De Nederlandse emigratie naar Canada is geslaagd Twee jaar geëist tegen luitenant-kolonel „Liberté" met ruim duizend passagiers liep aan de grond Neville Duke deed bezoekers Britse luchtvaartshow rillen Een Hollandse middenstand met zeer goede naam In October proef met nieuwe Britse atoomwapen Adenauer wil weer coalitie met Liberalen en Duitse Partij K. V.P.- moeilijkheden Kans voor export Geen gevaar voor de Australieërs I In Z.-Korea 100.000 kinderen ouderloos Gelukwens van de Franse regering Koen plan van dames McKenzie en Bixby Reeds f 153.368.60 voor Griekenland Woensdag 9 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaarsal,s No- 1236 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Minister Suurlioff terug van zijn reis Snelle ommekeer van het weer WEERBERICHT Steeds in het spoor van Moskou De luchtmacht-affaire Verdachte gaf orders aan eigen textielbedrijf Schip met bewogen geschiedenis Weereen ongeluk Brits kabinet overwoog de positie rood-China Lawrentiev ontving weer Directie: J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M- KOEMANS Bureau: Koningstraat 62—64 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN: Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor. den 11.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand t 2 02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 Van ortze speciale verslaggever) Qisteren landde op Schiphol de DC 6 „Jan van Riebeek", die de mi nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suur- hoff, uit Canada terugbracht. Minister Suurhoft heeft een reis van drie weken door dit onmetelijke land gemaakt, om zich te oriënteren om trent allerlei emigratiekwesties en vooral om persoonlijk in contact te treden met tal van Nederlanders, die zich blijvend in Canada geves tigd hebben. Hij wilde door eigen aanschouwing te weten komen, hoe de Nederlanders daar leven en werken, hoe zij het maken, wat zij hebben bereikt en welke kansen zij hebben. „Een onmetelijk en een schoon land", zo zeide de minister ons, toen hij ons onmiddellijk na zijn aankomst een onderhoud toestond. Tk ben in Montreal geweest, in Otta- "*wa. in Hamilton, in Legina, Toronto, Winnipeg, Lethbridge en tal van an dere, tussenliggende plaatsen. Doordat ik veel per auto reisde kon ik niet al leen in deze steden, maar ook in tus senliggende plaatsen cn op het platte land verscheidene Nederlandse emi granten bezoeken. In een aantal ge vallen was mijn bezoek aangekondigd, maar veelal waren het toevallige ont moetingen. doordat 1e ene emigrant mij met de andere in kennis bracht. Het gebeurde soms. dat een familie pas bij mijn vertrek hoorde, dat zij een Nederlandse minister op visite gehad had". De minister is geweest bij industrie arbeiders, bij landbouwers en bij mid. denstanders. ..Opvallend is het", aldus de bewindsman, „dat zich in Canada een Nederlandse handeldrijvende mid denstand met een zeer goede naam aan het ontwikkelen is. Hij levert voortref felijke producten, met het eigenaardige gevolg, dat zelfs Duitse immigranten hun waren aanprijzen met de toevoe ging „Nederlands" brood, of „Neder landse" koekjes. NAGENOEG alle emigranten komen er na een paar harde jaren, zo had de heer Suurhoff ervaren. Er zullen De Australische eerste minister, Menzies, heeft gisteren meegedeeld, dat de proef te Woomera met het nieu we Britse atoomwapen geen gevaar voor de Australische bevolking met zich mee zal brengen. De proef zal in October worden genomen. Zoals reeds gemeld, heeft een deel van de Australische pers van de Brit se regering een volmondig „ja" of „neen" geëist op de vraag of er een „kobaltbom" tot ontploffing zou wor den gebracht. Prof. Oliphant. het hoofd van het natuurkundig instituut van de Austra lische nationale universiteit, zei in Augustus: „Alleen een krankzinnige zou gebruik maken van een kobalt bom". Wanneer men de springstof van een atoombom met kobalt zou vermen gen, blijft het gebombardeerde gebied misschien jaren lang besmet, aldus Oliphant. Toevoeging van kobalt aan een ura nium- of waterstofbom zou het ge troffen gebied voor lange tijd na de ontploffing met radio-activiteit besmet