Kaapse kleurlingen komen op aparte kiezerslijsten „Grand Repulse" boeiend te belooft worden zeer Zuid-Afrika is niet verdeeld in Blankenland en Bantoestan Adenauer zet zijn koers uit Apartheid enige rechtvaardige mogelijkheid zegt Malan Eigen vertegenwoordigers in Unie-parlement Straatsburgs debat over Saar afgelast Mossadeq toch voor krijgsraad VERKIEZINGEN in VIETNAM Vannacht breekt de „oorlog" uit Proto-type voor een vliegende schotel? Eventueel een Europese conferentie AmeriUaanse kleding naar Oost-Duitsland Proces begint binnen twee weken Accoord met Frankrijk ophanden Eerste Legercorps in Duitsland Naturellen leven op laag peil 2400 km per uur VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1953 (Van onze correspondent te Kaapstad) jjE PREMIER van Zuid-Afrika, dr D. F. Malan, deelde mij in een persoonlijk onderhoud mede, dat de constitutionele crisis, die ont staan is door het wetsontwerp over de aparte vertegenwoordiging van de Kaapse kleurlingkiezers (d.w.z. de mensen van gemengden bloede) binnen betrekkelijk korte tijd zal worden opgelost „zonder dat de regering gaat twisten met het Appèllwf te Bloemfontein,, dat het desbetreffende parlementsbesluit onwettig verklaarde. De oplossing zal volkomen constitutioneel zijn'. De minister-president zei letterlijk: ,Bij de jongste verkiezingen hebben wij van het volk, als souverein, een duidelijke opdracht gevraagd en verkregen om deze zaak tot een finale oplossing te brengen. De Nationale Partij kreeg een meerderheid, die groter is dan enige partij ooit gehad heeft sinds de Unie in 1910 tot stand kwam. Wij aanvaarden de rechtsgeldigheid van de uitspraak van het Appèlhof, maar dat betekent niet, dat die uitspraak correct is. Hetzelfde Hof leverde vijftien jaren geleden een uitspraak in precies tegenovergestelde zin. Wie kan zeggen, wal een eventuele uitspraak over nog vijftien jaren zou zijn? De souvereiniteit van het parlement moet boven iedere twijfel verheven ivorden. In de thans ontstane situatie kunnen tvij niet berusten. Wij zullen, nu de verenigde vergade ring van Volksraad en Senaat voor onze plannen niet de wettelijk ver eiste meerderheid van twee-derde der stemmen blijkt te leveren, een oplossing weten te verkrijgen, die constitutioneel is en die het onnodig maakt te twisten met het Appèlhof. Het scheppen van die oplossing zal niet al te veel tijd vorderen". Dr adenauer heeft de eerste fase der besprekingen over de vorming ener nieuwe Westduitse regering afge sloten en is gisteren voor een verblijf van enige weken naar het Zwarte woud vertrokken. Het staat reeds vast, dat de Bondskanselier de oude coalitie met li beralen en conservatieven wenst voort te zetten en deze partijen niet ai te zeer wil laten boeten voor de «ertiezen die zij by de verkiezingen hebben ge- ïricasseerHet is alleen nog de vraag, of ook de vluchtelingenpartij in het re- geringswerk zal worden betrokken, teneinde aldus een tweederde meerder heid in de Bondsdag te vestigen. De bondskanselier is eveneens van plan, de politiek van de afgelopen vier jaar in versterkte mate voort te zetten. Reeds is hij het diplomatieke offensief tegen Frankrijk begonnen, teneinde de Europese gemeenschap binnen afzien bare tijd te verwezenlijken. Hieraan heeft hij zijn streven naar hereniging van beide delen van Duitsland gekop peld. Ook zal internationale aandacht worden gevraagd voor de aan Polen verloren Duitse provincies. Aangezien het hier gaat om belang rijke nationale vraagstukken, wil Adenauer terstond na zijn vacantie proberen, hierover met de socialistische leider Ollenhauer tot een accoord te komen. Hij heeft blijkbaar het ver trouwen, dat de socialisten in hun be trekkelijke verliezen bij de verkiezin gen aanleiding zullen zien tot herzie ning van hun koers. Daarvoor is echter nog geen enkele aanwijzing. Integen deel is in deze kring de verbittering tegen Adenauer zeer groot, omdat hij er naar streeft, in alle bondslamden de socialisten uit de regering te werken en hun daarmee hun overwicht in de Bondsraad te ontnemen. DE