Grote moeilijkheden met woningbouw in de gemeente Zijpe Raad van Zijpe koos wethouders niet zonder redevoeringen Heren De Waard en Hin weer wethouders op Texel In totaal vijf strafpunten Strijdbijl in Anna Paulowna met zorg begraven Nieuwe raad terstond voor probleem Raad prefereert lelijke betonbouw boven kans op verlies volume Architect Groot had een plan voor Bikini-huizen BURGERLIJKE STAND P.v.d.A. en K. V.P. vormen een coalitie Burgemeester zag regen Callantsoog Wethouder Sleutel niet herkozen en zonneschijn MARKTBERICHTEN Den Oever De Florafeesten in Den Oever Urk Damwand aanbesteed Breezand Woningbouw en kampeerterrein kwamen weer ter sprake Uitbreiding voor de TEM Burgemeester Mijnlieff belooft beterschap BESOMMINGEN IJMUIDEN WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1953 Dfr V ONINGBOUW in de gemeente Zijpe heeft gistermiddag wel liet belangrijkste punt van bespreking uitgemaakt tijdens de vergadering van de met twee leden uitgebreide nieuwe raad. Het college werd on middellijk geconfronteerd met ernstige moeilijkbeden, die op verzoek van burgemeester mr D. Breebaart door de gemeente-architect, de beer N. J. Groot, uitvoerig uit de doeken werden gedaan. Daarna kwain de burgemeester zelf met de mededeling, dat er nog deze maand definitieve plannen voor de realisering van het beschikbare bouwvolume moeten worden ingediend. Gebeurt dat niet, dan staat de gemeente er naast. De heer Groot vertelde, dat het grootste probleem bij de plannen voor de bouw van zes woningen te Oudesluis, vier te Schagerbrug en vier te Sint Maartensbrug is: de huurprijs. Vooral in Oudesluis, waar de huren altijd zeer laag zijn geweest, kwam men voor moeilijkheden te staan. Verlaging van de stichtingskosten gaat uiteraard gepaard met consessies aan het woongerief. Toen de heer Groot zijn voor de woningbouwvereniging ge maakt plan grondig had uitgekleed (zó grondig, dat burgemeester Breebaart van.... Bikini-huizen sprak), was men er eigenlijk nóg niet. Daarna is men gaan onderzoeken of de bouw van mon tagewoningen, zoals die in Den Helder worden gebouwd, mogelijk was. Deze „betonwoningen" zijn uiterlijk bijzon der lelijk (al werd opgemerkt, dat Den Helder °ok wel het slechtste voorbeeld is, omdat ze daar worden opgetrokken in een omgeving zonder een sprietje groen), maar bieden veel woongerief. Het is echter de vraag of de maatschap pij, die deze woningen met honderden tegelijk bouwt, bij de bouw van blok jes van vier op verschillende plaatsen tot een aanvaardbaar bedrag komt. De prijsopgave is nog niet binnen. De heer Groot wees er nog op, dat de aannemers door het vele werk in onze provincie in moeilijkheden zijn gekomen. Zij heb ben te kampen met personeelsgebrek. Vooral Den Helder oefent een gewel dige zuigkracht uit op de metselaars. De raad mocht zich vervolgens uit spreken over hetgeen belangrijker is: lelijke huizen met veel woongerief. Ei- kini-huizen of.... geen huizen. Kon er bij de wethoudersverkiezing niet van eensgezindheid worden gesproken ten aanzien van de woningbouw heerste er een bijna roerende overeenstemming. Algemeen was men van oordeel, oat elke kans om te bouwen moet worden aangepakt en algemeen was men ook van mening, dat woongerief belangrij ker is dan het' uiterlijk. En de huur prijsmen zal noodgedwongen aan hogerer huren moeten wennen. Een ander probleem, ook samen hangend met de woningbouw, kreeg een gelukkig einde. In Juli was beslo ten grond aan te kopen voor woning bouw te Schagerbrug voor f 2 per vier kante meter. Het prijzenbureau zond