Een huis op de rotsen Wij richten onze basis in en treffen twee vreemde zwervers aan SCHEEP V A ARTBERICHTEN De mun uit Australië Poolexpeditie op de IJskap Onder Groenlanden en Eskimo's (26) door Anth. van Kampen PimPam Pom en de wonderlamp Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar Radioprogramma DINSDAG J") SE>TEMBER 1953 Onze nieuwe vrienden, de Deense archaeologen Moldgaard en Nolle mann. aan de arbeid. /.V JAKOBSHAVN, aan de granieten kust van Disko-baai, dienen wij onze basis in te richten, om van hieruit te pogen zowel 's werelds grootste gletscher als de Ijskap te bereiken. Ze zijn allebei niet zo héél ver van hier: een kilometer of honderd. Maar er is een zware voorbereiding nodig om ze te bereiken. Er staan op deze post dertig, veertig houten huisjes. Daarin wonen de Groen- landers en de handvol Denen, die er de officiële functies (dokter, dominee, vertegenwoordiger van de Compagnie, idem van de Deense regering enz.) vervullen. Men wist van onze komst af en er was dus op gerekend. Ergens buiten Jakobshavn, op de rotsen, stond eert soort huisje, een hut, die wel meer werd ingenomen door passerende reizigers, door onderzoekers, expeditieleden en dergelijk soort volk. Dat huis had een naarn gastehjemmel, „Verblijf voor gastenIn ons vroegere Indië en op ftieuw-Guinea had je ook meestal zoiets: daar heette het dan pasangrahan. „Verblijf voor door trekkende reizigers.'' Ons werd vriendelijk geadviseerd reeds nu de nodige voeding in te slaan. Daar voor was aanwezig de store, een magazijn, waarin men de door de Deense Compagnie aangevoerde ar tikelen tegen een billijke prijs kon inslaan. Aldus deden wij, en de rugzakken en kidbags vulden zich met datgene, wat we voor onontbeerlijk hielden om de eerste week op de rotsen in leven te blijven; te weten koffie, suiker, thee, beschuit. Maar ook ivorstjes in blik, en chocolade. Twee zaken die ons de hoogste luxe leken, op dat moment. En we waren ook zo gelukkig één fles (de laatste) cognac te kunnen inslaan. Voor uitsluitend medicinaal doel (hebben wij elkaar gezegd). Tenslotte kan men niet weten. Er kwam nog iets bij dat derden ons beschikbaar stelden.: een oude, maar bruikbare primusbrander. Een ketel. Een pan. Toen we dit alles in en aan onze bagage geconstrueerd hadden, meenden we voor lange tijd de rotsen-jungle te kunnen ingaan. rinntfllpt mpf T<VjlTl«!P [*o~ele«ant mogelijk. Toen begon het ^Ulltatl, lUCt 1 I ai IOC te „h„izen". Er was brandstof en er F1E TOCHT was lang en vermoeiend Voor de eerste maal dankten we het lot, dat ons reeds in Holland in gaf het allerbeste soort bergschoei- sel aan te schaffen. Bazalt, graniet, graniet, bazalt. zo is deze wereld. Van verre zagen we ons huis staan. Nogal eenzaam. Nogal alleen, met de messcherpe kammen der rotsen er omheen en erachter. Niet bepaald: een vriendelijk huisje ergens in een romantische omgeving. De eerste sensatie was dat er. deze Groenlandse pasangrahan na derend. ineens rook uit het dak krin gelde. Dat moest op de aanwezigheid van mensen wijzen. Mensen, die we hier wel allerminst verwachtten. We zetten onze spullen neer en betraden ons huis. Er waren mensen! En toen ik ze zag, zittend in die houten hut, was dat wel een verras sing, maar bepaald geen aangename. Van der Zee en ik zijn de laatste anderhalve maand wel gaan leren ons snel aan te passen aan zich snel