COMMISSIE voor algemene zaken van de Raad van Europa heeft besloten, dat de Raadgevende Vergadering geen debat zal hou den over de Saarkwestie. Mochten de besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland echter niet tot een oplossing leiden, dan zal in het begin van het volgende jaar een conferentie worden gehouden, welke het probleem uit de wereld moet helpen. Daaraan zouden dan niet alleen Frankrijk, West-Duils- land en het Saargebied, maar ook andere landen, zoals Engeland, moeten deelnemen. Het rapport- Van der Goes van Naters blijft op de agenda staan, maar wordt niet gepubliceerd. Volgens Johannes Hoffmann. de pre mier van het Saargebied. zou de inter nationale conferentie in Februari 1954 'n Saarbruecken worden gehouden. ,..Erich Ollenhauer de voorzitter der westduitse socialistische partij, heeft net voorstel der commissie voor alge mene zaken onaanvaardbaar genoemd. Hit verklaarde zich zeer nadrukkelijk land" 6"te a*sc'le'c''nB van ^et Saar- President Eisenhower zal zijn goed- hechten aan een olan om winter- eding aan de bevolking van Oost-Dultr- s"d te zenden. Kanselier Adenauer zou Qit hebben voorgesteld an 31 Augustus. tn een schrijven rv MALAN verklaarde, dat de kleur lingkiezers op het ogenblik in een aantal kieskringen de rol van scheids rechters spelen tussen de beide grote „blanke" partijen. Dat is een onge wenste toestand. Bovendien: de stem van de kleurlingen wordt thans in de Volksvertegenwoordiging niet gehoord. Wij willen hem niet zijn stemrecht ontnemen, hii blijft stemgerechtigd, maar hii krijgt zün eigen lüst. Wij zul len hem ziin eigen vertegenwoordigers geven, zoals wij ook reeds de naturel len drie vertegenwoordigers in de Volksraad en minstens vier in de Se naat gaven. Ook de kleurlingen zullen straks hun eigen belangen behartigd zien in het parlement. Zo is het immers ook gegaan in het onderwijs. De kleurlingen kregen hun eigen scholen en wat is het gevolg ge weest? Er ziin thans tweeduizend kleurling-onderwijzers. En vroeger was er niet één. Op deze wiize geeft men de mensen zelfrespect en komen zij, terwijl zij hun eigen sectie van de be volking dienen, tot het opbouwen van een eigen zelfstandigheid. Zij vormen dan niet langer de achteraan komende en achteraan zittende groep, die zii zo lang waren. Ned. Geref. Kerk hier ieder jaar viif millioen gulden collecteert voor de zending alléén? Heel dit enorme huio en opbouwwerk is toch wel het besto bewijs, dat er geen sprake is van on derdrukking. als wii spreken van apartheid en dat zii nooit en nimmer gebaseerd is op antipathie. De kerken hebben sinds lang het principe der apartheid aanvaard en dat komt de niet-blanke gemeenschappen alleen naar ten goede. Dat de Anglicaanse kerken de kleurlingen nog altiid ach teraan laten zitten en dat er desniette min van tijd tot tiid scherpe Engelse aanvallen gericht worden op de Afri kaner sectie van de bevolking, dat is een van die dingen, die alleen maar verklaard kunnen worden uit onkunde en uit onwil om de feiten eerlijk onder ogen te zien. „Thans", zo zei dr Malan tenslotte met nadruk" zullen wij de kleurlingen ook op hun eigen kiezerslijsten plaat sen en wij zullen hun de eigen verte genwoordigers in het parlement geven, die de naturellen reeds hebben. Dat is in het belang van hun zelfrespect en in het belang van de opbouw hunner eigen zelfstandigheid binnen het kader van onze zozeer gevarieerde Zuidafri- kaanse gemeenschap". T'AAR thans uit Teheran bekend wordt zal over tien tot veertien dagen het proces tegen de Perzische ex-pre- micr Mossadeq beginnen. Hij zal te recht moeten staan voor een krijgs raad van vijf generaals, die in open bare zitting de vierschaar over hem zal spannen. Tegelijk met hem zullen ongeveer vijftig oud-ministers en le den van het nationale front worden berecht. Het verluidt, dat Mossadeq legen de openbare aanklager zon heb ben gezegd, geen republiek van Per- zië te hebben willen maken; deze toe stand zou door dr Hoessein Fatemi zijn geschapen. Volgens een mededeling van de Sy rische gezant te