Vragen staat vrij tandem O SCHEEPVAARTBERICHTEN Loonsverhoging in Nedenand moet mogelijk zijn Cliftfarme .4 De man ait Australië Vier betrouwbare middelen in 1 tablet Aan boord verbrand de lekkerste halfzware shag/ Snipperdagen De artsen Zoutzure komkommers De appels Amsterdam op palen Verkoop van huis en noodwet Kan ik weggaan? Het kopje koffie De makelaar Dat krijgt u niet meer Fout Pim, Pam Pom en de wonderlamp Belgische deskundigen menen: Onze economie staat er goed voor Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma WOENSDAG SEPTEMBER 1953 U/IJ krijgen nog al eens vragen over snipperdagen. Heb ik geen recht opDat hangt hele maal af van de vraag, welke schrif telijke arbeids-overeenkomst er ge maakt ls. Evenals van de vraag of er een collcctieve-arbeidsovereen- komst is. WIJ schreven onlangs over artsen en dat men hen vertrouwen moest en zo meer. Daarop komt nu een brief van een lezeres, die een heleboel klachten over artsen be vat en vraagt: Wat zegt u daar nu van? Was uw stukje nu wel juist. Wel, daar zeggen wij dit op, dat net voor ons toch geen aanlei ding is om hierop terug te komen. Ook artsen zijn mensen, met al hun stemmingen, verdriet, zorgen, ge breken. kleinzieligheden en noem maar op. Natuurlijk zal een dokter wel eens een minder prettige bui hebben. Soms zal hij ook wel eens zijn geduld en beheersing verlie zen bij een bepaalde patiënt. Soms opzettelijk een zekere patiënt min der zacht aanpakken, omdat zulks voor die patiënt nodig is. Het is, ai met al, dus zo dat we een arts niet behoeven te zien als de volmaakte mensensoort (even min als predikanten bijvoorbeeld). Maar wij moeten begrijpen dat ook aan ons wel eens iets mankeert, dat een dokter zich niet altijd kan en behoeft aan te passen aan ons ka rakter en dat wij dus ook niet over gevoelig moeten zijn. I")E komkommers schillen en zaad er uit halen. Vervolgens in 5 cm. lange stukjes snijden. Op 1% pond komkommer 7 kopjes azijn en die azijn plus komkommer samen laten koken na bijvoeging van 1 pond suiker, 1 staaf pijpkaneel, 10 kruidnagels, 3 blaadjes foelie. Niet te lang, de vrucht moet wat hard blijven. Dan de komkommer in een pot en het nat nog even laten doorkoken. Daarna goed warm in de pot gieten. Na acht dagen het nat nog eens opkoken, daarna nog een keer. QVER een anders erf hangen rijk w beladen takken van een appel boom. Of liever, ze waren rijk be hangen. Want prompt komt de eigenaar van die boom met een trapje, betreedt dat vreemde erf en plukt die appels. Hij veegt in de herfst niet de bladeren op, die mogen de buren houden Of dat mag? Als lezer dat niet wil, mag hij zijn erf niet betreden. Lezer mag zelf die appels plukken van de overhangende takken. Zelfs mag hij die takken afzagen. Wat hij doen wil, moet hij dus zelf we ten. Indien er neiging tot afzagen is, dan moet hij hiervan even ken nis geven, opdat buurman even tueel zelf zagen kan. UOE kan dat nu, zoals in dat versje 11 staat, dat Amsterdam op palen is gebouwd, wil een lezer weten. Wel Rotterdam ook. In het Noorden kent men dat zo niet. Maar als in Rotterdam de heipaal de eerste tik van het blok op z'n hoofd krijgt, schiet die paal meteen meters weg als in zachte koek. Daarom zijn steden als hier genoemd geheel op palen gebouwd. Vroeger