E V G-verdrag worden moet onverwijld goed gekeurd Oude Kamers in nieuwe zitting bijeen Fatemi zou nog in Perzië zijn Arbeiders op de Indonesische ondernemingen staken Communistisch China nog geen lid der Verenigde Naties Tsjechoslowaakse regering is gereorganiseerd Verder uitstel onaanvaardbaar Reclame Prins Bernhard op weg naar Afrika Woensdag ie Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e laareane N°-1242 Dagblad voor Den Helder, Koegras, Texel, Wieringen en Anna Paulowna Nederlander Fens tot Raad van Europa: N. A. V.O. - plannen hebben steun nodig Interview in Teheran Minister v. d. Kieft bood begroting aan Dr Kortenhorst eerste op nominatie voorzitterschap Schade tien millioen rupiah per dag Actie is onwettig, zegt minister Abidin WEERBERICHT Vlieg tuin verleende snelle hulp Voorstel Wysjinskg werd afgewezen Volledig met Rusland gelijkgeschakeld Twintig en vijftien jaar geëist in moordzaak Directie; J. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den ƒ1.— elk woord meer 5 cent Abonnementen: per kwartaal 6.05, per maand 1 2.02 bij vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen t 0.49 OPNIEUW zal een krachtig beroep op de Europese regeringen wor den gedaan oni de verdedigingsgemeenschap der zes landen te voltooien, nu de Raad van Europa in haar najaarszitting haar vroeger in het jaar uitgestelde grote politieke debat zal houden. Niet alleen de Belg Spaak heeft de vergadering lot zulk een gebaar opgeroepen, doch ook de Nederlandse afgevaardigde de heer J. Fens in zijn kwaliteit van rapporteur voor verdedigingsvraagstukken. De heer Fens is in zijn rapport tot de conclusie gekomen, dat het EVG-verdrag zonder verder uitstel zal moeten worden goedgekeurd. De politieke commissie heeft zich bij dit advies aangesloten. De vorderingen, die tot dusverre met het verdrag zijn gemaakt, zijn door de heer Fens bestempeld als hoogst teleurstellend en onbevredigend. Sinds de mili taire deskundigen het er over eens zijn geworden, dat een Duitse mili taire bijdrage voor de verdediging van Europa noodzakelijk is, mag volgens zijn verslag geen uitstel van de verwezenlijking dezer bijdrage meer worden gedoogd. QOK mag er, zo betoogt hij verder, geen enkele vertraging komen in de verdedigingsinspanningen van de Europese leden der Noordatlantische Verdragsorganisatie. Daarom dient al les te worden gedaan om de Europese De beide oudste Prinsessen maak ten gistermiddag de rijtoer door Den Haag in een apart rijtuig. „nE REGERING weet heel goed waar ik my bevind. Als zij mü wit arres teren behoeft zjj mij niet te zoeken", zo heeft de Perzische ex-minister Fa temi in een vraaggesprek met de cor respondent in Teheran van het Egyp tische blad El Akhbar verklaard. Uit het verhaal van de correspondent blijkt, dat hij Fatemi dezer dagen in een groot hins in het centrum van Tehpran heeft ontmoet. Daar vertelde d ex-minister hem, dat de Perzische politie zijn vrouw had gedwongen, zijn schuilplaats bekend te maken. Dezer dagen verscheen er een nog steeds onbevestigd bericht uit Cairo. volgens hetwelk Fatemi in de Egypti sche hoofdstad zou zijn aangekomen. Thans luidt uit Teheran en dat wordt door het voorgaande min of meer waar gemaakt dat de Perzische re gering ervan overtuigd is, dat Fatemi in het Zuiden van. Perzië is onderge doken. Hij zou dezer dagen te Ispahan zijn gezien. Zijn broer is in deze stad gearresteerd op beschuldiging, de ge vluchte ex-minister te hebben geholpen. Fatemi had toen hij de Egyptische journalist te woord stond het voorne- men, spoedig van schuilplaats te zul len veranderen. (Van onze parlementaire redacteur) ffVEE MAAL hebben de Eerste en de Tweede Kamerleden gisteren de Haagse Prinsjesdag vergaderd. Eerst in de gemeenschappelijke bijeenkomst in de Ridderzaal voor het aanhoren van de Troonrede en daarna afzonderlijk. Evenals in de voorafgaande jaren bood de oude grafelijke zaal tveer een fantastische aanblik. Zij was feestelijk verlicht en versierd met veel bloemen en palmen. Er blonk veel goud van de uniformen der buitenlandse vertegenwoordigers, van Kamerleden en andere hoogwaardigheidsbekleders. In de weldadig aandoende, conven tionele, historische sfeer viel dit keer voor het eerst een wel zeer moderne verschijning op, de televisiecamera, die