Bronstein bracht dr Euwe in een lastig parket Puistjes De Tweede Kamer op zoek naar het Recht Nederlandse Opera zet seizoen in met „Ballo in maschera" D.D.D. Stormvloed eiste 1795 levens De Eerste Kamer beschermt de ziekenfondsen CANADA Partij werd echter in gelijke stand afgebroken KNBB in CONFLICT MET UIFAB Het eerste werk, waarin Verdi nieuwe inzichten uitvoerde Ir Manusama c.s. naar Nederland Een indrukmakende vertolking Reshevsky en Stahlberg zijn boos op elkaar W ereldkainpioenschap motorrennen Van Est en Wagtmans in Bordeaux-Parijs Ollivier won Grote Prijs van Brasschaet Bleyenberg vervangen door Overbeek Waterloopkunde-lab. in de Noord-Oostpolder? Het Roode Kruis had een drukke tijd De juiste formulering van de algemene bepalingen van wetgeving Nieuwe B.W. stelt vele problemen Lijk van schipper Klaas Tot gevonden Prijsmaatregel tegen specialisten-eisen //V DE ZESDE RONDE van het cundidatentornooi bond dr Euive de strijd aan met Bronstein. Onze landgenoot heeft kans gezien de grote gevaren, waarvoor zijn tegenstander hem stelde, te omzeilen. De partij werd in een gelijke stelling afgebroken en het ziet er naar uil dat het een remise zal worden. Het is de gewoonte, dat de spelers el kaar de hand schudden als een partij begint. Dat gebeurt ook in het candidatentornooi geregeld, maar in deze ronde was er een uitsonde ring. Reshevsky en Stalilberg begonnen nl. zonder dit ceremonieel. Ook werd er geen woord gesproken, want deze spelers zijn sinds de „Schaakolympiadete Helsinki boos op elkaar. Er is daar een incident geweest tijdens een onderlinge partij. Reshevsky had remise opgeëist, omdat er volgens hem in tijdnood drie maal dezelfde stelling op het lord was geweest. Maar een uitvoerig onderzoek, gebaseerd op de aan tekeningen van de beide spelers en verklaringen van ooggetuigen, stelde hem in het ongelijk. Dit incident vormt de achtergrond van de houding die deze grootmeesters tegen elkaar aannemen, en dit verklaart ook de grote verbetenheid, waarmee zij in de zesde ronde slag leverden. CTAHLBERG paste de zogenaamde Zweedse variant toe, waarin hij ex pert is, maar toch begon de kleine Amerikaan al vrij spoedig met geraf fineerde middelen op verscherping van de strijd aan tc sturen. In de partij Keres-Boleslavsky ontstonden reeds na enkele zetten wilde verwikkelingen, omdat de laatstgenoemde een toren offer bracht, waarvan eigenlijk nie mand de bedoeling begreep. Hij zelf waarschijnlijk ook niet, want zijn aan val liep na een aantal venijnige drei gingen vast, en reeds na 22 zetten moest Boleslavsky de vlag strijken. Tot dusver de kortste winstpartij in dit tornooi. Ook dr Euwe trad tegen Bronstein ondernemend op. Na een rustige Nim- zo-Indische opening, stuurde hij met zijn 14e zet op halsbrekende complica ties aan. De spanning bereikte een hoogtepunt toen Bronstein 7 zetten la ter een stuk offerde, waardoor de ko ning van de ex-wereldkampioen aan allerlei gevaren bloot kwam te staan. Dr Euwe was genoodzaakt om het stuk terug te geven, maar zijn koning bleef in voortdurend levensgevaar ver keren. Tegen Iedere verwachting In, slaagde dr Euwe erin om de grote gevaren, die zijn koning bedreigden, te over winnen. Het zag er zelfs een ogenblik naar uit. dat Bronstein in beslissend nadeel zou komen, maar een in tijd nood uitgevoerde combinatie van de Rus bracht redding. In de afgebroken stelling heeft dr Euwe een dame met tweo pionnen voor twee torens. Een dezer pionnen moet hij weer afstaan. Alles bü elkaar wegen de kansen on geveer tegen elkaar op, zodat de meest waarschijnlijke uitslag remise is. Hieronder de afgebroken stelling: Bronstein (wit): k hl, torens op d7 en fl, pionnen op a3, g2 en h2. Euwe (zwart): k f6. dame h4, pion nen op a5, b7, f7, g6, h5. Dr Euwe is aan zet In de partijen Gligoric-Szabo en Tai- manov-Averbach was veel spanning. In de eerste partij kon er nog gespro ken worden van een soort evenwicht, maar in de andere partij was het dui delijk. dat Taimanov de lakens uitdeel de. Hij kwam althans tot een sterke koningsaanval. Met grote kracht heeft Taimanov zijn aanval tegen Averbach voortgezet. Met een opmars van zijn randpion rukte hij de zwarte konings stelling uit elkaar en drong vervol gens met zijn zware materiaal een directe beslissing af. Op de 37e zet staakte Averbach de strijd. Het evenwicht in de partü Gligoric.- Szabo werd verstoord, daar de witspe- ler op de dame-vleugel een pion moest afstaan. Het kwam tot een afwikke ling, waarbij de Hongaar zijn materieel voordeel handhaafde. HU heeft in de onderbroken stelling goede winstkan sen. In de overige partUen werden rus tige positionele wegen bewandeld. Smyslov deed het op zun bekende on verstoorbare manier, al was het dui delijk. dat de druk die Kotov op zijn dame-vleugel uitoefende, hem enige moeilijkheden bezorgde. Op een heel andere wijze pakte Najdorf de zaken •b de huid geneert. geneesmiddel tegen huidaandoeningen Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De Ieuk bedaart.de ziekte Liemen worden gedood (Advertentie Ing. Mcd.) De competitie om het wereldkam pioenschap motorrennen is, nu de Gro te Prijs van Italië tot het verleden be hoort, in twee klassen, nl. de 350 cc en de 500 cc zijspan, beslist. De Engels man Oliver veroverde de titel in de zijspanklasse met een totaal van 32 pun ten, terwijl in de 350 cc zijn landge noot Anderson met 30 punten kam pioen werd. Voor de overige drie klas sen (125, 250 en 500 cc) staat nog een wedstrijd op het programma, de Grote Prijs van Spanje op 4 Octcrber. In de 250 cc klasse zal nog strijd ge leverd moeten worden. De Duitser Haas, die met 28 punten bovenaan staat, kan nog door de Ier Armstrong (23 punten) worden gepasseerd. Haas verwierf in de 125 cc 36 punten, een aantal, dat door geen andere ren ner kan worden gehaald. Wat de 500 cc betreft kan de Engelsman Duke zich reeds kampioen noemen. Hij vergaarde 32 punten, waarmee hij Ook onbereik baar is voor zijn concurrenten. De standen in de verschillende klas sen luiden: 125 cc: 1. Haas (Dld.) 36 pnt.; 2. Ub- biaü (It.) 18 pnt.; 3. Copeta (It.) 9 pnt.; 4 Daiker (Dld.) 7 pnt.; 5. Mendogini (It.) 8 pot. 250 cc: 1. Haas (Dld.) 28 pnt.; 2. Arm strong (Ierl.) 23 pnt.; 3. Lorenzetti (It.) 17 pnt.; 4. Montanari (It.) 16 pnt.; 5. Hollaus (Dld.) 2 pnt. Eindstand 350 cc: 1. en wereldkam pioen Anderson (G.B30 pnt.; 2. en 3. Amm (Rhodesia) en Kavanagh (Austr.) ieder 18 pnt.; 4. Brett (G.B.) 12 pnt.; 5. Coleman (N. Zeel.) 9 pnt. 500 cc: 1. Duke iG.B.) 32 pnt.; 2. Arm strong (Ierl.) 20 pnt.; 3. en 4. Kavanagh (Austr.) en Milano (It.) ieder 18 pnt; 5. Amm (Rhodesia) 14 pnt. Eindstand 500 rc zijspan: 1. en we reldkampioen Oliver (G.B.) 32 pnt.; 2. Smith (G.B.) 24 pnt.; 3. Hridemann (Zwits.) 