VARA vierde zilveren jubileum van afdeling Den Helder OnderzeebootjagerGelderland' te water gelaten Julianadorper „Braderie" en Floralia-tentoonstelling Verrassingen in eerste ronde van het IVA-bekertornooi r Jimmy Brown en de Oranjehemden Nu Dierendag nadert „HWN" besloot het watersportseizoen IN HET KORT ERRES RADIO Feestverlichting in het Loopuytpark Mels t)osterbeek Jr won de clubtitel Zijpe Breezand „Altijd iets nieuws" Uitbundige stemming in Casino Burgemeester Reliorst hield pleidooi voor de meer serieuze muziek Cabaretprogramma van „Het Masker" TUSSEN HAAKS EN KUITJE Stremming verkeer door Koopvaardersschutsluis Herinneringen aan goede naam Regeling storingsdienst „Springbokken" komen naar Den Helder Uitslagen tweede ronde bridge-competitie HBC Goede Hermes-resultaten op eerste competitiedag Ook hemdenrace trok een talrijk publiek Van der Vliet zegevierde over J. Louis NIEUWS IN HET KORT Qnder de genodigden, die Zaterdagavond tezamen niet honderden leden in Casino het vijf en twintig-jarig hestaan vierden van de af deling Den Helder van de VARA, waren ook burgemeester mr G. D. Rehorst en echtgenote. Toen de heer Reliorst namens het gemeente bestuur zijn gelukwensen aanbood, sprak hij woorden, welke ons uit het hart waren gegrepen. Hij prees, na even te hebben stil gestaan hij liet begin van het radiowezen, in zeer waarderende bewoordingen de keuze van de programma's in de VARA, doch hij maakte van deze gelegenheid tevens gebruik om een kort maar warm pleidooi te houden voor de meer serieuze muziek. Daarbij toonde onze eerste burger alles zins begrip voor de verlangens van de jeugd, welke evenwel een juist tegenwicht moeten vinden. Namens het gemeentebestuur bood de heer Rehorst een prachtige bloemenmand aan. Aan de toespraak van de burge meester ging een speechje vooraf van de voorzitter van het afdelingsbestuur, de heer J. H. Pluim, die onder meer vertelde, dat het ledental momenteel 1733 bedraagt. Uiteraard was het voorlopig zijn grootste wens, de 2000 te bereiken. Het hoofdbestuur was vertegenw >or- digd door de heer P. Q. Bakker, die als geschenk een voorzittershamer overhandigde. Hij antwoordde burge meester Rehorst, dat de programma leiding ten volle aandacht besteedt aan een evenwichtige uitzending van muziek. De secretaris van het districts- bestuur, de heer H. W. Kaagman, toonde met getallen aan, dat de VARA voor alles wat nu een logisch bez/t lijkt, harde strijd heeft moeten leve ren, 't Waren schommelende cijfers; in één jaar waren de moeilijkheden dermate groot, dan in Den Helder het ledental van 1189 afnam tot 525! Voor de Partij van de Arbeid voerde de heer D. van der Mast het woord en daarna spraken nog de heren P. J. de Klerk (Helderse Gemeenschap), C. Roobol (NVV), F. van der Woude (voorzitter afdeling Julianadorp) en W. Witmer Bouwbedrijfsbond en het Helderse Fanfarecorps). De sprekers van de zusterorganisaties waren alle terecht vol lof over de wijze waarop de VARA mede het hare heeft bijge dragen en nog bijdraagt in de socialis tische arbeid. De gelukwensen gingen veelal van bloemen en geschenken vergezeld. In het dertien leden tellende bestuur was geen zilveren jubilaris. Dat nam niet weg, dat de heer C. M. Snijder aller instemming had, toen hij de heer J. Wit, die ongeveer drie en twintig jaar van het bestuur deel uit maakt, een doos sigaren offreerde. Het hierna volgende feestprogram ma werd verzorgd door „Het Mas ker", een uit drie heren en een dame bestaand gezelschap, dat vooral voor de pauze bijzonder Jn de smaak viel. Het meest heeft men ongetwijfeld ge noten van het optreden van Sven Smeelen, toen hij, uitzonderlijk sym pathiek, een klassieke vioolsolo ten beste zou geven en in de knoop raakte