echter doodleuk bericht, dat een prijs van.... vier dubbeltjes geen bezwaar zou ontmoeten. Hetgeen van meerdere kanten belachelijk werd genoemd. Mevr. de wed. A. S. Bakker-Rossenaar bleek echter naderhand bereid twee percelen weiland ter grootte van ruim 83 are aan de gemeente te verkopen tegen een prijs van f 1 per m2 en er is hoop. dat het prijzenbureau dat wel zal goedvinden. De raad besloot duc tot aankoop en ging meteen over tot ver koop van een gedeelte van deze grond voor de prijs van f 4.40 per m2. Dan is het bouwrijp gemaakt. Aan de heer C. Vriesman te Schagerbrug en de Sociale Geboren: Nicolaas Petrus, zoon van Albertus Mulder en Johanna Licfting. Elisabeth Maria, dochter van Bcr- nardus J. H. Bom en Katharina M. Bosland. Anna Johanna, dochter van Jacobus P. Koemeester en Anna H. Ligthart. Cornelis Theodorus Maria, dochter van Bernardus W. Kneppers en Alida C. Zoet. Ambrosius Petrus Johannes, zoon van Johannes Slijker- man en Anna Smit. Catharina Ma ria Anna, dochter van Petrus A. Bak ker en Catharina N. Heddes. Rinkje, dochter van Durk Scholtanus en Gees- ke van Dijk. Geeske, dochter van Durk Scholtanus en Geeske van Dijk. Roelof, zoon van Rinke Nolles en Jeltje de Vries. Nicolaas Quirinus, zoon van Louwrentius Laan en Maria A. A. Koopman. Willem, zoon van Gauke Nijholt en Hilda Groenewoud. Eelke Jan, zoon van Eelke J. de Boei en Catharina L. Diikstra. Gerda Ja- coba. dochter van Gerrit Kramer en Gretha M. Bregman. Dirk, zoon van Willem Geerligs en Dina Paarlberg. Lourentius Cornelis, zoon van Gerar- dus Adam de Wit en Catharina I. M. Schilder. Nicolaas Adrianus. zoon van Andree Hertogh en Elisabeth Waij. Anna Maria, dochter van Petrus J. Bosman en Anna Roozendaal. Ondertrouwd: Dirk Klcijer, 27 jaar. tractor-chauffeur Ie Harenkarspel en Cornelia Blok. 24 jaar, te Zijpe. Ma- rinus Johannes Gleijm, 24 jaar, vlieg- tuigmonteur te Zeist en Aaltje Buik, 27 iaar. te Zijne. Getrouwd: Cornelis R. Waiboer, 24 jaar, landbouwer te Anna Paulowna en Fijtje M. Raat, 25 jaar. te Zijpe. Theodorus Stil. 23 iaar. technisch op zichter te Amsterdam en Maartje van der Vlies, 26 jaar te Zijpe. Jan de Bruiin. 29 jaar monteur te Hoorn en Anna T. Domper, 25 jaar te Zijpe. Jan Feeke. 24 jaar. assistent-accoun tant te Bereen NH en Marry G. Kalf. 22 jaar te Zijpe. Jacob Doorn 23 jaar. monteur en Ali Eriks 20 jaar beiden te Zijpe. Overleden: Johannes Freeke. 78 jaar, echtgenoot van Neeltje Kort. Anna Kortehaar. 59 iaar, echtgenoot van Jo- han Schallenberg. Jennv E Jansen. 35 jaar., echtgenote van Emanuel Bre- mer. Gerrit van der Werff. 74 jaar weduwnaar van Maria de Wit. ten (grotendeels deel uitmakend van 1 de kunstmatige duinen aan de west zijde van het dorp) ontmoette geen bezwaar. De totale kosten van het wie den (in 1953 en 1954 zevenmaal) zullen ongeveer f 12.375 bedragen. Daarop kan 90 procent subsidie worden verkregen. De gemeente moet dan f 1.237,58 be talen plus de kosten van materiaal, toe zicht enz. ten bedrage van 1 2781, in totaal dus rond f 4000. By de rondvraag deelde burgemeester Breebaart aan de heer Van der Sluijs m«dc, dat in het college van B. en W. een nieuw verliehtingsplan nauwkeurig is bestudeerd en dat het nu naar het PEN is voor het samenstellen van een begroting. Er.zUn echter moeilijkheden, want het PEN stelt natriumverlichting voor t Zand ais eis en dat komt de ge meente op extra-kosten van vier mii'e. De raad zal t.z.t. een oordeel mogen vellen over plan en kosten. De heer Van der Sluiis had geklaagd over slech te straatverlichting op enkele