De premieregeling op 1 October weer van kracht Parlementaire missie uit Nieuw-Guinea terug Vier van zes afgebroken partijen niet voortgezet Belgische ploeg voor Ronde van Engeland Er is een tijd geweest De Arabische Liga neemt geen genoegen met Franse ingrijpen DUW-subsidie bij uitvoering werk in wintertijd Adenauers zege Sociaal element op de voorgrond Viervoudige botsing bij Sittard Woningsplitsing en -verbetering Gecompliceerd ongeval op de Moerdijkbrug Hoofdwaterleidingbuis te Rotterdam gesprongen Castella houdt uw huid en uw beurs in het oog! Binnenkort een uitvoerig rapport Melk als middel tegen malaria Veertien doden door een brand in Chicago Het candidatentornooi Taimanov gafop tegen Argentijn Najdorf Spelen met zwart biedt bepaalde voordelen De veranderingen in Marokko Ondergrondse acties in Egypte Oproep tot harder werken aan Britse arbeiders De Engelse League Geen Hongaren voor de FIFA-elftallen? V.S.-tennistitels zijn voor Connolly en Trabert DINSDAG 8 SEPTEMBER 1953 Van een onzer redacteuren) [-JET GROOTSTE PROBLEEM, waarvoor de overheid na de oorlog gesteld is, is het woningvraagstuk. In elke stad en in elk dorp kan men zien, hoe getracht werd en wordt niet nieuwbouw de omvang van dit probleem te reduceren. Daarnaast is er sinds 1948 ook een ver ruiming van de woningmarkt bevorderd door woningsplitsing en wo- ningverbetering. Ruim 27000 woningen heeft de toen in het leven ge roepen premieregeling van Wederopbouw en Volkshuisvesting tot *31 Augustus jl. opgeleverd. Wanneer dit aantal nieuw gebouwd had" moeien worden, zou hier een kapitaal van 250 tot 300 millioen gulden mee ge moeid geweest zijn. En nu heeft deze verruiming van de woningmarkt 112 millioen gulden gekost. Van deze 112 millioen heeft de overheid ruim 40 millioen voor haar rekening genomen. Men mag zeggen, dat er een veelv.oud van dit bedrag is gewonnen. Zo is het met deze premie- regeling, maar zo is het ook met de uitgave, die de overheid zich ge troost heeft met de subsidieregeling voor het geval men de verbete- rings- en splitsingswerkzaamheden laat uitvoeren in de periode van 1 October tot 1 April, in de wintermaanden dus. Dat is de zogenaamde D.U.W.-subsidieregeling, die de werkspreiding wil bevorderen. r\E OVERHEID heeft becijferd, dat die subsidie-regeling het Rijk vorig jaar met een uitgave van f 4.500.000, een bedrag van f 7.000.000,bespaard heeft. Aan deze stelling ligt een een voudig rekensommetje ten grondslag: 120.000 manweken werden door de re geling productief. Het had de wacht geld- en werkloosheidsfondsen een lief sommetje gekost, wanneer dat aantal manweken uit haar kas betaald had moeten worden. Bedenkt men nu bo vendien nog, dat het Rijk door de uit voering van die werken ook nog wat vereveningsheffing, loon- en omzetbe lasting incasseerde, dan kunnen goede cijferaars tot dat winstcijfer van f 7.000.000.— komen. Wie eraan twij felt, rekene het maar na. Maar bij voor baat mag die twijfelaar zich er verze kerd van houden, dat er aan onze de partementen nog wel enkele goede re- Twee luxe auto's, een bestelauto, een vrachtauto en een motor hebben gis termiddag om vijf uur op de Rijksweg ten Noorden van Sittard onder de ge meente Nieuwstadt een gecompliceerde aanrijding gehad. Een vrachtauto pas seerde een voor hem rijdende boeren wagen uit de richting Sittard. Een te genligger, een personenauto, bestuurd door de heer Van N. uit Zeist, kwam met de vrachtauto in botsing. Deze te genligger begon te slingeren, ramde een bestelauto en vervolgens een daar achter rijdende luxe auto. De ravage was buitengewoon groot. Tenslotte kwam nog