van hout, tegenwoordig meestal van beton. Wist u hóe men de mannen noemt, die later de uitstekende einden van een heipaal afsnijden om deze op gelijke hoogte te brengen. Die he ten koppensnellers. DEN lezer trekt van de noodwet. ai Nu heeft hij een huis en daar voor wordt aftrek toegepast. De vraag is nu deze. Hij wil dat huis verkopen. Brengt dat verandering in de Noodwet-uitkering? Dat i* denkbaar. De uitkering zal nu zo worden berekend, dat voor aftrek in aanmerking komt (vrager is ge huwd) 6 van het bezit dat hij schoon zal overhouden van de op brengst. Dat kan misschien min der, misschien meer aftrek geven basis van de bruto-huuropbrengst. Zonder cijfers kunnen wij dit nog niet berekenen. yOOR ons ligt een wat droeve brief. Een jongeman vraagt of hij thuis weg kan gaan. Twee en twintig jaar is deze jongen en hij kan het niet vinden met zijn va der. Het schijnt dat die vader iets te erg „vader" is. Zijn zoon ver dient goed geld, maar moet alles afgeven en er wordt schijnbaar niet voor hem gespaard. Maar hij heeft een meisje. Als de jongeman het plan oppert om zelf op kamers te gaan wonen, zegt de vader dat hij „hem door de politie laat terug halen". Nu kan die vader dat zeer beslist niet, want de jongeman is meerderjarig en kan zijn eigen weg in het leven kiezen. Het is alleen erg jammer, dat dit zo moet lopen. Een breuk tussen ouders en kinde ren kan nooit tot iets goeds voeren. Is er nu niemand te vinden, jonge man, waar je eens mee praten kunt en die in dit geval ook eens ie va der kan bepraten? HIT is niaar een kleine kwestie, V ogenschijnlijk heel onbelangrijk. Een lezer is ergens in een huis een karweitje aan het opknappen, waar hij enkele weken werk aan heeft Hij doet zijn best om de dingen zo goed mogelijk te doen. In dat ge zin wordt ook koffie en thee gezet, u weet dat wel, het ene 's morgens en het andere 's middags. Maar onze lezer mag dri alleen ruiken. Dat hindert hem. Nu geeft hij graag toe. dat men niet verplicht is om hem koffie of thee te brengen, maar wij kunnen zijn gevoelens begrijpen. Voor wat hoort wat en een tikje vriendelijkheid kan het leven heel wat aangenamer ma ken Het zijn juist dit soort kleine dingen, die wrok zetten en allerlei ernstige gevolgen hebben in deze, toch al geladen samenleving. Ze zijn belangrijker dan men denkt. Het typeert een foute geestesge steldheid, dat men zo'n kopje kof fie of thee nog niet missen kan voor een nrm die enkele weken in het huis bezig is. T J zult er niet aan kunnen ontko men, dat de nota van de makelaar moet worden betaald. Immers, u geeft zelf toe, dat die makelaar, welke steeds de huur inde, u aan bood het huis te kopen. Anders zou het aan anderen worden ver kocht, waarbij u de kans zoudt lo pen de woning t.z.t. te moeten verlaten (ook al zou t.z.t. nog wel enkele jaren duren). U ging daar op in en kocht de woning. Dat wil dus zeggen, dat u de bemiddeling van die makelaar heeft aanvaard en dus zult u de prijs hiervoor moe ten voldoen. TELEURSTELLINGEN komen in het leven nog al eens voor. Een lezer kreeg altijd ziekenfonds-cou pons en kinderbijslag enz. Plots klaps kreeg hij bericht dat hij niet meer onder de sociale wetten valt. Centraal Beheer schreef dit. Nu hebben wij gemerkt dat deze instelling de laatste tijd