Schermer dansers brachten onze folklore op Sicilië Huiduitslag Ex-koning Peter zoekt naar het vermogen van zijn vader DÉBRAUIME Zware politiemacht bewaakte de costuums en sieraden „Oranje boven" in Milaan Horlogediefstallen berecht geestelijk leven Ktrbetr hS ss Zwitserland heeft het geheim De „molploeg" legt plastic-waterleiding-buizen in Utrecht De Franse protestanten zoeken eenheid Predikanten goochelaar treden samen op R.K. kerk heeft geen kans in Scandinavië De Chr. Geref. Kerken in synode bijeen Japanse kroonprins in V.S. Op de Raduno Internazionale del eostume te Messina (Sicilië) hebben de Sciiermer dansers een ongekend succes gehad. Het was de vierde maal, dat dit groepje, dat met veel enthousiasme de folklore levendig houdt, een de monstratie heeft gegeven buiten onze grenzen en het ziet er naar uit, dat het zeker niet de laatste maal zal zijn. Verleden jaar trad de groep op in Menton en Luik, dit jaar waren het Frankfurt en Messina die kennis maak ten met de „Donder in het hooi" en de andere typische oud-Hollandse dan sen. De Schermers op hun beurt hebben in het buitenland onvergetelijke indrukken opgedaan en vooral de laatste reis, waarvan ze enkele dagen geleden zijn teruggekeerd, heeft zeker de kroon op alle vorige uitstapjes gezet. Zoals de Sicilianen genoten van de dansen en de costuums van de Noordhollandse groep de uitvoeringen op 29 en 30 Augustus werden door niet minder dan 25.000 mensen bijgewoond zo genoten de mensen van het vlakke polderland van het natuurschoon op Sicilië. Ze zijn met souvenirs en vele foto's weer in de Schermer teruggekeerd en de talrijke reis-herinne- ringen vormen nog steeds het gesprek van de dag. „Weet je nog van die goudse pij pen?" is een vraag, die Voldoende is om de receptie ten huize van de Prefect van Messina weer in kleuren en geuren uit de herinnering op te diepen. Burgemeester Posch had ter ere van de gastheren nl. een twintig tal goudse pijpen meegenomen, maar hij had er ook wel honderd kunnen meebrengen, want er werd door de druk gebarende Italianen een ware veldslag geleverd om zoiets moois te bemachtigen. Het is een klein voor valletje uit vele. Daar zijn de verhalen over Milaan, over de rijke costuums van de ande re deelnemende groepen, over de treinreis van de Noordpunt van Italië tot het uiterste Zuiden, over.... maar laten we bij het begin beginnen. Dat was de 25ste Augustus toen het uit 23 personen bestaande gezelschap (9 paren, 2 enkelingen, mevr. Swager (piano), G. Volkers (accordeon) en de heer C. K. Swager, reisleider), 's morgens in alle vroegte in de trein stapte om via Bazel en Chiasso in één ruk door naar Milaan te rijden, waar men 's middags om 5 uur de volgende dag wel te verstaan met een zucht van verlichting de veertig koffers met persoonlijke ba gage en de Westfriese costuums in hotel Ambasciatori neerzette. Met de gouden sieraden, de diamanten en de zilveren voorwerpen, die de kostbare versiering van de kledij vormen en die met de costuums voor f 26.000. waren verzekerd, had men bij de douane niet de minste last. Dat de kostbaarheden zorgvuldig werden bewaakt laat zich begrijpen, want het is nog niet zo lang geleden, dat Giuliano in Sicilië van zich liet horen als bandiet nr 1. Trouwens de Sicilir ^.nse politie bleek haar eigen volkje zelf al niet best te vertrou wen, want zij had een indrukwek kende macht op de been gebracht om de sieraden van de dansgroepen te beschermen. In Milaan, waar het gezelschap in het hotel op de vijfde piano (verdie ping) logeerde maakte de reusachtigc- in marmer opgetrokken Domkerk