ONZE KINDERKRANT SCHEEPV A ARTBERICHTEN Ons hoekje r~ Wat de post ons bracht POPENT De man uit Australië Waar gaat naar godin van de lente Gijs bij de tandarts >1 _J 1 1 1 1 1 ~l 1 1 i i 1 1 nn r~ _J Lf Streepjes zetten Pim, Pam Pom en de wonderlamp doodt en MEENK'S POEDERS Ons dagelijks feuilleton Luister eens naar: Radioprogramma VRIJDAG 18 SET'TF.MRF.R |q58 n.cte kinderen, Eindelijk heb ik er dan toch weer heel «tel nieuwe neven bij! Het f-ek de laatste maanden wel of we er nichtenkring van zouden moeten "'ken maar dat gevaar is nu geluk- ^g geweken. Ons krantje is echt niet .neen voor meisjes bestemd, hoor, ook de hoofdfiguur van het vervolg verhaal dan een „MiesjeIk hoop rnifpnde week weer heel wat nieuwe namen te kunnen boeken. Doen jullie «llemaal mee? Het raadsel is heel ge makkelijk. Het kleinste kind kan het Oplossen. Je hoeft alleen maar precies ♦o weten wat je rechterhand is en wat je linker. Nu, daar heeft toch ,pker niemand moeite mee! Verder is streepjes zetten" een leuk spelletje, Jiat ik jullie beslist kan aanbevelen voor regenmiddagen, maar niet voor onder de les! Schrijven jullie me eens of jullie gesnapt hebben hoe het ""Mijn adres is nog steeds: Tante Paulien, dU bl.d.^ De godin van de lente en de bloe men noemden de Romeinen Flora Thans wordt haar naam nog gebruikt ais we spreken over de flora van een vgnaald gebied; dat zijn aille planten en bloemen, die daar groeien. Ook is een flora een boek, waarin de planten en bloemen systematisch worden be schreven. Van 28 April tot 3 Mei vier den de Romeinen hun Floralia-feesten. On dezelfde manier noemen we de ge zamenlijke dieren de fauna. Dit is af geleid van het woord faun een bos- godje, dat altijd erg speels is en bok- poten zou hebben. Daar stapt Wies- je de deur uit. In haar handje draagt ze een tas. Wat zou er wel in die tas zitten? De boeken van school? Een pak je boterhammen omdat ze de hele dag naar de speeltuin gaat? Of zit er mis schien haar zwem pakje in, of cent jes voor de draai molen op de ker mis? We weten het niet. Maar wel zien we dat Wies- je direct rechts af slaat zodra ze het tuinpad af is en daarna de eerste straat links inloopt. Wiesje gaat zeker naar de kermis. Ja, kijk maar, nu slaat ze meteen weer rechts af en loopt ze deze straat een heel stuk uit en dan gaat ze de tweede straat links in. Maar nu? Hé, nu lijkt het wel of ze naar de speel tuin wil, want ze slaat direct weer links af en loopt steeds recht door. Ze passeert de eerste, de tweede, ja zelfs de derde zijstraat rechts. Eerst de vierde straat rechts gaat ze in. Nu loopt ze recht op school af. Maar nee hoor, Miesje gaat de volgende zijstraat rechts in en dan weer de eerste links en eerste rechts. Ooei. Wiesje wat loop je vreemd! Nu ga je weer de eerste straat rechts en daarna de eerste links. Wacht, je gaat zeker zwemmenOf... of tóch naar de Kermis. We weten het echt niet meer. Wiesje gaat de twee- SCHOOL SPEELTUIN ZWEMBAD KERM IÓ U Q Mijn trouwe nicht Corrie Lampers uit Den Helder is weer eens in de pen geklommen. Ik was echt blij met je brief, hoor! Wat een uitgebreid verslag van al je belevenissen in de vacantie. Gezellig, dat Gerie en jij bij elkaar gelogeerd hebben. En nu is al die pret van zwemmen en fietstochtjes maken weer voorbij. Ben je vol frisse moed