punten in de gemeente. Dienst werd voor de bouw van won huizen 530 m2 voor dezelfde prijs ver kocht^ Aan de woningbouwvereniging „Zijpe" zal worden verzocht plannen te ontwerpen voor de bouw van vier wo ningwetwoningen onder één kap te Sint Maartensvlotbrug en daarvoor grond aan te kopen. Mogelijk komen ook hier „betonwoningen". Benoemingen en subsidies De heren P. Doorn, D. Eriks, P. C Muntjewerf, H. J. Veul en C. A. Vries man Czn. werden herkozen als leden van de woningcommissie. In plaats van de heer P. G. Raatgers, die het juister vond, dat een wethouder zitting neemt in de commissie van het bouw- en wo ningtoezicht en de dienst van gemeen tewerken in Zijpe, Callantsoog en Sint Maarten, werd gekozen (8 stemmen) wethouder Ott. Tot onderwijzer (vierde leerkracht) aan de OLS te Schagerbrug werd benoemd de enige candidaat voor deze functie, de heer L. van Schaik te Den Helder. Besloten werd aan de heer A. Mul te Sint Maartensbrug te verkopen een per ceeltje van 300 m2 bouwterrein aan de Eosweg te 't Zand voor f 2.65 per m2. De raad had geen bezwaar tegou het voorstel om met toepassing van de NRU-regeling de bewoners van twaalf percelen aan de Belkmerweg tussen Schagerweg en Sint Maartensweg aan waterleiding te helpen. Dat zal de ge meente jaarlijks ongeveer f 875 kosten, waarvan wellicht nog iets afgaat door groter verbruik en omdat nog twee percelen op de leiding kunnen worden aangesloten. Voorzitter deelde mede, dat er nog meer voorstellen om perce len aan te sluiten op nieuwe leidingen zijn te wachtén. De R.K. Bond voor EHBO te 't Zand zal f 550 krijgen voor eerste inrichting van een hulppost te 't Zand, terwijl de accordeonvereniging „Sempre Avan'i" te Schagerbrug werd verblijd met een subsidie van f 100 voor de aanschaffing van nieuwe instrumenten. Ook een voorstel tot het in werkver ruiming laten uitvoeren van het wieden van enkele jonge beplantingen te Pc:- Dit NIEl'WE RAAD van de gemeente Zijpe heeft gistermiddag de heren P. J. Ott (PvdA) en A. W. de Wit (KVP) tot wethouders benoemd. De frac ties van deze partijen hadden met negen van de dertien stemmen een duide lijke meerderheid. Bij de eerste stemming werden de stemmen van VVD- Zijper Belang uitgebracht op de heer C. Kok, nadat de woordvoerder van deze groepering, de heer P. Doorn, tevoren reeds te kennen had gegeven, dat zijn fractie gaarne de heer Kok (ook PvdA) als wethouder gehandhaafd zou zien. De heer Doorn sprak daarbij over persoonlijke- en partijbelangen, waarop hij niet dieper inging, maar die hij kennelijk minder belangrijk achtte dan de gemeentebelangen, die naar het oordeel van de fractie van VVD- Zijper Belang het beste gediend zouden zijn met benoeming van de heer Kok, die dan als „vraagbaak voor Zuid-Zijpe cn Petten" zijn belangrijke werk zou kunnen voortzetten. De heer Sleutel heeft zich bij de rondvraag min of meer verontwaardigd getoond over de gang van zaken bij de wethoudersverkiezing in Callants oog, De raad. die onder voorzitterschap van burgemeester Correljé bijeen kwam heeft immers twee leden van de PvdA als wethouder gekozen en daardoor aan het wethouderschap van de heer Sleu tel een einde gemaakt. De heren De Haan cn J. Beun zullen als wethouder optreden in deze nieuwe periode. De heer Sleutel wees er op dat de verstandhouding in het college van B. en IV. goed was, burgemeester onder streepte deze woorden, en hy meende dat het verkeerd was, dat een partij, die niet de helft van de bevolking ach ter zich heeft, alle macht tot zich trekt. lVaarop de heer Beun verklaarde, dat