wijzigende omstandigheden. Maar om in één hut te moeten verblijven met twee lieden, die er kennelijk als haveloze zwervers uitzagen, als lie den van bepaald niet onze „maat schappelijke stand"dat was niet aangenaam. Het was, in hoge mate, teleurstellend. De ene was klein. Hij had een slordig, ongekamd, geel baardje, en zag er uit alsof al het stof en al het steengruis van Groenland hem be dekte. De ander was lang: met zijn zwarte ringbaard deed hij in de ver te denken aan de schilderijen van «Johannes de Doper. Ook vuil, stoffig en verslonsd. Zij namen ons op en wij hen. Er was enige pijnlijke afwachtende stil te. We maten en wogen elkaar. On zerzijds was het één grote teleur stelling. We hebben niets tegen men sen, maar er zijn zekere grenzen, die men aan ziin medebewoners stelt. Toen stelden we ons voor, een der laatste concessies aan onze snel-af- nemende Euronese cultuur. En zij stelden zich voor: Jörgen Meldgaard.archaeo- loog" George Nollemannarchaeo- loog-ethnoloog. Beiden hier aanwezig in opdracht van het Deense Nationaal Museum in verband met het doen van opgra vingen ter plaatse van oeroude Es- Kirnonederzettingen. Wellicht kunt u zich voorstellen, lezers, dat wij even verbijsterd wa ren. En onnieuw kregen wij die dag te leren niet eerst te kijken naar het omhulsel, waarin mensheid pleegt rond te gaan. Zelfs niet in een land als dit. TIAARNA richtten wij ons deel van y de hut in. En het was die dag, dat ik leerde, hoe men zich tenslotte, zelfs nn de meest primitieve manier, het lewn iets kan vemaneenam"n. Er whs ni»t veel in die hut. Maar wp •he^a-,-, Nederlandse vlag en zij wns hei fliq perkje ornament 0"s nieuwe h.,is cje>rdp. Daarna werd de uitrusting verdeeld, zo handig en kon water gekookt worden. Geloof me. dat de eerste koffie smaakte. Ze had op een Nederlands terras, aan een luxueuze boulevard, gereser veerd door een smetteloos geklede ober. niet beter kunnen smaken. Ik geef toe, het was er wat vuil in die hut. Er stonden een paar stoe len, maar ze waren niet geschikt om bezeten te worden door lieden met en gewicht van meer dan 75 kilo. De onderdelen waren namelijk met touwtjes aan elkaar bevestigd. Han dig. maar niet solide. IffilllllillllllilflllllM Omtrent de verzorging van het toilet is het mij, op deze plaats, on mogelijk in détails te treden. Voor ons werd het in ieder geval een kwestie van het benutten van Gods vrije natuur. (Voorzover het klimaat ons dit toeliet, wel te verstaan). Er stond een kachel, maar het was een combinatie oud roest. Er was veel blik, restanten van vroegere expe dities. hetgeen aan het geheel een enigszins kleurig en fleurig aanzien gaf. Onze slaapplaatsen zagen er rede lijk uit: een soort houten brits, met erover een matras. In het vader land aan enige luxe gewend, betastte ik dit matras. Hij was minder hard dan het Groenlandse graniet, maar met eierdons had hij al evenmin iets te maken. Er lagen twee zwarte de kens bij en een slaapzak. De rest was navenant, maar we voelden ons rijk met onze pan, onze ketel, onze twee bakelieten kroesjes, onze ene lepel en onze ene vork. En met onze vlag, die tenslotte daar aan de wand ge drapeerd hing, op twee spijkers. IK sliep die eerste nacht overigens bar slecht. Het bed was dan wel sportief hard, maar het deed pijn. ^n daar was die andere beletter van slaap: de zon. Al e uren van de n-,cnt