aan het werk getogen? De nieu we vulpen schrijft keurig, te oordelen naar je brief. Je oplossingen zijn best, alle drie. Wat een aardige herfst- impressie op de enveloppe. Dat vónd ik nu echt knap getekend! Rika Makelaar uit Den Hglder is een nieuwe nicht. Hartelijk welkom in onze kring! Je oplossingen zijn alle drie goed, hoor! Schrijf je me ook eens een briefje met je leeftijd en zo meer? En daar hebben we warempel Fer- dinand Nellestein, die in zo lange tijd niets van zich liet horen. Ik dacht al, dat je me vergeten was! Fijn, dat je nu toch weer geregeld mee wilt gaan doen. Je zult wel blij zijn, dat je nu weer naar school bent. Zo'n vacantie moet ook niet te lafig duren, hè? Je oplossingen zijn net zoals ik altijd van je gewend ben: helemaal goed! Cilientje en Marietje Briars uit Amsterdam hebben een hele drukte in de stad gehad tijdens het verblijf van de Koningin'en de Prins en de Prinsesjes. Het is toch wel fijn om in de hoofdstad te wonen, hè? Maar als je iets wilde zien moest je natuurlijk uren in de volte staan. Nu, dat is ook eigenlijk niets gedaan voor zulke kleine peuters. Vinden jullie het fijn weer op school? Ja, het was jammer, dat de oplossingen de vorige keer niet helemaal goed waren. Deze week zijn ze prima, hoor! Dag nichten. Tot do volgende keer! Arie Stieltjes uit Westwoud is een nieuwe neef. Hartelijk welkom in onze kring, Arie! Je bent dus een achterneef van Jannie Kossen. Wat leuk! Je oplossingen zijn allemaal goed, hoor! Knap, zo voor de eerste keer. Vond je de raadsels moeilijk? Ik hoop, dat je de volgende keer weer meedoet en dat ik dan weer zo'n ge zellige brief van je krijg. En hier hebben we dan Aries buur meisje Jannie Kossen uit Westwoud. Je hebt alle raadsels keurig opgelost, hoor! Je vond ze ook niet lastig, hé? Ik kan me voorstellen, dat je Vrijdag vlug de krant pakte om te zien of je naam er heus in stond. Krijg ik bin nenkort weer eens een brief van je? Mijn trouwe nicht Dea Kramer uit Zaandam verraste me weer met een uitvoerig epistel. Wat fijn, dat je in Artis bent geweest, zeg! Ik denk dat je er nu wel heel wat meer van zult hebben genoten dan toen je vijf jaar was. Trouwens, je schrijft zelf, dat je je daar niet veel meer van herinner de. Het was dus eigenlijk alles hele maal hieuw voor je! Enig zijn die aoen. hè? En hoe vond je de giraffes? Die zien er toch zo wonderlijk uit. En wat zijn ze enorm groot! Wil je je moeder nog wel van me gelukwensen met haar verjaardag? Was het een gezellige dag? O ja, dat zou ik haast vergeten: je hebt alle raadsels goed opgelost. Dag Dea! Roelof Wildeboer uit Alkmaar is een nieuwe neef. Hij vraagt of het goed is oat hij in het vervolg ook mee gaat doen. Allicht! Je bent hartelijk wel kom in onze kring. Je hebt vast ge dacht: „Een goed begin is het halve werk". Alle raadsels zijn keurig op- gelost. Ga zo voort Frans van Til uit Alkmaar stuurde *en lange brief, een goede oplossing van alle raadsels en een mooie teke- njng met een konijn er op. Ja, ik hu 6en konijn een aardig dier. Ik neb er vroeger zelf ook één gehad. £en mooie witte. „Klaas" heette hij. neeft de jouwe ook een naam? Nee, «an een haan alleen heb je niet Zo veel. Je zou hem natuurlijk als wek eer kunnen gebruiken. Of kraaide n'e' 'n vr°ege morgen? Alweer een nieuwe neef in