het college ongetwijfeld ook oog zou hebben voor de belangen van anderen. De W'oningcommissie werd herkozer. met de heer E. de Boer in de plaats van de heer Veter. De burgemeester werd gekozen als vertegenwoordiger in de vleeskeuringscommissie, de heer Sleutel plaatsvervanger. Bij de aanvang van de vergaderiop wees burgemeester Correljé op de be langrijke dingen die deze raad tot stand zal hebben te brengen, met name uit breidingsplannen. het zoeken van kam- peerruimte en de volkshuisvesting. De overige punten van de agenda werden voor kennisgeving aangenomen, zijnde van geen betekens. Burgemeester mr D. Breebaart noem de na de verkiezing het heengaan van de heer Kok een samenloop van poli tieke omstandigheden en wees er op, dat de scheidende wethouder met vol le ambitie en dikwijls ten koste van belangrijke persoonlijke belangen het beste aan de gemeenschap heeft gege ven. In deze geest sprak ook de heer Ott, die er dankbaar voor was, dat er in de voorbije jaren zoveel in samenwerking met de raad werd bereikt en dat on danks het feit, dat het college niet steunde op een politieke meerderheid in de raad. Verheugd toonde hij zich over het feit, dat van de zijde, die wel eens het verwijt had uitgesproken, dat de heer Kok ten onrechte achter de tafel van B. en W. zat, nu een gehéel ander geluid was gehoord. Na deze politieke prik getuigde de heer Kok, dat het werk hem door de vriendsch?p en genegenheid van de overige leden van het college licht was gevallen en ook hij toonde zich dank baar, dat de oude raad bij de uitvoe ring van de vele plannen verstand en wijsheid had getoond. ALS HET WEERBERICHT Burgemeester Breebrart gebruikte in zijn installatie-rede, sprekend over de vooruitzichten voor de komende periode een beeld van „De Bilt": „Bewolkt met kans op regen, maar hier en daar op klaringen,'. Bewolking, omdat de finan ciële toestand van de gemeente, hoewel gezond, toch m-ant tot een voorzichtig beleid. Boven de woningbouw hebben zich de regenwolken samengepakt (waarover elders meer) en zonder twij fel zullen die moeilijkheden zich ook voordoen bij de verbouw van de o.l.s. te Sint Maartensbrug, de bouw van een nieuwe school te 't Zand en de verbouw aldaar van de oude school tot een verenigingsgebouw in de geest als dit te Burgerbrug geschiedde. Als een zeer belangrijk lichtpunt be sprak de burgemeester het vreemdelin genverkeer. L)e gemeente zal vermoede, lijk dit jaar tot 75.000 overnachtingen komen, maar deze bron van welvaart legt vanzelfsprekend ook de verplich ting op de nodige voorzieningen te trei len. De betonweg langs de duinen be hoeft dringend verbredingen, Petten en Ut. Maartenszee dienen rijwielstallin gen te krijgen. Sint Maartenszee zal ook een parkeerterrein nodig hebben, tr worden onderhandelingen gevoerd om daar nog een kampeerterrein voor 200 houten vacantiehuisjes in te richten. Op het terrein der sociale voorzie ningen is ook het een en ander te doen. „Zuiderzon" is volgeboekt, maar er is een mogelijkheid om door inwendige verbouwing een zevental kamers, bijna gelijkwaardig aan de bestaande, in te richten. Er kunnen dan weer dertien mensen meer worden ondergebracht, hetgeen het rendement van het tehuis belangrijk ten goede zal komen. Voorts wees de burgemeester op de wenselijk heid om naast geldelijke tegemoetko mingen aan de minder bedeelden de hulp van een sociale werkster te krij gen, mogelijk in samenwerking met an dere gemeenten en andere instellingen. NOORD-SCHARWOUDE. 