Schoonheidssalon als damessocieteit De liefhebberijen kunnen ons leven verrijken DOE HET EENS SAMEN SASKIA ALS DE HERFST WEER NADERT Een zelfbedieningsclub in het hart van Winnipeg Om te ravotten Er is nu volop verse haring O, die motten In kwartaal steeg ledental tot duizend E DE ZOMER met zijn zonnige en koude dagen, waarover men lachte en mopperde zoals ieder jaar! is bij kans teneinde. In September wordt het tijd, dat de luch tige japonnen en blouses, Lucratief bedrijf van een Canadese u Scepsis en dankbaarheid tanden Wit >adem Fris DOOR 7STFRiHfi 12 SEPTF.MRFR 1053 (Van onze C.B.C.-correspondent) l)AT Canada het land is van onbegrensde mogelijkheden is ivel genoeg zaam bekend geworden in de wereld. Over het algemeen denkt men dan aan grote ondernemingen, die industrieën oprichten voor het ontginnen van bodemrijkdommen zoals ertsen en olie, aan millioenen-projecten, zoals het bouwen van stuwdammen of het aanleggen van spoorwegen en zo meer. Dat er echter ook voor de enkele burger prachtige kansen be staan, bewijst wel de volgende geschiedenis over een ondernemende vrouw in Winnipeg, de grote stad in hel hart van Canada's graangebied. Roma kohlbeck de vijftien jaren had geduren- gewerkt als schoonheidsspecialiste in een der grote beauty-salons van de stad. De zaken gingen zeer goed in de „Beau ty Chalet", waarvan zij mede-eige nares was, maar toch vond zij, dat het nog beter zou kunnen, indien zij van systeem veranderde. Immers een groot deel van het vrouwelijke pu bliek werd nimmer bereikt, omdat honderden kantoormeisjes en huis vrouwen eenvoudig niet de tijd kun- LAAT ons maar sjouwen en ravotten! Zo een stevige bretelbroek kan tegen een stootje en die grote zakken zijn ideaal. Voor de winter maakt Mammie zo'n broek van ribfluweel of wollen stof. Dat is lekker warm. En Vindt U die geruite omslagen niet echt Amerikaans? Natuurlijk kunt u ook een gewone omslag maken of de pij pen van een gebreid boordje voorzien, dis u dat mooier lijkt. U stikt de zakken op, die aan de opening met een reep voering afge werkt zijn, en brengt in de achter kanten de bijschuiners aan. Is het broekje voor meisjes, dan knipt u links een split, dat u van ritssluiting voorziet. De beennaden en de midden voor en -achternaad sluiten. Voor jongens kunt u het split opzij laten vervallen en vanaf het tekentje tot bovenaan een rits in de middenvoor naad naaien. Het bovenstukje werkt u met schuine biezen af. De achterkant van de broek zet u tussen de dubbele stof van een ceintuur, die 76 cm lang en 4 cm breed wordt en van voren knoop- of gespsluiting krijgt. De schouderbanden (50 bij 3 ft 4 cm) wor den bij de bijschuiners aangenaaid, gekruist en van voren aan de knopen op het bovenstukje bevestigd. Voor de gewone omslag vouwt u het 2 cm brede inslagje naar binnen en legt X op O vallend de omslag in. Voor de brede omslag naait u een ca 12 cm breed beleg van ruitstof aan de bin nenkant tegen de onderkant, 2 cm van af de rand. Het inslagje vouwt u erop en zoomt het vast. Daarna vouwt u de rand langs de bovenste vouwlijn (bij 92) naar buiten. Wilt u pijpjes met een gebreid boordje, dan laat u de onderste 10 cm vervallen. U breit 1 recht 1 averecht een 18 cm lang en 8 cm breed boordje en naait dat aan de ingerimpelde on derkant. Het breiwerk hierbij even rekken. nen missen om zich te laten perma nenten, een bewerking waarmede enkele uren gemoeid zijn. Mevrouw Kohlbeck liet hierover haar gedach ten gaan, die zich langzamerhand ontwikkelden tot een ingenieus plan. Na veel voorbereidingen en onder zoekingen opende zij verleden herfst in het winkelcentrum van Winnipeg een Self-service Beauty salon, de eerste in Canada. Dit is eigenlijk niet zo maar een gewone winkei, doch het is een club, waarvan alle vrouwen lid kun nen worden tegen