een zekere „opruiming" houdt onder de ver plicht verzekerden. Daar is lezer ook het slachtoffer van. Want al len die verplicht verzekerd zijn VZfc' lezers Kunnen Kos teloos antwoord Kr\t oen op vrugen en nweiltjkheclen, bijvoorbeeld üver- yundische aangelegen lieden woning'Kwesties hu- WeiijKsm°eiHjkheden. opvoe dingszorgen, sociale verzeKe ringswetten, assurantiezaken persoonlijke geestelijke- mwr lijkheden, enz V schrijft dan de redactie en vermeldt links ov de enveloppe: Mentor Desgewenst krijgt V persoon lijk antwoord en wordt Uw briet niet In de krant behan deld. Alles wordt strikt ver. trOuwelijk afgedaan. krachtens een „bij-betrekking worden afgevoerd. Men moet de betrekking die verplicht-verzekerd zijn meebrengt als „hoofd-beroep" uitoefenen. Iets is er wellicht voor te zeggen. Er was een meneer die per maand f 800 inkomen had uit een zekere baan. Hij was volledig verplicht verzekerd, incl. „bijslag voor 4 kinderen" op een neven betrekking met f 150 inkomen. Dat soort dingen gaat niet meer. r*p gevaar af dat er een boze u brief komt van een verzeke- rings-vakman, het volgende ant woord aan een lezer. U heeft aller eerst zelf een fout gemaakt door het aanvraag-formulier te tekenen, zon der het eerst te lezen. Dit neemt echter niet weg, dat de agent het u had moeten voorlezen, alvorens hij het ter tekening aan u voorleg de. Wij kennen inspecteurs die persé het formulier door verzeker de zelf laten invullen, maar daar wel assistentie bij verlenen. In dit geval is er crver de verzekerings termijn nadrukkelijk met geen woord gesproken. Bij aanbieding van de polis blijkt dit, geheel te gen uw zin en bedoeling, tien jaar te zijn. Formeel is de instelling in haar recht, als ze u thans in rech te wil vervolgen om u tot betaling van de tien jaarpremies te dwin gen. Nu kan de agent wel zeggen: u sprak niet over éénjaarlijkse ter mijnen. Maar hij moet weten tegen niet-deskundig publiek te spreken en had dus moeten vragen: wilt u een contract van jaar tot jaar of voor tien jaar? Zijn motief: tien jaar is usance, is als motief dwaas heid, want wat weet een leek van' gewoonten In een bepaald vak? Men kan al deze dingen voorko men door nooit of te nimmer een verzekerings-aanvraag te tekenen zonder deze eerst door te lezen. En, nog beter, de aanvraag zelf invullen. Dan kan men bij door halingen of bijschrijvingen wijzen op het verschil in handschrift. Bij een belangrijke verzekering make men desnoods een afschrift van de aanvraag. MENTOR. 109. En zo zaten Pim, Pam en Pom de volgende dag een beetje bedroefd voor zich uit te kijken. Moeder was vertrokken naar de televisie-studio s, maar ze begrepen heel goed, dat Moe der het helemaal niet prettig vond. Ze had immers zelf niet die grote taart gemaakt? Maar niemand wilde haar geloven. „Ik zie aan julie sombere gezichten, dat jullie al beginnen te ondervinden, dat het bezit van de lamp niet alleen plezier brengt", zei Ali, die bij de drie broertjes in het gras zat. „Om bezitterrr van de lamp te kun nen zijn, moet je heel wijs en heel verrstandig zijn.