ook talrijken buiten de stevige muren van de Ridderzaal van de plechtigheid liet meegenie ten. Met welluidende stem heeft H. M. de Koningin onder doodse stilte de Troonrede uitgesproken. Nadat zij de Staten-Generaal voor geopend had verklaard, zijn deze afzonderlijk met hun werkzaamheden begonnen. F1 DE TWEEDE Kamer is mevrouw D. Heroma-Meilink uit Amsterdam lid van de fractie van de P.v.d.A. en opvolgster van de heer D. de Loor ge ïnstalleerd Zij legde de vereiste belof ten af en kon zich daarna de negende DE ONDERNEMINGSARBEIDERS op West- en Middcn-Java zijn Dinsdag morgen in staking gegaan. Aangenomen mag worden, dat de staking een algemeen karakter draagt, en dat ook de arbeiders op Oost-Java en Sumatra het werk hebben neergelegd. Berichten dienaangaande zijn nog niet ontvan gen. Is de actie inderdaad algemeen, dan zal zij een productieverlies van enige millioenen rupiahs per dag veroorzaken. Sommigen schatten het verlies zelfs op meer dan tien millioen rupiah per dag, d.i. pim. drie en een half millioen gulden. Abidin, de minister van Arbeid, heeft de stakingsactie onwettig ge noemd. Een gerechtelijke vervolging wordt overwogen. JjET ONWETTIGE van de actie be- staat hierin, dat zij gericht is tegen üe voor alle partijen bindende beslui- Verwachting tot hedenavond: MINDER WIND ln het Noordoosten van het land: vrij zonnig weer met een vrij krachtige tot matige zuidoostelij ke wind en iets hogere tempera turen dan gisteren. In het Zuid westen van het land: vrij veel be wolking r-.et 1; ter enkele buien. Matige tot zwakke wind uit Zuidelijke richtingen en ongeveei dezelfde temperaturen als giste ren. Donderdag: Zon op 6.17, onder 18.51 Maan op 16.05, onder 23.3C ten van de centrale commissie ter be slechting van arbeidsgeschillen. De vakbeweging, de Sarbupri, diende enige weken geleden eisen in, die neerkwamen op een loonsverhoging van twee tot zev^n en een halve ru piah per dag, gratis verstrekkingen in natura en toekenning van gratificaties. De commissie kende een loonsverho ging toe van een halve rupiah per dag en verlaégde de prijs van de door de ondernemingen aan de arbeiders verstrekte rijst met 25 sen. De arbei dersleiders noemden deze uitspraak een grote belediging. Dc Sarbupri is sindsdien niet moede geworden te betogen, dat de onderne mingen de geëiste loonsverhoging ge makkelijk zouden kunnen betalen. Minister Abidi. heelt nu aan een dele van de ;bo" v deze materiaal zou overleggen ter sta ving van zijn standpunt. De regering zou dan eer onderzoek in de boeken dei ondernemingen kunnen instellen. De vakbondsleiders hebben hierop ge antwoord. dat het door de ondernemin gen verstrekte cijfermateriaal toch als verzonnen moest worden beschouwd. vrouw noemen, die lid van de thans zittende Tweede Kamer is geworden. De fractie van de P.v.d.A. telt e vier, die van de K.V.P. twee en de fracties van de V.V.D., de C.H. en de CPN heb ben er elk één in hun midden. Het gewichtigste moment van de ver gadering was de aanbieding van de Rijksbegroting voor 1954 door de mi nister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft. Ingevolge de grondwettelijke voor schriften en daartoe gemachtigd -'oor H.M. de Koningin aldus de bt inds- man bied ik de begroting aan. «Zie vervolg elders ln dit blad. Het vertrek van Koningin Juliana en Prins Bern hard per Gouden Koets van het Paleis aan het Voor hout naar de Ridderzaal voor het uitspreken van de Troonrede volken te doordringen van de voort durende urgentie van de toestand. Door middel van een nauwere samenwerking tussen NAVO en Raad van Europa zouden de Europese parlementen tot actievere ondersteuning der militaire plannen moeten worden aebracht. De militaire NAVO-piannen moeten volgens het rapport in hun sociale en economische aspecten nauwkeurig wor den gepast in de algemene Europese economische en sociale ontwikkeling. De heer Fens heeft in dit verband nog eens met nadruk gepleit voor het op stellen van op lange termijn gebaseer de militaire productieplannen. De Belg Paul Henri Spaak heeft een persoonlijk rapport ingediend, dat met name bij het debat over politieke kwes ties aan de orde zal komen. De discus sies over zijn voorstellen worden met grote belangstelling tegemoet gezien. Zijn politieke adviezen, die