een motorrijder in de rava ge terecht. De bestelauto sloeg over de kop. De heer Van N. was er het ergst aan toe. Zijn linkerarm werd afge- kneld en hij kreeg inwendige kneuzin gen. Hij werd in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis in Sittard ver voerd. Alle andere chauffeurs liepen lichte verwondingen op. Ter plaatse werden ze door de EHBO behandeld. Zowel de luxe-auto als de bestelauto werden zeer ernstig beschadigd, de an dere voertuigen liepen min of meer ernstige schade op. Op de Moerdijkbrug is aan de Bra bantse kant een zeir gecompliceerd verkeersongeval gebeurd, waarbij acht gewonden zijn gevallen; van sommige hunner is de toestand ernstig. Een uit Brabant komende auto hield bij het begin van de brug stil, omdat de inzit tenden een bronzen gedenkplaat op de overspanning wilden bezien. Dit merk te de bestuurder van een motorfiets tnet zijspan te laat op. Het gevolg was, dat het voertuig tegen de auto opreed en over de kop vloog. De bestuurder, zijn vrouw en zijn kinderen werden op de weg geslingerd. De man kreeg een gecompliceerde beenbreuk, de Vrouw werd door een achteropkomen de auto overreden. Achter de auto, die de vrouw over reed, kwam nog een auto. Deze poog de door hard remmen een botsing te Voorkomen, maar vloog toen tegen het hekwerk op en sloeg over de kop. De vier inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Allen zijn naar zieken huizen in Dordrecht en Breda overge bracht. Op het kruispunt StatenwegStad- noudersweg te Rotterdam, juist onder een trambaan, ts gistermiddag dg hoofd- tvaterleidingbuis gesprongen. Het wa ter stroomde zelfs tot in de nabijgele- Ben straten. Het waterballet juist ont staan op een der uitgangswegen naar Den Haag, noodzaakte de politie aan vankelijk het verkeer om te leggen. De Bebeurtenis trok veel bekijks en ae straatjeugd sprak van „Klein-Scheve- wingen". Er ontstond een gat van een kleine 30 m2. Nadat de buis was afge sloten is men begonnen met het herstel. kenmeesters zitten. Ware dat niet het geval, het zou niet zo zijn, dat èn de premieregeling èn de D.Ü.W.-subsidie- regeling bij de woningsplitsing en -verbetering opnieuw per 1 October van kracht zouden worden. En eerst genoemde regeling dan nu zonder of nagenoeg zonüei ae particuliere stimu lans, die het Terlingenfonds er sinds 1949 aan gegeven heeft en welk fonds thans nog alleen incidenteel zal func- tionneren wanneer het een huiseige naar volkomen onmogelijk is een nood zakelijke verbetering te financieren. Het zou in dat geval evenmin kun nen gebeuren dat de overheid nog een nieuwe subsidieregeling zou gaan be denken om het particuliere initiatief inzake verbetering en splitsing der wo ningen nogmaals te stimuleren. Wij be doelen de zogenaamde schilderr^geling, die loopt van half November tot 1 Maart en die een subsidie geeft van 20 procent in de totale sohilderkosten. Wie van dit alles kennis genomen heeft zal zich afvragen, welke tege moetkoming hij van overheidswege nu zo langzamerhand in de wacht kan slepen, wanneer hij zijn eigendom meer bewoonbaar wil maken. Wel, dat is met pen eenvoudig voorbeeld duidelijk te maken, wanneer men daarbij in de gaten wil houden, dat de voorzieningen aan bepaalde eisen, met name sociale eisen, moeten voldoen. Gesteld dat het hier een geval betreft van woningver betering, waarvan de uitvoeringskos. ten worden begroot op f 3840,—, dan kan men daarbij maximaal een premie ontvangen van 50 pet. van f 2800,dat is f 1400,plus 1/6 gedeelte van f 3840 als D.U.W.