12 pnt.; 4. Drion (Fr.) 10 pnt.; 5 Noll (Dld 5 pnt ARSENAL VERLOOR ANDERMAAL Gistern.idd g werd door de eerste divisie van de Engelse league de wed strijd Arsenal-Chelsea gespeeld. Ook in deze wedstrijd konden de Gunners het niet tot een overwinning brengen. Zij lieten het h97''~kp'")° (""- oa met een 2—1 overwinning vertrekken. Voor het tornooi om het wereldkam pioenschap driebanden, dat van 211 October te Antwerpen wordt gehou den, zijn tot nu toe acht spelers in geschreven, t.w. de titelhouder Carrera (Arg.), Tiedtke (Dld.) Siguret en La- gache (beiden Frankrijk), Ventura en Domingo (beiden Spanje) en Vinger- houdt en Fauconnier (beiden België). Men verwacht voorts nog drie spelers uit Zuid-Amerika, die echter pas na afloop van de kampioenschappen in hun land zullen worden aangewezen. Naar wij vernemen zal Nederland in dit wereldkampioenschap niet ver tegenwoordigd worden, zulks in ver band met het hangend conflict tussen de Kon. Ned. Biljartbond en de inter nationale federatie de UIFAB over de betaling van de reiskosten van de Eu ropese deelnemers aan wereldkam pioenschappen. Het meningsverschil dateert reeds van enkele maanden ge leden, toen de heer Ave als wedstrijd leider van de UIFAB besliste dat voor het wereldkampioenschap libre te Vigo (eind Juli-begin Augustus) de Europe se landen voor hun vertegenwoordi gers de kosten van de reis en de sup plementaire dagen op zich moesten nemen, en de Spaanse biljartbond weigerde deze kosten te dragen. De KNBB wenste zich bij deze inbreuk op het reglement, hetwelk immers voorschrijft dat de bedoelde kosten voor rekening van het organiserend land komen, niet neer te leggen en heeft er toen van afgezien zijn ver tegenwoordiger Kees de Ruyter naar Vigo te zenden. Op grond van dezelfde overweging zal geen Nederlandse speler naar Ant werpen worden afgevaardigd, niet met het oog op de kosten als zodanig maar omdat de KNBB de kwestie princi pieel stelt en oordeelt dat de regle menten geëerbiedigd hadden moeten worden. Voor de wedstrijd Bordeaux-Parijs op Zondag 20 September zijn twaalf ren ners aangewezen, t.w. Wim van Est en Wout Wagtmans (N.), Stan Ockers (B.), Ferdi Kiibler (Zwits.), Guido de Santi (It.) en de Fransen Anere Mahe, Maurice Diot, Robert Varnajo, Jean Stablinsky, Jean-Marie Cieliczka, Pierre Pardoen en Jacques Laberton- niere. Naar men weet heeft Van Est deze wedstrijd tweemaal gewonnen, in 1950 en in 1952. In 1951 werd hij tweede. De Belg Valere Ollivier heeft de Grote prijs van Brasschaet gewonnen, waarvoor 50 renners waren gestart. Hij reed de 150 kilometer in 3 uur 50 min. 16 sec. Daarna kwamen in volgorde De Baere (B.), Van Kerckhove (B.), Schotte <B.), Wim van Est (N.), Rosseel (B.), Van der Eist (B.), Gerrit Voor- ting (N.), Mueller (Dld.) en Impanis (B.) door de finish. In de voorhoede van het voorlopig Nederlands elftal, dat hedenavond 9 September in het Goffertstadion te. Nijmegen tegen Borussia (Dortmuna), kampioen van de westelijke afdeling van de Duitse voetbalbond uitkomt, is een wijziging aangebracht. Bleyenberg (Rigtersbleek) is wegens een blessure als midvoor vervangen door Overbeek (DOSKO). Borussia zal in zijn sterkste opstelling aantreden. De ploeg heeft Zondag met 8—0 de uitwedstrijd tegen München Gladbach gewonnen. aan. Als Smyslov goed staat, loopt hij oven rustig heen en weer als wanneer hij slecht staat, maar als Najdorf goed staat, vraagt hij iedereen naar zijn mening. „Speel ik niet geniaal?", is één van zijn „bescheiden" vragen. In ieder geval bracht hij zijn tegenstan der Petrosian met enkele onverwachte zetten in moeilijkheden, zodat deze zich genoodzaakt zag om een pion af te staan. Maar Najdorf liet nu niet los en weinige zetten later moest Petro sian een tweede pion afstaan. Op de 33e zet gaf de Rus zich gewonnen. De uitslagen luiden: Kercs—Bo leslavsky 1-0, NajdorfPetrosian 1-0, SmyslovKotov afgebr. Smyslov staat beter. ReshevskyStahlberg afgebr. in gunstiger stelling voor Reshevsky. Bronstein—Euwe afgebr. in gelijke stelling. GligoricSzabo afgebr. in gunstiger stelling voor Szabo. Taima novAverbach 1-0. Gelier was vrij. In de volgende ronde, welke van daag wordt gespeeld, krijgt