)e oefening „Grand Repulse" is begonnen Nederlands krijgt in de Raad van geen kans Europa fransen uit de Assemblee Oud-bewakers van Koje door communisten vervolgd Arsenal kocht Tom Lawton ruin in dit leesseizoen ta Stichting van de Arbeid over de loonsverhoging Nederlandse troepen zijn in beste stemming Twintig jaar geëist in vergiftigingszaak Half Europa zoekt mrs Maclean Prins Bernhard in Tanganyika Babelse spraakverwarring in commissievergadering Zaterdag 19 Sept. 1953 VERENIGDE NOORDHOLLANDSE DAGBLADEN 78e Jaargang No. 1245 Dagblad voor Den Helder, Koegras, TexelVlieringen en Anna Paulowna Ook atoomwapens in het spel Protest tegen rede van Zafroellah Khan Depressies in het offensief WEERBERICHT Oorlogsmisdadigers Oostenrijk geheel vrij van bezettingskosten Extra waakzaamheid in Lausanne Dj Volksraad volgt Dr Malan Hooggerechtshof wordt gebreideld Lid Poolse delegatie bij VN vraagt asyl H Ei IS in de dagbladwereld langzamerhand gewoonte ge worden bij het begin van een nieuw leesseizoen men rekent dan met half September, hoewel wij wel weten, dat de krant ook in de zomermaanden gelezen wordt in grote lijnen aan te kondigen wat de lezers voor de komende maanden in hun krant kunnen verwachten. Werkgever en-nemer dichter hij elkaar Vermoedelijk binnenkort overeenstemming Nieuw gebouw voor ue Centrale Raiffeisenbank Directie: j. BIJLSMA en C. KRAK Hoofdredacteur: H. M. KOEMANS Bureau: Koningstraat 6264 Den Helder Postgironummer 449041 Telefoon 2345 nse «uir TARIEVEN; Advertenties 16 ct p. mm Kleine advertenties („Juttertjes") tot 15 woor den f 1.— elk woord meer 5 cent Abunnemenien: per kwartaal l 8.05, per maand t 2.02 bu vooruit betaling plus incassokosten Weekabonnementen 0.49 (Van onze speciale verslaggever) 'ei en twintig treinen rolden deze week uit Nederland naar West- )uitsland en langs drie wegen schoven gemotoriseerde colonnes in ezelfde richting. Het eerste Nederlandse legercorps begaf zich naar iet concentratiegebied tussen Lingen en Rheine voor de grote herfst- nanoeuvres. Deze massale bew eging is Maandag vlot verlopen en linsdag kon generaal A. J. Opsoraer zijn hoofdkwartier betrekken, ecamoufleerd in een Westduits eikenbosje. Aan de rand van de heide de dennenbossen werden de troepen opgeborgen. In ijltempo werden verbindingen tot stand gebracht. Vooroefeningen werden gehouden zo maakte zich Vrijdagavond van de Nederlanders een merkwaar- [ige spanning meester, die altijd aan een grote actie vooraf gaat. Na eze diensten was het wachten op het aanvalssignaal. Voor de mannen an de vierde divisie en van de legercorpstroepen was het een verbeten achten, want zij zijn van plan er iets goeds van te maken, ze zijn nthousiast. Toen Vrijdagavond de aanval van Noordland in het gebied lostclijk van Bremcn zou beginnen, werden door de aanvoerder van Vestland de commandanten aangewezen die de Noordelijke vijand egemoet zouden gaan. JE FRANSE delegatie heeft gisteren de bijeenkomst van de Algemene Vergadering der V.N. verlaten, toen de Pakistaanse minister van Buitenlandse Haken, Zafroellah Khan, een aanval eed op de politiek van Parijs in Indo- Ihina en Noord-Afrika. Zij keerde te. 1ig, toen de minister was uitgespro- :en. De leider der delegatie. Ordon- eau, verklaarde later tegenover ver- laggevers, dat er geen reden bestond im naar waanzin te luisteren. Frank- ijk heeft verleden jaar eenzelfde hou- ling aangenomen, toen de Algemene tergaderino een debat hield over het rranse bestuur in Tunis en Marokko. Sir Mohammed Zafroellah Khan zette n zijn rede uiteen, dat Korea en de oestand in het Verre Oosten niet de mige bedreigingen van de vrede wa- en. Hij critiseerde het Franse optre- len in Indo-China en Noord-Afrika en :ei in dit verband, dat Frankrijk in ndo-China gedwongen wae, de verbon- len staten onafhankelijk te verklaren, lij zag hierin geen bewijs van Frank- •ijks goede bedoelingen, doch van het ucces van de hevige strijd, die daar- [inds was geleverd. Het Franse ant- voord op pogingen van Tunis en Ma- okko, om door