scheen hij recht de hut in. geen moment ging hi.i schuil. Op zult zeggen' dit is interessant. Dal is het ook. Maar tegelijk ook bijzonder irritant. We zijn nu eenmaal gewend te slapen in het donker en minstens in de schemering. Er is hier geen schemering meer. Het is 24 uur lang dag. Ik stond vele malen op en dren telde door de hut. De stilte om het huis was volkomen. Er waren alleen wat honden, die rondom ons verblijf slopen. De grijze en witte Poolhon- WELVERZORGDE HANDEN In ellc jaargetij Hamea-Gelei den. Er zijn er honderden en hon derden in en bij Jakobshavn. Dit is de plaats, waar c leden van Pool expedities hun honden kopen. Ja kobshavn is vermaric', langs heel de Westkust, door zijn honden. Ik kom daar nog op terug. Vreemde wereld. Geen wind. Geen vogel die fluit. Geen mens die roept. Alleen het bed van Van der Zee, dat kraakt. Ook hij slaapt slecht, die nacht. Geen maan. Geen ster. Zelfs niet Stella Polaris, de Poolster. Een blauwe hemel, met in de verte, in de baai, de duizenden ijsbergen. Onwe zenlijk wit en verstild in deze over belichte wereld. Ik ben verkild als de morgen ein delijk aanbreekt. Het uur der kof fie! Wie vond de koffie uit? Dat men hier, op deze barre rotsen, een mo nument in goud voor hem oprichte! IN de dagen, die volgen, leren we dit leven aanvaarden. We zien de blijdschap van de twee Deense ge leerden, die soms 16 uur per dag graven. Graven in de bevroren aarde van Groenland ommeestal niets te vinden. Gisteren kwamen ze zielsverheugd aanlopen. Doodmoe, met blaren in hun handen van het spitten, smerig en hongerig. Maar met hun eerste vondst. Ik geef u te raden was het was: twee Hollandse kralen, een grote zwarte en een kleine blauwe. Kralen, drie eeuwen geleden gegeven aan Eskimo's door Nederlandse walvisvaarders. En nu opgediept uit die versteende aarde, door twee jonge Deense geleerden. Die er opnieuw blij mee zijn! Vandaag vroeg ik de een: hoe veel decimeter diep konden jullie spitten? En beleefd als altijd vroeg hij: pardon, wat zegt uhoeveel decimeternee, 3 centimeter. De grond is te hard bevroren. Het is haast geen doen. Je zal uit Denemarken komen, met een schop, om in dit land, in deze jungle van graniet en bazalt, naar kralen te moeten spitten! Ook al zijn het dan Hollandse. En dan komt onze grote kans. We hebben de man van de radiopost van ons plan verteld: Ijskap en glet scher. Hij zit hier al verscheidene jaren en kent de omgeving. Hij vroeg ons. of we wisten, dat de groep Fransen, van de expeditie van Paul- Emile Victor, daar bezig was, en we zeiden hem dat we hen kenden van onze reis van Kopenhagen naar Godthab. „Dat is uw enige kans", zei hij. „Met hen in contact komen en zien bij hen te komen. Zij weten de weg, zij kennen die streek, zij weten wel een mogelijkheid." En toen gebeurde weer eens dat gene, wat een mens met dankbaar heid en vreugde in een land als dit vervult. Want deze radio-man stelde van dat ogenblik af alles in het werk verbinding te krijgen met de groep van Victor en hij kreeg die verbin ding. En met zijn morsesleutel sein de hij de bijzonderheden door over onze aanwezigheid hier, aan de grens van de Ijskap, en over ons plan. En de radio-man van de groep Victor, in het zogenaamde „Derde JKamp", seinde met zijn sleutel terug, en dai bericht was: we zullen alles doen om ze hier te krijgen, er komt een kans, maar ze moeten