dr Euwe (Wit) de Zuidslaaf Gligoric tot tegen stander. De stand na de 6e ronde luidt: 1. Ke. res 4 pnt. uit 6 partijen; 2. en 3. Reshevsky en Smyslov 346 pnt. en 1 afgebr. (6); 4. Najdorf 346 pnt. (5); 5. Boleslavsky 3 pnt. (5); 6. Gligoric 246 pnt. en 1 afgebr. (5); 7. en 8. Euwe en Eronstein 246 pnt en 1 afgebr. (6); 9. Taimanov 246 pnt. (5); 10. Averbach 246 pnt. (6); 11. Stahlberg 2 pnt. en 1 afgebr. (6); 12 Geiler 2 pnt. (5); 13. Petrosian 2 pnt. (6); 14. Szabo 146 put. en 1 afgebr. (6); 15, Kotov 46 pnt. en 1 afgebr. (5). De op Nieuw-Guinea geïnterneerde Ambonezen, ir Manusama en zijn echt. genote, alsmede de lieren Pattipeiluhuh, Nanlohy en Tahapary zijn Zondag per Catalina van de Koninklijke Marine naar Biak overgebracht en vandaar gisteren per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Zij zullen in Nederland be wegingsvrijheid hebben, met dien ver stande, dat zij als vreemdelingen val len onder de beperkingen, welke hun als zodanig kunnen worden opgelegd. In ieder geval zullen zij zoals alle vreemdelingen zich hebben te ont houden van politieke activiteit. De keuze van de plaats, -waar zij zich wil len vestigen, is onderworpen aan de goedkeuring' van de minister van Justitie. De Stichting „Door de eeuwen trouw" heeft telegrammen verzonden aan de Nederlandse ministerraad en aan de gouverneur van Nieuw-Guinea, waar in voor de betrokken Ambonezen al gehele bewegingsvrijheid wordt ver zocht en geprotesteerd wordt tegen de behandeling der Ambonezen op Nieuw- Guinea. De Stichting Waterbouwkundig Labo ratorium krijgt 2,3 millioen gulden uit het productiviteitsfonds ter beschikking voor het bouwen en inrichten van een nieuw openlucht-laboratorium voor wa- terloopkunde. Waar dit laboratorium zal komen, is op het ogenblik nog niet beslist. De Noord-Oost Polder maakt hierop een goede kans, hoewel men er niet met zout water kan werken. ZEVENTIENHONDERD vijf cn negentig slachtoffers, doden en ver- misten, heeft blijkens de opgaven van het Informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis de stormvloed van 31 Januari gemaakt. Nog honderd vier en zestig personen staan als vermist te boek; hier van zijn er twee en dertig gevonden maar nog niet geidentificeerd. De kans is overigens groot, dat velen door de zee naar buiten zijn gevoerd dan wel zijn bedolven onder het zand, dat de storm, de stromingen of de herstelwerkzaamheden hebben verplaatst. Vijf en vijftigduizend verzoeken om inlichtingen heeft het Informatiebureau na 1 Februari verwerkt. Deze kwamen niet alleen uit Nederland, maar ook van over de grenzen. Honderden telex- aanvragen kwamen via het Hoge Com missariaat der Nederlanden uit Indo nesië. In de eerste weken na de overstro ming werkten er tachtig mensen over dag en vijf en zeventig 's avonds op het bureau. Zij registreerden de slacht offers en de aanvragen, noteerden de adressan der geëvacueerden en deel den deze aan de aanvragers mede. Ge gevens omtrent geëvacueerden werden ontvangen van de Rijksinspectie van het Bevolkingsregister, maar ook trok ken acht eigen informateurs door het rampgebied rond cn verstrekten rijks- en gemeentepolitie waardevolle gege vens. Een scherpe controle werd op alle ontvangen inlichtingen toegepast. Dientengevolge staat thans vast, dat de voorhanden zijnde lijst van slacht offers geen dubbele opgaven bevat (Advertentie Ing. Med.) (Van onze purlementaire redacteur) ALS EIt RECHT moet worden gesproken, grijpt de rechter naar dikke wetboeken en zoekt daarin op, wat mag en wat niet mag en we ke straffen bij overtreding van de wettelijke bepalingen kunnen worden opgelegd. ÏVlaar niet