Bevolking heeft groeiend vertrouwen in werk van kinderpolitie Het wordt veiliger bij de dameskapper Gullivers stromen naar modern Lilliput Vacantie der bannelingen „Thermofact" doet zijn intrede Miniatuurstad „Madurodam" kreeg er vele nieuwe attracties bij DE STRIJD TEGEN HET KREUKEN Men prefereert sociale aanpassing boven een strafregister dat niet meer blanco is (met alle gevolgen van dien) Voorlopig de laatste stap' Nog steeds behoefte aan goede krachten 's A vonds wordt het stadje geheel verlicht Vacantieprobleem dat kan worden opgelost WOENSDAG 2 SEPTEMBER 10BS Van een medewerkster) gij DE PORTISR van het bureau Kinderpolitie meldt zich een vat haulain-verlegen vader met een vat-doe-je-me joch bij zich. Ze moesten komen „om iets met een windbuks". Voor de portier zijn ze een van de velen, die dagelijks aan zijn loketje kloppen en hij zal er geen spier om vertrekken en er zelfs niet eens even voor gaan verzitten. Maar voor de vader en het joch lijkt liet, alsof hij hen met extra aandacht bekijkt. Niet voor niets hebben zij zich een houding aangemeten. Want door dat „iets met een windbuks" zijn zij plots uit de veilige geborgenheid van de massa losgemaakt en staan hier nu als individuen. Wat zullen ze straks moeten zeggen? Wat zal men hun vragen? Welke bullebak zal hun de les gaan lezen? „Loopt u de gang maar door, op het eind rechts", heeft de portier gezegd. Op de gang zit een vrouw. Op het moment, dat de vader met zijn zoontje passeert, wordt zij binnenge roepen door een vrouwelijke inspecteur, een knap, jong meisje. Het zoontje begrijpt het niet zo meteen, maar voor de vader gaat een nieuwe wereld open, als ook hij in de laatste kamer rechts te woord wordt ge staan door een inspectrice. Zelfs voor zijn volwassen begrip is Het Openbaar Gezag enkel identiek geweest met uniformen en barse mannengezichten. Want eigenlijk groeien we nooit helemaal uit boven het angstgevoel, dat men ons als kind bezorgd beeft, door de politie met zwarte pieten en weerwolven op cén boeman-lijn te plaatsen. Zelfs de meest oprecht gemoedelijke vertegenwoordiger van dit openbare ge zag wordt daardoor nog te vaak aangezien voor een in schaapsvacht gebuide wolf. Welbeschouwd zouden we de zaak beter kunnen omdraaien: zon de politie door de massa, die zij be schermen moet. niet met meer recht afgeschrikt kun nen worden, dan de massa door haar? Bijna dagelijks immers stuit zij, zo niét op misdaad, dan toch op ergerlijke misstanden, verborgen onder schone schijn. Een schaap is weer eens een wolf gebleken Maar van de handhaver van de openbare orde wordt verwacht, dat hij zijn vertrouwen in de mens niet verliest, dat hij idealist blijft. Het is zijn vak. doch ook zijn zelfbehoud. En mede liet behoud van velen, die vaak amper weten, hoe nabij hulp is, die zij zoeken. CEN GOEDE dertig jaar geleden toen de verord.ningen die o.a. betrek king hadden op het hebben van kin derbewaarplaatsen en het opnemen van vondelingen van kracht wer den, begon men bij de politiecorpsen in de grote steden behoefte te voelen aa.i vrouwelijk personeel. Vooral con- tróle op de naleving van de nieuwe kinderwetten werd de bevoegdheid van de eerste inspectrices bij de kin derpolitie in ons land. Al spoedig bleek, dat dit handjevol vrouwen bij lange na niet toereikend was om al leen reeds alle wantoestanden, die er op het gebied van kinderverzorging heersten, aan het licht te brengen. In die tijd werd „het houden van kinde ren" nog als een lucratief beroep be schouwd. "n niet ten onrechte, als men nagaat, hóe deze kinderen „ge houden" werden. Meestal immers was het uitbestede kind