doe- blijven, aldus is door een lid van UET BEGON er gisteren al be- denkelijk uit te zien met het mooie Septemberweer. Niet in de lucht, want daar was zo goed als geen wolkje te bespeuren, maar op de barometer, want deze bleef de gehele dag in een snel tempo dalen en deed weinig goeds ver moeden. De depressies hebben van het Noorden uit een fel offensief ingezet op het hoge druk-gebied, dat nu naar Zuid-Europa moet terugtrekken. Een storingstront met veel bewolking en een krach tige Westenwind maakt vandaag al weer een einde aan de mooi weer-periode. die drie dagen heeft geduurd. De eerste dagen moeten ivfj op wisselend weer rekenen niet lagere temperaturen. De neerslag zal non van weinig betekenis zijn. Wrj willen hopen, dat het hoge druk-gebied op zijn beurt ook met een tegenoffensief terugkomt en ons opnieuw en kele dagen zonnig weer bezorgt Verwachting tot hedenavond: NAZOMER TEN EINDE Van het Noordwesten uit binnen 'rijvende wolkenvelden. Ln hel Voorden van het land: tot matig 'f krachtig toenemende Westelij ;e wind, plaatselijk wat lichte notregen en lagere temperaturen n het midden en Zuiden, mees- "ntijds matige Westelijke wind 'verwegend droog en aanvanke ijk nog zonnig. Belangrijk lagere iddagtemperaturen. Donderd»" Zon on R.06 onder 19.07 Maan op 8 31 u der 19,14 de Vereniging van Kern-Physlci te Londen nader uiteengezet. De radio activiteit van kobalt blijft vijf jaar en langer na de ontploffing voortbestaan. Kobalt wordt in de natuur aangetrof fen. Het heeft de eigenschap, de bij ontploffing van een uranium- of wa terstofbom vrijgekomen neutronen in zich op te kunnen nemen, waardoor het zeer radio-actief kan worden. OPPERRECHTER VINSON OVERLEDEN De Amerikaanse opperrechter Fred Vinson is gisteren te Washington aan een hartaanval overleden. Hij is 63 jaar oud geworden. Het overlijden van rechter Vinson. een Democraat, die in dertijd Roosevelt heeft geholpen bij de „New Deals" geeft president Eisen- hower de gelegenheid een Republikein te benoemen tot opperrechter, de be langrijkste officiële functie in de Ver. Staten na die van president. wel minder geslaagde gevallen zijn, doch hy was ze niet tegengekomen. De minister had de indruk, dat wij meer aan de emigratie doen dan andere lan den en dat onze emigraticpolitiek er toe bijdraagt, dat Nederland zo'n uit stekende naam in Canada heeft. Er is een voortreffelijke samenwerking tus sen de Nederlandse en de Canadese autoriteiten. „Belangrijk is", aldus de minister. „Wat de kerk en de kerkelijke organi saties in bepaalde streken doen. Op dit gebied komen de emigranten van ver schillende godsdienstige gezindten meer en meer tot samenwerking". Hij heeft met verschillende Cana dese regeringspersonen gesproken. Daarbij is gebleken, dat wat de orga nisatie van de emigratie van Neder landers naar Canada betreft, nog wel enige kleine dingen te regelen zijn, maar dat zij, in haar geheel gezien, zeer bevredigend verloopt. (Zie vervolg elders in dit blad) MINISTER LUNS NAAR NEW YORK De minister zonder portefeuille, mi' L. M. A. H. Luns. zal Woensdagavond 16 September naar New York vertrek ken ter bijwoning van een deel van de achtste algemene vergadering van de Verenigde Naties, als voorzitter van de Nederlandse delegatie. De minister wordt 17 October te 's Gravenhage terugverwacht. De Bulgaarse regering heeft de Zuid- slavische regering toestemming ge vraagd voor de benoeming van een ambassadeur te Belgrado. Sedert de benoeming van een Sovjet-ambassadeur in Belgrado heeft Hongarije reeds de zelfde stap gedaan en men verwacht, dat alle Ocrsteuropese bondgenoten van de Sovjet-Unie haar voorbeeld zullen volgen Generaal James van Fleet, voorma lig bevelhebber van het Amerikaanse Achtste Leger in Korea, heeft te Lon den verklaard, dat in Zuid-Korca 100.000 kinderen wees zijn geworden tengevolge van de oorlog. Er zijn 300.000 oorlogsweduwen en meer dan 30.000 verminkten te verzorgen. Er zijn twee millioen huizen nodig. HE ADVOCAAT-FISCAAL, mr J. Zaaijer, bij het Hoog Militair Ge rechtshof heeft gistermiddag in de zgn. luchtmacht-affaire tegen de 55-jarige reserve-luitenant-kolonel B. gere- quireerd