Alk aar. Rob v.d. Helm, die hoopt, dat een mooie prijs krijgt., een boek ni .zo- Beste Rob, ik heb helemaa! oeloofd, dat er prijzen zouden in. Jammer, hè? En jc oplossingen ren juist zo best! Nu ja, je moet fr. denken, dat het toch ook wel 1p 1R beloning voor al je moeite er w m 'n krant te zien staan. Als zal rruepns f,f>n Peijzenpuzzle komt bet met vette letters in ons lintje zetten, hoor! En dan t- ie maar eens een kans Verhage uit Alkmaar heeft het derde raadsel goed opgelost. Wat een pech met dat vissen, zeg! Een vol gende keer beter. Wil je je zusje nog wel van me feliciteren met haar ver jaardag? Je tekeningen vind ik prach tig. Is die dame met de krullehol Tante Paulien? Dat staat er niet bij. Dag, Jacob! Tot de volgende keer. Van mijn trouwe nicht Frouwkje Dekker uit Alkmaar ontving ik een heel mooie tekening, drie goede op lossingen en een lange brief. Wat heb je die leuk met kleurtjes versierd! En het boompje buigt helemaal onder de stormwind. Dat is echt herfst, hè? Wat jammer, dat de vierde klas toch iets te moeilijk bleek. Nu, maar hoge cijfers in de derde is toch eigenlijk wel zo prettig. Ik vind het zo wel fijn, hoor! Want anders zou je mis schien wel zo op je sommetjes hebben moeten ploeteren dat er helemaal geen tijd meer overbleef voor briefjes aan Tante Paulien! Nee, het lijkt mij veel beter zo. Fijn van dat konijntje, zeg! Is het nog erg jong? Je zorgt er zeker heel goed voor, hè? En je bent al weer zilverpapier voor me aan het sparm.- Verzamel je ook sigaren'1 bandjes? Dat is een heel leuk werkje. Je kunt ze dan in een schrift of in een album plakken. Dag Frouwkje! OPLOSSINGEN RAADSELS 11 SEPTEMBER 1. Park, hark, ark. 2. Groningen, groen, negen, gier, ring, rogge. 3. Koolmees, merel, pelikaan, ekster, lijster. de straat links in, direct de volgen de keer wéér links en dan de eerste rechts. Nu, waar is Wiesje terechtgekomen? In school, in de speeltuin, in het zwembad of op de kermis? Dit spel speel je met z'n tweeën. Je neemt ieder een potlood en zet dan op een stuk papier zestien stippen zoals in de tekening hiernaast is aangegeven. Een van de twee zet nu een streepje tussen twee stippen, dan volgt de an der. Ook hij zet een streepje, het hin dert niet waar. Je moet echter oppassen dat je de ander niet de gelegenheid geeft met een streepje een vierkantje vol te ma ken. Lukt hem dat dan mag hij er een kruisje in zetten en dat betekent één punt. De ander zet een cirkeltje. Gijs de olifant was allesbehalve in een goede stemming en waarom den ken jullie? Gijs had tandpijn! Maar waarom ging de olifant dan niet naar de tandarts? Ja, Ja, dat kon Gijs wel doen..., maar de tandarts was duurdat kostte zeker wel tien gul den, als het niet meer zou zijn en Gijs de Olifant was niet rijk, nee hij wsis arm. Maar Gijs was ook slim en plotse ling zagen we hem tóch opstaan en in de richting van de Gorilla, de ta darts lopen. „Wat is er aan het handje", lachte dp Gorilla vriendelijk. „Ga even zitten Gijsje, dan zullen we die pijn eens gau-.' weg helpen.... Oei, ik zie het al, het is je linker slagtand.... maar die moet getrokken worden." „Weet u het zeker" vroeg Gijs nog. „Ja", antwoordde de tandarts. De Gorilla haalde een grote tang, om klemde daarmee de slagtand van Gijs en na veel gcruk had hij 'm er einde