-subsidie plus 20 pet. van de schilderkosten, die maximaal f 600,— moeten bedragen. Voor woningsplit sing is de premie 60 pet. van maximaal f 3500,—. Voor wie dit alles perspectieven opent, nog dit: de gemeentelijke dien sten van bouw- en woningtoezicht zijn belast met de uitvoering op al deze maatregelen. Zij zullen dus stel lig alle mogelijke inlichtingen kunnen verschaffen, die wij in het midden heb ben moeten laten. Er is een tijd geweest, waarin fijne zepen zeer kostbaar waren. Alleen zeer bevoorrechte dames konden zich deze aanschaffen. Eens kwamen de dames per equipage uit Parijs naar de Nij meegse fabriek van Dobbelman (waar tegenwoordig de Castella wordt ge maakt) om een voorraad goede zeep op te doen. En toch waren die vroe gere zeepsoorten nog lang niet zo goed als de bekende Castella Schoonheids- zeep (2 stukken voor slechts 50 cent), die U nu overal kunt kopen, of de rijk- schuimende Castella Spécial (32 cent), gemaakt voor de huid, die overvloedig schuim van node heeft. Maar wat, met vroeger vergeleken, helemaal een wonder is: U kunt thans zelfs een echte Castella zeep kopen voor 20 cent! Deze Castella Bloemen- zeep is onverpakt. U kunt de mooie kleuren zien en te gast gaan aan de heerlijke bloesemgeuren. In waarheid mag nu worden gezegd, dat Castella én uw huid én uw beurs in het oog houdt 1 (Advertentie, Ing. Med.) nE PARLEMENTAIRE MISSIE uit de beide Kamers der Staten-Generaal is gistermiddag met de KLM-Constel- lation „Surabaia" van haar studiereis naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. On danks de enorme hoeveelheid meege bracht studiemateriaal stelt de missie zich voor binnenkort reeds wellicht in October een uitvoerig rapport over de bevindingen op haar reis bij beide Kamers in te dienen. Op Nieuw-Guinea werd gedeeltelijk gevlogen met Dakota's van de KLM, voor zover landingsterreinen beschik baar waren. Voor een groot deel ging de reis per Catalina van de Koninklij ke Marine. Totaal werd op Nieuw- Guinea 6114 kilometer afgelegd. Boven dien werden uitgebreide tochten per boot op de rivieren gemaakt, terwijl Door proeven op ratten en apen zijn geleerden tot de ontdekking gekomen, dat malaria kan wor den onderdrukt, door het slacht offer op een melkdiëet te stellen. Dit werd gisteren bekend ge maakt op de jaarlijkse bijeen komst van de Britse vereniging voor de vooruitgang van de we tenschap. Professor Maegraith uit Liverpool zei, dat het dieet „waarschijnlijk op mensen het zelfde resultaat zal hebben". Volgens het Tsjechoslowaakse blad „Livoda Lemocracie" hebben Sovjet Fussi-che en Oost-Europese Physici in Au -ustus te Boedapest een conferentie gehouden over atoomphy- «ica. In Chicago is gisteren een oud huis van drie verdiepingen afgebrand, waar door tenminste veertien personen om het leven zijn gekomen. Onder de slachtoffers bevinden zich zeven kin deren. Men vreest, dat onder de roken de puinhopen nog slachtoffers bedolven liggen. De oorzaak van de brand is onbekend. BELONING VOOR ACHESON De Amerikaanse ex-minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, zal op 1 October de Woodrow Wilson '- beloning worden uitgereikt wegens zijn bijzondere diensten. De beloning wordt toegekend aan personen, die zich bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt voor .,de zaak van de vrije gedachte, het publiek welzijn en vrede door rechtvaardigheid". jeeps en landrovers de geëigende ver voersmiddelen over land waren. Met talrijke groepen, verenigingen, organi saties en individuele personen werd contact gezocht en steeds heeft de mis sie bij haar arbeid representanten der Papoea's betrokken. Ook zijn vele be sprekingen gehouden met de vertegen woordigers van zending en missie. (Van