onderhandelingen en 'reedzame wijzigingen rechtmatige loeien te bereiken was geweest „on- lerdrukking en meer onderdrukking", Idus Zafroellah Khan. Hij stelde hier le Britse politiek tegenover, en noem- le deze een voorbeeld voor andere oloniaie mogendheden. iyW KUNNEN op een vrij mooie Septemberweek terug zien. Gisternacht passeerde een kleine storing, die in de nanacht tn onze kustprovincie onweer veroorzaakte waarbij 4 d 6 mm vegen viel. Gisteren was het weer een mooie Septemberdag en ook vandaag zullen wij nog van mooi najaarsweer kunnen genieten. De depressies zijn deze week op veilige afstand gebleven, waar door het weer een rustig karak ter heeft gehad. Er komt echter verandering. Het hogedrukgebied »ekt zich meer naar Rusland en Noord-Scandinavië terug, terwijl boven de Oceaan de depressies een nieuw offensief voorbereiden. Het is waarschijnlijk, dat deze depressie-activiteit morgen al merkbaar zal worden. Reeds van daag kan de wind uit richtingen tussen Zuid en Zuid-West aan wakkeren. Morgen kunnen de re genfrontendie vandaag over tj-ngeland worden verwacht ons nnd bereiken zodat het weer ge- teiaelijk een achteruitgang zal ondergaan gedurende het week einde. Verwachting tot hedenavond: WEINIG VERANDERING Veranderlijke bewolking met Rechts enkele verspreid optre dende regenbuien en in de och- °P vele plaatsen nevel of f"ist. Zwrkke, later matige wind J hoofdzaak tussen Zuid- en Zuidwest. Weinig verandering in temperatuur. Zondag; Zon op 6.22. onder 18.44 Maan op 17.26. onder 2.20 Maandag; Zon op 6.24. onder 18.42 Maan. op 17 43. onder 3,50 HE OEFENING „Grand Repulse", waaraan het eerste Nederlandse legercorps deelneemt, is ontworpen door generaal J. Kassels, die deze ma noeuvres dirigeert. En versta dit woord dirigeren vooral niet verkeerd. Deze oefening wordt namelijk een vrije strijd. Er is niet van te voren een draaiboek gemaakt en de oefening zal niet als een soort film verlopen. De beide partijen Noordland en Westland zijn geheel vrij in hun acties, en gene raal Opsomer zal dus tegenover Noord land met verrassende operaties kunnen komen. De leiding van Generaal Kas sels houdt echter wel in, dat de oefe ning aan bepaalde grenzen gebonden blijft Als we Vrijdags het hoofdkwartier van generaal Kassels bezoeken vinden we een grote maquette waarover een kolonel heen en weer stapt. De ma quette. die enige malen het oppervlak van een kamervloer heeft, geeft een beeld van het manoeuvreterrein. In dit hoofdkwartier zullen vn telefoondraden en radio de berichten binnenkomen van de troepenbewegingen. Ruim 251) scheidsrechters die zich in jeeps met radiozenders verplaatsen, zullen zich bij de agerende troepen bevinden. A LS MERKWAARDIGHEID kan aan- getekend worden dat bij de lucht- verkenningen ook rekening wordt ge houden met het bestaan van het atoom wapen. Men zal aangeven waar zodanig troepen-concentraties worden geconsta teerd dat aanwending vn een atoom bom verantwoord zou zijn. Luitenant Generaal Sir Richard Gale, commandant van de Northern Army Group, verklaarde in een beschouwing over het doel van de oefening Grand Repulse dat het tactisch gebruik van atoomwapens nog altijd een punt van studie uitmaakt. Het gebruik van atoomwapens speelt echter ook bij de oefening Grand Repulse reeds een rol. (Zie vervolg pagina 3) Kort na het begin van Grand Repulse bespreekt generaal Opso mer rechtscommandant van het Eerste Legercorps, met twee zijner officieren de situatie aan de hand van een stafkaart. Een DOOR de communisten uitge leverde Amerikaanse sergeant heeft verklaard, dat de Noordkoreanen en minezen de oud-bewakers van de krijgsgevangenkampen op Koje, die zij in nanden nebnen kunnen krugen, vasthouden, teneinde hen als oorlogs misdadigers te kunnen vervolgen. De communisten stellen hen verantwoor delijk voor de dood van de gevange nen, die tijdens de ongeregeldheden op het elïand zijn omgekomen. Generaal Won Jorj Dok, provoost- generaal van het Zuidkoreaanse leger, heeft verklaard, dat de zevenendertig honderd