De wereldbank verricht nuttig en belangrijk werk Dollars vloeien Arabië binnen Twaalf nieuwe Convairs voor de KLM onderweg Nederlandse artilleristen naar de Lüneburger Heide Gebruinde Kamerleden in het Binnenhof terug Internationale financiering van de wederopbouw Invloed van Ibn Saoed neemt sterk toe Koningin bezocht rijdend postkantoor Bussumse chanteur veroordeeld Langzaam maar zeker Groot tekort aan scholen, constateert UNESCO Wordt Oostenrijk ontruimd? Zes voor West-Indië, overige voor Europa Haarlemse autodieven in Antwerpen gepakt Er zit muziek in de KLM De voetbalprijsvraag-zaak Lionel Hampton en Count Basie naar Nederland Bedelende kinderen rondom onze wagens Velen dragen nog oude vechtpetten Na het zomerreces Weer gebogen over de wetsontwerpen WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1983 (Door onze economische medewerker) \tfAT WEET de gemiddelde Nederlander van de Wereldbank? Laten wij maar gerust zeggen: weinig of niets. En toch is die bank, die in 1946 te Washington werd opgericht door een groot aantal landen, ook voor Nederland van betekenis. Het doel van de oprichters, waaronder ook Nederland, was een bank te krijgen, die aan de deelnemende landen financiële hulp kon geven bij de wederopbouw van door de oorlog ver woeste gebieden en bij de ontwikkeling van achtergebleven gebieden. Het kwam er dus op neerdat er een lichaam werd gevormd, dat aan al die landen, die kapitaal nodig hadden, geld leende. Geen geld in eigen valuta maar in vreemde valuta. Eigen valuta kan elk land wel krijgen zo nodig door de bankbiljettenpers te laten draaien maar om vreemd geld te krijgen, vooral dollars, daarvoor moet men leentjebuur gaan spelen. rvIT INTERNATIONALE lichaam, heel U mooi Wereldbank gedoopt in het Nederlands, moet, om geld te kunnen uitlenen, natuurlijk eerst zelf over geld beschikken. Daarom moeten de deelne mende landen in het kapitaal van de bank voor een bepaalde portie bijdra gen. Op 30 Juni jl. waren er in totaal 54 deelnemende landen die tezamen aan kapitaal hadden ingeschreven voor 9 milliard dollars. Inschrijven zeggen wij, want er be hoeft voorlopig slechts 1/5 betaald te worden, waarvan 2 pCt. in goud of dol lars en 18 pCt. in de eigen valuta. Om een voorbeeld te nemen: Nederland moest in het kapitaal deelnemen voor 275 millioen dollar. Hiervan werd di rect in dollars betaald 2 pCt. oftewel 5.5 millioen dollars, terwijl wij ver plichtingen hadden om de resterende 18 pCt., zijnde 49,5 millioen dollar in guldens te betalen. Aan die verplichting hebben wij ons overigens nog niet erg gehouden, want 1 pCt. van die 49,5 mil lioen is in de Washingtonse kas in gul dens gestort. r*E BANK beschikt zodoende niet al- leen over vele dollars, maar ook over alle mogelijke andere valuta. Op zich zelf is dit bedrag wel behoorlijk groot, meer dan 860 millioen dollar bij elkaar, doch toch nog niet groot ge- noe«. Daarom geeft zij ook obligatie leningen uit; zü leent dus bij anderen weer geld en daardoor is zij met nog enkele andere inkomsten erbij erin geslaagd bijna 1585 millioen dollar bij elkaar te garen, hetgeen, ln Nederlands geld omgerekend, liefst zes milliard gulden uitmaakt. Dit is zelfs nog meer dan de Nederlandse staat dit jaar voor zijn uitgaven nodig had. Van die 1585 millioen dollar is aan een 29-tal landen 1103 millioen dollar uitgeleend; in Nederlands geld omgere kend dus pl.m. vier milliard gulden. Dat is toch een aardig