in grote lijnen aansluiten bij de voorstellen van o'e Westduitse bondskanselier Adenau- er. komen erop neer. dat geheel Duitsland ir. de Europese gemeenschap zal moeten worden betrokken, waarbij men de Russen zou kunnen tegemoet komen door het scheppen van gedemi litariseerde zones langs de Oostelijke grens van de Europese verdedigings gemeenschap. De bespreking van deze adviezen zal eerst Donderdagavond met een grote rede van Spaak beginnen Voordien zal de vergadering economi sche vraagstukken behandelen en on der meer haar mening formuleren over het jongste rapport der Organisa tie voor Europese Economische Samen werking. Intussen bereidt de Nederlandse ge delegeerde ihr mr M. van der Goes van Naters zich voor op de debaiten over zijn rapport aangaande het Saai vraagstuk. Hij heeft hierin voorgesteld dat er een Europees gezag over dit ge bied wordt ingesteld, waarvan de gouverneur noch Duitser, noch Frans man, noch Saarlander moet zijn. De economische unie met Frankrijk zou moeten worden vervangen door een reeks verdragen, teneinde zowel de zelfstandigheid van dit' gebied als de Franse belangen recht te doen weder varen. De heer Van der Goes voert thans besprekingen in Bonn over zijn rapport en zal waarschijnlijk ook een onderhoud met dr Adenauer hebben. Intussen heeft de socialistische Land- .dagfractie in het Saargebied haar in stemming met het rapport betuigd. De luitenant ter zee-vlieger tweede klasse S. R. Wolters is gistermiddag omstreeks twee uur met een Lock heed Harpoon van het vliegveld Val kenburg vertrokken teneinde op snelle wijze medische hulp te verlenen aan een patiënt in het ziekenhuis te Heerlen. De Lockheed zette eerst koers naar Schiphol, waar een motor tje voor een ijzeren long gereed stond om te worden ingeladen. Hierna raasde het toestel naar het vliegveld te Leeuwarden om de overige appara tuur van de ijzeren long in te laden. Vervolgens vloog de Lockheed door naar het vliegveld Beek bij Maas tricht, waar een auto van het zieken huis uit Heerlen aanwezig was om de complete ijzeren long zo snel moge lijk naar het Heerlense ziekenhuis te vervoeren, waar een patiënt lag, wiens leven afhing van het gebruik van een ijzeren long. De vliegtocht duurde in totaal een kleine twee en een half uur. COMMUNISTISCH CHINA zal voorlopig nog niet worden toe gelaten tol het lidmaatschap der Verenigde Naties. Een poging van de Russische gedelegeerde Wy- sjinsky, om deze mogendheid de plaats te doen innemen van de vertegenwoordiger van Tsjang Kai Sjek, is op niets uitgelopen. De Algemene Vergadering heeft namelijk met vier en veertig tegen tien stemmen en twee ont houdingen besloten, de kwestie der Chinese vertegenwoordiging dit jaar niet te bespreken. Een voorstel hiertoe was door de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, inge diend. Tegelijkertijd werd beslo ten, over het Russische voorstel niet te stemmen. Voorts heeft de Algemene Vergadering tot haar president gekozen mevrouw Pan- dit, gedelegeerde van India en zus ter van de Indische premier Neli- roe Zij kreeg 37 stemmen, haar le gencandidaat prins Wan van Thai land 22. DINNENKORT brengt Hollywood in ons land een rolprent in omloop, welke is gewijd aan Salomé, de doch ter van Herodes, die voor haar vader danste op een hoffeest en als beloning hiervoor het hoofd van Johannes de Dooper ontving. Nu is op zichzelf het gebruik van een bijbels verhaal als grondslag voor een film al voor lang niet iedereen aanvaardbaar zeker niet, wanneer het daarbij minder om het „innerlijke gebeuren" dan wel om een hoeveelheid overweldigende show gaat. Maar dat laten we daar. Er is echter een element in de pu- bliciteitrcamnagne, dat ons maar zeer matig zint. De bewuste filmmaatschap pij blijkbaar geïnspireerd door het succes dat eerder bij een soortgelijke opzet werd behaald heeft een wed strijd voor kunstschilders uitgeschre ven. Zij meent, dat Salomé wel een figuur is, die de kunstenaar kan inspi reren tot een boeiend werk. Er is twee duizend gulden beschikbaar voor prij zen, een jury van deskundigen zal de ingezonden werken beoordelen en te zijner tijd zullen we het resultaat van al deze activiteit kunnen bewonderen op een tentoonstelling. En daarmee heeft deze filmmaat schappij dan op een koopje een