de ongewenste last van een on gehuwde moeder of gescheiden vrouw, die het voor niet geringe prijs in t.n van de vele, door vroedvrouwen ge leide bewaarplaatsen wel kwijt kon. Doch ook daar was het kind te veel, slachtoffer nu van zucht naar gewin. Er werd vaak een hoge verzekering op afgesloten en de minimum verzor- ginir kranten inplaats van luiers, houten planken bij wijze van matras, amper eten genoeg, ziekten van aller lei aard deed de rest! De „Engel tjes-makerij" zoals dit bedrijf dan ook al spoedig genoemd werd, was de eerste maatschappelijke wantoestand, waartegen de kinderpolitie daadwerke lijk optrad. Langzamerhand kwamen ook van de kant van de bevolking reacties op dit zo belangrijke werk van de inspectri ces: men begon contact met haar te zoeken. Het kon dan ook niet uitblij ven, dat het werk zich steeds meer op sociaal terrein ging uitstrekken en niet binnen zijn beperking bleef van con tact tussen burgerij enerzijds en voog dijraad of justitie anderzijds. In de grote steden werden de afdelingen kinderpoli*':: uitgebreid, de kleinere steden kregen ook een inspectrice voor kinderzaken en waar dit onmogelijk bleek, werd de laatste jaren bij de Rijkspolitie voor de diverse gewes'm een inspectrice aangesteld, bij wie de kleine corpsen om raad kunnen vra gen. MA DE oorlog echter is door de ge- weldlge toeneming van sociale in stellingen en uitbreiding van reeds be staande, zoals sociale wijkcentra, voog dijraden en het jeugdwerk van ver schillende kerkgenootschappen, de meer sociale taak van de kinderpolitie enigszins verlicht en kan zij zich meer en meer terugtrekken op het eigenlijk terrein van haar werkzaamheid: het zakelijke centrale klachten- en berich- tenpunt zijn, de voornaamste raadgeef ster ook, op wier ervaring en admini stratie veel sociale instellingen hun op voedend en heropvoedend werk heb ben gebaseerd. Deze ontlasting houdt echter niet in dat er plots te veel personeel bij de kinderpolitie zou zijn. Bij alle corpsen blijft men grote behoefte voelen aan nog meer gespecialiseerde en toege wijde krachten, mannen zowel als vrouwen, Al worden de topfuncties algemeen door vrouwen ingenomen en zijn er ook onder het lagere personeel vrou wen te werk gesteld omdat zij in veel gevallen (daar waar het meisjes betreft b.v.) meer vertrouwen zullen wekken, over groter Intuïtie en tact beschikken dan mannen zonder mannelijk personeel kan men het niet stellen. En dat niet alleen met het oog op transporten van al te lastige „klanten", maar vooral ook om het gezagsoverwicht, dat zij op de jongens vooral die in hun puberteitsjaren uitoefenen. Maar agent of rente. Inspecteur of Inspectrice, voor het kind zi'n zij steeds een ir"""""®»? en een juffrouw. Met geen ander uniform, dan dat van het gelijke streven een heiper in de nood te zijn. MIET ALTIJD kan de kinderpolitic zich bepalen tot het doorgeven van een zaak aan voogdijraad of een so ciale instelling. Blijkt het gewenst, da* zij zelf Ingrijpt, dan wordt er in 'e eerste plaats contact gezocht met de ouders van de minderjarige Zijn de/e verstandig en bereid met de kindei* poli*ie mee te werken, dan gebeurt het niet zelden, dat met vereende krachten de za tot een goede oplos- ilng wordt gebr-'-ht zonder dat er -uchtbaarheid aan gegeven hoefde te worden. Blijken de opvoeders echter onwillig, dan wordt de voogdijraad in de meeste gevallen ingeschakeld. Doch vaak ook komen er gevallen ter tafel, waar de kinderpolitie hoe zeer het haarzelf ook spijt niets anders aan kan doen, dan ze klaar maken voor de officier van justitie. En met recht en reden betreurt zij dit. Want juist