Noord-Koreanen, die niet naar huis terug willen keren, niet onder de hoede van de neutrale repatrieërings- commissie zullen worden gesteld, in dien de Noord-Koreanen niet ophouden De officier van Justitie bii de recht bank te Dordrecht heeft gisteren twin tig jaar gevangenisstraf geëist tegen le dertigjarige gemeentewerkman A. L. te Utrecht, aan wie ten laste was ge legd. dat hii ziin 23-1arige echtgenote met arsenicum om het leven had ge bracht Verdachte had een verhoudine met een meisje in Gouda en zou drie maal gepoogd hebben ziin echtgenote te vergiftigen, de derde maal met do delijk gevolg. Uitspraak over veertien dagen. Frankrijk zal Oostenrijk over 1954 geen rezettingskosten meer ln rekening bren gen Engeland. Amerika en Rusland heb ben hier al eerder van afgezien. met pressie op deze mensen uit te oefe nen. Won beschuldigt de Noordelijke vertegenwoordigers, die de kampen mogen bezoeken, ervan, dat zij de ge vangenen op allerlei wijze pogen te chanteren. Een aantal jeeps met communisti sche waarnemers van de wapenstii- standscommissie is, tijdens het passe ren van een kamp waarin anti-com munistische Noord-Koreanen verblijf houden, door deze mensen met stenen bekogeld. Tommy Lawton, - de vroegere mid- voor van het En gels elftal, heeft gisteren een con tract getekend, waarmee hij zien aan Arsenal heeft verbonden. Hl) zal vandaag ln de wedstrijd tegen Manchester City de Londensc aanval leiden. Pas enkele dagen geleden ver klaarde Lawton de functie van mana ger van Brentfnrd te zullen neerlegden „om zl h geheel te concentreren op het spelen voor deze club", zodat het nieuws, dat hU voortaan tot de Gunners zal behoren, voor de Engelse voetbalwereld een don- derslag bU heldere hemel betekent. De Britse regering heeft de autoii- teiten van verscheidene Westeuropese niet aan Zwitserland grenzende lan den verzocht. zo mogelijk behulpzaam te zijn bij de nasporingen naar de ver dwenen mevrouw Maclean. Aangezien mevrouw Maclean vel leden week, op de dag van haar ver dwijning. aan de garagehoudei bij v ie ze haar auto stalde, verteide dat ze over een week terug zou komen, heb ben detectives die in de buurt van het station te Lausanne op de uitkijk wa ren gezet, gisteren bijzonder nauw keurig op de binnenkomende reizigers gelet Men acht het vrijwel zeker dat zij Zwitserland heeft verlaten Het is mogelijk, dat zij per trein naar Wenen is gereisd. Vandaar kon zij met ver schillende Russische vlicgdiensten achter het IJzeren Gordijn Komen. Men helt over tot de veronderstelling, dat mevrouw Maclean op de een of andere wijze bericht van haar verdwenen echtgenoot heeft gekregen cn zich inet de kinderen naar hem toe heeft be geven. De Zuidafrikaanse Volksraad (Twee de Kamer» heeft in eerste lezing met 79 tegen 53 stemmen een door de reee- ring-Malan ingediend wetsontwerp goedgekeurd, dat een amendement be helst op het artikel der grondwet, waar in de positie van het Zuidafrikaanse hooggerechtshof wordt geregeld. Het gaat hier om het streven der Zuidafrikaanse regering om in de Kaapkolonie de kiezers van gemeng- den bloede, die thans ziin vermeld od de liist met namen der blanke kiezers, hiervan af te voeren en op een afzon derlijke liist onder te brengen. Het Zuidafrikaanse hooggerechtshof heeft dit voornemen der regering on grondwettig genoemd. Prins Bernhard is gisteren per vlieg tuig aangekomen te Aroesja ln Noord- Tanganyika- Onmiddellijk na aankomst begaf hij zich van het vliegveld naar het lachtkamp. Dr Marek Korowicz, een plaatsvervan gend lid van de Poolse delegatie bij de Verenigde Naties, heeft Vrijdag de Ver enigde Staten om politiek asyl gevraagd Hij is hoogleraar aan de universiteit te Krakau. Onze lezers zullen hebben bemerkt, dat wfj er méér dan vroeger het geval was naar streven bepaalde belangrijke gebeurtenissen door eigen verslaggevers en fotografen te laten bezoeken. Reisde Anthony van Kampen naar Groenland, de hoofdredacteur bracht een bezoek aan Berlijn en vertrekt binnenkort in het kader van de Regionale Dagblad