1 Sept. 28.000 kg aardappelen eerstelingen 12.10—12.30. eigenheimers 12.60—13.10, blauwe eigenheimers 12 40, bintjes 10.9011 80. Koopmans blauwe 11.80, Bevelanders 9.70—11.40, grove 11.40 12.10. drielingen 4.806.40. kriel 4. 12000 kg uien 5.60—7.60. grove 6.10— 6.50,drielingen 6—10, nep 15—22. 3000 kg bieten A 5—6. bieten B 4. 26.000 kg slaboncn AI 32—38, I 23—29. II 20, 2600 kg rode kool A 4.40—9.20 B 3. 14.000 kg gele kool B 3—5, 5.0000 witte kool 3.50 3.60. 140 st. bloemkool doorgedraaide AII 16—20. 3000 kg slabonen. 13.000 ':g witte kool. LANGEDIJKER GROENTENMARKT Aanvoer 11.000 kg aardappelen: Eigen heimers 13.90, blauwe Eigenheimers 13.90, IJsselster 10.90—11.10, Meerlan- ders 11.50—11.70; 20.000 kg rode kool: A 6.10—11.90, B 3—3.70; 16.000 kg gele kool: A 5.50—8.40, B 3.20; 60.000 kg witte kool 3.50—4.50; 2900 kg bieten: A 4.10—6.40, B 4.10; 500 kg tomaten: A 24—29, B 22—26; 5200 kg uien 5.50- 7.10, nep 13.9017.50; 11.000 kg sla boncn 20—37.80; 6900 stuks bloemkool: A I 21.90—28.90, A II 8—12.40. De jaarlijkse Florafeesten in Den Oever zullen van Zaterdag 5 tot en met Dinsdag 8 Sept. plaats hebben. In overleg met de heer S. Zomerdijk is ei i gevarieerd programma samen gesteld. Zaterdagmiddag om half 4 wordt het startsein gegeven voor een puzzle- rit voor motorrijders en automobilis ten. Om half 5 heeft de officiële ope ning van het bloemenfeest plaats, 's Avonds om 7 uur zullen vrij geko zen ploegen hun krachten meten bij het touwtrekken. Zondag 6 Sept., 's middags van 2-5 uur, heeft een Politiehondendemon- stratte plaats door het corps uit Hil versum. De honden zullen dan treffen de staaltjes van hun schranderheid tonen, zodat de bezoekers een inte ressante middag te wachten staat. Het programma van Maandag be staat uit een Vliegerwedstrijd voor kinderen. Aanvang 1 uur 30. Om half 3 voigt dan een puzzlerit voor gecostu- meerde paren met paarden en kar. Dinsdagavond worden de feestelijk heden gesloten. Diverse kermisattrac ties zullen gedurende de feestdagen aanwezig zijn. „Apollo" en haarjeugd- corps zullen voor de muzikale opluiste ring zorg dragen. Het kan dus weer gezellig worden in Den Oever. Door de Rijkswaterstaat is de bouw van een stalen damwand ter lengte van honderdvijfendertig meter, in de ste inschrijver. J. W. de Jong. te Lem- vissershaven. aanbesteed aan de laag- mer voor f 47450. De hoogste inschrij ver was A. J. Waterlander te Oude Haske voor f 50450. TIJDELIJKE LEERKRACHT In verband met ziekte van de heer K. Beunder is de heer P. Rus van Schagen tijdelijk aangesteld als onderwijzer aan de o.l. School II. De eerste Dinsdag in September is altijd een belangrijke dag, na de ver kiezingen. De Raad komt dan voor de eerste maal in nieuwe samenstelling bijeen, en de wethouders voor de ko mende periode worden gekozen. Nadat de leden door burgemeester C. de Ko ning waren verwelkomd, werden zij beëdigd. Voordat tot de verkiezing van de nieuwe wethouders zou worden overgegaan, deelde de heer Wassenaar namens zijn fractie, de PvdA, mede, aat hij voorstelde de heer De Waard als wethouder te herkiezen. De heer S. Keyser meende dat de keuze wel iswaar reeds in kannen en kruiken was, maar wenste toch op te merken dat zijn fractie (VVD) twijfelde of hier de beste oplossing was gevonden. Voor de komende vijf jaar had de VVD gaarne een andere samenstelling ge zien. De heer F. L. de Grave stelde na mens de KVP de heer Hin wederom candidaat. Wel hadden ook de K.VP- leden naar een bredere basis gezocht, maar deze was niet te verwezenlijken. Met de PvdA was overeengekomen de bestaande toestand te handhaven. De heer J. Daalder (AR) wilde ook meer politieke stromingen in B. en W. zien, maar pogingen in die richting waren mislukt, deelde hij mede. Toch wenste zijn fractie de steun aan de grootste partijen niet te onthouden, hoewel de PvdA door burgemeester en één wet houder twee derde van het college van B. en W. uitmaakte. De heer Wassenaar betoogde, dat de burgemeester als hoofd van de ge meente boven de partijen staat en dus niet als partylid mag worden meege rekend. Overigens gaf hy toe dat alle partyen nu eenmaal niet aan hun trek kunnen komen. De stemming viel als volgt uit: De Waard (PvdA) 13 stemmen, Hin (KVP) 12, De Grave (KVP) 1 en twee blanco stemmen. Een moment uit de nationale trial, die dezer dagen op Texel werd verreden. Winnaar A. van der Sluis in een scherpe, bochtige afdaling in de zevende non-stop. Hij houdt de rechtervoet gereed om zo nodig de grond te'tippen één straf punt), wanneer hij bij een snelheid van minder dan één kilometer het evenwicht dreigt te verliezen. Beide voeten aan de grond, betekende vijf strafpunten; het afslaan van de motor of een val zelfs tien strafpunten. Van der Sluis had er over de driemaal tien „non-stop" in het totaal slechts vijf.' Het was niet alleen een verrassing, dat de vergadering van de raad van Anna Piuiowna door burgemeester Mijnlieff in eigen persoon werd geleid, het moet voor de raad ook een opluchting zijn geweest. In een vorige ver gadering waren over de voorgenomen afwezigheid van de burgemeester op deze eerste vergadering harde woorden gevallen, nu toonde men algemene waardering te hebben voor het feit, dat de burgemeester Mijnlieff zijn vacantic onderbroken had. Dat werd niet onder stoelen of ban ken gestoken. Zo min als men zijn ge noegen verborg over de ruiterlijke ver klaring van mr Münlieff, dat hy zou trachten in de komende periode met de te kiezen wethouders in de beste har monie samen te werken. Er is ook nog wel één en ander te doen in Anna Paulowna. Voorzitter wees op het te bouwen tehuis voor ouden van dagen, het bouwen van een aula op de algemene begraafplaats, het bouwen van een gymnastieklokaal aan Kleine Sluis, etc. Zonder praten ging de wethouders verkiezing niet. De heer Glim was uitermate ontstemd, omdat hij niet by het overleg was ingeschakeld gewor den. De heer Geerligs verklaarde dat de fracties van de PvdA en de KVP tot overeenstemming waren gekomen, waarmee de overige partyen, VVD, AR en CHU, zich konden verenigen. De heer Hooimeijer maakte van deze gelegenheid gebruik om er op te wij zen, dat men een tijdlang ernstige cri- tiek heeft gehad, die vooral voortkwam uit de verkeerde verstandhouding tus sen de leden van het college van B. cn W, onderling. Hy wilde de verklaring van de burgemeester en de beide grote partyen voor lief nemen, maar drong er op aan, dat het college zich terdege bewust was van het feit, dat de raad zijn rechten erkend wenste te zien. Mr Jonker verklaarde dat niet alleen zyn drang om zich te laten gelden oor zaak is geweest van geschillen. De waarheid zal wel in het midden liggen en hy twijfelt er niet aan, of cr zal een goede samenwerking tot stand kun:,en komen. Langdurig heeft de raad gesproken over iets, waarover hy eigenlyk niet mocht spreken, de wyze, waarop de 20 woningen, een extra toewyzing, zullen worden aanbesteed. Dit is immers een kwestie van de woningbouwvereniging. Voorzitter was het met de verschillen de raadsleden, die openbare aanbeste ding wensten, niet eens. Het zou z.i. niet goedkoper zijn. De raad moet ech ter gelden voteren, in dit geval 268000 voor