met zijn muziekstandaard. Dit was clownerie van uitstekend gehalte. Niet „HelderWillemsoordNleuwediep" heeft gisteren het watersportseizoen besloten met interessante wedstrijden op het Amstelmeer. Wij laten hieronder de uitslagen volgen: Jollen; 1 „Margriet", stuurman Her mans ,1 uur en 11 min.; Sloepen: 1. Van der Zee (1.40.35), 2. kwartiermeester Kooyman (1.41.10), 3. J. Quant (WSOV, 1.42.11), 4. A. Kramer (WSOV, 1.43,12); BM: 1. F. Trap met „Boreas" (1.22.26), 2. J. Noot met „Skua" (1.23.16), ser geant-adelborst Boodway met „Weda" (1.28.48). Een handicap-race voor kajuit-jollen had tot resultaat: 1. Jenzen (1.30) 2. Egner (1.42), 3. Siebeling (1.48). In de sloepenklasse heeft WSOV be slag gelegd op de wisselbeker. De hoogste aantallen punten werden ver gaard door: Quant 70 punten, Kramer 42 punten, Bais 31 punten. Na afloop van de wedstrijden wer den in het clublokaal van HWN door de voorzitter, de heer H. Roovers, de prti- zen uitgereikt. Onze stadgenoot, de heer J. J. de Bun- je, is te Amsterdam geslaagd voor het examen drogist. Tijdens de rust van de wedstrijd Helder Ai C heeft „opa Doezie" gecollecteerd voor het geschenk voor ome Jan van Zutphen. H(j haalde 45.09 op. Het blijspel „Pukkel en Pukkel" wordt vanavond onder auspiciën van de Wel- zijnszorgdienst van het Luchtdoelartilie- rie-schietkamp opgevoerd in Casino. Da schakers E. Kayser en J. Wijker spelen vanavond simultaan in het club lokaal van MSC, de bovenzaal van het tehuis voor militairen aan de Kanaalweg. Door de directeur der Rijkswerf wor den vanavond in de Bcdrijfsschool de be haalde eenheidsdiploma's voor EHBO uit gereikt; voorts worden enkele films ver toond, o.a. over „Hoornvliestransplantatie". In de Marlnecantine wordt vanavond weer de maandelijkse Postzegelruilbeurs van O.S. en O. gehouden. De Nederlandse kustvaarder „Sian", met een lading hout onderweg van Go- thenburg naar Alkmaar, heeft het week end in Nleuwediep doorgebracht. De Engelse motortorpedoboten P 1042, P 1010 en P 1031 hebben gistermorgen, vergezeld van H.M.S. tanker „Airspirte" (ie haven verlaten. minder succesvol was zjjn goochelnum- mer na de pauze, dat in geheel eigen stijl over het voetlicht werd gebracht en bepaald een gunstige uitzondering vormde op het werk van vele „cliché goochelaars". Herman Teunissen trad op als bege leider (aan de piano) en voorts gaf hij enkele accordeon-soli. Met dit laat ste instrument blonk hij niet uit door grote virtuositeit, doch wei door zui ver en gevoelig, afgerond spel. De derde man was Coos van de Velde, een vlotte jongen met gevoel voor humor, die er echter niet altijd in slaagde te boeien, Wjj menen, dat hij vaak al te joviaal deed, een euvel, waaraan ook Beppie Murray mank ing. Niettemin zorgde dit tweetal voor vrolijke sketches en aardige liedjes. Beppie Murray liet zich tegen het ein de van de avond nog assisteren door de heer Arle J. Krab, die niet te be nauwd blerj; om aan haar zijde te zin gen en te acteren. Dit genre doet het altjjd, ofschoon de vreugde steeds van goedkoop gehalte is. Het in zjjn geheel zeer geslaagde feest werd besloten met een gezellig bal bij muziek van „The Melodians" In de middaguren vierden de kin deren der VAR A-vrienden, eveneens in Casino, het zilveren feest. Z(j wer den vermaakt door een clown, een goochelaar en wat dies meer zij, en keerden tenslotte even tevreden huis waarts als 's avonds hun ouders deden. De Hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland deelt ons mede, dat het scheepvaartverkeer door de Koopvaar dersschutsluis van 13 October 's mor gens om half acht tot 15 Oct. 