pers, waarvan ons blad deel uitmaakt, naar Australië en Tasmanië om het emigratieprobleem te bestuderen. Artikelen van zijn hand zullen waarschijnlijk van begin October af regelmatig in ons blad verschij nen. De manoeuvres in Duitsland bezoeken wij met een eigen verslag gever, evenals wij dit vroeger deden. Naast deze reportages van algemene aard zal de sport natuurlijk onze bijzondere aandacht hebben, waarbij wij als weleer zullen pro beren ons af te houden van opgeblazenheid. De correspondenten in de belangrijkste landen hebben hun pen op nieuw geslepen, om onze lezers de achtergronden te schetsen, waar tegen zij het nieuws zullen dienen te begrijpen. Tenslotte zal wat dit deel van de journalistieke taak betreft ons devies zijn en blijven- het laatste nieuws het eerst! Een uitgebreid terrein blijft daarnevens ter bewerking. Daar zullen zijn de hoofdartikelen over zakeij van algemeen belang, de provinciale commentaren, ondergebracht in „Feit en Commentaar", en de plaatse lijke commentaren, die op de plaatselijke pagina's in de zesde kolom bovenaan verschijnen, indien zulks nodig is. Een Wekelijkse Wereld- schouw behandelt Zaterdags de voornaamste buitenlandse problemen; dagelijks zullen wij voorts een rubriek met korte berichten van ver schillende kleur en gewicht publiceren. Voor onze lezeressen lijkt ons van belang, dat zij met ingang van Dinsdag 22 September een extra vrouwenpagina in de krant zullen vin den. tVjj stellen ons voor daarop o.m. .een interessant verhaal te plaat sen, alsmede stukken, die de problemen behandelen, waarmee de vrouw dagelijks te maken heeft. De Woensdag blijft voor Mentor gereserveerd met zijn „Vragen staat vrij", een rubriek, die klaarblijkelijk in een ontzaggelijke be hoefte voorziet. Er zijn duizenden brieven in behandeld. De heer Daalder hervat zijn gesprekken met de „Vergeten Catego rie", die niet alleen door de jeugd werden gelezen. Integendeel. De Kinderkrant van Tante Paulien is op Vrijdag gehandhaafd. De brievenbustante heeft zich voor talrijke briefjes van haar neven en nichten sterk gemaakt. De Zaterdagavond zal evenals het afgelopen seizoen een overmaat van leesstof brengen. Wij zullen ons niet altijd op het gemakkelijkste terrein bewegen, omdat wij van mening zijn, dat ook in dit opzicht inspanning de beste ontspanning is. De kunst zal ruime aandacht vragen, omdat daaraan in onze provincie behoefte blijkt te bestaan: letteren, film, toneel, dans. Nieuw zal zijn een financiële rubriek, door een zeer bevoegde auteur op dit gebied voor ons samengesteld. Men zal daarin de behandeling van de voornaamste problemen van de afgelopen week kunnen aan treffen, alsmede koersen. Een andere medewerker zal zich speciaal met de economische aspecten van onze maatschappij bezighouden. Indien wij dan tenslotte daarbij tellen onze vaste rubrieken van schaken, dammen, bridge, hersengymnastiek, kruiswoordraadsel en puzzle, dan vertrouwen wij onze lezers in de nabije toekomst een vol ledige krant te kunnër^ .brengen. Want men vergete het niet: temidden van dit alles vindt U alleen in onze bladen de meest volledige rubrieken met plaat selijk nieuws, dat wordt gegaard en geredigeerd door plaatse lijke redacties en een keur van correspondenten, die precies weten welke wegen zij moeten bewandelen om de krant te maken tot een plaatselijk blad met de allure en de inhoud van een landelijke krant. (Van onze Haagse Redacteur) MAAR WIJ vernemen heeft de Stich ting van de Arbeid Vrijdag verga derd en daarbij de kwestie van de loonsverhoging behandeld. Hoewel naar buiten niets omtrent de in de Stichting waarin werkgevers en werknemers-organisaties gezamelijk zitting hebben gevoerde onderhan delingen bekend gemaakt is, menen wü te weten, dat de standpunten van de partijen die het aaovankelijk op een aantal punten oneens waren, elkaar een heel eind zijn genaderd. Er zou reeds een vrij grote mate van overeenstem ming bereikt zijn. Aangenomen mag worden, dat de in- TEN POGING van Vlaamse leden van de de Raad van Europa om