grond en bouwvoorschot en dan wil men toch ook graag wat te zeggen hebben. De woningbouwvereniging zal in kennis worden gesteld van de uit drukkelijke mening van de raad, dat openbare aanbesteding zeer gewenst is. Bij het verbouwplan voor het raad huis werd een idee van de heren Geer ligs en Jonker om een vertrek te bou wen, waar een gesprek onder vier ogen zou kunnen plaatsvinden in overweging genomen. GESLAAGD Mej. A. Bareldse te Wieringen en mej. A. Bakker te Anna Paulowna zyn geslaagd als costumière. zy werden opgeleid door mej. D. van Twuiver, lerares aan de modevakschool ENSAID, Spoorbuurt. De besommingen van Dinsdag waren: VI. 77 „Abraham" f 29500; IJm. 20 „Polderman" f 18040; IJm. 85 „Klaas Wijker" f 16240; Am 18 f 3415; Kw 21 f 1426; IJm. 14 f 9878. De aanvoer be droeg 4760 kisten. De prijzen zijn: Per 1 kg Gr. Tng 3,35; Grm Tong 2.30—2.12; Kim Tong 2.13; KI. Tong I 1.93—1.66; KI. Tong II 1.27; Tarbot I 1.85. Per 50 kg KI Schol II 27—12; V. Haring 1611; Makreel 17—10; Gr. Schelvis 37' Grm Schelvis 36; Kim. Schelvis 28—22; KI. Schelvis I 26—19; KI Schelvis II 17—10.50; Wijting 14—8; Gr Gul 30.50—27: Mid Gul 22.50—21. Per 125 kg Gr. Kabeljauw 224—82. Nadat de burgemeester de beide weinouders had geiuKgewenst, emge wuuiuerenae wooiuen over veneden en noopvoue voor ae toekomst uad uit gesproken en ue beiae wetnouuera de nrausieuen voor hun benoeming had den ueaunkt, werd de agenda alge» wem. ue algemene salarisverhoging voor buiBcmscatci', secretarissen eu ontvan gers, mgaauue i januari a3, werd ook van tuepaasmg vermaard op het perso neel van de gemeente Texel. ue legesveiviuenmg wem gewyzigd. De vooiiutter ueeiue meroy ineue, dat oericui was ontvangen uai de leges te uoog waren, netgeen zyn bevreemding uad ge went, oniuat anuere gemeenten l wei uerginjive normen nadden. ue twaan woningen, die ni Den Burg zuuen woruen t,eoouwd, onuoaten heer j wai wooruen auii ui verse spreaers. De voorzitter aeeiue mede, dai een extra contingent van zeven woningen was vermogen vau Uea. Staien, omdat de ounaeis van Loousniansauin. moeten verawynen en er een nampeercentrum moet verryzen. Ornaat er bovendien snel geDouwd moet worden op gevaar anuers voiunie ie verliezen, zyn er van een vorig contingent vyf woningen teruggenomen en aat maakt, gevoegd by ue gemelde zeven, de reeds aange- Konaigue twaalf woningen, die in Den Burg zullen worden gezet. Voorzittter vermeende de reeds geuite gevoelens van onrust te kunnen bezweren door mede te aeien, dat de gemeente het ais een taak zag ae oewoners van dit bun- Kerdorp aan een nieuwe woning te nelpen en dat deze woningen geenszins in Den Burg benoeven te staan. Willen de mensen van Loodsmansduin in een ander dorp wonen, dan zal daarin lege- moet woraen gekomen. De heer v.u. Vis stelde daarna de vraag: Hoe ziet de gemeente het kam- peercentrum? Verrust dit van gemeen tewege of wordt ait aan particulier overieg overgelaten? De burgemeester wees er met nadruk op, dat de gemeen te sleents een bemiddelende functie heeft en dat in het midden wordt ge laten wie straks zal exploiteren. In eik geval niet de gemeente. Op een vraag van de heer Beumkes of ae bestaanae kampeergeiegenhedeu in de buurt niet benadeeld zouden worden kon met een duidelyk nee worden geantwoord. Wethouder De Waard beklemtoonde nog eens duide lyk, dat als de gemeente Texel dit kampeercentrum niet aanpakt, geen enkel ander het terrein zal krygen, om dat de betreffende instanties (Staatsbos beheer en Natuurmonumenten) alleen met de gemeente willen onderhandelen. Wel