een speciale verslaggever) yiER VAN de zes afgebroken partijen op het candidatentornooi te Neuhausen zijn gisteren niet voortgezet. Zo heeft Taimanov einde lijk zijn partij tegen Najdorf opgegeven. Wel liepen er al eerder ge ruchten, dat de Rus van verdere strijd had afgezien, maar deze ivoren van alle grond ontbloot. Een dag tevoren had Taimanov nl. verzekerd, dat hij niet had opgegeven, maar dat hij het de volgende dag zou doen. Waarom hij het niet direct deed is niemand duidelijk geworden, want hij heeft geen zet meer gedaan. Najdorf moet zich gevoeld hebben als indertijd Julius Caesar, want ook hij kwam, zag en overwon. Gligoric heeft zijn onderbroken duel tegen Averbach met enkele krachtige zet ten in zijn voordeel beslist. Meer voeten in de aarde had de hervatting van de strijd tussen Stahlberg en Keres. De Rus was in het bezit van een gezonde pluspion, maar om dit voordeel te realiseren moest hij met zijn koning dwars door een kruisvuur van schaakjes marcheren. Hij bracht het dame-eindspel tot een goed einde en na 67 zetten capitu leerde Stahlberg. De Belgische ploeg voor dê ronde van Engeland maakt zich gereed voor de start. /DVER het voordeel van het spelen met wit is al veel geschreven. Sta tistisch staat het wel vast, dat er -met wit inderdaad meer partijen gewonnen worden dan met zwart. Des te merk waardiger doet het resultaat aan \an de eerste vijf ronden van het candida tentornooi. Tegenover de vijf winst partijen met wit behaald, staan er n.1. niet minder dan dertien op zwart's re kening, terwijl 17 partijen in remise eindigden. Zonder voorbarige gevolg trekkingen te maken, wijzen deze cij fers toch wel in een bepaalde richting: met wit nemen de grootmeesters te veel risico, en daardoor biedt het spe len met de zwarte stukken bepaalde voordelen, in het bijzonder voor hen, die zich koelbloedig weten te verde digen. Het bestuur van de Arabische Liga heeft medegedeeld, dat de Arabische landen de „onwettige maatregelen", die de Franse autoriteiten in Marokko hebben genomen, niet zullen erkennen. Het bestuur spreekt de hoop uit, dat de algemene vergadering van de Ver enigde Naties Frankrijk zal verplichten de nationale aspiraties in Marokko en Tunis te bevredigen. Zo niet, dan zou den „bepaalde maatregelen", die de openbare mening in de Arabische lan den eist, onvermijdelijk worden. De politieke commissie van de Liga heeft ook de Arabische delegaties bij de Ver. Naties opdracht gegeven, dat zij elke gelegenheid te baat moeten nemen om de kwestie van de Mau-Mau voor de algemene vergadering te bren gen. Het hoofd van de Egyptische mili taire inlichtingendienst heeft gisteren bekend gemaakt, dat „beroepspolitici ZWEEDS MOTORSCHIP GEZONKEN Het Zweedse motorschip „Ann Char- lotte" is gisteren zeventig mijl ten Noord-Westen van Bochum na een aanvaring met het 7.000 ton metende Panamese schip „Sparta''. gezonken. De bemanning van het Zweedse schip is waarschijnlijk door de Sparta op gepikt, daar de sleepboot van Borkum, die was uitgevaren, bericht kreeg dat haar hulp niet langer nodig was. De „Ann Charlotte" was geladen met graan. Ook in verschillende delen van Turkije zijn gisteren aardbevingen waar genomen. Er werd geen melding ge maakt van schade. en communistische elementen" een „voortdurende ondergrondse actie voe ren om onrust te zaaien en het huidige regiem in Egypte te ondermijnen". De leden van de ontbonden politieke par tijen worden nauwlettend gadegesla gen. In Cairo hebben verschillende ar restaties plaats gehad, die met boven genoemde acties in verband worden gebracht. Op het jaarlijks congres van