alles staat beschreven. Het kan gebeuren, dat de rechter tevergeefs naar geschreven regels zoekt en wat dan Dient i« wet aan te geven, hoe het recht inoet worden gevonden bij het "vijgen der wet? Ziedaar een van de drie vraagpunten, waarmede de 1 weede Kamer zich na haar zomerreces gistermiddag bezighield en waarop een antwoord gevonden moest worden om aan prof. Meyers, de bij uitstek in het Burgerlijk Wetboek doorknede geleerde, die als buitengewoon raad-adviseur naast de minister van Justitie, mr Donker, achter^ 6 reperin** «tafel had plaats genomen, de gelegenheid te bicden een nieuw Bn flijk Wetboek samen te stellen. MA UITVOERIG vooroverleg had de regering het volgende antwoord ge formuleerd: „De wet dient aan te ge ven, hoe het recht moet worden ge vonden bij het zwijgen der wet. De wet dient voor dit geval de volgende volgorde aan te wijzen: a. de aan de wet ten grondslag liggende rechtsbe ginselen; b. het gebruik; c. de billijk heid". De juristen in de Kamer traden over deze redactie in het geweer: prof. Gerbrandy (A.R.), mejuffrouw Zeelenberg (PvdA), de heren van Rijckevorsel (KVP) en Van Leeuwen (VVD) en de niet-jurist de heer Ha ken van de CPN. Er was voldoening over het standpunt van de regering, dat in tegenstelling tot nu toe het ge bruik of de gewoonte als zelfstandige rechtsbron erkend dient te worden er was verschil van mening over ie wenselijkheid een rangorde van de rechtsbronnen vast te stellen en over de vraag, of de regering de rangorde juist had aangegeven. Prof. Gerbrandy hield hardnekkig enkele bezwaren vol, want toen de Kamer zich zonder hoofdelijke stem ming met het regeringsantwoord ver enigde, vroeg hij aantekening, dat hij tegen was. Dat gebeurde ook, toen de Kamer het antwoord goedkeurde, dat de re gering gegeven had op de vraag: „Moet meer dan thans de mogelijkheid geopend worden, dat voor bepaalde contracten de toepasselijke regels niet door de wet worden vastgesteld, maar door de Kroon of een andere over heidsinstantie onder medewerking of na raadpleging der belanghebbenden?" Dit antwoord luidde bevestigend, met de aanvulling, dat deze zogenaamde standaardregelingen de Kamer ver wacht ze vooral van de publiekrechte lijke bedrijfsorganen slechts bepa lingen van aanvullend recht mogen bevatten. Geen enkel Kamerlid had bezwaar tegen het antwoord van de regering op een derde vraag, een soortgelijke materie behandelend, welk antwoord luidde: „De regel, dat een wet alleen door een latere wet en niet door haar in onbruik raken haar kracht kan ver liezen, behoort te worden gehand haafd doch met het voorbehoud, dat wettelijke voorschriften van regelend recht (dus niet van dwingend recht) door een afwijkende gewoonte op zij gezet kunnen worden". Aan de behandeling van een nieuw stel vraagpunten, het merkenrecht; het octrooi- en patentrecht en de be scherming van sier- en gebruiksmodel- len betreffende, is de Kamer niet meer toegekomen. Hierover zijn namelijk dezer dagen nog deskundige publica ties verschenen, o.a. van de vereniging „Handelsrecht", die de dames en he ren, omdat het over zulke moeilijke, technische kwesties gaat, eerst wens ten te bestuderen. Het kan zijn, dat zij pas in de tweede helft van October aan de orde komen, tenzij wat minister Donker zeer zou toejuichen de Kamer kans ziet een nader, intern overleg zo spoedig te beëindigen, dat de vraagpunten nog op het eind van deze week op de agenda geplaatst kun nen worden. Gistermiddag is in de Blauwe Slink, tussen Vlieland en Terschelling, het stoffelijk overschot gevonden van Klaas Tot, de schipper van de reddingboot „Brandaris", die Zondag 16 Augustus bij