het Nederlands als een der officiële voertalen op de vergaderingen van de Raad erkend te zien, mislukte Vrijdag, toen het voorstel ter sprake kwam In de commissie voor procedure- kwesties. Tot dusverre zijn alleen Frans en Engels erkend als voertalen, die bij gevolg het voorrecht genieten van gelijktijdige vertaling op de Raadsvergaderingen. De Duitse en Italiaanse leden van de Raad hebben zich daartegen reeds herhaalde lijk verzet. Bij hun po ging om hun eigen talen op gelijke voet met Frans en Engels behandeld te zien, kregen zij deze keer gezelschap van de Vlamin gen, onder aanvoering van Van Cauwelaert. die een formeel voorstel ten gun ste van het Nederlands in diende De Nederlanders zelf namen echter geen deel aan deze Vlaamse actie, omdat zij ervan overtuigd waren, dat die niet de minste kans op succes had. Toen de kwestie aan de orde kwam in de commis sie, waarvan Van Cauwe laert zelf voorzitter is, werden de nationale ge voelens van vele andere leden door het Italiaans Duits—Vlaamse voorstel wakker geschud. De Grie ken wilden Grieks, de Tur ken Turks als officiële taal laten erkennen. De Zwe den, Noren, Denen en IJs- landers verdedigden de er kenning van op zijn minst een der Scandinavische talen en alleen het Gaelig van de Ieren vond geen verdediger. Van Cauwe laert werd, ender algemene vrolijkheid, in een ietwat lastige positie geplaatst, toen hij als voorzitter poogde de Scandinaviërs hun voorstel te laten in trekken en tot antwoord kreeg: „We zouden nooit om erkenning van een Scandinavische taal ge vraagd hebben als de Bel gen het Nederlands niet hadden voorgesteld". Het einde van het lied was, dat de commissie be sloot bij de Algemene Ver gadering alleen aan te be velen, dat op de volgende zitting van de Raad Duitse redevoeringen gelijktijdig ir het Frans en Engels zui len worden vertaald, maai niet omgekeerd. De Italia nen hebben, althans voot lopig, nul op het requost gekregen, evenals do Vlaamse verdedigers van het Nederlands. middels bekend geworden ingrijpende belastingvoorstellen van de regering het hunne daartoe hebben bijgedragen. Op detailpunten lopen de opvattin gen nog uiteen, doch het lijkt niet on waarschijnlijk dat zeer binnenkort een definitief advies van de Stichting om trent de loonsverhoging te verwach ten is. Naar men zich zal herinneren hebben de besturen van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, het ver bond van Nederlandse Werkgevers en vakverenigingen en het verbond van Protestant-Christelijke werkgevers in Nederland op 23 Juli een verklaring uitgegeven, waarin zij onder andere uitspraken dat zij na 1 Jan. 1954 be houdens uitzonderlijke omstandighe den. niet meer aan algemene loonmaat regelen konden deelnemen. Zij meen den, dat het loon thans over het alge meen op een peil ligt, dat in overeen stemming is zowel met het evenwicht op de arbeidsmarkt als met het even wicht in de betalingsbalans. De werknemersorganisaties betreur den deze verklaring waarin dus een duidelijke voorkeur wordt uitgespro ken voor het herstel van een vrijere loonvorming, omdat de werkgevers er mede afweken van de sinds jaren be staande gewoonte om in de Stichting van de Arbeid over dergelijke vraag stukken met elkaar in overleg te tre den. Ook achten zij o.a. met het oog op de komende huurverhoging een verhoging van de lonen als compensa tie noodzakelijk. Omtrent het percentage van de ge wenste loonsverhoging zijn sedertdien verscheiden cijfers genoemd. Nu de belastingvoorstellen van de regering bekend zijn, schijnt het over leg in de stichting Vrijdag niet onbe vredigend verlopen te zijn. Door het bestuur van de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht is onderhands aanbesteed het bouwen van een nieuw bankgebouw te Utrecht Het wordt de zetel van de centrale tpnk voor de 750 boerenleenbanken in Nederland en zal op het gebouw van de Rotterdamse Bank te Rotterdam na het grootste bankgebouw worden, dat na de oorlog is tot stand gekomen.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 1