Dr Euwe heeft de leiding .FL. 130.000J Babywagen met twee paardekracht als rijdend hotel Zitbanken worden nat, als men ze in de regen laat staan Wagtmans dwong Verschueren tot grote activiteit grote De Technische Commissie van KNVB gaf haar visie HEBT U DE GROTE MARGRIET" PRIJSVRAAG AL OPGELOST! canatogeh Wie waren er allemaal op de kermi»? PAVOOR HET GRIJPEN 5 Heiderit 1953 in de regen Bijna f 120.000,-voor Griekenland ZATERDAG VERTELT „MARGRIET" U MEER! Het N ederlands elftal Promotie-degradatie regeling PutKRACHTuit Amsterdam verlangt zeven wethouders Nederl. luchtmacht yANNEER wij hier gaan vertellen, aan de „Heiderit 1953te hebben deelgenomen, dan schuilt hierin niet een verkapte smeekbede om ook ons (eindelijk) eens als helden te zien. Een heiderit heeft niets held haftigs; is alleen maar een sportieve gebeurtenis voor een automobi list, die graag in een goede twee-eenheid met zijn vehikel op speur tocht gaat. Wij vinden zo'n rit een prachtige combinatie van inspan ning en ontspanning, en beleefden zelfs toch nog een element van avontuur, omdat onze wagen ditmaal een Citroen van het kleinste type was. Straks water in plaats van benzine? Welterusten Het candidaten-tornooi Kotov fungeert als hekkensluiter Geen nieuwe gezichten Ar ie van Vliet had geen tegenstand Abe Lenstra uit de gratie Angst voor Zuurbranden na een heerlijk maal? WOENSDAG 2 SEPTEMBER 1953 (Van een onzer redacteuren) pOEDE VRIENDEN hadden het wa ngentje, door ons gecharterd van de heer Louwe te Huisduinen, bekeken met een superieur medelijden. Een heiderit, en dat met zo'n benzineblik op wielen. Iets leuks voor de kermis, maar als je wat verder van huis wilt, neem dan in je gevolg een rijdende autowerkplaats mee. Nochtans hebben we het gewaagd en reden daags voor de Heiderit nog even een ommetje van een dikke zeshonderd kilometer. We moeten eerlijk blijven, en daarom niet verteld, dat we daar voor een achtermiddag nodig hebben gehad. We startten 's morgens om ze ven uur en zetten het wagentje des avonds tegen donker worden in een bosje onder Schijndel in het Brabantse. Gerekend naar het aantal uren achter het stuur hadden we een gemiddelde van 38 km gemaakt, bij een snelheid van 60 kilometer op de rechte stukken. Ons benzineverbruik had goed 25 liter bedragen en kwam neer op een liter per plm. 24 km. Dat was al aardig maar nog plezieriger was, dat we in or.s Citroentje een mobiel hotel bezaten. De losse bankjes gingen er uit, het bed je werd gespreid, en slapen maar. We vertrouwden op Pluvius en kwamen de volgende morgen tot de ontdekking, oat Kunt U niet slapen door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan geregeld Togal. Togal ver drijft snel en afdoende die pijnen en U slaapt weer rustig de gehele nacht door. Togal baat waar andere midde len falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. (Advertentie Xng. Med.) Op gironummer 777 van het hoofd bestuur van „Het Nederlandse Roode Kruis" is tot Maandagavond voor de hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbevingsramp op de Ionische eilanden een bedrag gestort van f 119.374,35. Vrijdagavond luidde de stand f 112.296,63. De Griekse regering heeft bekend gemaakt, dat het aantal doden tenge volge van de aardbevingen definitief is vastgesteld op 394. 