een onuitwisbare indruk. Overweldigd door de pracht van dit bouwwerk met zijn 2000 beelden, zijn -hoge pi laren, muurschilderingen en hout snijwerken, dwaalden de Westfriezen door de Dom, stegen met de lift om hoog naar de torens en moesten ten slotte nog naarstig zoeken naar twee verdwenen leden, die op het dak wa ren zoek geraakt. ORANJE BOVEN De vtrkopers van souvenirs, die op onverklaarbare wijze direct dóór had den, dat ze met een Hollands gezel schap hadden te doen, prezen hun ar tikelen niet alleen in onverstaanbaar 11 a taans aan, maar introduceerden zich levens met de uitroep „Oranje boven". Zij meenden op deze manier het ijs gemakkelijk te kunnen bre ken Het was overigons hun enige ke- nis van de Nederlandse taal, maar dat verhinderde hun niet goede za ken te doen. Dat was ook het geval met de koffieschenkers in de restau rants die van hun werk een kunst hebben gemaakt en met ingewikkel de apparaten, vol handles en kranen, het vocht hereiden Ze doen dat door st:' :n door de gemalen koffie te la ten condenseren. Behalve de koffie bleek de Italiaanse landwijn ook goed in de smaak te vallen II De volgende dag de 27ste trok de trein het gezelschap naar het Zuiden. Uit de welvarende Po-vlakte met de wijnvelden en de rijke lande rijen snelde de trein via Rome het arme Zuiden tegemoet. Vooral na Napels bood het landschap een scherp contrast met het Noorden. Eerst wa ren er nog de wijngaarden, die aan de Betuwe herinnerden, maar daarna kwam het Woeste, onvruchtbare berg landschap met zijn armoedige huisjes en zijn ezeltjes als voornaamste mid del van vervoer. Langs de kust gleed de expresse nog langs olijfboomgaar den, maar overigens was er van enige ontginning geen sprake. Een eigenaardige gewaarwording was de oversteek van het Italiaanse vasteland naar Sicilië. De trein werd in drie stukken gesplitst en toen aan boord gereden. De reizigers konden zelfs rustig in de coupé blijven zit ten I Na een nacht hangen in de trein waren de bedden van hotel Royal, waar tijdens het verblijf in Messina werd overnacht, een ongekende weel de. De keuken, Italiaans met veel spaghetti en een pond gele druiven in ijswater als dessert, werd door de Hollanders alle eer aangedaan. Aan het eten werd buitengewoon veel zorg besteed. Ook hier waren het weer de koffiebars, die de interesse hadden. In verschillende van deze gelegenheden was het mechanisme nog geperfectionneerd, want daar gingen de vuile glazen zelfs per lo pende band naar de afwasinrichting. De volgende dag, op 29 Augustus, werden de dansgroepen door de bur gemeester dr Ferdinando Stageno d' Alcontres op het stadhuis ontvangen. Burgemeester d'Alcontres toonde zich zeer verheugd over het Edammer kaasje, dat zijn collega uit Oterleek burgemeester J. Posch, hem overhan digde en hier was het ook, dat de geschiedenis met de goudse pijpen begon. 's Avonds werd de eerste demon stratie gegeven. We hebben daarover reeds gepubliceerd. Wel is het nog aardig te memoreren, dat de meeste folkloristische groepen, waarvan de een uit Zwitserland, een uit Oosten rijk en acht uit Italië kwamen, zich in hoofdzaak tot de zang beperkten met af en toe een ondergeschikt dansje. Daarom hadden de Schermer dansers bijzonder veel bekijks. Ook de hoofdtooi van de Westfriezen, de gouden kap. werd door allen bewon derd. Het was opvallend, dat de hoofdbedekking bij de anderen vrij eenvoudig was gehouden. Een hoedje of een shawl, zoals de meisjes van Sardinië droegen, en daarbij geen sieraden. Daarentegen waren de cos tuums met vele gouden en zilveren versierselen bedekt. Diamanten, zo als bij de Hollanders, waren bij de overigen niet te ontdekken. De dertigste Augustus bezochten enkelen van de groep het 50 km ver der gelegen Taormina, een prachtig gelegen stadje met vele overblijfselen van de oude Griekse cultuur. 