op grond van het prae- ventieve karakter, dat ook het werk van de kinderpolitie kenmerkt, wil zij de minderjarige over wie haar een klacht bereikt zolang mogelijk uit handen van de justitie houden. En niet, omdat het daar nu zulke onmen sen zijn, maar om de gevolgen, die een aanraking met de justitie voor ieder mens heeft. Vooral dc minderjarige, die nog helemaal aan het begl van zijn leven en zijn loopbaan staat, zal met een strafregister, dat niet blanco meer is, een geringe kans van slagen hebben. Zolang de officiële strijd nog niet gestreden is over de vraag of veroor delingen van minderjarigen al dan niet op het str. fregister dienen te worden vermeld, doet de kinderpolitie haar uiterste best, waar dit enigszins mogelijk en verantwoord is, het on herroepelijke proces-verbaal te vermij den. Zij brengt de zaak onder in een rapport, zoekt contact met opvoeders en sociale Instellingen. Het rapport gaat naar het archief en wordt met de meerderjarigheid van de jongen of het meisje in een centraal kaart systeem ondergebracht. Bij deze overheveling worden al de rapporten vernietigd van de minder jarigen die sindsdien niet meer in aan raking met politie of justitie zijn ge weest. Op deze wijze is er voor heel wat meer jonge mensen de weg naar de 1- :komst geëffend dan men algemeen vermoeden zal. Want als het geval de moeite loont, zal men zich bij de kin derpolitie zelfs beijveren geschikt werk voor de jongen of het meisje te vin den. Ook als het gaat 'm het afgeven van een b ijs \an goed gedrag zal de kinderpolitie i'st klakkeloos haar me dewerking wigeren als de aanvrager eens voor en kleinigheid bij haar op het matje heeft moeten komen. 1NANK ZIJ het door ervaring gepo- lijste ideal' -«• en de zo noodzake lijke bescheidenheid en discretie, waar mee de kinderpolitie haar verantwoor delijke taak ten uitvoer brengt, is zo langzamerhand het boeman-idee aan >--t verdwijnen. Ouders vragen raad, waar het een moeilijk op te voeden kind betreft: kinderen, die ooit door de kinderpolitie moreel en soms ook materieel weer op de been geholpen zijn, komen terug om te bedanken. T i al was dan het jongetje, dat wegens herhaalt .pijbelen op een voor HEBBEN eens ergens een vermakelijke verklaring gevon den voor de raadselachtigheid van de. glimlach van Mona Lisa, wier conterfeitsel in zo warme kleuren door Leonardo da Vinei op het schilderslinnen is neergelegd. Volgens die ver klaring zou Mona Lisa zo ge heimzinnig hebben gekeken, omdat zij een manier zou heb ben ontdekt, heur weelderige haardos in goede orde te hou den. I)a Vinei heeft haar zó rijkelijk met ravenzwart haar gekroond, dat dit voor zijn model gesteld dat de schil der dit had inderdaad een heel probleem moet zijn ge weest. TOCH heeft de tegenwoordige wouw, ook al staan er dan twintig eeuwen techniek achter haar toilettafel, ook menig vraag stuk Op te lossen, vóór ze zich naar behoren gekapt kan voelen. Juist dóór die twintig eeuwen techniek, zouden we bijna zeggen. En daar voor behoeft men slechts een mo derne dameskapsalon binnen te wandelen, en de daar gebruikte toestellen in ogenschouw te nemen. De permanent wave, zo aandoenlijk eenvoudig in zijn resultaten vaak, is de laatste fase van een reeks be werkingen, waarbij chemie en. techniek in de hoogste mate samen gaan. De dameskapsalon is een laboratorium geworden, om niet te zeggen: een gruwelkamer. Zoemende droogkappen, gonzende en brommende chroomgevallen, die het allemaaj op het argeloze vrou wenhoofd hebben voorzien. Het is en blijft altijd ietwat angstig, zo'n bezoek aan de kapper, zelfs voor haar die om het zo eens te