941 gewonden werden naar ziekenhuizen gebracht. Vijftien Griekse vrachtschepen, die op het ogenblik niet gebruikt worden, zullen naar de eilanden gesleept wor den en als winterverblijf dienen voor daklozen. de bankjes waren natgeregend. Volgen de keer een zeil meenemen, of een droge dag uitzoeken. REGENRIT QE organisatoren van de heiderit had den zo'n goede keus bepaald niet ge daan. Het regende toen we in Oss ons eerste stempel haalden en het plensde toen we de finish bij de „Zonnehal" te Vierhouten bereikten. Maar de regen had gelukkig het inwendige van het geribbelde motorkapje gespaard. Het leek wel of het motortje in de vochtige lucht nog lekkerder liep. Nog even ex perimenteren, en je kunt met regen water in plaats van benzine volstaan. De motor- en automobielclub „Nun- speet en Omstreken" voerde ons aan de hand van een routebeschrijving van Apeldoorn naar Vierhouten. Het werd een kris-kras-rit over ongeveer vijftig kilometer. Geen slechte wegen, maar hier en daar konden we toch profiteren van de originele vering, die de ontwer pers van het wagentje hadden uitge dacht. Baby zweefde als een Ameri kaanse chroom-slee en liet zich even prettig besturen als zijn volwassen broers, die ook voorwielaandrijvrng hebben. Het tweecylinder viertakt mo tortje met een inhoud van 375 kubieke centimeter is natuurlijk geen V 8 van 100 pk, maar trok er toch lustig aan, zelfs tegen de Veluwse heuvels op, over wegen van zanderig grint. De laatste halve kilometer voor de finish vormde eigenlijk een te zware opgave. Een rul gereden zandpad, dat gelukkig ondanks de regen nog geen modderpoel was, leidde naar een hob belig heideveld, dat we (ietwat boven onze verwachting) zonder brokken '<e- reikten. Toen - na de finish-formalitei- tcn - weer terug. Vooruit dan maar, dacht onze kleine 2CV, en 't motortje sleurde zijn vracht weer naar 't asfalt van de hoofdweg. Daar hebben we de eerste de beste garage opgezocht voor onze twee paardekrachten, en toen een geschikt hotel voor onszelf. Daar schrijven we dit nu, horen achter het bos de regen ruisen, maar onze panta lon blijft droog. (Van onze speciale verslaggever) POEWLL Reshevsky in de eerste twee ronden geen rol van betekenis heeft gespeeld, heeft hij toch wel de aandacht op zich gevestigd. In de eerste ronde gaf hij zijn partij tegen Najdorf remise, die niet iedereen als zeer gunstig voor de Amerikaan beschouwde. De Argentijn Najdorf accepteerde het aanbod haastig, wellicht bevreesd, dat Reshevsky zich nog zou bedenken. Pas later moet hij zich afgevraagd hebben, waarom Reshevsky eigenlijk remise had aangeboden. Hij zette zich althans weer achter het bord, om tot de ontdekking te komen dat er zich uitsluitend rooskleurige perspectieven voor hem hadden afgetekend, indien hij de partij had voortgezet. Als men weet, dat de gemoedsstemmingen van A ajdorf doorgaans van zijn gezicht zijn af te lezen als uit een open boek, dan zal men gemakkelijk begrijpen, dat de vele toeschouwers heel wat te lezen en te horen kregen. JJE TWEEDE partij van Reshevsky, die tegen Petrosian, werd afgebroken in een stelling, die algemeen als verloren voor de kleine Amerikaan werd be schouwd. Maar de listige Reshevsky heeft ook hier een uitweg gevonden. Hij ontdekte de enige goede zet, en smaakte het genoegen de partij tot re mise te brengen. Overigens moet men deze Petrosian niet onderschatten. Hij is de benjamin der deelnemers, en volgens niemand minder dan Ragosin de leider van het Russische schaakgezelschap en de vriend van Botwinnik. moet juist Pe trosian als favoriet van dit tornooi worden beschouwd. De afgebroken partijen hebben niet veel tijd in beslag genomen. De mees te werden of direct of na enkele zetten beslist. Alleen Szabo heeft nog een tijdlang vergeefs geprobeerd het nood lot dat Geiler over hem voltrok af te wenden. Interessant was het slot van de partij StahlbergBoleslavsky. De eerste had een zeer gevaarlijke aanval in handen en een ieder dacht, dat het laatste uur voor Boleslavsky geslagen had. Maar de Rus wandelde met de zekerheid van een slaapwandelaar langs allerlei af gronden. en tenslotte bleek dat de partij voor de Zweed niet