lijk uit. „Gelukkig", sprak Gijs nu. „Dat lucht op, dank u wel hoor, heer tandartstot de volgende keer maar!" Gijs wilde de deur uitstappen, maar de Gorilla pakte hem bij zijn staart. „U vergeet te betalen!" sprak hij kwaad. „Het kost tien gulden!" Gijs trok een verwonderd gezjeht. „En u krijgt van mij een slagtand die min stens honderd gulden waard is!", sprak hij. „Eigenlijk krijg ik nog negentig gulden van u en als u het daarmee niet eens bent, wel, zet u de tand er dan maar weer in...." De Gorilla wist niet wat hij hierop moest zeggen en Gijs was zijn tandpijn kwijt. 123. En zo gebeurde het dat nog geen tien minuten later Pim riep: „Baron, ik zie een haai!" „Kom, praat geen on zin", riep de baron lachend. „Je begint spoken te zien jongen!" „Nee baron, geen spoken, maar egn haai!", riep Pim weer, terwijl hij zich over de rand van het kleine roeibootje boog. „Bestaat niet", riep de baron kortaf. „In dit meer zijn geen haaien!" En weer tuur de hij naar zijn geïmproviseerde dob ber, om te zien of er misschien nog een visje wilde bijten. Maar toen kreeg ba. rorr Van Pottum de schrik van zijn leven. De haai, die door Barend Bigger in het water was gegooid, was meteen een heel eind weggezwommen en on gelukkigerwijze in de richting van het roeibootje van de baron. De heer Big ger had zijn lijn zo snel mogelijk moe ten vieren om te zorgen dat zijn snoer niet zou breken, want de haai, die weer in zijn element was, ontwikkelde 'n grote kracht. Tot zijn schrik zag hij, dat de haai regelrecht op het roeiboot je van de baron afzwom, maar toen plooide een tevreden glimlachje zijn lippen. „Ik kan hier niets aan doen", zei hij tot zijn schipper, die eveneens met verschrikte ogen de bewegingen van de haai volgde. Op hetzelfde ogen blik sloeg de haai met één klap van zijn rugvin het roeibootje in tweeën. Zo ga je door totdat alle lijnen zijn gezet. Er staan dan negen vierkantjes op je papier. Hij, die de meeste vier kantjes op zijn naam heeft staan is winnaar. Vanzelfsprekend zit er ook een voordeel verbonden aan het feit, dat je er in geslaagd bent een vier kantje vol te maken. Je mag dan na melijk direct nóg een streepje zetten. Maak je door dit extra streepje wéér een vakje vol dan mag je nóg een keer. Je kunt met dit spelletje veel plezier hebben. Je. zult zuli-Jot de ontdekking komen dat er zeer veel mogelijkheden zijn om te winnen, het is heus geen ge- luksspel, want je moet er goed bij den ken. Aagtekerk, 16-9 van Nagoya naar Yoko- hama Abbekerk, 16-9 van Hongkong naar Takubar Akkrumdijk, 16-9 van Suez naar Aden Alamak, pass, 16-9 ten zuiden van Kop Comorin naar Bombay Alphard, pass. 16-9 Ouessant naar I-as Palmas Amerskerk, pass. 18-9 Guarda- ful naar Aden Antonla (t), 16-9 van Tandjong Priok naar Singapore Aar- dijk, 17-9 van New Orleans te R'dam Aldaht, 17-9 440 mijl zuid van St Vincent (KV) naar Las Palmas Algenib, 16-9 van Ilheos naar Las Palmas Alkald, 16-9 van Bahia naar Rlo de Janolro Alnati. 17-9 van Antwerpen te R'dam Arnedijk, 17-9 van New York te Baltl- more verwacht Alchone, 16-9 van Buenos Aires naar Santos Annenkerk, 17-9 te A'dam Bloemfontein, 16-9 van Hamburg naar Antwerpen Bonaire, 16-9 1300 mijl noordoost van Barbados naar Barbados Boschfontein, pass. 16-9 Brothers naar Port Sudan Breda, pass. 16-9 Landt Énd naar Antwerpen Caltex Helft (t), 17-9 16 uur n.m. van R'dam te Sidon Chama (t). 