's Avonds werd de tweede uitvoe ring gegeven op het Plein der Ge meente en de dag daarop Maan dag 31 Aug. aanvaardde men weer de terugreis. Tot aan de grens ge schiedde dit voor rekening van het uitnodigende comité, buiten Italië kwamen de reiskosten voor rekening van het gezelschap zelf. In Napcis werd in hotel Terminus één nacht overgebleven en van deze gelegenheid maakte men gebruik om de ruines van Pompei' te bezichtigen 's Avonds werd gedineerd in het ro mantische Sancta Lucia aan de Golf van Napels. Het volgende traject was Napels Freiburg, in het Zwarte Woud en op 2 September vertrok men vandaar De Goudse pijpen, die burgemeester Posch had meegenomen naar Messina bleken zeer begeerd te zijn. De Prefect van de stad midden was de eerste, die er één in de brand stak. Van rechts naar links: de heer C. K. Swager, reisleider, burgemeester J. Posch en Mayke Posch. Tweede van links de heer C. A. Over. - naar Nederland, dat de Schermer dansers Donderdagavond begroette met een strenge douane-controle. De reis was ten einde, een onver getelijke reis, die deze zonen en doch ters van het Noordhollandse platte land ver naar het Zuiden bracht op hun folkloristische zending. De Sici lianen hebben dank zij dit groepje iets van de oud-Nederlandse cultuur kunnen meemaken en het stemt tot voldoening, dat zij zich daarvoor uiterst dankbaar hebben getoond. Misschien zal volgend jaar het con tact met Messina nog eens worden opgenomen. De burgemeester is dan van plan de tulpenvelden te bezoe ken en hij heeft beloofd naar Stom- petoren te zullen komen. Drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest eiste de officier van Justitie te Utrecht gisteren tegen de 24-jarige opperman L. van L. te Utrecht, die zich voor de Meervoudige Kamer moest verantwoorden wegens talrijke gevallen van diefstallen van horloges, vulpennen en fototoestellen. Tezamen met een aantal kornuiten, die in dezelfde zitting werden berecht, had de jongeman op verschillende plaatsen van de provincie Utrecht ware strooptochten ondernomen. Hij opereerde zelfs buiten de grenzen van het Sticht, o.a. te Ede en Arnhem en werkte volgens een bepaald systeem. Op momenten, dat er nogal lawaai in de omgeving was wierp hij aan het uitverkoren adres een steen door de etalageruit, deed een greep naar de inventaris en maakte zich vervol gens uit de voeten. De hoofddader werkte samen met de 22-jarige los werkman O., eveneens uit Utrecht, tegen wie de officier van Justitie een jaar en zes maanden met aftrek eiste. Zijn medeplichtige A. A. van de H., een dertigjarige smid, hoor de een jaar en drie maanden met af trek eisen. De rechtbank zal 22 Sep tember vonnis wijzen. Reeds lange tijd zijn pogingen gaan- de om de verschillende Franse Protes- Lutherse Kerk, de Hervormde Kerk van Elzas-Lotharingcn en de Hervoim He Kerk van Frankrijk (Eghse Refo mée de France). Deze pogingen konden worden samengebracht in een comms- cie van afgevaardigden dezer Kelk Z met mandaat hunner Kerken aan de arbeid der commissie deelnemen. Hot volgende programma werd opge steld- 1 De voorbereiding van Protestantse Kerk in geheel Frankr«k; 2 Studie betreffende de verschillend dogmatische en practisch-kerkelijke za ken in de verschillende geloofsgemeen. schappen. De jongste vergaderingen van de sy noden der Franse Protestantse