zeg gen onder het haarverven door vergrijsd is. LIET Instrumentarium van de dameskapper zal binnenkort met weer één apparaat uitgebreid worden: de thennofact. Het is de onopvallendste dienaar van Hare Majesteit de vrtouw, doch zeker niet de onverdienstelijkste. Aan de be handeling op de „electrische stoel" komt het zelfs niet te pas; het maakt die behandeling wel veiliger en aangenamer. Bij alle vooruitgang, die In tech nisch opzicht in de kapperswereld is geboekt, heeft men namelijk sinds de prilste dagen van de elec trische permanent wave, één ding gemist. Dat was een apparaat, dat de hitte die de bü permanent wave gebruikte „wikkels" produceerden, kon controleren. Een permanent wave berust altijd voor een deel op toevalligheid, welke mede te wijten is aan de verschillende kwaliteit van de wikkels. De ene wikkel wordt gloeiend heet, de andere straalt de normale warmte af en een derde blijft te koud. Het gevolg is, dat de ene krul spoediger uit zakt dan de andere, of dat een be paalde krul de neiging tot „dor" worden vertoont. Dit- bezwaar ondervangt de „Ther mofact". Met dit electronische apparaat kan elke wikkel gecon troleerd worden. Het toestel geeft namelijk precies aan, of de doorge meten wikkel te heet of te koud is. De kapper kan, door het oordeel kundig plaatsen van zijn wikkels, een coiffure maken, waarvan elke krul op zichzelf gegarandeerd kan worden. BE THERMOFACT is een vinding van twee Alkmaarders, de radio technicus H. Kamper en de student H. van Engelen. Na vele maanden van experimenteren hebben zij ein delijk een electronische schakeling ontdekt, die in alle opzichten aan de door een kapper te stellen eisen voldoet. Dit is dan voorlopig de laatste schrede van de techniek op het pad der vrouw. Dit mag er dan niet door gewijzigd worden, iets meer geëffend wordt het zeker. Het verblijf „onder de kap" wordt belangrijk veiliger dan voorheen. hem kwade dag door een bic! van een diender-in-uniform aan de school poort we afgeleverd, minder enthou siast dan de flink uit de kluiten ge wassen jongeman, die na het verhoor door de knappe inspectrice als c:.ig commentaar had: „wat een lekkere bek heb die meid", voor beiden poogt de kinderpolitie de weg te effenen naar een geordend bestaan. Zij ls het eerste officiële gezag, waarmee de minderjarige bij het over treden van de wet in aanraking komt. En voor het allergrootste deel zal het van dit eerste contact afhangen of het kind dusdanig ten goede beïnvloed wordt, d. het zich in de orde van dc maatschappij opgebouwd en ge schraagd door wetten en verordenin gen kan staande houden en hand haven. Norit is men helemaal zeker van een resultaat. En daarom komt er nooit een eind aan bet werk van de kinderpolitie. (Van onze Haagse redacteur) j\LS HET waar is, wat de Duitse dichter Hebbel in zijn „Dagboeken" schreef, namelijk dat de grootste zegen, die een man ten deel kan val len, is so lang mogelijk kind te blijven, dan lopen er heel wat gelukkige mannen rond. Vooral in de Nederlandse stad, die niet op de landkaart te vinden is, maar desondanks een grote reputatie verworven heeft tot ver buiten onze landsgrenzen; in de miniatuurstad Madurodam bij de IVittebrug op de grens van Den Haag en Scheveningen. Dagelijks stro men ontelbare kijklustigen naar het moderne Lilliput jongens en meisjes, landgenoten en vreemdelingen om met de legendarische zevenmijlslaarzen aan langs en over huizen, rivieren, bossen, wegen en weiden te stappen. Ja, ook volwassenen, althans ouderen, die de school banken jaren achter zich hebben. [N 1952 was 70 pCt. van de bezoekers 1 boven de vijftien jaar en onder