betaling van een dollar. Elk lid kan een gast introdu ceren en behoeft nimmer een af spraak te maken. Zij loopt er een voudig binnen, wanneer het haar schikt. Aan de ingang toont zi; ge woon haar kaart en betaalt haar 25 cents voor ieder bezoek. Dan krijgt zij een mandje met haar naam erop en een kaartje, waarop staat aange geven, wat zij zou nodig hebben voor een shampoo of een stortbad. Op deze kaart streept de bezoekster aan wat zü verlangt en zij geeft dit af aan een juffrouw achter de toonbank van de sneciaiiste in schoonheids middelen. Daar krijgt zij dan voor tien cents een handdoek, een flesje shampoo of een haarverfmiddel als mede een plastiek schortje om haar japon te beschermen. Vijftien minu ten onder de electrische haardroger kost tien cents, het gebruik van een haarborstel uit de steriliseermachine, krulspelden en misschien eer. flesje vlekkenwater komen op vijf cents elk. Voor dertig cents kan zij een heerlijk stortbad krijgen, compleet met bril, haarkap, zeep en een grote badhanddoek. Overal zijn schoonheidsspecialis ten in de club aanwezig om raad te geven en behulpzaam te zijn. Voipr een dollar kan een lid van deze in gezellig kleuren gedécoreerde club een volledige schoonheidsbehande ling krijgen met alle cremes en mid deltjes, die het geheim zijn van de moderne vrouw DEZE club is nu een geweldig suc ces gebleken en in drie maanden tijds is het. aantal l-eden tot duizend gestegen. Vele kantoormeisjes bren gen hier hun lunch-uurtje door on der de haardroger, maar ook om vijf uur is het er zeer druk. Immers za kenvrouwen. die die avond uitgaan, verkiezen liever in de club te blij ven en zich daar „op te knappen". Apoq Mn )!n uf!d ua no)| iBeef NIUIdVNVS (Advertentie Ing. Med.) DIT is de tijd van de prachtige, vet te, verse haring, die, zoals men „langs de kant" zegt: „bakt in haar eigen vet". Dit is het goede en goedkope voedsel, dat U thans volop kunt kopen. Kookt of bakt U er de stevige hom of kuit bij, dan kunt U zeker zijn, dat ,Uw maaltijd een succes is. De visroke- rijen zullen U verder van allerlei heer lijke haringproducten voor bii de bo terham voorzien: gestoomde en gerook te bokking met kop en staart, bokking filets en uitgesneden bokking, die vóór het gebruik niet eens behoeft schooft te maken. En 'dan moet U beslist dat vrii nieu we product, de goudharing, eens pro- peren: haring die in zijn geheel, open geslagen en zonder graten, in de rook wordt genangen Zij smaakt toch weer anders dan de dicht verwerkte haring. Bij gebakken verse haring smaakt een frisse groente als bieten, rode kool of tomaten en allerlei soorten slaatjes goed. bii gekookte haring bovendien worteltjes. Van eer. rest haring kan bijv. een lekkere sla wórden gemaakt. RECEPTEN Gebakken haring. De schoongemaakte haring in een weinig hete olie. boter of margarine vlug aan weerszijden bruin bakken. Neem niet te veel vet (uit de haring trekt ook nog vet) en bak niet te hard. Gestoofde haring. 4 haringen, een kleine ui. peterselie, een schijf citroen of een scheutje azijn zout. De haring schoonmaken en zouten. De ui en peterselie schoonmaken en fijn snijden. De haring dubbelslaan met de gehakte groenten ertussen. De vissen in een pan of vuurvaste schotel leggen en een weinig water en wat citroensap of azijn er over schenken. (De citroen dun schillen en het gele deel bii de vis leggen). De vis vlug aan de kook brengen in de gesloten pan of schaal en zachtjes gaar koken in 7 ft 10 minuten Haringsla. Een gekookte haring, 2 ft 3 gekookte aardappelen, een lichtzure appel, een augurkje, olie en azijn. De haring van graten en staart ont doen en evenals de aardapnelen in stuk jes verdelen. De appel wassen. van het klokhuis ontdoen en fijn snijden. Al deze ingrediënten dooreen mengen en op smaak afmaken met olie en