Kerk en van de Hervormde Kerk van Elzas- Lotharingen, heeft de eerste vrucht van deze gezamenlijke arbeid doen zien, omdat aan beide synoden voor stellen omtrent onderlinge toenadering konden worden voorgelegd. De synode van de Hervormde Kerk in de Elzas heeft deze v"orsteUc",f5d aanvaard; die van de Franse Protes tantse Kerk moet dit in haar e.v. ver gadering nog doen. Maar overeenge komen werd dat beide Kerken naar el- kaars synoden geen waarnemers meet afvaardigden, doch gedelegeerden met adviserende stem en dat de praeses van de Elzasser Synode deelneemt aan alle centrale kerkelijke vergaderingen van de Franse Prot. Kerk. Ten aanzien van de derde Kerk. de Lutherse, besloten de beide andere Kerken ook deze-zo veel mogelijk in haar gezamenlijke be sprekingen te betrekken. Het heeft in Noorwegen nogal opzien gewekt dat een predikant en een goo chelaar samen optreden. Het is ae jeugdpredikant Henry Dahl-Johanne. sen en de artist Ove Dahl Dezever telt aan de Christen-jeugd dat hij op geleid is als goochelaar en in dit vak herhaaldelijk successen heeft geoogsi. Maar enige jaren geleden kwam hij tol bekering en ziet het nu als zijn roeping om voor Gods Koninkrijk te arbeiden. Hij heeft het goochelen echter niet voor goed vaarwel gezegd. Hij treedt nu met zijn toeren op in bijeenkomsten en daarna zegt hij; „Dit is maar zins bedrog, het is niet gegaan zoals jullie gedacht hebt. Op zichzelf is het niet gevaarlijk. Maar erger is het, als heel jullie kijk op het leven een illusie is. Zo was het met mij vóórdat ik Christus ontmoette". Natuurlijk is wr critiek op deze wij ze van doen, maar 't is een feit dat vele jongereri komen. Ze zijn niet af kerig van vrolijkheid en een prettige stemming. De predikant en de gooche laar hebben moed en fantasie aan de dag gelegd om nieuwe terreinen voor Christus te veroveren. Het kerkelijk jubileum in Noorwe gen geeft aan het R. Katholieke zen dingstijdschrift „Catholic Gazette" aan leiding tot een speciaal zendingsnum mer voor Scandinavië. Men stelt vast, dat het Noorden een moeizaam zen- dingsveld is voor de R. Katholieke Kerk; niet het minst in Noorwegen zijn de leken en de vele lekenpredi kers een bijna ondoordringbare muur voor de R. Katholieke Missie. Men krijgt uit dit artikel de indruk, dat zelfs al zou de schrijver zich kunnen indenken, dat de Scandinavische pre dikanten voor het R. Katholicisme gewonnen zouden kunnen worden op dezelfde wijze als vele R. Katholieke priesters indertijd voor de Lutherse Reformatie werden gewonnen, de le ken toch bijna onoverwinnelijk zijn; met hun lekenpropaganda en leken prediking „vergiftigen zij de atmos feer". Over Zweden wordt gezegd, dat het R. Katholicisme in dit land mm- mer goed wortel heeft geschoten; het land werd eerst laat gekerstend en de kerk was jong toen de stormen der Reformatie over haar heengingen. (Van een medewerker) DE GERUCHTEN over een aanstaande scheiding van de laat ste koning van Joegoslavië, Peter 11, en koningin Alexandra, die sinds enige tijd in Amerika en Engeland de ronde doen, worden door de 1'arijse advocaten van de koning gedementeerd, in ieder geval voor wat betreft het tijdstip van een eventuele scheiding. Hun opdracht gever heeft nog geen beslissing genomen, zeggen ze, maar hij heeft thans in Londen koningin Elizabetli en Sir IVinston, die een goede vriend van hem is, om raad gevraagd. De ex-koning is immers een bloedver- want van het Engelse koningshuis, daar hij een achterkleinzoon is van koningin Victoria; zijn moeder, een dochter van de koning van Roe menië, icns een Hohenzollern