„Stil.verberg je" riep Pim eensklaps geschrokken uit' ,Daar komt de baron aan. Hij mag je niet zien...." „Ali zich verrbergen", fluisterde het negertje, terwijl hij ach- ter de heg weg dook. \rolijk fluitend kwam baron van Pottum aangestapt, zijn werphengel over zijn schouder. Zo jongens, voelen jullie er iets voor om met mij1 mee te gaan?" riep hij vrolijk. „Het is een prachtige dag en ik heb je Moeder nu eenmaal beloofd om je een beetje bezig te houden". UET MOET thans mogelijk zijn, de levensstandaard der Nederlandse bevolking te verbeteren door de lonen te verhogen. Dat zal leiden tot een ver boging van de binnenlandse vraag, welke een eventuele daling van de ver kopen ln het buitenland zal goed ma ken, zo heet het ln een rapport, dat fi nanciële en economische deskundigen hebben opgesteld voor de Belgische Chr. Volkspartij. Hierin wgrden de be trekkingen tussen Nederland en België in het kader van de Benelux aan een beschouwing onderworpen. De commisie beweert, dat het loon peil in Nederland thans veertig pro cent lager ligt dan het Belgische, en dertig procent lager dan dat in Enge land, Frankrijk en Duitsland. Sinds 1948 is er in Nederland vijftig procent meer geld in de industrie gestoken dan in België. Nederland heeft thans een reserve aan goud en deviezen, welke twee en een half maal zo hoog is als in 1948 en de Belgische zelfs overtreft. De Nederlandse export van industrie producten is sterk toegenomen. Een groot deel hiervan wordt in België en Luxemburg afgezet. In 1952 voerde Bel gië 13,2 procent van deze producten in tegenover 8,6 procent in 1936. Aa» Ne derlandse landbouwproducten voerden België en Luxemburg 33 procent in van de totale export tegenover 29 procent in 1938. Aan halffabrikaten voerde Bel gië de helft van zijn industriële pro ductie uit naar Nederland aan eind producten een kwart van de totale in dustriële productie. De schade, die België ondervindt van deze Nederlandse politiek, beperkt zich sector van zijn economie, waar minder dan 9 procent der arbeiders werkzaam De vier geneesmiddelen van Chefarine „4" worden door doktoren in de hele wereld aan hun paiiënten voorgeschreven. Ze zijn volkomen betrouwbaar en hebben millioenen mensen baat gebracht bij pijnen en griep. wie a f BEROEMDE GENEESMIDDELEN IH ÉÉN TABLET 'n <4lje doet wonderen! (Advertentie lng. Med.) is. Deze situatie rechtvaardigt niette min van Belgische zijde zekere aan spraken op tijdelijke beschermende maatregelen ten gunste van de getrof fen industrieën. Tenslotte doet de commissie de vol gende suggesties aan de hand: be schermingsmaatregelen ten gunste van enkele industrieën kunnen geen defi nitieve oplossing geven voor het Be neluxprobleem noch een verwezen lijking van een volledige Unie verge makkelijken. Hiertoe is een harmoni sering van de economische, financiële sociale en fiscale politiek noodzakelijk. Organen zouden opgericht moeten worden, die de coördinatie van deze politiek verzekeren. De politic heeft Dinsdag te Stjitera in Nyassaland het vuur geopend op be- togerp: een inheemse werd gedood en verscheidenen gewon 1. Vermoedelijk doordat hij in rijn kooi aan boord van het in de haven van Terneuzen liggende rijksbetonnings- vaartuig „De Honte" nog een sigaret heeft liggen roken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag brand uitgebro ken in de hut van de 41-javig hydro grafisch ambtenaar A. P. uit Vlissin- gen. Een der bemanningsleden van „De Honte" bemerkte Dinsdagochtend, dat