wachten. En groet de Hollanders 120. Pim stond het huilen nader dan het lachen, toen hi' met ziin tak bij de baron aankwam. Maar deze laatste hield zich goed. „Ik heb ai bemerkt, dat alles me tegenloopt vandaag jongens", zei hij berustend, terwijl hii de roeiriemen greep. „Maar ze zullen mij er toch niet onder krijgen. Vooruit, stap in deze boot. dan gaan we in ieder geval een roeitochtje maken. Niemand zal kunnen zeggen, dat ik te laf was om aan de wedstrijd deel te nemen". Zonder veel te zeggen, stapten Pim, Pam en Pom in het roeibootje. „Als jullie nu maar een beetje hozen, dan houden we de zaak wel drijvend", zei de baron optimistisch, maar hij had niet bemerkt, dat tegelijkertijd de mo torboot van Barend Bigger zich van de steiger losgemaakt had. Hii zou het echter gauw genoeg te weten komen, want zijn vijand voer hem achterop en riep door een grote roeper ziin naam. „Hé. Van Pottum. wil de vis nogal bij ten?" klonk het over het water, te:wijl de motorboot vervaarlijk dichtbij kwam. „Zo. hier hebben jullie een beetje buiswater, dat is vast om te wennen", klonk de hatelijke stem weer en op hetzelfde ogenblik wierp de mo torboot een grote golf in het kleine roeibootje van de baron. Albireo, 14-9 te Bremen Aldabl, 13-9 n m. 120 mijl zuid van Fernando Noronha naar Las Palmas Algenlb, 12-9 n.m- van Santos naar llheos Almdijk, 14-9 te Vera Cruz Alphacca, 13-9 van Rio de Janeiro naar New York Appinge- dijk, 14-9 te Beaumont Argos, 14-9 te Tunis Ariadne, 14-9 te Algiers Alkaid, 10-9 te Recife Aludra, 13-9 van St Vincent (KV) naar Rio de Janeiro Amerskerk, 14-9 van Colombo naar Aden Arendsdijk, 13-9 van Montevi deo naar Buenos Aires Banka, 12-9 van A'dam naar Indonesië Blommers- dljk, 12-9 van R'dam te New York Ball, 14-9 te New York Billiton, pass. 13-9 Kaap Corrientes naar Balboa Bonaire, 13-9 500 mijl west-zuidwest van Madeira naar Barbados Boschfontein, 14-9 te Port Said Boskoop, 14-9 n.m. te Sanpedro Caltex Leiden (t), 14-9 van Sidon naar R'dam Clavella (t), 14-9 van Sydney naar Brisbane Con- gostroom, 14-9 te Hamburg Cottlca, 13-9 540 mijl zuid-zuidwest van Fayal paar Plymouth Delfshaven, 14-9 te Flahia Blanca Enggano, 14-9 van Ma dras te Colombo verwacht Erlnna, 14-9 n m. te Stanlow Esso «Rotterdam, 13-9 v.m. van Aruba naar R'dam Farm- sum, pass. 13-9 Oucssant naar R'dam C.raveland, 13-9 van Hamburg te A' dam Groote Beer, 12-9 van New York naar R'dam Hecuba, 12-9 van A'dam naar Kopenhagen Hector, pass. 14-9 Ouessant naar R'dam Hestia, van 13 op 14-9 te Barbados Tndrapoera, 14-9 van Kopenhagen te R'dam Jupiter, 12-9 te Mersin Kota Baroe, 12-9 5 30 uur van Suez naar Djeddah Kota Gedeh, pass. 13-9 Gibraltar naar R'dam Laertes, 13-9 van Liverpool te A'dam Het huis op de rotsen, dat ons tijdens onze Jakobshavv-neriode tot verblijf diende. 32 Maar ik heb zo'n idee. dat dat niet no dig is. Peter zal ervoor zorgen, dat het je aan niets ontbreekt. Je kunt voort aan krijgen wat je hartje begeert, alle comfort en een vriendelijke behande- ing bovendien. Wat dat betreft was alles wat je van Dick kon verwachten ten verblindende glimlach en een se- •ie egoïstische eisen, omdat hii van je houdt. En laat me je nu nog een ding vertellen: Doe aardig tegen Peter. Hij is best een aardige vent. En beledig heb niet". „Hem beledigen? Waarom? Hij barst van trots, omdat ik...." „Omdat jij hem in je netten