moet dus de gemeente straks een vinger in de pap houden, omdat zy tegenover die instanties verantwoorde lijkheid blyft dragen. De heer Wasse naar stelde nog voor overleg te piegea met de bewoners van Loousmansduin, ten einde de gerezen ongerustheid weg te nemen. De heer Daalder wees erop, dat zyns inziens verschillende bunkers toch wel bewoonbaar waren en dat de mensen er wel wilden blijven. De voorzitter wees er met nadruk op dat een instan tie als de gemeente toch geen onvol waardige bunkerwoningen kon toela ten. Het was uit de nood der tyden ge boren, maar het moment om ze op te ruimen moest toch eenmaal komen. Gevraagd naar de omvang van het ter rein, deelde de voorzitter mede, dat men een zeventien ha grond wilde by- eenkrijgen. De heer Wassenaar wees er nog op, dat vele mensen naar moge- lijkheden voor een goedkope vacantie zoeken en dat daarvoor gelegenheid moet worden geboden. Wy moeten op tyd klaar zyn, meende de burgemeester er nog aan toe te moeten voegen, an ders boekt Texel een verliespost Wy zijn nu al drie jaar hierover bezig. Wethouder Hin vertelde, dat meerma len bij controle van bestaande kam- peergelegenheden was gebleken dat deze te enenmale onvoldoende waren, maar de bewoners smeekten toch om er te mogen blyven. Wij moeten nu een kampeergelegenheid scheppen, die deze sport ook op zedelyk en moreel gebied omhoog brengt. V. d. Vis verklaarde dat hij tegen elke vorm van financiële hulp van de gemeente in deze was, waarop de voorzitter hem er aan her innerde, dat de raad reeds eerder (de heer v.d. Vis dus óók) gelden hiervoor beschikbaar had gesteld. De heer Daalder Mvam nogmaals terug op een terloopse opmerking van de voorzitter, dat de bouw van-huizen in Den Burg achtergesteld is dovrdat de opbrengst van de burgerindeling en Den Burg leverde het leeuwendeel voor een deel over de verschillende dorpen is verspreid. De burgemeester erkende de achterstand en wees op het feit, dat tevens economische mo tieven tot de bouw aan Den Burg heb ben geleid. Overigens moedigt de ge meente de trek naar Den Burg niet aan. Wethouder Hin merkte hierbij nog op, dat men in Den Burg over grond be schikte, in andere dorpen nog niet. De stichting van een vierde voedings nt door de T.E.M. leverde geen moeilijk heden op, evenmin als de daarvoor be nodigde lening van f 25.000.—. Deze uitbreiding van de T.E.M. is noodzake lijk geworden door de nieuwbouw in plan-Zuid, de te verwachten aanslui ting van het Rusthuis in het najaar, het te stichten Rusthuis aan de Molen straat e.d. Er zal dan aan de Warmoes- straat een nieuwe transformator wor den geplaatst tussen nummer 34 en 36. De katholieke school vroeg en ver kreeg subsidie om een deel van de zol der provisorisch in te richten tot les lokaal in verband met uitbreiding van het aantal leerlingen. Mevr. Koning- Bruin stemde tegen. Eén punt werd nog aan de agenda toegevoegd, nl. de verkiezing van een nieuwe woningcommissie. Omdat dit vóór 1 October zijn beslag moet heb ben, kon het niet wachten tot de vol gende raadsvergadering. In verband met gerezen bezwaren van de vereni ging van huiseigenaren tegen de samen stelling van de vorige commissie, waar mede B. en W. rekening zullen houden, was de heer Beumkes op do voordracht van B. en W. vervangen door C. W. van Ingen Schenau. Gekozen werden* A. Drost 14 stemmen, J. Bruin 15 stem men, J. Daalder 15 stemmen, J. Huis man 15 stemmen en Van Ingen Schcnau 14 stemmen. De twee andere stemmen gingen naar Ch. Roeper en W. de Wyn.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7