Teheran, die thans te Damascus vertoeft, hebben de sjah en minister-president Zahedi beloofd, het leven van Mossadeq te zullen sparen op grond van de belangrijke diensten, die de ex-premier aan Perzië heeft bewezen. TN DE KERKEN vin den we het beste voorbeeld, van wat aparte ontwikkeling voor deze mensen be tekent. Vroeger moes ten de kleurlingen in de zg. „Hollandse" ker ken achteraan zitten; ouderling of diaken konden ze niet worden. Het was de uit Schot land afkomstige domi nee Andrew Murray, bekend om zijn zen dingsijver, die voorstel de hen een eigen ker kelijke gemeenschap te doen vormen.En dat is gebeurd. Ze hebben thans hun eigen ge meenten, waarin ze zelf ouderlingen en di akenen zijn, ze kunnen zelf hun predikanten beroepen op grond van hun eigen kerkelijke constitutie. Ze zijn zelf standig en onafhanke lijk. En de „blanke" kerken steunen hen met grote financiële of fers. Weet u, dat de Het Uniegebouw te Pretoria, waarin de verschillende departementen ge huisvest zijn. EX-KEIZER BAO DAI, het staats- hoofd van Vietnam, heeft verkie zingen uitgeschreven voor een natio naal congres, dat zich zal kunnen uitspreken over de ophanden zijnde nieuwe overeenkomst met Frankrijk. Deze zal Vietnam volledige onafhan kelijkheid en vrijheid binnen de Fran se Unie verlenen. Het congres zal tweehonderd leden tellen, te kiezen door politieke, godsdienstige en an dere groeperingen. Bao Dai vertoeft momenteel in Parijs voor besprekin gen met de Franse regering over de toekomst van Vietnam, de grootste staat in Indo-China. Verscheidene bataljons van de Fran se Unie zijn met steun van tanks, vliegtuigen en artillerie een grote ac tie begonnen in het gebied van Hoeng Yen, veertig kilometer ten Zuiden van Hanoi. De luchtmacht onderneemt de laatste dagen in toenemende mate aan vallen op de aanvoerwegen van de Vietminh. Dit heeft ten doel, de voor bereidingen der Vietminh voor een herfstoffensief tegen de rijkste rust gebieden van Tonkin te belemme- ,i. Over de resultaten is nog niets be kend gemaakt. De besprekingen te Bangkok over de evacuatie van de Chinees-nationalis tische troepen in Noord-Birma naar For- mosa zijn afgebroken. De afgevaardigden van Birma zijn teruggeroepen. (Advertentie Ing. Med.) - (Van een speciale verslaggever) MILITAIRE oefeningen kunnen spectaculair en fascinerend zijn, maar ze zijn dat niet altijd. Toen vorig jaar Nederlandse troepen in West- Duitsland deelnamen aan de oefening „Hold fast" is er nadien nogal wat teleurstelling geuit. De mannen kregen wat men noemt een „stati sche, verdedigende" taak, waarbij uitermate weinig te doen viel. Ze liepen zich te vervelen. Dat zal bij de herfstmanoeuvres dit jaar anders zijn. Op dit ogenblik bevindt het eerste Nederlandse legercorps zich in West-Duitsland en bet zal daar straks aan een oefening deelnemen, die uitermate boeiend belooft te worden. Een oefening, waarbij dat legercorps een aanvallende beweging van ongeveer honderd kilometer diepte moet uitvoeren om een vijandelijk bruggehoofd te vernietigen. VOOR de oefening zelf bestaat in het buitenland grote belangstelling. Niet minder dan vijfhonderd deskundigen, journalisten en andere geïnteresseerden hebben zich voor het gadeslaan van deze Oefening aangemeld en er zijn zelfs gasten bij uit Zuidamerikaanse staten! Wat de opzet betreft, verdient de oefening deze grote belangstellng zeer zeker. Zij verdient ook de belangstel ling van het gehele Nederlandse volk, al was het alleen alleen maar omdat een deel van ons moderne Nederlandse leger daar zij paraatheid za! kunnen tonen in een gevechtsoefening van een formaat als tot dusver nog niet door dat leger werd vertoond. Hoewel de oefening „Grand Repulse" eerst aanvangt als in de nacht van 18 op 19 September a.s. de oorlogstoestand tussen het fictieve Westland en Noord- land wordt afgekondigd, begon ih wer kelijkheid manoeuvre-activiteit voor het eerste Legercorps reeds op 7 Septem ber toen legercorpstroepen naar het manoeuvregebied werden verplaatst om de depots in te richten. Tussen de 4 fe Franse