verstrikt ïebt?" „Mijn netten?" antwoordde Claudia verontwaardigd. „Hij houdt van mij. Hii is tot over ziin oren verliefd op mii. Dat heeft hii mii zelf verteld. Dacht ie, dat ik met een man zou trou wen. die niet van mii houdt?" Kitty grijnsde geheimzinnig. „Peter houdt van iedereen. Zo is hii nu c-en- naal" „Oh Kittv. En ik datht nog wel, dat ij miin 'vriendin was". „Dat ben ik ook. En hou nu maar op te huilen. In de hele wereld loopt nog niet één man rond. die maar één enkele vrouwentraan waard is". Kitty sloeg haar arm om Claudia's middel en duwde haar in een stoel. „Luister, lieve kind. Het was nooit wat gewor denMet iou en Dick bedoel ik Stel ie nu eens voor. dat Cecilia niel zo'n ouwe draak was. dat ze iullie za ken en jullie familie uit de brand wou helpen en daarvoor niet meer terug vroeg, dan jouw dank, zodat je viii was om met de man te trouwen, die ie zelf verkoos. Laten we zeggen, dat je met Dick zou trouwen. Zouden jullie dan hier zijn gaan wonen? Zou je hem iedere morgen naar ziin zaak hebben gebracht met een pakje brood en een fles koffie naast je op de bank van je auto? Of zou je, dat hier allemaal in de steek hebben gelaten om met hem in een één kamerwoninkje te gaan le ven. te koken, te schrobben en te boe-/ nen en in een schort of een ochtend japonnetje boodschappen te gaan doen? Of zou je hem ziin gaan helpen in ziin zaak. als de vrouwelijke monteur van Pottsville?" „Niks van dat al", pruilde Claudia. „Ik zou met vader ziin gaan praten en hem hebben gevraagd, of er geen werk voor Dick in de fabriek was geweest. Hii had helemaal geen monteur hoe ven te blijven. Hii „Heb je dat allemaal al met hem zelf besproken?" „Welnee". „Dat had je wel moeten doen. Je had hem eerst maar eens een beetje beter moeten leren kennen". „Ik weet alles wat ik van hem we ten wil". Claudia leek plotseling alle zorgen van zich af te schudden. Zich omdraaiende zei ze: „Trouwens, al dat gepraat heeft geen enkele zin. Ik zal het huwelifk uitstellen, totdat vader weer stevig op zijn zakenbenen staat". Kitty keek haar nadenkend aan .Dat is niet erg eerliik. Claudia". „Denk je soms, dat tante Cecilia wat deze zaak betreft zo erg fatsoenlijk ls?" „Neen, maar het gaat hier niet om Cecilia of jou. maar om de man tussen jullie in. Om Peter". „Oh. ik denk niet. dat het op hem veel indruk zal maken. Hij is een heel braaf kereltje en ik zal miin best doen om hem zo zoet mogeliik te houden". Kitty drukte haar sigaret in een theekopje uit en verrees bevallig uit haar stoel. „Ik hoop voor jou, dat hii van je houdt. Claudia! Cecilia is niet zo onnozel als jij jezelf wiismaakt". Ze liep naar de deur en liet de rest van de zin onuitgesproken. Maar Clau dia begreep heel goed. wat ze bedoel de. „Ik ga naar de stad", zei Kitty. „Heb je soms nog boodschappen voor Dick'" „Anders niet. dan dat ik met de auto naar de stad kom. voor een paar klei ne reparaties". „Voor reparaties?" vroeg Kitty griin- zend. „Goed, ik zal het hem vertel len". Nadat ze de deur had gesloten, b'eef ze nieuwsgierig aarzelend een ogen blik stilstaan. Even luisterde ze. maar toen lien ze langzaam door de hall. De zachte klank van een snik bleef in haar oren naklinken. HOOFDSTUK XI. „Natuurlijk", zei tante Cecilia. „Ik bliif hier. totdat de verloving officieel bekend is gemaakt". Ze wierp een blik naar I.etty en EIwood. die van een ge