16-9 van R'dam, 16 uur n.m. Thameshaven verwacht Cot- tica, 16-9 300 mijl oost-noordoost van Fayal naar Plymouth Caltex Pernis (t), pass. 16-9 zuidoost van Punt Kreta naar Sfdon Dalerdljk, 15-9 te San Fran- cisco Danae, 16-9 van A'dam, 17-9 te R'dam Delfland, 16-9 van Porto Alegre Drente, 17-9 te Djibouti Diemerdijk, 16-9 van R'dam naar Londen, 16-9 op de Thames Eos, 17-9 te Algiers Esso Den Haag (t), pass. 16-9 Ouessant naar Sidon Graveland. 16-9 van A'dam naar 7,uld-Amerika Groote Beer, 16-9 510 mijl oost-noordoost van Kaap Race naar R'dam Hector, 16-9 van R'dam. 17-9 te A'dam Heelsum, 19-9 te Houston verwacht Hoogkerk, 15-9 van Davao doos 90 ct 'Advertentie ing Men naar Singapore Jagersfontein, 16-9 van Kaapstad naar Port Elizabeth Klel- drecht, 16-9 van Aden naar Suez Kota Gedeh, pass. 17-9 Ouessant naar R'dam Laertes, 17-9 van A'dam te Antwerpen Kota Baroe, pass. 16-9 Perim naar Pa- dang Laurenskerk, 16-9 van Bombay naar Colombo Llndekerk, pass. 17-9 v.m. Ouessant naar Marseille Llnge, 17-9 te Dakar verwacht Loenerkerk, 16-9 van Aden naar Karachl Lopper- sum, pass. Ouessant naar Curagoa Lut- derkerk, pass. 17-9 Aden n. Port Said Langkoeas, 17-9 te Tandjong Priok Lawak, 17-9 te Tandjong Priok Leuve- kerk, 17-9 te Calcutta verwacht Leer- sum, 26-9 te Le Havre verwacht Maas dam, 16-9 220 mijl oost-noordoost van Kaap Race naar New York Molenkerk, 16-9 van R'dam naar Hamburg Macu- ba (t), 16-9 te Suez Malea (t). 16-9 van Singapore naar Adelaide Mellskerk, 16-9 n.m. te Aden Mulderkerk, 18-9 van Melbourne te Carnavon verwacht Murena (t), 16-9 dwars Malta naar Sin gapore Oranjefontein, 16-9 390 mijl noordoost van St. Helena naar Teneriffe Oranjestad, 17-9 te Laguaira verwacht Omala (t). 16-9 van Berre naar Stan- low Orestesi, 17-9 van Antwerpen te R'dam Prins Johan Willem Frlso, 18-9 van R'dam naar Montreal Poelau Laut, 17-9 van Pandang te Tandjong Priok Prins Willem IV, 17-9 te Montreal Prins Willem V, 16-9 van Milwaukee te Sarnla Raki, 17-9 te Singapore Rid derkerk, 16-9 te Zanzibar Rita (t), 16-9 van Bangkok naar Pladju Rotula (t), 16-9 van Gibraltar te Trinldad ver wacht Ruys, 16-9 van Osaka naar Na goya Rijndam, 16-9 560 mijl oost ten noorden van Kaap Race naar Cobh Roepat, 23-9 van Tandjong Priok te A* dam verwacht Rondo, 17-9 van Port Said naar Napels Salatlga, 17-9 te Penang Samarlnda, 16-9 van Colombo naar Singapore Saroena (t). 17-9 te Saigon Sheratan, 15-9 van Bergen te Oslo Sliedrecht (t). 16-9 te Port Said Stad Rotterdam, 17-9 v.m. van Newport Mon te Narik Stad Schiedam, 16-9 van Vlaardingen te Narvik Salland, 17-9 van A'darq naar Hamburg Schie, 17-9 n.m. van A'dam naar Middellandse Zee Schiedijk, 16-9 van Suez naar DJeddah Stad Alkmaar, 17-9 van R'dam te Narvik verwacht Stad Arnhem, verm. 17-9 van Cardiff naar Narvik Scherpendrecht, 17-9 te Recife verwacht Sibajak, 16-9 van New York te R'dam Tabian, 16-9 Gibraltar gepass. naar Beyrouth Tamo, 17-9 te Buenos Aires verwacht Tiba, 14-9 te Santos Tomlnl, 17-9 van Co lombo te Djeddah Waterman, 16-9 1350 mijl oost-noordoost van Tahiti naar Pa- peete Willem Ruys, 16-9 van Tandjong Priok naar Singapore Willem Ruys, 17-9 van Tandjong Priok te Singapore Willemstad, 16-9 270 mijl