over vloed aan publiciteit verkregen. Zon der dat ze een cent behoeft uit te geven, wordt er links en rechts over haar initiatief geschreven dat het davert. Kunstenaars steunen haar cam pagne door hun naam en hun werk. En tenslotte kost dat helemaal twee duizend gulden aan prijzen. Zeg nu niet, lezer, dat de maat schappij op deze wijze de kunst steunt De weinige gelukkigen, die een prijs winnen, hebben een meer of minder goede dag al naar de grootte van het bedrag dat hun wordt toegekend. Maar de meesten zullen hun werk terugkrijgen, zonder dat ze er een cént beter van zijn geworden. De publici teit kan hen weinig helpen. Het is eerder andersom. De betrok ken maatschappij dient haar eigen belang hetgeen haar goed recht is en maakt daarbij onder andere ge bruik van de Nederlandse kunstenaars scherper gezegd: van de schrijnen de nood onder deze mensen. De deel nemers aan deze wedstrijd worden een verlengstuk van haar reclame, geven ei hun tijd, hun werk en hun mate riaal aan en worden er slecnts bij uit zondering voor beloond. De aan de prijsvraag verbonden expositie kan slechts waarde voor hen hebben, wan neer deze leidt tot verkopen. Welnu: daarop behoeven zij in de meeste gevallen niet te rekenen. Wat ook de aandacht van het Nederlandse volk heeft de beeldende kunst van heden zeker n i e t. De overvloed aan onzekere factoren, die deze opzet voor de kunstenaars in houdt, treft ons eerlijk gezegd even onaangenaam als het fei\ dat de stich ting Kunst en Bedrijf deze affaire met haar naam dekt. We hebben uit het Nederlandse bedrijfsleven initiatieven op dit terrein ontmoet, die met de be langen van de erbij betrokken kunste naars in zeer veel grotere mate reke ning hebben gehouden. Het lijkt ons toe, dat het verlengstuk van Holly wood iets te veel naar eigen kas en te weinig naar andere, niet minder belangrijke facetten van dit geval heeft gekeken. nE TSJECHOSLOWAAKSE regering is gisteren grondig gereorganiseerd. Tal van ministeries, die in Januari wer den gevormd door afsplitsing van an dere departementen, zijn thans weer opgeheven of samengevoegd met ande re. De ministers, die aan het hoofd er van stonden, zijn geruisloos van het to neel verdwenen, en met hen zes van de tien vice-premiers die de regering sinds Januari rijk was. Onder andere is de minister i'an Fi nanciën ontslagen. Uit al deze feiten wordt door waarnemers afgeleid, dat het land geheel en al het Russische voorbeeld moet volgen en dat de geld- hervorming van enige maanden gele den volkomen is mislukt. De laiylbouw kan bovendien nog lang niet in de be hoeften van het volk voorzien. De nieuwe minister voor deze tak van staatszorg is tevens vice-premier ge worden. hetgeen zou kunnen bewijzen. Gisteravond omstreeks zes uur is Prins Bernhard met zijn particulier vliegtuig van het vliegveld Soester berg vertrokken naar Tanganyika. Daar zal de Prins zoals men weel aan een jacht op wild deelnemen. dat aan de landbouw meer aandacht zal worden besteed. Ook het bestuur van de communisti sche partij is gewijzigd. Er zijn een nieuwe secretaris-generaal en vier nieu we secretarissen benoemd bij het cen trale partij-comité. De secretaris-gene raal is Antonin Novotny. Hij is thans, na president Zapotocky en premier Si- roky, de belangrijkste figuur ii. het land. De Nationale Vergadering heeft al deze wijzigingen goedgekeurd, en Zdenek Fierlinger tot haar voorzitter benoemd. Ook in de Russische regering zijn een paar wijzigingen aangebracht. Twee nieuwe ministeries zijn ingesteld: één v -r voedselproductie en één voor de productie van Industriële consumptie goederen. Twintig jaar gevangenisstraf mét af trek heeft de officier van Justitie by de arrondissementsrechtbank te Almelo, gis teren aan het einde van een door' hem gehouden requisitoir, dat meer dan een uur duurde, geëist tegen de 34-jarige voorwerker Ch. van der S uit Hengelo (O.), vader van vier kinderen en vijftien Jaar gevangenisstraf benevens terbeschik kingstelling van de regering tegen de 37- larige fabrieksarbeidster A. W H„ even eens uit Hengelo. Van der S en Annie H. worden ervan verdacht In April van dit Jaar de 36-jarige echtgenote van Van der S door vergiftiging van het leven te hebben beroofd.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1