een gevangenisstraf voor de rijd van twee jaar met aftrek van voor arrest en ontslag uit de militaire dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om by de gewapende macht te dienen. Voorts vorderde hU in arreststelling Gistermiddag om half drie liep het grote B'ranse passagiersschip „Liberté" 151.839 ton) op minder dan een halve kilometer van Le Havre in dichte mist san de grond. Het schip was een half uur tevoren uit Le Havre vertrokken met bestemming New York. Er bevin den zich 1075 passagiers aan boord, vnl. Amerikaanse toeristen op de thuis reis. Een woordvoerder van de scheep vaartmaatschappij. waartoe de „Liberté- behoort zei, dat het schip geen schade heeft opgelopen en alle passagiers on gedeerd waren. Sleepboten voeren uit om het schip assistentie te verlenen. Gisteravond om acht uur bij hoog water heeft men de „Liberté" vlot gesleept. Het schip heeft de reis terstond voortgezet. De hoofdpurser van de „Liberté" ver klaarde aan een correspondent van Reuter, dat zich een „klein technisch ongeval" had voorgedaan. Hij wilde geen nadere bijzonderheden geven. Al le radioverbindingen van het schip met Parijs werden later verbroken. De „Liberté" heeft reeds een bewo gen carrière achter de rug. In 1929, het jaar dat het schip in Hamburg werd gebouwd, liet men het zinken nadat een grote brand was uitgebroken. Een jaar later, nadat het schip gelicht en de bouw voltooid was. liep het aan de grond. In Maart 1931 won de toenmalige „Europa" de bhuwe wimpel voor de snelste over tocht over de Atlantische Oceaan. In 1945 werd de „Europa" door de Britse luchtmacht met bommen in de grond geboord. De Fransen kregen het schip in 1946 als herstelbetaling, doch in 1947 zonk het opnieuw, ditmaal bij Bremen. In Augustus 1950 maakte het zijn eerste reis als de ..Liberté", doch een m-and later liep het bij Southampton aan de grond. Na enige uren kon de „Liberté" -toen worden vlotgebracht - De grote Britse luchtvaarttentoonstel ling te Farnborough in Zuid-Engeland, die gisteren werd geopend, is helaas direct weer gepaard gegaan met een ongeluk. Een hefschroefvliegtuig voor ambulancediensten, dat als voorzorgs maatregel op het vliegveld zou worden gestationneerd, sloeg bij de landing om. Een der inzittenden kwam om het le ven, een tweede werd gewond. De opening van de show werd opge luisterd met demonstraties. Neville Duke, die met zijn Hawker-Huntei straaljager Maandag een nieuw wereld snelheidsrecord vestigde, doorbrak drie maal de geluidsbarrière. Met een snel heid van meer dan duizend per uur maakte Duke boven de hoofden van de 10.000 toeschouwers een rolvlucht Gezien het ongeluk bij de demonstra ties van vorig jaar. toen een straal- Het Britse kabinet heeft onder voor. zitterschap van Sir Winston Churchill het voorste) van de Verenigde Staten bestudeerd om de toelating van com munistisch China tot de Verenigde Na ties een jaat lang niet in de Algemene Vergadering te bespreken. De Ameri- Kanen willen de kwestie van de toela ting een iaar lang laten rusten om al te wachten welke houding de Chinese •ommunisten op de politieke conferen tie aannemen en hoe hun gedragslijn ten aanzien van de hereniging van Korea en de oorlog in Indo-China zal zijn. De tweede secretaris van de Ëst- landse communistische parttj- de Rus K'issot ts van zijn functie ontheven en vf rvang-n door de Est Jaanlmaegd. Kos- sof was een zeer Invloedrijke figuur. vliegtuig in stukken brak en de resten van het toestel dertig personen uit het publiek doodden, hebben de vliegers ditmaal bepaalde instructies gekregen, waardoor men dergelijke rampen hoopt te voorkomen. Aan de parade van vliegtuigen nam gisteren o.a. deel de grootste vliegboot ter wereld, de Britse „Saunders Royal Princess", een tienmotorig toestel. Technici en vliegtuigconstructeurs uit alle delen van de wereld zijn naar de luchtvaartshow in Farn borough gekomen om het neusje van de Engelse luchtvaartindustrie zalm te zien. Op de achtergrond een enorm Beverley transportvlieg tuig, dat nog gedeeltelijk zicht baar is. van verdachte bjj de wijziging van het arrest. Do krijgsraad te velde West had B. veroordeeld tot oen