het midscheeps gelegen verblijf in brand stond. Nadat de brandweer het vuur had geblust trof men in de hut 't stoffelijk overschot van P. aan, die waarschijnlijk door verstikking om het leven is gekomen. BEDRIEGLIJKE BANKBREUK Wegens het plegen van bedrieglijke bankbreuk is door de rijkspolitie aan gehouden de te Oude Pekela wonende aannemer W. K. et betreft hier een bedrag van enkele duizenden guldens. K. heeft een bekentenis afgelegd. LOODGIETER VIEL VAN HET DAK Maandag is in Utrecht de loodgieter P. W. Jansen van het dak van een in aanbouw ziind huis gevallen. Hij is in zeer ernstige toestand naar het St. An- thoniusziekenhuis overgebracht. POST VOOR OPVARENDEN VAN SCHEPEN DEH KON. MARINE Post bestemd voor de opvarenden van Hr Ms „Marnix" en Hr Ms „Tijger- haai" kan op 3, 7, 11 en 14 September vóór 17.00 uur worden gestuurd naar Amsterdam, c.s. Marine. Op die data zijn er postsluitingen. Alamak 31-8 v. Rangoon n. Calcutta Alioth p. 31-8 kp Finisterre n. Rio de Ja- neiro Alkaid 31-8 100 mijl N.N.O. Las Palmas n. Las Palmas p. 30-8 2400 Ma- deira Almkerk 31-8 v. Genua 1-9 te Marseille Armilla (t) 1-9 te Singapore Amor 1-9 v. Volos te Salonikl Ar- keldijk 31-8 v. Havre n. Bremen Arun- do 1-9 te Antwerpen Axeldijk 31-8 v. Newport News n. New York Aalsdijk 31-8 v. R'dam te New York Aardijk 28-8 te New Orleans Abbedijk 31-8 v. New York n. R'dam Alcyone 31-8 te Pto Alegre Aagtekerk 1-9 v. Cebu n. Ilo Ilo Amerskerk 31-8 v. Cebu te Isabella Amstelpark 1-9 Scillys gep. n. Mobile Argos 31-8 v. Gotenburg te Asdam Barendrecht 1-9 v. Antwerpen n. Bergen Billiton 28-8 v. Victoria n. Z.-Afrika Blntang 2-8 v. Vancouver naar Basrah Bloemfontein 1-9 te Antwerpen Boschfontein 31-8 van Asdam naar Zuid-Afrika Bacchus 1-9 v. Asdam te San Juan Bennekom 1-9 te Curacao verw. Blljdendijk 2-9 Antwerpen verw. Bennekom 31-8 van Trinidad naar Curacao Calltsto v. Southampton n. Antwerpen CalUsto p 31-8 Ouessant n. Z.-Amerika Caltex the Hague (t.) 31-8 Gavdo eil. gep. n. Sidon Caltex Utrecht (t.) p. 31-8 Gi braltar n. Sidon Coryda 29-8 v. Pulu Bukom te Adelaide Dongedijk 30-8 te San Francisco Erso Den Haag (t.) 1-9 v. Antwerpen te Sidon verw. Gooiland 31-8 rede Ilheos Gouwe 31-8 v. Port Gentil n. Mayumba Heemskerk 1-9 Aden verw. Hector 31-8 v. Samos n. Algiers Indrapoera 1-9 v. Tj. Priok te R'dam llos 31-8 te Antwerpen indrapoera p. 31-8 kp La Hague n. Rot terdam Jagersfontein 31-8 110 mijl W. Opporto n. Teneriffe Joh. v. Ol- denbarnevelt 31-8 100 mijl O. Guardafui n. Suez Java 1-9 vm v. Port Sudan n. Suez Jupiter 31-8 v. Sevilla te Oran Kota Baroe 31-8 v. Southampton n. Port Said Kota Gedeh p. 31-8 n. Port- Said Laurenrkerk 1-9 te Aden Linge 31-8 te Boulogne Liseta (t.) 31-8 v. Pladju n. Tj. Priok Limburg p. 31-8 Midway-eil. n. San Francisco Laurens- kerk 1-9 v. Aden n. Karachi Markelo 1-9 te R'dam Merwede 31-8 v. Asdam n Antwerpen Maashaven p. 30-8 Las Palmas n. Dakar Mirza (t.) 1-9 v. Mirt te Balikpapan Modjokerto 31-8 v. TJ. Priok n. Cheribon Maas 1-9 v. Buena- ventura te Guyaquil Maasdam 31-8 240 mijl Z.O. Sable-eil. n. Southampton Mltra (t.) 31 kp Race gep. n. Aruba Nieuw Amsterdam 1-9 550 mijl N.W. Valencia n. New York Noordam 31-8 op het ogenblik echter tot een kleine v. R'dam te New York Noorddijk 