Britse vakverenigingen, dat gisteren begonnen is, heeft het socialistische parlements lid O'Brien, de voorzitter voor dit jaar, de arbeiders aangespoord harder te werken om het hoofd te kunnen bie den aan de toenemende concurrentie van het buitenland op de exportmarkt. Aan het congres nemen duizend ver tegenwoordigers van ruim acht millioen arbeiders deel. De uitslagen van de gisteren in de eerste divisie der Engelse League ge speelde wedstrijden luiden: Blackpool-Portsmouth 1-1; Burnley- Tottenham Hotspur 4-2; Sheffield Uni- ted-Cardiff City 0-1; Wolverhampton Wanderers-Liverpool 2-1. OOK OLSEN NAAR ENSCHEDE Aan de lijst van deelnemers aan de internationale marathon, die Zaterdag 12 September te Enschede wordt ge houden, is de Noor Viktor Olsen toe gevoegd. Olsen werd Zaterdag te Oslo op de zg. Scandinavische marathon in 2 uur 33 min. 17 sec. tweede achter de Fin Karvonen. die 2 uur 30 min. 16 sec noteerde. Over de kansen der deelnemers va't nog weinig te zeggen. Daarvoor zijn de verschillen te gering. Van een bij zonder overwicht der Russen is tct dusver nog niets gebleken. Verheugend is het in vorm komen van Reshevsky. die na een aarzelend begin naar voren is gesprongen. In Amerika wordt P.c- shevsky de kampioen van de Westerse wereld genoemd, maar hij is er zelf van overtuigd, dat hij ook de Russtn kan verslaan. Een handicap voor hem is. dat hij nog steeds geen secundant ter beschikking heeft, maar misschien komt daar binnenkort verandering in. Er is n.1. kans, dat Byrne naar Zwit serland komt, de man die het vorig jaar in de z.g. schaak-olympiade in Helsinki o.a. Bronstein, Eliskases en Pirc versloeg. Dr EUwe is na zijn schitterende start wat terug gevallen. Hij is echter in een goede vorm en vol goede moed op een eervol resultaat. De uitslagen van gisteren luiden: Vierde ronde: Geiler (Rusl.)-Boleslavs- ky (Rusl.) 0-1 Gligoric (Z. Sl.)-Petro- sian (Rusl.) Vi-Vi-. Taimanov (Rusl.)- Najdorf (Arg.) 0-1. Vijfde ronde: Petrosian (Rusl.)-Tai manov (Rusl.) 0-1; Averbach (Rusl.)- Gligoric (Z. SI.) 0-1; Stahlberg (Zwe den)-Keres (Rusl.) 0-1. De stand luidt na de vijfde ronde: 1. en 2. Smyslov en Reshevsky 31/- pnt (5)3. Boleslavsky 3 pnt (4)4. Keres 3 pnt (5)5. en 6. Gligoric en Najdorf 21A pnt (4); 7., 8., 9. Eu we. Averbach en Bronstein 21/, pnt (5); 10., 11., 12. Stahlberg. Petrosian en Geiler 2 pnt (5); 13. Taimanov 1% pnt (4); 14. Sza- bo li/, pnt (5); 15. Kotov pnt (4). In Hongaarse voetbalkringen gaan opnieuw stemmen op tegen het uitko men van Hongaarse spelers in de Fifa- elftallen op 30 September te Amster dam tegen F.C. Barcelona en op 21 Oc tober in Londen tegen Engeland. Aan gevoerd wordt, dat de Hongaarse voet balbond met de wedstrijden tegen Zwe den, Oostenrijk, Engeland, Tsj. Slowa kije en Bulgarije zo'n zwaar herftspro- gramma op zich heeft genomen, dat er wel eens te veel van de krachten van de topspelers gevergd zou kunnen worden. Men acht het verre van zeker, dat Puskas, Kocsis en Bozsik voor de Fifa-elftallen beschikbaar zullen wor den gesteld. In de finale van het dames-enkelspel tennis te Forest Hills heeft Maureen Connolly met 6-2. 