bedrag, horen wij u zeggen. Ja en neen. Ja, omdat vier milliard gulden altijd een enorm bedrag is. Neen, omdat alleen al onze vier grote handelsbanken (Amsterdamse Bank, Rotterdamsche Bank, Twentsche Bank eri Handelsmaatschappij) tezamen een bedrag van vier milliard gulden heb ben uitstaan aan credieten in Neder land. De omzet van de Wereldbank is daarom zeker niet zo, dat zij met één klap alle andere banken in de wereld de loef heeft afgestoken. IIOEWEL dus tot nu toe betrekkelijk bescheiden, wat de omvang van haar werkzaamheden betreft, moeten wij anderzijds toch erkennen, dat ook deze Wereldbank een vorm van inter- Volgens een rapport van de UNESCO zijn er voor bijna de helft van de kin deren in de wereld geen scholen. In sommige landen stijgt het geboorte cijfer sneller dan het aantal scholen, zodat daar in feite het analfabetisme toeneemt. De toestand van de scholen in Zuid-Azië, bijna geheel Afrika, een groot deel van Latijns-Amerika en op het merendeel van de eilanden in de Stille Oceaan noemt het rapport on bevredigend. Vaak werkt men onder de primitiefste omstandigheden: onder zeildoek, riet of bamboe of in hutten van klei. Het Weense persagentschap „IFA" zegt „uit Oostenrijkse en geallieerde bron" vernomen te hebben, dat in de loop van de week de Russen een voor stel zullen doen tot ontruiming van Oostenrijk door de bezettingstroepen van de VS, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie. Volgens „IFA" zouden de Russen hun troepen in October te rugtrekken en slechts een „symboli sche" bezettingsmacht ter sterkte van een bataljon achterlaten. In Oostenrijkse en geallieerde krin gen te Wenen is het bericht van „IFA" op geen enkele wijze bevestigd. VOOR BEHOUD VAN DE GRAVEN DER ZOELOEVORSTEN De regering van Zuid-Afrika heeft besloten in en nabij Zoeloeland be paalde boerderijen aan te kopen, waar de bekendste opperhoofden van de Zoeloes begraven liggen. De histori- rische monumenten-commissie heeft de boerderijen bezocht en de meeste gra ven laten omheinen en van plaquettes doen voorzien. Dit om deze graven te kunnen bewaren en tegemoet te ko men aan de „diepe wens van het Zoe loevolk, dat de boerderijen, die zo nauw verbonden zijn met hun afkomst, deel van het naturellengebied zullen worden". De Franse slagers hebben Dinsdag de prijzen der goedkope vleessoorten met tién procent verlaagd. Deze week zullen <x>k andere waren goedkoper worden. nationale samenwerking betekent, die vóór 1940 onbekend was. Per slot van rekening worden de deelnemende landen voor de wederopbouw van hun land geholpen met kapitalen, die an dere landen beschikbaar stellen. En uit het juist vandaag in Washington op de vergadering van de Wereld bank openbaar gemaakte verslag blijkt duidelijk, dat zo'n lening van verschil lende millioenen dollars voor menig lana een ware uitkomst is. Wij lezen b.v. dat in Turkije irrigatie werkzaamheden kunnen worden uitge voerd. dat in Brazilië wegen worden aangelegd, dat in Chili electrische wa terkrachtcentrales konden worden ge bouwd, dat in Finland de houtverwer kende industrieën gemoderniseerd wor den, dat PakWtan door de lening land bouwmachines heeft ingevoerd. En zo zouden wij nog vele voorbeelden kunnen geven van wat de stroom van dollars en andere valuta kan doen in vele lan den om de productie te vei groten, 'le bodem vruchtbaarder te maken en bet transportsysteem (rivieren, wegen, spoorbanen, enz.) te verbeteren. OOK NEDERLAND heeft