30-8 te New York Ondina (t.) 31-8 v. Pladju n. Surabaja Ovuoa (t.) 31-8 v. R'dam te Stavanger Perna (t.) 1-9 v. Miri te Singapore Phrontis 31-8 v. TJ. Priok n. Singapore Prins Alexander p. 31-8 Landsend n. Montreal Prin» Philips Willem 31-8 v. Havre n. R'dam Rijndam 1-9 230 mijl W.t.N. Landsend n. New York Radja 31-8 te Alexandrtë Raki 31-8 te Port Sald Rita (t.) 1-9 te Bangkok Rotula (t.) p. 31-8 Malt* naar Algiers Rijnkerk 31-8 van Colombo n. Fremantle Soestdijk p. 31-8 Scillys n. New York Schledljk p. 31-8 v. New York n. Surabaja Stad Arnhem verm. 1-9 v. Wabana n. Engeland Stad Rotterdam 31-8 20.30 v. Narvik n. New» port Mont. Sarpedon 1-9 te Fort de France Stad Alkmaar 31-8 te R'dam Teucer p. 31-8 Ouessant n. Asdam Talisre 1-9 te TJ. Priok Tawall 31-8 te Bllbao Tibia (t.) 31-8 v. Singapore n. Mirl Tara 28-8 t. Buenos Aires Tomori p. 31-8 1200 Gibraltar n. R'dam Trompenberg 29-8 te Houston Veen- dam 31-8 v. New York te R'dam Wil lemstad 1-9 te Aruba Woensdrecht 1-9 v. Melbourne n. Sydney Willem Ruys p 30-8 2300 Guardafui n. Colombo Wonosarl 1-9 te Antwerpen Waterman 31-8 760 mijl Z.W. Flores n. Curacao Willem Ruys 31-8 200 mijl O.tZ. Guar dafui n. Colombo Zuiderkruis 31-8 v. Southampton n. Rotterdam. (Advertentie lng Med.) 21. „Peter Ponsonby". „Sorry tante. Ik probeerde alleen maar een gemoedelijk praatje te ma ken". „Jouw lichaamsbouw is geen ge schikt onderwerp voor een gemoedelijk praatje; trouwens, juffrouw Blackwell heeft er nauwelijks op gelet. Een ac trice beschouwt zoiets als Iets heel ge woons". Peter's fletse ogen flikkerden op. „Een aririce?" herhaalde hij met meer dan gewone belangstelling. Tante Cecilia zuchtte. „Het zou niet verkeerd zijn als hij eens flink op zijn neus kreeg juffrouw Blackwell. Kunt u daar niet even voor zorgen? Vertel hem maar wat meer van dit actrice schap". Kittv staarde haar verbijsterend aan. Maar Cecilia nam haar naraplule op en kwam nader,bii. Het meisje ging staan. „U kunt me daar een grote dienst mee bewijzen", ging Cecilia verder „Maar „Er is hier toch wel een tuin bij het huis zeker?" Op het flauw knikje van Peter antwoordde ze. „Goed. de ach tertuin dan. Ik zal u waarschuwen, iuffrouw Blackwell. als de bewoners van dit huis, die op zo'n wonderlijke manier allemaal verdwenen zijn, te- -ugkomen". Kittv keek eerst nog wat stuurs, maar ze haalde haar schouders op en gaf Peter een arm. Ze voelde zich. als of ze een drama repeteerde, met tante Cecilia als regisseur. Tien minuten nadat Cecilia het twee tal de tuin had ingestuurd, kwam Claudia thuis. Toen ze de deur van de zitkamer passeerde, deed een geluid, dat haar trof als een donderslag, haar stil staan. Met de ogen wiid open staarde ze naar de verschijning, die met mee dogenloze schreden op haar toekwam „Tante Cecilia!" „Ik heb btina een uur zitten wach- ten zei de verschijning bars en nogal onredelijk. „Waar was jij? En waar waren Elwood en Letty?" „Maar we konden niet dromen, dat ustamelde Claudia. „Kan me niet schelen. Later zal ik misschien nog eens tijd vinden om naar jouw verontschuldigingen te luis teren. Kom hier in het licht, dan kan ik je beter zien!" Claudia gehoorzaamde automatisch. Ze was niet in staat om aan de indruk te ontkomen, dat ze door de warmte bevangen was en nu waanvoorstel