gevangenisstraf voor de tijd van een jaar en zes maan den met aftrek van voorarrest en tot ontslag uit de militaire dienri zonder ontzetting uit het recht bij de gewa pende macht te dienen. Luitenant-kolonel B., die tegen het vonnis van de krijgsraad beroep had aangetekend, omdat hij het niet eens was met de strafmaat, was ten laste gelegd, dat hij, als hoofd van de Lucht- machtaanschaffingsdienst opdrachten heeft gegeven aan een textiel-beörijf, waarvan hij zelf mede-directeur was. Voorts zou hij uit de „shop-kas" geld hebben geleend, waartoe hij de ser geant-majoor, die deze kas onder zich had, had bewogen. Door tussenkomst van de inmiddels veroordeelde luitenant Van B. zou hij de Staat een rekening van 1059.67 van een textielfabriek te Tilburg, die oorspronkelijk op zijn naam was ge steld. hebben laten betalen. Deze re kening betrof uniformstof. welke was besteld door verdachte's bemidde ling door personeel van de lucht macht. Tenslotte zou verdachte met een val se rekening het geld voor het kopen van garens, een bedrag van ƒ29.688,—, door het Rijk hebben laten betalen, omdat zijn fabriek niet over voldoende liaulde middelen beschikte om een or der van het Rijk, betreffende leger ondergoed, uit te voeren. Later was het ondergoed geleverd en was dit bedrag verrekend. Het Hoog Militair Gerechtshof zal op 6 October arrest wijzen. Kanselier Adenauer heeft gisteren te Bonn met zijn ministers besprekingen gevoerd. Adenauer zei, gezien de hui dige positie van Duitsland, dat er geen een-partijregering dient te worden ge vormd. Politieke waarnemers verwach ten, dat Adenauer in zijn nieuwe rege ring weer de twee oude coalitiegenoten nl. de Vrije Democraten en de Duitse Partij zal opnemen, waardoor de rege ringspartijen de beschikking zullen krijgen over 310 van dc 487 zetels. Ge zien de grote overwinning van de CDU denkt men niet, dat de Bondskanselier zoals in 1949, sleutelposities zal moeten afstaan aan zijn coalitiegenoten. Het blad van het Westduitse Vak verbond juicht de „radicale afwijzing" door de kiezers van de uiterst rechtse en linkse partijen toe. Max Reimann, de niet herkozen lei der van de Westduitse communistische partij, riep gisteren alle „tegenstanders van Adenauer" op aan te dringen op vrije verkiezingen in geheel Duitsland, teneinde „de agressieve en fascisti sche machten in het Westen te beteu gelen". In een zetferitiek der commu nisten werd gezegd, dat de partij er niet in is geslaagd de resten van fas cistische ideologie, anti-Sovjetisme en chauvinisme in Wcst-Duitsland te over winnen en het belang van de Russische rol voor de vreedzame hereniging van Duitsland duidelijk te maken. De Franse regering heeft Bondskan selier Adenauer telegrafisch gelukge wenst met zyn overwinning „in om standigheden, die de vitaliteit van de jonge Duitse democratie aantonen, als mede haar trouw aan de idealen van vrijheid, internationale samenwerking en Europese eenheid, die tevens die van het Franse volk zyn". De Australische mevrouw Gertrude McKenzie en de Amerikaanse Diana Bixby zijn van plan met een Douglas DC-3 deel te nemen aan de vliegwed strijd van Londen naar Wellington in October, als zij er in slagen de 40.000 gulden, die zij menen nodig te hebben voor de vlucht, kunnen inzamelen. De dames willen met haar deelneming in de vervoersklasse van deze wedstrijd b wijzen, dat vrouwen geschikt zijn voor de functie van piloot van ver keersvliegtuigen. \ls de dames er niet in zouden sla gen in Australië genoeg geld bijeen te krijgen zouden zij, volgens mevr. Bix by, moeten trachten de kosten van de vl'icht te dekken door passagiers mee te nemen, doch mevr. McKenzie meent, dat dit gelijk zou staan met „zelf moord". IAE leider van de KVP-fractie in da Tweede Kamer, Prof. Romme, heeft het thans zittende kabinet met heel veel moeite, na lang wikken en vooral na lang wegen in elkaar gezet. Na lang wegen inderdaad, want men is zelfs bij de kabinetsformatie zover gegaan da geïnteresseerde lezer zal het zich her inneren dat men de „belangrijkheid" van de verschillende posten tegen el kaar heeft afgewogen. Toen het even wicht niet helemaal kon worden be