een zeiltochtje in het Schuitegat overboord was geslagen en sindsdien werd vermist Het lijk is door de ,.Har- lingen 92" opgevist en naar Harlingen gebracht vanwaar het door de redding boot „Brandaris" naar Terschelling werd vervoerd. HE EERSTE KAMER heeft zich gieter- middag node verenigd met een voorstel van minister Zijlstra, om en kele artikelen van de Dlstributiewet cn van de Prijsopdryvings- en Ham- sterwet oPni®uw in werking te doen J-JET NIEUWE muziekdramatisch seizoen is door de Nederlandse Opera te Amsterdam ingezet met de reeds op het repertoire staande opera „Un ballo in maschera". Reeds lag de beroemde drieling „Tra- viata", „Troubadour" en „Rigolctto" achter hem, toen Verdi aan „Un hallo in maschera" begon. Op dat moment had hij gewijzigde denk beelden. Zijn bedoelingen gingen zich meer concentreren op een logi scher en zinvoller ontwikkeling der dramatische situatie. Om dit te be reiken cn in muziek zijn neerslag te doen vinden, moest ook het tekst- hoek deugdelijke eigenschappen bezitten. Dat van „Un hallo in masche ra" gaf Verdi gelegenheid om zijn nieuwe inzichten uit te voeren. Bovendien voelde Verdi zich sinds 1856 niet langer bevredigd door de absolute scheiding van recitatief en aria, zoals deze van ouds her in de Italiaanse Opera bestond. Toen hij in 1857 met. „Simonc Boccanegra voor de dag kwam, hleek al, dat Verdi begon te breken met oude opvattingen en dat hij de eerste schreden zette op de weg van de door- gecomponeerde opera, waarbij dus uit het recitatief geleidelijk de aria groeit. IJN BALLO in maschera" is een voortgang in deze richting, die zou uitlopen op ..Othello". Verdi is een voorbeeld hoe een componist in Wag- ner's tijd ook zonder het voorbeeld van de man uit Bavreuth tot groter eenheid in een opera kan komen. Door- componeren van een opera ais in de latere werken van Verdi is nog niet het zelfde als de „Unendliche Melo die", die te Bayreuth werd geboren. Daarom is het volkomen ten onrechte, om, zoals wel eens gebeurt, Verdi in het spoor van Wagner te trekken. Al tijd zal bij Verdi het uitgangspunt nl. de zang als hoofdmiddel van expres sie anders zijn dan bij Wagner, voor wie de symphonische orchestrale door werking in het muziekdrama een waar overwicht bezit. „Un ballo in masche ra" geeft ons een aanvullend beeld van Verdi omtrent wiens persoonlijkheid wij ons nog veel zuiverder kunnen oriënteren als wil ook eens luisteren naar „Macbeth", en vooral „Othello" en „La Forza del Destine". Gloedvol zingt de menselijke stem in Verdi da den en aandoeningen uit. Hij sluit re gelrecht aan bij hetgeen omhoog komt uit de krochten van 's mensen ziele- wereld. Daarom is Verdi's zang zo overrompelend. Ieder karakter tekent zich scherp af en houdt zijn diepste aard het gehele werk door. De mens van binnen: Dat is Verdi's voornaam ste wet. Het Gemaskerd Bal vat vele vaa Verdi's beste eigenschappen sa men. Zijn kracht ligt niet alleen in een kostelijke muziek, maar ook in de blijvende gelijkmatigheid van het hoge compositorische peil. Daar staat tegen over, dat deze qualitatief hoge gelijk matigheid ook zelden door een uit slaand hoogtepunt als bijvoorbeeld in de vroegere Troubadour wordt onder streept. Vooral wat stralende zang en gecul tiveerde zangkunstigheid aangaat heeft de voorstelling door de Nederlandse Opera indruk gemaakt. Het element, dat de kern van ieder oeuvre van Ver di is. kwam aldus in het licht te staan, waarin het behoort te verschijnen. Van Frans Vroons als Ricardo, Scipio Colombo als Renato, Gré Brouwenstijn als Renato's vrouw, evenals van Anny Delorie, Corry van Beckum, Jos Borcksen. Gerard Groot en