bij de We reldbank geld opgenomen. Reeds in 1948 kregen wij een lening van 195 millioen dollar, die in 25 jaar terugbe taald moet worden. In 1949 werd 12 millioen dollar beschikbaar gesteld voor een viertal scheepvaartmaatschap pijen om schepen te kopen; daarna kreeg onze Herstelbank plm. 8 mill. dol lar om credieten aan onze industrie te kunnen geven, waarna tenslotte de KLM in-1952 een lening van 7 millioen dollar kreeg om vliegmachines te kun nen kopen. Nogmaals, deze bedragen die bo vendien weer terugbetaald moeten wor den vallen in het niet bij de enorme pl.m. f 3 milliard groot zijnde gratis hulp van de VS in de vorm van het Marshallplan. Maar dit mag ons toch niet de ogen doen sluiten voor-het op zich zelf zegenrijke werk van de Washington Wereldbank, De kapitalen worden niet voetstoots gegeven; op een aanvraag volgt een zeer grondig onderzoek en vaak zijn ook de voorwaarden van de lening niet aangenaam. Er zijn dan ook wel eens stemmen opgegaan, dat deze bank eigenlijk een doodgeboren kindje is. Dit pessimisme is o.i. misplaatst. Wel gaat het langzaam, doch het gaat zeker. Fi nanciering is nu eenmaal niet zó ge makkelijk als menige buitenstaander wel denkt. ft/A DE SUPER CONSTELLATIONS en de nieuwe viermotorige „Lift- master" zal, zoals reeds eerder is gemeld, binnenkort ook een aan tal Convairs 340 aan de vloot van de K.L.M. worden toegevoegd, ge deeltelijk ter vervanging van bestaand materieel, gedeeltelijk ook voor de uitbreiding van de luchtvloot. De eerste van de twaalf bestelde Con vairs 340 wordt in de loop van deze maand op de Amsterdamse lucht haven Schiphol verwacht. Zes van deze nieuwe vliegtuigen zullen op het Europese luchtnet worden ingezet. De zes andere zullen dienst gaan doen in Wëst-Indië, waar de K.L.M. een luchtnet van ruim 20.000 km. lengte exploiteert. 1AE CONVAIR 340 is een grotere en nieuwe uitvoering van de Convair 240, waarvan de KLM sinds 1948 er elf op haar Europese luchtnet in dienst heeft. Door de verlenging van de romp en het grotere vleugeloppervlak heeft de Convair 340 een laadvermogen van vijf ton, dit is een ton meer dan de Convair 240. Bovendien is het vlieg- bereik door de grotere benzinetanks in de vleugels aanzienlijk groter, n.1. 3000 km, tegenover de Convair 240 ca. 1800 km. De spanwijdte van de Con vair 340 is 4.11 meter groter dan bij De Belgische politie heeft te Ant werpen drie jongemannen uit Haarlem aangehouden, die zich schuldig hebben gemaakt aan autodiefstallen en pogin gen tot roof. De knapen, resp. 17, 20 en 21 jaar oud, verdwenen Zaterdagavond uit de Bloemenstad met een auto, die zij op de Oude Groenmarkt hadden ge stolen. Bovendien had een hunner bij zijn kostbaas een bedrag van 253 weggenomen. De heren hadden doen weten, dat zij naar het Vreemdelingen legioen wilden. Te Wassenaar ruilden de drie hun auto voor een andere wagen, waarmee ze naar Antwerpen reden. Daar namen ze tenslotte een „car" weg, die aan een Amerikaans officier toebehoorde. Toen de Belgische politie hen tenslotte ge vangen nam, vond zij achter in de ge stolen auto een hoeveelheid breek ijzers en revolvers, hetgeen aanleiding werd om hen van pogingen tot roof overvallen te beschuldigen. De Haar lemse politie meent voorts reden te hebben om het driemanschap te ver denken van een vrij groot aantal ge vallen van joy-riding. oftewel plezier- ritjes met andermans auto's. Ja, gisteravond zat, er muziek in de KLM. Niemand zai het kun