meer te winnen was. Toch was het wel een goede dag voor Stahlberg, want hij kreeg de partij tegen Kotov zonder verdere strijd ge wonnen. Tijdens het uitspelen van de hang- partijen stapte er een vrij zonderling uitgedoste heer de tcrrnooizaal binnen. Vooral zijn rossige ringbaard trok nog al de aandacht. Het bleek de Ameri kaanse millionnair Max Kenna te zijn, die juist duizenden dollars had uitge geven om het FIDE-congres mee te ma ken. Hem wachtte een koude douche, want de laatste woorden op dit con gres gesproken waren reeds verstorven. De uitslagen van de afgebroken par tijen uit de eerste en tweede ronde lui den: Eerste ronde: Taimanov (Rusl.)— Bronstein (Rusl.) 01; Petrosian (Rusl.)— Keres (Rusl.) 14i/.; Szabo (Hong.Geiler (Rusl.) 0—1; Stahlberg (Zweden)Boleslavsky (Rusl.) i/j. Tweede ronde: Kotov (Rusl.)—Stahl berg (Zweden) 01; Reshevsky (VS) —Petrosian (Rusl.) 1/1Vz- Na de tweede ronde luidt de stand: 1. Euwe (Ned.) 2 pnt., 2, 3 en 4 Aver- bach (Rusl.), Stahlberg (Zweden) en Bronstein (Rusl.) elk li/s pnt., 5 t/m 9 Najdorf (Arg.), Petrosian (Rusl.), Smyslov (Rusl.) en Reshevsky (VS) en Geiler (Rusl.) elk 1 pnt., 10 en 11 Gli- goric (Z. SI.) en Voleslavsky (Rusl.) elk pnt. uit een partij, 12. 13 en 14 Taimanov (Rusl.), Szabo (Hong.) en Keres (Rusl.) elk »/s pnt. uit 2 partijen, 15. Kotov (Rusl.) 0 pnt. Wtiioi vtti v«/iga De keuze-commissie van de KNVB heeft het voorlopig Nederlands elftal, dat Woensdag 9 September in het Gof- fortbad te Nijmegen tegen de Duitse club Borussia (Dortmund) uitkomt, als oefenwedstrijd voor de interland ontmoeting NoorwegenNederland op 27 September te Oslo, als volgt samen gesteld: doel: Landman (Sparta); achter: Odenthal (Haarlem) en Tc bak (Eindhoven); midden: Klaassens (VW), Terlouw (Sparta) en Bies- brouck (RCH) aanvoerder; voor: Van Ede (Sparta), Van Beurden (BW), Bleyenberg (Rigtersbleek), Van der Kuil (VSV) en Luyten (DOS). Reser ves: Steiger (PSV). Kools (RBC), Van Schijndel (SVV), Van Overbeeke (Dos- ko) en Meyers (NEC). Het bestuur van de KNVB heeft be paald dat de nummers laatst en voor laatst uit de vier eerste klasse afdelin gen automatisch zullen degraderen naar de tweede klasse. De kampioenen van de 2e klasse A en B van de dis tricten West I, West II, Oost. Noord, Zuid I en Zuid II spelen in vier groe pen van drie elftallen promotie-wed strijden. Uit iedere groep zal slechts een tweede klasser promoveren, het geen dus betekent dat het aantal eer ste klassers in het seizoen 19531954 met vier wordt terug gebracht. w het zenuwtonicum De revanchcwedsrijden van de we reldkampioenschappen wielrennen, wel ke gisteravond in het Olympisch Sta dion werden gehouden, verloren veel aan waarde door het ontbreken van"' Harris en Sachcl op het sprintnummer. Arie van Vliet rekende nu in drie rit ten af met Derksen, Plattner en Bcl- lenger en deed dit op een wijze, een wereldkampioen waardig. Vooral tegen Derksen en Plattner moest hij zich ten volle geven om met miniem verschil de winst te behalen. Voor het eerst na zijn val in de Ronde van Frankrijk kwam de Zwitser Ko- blet uit in een wielerwedstrijd. Met de wereldkampioen der achtervolgers de Australiër Patterson en de Deen Niel- sen reed hij een omnium, maar kon slechts de wedstrijd over 10 km achter handelsmotoren op zijn naam brengen. De beide andere onderdelen, de sprint en een klassementswedstrijd waren na tuurlijk voor Patterson, die ook in de sprint een hartig woordje kan mee spreken. In een wedstrijd voor amateur-ach tervolgers boekte de oud-wereldkam pioen Van Heusden wel een fraai re sultaat door Daan de Groot te kloppen in de prachtige tijd van 5 min. 5,4 sec. Weliswaar waren de weersomstandig heden zeer gunstig, maar voor de zwa