die 70 pCt. waren de volwassenen rijk ver tegenwoordigd. Sinds verleden jaar heeft de roem van Madurodam zich snel verbreid. Tot in de uithoeken van het land weet men, dat het unieke stadje, waarin het „eeuwig kinderlijke" zo tastbaar gestalte heeft gekregen, meer dan waard is bezocht te worden. Het gevolg is, dat nu ontelbare school reisjes naar Madurodam worden ge maakt en het percentage van boven- vijftienjarige bewonderaars tot 60 pet. van het totale aantal belangstellenden ls gedaald Ieder mens heeft een Gulliver- ccmplex, dat hem bevrijdt van aardse verhoudingen en waarin hij zich kan uitleven als „de reus in het sprookje". Bij een bezoek aan Madurodam komt dit Gullivercomplex volop aan de dag, want in de miniatuurstad zijn de ver houdingen inderdaad, zoals hij ze in zijn dromen ziet. Tot aan zijn knieën staat de bezoeker in de stad, die een zuivere afspiegeling ls van „een" stad ergens in Nederland, gegroeid om het grafelijke kasteel een oude stad met pittoresque pleintjes en antieke gebou wen en met nieuwe woonwijken en moderne havencomplexen en televi sie-masten, alles op ongeveer 1/25 van de ware grootte. CINDS «erleden jaar zijn er veel nieuwe dingen bijgekomen en er be weegt veel meer. Er rilden treinen en trams; op de grote autoweg razen de auto's met verschillende snelheden voort; molewieken draaien; schepen 'aren; de propellers van een vliegtuig morren rond: de „Ja-knikkers schep- Den de illusie van een echt olieveld; hijskranen zwaaien hun armen en ook zal men eerlang nog een drijvend droogdok in werking kunnen zien. 's Avonds is Madurodam lichtstad. De vuurtoren werpt dan zijn stralen ovor de haven; In groen neonlicht wordt het kenteken MA van Maduro dam Airport In morsetekens uitgezon den; de start- en landingslichten op het vliegveld branden; In de hulzen. winkels, fabrieken, bedrijven en andere gebouwen gaan de lampen aan; neon reclames vragen de aandacht voor pro ducten en bedrijven; de schepen liggen bel verlicht in de haven, die het schijn sel duizendvoudig weerkaatst; de ver lichte treinen rijden door het donkere landschap. Uit de kerken in Madurodam klinkt zachte orgelmuziek. Het is een sprook- jesstad geworden, waar 16000 lampjes branden en waar doorheen de Gulli vers stappen om zich te verlustigen in de nietige kleinigheden, waaraan de liefde van de bouwers van Madurodam als we Shakespeare zo vrijpostig mogen moderniseren een waardige gestalte hebben gegeven. CEN Engelse journalist schreef: „Zo- wel overdag als 's avonds is Madu rodam lett, waarop Nederland trots kan zijn, niet alleen vanwege alles, wat er te zien is, maar ook om de gedachte, die het vertegenwoordigt ais één van 's werelds prachtigste oorlogsgedenk tekens" De heer en mevrouw Maduro schon ken het stamkapitaal voor de bouw van het stadje, dat de nagedachtenis eert van hun zoon George Maduro, die zich in de Meidagen van 1940 zeer dap per gedroeg en die in 1945 in het con centratiekamp Dachau overleed. De entree-gelden komen ten goede behalve aan het onderhoud en de uitbreiding van 's werelds grootste en mooiste miniatuurstad aan het Ne derlandse Studentensanatorium. Zijn dat geen redenen genoeg, om beslist Madurodam te gaan bekijken, als men naar Den Haag komt? ML' DE vacantie voor velen van ons 1dan weer voor de deur staat willen wfj in dit artikel de aandacht vesti gen op een eigenschap, welke iedere vacanuegarderobe in zo hoog moge lijke mate moet bezitten, wil deze aan zun doel beantwoorden, n.1. het kr--ikherstellend vermogen. Nu is net een ieder uit ervaring nrkend, dat textiel van dierlijke oor sprong minder kreukt dan die van