nen ontkennen, nu op één avond mejuffrouw Schubert, de heer Schumann en de heer Strauss met KLM-toestellen naar de andere kant van de Oceaan vertrokken. Daar kwam nog bij, dat er gis teren een extra groot aantal toe stellen de overtocht ging maken. De normale dienstregeling gaf aan: om 21.15 een D C 6 B naar New York en Curacao, om 22 uur een super-constellation naar New York, om 22.15 een constellation nadr New York. Dan gingen er nog twee extra vliegtuigen naar deze stad: om 23.15 een D C 6 B en om 0.15 een constellation. Op de dienstregeling stond verder nog een D C 6 naar Mexico, vertrek 20.45. Waarschijnlijk zal het feit, dat vele Amerikanen hun Europese vacantie erop hebben zitten, wel een van de hoofdoorzaken zijn van deze drukte. het oudere type Convair. terwijl de romp 1.36 meter langer is, n.1. 24.12 meter. De hoogte bedraagt 8.59 meter. De passagierscabine biedt plaats aan 44 (eerste klasse) of 48 (toeristen klasse) passagiers. In totaal hebben de vrachtruimen een inhoud van 14-55 m3, dit is ruim 5 m3 meer dan bij de Con vair 240. De zes Convairs. die in Europa zul len worden gebruikt, worden genoemd naar bekende Nederlandse schilders, evenals dit bij de Convairs 240 het ge val is. Het zijn de: PH-TGD Pieter Breughel, TGE Jeroen Bosch, TGF Willem van der Velde, TGG Nicolaas Maes, TGH Ferdinand Bol en de TGI Vincent van Gogh. De zes Convairs 340, die in West- Indië dienst zullen doen. ontvangen de naam van de zes Nederlandse Westin- dische eilanden. Het zijn de: PJ-CVA Aruba, CVB Bonaire, CVC Curacao, CVE St. Eustatius. CVM St. Maarten en de CVS Saba. De rechtbank te Amsterdam heeft gisteren de 29-jarige cx-in'.'zikant J. N. P. uit Bussum, die er zijn gewoonte van maakte op de Gooise h°:d>> mensen t# besluipen, die daar verpozing zochten, en daarna dikwijls met succes dames tasjes, shawls of jassen wegnam en voorts probeerde zijn slachtoffers te chanteren, veroordeeld tot anderhalf jaar met aftrek. Tegen hem was een jaar en acht maanden geëist. Op Dinsdag 7 Juli had hij op de heide bij Laren zich vergrepen aan het tasje van een 43-jarige vrouw uit Blaricum. Het tasje bevatte een paar nylonkousen en oorbellen, als mede ongeveer 12 gulden. De vrouw kreeg een anoniem briefje thuis. Als zij haar eigendom te rug wilde hebben en geen schandaaltje wenste, moest zij op een benaaide plaats komen. Zij ging er heen, maar ook de politie was present en de man werd in gerekend. De veroordeelde, die reeds eerder voor een soortgelijke poging tot chan tage tot één jaar is veroordeeld, is des tijds in het proces over de moord op de boswachter Van der Schacht vrij gesproken. Zijn kameraad werd aan deze moord schuldig bevonden. MEISJE OP SCHOOI,PI,EIN NA VAL OVERLEDEN Bij het uitgaan van de St. Aloysius- school te Baarn is de 8-jarige Sjaantje K., die met haar fiets huiswaarts wilde gaan, gevallen. Het hoofd der school trof het kind in bewusteloze toestand op het speelplein aan. Een onmiddel lijk ontboden geneesheer kon slechts de dood constateren. Het kind was het enige dochtertje uit een groot gezin. Gistermiddag verscheen het rijdende postkantoor van de P.T.T. op paleis Soestdijk voor de verkoop van Roode Kruis postzegels. H.M. de Koningin kocht vele zegels en schreef een briefkaart, die zij in de bus van het postkantoor-op-wielen deponeerde. Ruim een jaar geleden hebben de dagbladen De Telegraaf en het Nieuws van de Dag een voetbalprijsvraag uit geschreven. De