azijn. De haringsla in een schaal overdoen en garneren met de in plakjes gesne den augurk. dan in een overvolle autobus naar huis te rijden, zich in grote haast om te kleden en dan dezelfde tocht naftr de stad weer te aanvaarden. Voor „vermoeide voeten" levert de club heerlijke zachte pantoffels en er is een leeszaal ingericht met be haaglijke fauteuils, waar huisvrou wen kunnen uitrusten van de ver moeienissen van het winkelen. Het laat zich indenken, dat dit lumineuze idee weldra door anderen in Canada gevolgd zal worden en ook in de Verenigde Staten blijkt er grote belangstelling te bestaan voor dit soort clubs, die geheel nieuwe perspectieven openen voor de handel in schoonheidsmiddelen, waar de moderne vrouw nu eenmaal niet meer buiten kan. De Franse huisvrouw volgt met be langstelling en twijfel de manipulaties van haar regering met de prijzen der levensmiddelen. Reeds heeft zij bij het begin van deze week dankbaar de da ling van de vleesprijzen geaccepteerd. Thans is haar een nieuwe verrassing bereid: de kruidenierswaren zijn even eens goedkoper geworden. De inhoud van vaders loonzakje heeft nu wat meer waarde gekregen. Hoe groot ove rigens haar erkentelijkheid ook is - diep in haar hart leeft altijd nog een sterk scepticisme. Ze is namelijk al eens eer der blij gemaakt met een dode mus. Tweemaal heeft een Frans kabinet ge poogd door prijzenacties een eind te maken aan de inflatiespiraal; beide keren zijn op een mislukking uitgelo pen. Zal dat nu deze - derde - maal ook gebeuren? JJET is een feit, dat de zuiver synthe tische textielproducten vele voor delen hebben: zij drogen veelal snel. kreuken weinig, zijn gemakkelijk schoon te houden, zij zijn bestand tegen de vraatzucht van allerlei insecten, ook van motten. Misschien zouden wij be ter kunnen zeggen, dat deze diertjes er niets „aan" vinden en dus liever een lekker wolhapje opzoeken. want bestand tegen hun alles vermalende ka ken is synthetische textiel zeker niet dat hebben laboratoriumproeven uit gewezen. Wat is namelijk het geval? In* de laboratoria van de Zwitserse firma Geigv, die het bekende Mitin maakt waardoor de motten zelf s de meest aantrekkelijke wol blijven mij den. heeft men proeve' genomen met mengweefsels van wol en synthetische vezels. Tot grote verwondering van de onderzoekers bleek, dat de larven der motten van een dergelijk weefsel wel degelijk ook de synthetische vezels eten en dus voor ons vernietigen, niet omdat zij 'deze zo lekker of voedzaam vinden, maar omdat zij daardoor ge makkelijker bii de wol kunnen komen. Tevens heeft men vastgesteld, dat dè schade bij een gelijk aantal larven gro ter is dan die aan een geheel wollen weefsel, omdat de larven zonder blik ken of blozen tweemaal zo veel eten en op zo'n manier compenseren, dat zij uit de synthetische vezels geen voedsel kunnen halen. Waaruit wij alweer de lering kunnen trekken, dat de constante strijd tegen de mot geen ogenblik mag verflauwen, willen wij tenminste in het gelukkige bezit van onze ongeschonden wollen kleding blijven. (Advertentie Ing. Med.) JjE WIND waait om het huis, de regen klettert tegen de ramen, de dagen worden korter zodat de lamp iedere dag weer vroeger opgestoken wordt. Men kan zoveel mopperen als men wil over ons klimaat, het baat niet. Het is eenmaal zo: de zomer is kort, de winter lang. Beter doet men te bedenken dat lange winteravon den gezelligheid kunnen geven en het is goed naar middelen te zoeken om die gezelligheid te vergroten. Het zij dat men woont in stad of dorp, hetzij op het platteland, veel vreugde, die wij en onze huisgenoten kunnen verkrijgen, bereikt ons via een liefhebberij. Een liefhebberij kan in een leven heel wat betekenen, het kan onszelf of ons kind behoeden voor verveling, voor onbevredigde verlangens, ja