noordoost van Fayal naar Plymouth Zeeland (KRL), 17-9 van Colombo te Aden Zeeland (SSM), 17-9 v. d. Tyne te R'dam Zui derkruis, 16-9 van New York naar R'dam. speciaal legen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN (Advertentie Ing. Med.) Mies de Muis ging naar de kermis, Reuze grappig was het daar En de juffrouw van de schiettent, Stond met een geweer al klaar. Voordat Miesje iets kon zeggen, Had ze 't geweer al in haar hand. „Maar ik heb nog nooit geschoten!", riep ze, „Tc Weet geen voor- of achterkant!" „Hindert niet", sprak steeds de juffrouw, „Toe, probeer het maar een keer", JSchiett maar op die kaart met ringen!" Miesje richtte het geweer.... 2e zag alle rosen draaien. Kneep één oog dicht en toen twee.... Qaf een rukje aan de trekker, klonk het en Miee riep mee.... En toen bleek dat Mies per ongeluk Midden in de cirkel schoot, Kreeg een grote plak met wimpel, Voelde zich héél trots en grooU 35) „En nu? Denk je, dat ik met het geld van Cecilia gelukkiger zal ziin.... eh.„. samen met Peter? Ik weet wel. dat ik ie vooruit had moeten waar schuwen, maar ik dacht, dat je meer moed had en meer vertrouwen in mii" „Maar we ziin in de val gelopen. Claudia. Zie ie dat niet? Hoe lang zul je het onvermijdelijke kunnen uitstel len? Elwood en Letty zullen net weer een beetje on adem gekomen ziin. als er weer nieuwe moeiliikheden komen. Dan zul ie toch met Peter moeten trouwen! Of ie zult de storm boven onze hoofden moeten laten uitbarsten, zonder acht te slaan on de gevolgen daarvan „In de oorlog en de liefde is alles geoorloofd. Of niet sms?" Hij moest de dringende klank in haar stem wel opmerken. „Zie jii een op lossing? Weet üi een manier, om hier uit te komen?" Claudia antwoordde niet rechtstreeks. Ik heb nog wat tiid nodig Als ik het huwelijk maar eerst een poosje kan uit stellen. dan zou ik misschienZe brak haar woorden plotseling af. „Komt tiid komt raad", ging ze geheimzinnig verder. „Die hindernis nemen we wel als we er voor staan. Zolang wil ik. dat ie mii vertrouwt, wat ik ook doe. en hoe ongeduldig ie ook mag worden. TTit de ogen van Dick sprak nu niet alleen een groot verlangen om haar in ziin armen te nemen, maar ook een zotter vertrouwen Tk kan immers niet anders", zei hit gelaten Maar ie hebt je er aardig diep in gedraald. Claudia. En Cecilia is een sluwe en harde tegen standster". „Dat weet ik. Maar de moeiliikheden ziin niet zo onoverkomelijk, als jii wel denkt. We moeten het hoofd koel hou den, Dick en niet meer toegeven aan bevliegingen. Niet meer weglopen of rare brieven schrijven. Alsjeblieft, be loof me dat". Dick lachte slinks. „Ik snap niet, hoe ik ooit die medailles heb kunnen verdienen. Twee schermutselingen met tante Cecilia en beid# keren blies ik de aftocht. „Heb ik je erg teleurge steld. Claudia?" „De liefde kan van iedereen een dwaas maken. Dick. Probeer er voor taan aan te denken, dat er meer in deze geschiedenis ziin betrokken, dan wij tweetjes". „Het zal niet meevallen, maar ik zal mijn best doen". Hoewel hij nog steeds glimlachte klonk in zijn stem een bit tere ondertoon. „Ik heb tenminste jou weer eens gesproken. En je van dicht bij gezien Haar vingers sloten zich om zijn arm. „We zullen elkaar gauw genoeg weer zien. Misschien niet op deze manier, maar Toen zij wegging