kantonrechter sprak de kranten vrij van overtreding der Lo- terywet, de rechtbank sprak een ver oordelend vonnis uit, omdat naar haar mening een groep abonné's van een dagblad geen besloten kring vormde. Thans heeft de Hoge Raad de zaak in cassatie behandeld; Mr C. R. C. Wijckerheld Bisdom heeft bepleit, dat een kring van abonné's wel degelijk een besloten gezelschap is. De procu reur-generaal zal 22 September conclu sie nemen. Het Amerikaanse orkest van Lionel Hampton, bestaande uit 22 personen, is op 7 September te New York in gescheept voor een Europese tournee. Deze tournee zal ongeveer dezelfde zijn als destijds Louis Armstrong en Stan Kenton door Europa hebben ge maakt. Op 19 September zal Lionel Hampton een concert geven in het Kurhaus te Scheveningen. gevolgd door een nachtconcert (diezelfde avond) in het Concertgebouw te Amsterdam. Op 14 en 15 November zal het ne gerorkest van Count Basie in ons land optreden. Bijzondere correspondentie) MUNSTERLAGER, op zes en zestig kilometer van het IJzeren Gordijn, midden in de uitgestrekte Lueneburger Heide, ziedaar de plaats waar de afdelingen artillerie, behorende bij de Vierde Divisie, momenteel schietoefeningen houden. Waarom, zal men vragen, moest dit juist zo verweg gebeuren, waarom niet in Oldebroek? De reden is simpel. Dit schieterrein biedt door zijn uitgestrektheid veel meer mogelijkheden dan Hollands eigen artillerie-dorado onze mannen kan geven. Daarom heeft de legerleiding ook zonder aarzelen het Engelse aanbod, om van deze plaats gebruik te maken, aangegrepen. 70 KWAM het ook dat de artillerie na de tweedaagse oefening Vale Ouwe II tussenEde en Elspeet niet naar haar kazernes en kampen is terugge keerd. doch de lange reis naar onze Oosterburen aanving. De tocht was in tweeën gesplist. De eerste etappe leid de van de Veluwe - de vier afdelingen lagen in verschillende plaatsen - naar Burgsteinfurt, drie en dertig kilometer over de grens die bij Enschede werd gepasseerd, de tweede etappe, niet min der dan 324 km lang. dwars door West Duitsland van Burgsteinfurt via Mün- ster en Hannover naar de plaats \an .bestemming. Voor de meesten van de deelnemende duizenden jongens was dit wel de langste reis, die zij ooit in (Van onze parlementaire redacteur) AARZELEND heeft de Tweede Kamer gistermiddag haar door de vacantie onderbroken werkzaamheden hervat. Het valt voor de schooljeugd, wanneer zij een maand of langer de geneugten van de vrijheid heeft gesmaakt en er ongehinderd door schoolboeken of strenge onderwijzers en leraren op uitgetrokken is, niet mee zich weer in het gareel te schikken. Ook aan de Kamerleden een aantal van hen zag er gebruind uit viel het blijk baar moeilijk om het élan op te bren gen, dat nodig is om met een plichts getrouwe animo in de wetgevende ar beid te duiken. Bij de aanvang van de vergadering bevonden zich althans slechts zeer weinig leden in de zaal. Zij kregen zich te bemoeien met een DE WELSTAND van ko ning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië is, sinds de overenkomst die hy met de Amerikaanse olicmaatschap- pij „Aramco" heeft gesloten, zeer gestegen. In de over eenkomst i» bepaald dat de winsten, gemaakt met de in Saoedi-Arabië gevestigde bedrijven dezer maatschap pij voor de helft aan dit land zullen komen. De «lol- larstroom, die sindsdien Saoedi-Arabie binnenkomt, heeft er voorts toe bijgedra gen het aanzien van deze hoofdzakelijk alt woestijn bestaande