ministerraad heeft beslo- en de lonen van de slechtst betaalde embtenaren ln staatsdienst te verhogen ngeveer 300.000 kle'ne ambtenaren zul en een loonsverhoging krijgen van ten "miste dertig gulden per maand. (Van onze correspondent te Kaapstad) rjNZE POLITIEK van apartheid, die wij de enige rechtvaardige mogelijk- heid achten in ons land, waar drie millioen blanken, een millioen kleur lingen en negen millioen naturellen wonen, is iets geheel anders dan dc valse caricatuur, die het buitenland er soms van tekent. Zuid-Afrika zal, als sou- vereinc natie, zijn eigen binnenlandse problemen hanteren op een wijze, die in overeenstemming is met onze diepste levensovertuiging. F.n wij hebben daarbij niets te verbergen". Aldus dc minister-president dr D. F. Malan in het interview, dat hij uw correspondent toestond. Hoe ver sommige buiten landse publicisten gaan in hun bestrijding van de apartheidspolitiek wordt geïllustreerd door liet geval van een Canadese journaliste, die onlangs „een interview met dr Malan" publiceerde. De premier zou haar gezegd hebben dat „negers geen huizen nodig hebben" en hij zou haar een hoofdstuk uit de Bijbel hebben voorgelezen om vervolgens het gesprek te besluiten met een gebed.... Het vreemde van dit geval is, dat deze journaliste nooit ook maar cén woord met dr Malan gewisseld heeft; het gehele „interview" berust uitsluitend op haar eigen fantasie. En dit is een vrouw, die voor een bekend Canadees dagblad schrijft cn vrij regelmatig voor de radio spreekt! meebrengt, niet de aüerflauwste noti tie hebben. „Onze verhouding tot deze bevol kingsgroepen is die van voogdij, van erkenning van hun eigen ontwikkeling in eigen sfeer en van rechtvaardigheid en hulnvaardigp behandeling. Er zijn mensen, die met plannen col porteren om ons grondgebied te ver delen in twee afzonderlijke staten: een voor de blanken en een voor de natu rellen (dat men dan Banloestan noemt) Die plannen zijn niet in overeenstem ming met ons beleid en hun uitvoe ring is trouwens een absolute onmoge lijkheid. De blanken hebben de natu rellen-arbeid nodig en omgekr-rd heb ben de naturellen de blanken nodig. Er ztklSen altijd grote aantallen natu- rjOK FATSOENLIJKE publicisten ^schrijven echter soms de vreemdste dingen neer. zodra zii zich geroepen voelen over de apartheidspolitiek te oordelen", zei de premier. „Meestal wordt totaal vergeten, dat de overgro te meerderheid van de negen millioen naturellen op een uiterst laag bescha- vingsniveau leeft, vergeleken met dat van de Westerse mens en dat zii van de rechten en verplichtingen, die een modern staatsburgerschap met zich rellen in de gebieden der blanken ziin (omstreeks een miiiloen van hen werkt thans reeds in de mijnen en in de se cundaire industrie) en wat is daar te gen? Door de ruime werkgelegenheid, die hun geboden wordt, worden hun levensomstandigheden veel beter, dan zij ooit in eigen sfeer zouden bereiken. „VAN DE oppervlakte van ons land (Zuid-West Afrika inbegrepen) is 700.000 vierkante rniil uitsluitend ter beschikking van de naturellen gesteld. Op die enorme oppervlakte wonen omstreeks zes millioen mensen. Men dient zich te realiseren, dat 700.000 vierkante mijl een gebied is. zeven maal zo groot als Groot-Brittanjc. twee maal zo groot als Frankrijk of de helft van West- en Centraal Europa teza men. Blanken mogen daar geen grond kopen en ze mogen er niet wonen, be halve voor de uitoefening van hun be roep (dokters b.v.) dan nog slechts met een sneciale vergunning van de regering. De blanke vertoeft daar dus altiid onder restrictie. Hetzelfde geldt, omgekeerd, van dc naturel die ln ..blank" gebied komt. hetzii tiideliik hetzii permanent. Ook hii is daar on der restrictie. Die restrictie gelden naar beide kanten en er is dus geen sprake van onrechtvaardigheid. ..Er is veel critiek geweest op de groepsgebiedenwet. die bepaalt dat in stedeliike gebierfc-n de verschillende bevolkingsgroepe* in hun eigen secto ren zullen wonen. Maar het is iuist de- deze „residentiële apartheid, die wrij vingen uitschakelt en