en zijn vrouw Alexandra, een dochter van. de vroegere koning Alexander van Griekenland, die aan de beet van een aap gestorven is, is een nicht van hertog Philip van Edinburgh, Als de jonge koning, na het advies van deze familieraad ingewonnen te hebben, tot een scheiding besluit, dan kan deze, daar Peter en Alexandra tot de orthodoxe kerk behoren, alleen uitgesproken worden door de Heilige Synode, waarvan de leden in New York in verban ning leven. DIJ deze gelegenheid verneemt men, dat er inderdaad tussen de echte lieden onenigheid bestaat wegens financiële zorgen. Aan het Engelse Hof schijnt ex-koningin Alexandra een le vensstijl aangenomen te hebben, waar voor het vermogen van Peter niet toe reikend was. Kort geleden moest de koningin zich tot de Parijse rechtbank wenden om haar garderobe terug te •krijgen, waarop een van haar schuld eisers in een groot Parijs hotel beslag had gelegd. Deze schuldeiser had in Maart 1952 van de koning een chèque ontvangen van 10.000 dollar, die niet voldoende gedekt was. De kledingstuk ken, waarop de schuldeiser beslag had gelegd, zijn een nerz- en een breit- schwanzmantel, een zilvervoscape, 28 japonnen en 23 paar schoenen. Men zal zich herinneren onder welke omstandigheden Peter de troon en het land verliet: toen de Duitsers Joegosla vië binnenmarceerden. had de 18-jari ge koning nog net tijd om in een vlieg tuig te stappen en naar Cairo te vluch ten. In twee koffers nam hij twee cos tuums en de kroonjuwelen mee. In Lon den nam hij dienst bij de Royal Air Force en trouwde in 1944 met prinses Alexandra van Griekenland. Toen de oorlog voorbij was, wilde Peter, die een jaar na zijn huwelijk de troon ver loren had. het leven van een koning in-verbanning voortzetten. Drie secre tarissen. twee kamerdienaars, een lijf. wacht van vier kolonels en 22 man be schouwde hij als onontbeerlijk. Had niet president Roosevelt hem zijn „lie ve Peter" genoemd en hem een vlieg tuig cadeau gedaan? In het begin droeg vergalt Uw leven. Gij zult j verbaasd zijn over de snelle =^en afdoende werking van het -= r beroemde huidgeneesmiddel «Advertentie tng. Med.) De generale synode der christelijk gereformeerde kerken te Apeldoorn is gistermorgen in de Chr. Ger. Kerk aan de Canadalaan geopend door ds M. Holtrop, namens de roepende kerk van Leeuwarden. Maandagavond was onder leiding van ds M. W. Nieuwenhuijze van 's-Gravenhage een bidstond ge houden. De eerste ochtendzitting was gewijd aan de verkiezing van een moderamen. Tot praeses is gekozen ds W. Kremer van Apeldoorn, tot assessor ds J. C. Maris van Haarlem-Noord, tot eerste scriba ds I. de Bruyne, Hilversum, tot tweede scriba ds B. H. Biesma, Hoge- veen; herkozen als quaestor ds W. F. Laman, Rotterdam. de Engelse regering het leeuwenaan deel bij in het onderhoud van dit ver kwistende koningshuis, maar door de noodzakelijkheid om de door Engeland erkende Tito te steunen en de finan ciële strijd tussen Peter en zijn moe der, koningin Maria, werd de toelage steeds kleiner. Alleen koning Alexander kende het geheime nummer. TNTUSSEN zocht Peter naar het ver- mogen van zijn vader, Alexander van Joegoslavië, die in 1934. tezamen met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Berthou, in Marseille vermoord was. stond bekend als een zeer spaar zaam man. Iedere maand hield hij van zijn civiele toelage een bedrag over van 100.000 Zwitserse francs, dat in Zwitserland belegd werd. Volgens de toendertijd gebruikelijke methode, die het „incognito" van dit depót moest bewaren, werd dit bedrag niet op een naam, maar op een geheim