lingen kreeg. Straks zou bliiken. dat ze te enthousiast aan het zonnebaden was geweest. Dan zou alles wat ze nu zag weer verdwenen zijn. Even diep ade men. dacht ze. „Ja", dreunde de verschijning. „Je bent knap. Laat me nu nog eens zien of ie werkelijk zo gek bent. als waar voor ie in de brief van die iongeman werd uitgemaakt" Een gil ontsnapte het jonge meisje, toen ze de kille vingers van Cecilia in haar nek voelde. Een ogenblik later vond ze zichzelf terug ln een stoel en keek op naar een imposante hoeveel heid gedrapeerde en ritselende ziide „Je toont een opmerkelijk gebrek aan toegenegenheid voor iemand, van wie gezegd wordt, dat ze warmbloedig en impulsief is. zoals in die brief, jongedame. Je zou je oude tante ook wel eens een zoen kunnen geven". Toen Claudia wilde gaan staan, werd ze ongeduldig in haar stoel terugge duwd. „Dat zullen we trouwens maar over het hoofd zien", ging de stem eentonig verder. „Ik heb zo'n idee. dat het de schrik was...." „Ik dacht, dat u in Australië zat", fluisterde Claudia. naar adem snak kende. „En nu zo hier.... op deze ma nier.,.. oh.... tante.." „Hou nu maar op te snotteren.'t Is je vergeven. Ik denk, dat het hoofdzake lijk mijn schuld is. We zijn per slot van rekening ook niet allemaal hel derziende", Claudia sloot haar ogen en opende ze daarna langzaam. Neen, het was dus toch niet zo. Zo'n geweldige omvang als hier tegenover h->ar zat, bestond niet in haar verbeelding. „Bel om een kleine verfrissing Clau dia. Dat heb je nodig". „Vergeef me. tante Cecilia, als het lijkt dat ik u niet begrijp. Over een paar minuten ben ik mezelf weer". Claudia zag, dat ze tegen de rug van Cecilia sprak en dat haar tante in de deuropening stond en naar beneden riep. Ze hoorde ook, dat Mathilda ant woordde en zag toen zwijgend, dat Ce cilia zich over haar heen boog. „Lees dit", beval ze. „En vertel me wat het betekent". Claudia nam de verfrommelde en veloppe die onder haar neus geduwd werd aan en begon te lezen. „Hij is aan u geadresseerd" begon ze. ..Lees alsjeblieft!" Terwijl ze langzaam, regel voor re gel het epistel in zich opnam, zonk Claudia in haar stoel terug. Haar ge zicht betrok van woede, haar handen lagen machteloos slap in haar schoot. Haar lippen vormden woorden, maar spraken die niet uit. „Die idioot". zuchtte ze in zichzelf. „Die idioot". Cecilia graaide de brief uit haar vin gers en stopte hem weer in haar por- temonnaie. „Niet alleen een idioot", siste ze haar nichtje toe, „maar nog een heel erg onbeschaamde en arrogan te ook. Ik neem aan, dat dit de jonge- mfj" sprak?"ie °0k d°°r de telefoon met Claudia knikte. rtr^fiï 5ac,htt -al' Ik voelde het. zo- dia ik de brief in mijn vingers had. u SdP dntuw zal het me verteld hebben, denk ik". Claudia richtte zich op. „Tante Ce cilia luister toch alsjeblieft naar me" „Neen jongedame. Jij luistert naar mtj. Ik ben niet van plan. me met zul- hoeft'1 h'"?"D^ou^en" Hoeveel geld „Heel weinig, maar „En je ouders hebben heel veel no dig dat weet 1e toch hé. Ben ik zo dui- deluk genoeg?" „Ilc zou nog niet met Peter willen trouwen, als^ hli de laatste man op de aw was Claudia sprong overeind. „En ik neem u die ordinaire toespelin gen op uw geld heel erg kwalijk. Ik veracht uw houding en Ik vind uw in menging