greep hij haar hand. „Claudia „Toe, nu niet. Ze kunnen ieder ogenblik binnenkomen. En we willen de hele zaak nu toch niet direct al weer bederven, wel?" Dick keek, alsof hij het in Keulen hoorde donderen. „Direct al? Hoe be doel je dat?" Claudia lachte ondeugend. „Dat zul je wel zien. Je zult niet zo een zaam zijn als je wel denkt. Ik heb met Kitty gesproken en Dick kwam niet aan de weet, wat Claudia met Kitty had besproken, want die kwam juist vrolijk babbe lend met Peter de garage binnen. Peter nam Dicks hand smerig als hij was onbewogen aan. „Je komt natuurlijk op het verlo vingsfeestje?" vroeg hij. „Het zou niet erg officieel zijn, als je er niet was. Je kunt je zeker wel vrij maken?" „Stuur me maar een uitnodiging". Hij knipoogde tegen Claudia. „Voor alle schapen tn Australië, zou ik dat niet willen missen". Afwezig veegde hij zijn handen af en liep naar de op rit. „Zullen we nu eerst maar eens naar de wagen zien? Die schijnt net zo moeilijk te zijn, als sommige van mijn kennissen". Hij liep naar buiten en floot een naamloos deuntje. HOOFDSTUK XII „Poppen", mompelde Mathilda, ter wijl ze een kist dicht gooide en weer onder het bed op Peters kamer schoof. „Een grote kerel, die nog met poppen speelt". Ongelovig schudde ze haar hoofd en ging toen verder met haar werk. „Die gaat nu nog trouwen ook ging ze luid op denkend verder. Toen ze klaar was, lag er nog een peinzende blik op haar brede, glimmende ge zicht. „En hij praat nog altijd in zichzelf", zei ze, de stofdoek over haar schouder gooiende. „Ik dacht dat hij daar nu mee op zou houden, nu Claudia met hem gaat trouwen. Arm kind", voegde ze er aan toe. Mathilda nam haar emmer op en duwde haar dweil tussen de band van haar schort. „Met poppen spelen en in zichzelf praten. Hij lijkt Micky Mouse wel", riep ze uit Met een schuldig gezicht haastte ze zich naar de deur, toen ze Cecilia in de gang hoorde. Maar voordat ze daar was, ging die open en schreed Cecilia, groot en koninklijk in avondjurk van satijn met kant afgezet, de kamer bin nen. Ze gluurde onderzoekend naar de eerbiedige dienstmeid. „Oh, ben jij het, Mathilda. Wat is er in 's hemels naam met de mensen in dit huis aan de hand? Je kunt geen deur voorbij komen, zonder stemmen te horen". Achterdochtig keek ze om zich heen. „Weet je wel zeker, dat je alleen bent?" Mathilda slikte moeilijk. „Ja, Hoog heid. Zocht u soms naar Peter?" „Als hij hier niet is", ging Cecilia koel verder, terwijl er zich in haar voorhoofd diepe rimpels vormden, „zou je dan zo vriendelijk willen zijn, me te vertellen, met wie jij sprak?" „Sprak?", herhaalde Mathilda dom. „Zoek maar geen uitvluchtjes. Je praatte in jezelf. Waarom?" „Maar ik zei geen woord. Ik weet zeker, dat ik niets zei. Ik dacht alleen maar". „Nu schiet dan maar op". Cecilia nam haar sleep op en haastte zich de kamer uit en de hall door. „Ik zal voor eens en voor altijd een eind aan dat gepre vel maken", zei ze in zichzelf. „En als ik Peter er weer op betrap, zal ik hem iets vertellen, dat hij niet gemak kelijk weer zal vergeten. Hij zal ons allemaal die kwaal aanblazen. Tenzij", voegde ze er even 'ater aan toe, „het in dit land gewoonte is in jezelf te praten". „Pardon", zei Elwood. „Had u het tegen mij?" Hij stond onder aan de trap en keek naar boven. Cecilia's