makkelijk plaatsje op de divan af haar iisberen door de kamer gadesloegen. Toen ze hen voorbijkwam, wuifde ze met haar zakdoek eerst naar F.lwood en toen naar Lettv. die dit als bewiis van vriendschap bedoelde gebaar meteen weifelende glimlach beant woordden. „Ik heb al in overeenstemming met onze nieuwe verhoudiett gehandeld" ,pi vp bof poVi n-qr S^hPfO iende .Natuurlijk ben ik daarbij wa' scheutiger geweest, dan nodig was. Maar we beleven vandaag dan ook een grote dag. En bovendien moet men zoals het spreekwoord zegt een ver slagen vijand de hand reiken". Niettegenstaande ziin blik nog zorge lijk was. leek EIwood jaren jonger ge worden. Hii was weer de oude EIwood Ellis. De groeven in ziin gezicht leken verdwenen, hij zat weer recht als een kaars en ziin gelaatskleur was een sprekend bewiis van zijn goede ge zondheid en opgelucht gemoed. De ogen van Letty hadden helderder kunnen zijn en haar gedrag wat ze kerder. maar haar houding stak gun stig af bii die van enkele ogenblikken geleden. „Zolang ik hier nog ben", ging Ceci lia verder, „zal ik miin best doen. om de fabriek althans de schiin van orde netheid en efficiency te geven. Je zou wel gek ziin om zoals de mensen zeggen je geld in een rattenhol te steken Ik zal er op toezien, dat dit holletje hier flink dichtgestopt wordt. Om te beginnen zullen alle uitstaande rekeningen geïnd moeten worden. EI wood. Er mag van nu af geen crediet meer gegeven worden aan tussenhande laren en er mogen aan hen geen goe deren afgeleverd worden, tenzij de oude rekeningen voldaan ziin. De helft van die heren zou allang niet meer in zaken ziin. als iii niet steeds maar weer handelswaar had verstrekt zonder er op aan te staan dat zii op tijd betaalden". „Maar die mensen ziin onze oudste klanten. Cecilia Begriip me goed alsje blieft". voegde hij er haastig aan toe. toen hit haar vernietigende blik ont moette. „Ik wil niet tegenspreken, maal ais zii hun zaak opheffen, verliezen wii ons meest betrouwbare afzetgebied. Zii ziin vroeger altijd goed voor hun geld geweest. Cecilia. En ik weet. dat zii hun schulden tot de laatste cent zullen hpt.alen. als de tijden beter worden". „Een alleraardigst redevoerinkje. Llnge, pass. 13-9 Las Palmas naar Dakar Mentor, 14-9 van Lattakia te Jzmir Mcrwede, 12-9 van La Palltce naar Sa- vanna Nieuw-Amsterdam, 13-9 n.m. 220 mijl west ten noorden van Land- End naar Southampton Noorriam. 13-9 te R'dam Notos, 14-9 te San Fclui Oberon, pars. 12-9 Kaap Hatteras naar Port au Prince Orlon, 12-9 vnn Me gara naar Vostizza Overijsel, 14-9 van New York op rede Bahrein Trins Mau- rits, 13-9 van Montreal naar Cherbourg prins Willem IV, pass. 13-9 Belle Isle naar Montreal Prins Willem van Oranje, 13-9 te R'dam (terug proeftocht) Rijnland, 13-9 300 mijl west-zutdwest van Sable Eil. naar Cobh Rilnland, 13-9 v m. van Bahia naar Las Palmas Stad Maastricht, 13-9 van R'dam te Livorno Salatiga, 13-9 van Colombo naar Belawan Scherpendrecht. 13-9 van Santos naar Recife Socstdijk, pasr. 13-9 Keywest naar New Orleans Stad Alkmaar, 13-9 van R'dam naar Narv'k Tara, pars. 13-9 Rio Grande naar Santos Tiba, 14-9 v.m. te Santos verwacht Tabian, 14-9 te Casablanca Veendam, 13-9 120 mijl zuidwest van Sable Eil. naar New York Waterman, 13-9 930 mijl west van Galapagos Eil. naar Papeete Wo- nosari, pass. 13-9 Ouessant naar Port Said IJssel. 