ieder laat leven in eigen milieu en temidden van ziiri eigen mensen. Deze wetgeving heft snanningen on en voorkomt, de moel- liikheden. die nu eenmaal geneigd ziin te ontstaan op plaatsen waar zó ver schillende mensen met zó verschillen de beschavingsnormen door elkaar gaan leven. Voor de behuizing van de natu rellen worden tientallen millioenen Ponden uitgegeven. Erkend dient daar bij. dat de toevloed van naturellen naar de steden zo groot is geweest.dat de huisvesting er de laatste tien jaren onmogelijk gelijke tred mee heeft kun nen houden. Een zo omvattend huisves tingsprobleem lost men niet in een of twee jaar op. Wij doen, wat menselijk mogelijk is en Wii leiden nu ionge na turellen op tot bouwvakarbeiders, op dat zii kunnen meehelpen hun eigen mensen van huizen te voorzien. Na tuurlijk moet de overheid enorme som men op de bouwkosten toeleggen. „En wat onze voorzieningen voor on derwijs. gezondheid en allerhande ge rieven en sociale diensten betreft: Zuid-Afrika geeft daarvoor zevenmaal méér geld uit dan Engeland in al ziin Afrikaanse gebieden tezamen. En dat geld komt uitsluitend uit de zakken van de blanke belastingbetalers. „De mensen, die ons zo graag criti- seren, dragen veelal van deze feiten geen kennis, of willen ze niet zien. Waar dat verandert aan de feiten niots". zo besloot dr Malan het onderhoud. Geleerden in dienst van de Ameri kaanse landsverdediging houden op het ogenblik besprekingen met de ontwerpers van een schotelvormig vliegtuig, dat na een verticale start een snelheid van 2.400 kilometer per uur zou kunnen bereiken, aldus meldt de „New York Times". Een twaalf meter groot model an het or straalmotoren voortbewogen jachtvliegtuig zou de geleerden reeds zijn getoond. Het toestel zou in de lucht kunnen blijven stilstaan en plot seling in elke gewenste richting kun nen wegvliegen. en 500 ton materiaal werd in rollende of varende beweging gebracht en °P 14 September volgde de vierde (parate) divisie. Deze divisie is onlangs gevormd en zij werd nadien evenals de le gercorpstroepen door een aanvul lingssysteem steeds paraat gehouden. DIJ DIT eerste Nederlandse legercorps worden voor deze oefening ingedeeld een Britse pantserdivisie en een Cana dese mobiele brigade. Bovendien zal de tweede tactische luchtmacht met twee squadrons van Eindhoven assiste ren. Dit dan vormt tezamen de strijd macht van Westland, welke macht ge concentreerd is in een gebied tussen Lingen en Rheine in West Duitsland. Voor deze oefening wordt aangeno men, dat een lijn, die ongeveer Oost- West over de stad Bremen loopt de zeekust aangeeft, waar de strijdkrach ten van Noordland een invasiepoging zullen doen. Als aanvallende troepen zullen fungeren een Britse divisie en een Deense brigade. De totaile sterkte van de aan de oefe ning deelnemende troepen (Noord- en Westland tezamen) zal circa 90.000 man zijn, waarvan 35.000 man Nederlandse troepen. De Westland-troepen staan on der commando vam luitenant-generaal A. Th. C. Opsomer. De oefening zal ongetwijfeld aan de troepen zware eisen stellen, waarbij nachtelijke acties met tekort aan slaap en snelle verplaatsingen sche ring en inslag zullen zijn. Een groot gedeelte van de tijd zal de troep op gevechtsrantsoenen uit blik moeten leven. Voorts zullen er enkele malen rantsoenen gekookt voedsel uit gereikt worden, waarin gedroogde aard appelen enz. zijn verwerkt. De logistieke organisatie zal zodanig moeten functionneren, dat aanvoeren naar ver vooruitgeschoven punten mo gelijk zijn. Bij deze oefening zal ook het ouder- houd en het herstel van defect mate riaal de volle aandacht moeten hebben, waartoe de oprukkende troepen op de voet gevolgd worden door mooiele werkplaatsen. Wij gaven hier slechts enkele punten aan om de bijzondere betekenis van deze oefening toe te lichten. Een speciale verslaggever van ons blad woont de oefening bij en zad in een dagelijkse reportage onze lezers op de hoogte houden van het verloop dezer bijzondere militaire gebeurtenis. l"Hwl

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 3