ogen glinsterden. „Ik zou niaag willen weten of de eerste gasten al gekomen zijn", ging ze op dezelfde toon verder. (Wordt vervolgd.) KAMERMUZIEK VAN BEET HOVEN. Begonnen wordt met de sonate no. 14 in eis kl. t., beter bekend als de Mondscheinsonate wegens de merkwaardige drome rige inzet van het eerste deel. De bijnaam dekt het karakter van het gehele werk overigens aller minst; niettemin zal ze waar schijnlijk blijven leven zolang dit werk wordt gespeeld. Daarna volgt de liederencyclus An die ferne Geliebte. Hierin toont Beet hoven, dat hij staat op de grens tussen het klassicisme en de re- mantiek. Want het lied is een typisch romantische verschijning om de sterke gevoelsstroom, die in een kleine „ruimte" als het ware wordt „ingedamd". Niette min is Beethoven hier niet op zijn sterkst. Tenslotte een ronde voor piano, oorspronkelijk een oude dans die berust op een tel kens weerkerend wijsje. (Zaterdag 23.22 over Hilversum I, 402 m.) ZATERDAG 19 SEPTEMEBER HILVERSUM I, 402 m.: 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7-10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconcert. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9 00 Voor de hulsvrouw. 9.35 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Franse chansons. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12-30 Land en Tulnbouwmededelingen. 12.33 Hongaar se muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Pro menade-Orkest en solist. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Gram. 14.25 Kroniek v. letteren en kunsten. 15.05 Kamerorkest. 15.40 Gram. 15.55 Amateursprogramma. 16.30 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18-25 Zang en orgel. 18.40 Regeringsuitzending: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 1900 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.20 Parle- mentsoverzicht. 19.30 Gram. 20.25 De ge wone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. programma. 21.50 Actuali teiten. 22.00 Promenade-Orkest. 22.30 WtJ lulden de Zondag ln. 2300 Nieuws. 23.15 Nieuws ln Esperanto. 23 22—24.00 Gram HILVERSUM II. 298 m.: 7.00 VARA! 10.00 VPRO. 10.20 VARA, 19.30 VPRO.' 20.0024 00 VARA. 7-00 Nieuws. 7.13 Gram. 8 00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de hulsvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9 35 Waterstanden.) 10.00 „Tij delijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Mor ren wijding. 10 20 Voor de arbeiders ln de contlnu-bedrljven. 11.30 Pianorecital. 12 00 Gram. 12.30 Land- en Tulnbouwmedede- 1'ngen. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nieuws. 13.15 Vara-varla. 13 20 Politiekapel. 13.50 Week- lournaal. 14.20 ..Vers van de pers". 14 45 Huismuziek. 15.05 Amateursuitzending. 15.30 Boekhespreking. 15 45 Kamerorkest en solist. 16.45 Sportpraatje. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Gram 19.00 Artis tieke Staalkaart 19 30 „Passepartout", rauserle 19.40 ..Het Oude Testament in deze tiid" causerie. 19 55 „Deze week", causerie. 20 00 Nieuws. 20.05 De sterken voor de zwakken. 20.15 Gram 21.00 So cialistisch commentaar. 21 15 Orkest-cau serie, 22 00 Gemengd knor en solist 22.25 Gram. 22.35 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram.muziek.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 9