13-9 van Patras naar A' dam Zeeland (SSM), 13-9 n.m. op de Tyne. BEWONERS TONIcr"r EILANDEN KEREN TFR.UG Het merendeol van d° 4000 bewoners van de Ionische ei'anden. die vorige maand met het oog op de aardbevingen hun haardsteden hadden verlaten, is thans teruggekeerd en bezig met de wederonbouw. De eilanden zfen er uit, alsof zij aan een zWaar lucht- "en vloot- bombardement hadden hlppttiest.Tn. ORGELBESPELING. Simon C. Jansen uit Amsterdam bespeelt het bekende, hoogbejaarde koor orgel in de Laurenskerk te Alk maar. De organist heeft zich bij de keus van zijn werken gericht naar de zeer beperkte dispositie van zijn instrument en zich be perk t tot zestiende- en zeven- tiende-eeuwse orgelwerken: de Nederlandse musici Willaert en Obrecht en de Italiaan Frescobnl- di. (Woensdag 9.40 uur over Hil versum II, 298 m.) JOODS PROGRAMMA. J. Parsser geeft ons een inzicht in de Jood se liturgie van de hoge feestdagen. Max Vredenburg zorgde vooreen passende illustratie met gramo- foonplaten. (Woensdag 21.40 uur zelfde zender). WOENSDAG 16 SEPTEMBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 NCRV. - 7.00 N.euws. 7.10 Gram. 7.15 Gym, 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 3.00 Nieuws en weel bericnten. 8.1b Gewijde muziek. 8.45 Gram, 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12 00 Pianorecital. 12.30 Land- en Tuinbouw- niededelingen. 12 33 Gram. 12.50 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 1315 Prut. Interker kelijk Thuisfront. 13.20 Amus.-muziek. 13.50 „Boris Godounov", opera (3e en 4e acte). 16.00 Voor de jeugd 17 20 Orgel spel. 17-50 Militaire reportage. 18.00 Tenor en piano. 18 30 Spectrum v. h. Chr. Or ganisatie- en Veren.gingi leven. 18 45 Gram. 18.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Boek bespreking. 19-25 Gram. 19 30 Buitenlands (-verzicht. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Evangelisatie-avond. 21.30 Gram. 21.45 Hammondorgel. 22.00 „In 't land van de Mau-Mau", reportage. 22.10 Ka merkoor. 22.38 Gram. 22.45 Avondcver- denking. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15—24 00 Gram.muziek. HILVERSUM 11, 298 m.: 7.00 VARA, 10-00 VPRO, 10.20 VARA, 19.30 VPRO 20.00—24.00 VARA. - 7.00 Nieuws 7.13 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9-00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Orgel spel. 10.00 Schoolradio. 10 20 Voor de vrouw. 11.00 Gram 1200 Hawailan- muziek. 12 30 Land- en Tuinbouwmede- delingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstel- ltngsagenda. 13 18 Instrum.. kwintet 13.45 Gram. 14.00 „De weg omhoog", causerie. 14 15 Omroeporkest. 15.00 Voor de kin deren. 16.00 Kamermuziek 16 10 Voor de teugd, 16.45 Voor de zieken. 17.15 Gram. 17.50 Regeringruitzendlng: Mr. W. G. A. de Meester: „De Nederlandse Rijnvaarder, vrachtvaarder van West-Europa". 18 00 Nieuws en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 1930 R V U Dr H. Groot: „Waarheid en verdichtsels over de sterren". 20.00 Nieuws. 20 05 Parlementair overzicht, 20 15 Lichte muziek. 20.40 „De sterken voor de zwak ken". 20 50 „Ontmoeting op de Brenner", hoorspel. 21.30 Gram 2145 Joods pro gramma. 22.00 Lichte muziek. 22.25 „Cul tuur en aardappelen" causerie 22 40 Koor. concert. 23.00 Nieuws 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20—24.00 Gramo- foonmuziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7