reikt, heeft de formateur Volksgezond heid en Publiekrechterlijke Bedrijfsor ganisatie afgesplitst om zodoende neg enige in de ogen der politici belangrijke figuren aan een ministerssteek te kun nen helpen. Tenslotte is het kabinet in zee ge gaan onder de slechts denkbare voor tekenen. Niemand was helemaal tevre den. Al spoedig bleek, dat de reeds vroeger gesignaleerde verwijderir; tus sen PvdA en de KVP grotere afmetin gen aannam. De katholieken konden uiteraard niet verkroppen, dat zij in hr.n zuidelijk bolwerk klaarblijkelijk gefaald hadden en dat vele geloofsge noten de PvdA met hun stem hadden gesteund. Deze doorbraakgedachte is voor de katholieken altijd een gruwel geweest. De KVP is tenslotte een partij op religieuse grondslag, die zich heeft weten te handhaven door in moeilijke omstandigheden een systeem van geven en nemen toe te passen. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat de leidende figuren in de katholieke politieke be weging de meest vasthoudende pogin gen zouden doen de verloren schapen in de partij terug te brengen. Zij hadden te maken met verlies naar rechts en verlies naar links. De tweeledigheid van de KVP is hier door wel duidelijk tot uitdrukking ge komen. De invloed van de moderne ar beidersbeweging, ook in katholieke kringen, is onmisbaar. Romme mag dan wel steeds hebben geprobeerd een po sitie van het midden te behouden, zijn rechter- zowel als zijn linkervleugel bleven onbevredigd. Politiek is er voor de KVP geen kans een nieuwe basis te vinden, waarop rechts en links zich kunnen verenigen. Wij weten niet waar men deze wil zoeken. De groei van de VVD is bovendien voor de KVP een teken aan de wand. Op de schouders van Romme rust de enorme taak vrede in eigen huis te cou- den. Indien de arbeidersbeweging aan dringt op een progressief beleid, dan zijn er tegelijk de middenstand en de middengroepen, die voldaan moeten worden; om niet te spreken over da zeer kapitaalkrachtigen, die tot nu toe eveneens in deze KVP een onderdak vonden. Indien de voortekenen zich niet be driegen, zal Romme zich tijdens de ko mende debatten in de Tweede Kamer min of meer van de regering distaneië- ren. Nog waarschijnlijker wordt deze houding voor wie het niet is ontgaan, dat de KVP tijdens de laatste wethou- dersverkiezingen geneigd bleek aanslui ting naar rechts te zoeken liever dan de PvdA openlijk nieuwe steun te ver lenen. Beschouwen wij deze ontwikkeling van de kant van de PvdA uit dan kun nen wij vaststellen, dat ook zij niet te vreden is. Het is een publiek geheim, dat minister Van der Kieft geen even waardig opvolger van zijn voorganger Lieftinck kan worden genoemd. Er zijn zelfs boze tongen, die beweren, dat de ontijdige publicatie van cijfers uit c'e Millioer.ennota in Het Vrije Volk de PvdA welgevallig moet zijn geweest. Indien minister Van der Kieft in moei lijkheden geraakt, zou de PvdA met te meer klem de heer Hofstra als nieuwe minister kunnen pousseren....! Tenslotte zullen wij evenmin mogen vergeten, dat de vernieuwingsbeweging in de A.R.-partij al even duidelijk is. Het reorganisatie-rapport staat op ver schijnen. Zijn wij wel ingelicht dan moet het een vrijrevolutionnaire inhoud hebben, althans rekening houden met de wensen, die in kringen van de A.R.-jongeren leven; waarbij ook weer de vakbeweging, het C.N.V., een gewich tige rol speelt. Het is bij dit alles zeer de vraag of het kabinet de politieke mening van de in de Tweede Kamer vertegenwoor digde partijen nog dekt. In ieder geval zullen wij er rekening mee moeten hou den, dat een kabinetscrisis tot de reëele mogelijkheden behoort j Op giro 777 ten behoeve van de Roode Kruishulp aan Griekenland is tot nu tot f 153.368.60 binnengekomen. Maan dag bedroeg de stand f 147.696,13. De Sovjetambassadeur in Perzië, Lawrentiev, heeft gistermiddag op zijn ambassade een Perzische diplomaat ont vangen. De vorige maand, na dc staatsgreep van generaal Zah°di, was verscheidene malen gemeld, dat Law rentiev zelfmoord had gepleegd of dat hij zijn toevlucht had gezocht in een _mbassade van een Westers land te Teheran.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1