Arabische staat aanzienlijk te verhogen. Vele Arabische landen heb ben Ibn Saoed reeds via daartoe speciaal afgevaar- digd* missies, om leningen verzocht. Zo zou de Syrische dicta tor, brigade-generaal Sjis- jakli, koning Ibn Saoed om een lening tot een bedrag van 25.000.000 dollar heb ben gevraagd. De vorst zou hebben gevraagd het ver zoek over een jaar mils hij dan nog zou regeren te herhalen. Ibn Saoed, die tot voor enige jaren door de Ara bische leiders werd be schouwd als de vorst van eèn stuk woestijnland, die slechts in geringe mate in vloed zou kunnen oefenen op het politieke aanzicht van het Midden-Oosten, is een krachtig voorvechter der Arabische zaak. Hij heeft niettemin de zijde van het Westen gekozen en staat bekend als voorstan der van het Westerse denk beeld, om een verdedigings organisatie voor_ het Mid den-Oosten te stichten. De koning zond zijn oud ste zoons hü moet er 37 en evenveel of meer doch ters bézitten naar de hoofdsteden der Arabische staten, met de opdracht na te gaan hoe men in rege ringskringen aldaar staat tegenover de „noodzaak om zijn strategisch belangrijk en rijk aan olievelden zijn de gebied te beschermen te gen een eventuele aanval door de Sovjet-Unie" In ruil voor steun ln de zen biedt Ibn Saoed lenin gen aan, terwijl hij voorts heeft toegezegd, bij instem ming met zijn denkbeelden, zijn invloed bij de Ameri kanen die weer de hun ne bij de Britten zouden moeten aanwenden te zullen gebruiken om be middeling der Verenigde Staten te verkrijgen bij het regelen van de nog niet op geloste verschillen tussen de Arabische staten ener- en bepaalde Westerse mogend heden .anderzijds. wetsontwerp, dat de bijdrage van het Rijk regelt in de exploitatieverliezen van Rotterdam. Voor 1953 vroeg de re gering een bedrag van 1.857.000. In de nawerking van de vacantiestem- ming besloot de Kamer gul, minister Witte van Verkeer en Waterstaat te geven, wat hij wenste. De heren Ritmeester van de V.V.D. en Biewenga (A.R.) verlangden echter eerst nog het r.aadje van de kous te weten. Zij waren tevreden, toen de bewindsman verklaarde, dat wèl een regeling voor 25 jaar wordt aangegaan en dat het Rijk gedurende de eerste helft van deze periode in het verlies zal moeten delen, maar dat daarna, als de voortekenen niet bedriegen, winst zal worden gemaakt, waardoor het er uiteindelijk waarschijnlijk nog een be drag van twee millioen op zal over houden. Even meegaand toonde de Kamer zich, toen minister Witte gelden aan vroeg voor de aankoop van panden ten behoeve van de huisvesting van Rijksdiensten in de Eerste v. d. Bosch straat in Den Haag. Er komt aldus de bewindsman een nieuw regeringscentrum tussen het Binnenhof en het Ministerie van Eco nomische Zaken aan het Bezuidenhout, maar aangezien het Rijk hier niet al leen te beslissen heeft ook de ge meente, de provincie en de spoorwe gen hebben een stem in het kapittel: het station Staatsspoor za] namelijk een sta-in-de-weg blijken te zijn is een kleine werkcommissie benoemd, waar in deze lichamen cn vertegenwoordi gers van de departementen zitting heb ben. Inmiddels zal in de Eerste van de Boschstraat het ministerie van Land bouw verrijzen en het zal in het alge meen plan passen. Voor de aankoop van grond voor de bouw van dit mi nisterie is f 750.000,— nodig. De rest van de aangevraagde gelden dient voor de aankoop van gronden op andere plaatsen. Dit was een duidelijke uiteenzetting van minister Witte. Hij