6-4 van Doris Hart gewonnen en daarmee voor de derde maal in successie de Amerikaanse titel op haar naam gebracht. Zij had Doris Hart ook in de eindstrijd te Wimble- don en in de finale van de Franse kam pioenschappen verslagen, maar was in de Italiaanse kampioenschappen door haar landgenote geklopt. Bij de heren ging de titel naar Tony Trabert, die de Wimbledon-kampioen Vic Seixas in de finale in drie sets versloeg; 6-3, 6-2, 6-3. De verkiezingen voor de nieuwe Bondsdag van de Westduitse Republiek zijn geëindigd met een éclatante over winning van de Christen-Democraten van dr Adenauer. Deze partij heeft de absolute meerderheid weten te behalen. Indien we dit constateren, dienen wij er dadelijk twee feiten aan te verbinden, nl., dat de socialisten van Ollenhauer een geweldige nederlaag hebben ge leden en dat de kleine partijen, ook de uiterst-rechtse, in het stuk niet voor komen. Voor wie gelegenheid heeft gehad de laatste tijd eens in Duitsland rond te kijken, kan deze uitslag nauwelijks een verrassing betekenen. Opvallend is wel de enorme zetelwinst van Adenauer. Maar dat het balanceren van de socia listen tussen West en Oost terwille van een met name door de Sovjet-Unie herhaaldelijk gepropageerde hereniging van Duitsland geen politiek tegen wicht kon vormen tegen de duide lijke, niet in de laatste plaats materi ële voordelen van samengaan met het Westen en dan feitelijk met de Verenig de Staten, was wel duidelijk voor hen, die iets hebben kunnen bemerken van de fabelachtige opbouw en het flitsen de herstel van een land, dat nog geen tien jaar geleden een oorlog heeft ver loren. Bovendien moeten de socialisten ernstig geleden hebben onder de „mond-propaganda" van diegenen, die in Berlijn voedsel komen halen. Het is ons overigens nimmer duidelijk ge weest hoe Ollenhauer - en tal van zijn voornaamste volgelingen - met de idee kon spelen, dat het voor Duitsland nut tig kon zijn de Russen halverwege te gemoet te komen. Ingaan op de Rus- siche voorstellen kwam immers daarop neer. De socialistische politiek, waar onder, niet eens altijd verhuld, be grepen een afkeer van Frankrijk en met Frankrijk van de E.D.G. en alle an dere pogingen tot integratie van West- Europa, moest in de ogen van ieder weldenkend mens een verzwakking van het herrezen Duitsland betekenen. Wij hebben wel eens de indruk gehad, dat Ollenhauer deze weg heeft gekozen, omdat hij tenslotte toch iets moest kie zen. En daar Adenauer een fervent voorstander van de Westeuropese aan sluiting is en zich voortdurend inspan de zijn gedachten ingang te doen vin den bij het Duitse volk, was Ollenhau er wel verplicht in zijn oppositie pre cies het tegenovergestelde te kiezen! Van dit standpunt uit redenerend kon de „sombere stemming" in het socialis tische hoofdkwartier, waarvan de be richten spreken, wel eens een stukje „theater" betekenen. In ieder geval zou deze houding de socialisten sieren! Adenauers buitenlandse politiek heeft een sterk vertrouwensvotum van het Duitse volk gekregen. Dat is bijzonder gelukkig. In het andere geval zou de gehele na-oorlogse politiek tegenover West-Duitsland in het moeras zijn ge lopen- Thans kan aan de opbouw van een sterk defensief apparaat worden voortgewerkt. En met defensief appa raat bedoelen wij dan zeker niet uit sluitend een militaire macht, maar hebben wij het oog op alle andere ter reinen, waarop Duitsland zich voor Europa nuttig kan maken. Adenauer zal zich in de nabije toe komst met groot vertrouwen op het ge bied van de internationale politiek kun nen bewegen. Het zij gezegd, dat dit votum tevens met zich brengt, dat de andere landen zich eveneens sterk dienen te maken, opdat Duitsland's po sitie niet al te overheersend wordt. Dat West-Duitsland niettemin tot de toon aangevende landen in de westelijke, democratische samenleving zal beho ren, is een omstandigheid, waarmee wij vrede moeten hebben. De figuur Adenauer garandeert in ieder geval een politiek, die rekening houdt met remmingen, die in dat Westen [T] nog altijd aanwezig zijn.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3