re cementen stadionbaan is dit altijd een prestatie van bijzondere klasse. De stayerwedsrijd over een uur werd gewonnen door Verschueren, die de grootste moeite had om zich Wagtmans van het lijf te houden. Deze, de Frans man Lemoine en de Nederlander Wier stra op het laatste moment met Kunst toegevoegd aan de lijst van deel nemers maakten het de Belg het meest lastig. Wagtmans vooral had er goede zin in en dwong Verschueren enige malen zich tot het uiterste te geven. De wereldkampioen was daar toe wel bereid en toonde zijn grote klasse door elke aanval op zijn leiders positie af te slaan. De uitslagen luiden: Stayerwedstrijden over één uur: 1 Verschueren (België) achter Ville af gelegd 73.300 km; 2 Wagtmans (Ned.) achter de Graaff afgelegd 73.280 km; 3 Lemoine (Frankr.) achter Pasquier afgelegd 73.275 km; 4 Wierstra (Ned.) achter Wiersma afgelegd 73.100 km; 5 gelegd 72.500 km; 6 Schorn (Duitsl.) Queugnet (Frankr.) achter Wambst af- achter Van den Bosch afgelegd 72.325 km; Kunst (Ned.) achter van Roey af gelegd 71.500 km; 8 De Best (Ned achter Meuleman afgelegd 71.400 km; 9 Stakenburg (Ned.) achter Kaiser af gelegd 67.800 km. Wedstrijd voor amateurs over 8 km: 1 Braat 10 min. 18 sec.; 2 Jun; 3 Otten- bros. Eindklassement sprint: 1 Van Vliet 3 punten; 2 Derksen 4 pnt.; 3 Plattner 6 pnt.; 4 Bellenger 6 pnt. Achtervolging amateurs over 4 km: 1 Van Heusden (Ned.) 5 min. 5.4 sec.; 2 De Groot (Ned.) 5 min. 10 sec. Op 15 November, de dag waarop te Rotterdam de wedstrijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker en te Venlo de seml-interland Zuid-NederlandLu xemburg worden gespeeld, zal zoveel mogelijk worden benut als „technische dag", d.w.z. ook in andere centra zullen dan keur wedstrijden worden gespeeld. Nadat was medegedeeld, dat Brooy- mans van RAC aan de centrale training van het Nederlands elftal was toege voegdkwam het gesprek nog even op Abe Lenstra. Het standpunt van de Technische Commissie en de Keuze Commissie werd door de heer Kruyver op duidelijke wijze uiteen gezet: het Nederlands elftal, zei hij, dient een Indien Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hun goedkeuring niet aan het raadsbesluit onthouden, zal het college van Burgemeester en Wethou ders van Amsterdam binnenkort met een lid worden uitgebreid en zeven inplaats van zes wethouders gaan tel len. Het voorstel hiertoe is ingediend door de fractie van de Partij van de Arbeid en werd gesteund door die van de Kath. Volkspartij. Het werd na een uitge breide discussie aangenomen met 23 te gen 19 stemmen. Tevoren was een voor stel van de heer A. Roosjen, om het plan eerst in de afdelingen te bespre ken, verworpen. homogene vriendenclub te zijn, waarin alle elf spelers bereid zijn van begin tot eind te werken. Wanneer een speler lichamelijk of mentaal hiertoe niet in staat is, kunnen wij hem niet gebrui ken. In een te Utrecht gehouden bijeenkomst van Technische Commissie van de KNVB en pers, heeft de voorzitter van de T.C., de heer G. Kruyver, die met zijn medecommissieleden de heren H. A. Pellikaan en L. Stein- voorte de bespreking leidde, een terugblik geslagen op het werk van de commissie sedert haar benoeming verricht. De heer Kruyver meende na 8 maanden werken aan de tweeledige taak: het formeren van een sterker Nederlands elftal en de verhoging van het spelpeil over de ge hele linie, te kunnen constateren, dat de samenwerking tussen de Tech nische Commissie, de Keuze Commissie en de Bondsoefenmeesters is verbeterd en tevens dat er een goed contact bestaat tusen de T.C. en K.C. enerzijds en de aan de centrale training deelnemende spelers anderzijds. In de enkele trainingsbijeenkomsten voor de wedstrijd tegen Noorwegen op 27 September te