zelfs voorkomen dat een verkeerd pad wordt ingeslagen. Het kan tevens in waardevolle zaken het inzicht verruimen, de belang stelling en ons gevoel voor schoon heid ontwikkelen, ons geduld en wilskracht sterken, in het kort: ons leven verrijken. Men zou willen dat iedere mens er een liefhebberij op nahield, zodat een harmonisch even wicht kan groeien tussen het werk, de inspanning en de vrije tijd de ontspanning. Bij het gezamenlijk beoefenen van spprt, muziek of toneel kan een vriendschap voor het leven groeien. Handwerk-, foto-, schilderclubs wer ken verruimend voor eigen prestaties en doen belangstelling voor ander mans werk ontstaan. Mensen met eenzelfde liefhebberij hebben meest al een snel en goed contact. Dieren vrienden, bloemkwekers, sterkundi- gen, folkloristen vinden elkaar en vertellen elkaar hun ervaringen. Zij, die er een liefhebberij op nahouden, dragen in zich een vonk van men selijkheid. Een liefhebberij is vaak een begin van waardevol geestelijk leven. De liefhebbers speuren naar ontstaan, ontwikkeling, achtergrond ,'n^oud van de geliefde bezigheid. Vol gloed weten zij het schone, het bijzondere, het zeldzame van hun „liefde naar voren te brengen en degene die het aanhoort wordt door hun woorden getrokken binnen het intieme cirkeltje waar het kostbare plantje „liefhebberij" gekweekt wordt en dat een warmte en genoeg lijkheid uitstraalt welke verkwikkend werken in onze zakelijke, gehaaste maatschappij. Uit menig liefhebber groeit een verzamelaar. Al heel jong kan het beginnen. Uw kind brengt schelpen mee van het strand, of zoekt stenen en op het plankje in het slaapka mertje ligt weken een kleine verza meling om te bewonderen. Peter houdt er een postzegelvriendje oo na en Elsje ruilt haar plaatjes met drie of vier andere meisjes of toont met trots haar poeziëalbum. haar eerste verzameling „gedichten". Soms is zo n vriendschap of collectie van korte duur en natuurlijk is iedere opgezette verzameling nog eenvou- dic en dikwijls rommelig. Maar laten we de illusie niet kapot gooien door er wijsheid tegenover te stellen. Niet 'J? iedere jonge steekt een muséum directeur van later maar wel draagt iemand die reeds op jeugdige leef- ti'd gegrepen is door een liefde wat in iZ!'n,.9,se.n mooi. bijzonder of aan trekkelijk is een kostbare schat met zich. Het eigen gemaakte handwerk, de tekening, de tuinaanleg voldoet nog in het geheel niet aan middelmatige eisen; maar dat is geen reden om niet uiterst voorzichtig te zijn met onze beoordeling en waardering. Al les kan groeien en moeten wij niet ieder initiatief hartelijk toejuichen? Uezen kan een waardevolle lief hebberij zijn, maar het kan ook tot een gemakzuchtige houding leiden waardoor iedere zelfwerkzaamheid achterwege blijft, ideaal zou het zijn als deze liefhebberij in alle gevallen de bondgenoot van een andere kon zijn, zodat het woord en de daad elkaar op de voet volgen. Levend in de omgeving van jeug dige liefhebbers is oppassen gebóden, is tactisch wegwijzen de enige toe laatbare houding. Is soms uw man een verzamelaar of een doorgewinterde liefhebber? U ergert zich wel eens aan de rommel die hij maakt of aan de tijd die hij steedt aan zijn gepruts? Hij is één van de millioenen verzamelaars op de wereld die de meest uiteen lo pende artikelen, uit hoeken en ga ten bij elkaar slepen. Vindt zijn verzameling geen genade in uw ogen? Spreken uw vriendinnen over hem met een toegeeflijke glimlach of zeggen ze openlijk dat zij hem opi. dat...punt een heeija.getikt.,win den? Bedenkt U dan dat hij geluk kig is met zijn liefhebberij en dat u als u alle bijgedachten wegschuift, ondervindt dat er van zo'n man, die zo gezellig met iets bezig is, een grote rust, bemoediging en een grote dosis levensblijheid uitgaat. Het bes te antwoord op alle andere