nam er alle bezwaren mee weg, die aanvankelijk nog bij de heren Ritmeester van de V.V.D. en Van Vliet van de K.V.P. lèefden. hun leven hebben gemaakt. Voor tal lozen was het ook de eerst: maal. dat zij het land betraden, dat vijf jaar lang voor ons een plaag is geweest. Geen wonder, dat allen met meer dan gewo ne nieuwsgierigheid om zich heen heb ben gezien, met in hun ogen de duide lijke, maar niet uitgesproken vraag: Hoe is dit Duitsland nu acht jaar na die verwoestende wereldkrijg? Het eerste en uiteraard langdurigste contact kregen we met de Duitse jeugd. Een militaire colonne in een vreemd land heeft steeds in minder dan geen tijd een grote drom kinderen om zich heen. Natuurlijk maakte de Duitse jeugd daarop geen uitzondering. Doch wat een verschil tussen de Nederland se en de Duitse hope des lands. Het zal in ons land niet zo gemakkelijk voorkomen, dat een stelletje kinderen om een militaire wagen staat te bede len om kauwgummi en chocolade. Even min zien we het hier gebeuren, dat een militair, die wat geld uit zijn zak haalt, van de jonge garde te horen kriigt: „O. geef maar hier. Dat kan ik best gebruiken". Zou dat nog een na sleep van de eerste na-oorlogse jaren zijn? Dat geloven we niet. Deze kinderen waren toen nog te jong, om de gebeur tenissen bewust te kunnen meemaken. Zit het dan misschien in de aard van de hedendaagse Duitse jeugd? Men zou het haast gaan geloven. £)IT DUITSLAND van heden heeft nog meer, dat ons Nederlanders niet ligt De meeste militairen, die met de artil lerie naar Munsterlager ziin getrokken, kennen onze Oosterburen alleen uit de oorlogsjaren. Zij hebben herinneringen aan „feldgraue" uniformen en hoge petten, aan razzia's en stram marche rende colonnes, kortom aan allerlei gans niet prettige dingen. Thans kun nen zij de heersers van toen aanschou wen in burger, in hun dagelijkse werk. Dat weerzien was allerminst onver deeld prettig. Het was opmerkelijk, dat het over grote deel van de mannen in dit land rondloopt met de ons nog zo bekende vechtpetten op. De Nederlandse reac tie was vaak: „Daar heb je weer zo'n r..pet". Even opmerkelijk ook is het feit. dat men hier zoveel fraaie uni formen ziet, waarin bij nadere beschou wing een politieagent steekt of een tramconducteur, een portier of een brievenbesteller. Een van de artilleris ten drukte zich zo uit: „Als ze er maar een mooi pakje bij krijgen, doen ze het voor de helft". En een ander zei: „Die Duitsers? Het pakje is anders, maar de petten ziin geliik cn de ge zichten evenzo". Het werd dan wel even „pittiger" gezegd, in stevig sol- datenjargon, maar hier kwam het op neer. Aan de andere kant is ieder van ons vol bewondering voor de schoonheid van het Duitse landschap en voor de snelle Autobahnen. Maar toch, voor geen geld zou men dit alles willen rui len voor ons eigen land. Iedereen bewondert de oude. schilder achtige Duitse stadjes, waar men ove rigens maar weinig nieuwe huizen ziet. Iedereen wordt aangetrokken door de goedkope fototoestellen en het lek kere bier, maar toch De artilleristen zullen in dit land bij na een maand blijven. Na de schiet oefeningen in Munsterlager trekken zij naar Lingen het beginpunt van de ge allieerde manoeuvres, die reeds onder de naam Grand Repulse zijn aangekon digd. Als ook deze ziin afgelopen ke ren zü naar het vaderland terug, vele vermoeiende maar belangrijke ervarin gen rijker.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7