Oslo zal het niet mo gelijk zijn een uitgebreide conditietrai ning te geven. De trainingsavonden zul len dan ook voornamelijk worden inge steld op het mentale onderdeel van de voorbereiding. De T.C. is van mening, aldus de heer Kruyver, dat het zwaar tepunt van de conditietraining moet lig-" gen bij de clubs. Om de individuele technische tekortkomingen bij de spe lers zoveel mogelijk weg te werken zijn de oefenmeesters Van der Leek en Kaufman begonnen met een individuele training, waarbij elke week een aantal spelers een extra privé-beurt krijgt. Wat de pogingen tot verhoging van het algemene spelpeil betreft, deelde de voorzitter der Technische Commissie mede, dat op intensieve wijze contact is opgenomen met de le en 2e klasse clubs en hun trainers. Er is reeds een aantal bijeenkomsten in dit verband ge weest, waarvoor grote belangstelling bestond en waar veel begrip en bereid heid tot samenwerken bleek te bestaan. Een van de wensen van de T.C. is voorts een gewestelijke, dus gedecen traliseerde training voor veelbelovende jeugdspelers tussen de 18 en 25 jaar. Zo zullen de jeugdspelers, 'die voor de wedstrijd tegen de Belgische jeugd- ploeg. op 24 October te Breda, in aan merking komen, een individuele trai ning ondergaan. Met een of twee Rennies bij de hand geen angst voor zuurbranden. Eet ge rust alles waar de maag naar vraagt. Sommige mensen nemen Rennies bij voorbaat als een goede gewoonte, smakelijk en fris. Bij onverwacht op komend zuurbranden zijn Rennies een ware uitkomst. Houdt ze daarom al tijd bij de hand. Gewoon laten smelten Op de tong en 't zuurbranden behoort weer tot het verleden. (Advertentie Ing. Med.) (Vervolg van pag. 1) De Luchtmacht is thans wat het mili taire mobiele verbindingsmateriaal be treft afhankelijk van de Kon. Land macht, wat soms problemen kan ople veren. Daarom wordt gewerkt aan een opzet, die er op gericht is de speciale luchtmachtbehoeften op verbindingsge bied te dekken. „HE EIGENLIJKE bewapening van de Nederlandse luchtmacht met Hun- ters moet men niet eerder verwachten dan in 1955", is de mening van gene raal Aler. „De kans bestaat, dat we aan het eind van het volgend jaar de eerste levering krijgen, maar het overgrote deel zal wel in de loop van het daarop volgend jaar van de band komen". Daarbij wees hij er op, dat de laatste twintig procent van de Meleors, die Ne derland nog te goed heeft van de pro ductie van 300, zeker nog geleverd zal worden. Deze zijn hard nodig voor de training en opbouw van het corps jachtvliegers, dat thans, verspreid over de opleidingscentra in eigen land, de Ver. Staten en Canada, ruim twee maal zoveel leerlingen telt als er gebrevet teerde vliegers zijn. De theoretische kans bestaat zelfs dat er nog meer Mcteors komen dan aanvankelijk de bedoeling was, indien onverhoopt enige tegenslag mocht ontstaan in de produc tie van de Hunter. Zoals bekend zal een deel van do Hunters die hier gebouwd worden be stemd zijn voor de Ver. Staten, die in feite zullen kunnen beschikken over de eerste groep die afgeleverd zal wor den. „Wij zullen echter deze eerste „Amerikaanse productie" mogen ge bruiken, aldus generaal Aler. 70ALS OOK reeds vorige week Sir Basil Embry, commandant van de geallieerde luchtmacht Centraal Euro pa, duidelijk te verstaan gaf, is een goede all-weather-jager onontbeerlijk voor een effectieve luchtverdediging en dit vraagstuk wordt met het jaar ur genter. Opgelost is dit probleem in Cen- traal-Europa en daarmee dus ook in Nederland echter nog geenszins. „De All-weatl.er-jagers komen beslist", deel de generaal Aler mee. „Maar het type en de wijze waarop we ze zullen krij gen staat nog niet vast."

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3