vragen is voor u: „Ontdekt ook in uzelf zo'n liefhebberij, zo'n warm gevoel voor bepaalde voorwerpen of een gezellige bezigheid". Een liefhebberij bezitten: is de mooiste ontspanning in de wereld en een aantrekkelijk gerecht op ons levensmenu. PETRA. (Advertentie Inf. Med.t ALS het grasveld tegenover mij'n raam zoetjesaan geel begint te kleuren van de neerdwarrelende lindeblaadjes, krijg ik het onweer- staanbare gevoel, dat het de hoogste tijd wordt om iets op poten te gaan zetten Dat'is toch aardig bekeken .van de natuur. Een klein half jaar om vita minen op te doen voor onze stoffe lijke persoon en een groot half jaar om voedsel te vergaren voor onze geest. Als wii het van die kant leren zien is de herfst niet triest en de winter niet somber. De natuur zegt: Ga naar binnen, teer op de vergaar de energie en wend de ogen eens van de bloeiende buitenkant van het leven naar de even bloeiende binnenkant. Zo zou het tenminste moeten zijn maar voor hoevelen van ons is dat ook werkelijk waar? Weet u het nog, hoe wij verleden jaar om deze tijd het winterseizoen hebben ingeluid met het opperen van een program- ma? Ik ben werkelijk benieuwd te ver nemen wat daarvan terecht is geko men, al zijn er, gelukkig, brieven ge noeg verschenen met serieuze plan nen in die richting. Brieven, varië rend van rijk geschakeerde program ma's, compleet met Italiaans en mu siceren, tot zeer bescheiden voorne mens om eens een cursus te gaan volgen. EN brief doet een dringend be roep op mij om de lezeressen te bewegen eens op een volkszangavond te komen luisteren en meezingen. Zingen ja, waarom zoudt u dat deze winter niet eens met geestdrift gaan beoefenen? Is er iets waar man en kinderen meer genoegen aan bele ven dan aan een zingende moeder? De kinderen leren vandaag de dag bovendien toch al zo schrikbarend veel banaliteiten: hebt u ooit zoiets miserabels gehoord als de Speeltuin, om van erger te zwijgen? En las ik laatst- niet met verbijstering in een krantenverslag dat kinderen geen kinderliedjes meer zingen bij feeste lijke gelegenheden, maar, oj-gevoed door de radio, volwassen succesnum mers als:: „Over vijf-en-twintig jaar" en nog akeliger? Als u nu deze winter eerst eens zelf ging zingen, bij een zangvereni ging, een koortje of wat er ook on der uw bereik is. en u importeerde die nieuw verworven schat van aar dige wijsjes en goede teksten eens thuis? Het verzoet vele huiselijke karweitjes en redt vele verregende Zondagmiddagen. 'Hebt u wel eens een opgewekte canon (nu niet direct de Brand in Mokum!) geprobeerd als uw dochters minder genegen wa ren tot vaten wassen of schoenen poetsen? Werkt mirakelen uit, dat kan ik u verzekeren. Zijn de verenigingen of de koor tjes te ver af, waarom zoudt u het dan óók niet eens „onder ons" pro beren met een stelletje gelijkgezinde buurvrouwen of vriendinnen? Waar een wil is en een piano (of desnoods een blokfluit) is al gauw en weg tot samenzang gevonden Ook al gaat het alles nog wat stroef en onwennig in het begin met wat doorzettingsvermogen en goede wil is er heus wel iets aardigs van te maken. Ik heb al eens een balletje opge gooid voor de bewoonsters van flat- blokken, maar helaas zweeft dat nog altijd in de lucht. Kan zo'n heel blok nu niet eens aan het kwinkele ren slaan, onder leiding van een of andere muzikale bewoonster? TROUWENS van die buurt-onder- onsjes is nog veel meer te maken Eén brief spreekt al met trots van clubjes huisvrouwen die één uur per week Engelse les krijgen van een leraar, en nu het stoute plan koeste ren het nog eens zover te sturen dat zij twintig vrouw sterk naar Albion tijgen om daar als logées van En gelse huisvrouwen de practijk aan de theorie te toetsen. Is dat geen pracht van een idee? En als u denkt dal dit vrouwen be treft met een stoet personeel