Guus Hoek man gingen vocale prikkels uit, die het hart van Verdi als grote proever van dramatische situaties raakten. Acteren is bepaaldelijk de zwakke stee in Gré Brouwenstijn's optreden. Alles concen treert zich bij haar op de stem. Het gebeuren kon zich in de decors van Nicolaas Wijnberg op een uitzondering na uitnemend schikken: Die uitzonde ring betreft het tweede tafereel, als de beide waarzegsters in het kelderge welf zijn. Zowel in de weinig sugges tieve omgeving als in de wel mooie maar niet sterk bewogen zang van An ny Delorie huisde een miniem aan demonie, hetgeen niet strookte met de als sinister bedoelde handeling in dit gedeelte. De mise-en-scène was van Joan Cross, die aan het geheel een Ita liaanse sfeer en een ondertoon van loerend noodlot heeft willen verlenen. Echter juist dit verdekt onheilspellen de heeft in de voorstelling niet in volle mate de nadruk gekregen. Hiermee kan evenwel niet worden weggenomen, dat deze Ballo in Maschera als geheel een sterk punt in het repertoire van de Nederlandse Opera Is geworden. E.B. treden. Hoe onaangenaam men deze maatregel vond hebben verschillende sprekers duidelijk gezegd. Met name ten aanzien van het tweede voorstel was dat het geval, omdat hier een wet werd benut voor een doel, waarvoor ze niet ls uitgevaardigd; de bescherming van het budget der ziekenfondsen te gen de eisen der specialisten inzake hun honorering. Met name baron De Vos van Steen- wijk (WD) had bedenkingen. Hij vond, dat men, indien men de minister consequent wilde volgen, niet alleen de ziekenfondsen, maar ook de specia listen en hun particuliere practijk aan een beperkende bepaling moest onder- werpen. Hij werd bijgevallen door het A.R.-lid Hellema, die vond, dat buiten gewone wetten in verband dienen te staan met het euvel dat men wil be strijden. Hij achtte dat hier niet het geval en zei. dat deze wetten niet ten doel hebben, sociale lasten te stabili seren. Minister Zijlstra zag er niettemin kans toe, het verlangde verband te con strueren en meende dat verlenging der wet de regering het wapen der prijs- beheersing in handen geeft. Overigens zeide hij niet van doel te zijn, door deza maatregel de onderhandelingen met de specialisten te beinvloeden doch te hopen op een spoedige rege ling. Nadat de sprekers opnieuw hun be zwaren hadden uiteengezet, zei de mi nister toe, dat zo spoedig mogelijk tot intrekking van de verlengde wet zal worden ingegaan. Daarmee was aan alle bezwaren voldaan behalve uiteraard aan die der communisten en kon de Kamer zich zonder hoofde lijke stemming met de wet verenigen. (Vervolg van pag. 1) De Canadese regering heeft hem medegedeeld, dat zij op een volkomen assimilatie geen prijs stelt Integen deel, het is haar welkom als de Ne derlanders hun typische eigenschappen inbrengen en daarmede stimulerend werken op de Canadese ontwikkeling. Die eigenschappen worden zeer ge waardeerd. Dat draagt ertoe bij, dat er tussen de Nederlanders en de Cana dezen een goede verstandhouding be staat en dat laatstgenoemden steeds weer bereid zijn nieuwe immigranten te helpen. Tenslotte deelde de minister ons nog mee, dat hij in verschillende Canadese winkels typisch Nederlandse produc ten had gezien, zoals bijvoorbeeld be schuit van een bekende, grote Neder landse fabriek. De emigranten vragen om deze dingen; zij stimuleren daar mee de Nederlandse export. Emigratie is derhalve niet uitsluitend een ver liespost voor ons land: zij betekent ook winst en zij kan een zeer belangrijke winst betekenen, als de Nederlandse industrie haar exportkansen aangrijpt.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 5