plantaardige herkomst, m.a.w. wol en zijde kreuken minder snel en zijn gau wer geneigd hun oorspronkelijke vorm weer aan te nemen dan b.v. „.toen. Als wij er nu op uittrekken en onze kleren dus In moeten pakken, moeten w(j dan alles thuislaten wat de planten ons geleverd hebben? Geluk kig niet, want ook op dit gebied heeft de mens, niet tevreden met wat de natuur bood, alles in het werk gesteld om de producten de door hem ge wenste eigenschappen te geven, cn met roed resultaat. LIET WAS de directeur van de Engel- n se fabriek Tootal, Broadhurst, Lee Co. die ver voor de oorlog zijn che mici o. Jracht gaf het kreukprobleem van katoen tot een oplossing te bren- g-rt. Veertien jaar hebben de onder zoekingen geduurd, en toen was men in staat katoenen stoffen in de handel te brengen, die door het impregneren met een kunsthars blijvend kreukh r- stellend geworden waren. Dit zijn d-n de ook in ons land bekende Tootal stoffen, en de in de laatste jaren zo opgekomen Everglaze producten zijn Ex-koning Michael van Roeme nië heeft deze zomer vacantie gehouden in Engeland. De vroe gere monarch met zijn echtgeno te, prinses Anna van Bourbon- Parma en hun drie kinderen, de prinsesjes Margareta, Irene en Helena op hetzelfde principe gebaseerd. Een prettige bijkomstigheid is, dat door deze behandeling de duurzaamheid van de stof verhoogd wordt, evenals de weerstand tegen vuil, en de wasbaar- heid, terwijl een aldus behandelde stof practisch krimp- en rekvrij is. Het verdient dus wel aanbeveling, bij het overpeinzen van wat U nu wel mee zult nemen eens aan deze stoffen te denken, waarbij wij dan nog willen opmerken, dat de Tootal stoffen wat dessin betreft doorgaans op een wat hoger peil staan. Zij zijn dan ook duurder. Onafhankelijk van deze geïmpreg neerde stoffen staan de jerseys, waar voor wij in verband met de strijd te gen het kreuken ook Uw aandacht willen vragen. Of eigenlijk is jersey Eenvoudige jersey blouse van Jean Dessès. een te eng begrip hiervoor, want wij bedoelen hiermede alle machinaal ge breide stoffen, of deze nu uit wol, nylon, katoen of rayon gemaakt zijn. Het grote voordeel hiervan is name lijk ook, dat zij zich zo gemakkelijk laten verpakken, juist omdat men voor kreuken niet bijzonder benauwd behoeft te zijn. Bovendien vraagt zelfs een katoenen truitje na een wasbeurt nauwelijks om een strijkbout; er ts meestal geen enkel bezwaar tegen het zo weer aan te trekken. Veel minder nog behoeft de strijkbout er aan te pas te komen warneer het alleen maar in de koffer gezeten heeft. Een paar uur op een klerenhanger ts wel vol doende om het zo weer aan te kun nen, CR WORDEN op het ogenblik aller- aardigste katoenen en Katoen-met rayon pullovertjes, sweaters en truit jes met korte of zonder mouwen m de handel gebracht, tegen een prijs, die voor niemand een bezwaar zal zijn. Wilt U iets warmers, dan zijn er na tuurlijk de wollen dito. die echter in hun prijs duidelijk het duurdere ma teriaal weerspiegelen. Ook zijn er na tuurlijk de wolJen lerseystoffen per meter, iVaarvan tn de laatste weken voor de vacantie nog wei even een eenvoudige blouse te maken valt, bij voorbeeld zoals de hierbij afgebeelde van Jean Dessès. Ook voor al dan niet gevoerde zomermantels kan lersey een zeer prettige stol zijn, die zich luist door zijn groot kreukherstellend vermogen uitstekend voor de vacantie en de reis leent. En zonder nu te willen sugge- reten, dat het zelf maken van een der gelijk kledingstuk een eenvoudige zaak zou zijn, vinden wij wel dat het da moeite waard is er eens over te deu ken.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5