in miin zaken onvergeeflijk!" Cecilia's glinsterende ogen leken in de oogkassen weg te zinken. „Jij durft wel, meisje. Dat mag lk wel Er zit pit in je. Als er iemand is. die deze jongeman wakker kan schud den. dan ben lij dot wel". „Ik heb u al gezegd, dat ik „Ik negeer die beledigingen van jou liever. Je bent natuurlijk nog wat van streek. Je weet niet wat je zegt" „Ik weet heel best. wat ik zeg". „Dan zal ik er voor zorgen, dat je van gedachten verandert". Ze gingen uit elkaar, toen Mathilda met een kannetje thee binnen kwam. Onder een doodse stilte bediende ze e" verdween toen weer. De deur viel met een klap achter haar dicht. SUID AFRIKAAN SE VOLKS- W1JS1ES. Waarom zouden we, temidden van al de serieuze muziek die in dit kadertje pleegt te worden aangekondigd, niet ook eens aandacht besteden aan de liedjes van onze stamverwanten in het uiterste zuiden van het Zwarte Werelddeel? Ze z(jn de moeite waard, om hun eenvoudige melodieën en hun eigenaardige, droge humor of hun oprechte, maar nimmer sentimentele ge- weligheid. (Donderdag 21.05 over Hilversum I, 402 m.) DONDERDAG 3 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m.: 7.00 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuw» en weerberichten. 8.15 Gram. 9 00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 11.50 „Als de ziele luistert". 12.00 Angelus. 12.30 Lunchconcert. (12.30—12.33 Land- en Tuinbouwmededelingeri12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Idem 14 45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 13.20 Strijk kwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Vocaal Ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Omroeporkest en solist. 18.33 Op de stelling". 18.45 Leger des Hoils- kwartter. 19.00 Nieuws. 19.10 Levens- aller,el aard' 19 30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropole-Orkest en -koor. 20.50 „Ra. ra hoe zit dat?". 21.05 Zuid-Afrikaanse volksliedjes. 21.25 Gram. 21.35 Residentie-Orkest. 22.15 Twee piano's. 22 45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S O S -berichten. 23.15—2100 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 298 m.: 7.00 AVRO. 7.50 VPRO, 8.00-24.00 AVRO. - 7.00 N euws. 7.10 Gram. 7 50 Dagopening. 8.00 leuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Mor- genwtldlng. 0 15 Gram. 9.30 Voor de huis- HwiWir 935 VVater»tanden. 9.40 Gram. -0.47 Voor de vrouw. 10.50 Voor de klou- ïanó r» F»ram' 11 10 Gevar muziek. 12.00 Gram. 12.25 ln 't spionnetje. 12.30 »nt. ,e" Tulnbouwmededellngen. 12.33 "Gram. 12 50 „Uit het Bedrijfsleven" 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en gram.- baret ia Zt8eiinermiizlek. 13 55 Ca baret. 14.30 Viool en plano. 15 00 Voor de 16e3n" pi Gram' 1815 Voordracht. Ji° P'onoduo 16.45 Voor de jeugd. fonds 17 45 »'40 Hct Prl"'e" Wllhelmlna- fonds. 17.45 Regeringsuitzending: J. J. v. Nl^nr-"F°dMmri1kd0mmen ,n Australisch nrnhi e,a= ,S'00 Nleuws. 18 13 Sport- mutllT'ióon i ReP°rta*e 18 30 Lichte dm ion r Gesproken brief uit Lon- eeuw" T 19 80 "Venetl* de 18e r»X okuu 20 00 N"uws. 20.03 "l 05 niniXrT'!l,Ch °rk*Kt en «olist. „2 2n matlek koerier". hoorspel. -2 20 Dansmuziek 23 00 Nieuws 23 15 Sportactualiteiten. 23.30—24.00 Gram.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 4