nummer gezet, dat alleen de koning kende. Alexander heeft dit geheim meegeno men in zijn voortijdig graf. Zijn zoon en opvolger heeft alles geprobeerd om dit geld in Zwitserland op te sporen. De Zwitserse Nationalbank erkent wel iswaar officieel, dat de bedragen in totaal ongeveer 5 millioen francs ge deponeerd zijn, maar aan particuliere banken overgemaakt werden. Indertijd had de „belanghebbende", d.w.z. de koning, „alle gebruikelijke inlichtin gen" gekregen. De advocaat van de koning eist nu, dat hem het geheime nummer meegedeeld wordt, maar de Zwitserse banken weigeren dit, daar ze het bankgeheim zeer streng bewa ren. Men vermoedt, dat de depóts van koning Alexander in Amerikaanse en pan-Amerikaanse holdingmaatschap pijen belegd werden; maar er zijn geen nauwkeurige gegevens hierover be kend. Een juridische curiositeit. DETER heeft tenslotte de jacht op -de millioenen van zijn vader opgegeven en heeft zich tot de Parijse rechtbank gewend, om het vermogen, dat zijn va der bij de Mergan-Bank gedeponeerd had, vrij te krijgen. Hier had hij meer geluk. Met het oog op de Joegoslavi sche rechtspraak wees het Seine-tribu- naal de koning het gehele vermogen toe, hoewel hij nog twee broers heeft. Een juridische curiositeit terwijl in Frankrijk het eerstgeboorterecht sinds de Grote Revolutie afgeschaft is, moest de rechtbank, volgens Joegoslavische principes, dit recht van de onttroonde koning erkennen. Daarop besloot Peter zich in Frankrijk te vestigen; hij kocht een huis in St. Cloud, waarvoor hij een groot bedrag als handgeld gaf, maar daar hij later het koopcontract annuleerde, verloor hij de betaalde som. In de Verenigde Staten bezit de e*~Koning n°g een kapitaal, dat aan zienlijk genoemd wordt, maar dat ten gunste van zijn zoontje, prins Alexan der, geblokkeerd is. Toch zou Peter heus geen geldzor gen behoeven te hebben, daar hij al- ^nSn0V,er een maandelijks inkomen van 1000 dollars beschikt, waarvan hij met een minder veeleisende vrouw, zelfs in Parijs behoorlijk zou kunnen leven. Bovendien is Peter een intelli gent man, die zich geen illusies meer maakt over een terugkeer op de troon, de lneenstorting van het ïito-regime graag zou willen beleven; v. bekwaamheden liggen Pjf gebieil van de chemie, maar hij ffpuia i, politieke belangstelling. Kort heeft hij Zijn memoires ge- hanHpi - n 16 birulcr|kort in de boek handel zullen verschijnen. keb^u^hu*0' de oudste zoon van u &imn 0?"0, van Japan, is gisteren n Z» tde VS' aangekomen. wordt hft wSv regeringskringen worai net bezoek van de Japanse zal° duren S 7e811 hGi V,S" dat een maand Akihito «i h angriik geacht. Prins vie- dayen in w "5? Zijn verblijf van Honcp» h ^Yashington in „Blair do presldent!fogeren.ambtSW°ning "an WOGNUM, 7 Sept. Vr. aardappelen 10.20—10,70; uien 6,80—20,10; knolbieten 4,20—6,30; rode kool 3—10,50; alabonen: I 46—59 en II 26—47: tomaten 20—43; augurken 4—76; waspeen 1217; bos- peen 14—16; pronkbonen 28; andilvle 12 —18; komkommers 10—19; gele pruimen 37; Reine Victoria pruimen 17—48; druiven: Alicante 91 en Frankenthaler 5379; Suikermeloen 36—46; Netmeloen 36—40; Oranje Ananas 42—53: Zigeunerin 1323;Zoete Bloemée 1426; Clapp's Kavourite 3—21; Enkele Jut 31; Triomphe de Vienn» 16—34. Met de z.g. molploeg werd i» Odijk bij Utrecht een plastic- waterleidingbuis gelegd. Voor het eerst in Nederland. De ploeg is een graafmachine met een vervaarlijk groot mes, waarmee de buis direct onder de grond kan worden gelegd, zonder dat een geul behoeft te worden gegraven.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 6