en een zee van vrije tijd, dan mag ik mis schien het postscriptum citeren: „Ik vind het wel moeilijk om de tüd eraf te nemen, maar toch geeft het een ontspanning. Je komt eens uit da sleur van het eeuwig-de-huishouding- doen". Dat is het. Het is de sleur, die heel wat vrouwenlevens bedreigt, dia eindigt met van een levend mens een naai-brei-werk-kookmachine te ma ken. Dit is heus het ergste wat u overkomen kan, want waar moet u nu straks met uw lege uren heen als de kinderen het huis uit zijn en daar mee veel werk overbodig is gewor den? Ik zeg dit alles nog maar eens en met klem, speciaal voor de eenzel vige typen.NDe trouwe leden van allerhande vrouwenorganisaties zijn al een heel grote stap verder op de goede weg. Die zouden haar vaste vergadermiddag niet meer willen missen, al was net maar om het con tact met anderen. En daarom ook, dat geef ik u op een briefje, zal deze rubriek in de komende wintermaanden meer dan ooit in het teken staan van „de vrouw als mens". Ik zal vele belof ten inlossen, en afwisselend een kolom wijden zowel aan het boek en de muziek als aan de kunst van brie ven schrijven of de fijne knepen van het vertellen. Maar ik verwacht evenzeer van u dat u mii bedelft onder verlanglijstjes, want er is geen onderwerp dat u interesseert of het heeft ook zijn waarde voor anderen. En als bescheiden begin om uw schuchterheid te overwinnen zou ik zeggen: Is het nu zo héél gek om desnoods, zoals ik al opperde, met buren en vriendinnen een bescheiden kring te vormen, waar u onder het stoppen en verstellen (dat gaat groepsgewijs zoveel vlugger!) eens over iets anders praat dan het weer en de afwezigen? keurig gewassen en gestre ken, naar andere regionen trekken om plaats te maken voor meer verwarmende kle dingstukken, zoals pullovers en vesten. Ook de zijden rokjes verhuizen naar een ander plan en wijken voor de wollen modellen. Het is dan ook over deze laatste, dat wij U iets vertellen willen. Werden deze zomer in Italië de rokken iets korter gedragen dan in Parijs, in het najaar zal juist het omgekeerde hetgeval zijn. Het Italiaanse najaarscos- tuum, de tailleurs en de gewone japonnen, vertonen aansluitende lijnen. De ruimte van de rokken wordt aangebracht in de achter zijde en de heupen worden sterk geaccentueerd, waardoor de taille op de normale plaats blijft. Hoe Parijs over de pullovers denkt, daarvan getuigen de illu straties. met de over de taille vallende lengte. Lange, rechte lijfjes met een halve, normale mouw. Wil men het „zak-idee" enigszins verbannen, dan kan eenvoudig een smalle ceintuur of gedraaid koord worden aange- ^r®c,hl- Men lette eveneens op de halslijn. Zwart-witte tweed effecten ge nieten de voorkeur van Lempe- reur evenals wit, dat hij graag zou zien doorgevoerd in de don kere herfsttijd. Voor de schoolgaande jeugd heeft men in de Franse étalages mantelcostuums in geruite uitvoe ring. Mocht dat U eigenwijs in or?n klinken, een feit is, dat inderdaad vele kinderen in een dergelijke kleding in de school banken zitten. Ook meisjes van vijf, zes jaar gaan op deze wijze gekleed' en ,Aer> ee„n costuumpje van de zelfde stof als „maman", zij het dan dat de rok niet glad, doch met zoveel mogelijk plooien ge- creerd wordt. Natuurlijk behoort een gephsseerd model ook tot de wensen van de jeugd. Geen won der overigens, daar zü zich hier in vrij kan bewegen. Hooggeslo ten blouses completeren het ge heel, dat, indien het in een fleu rige ruit wordt uitgebracht, een aardig effect kan hebben. 7- 9' °°k de Hollandse meisjes fin een ?eree.Hik model zul- Rnhhili oe 9n- ls een tweede, iet*„£jezen ls dan uit de boze. iai een remrnende invloed ei?een verstan- znfan^ er,'a,at ha8r kind liefst zolang mogelijk kind blijven RITA.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 8