moeten vertrouwen. Deden wij dit niet, wij zouden aan het ongewisse oordeer van de Oost-Duitse be- l 71 volking zijn overgeleverd. v- v, 0 x mh a i i A r* 1 f- ENGELAND heeft er blijkbaar alles op gezet, om het wereldsnelheidsrecord dat al verscheidene jaren een Amerikaanse aangelegenheid is, weer eens in de wacht te slepen. De chef-invlieger van de Hawkcr-vliegtuigcnfabriek, de 31-jarige Neville Duke is gistermorgen om acht uur Nederlandse tijd in een Hawker „Hunter"-straal,iager van het vliegveld Tangmere opgestegen om te trachten het wereldsnelheidsrecord te verbeteren dat met 1151.8 kilo meter per uur sedert Juli j.1. op naam staat van de Ameri kaanse kolonel William F. Barns met een North American „Sabre f8fid"-straaljager. JJUKE was nog maar en kele seconden in de lucht toen hij aan zijn secondan ten in de verkeerstoren op net vliegveld berichtte dat r.et waarschu w'ngslicht i.l oe stuurhut, tangeven .e dat het landingsgestel is in» gelrokken, weigerde. Dat war Voor Duke een reden om de recordpoging niet te onde: i emen, omdat hij toen kon vermoeden dat een der „poten" van het hoofdlan dingsgestel niet helemaal ingetrokken was. Hij vloog ciica een halt in boven he. op 23 mijl van langmeie gelegen fabrieksvliegveld Dunsfold van rlav kei om de brandstof dooi de straal motor op te laten gebrui- Ken. Duke braent ar „Hunter' vei volgens op éér *wiel van het hoofdlandingsgestel aan de grond Eén v'eugelbelft werd slecnts) licht bescha digd. Mei kan zich voor stellen dat het geen klei nigheid is een tnelle straal jager als de „Hunter" op slechts het neuswiel en een óet hoofdlandingswielen aan dt grond U zetten met een jnelheid dit niet ver van de 200 kiiomttet per uur 4ó. afwijkan Even voor het --'nd van dt u'tloop moet een vliegt'iu dai op deze wiize lanl invallen om dat het éér noodzakelijk itunpunt m rt. Ir dit geval is het niet anders gegaan. Ncviile Duke zal morgen, als het weer zich daartoe leent en de „Hunter" op tijd is gerepareerd, opnieuw een preing wagen. Voor het behalen van het weieldsnelheidsrecord is het noodzakelijk dat een traject van drie kilometer vier keer moet worden afgelegd, nl. twee keer in iedere richting. Geen van deze keren mag het toestel hoger vliegen dan 457 meter.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1