's mid dags half zes (zo mogelijk korter, maar indien nodig iets langer) zal zijn gestremd. Het zal waarschijnlijk mo gelijk zijn, gedurende deze periode tussen 's avonds zes uur en 's morgens zeven uur over de eb te schutten. In ieder geval kunnen beurtschepen door de Marineschutsluis worden geschut. TT." «d» rutmie, waarin lavend, natuurlijk geluid ean de bron beluisterd wordt De deur van uw radio-handelaar vormt da toegang tot hot wonder var.: RUIMTELIJKE WEERGAVE Volmaakt voor Vandaag en met de Ruimte voor Morgen.. 'Advertentie Ing. Med.) Onder grote belangstelling is Zater dagmiddag de onderzcebootjager „Gel derland" te wateir gelaten. Vele auto riteiten uit marine- en legerkringen waren naar de werf Wilton-Feijenoord te Schiedam gekomen. Onder de aan wezigen merkten we op de Comman dant Zeemacht, schout bij nacht F. T. Buirghard de chef van de marinestaf, vice admiraal A. de Booy; leden van het Defensiecommissie, de directeur van de Marinewerf te Den Helder, als mede talrijke officieren en oud-offi cieren van het artillerie-instructie vaartuig „Gelderland (de voormalige kruiser). In een uitvoerigé rede heeft, nadat mevr. Heringa-Pleyte. echtgenote van de schout bij nacht b.d. C. W. Heringa, ae doopplechtigheid verricht, de heer S. van West mede-directeur van de werf een terugblik gegeven op de meer dan honderd-jarige historie, welke Wilton-Feijenoord met de Koninklijke Marine verbindt. Hij betreurde het, dat de vlagofficier materieel vice-admiraal F. Stam niet meer is. Zijn plotseling overlijden werpt een schaduw over het heugelijke gebeuren. Vice-admi- raal Stam had als artillerist een grote voorliefde voor de naam „Gelderland". De heer Van West herinnerde er aan dat in 1840 de Nederlandse Stoomboot Mij, de rederij, waaruit het etablisse ment Feijenoord indertijd voortgeko men is, de eerste opdracht kreeg voor het bouwen van een schip voor de marine. Sindsdien is er steeds een nauwe relatie blijven bestaan. Spreker overhandigde ter herinnering aan de tewaterlating aan mevrouw Heringa een polshorloge. Hierna nam de plaatsvervangende vlagofficier materieel der Koninklijke Marine schout bij nacht b.d. C. W. Heringa het woord. Hij bracht in her innering, dat de ..Gelderland" het 126ste schip is. dat door Wilton- Fei.ionoord voor de Koninklijke Marine is gebouwd. De savoei werking is altijd een prettige geweest, al werden er wel eens wijzigingen in het bestek aan gebracht. De werf Wilton-Feijenoord heeft ook de laatste .Gelderland" ge bouwd, het schip, dat in 1900 president Kruger naar Europa bracht. Op dit zelfde schip heeft srir. ziin eerste stap pen als marineman gezet, enzo voegde hij er aan toe, de vissen spre ken er nog van Na de te waterlating is de kiel ge legd voor de onderzcebootjager ..Ovor- iisel". die tot de B-klasse behoort. Deze kiellegging bestond uit het plaat sen van een geheel gelaste rompsectie met een gewicht van 23 ton. Voorafgaande aan de tewaterlating van de „Gelderland" was des morgen" de kiel gelegd voor de tweede kust- miinenveeer, die bij Wilton-Feijenoord wordt gebouwd. De „Gelderland" (A- klasse) is de vierde van een serie van 12 ondeczeehootjagers. die bij vier Ne derlandse werven wordt gebouwd, Feijenoord afgesloten en thans nog lo pende contracten omvatten de bouw van in totaal 48 schepen, waaronder een groot aantal "oor de Koninklijke Marine. Alle twaalf in aanbouw zijnde onderzeebootjagers worden in sectie- ,bouw uitgevoerd. De technische gegevens omtrent de „Gelderland" zijn: Aanvang bouw: 10 Maart 1951, grootste lengte: 111.30 m, grootste breedte: 11.30 m. Gemiddelde diepgang: 3.86 m. Standaard water verplaatsing: 2160 ton. Voortstuwing: aantal schroeven: 2; machinevermogen: 45.000 apk. Maximum snelheid: 32 mij len per uur. Bewapening: 4 kanons van 12 cm (tegen lucht- zowel als tegen zeedoelen) in dubbeltorens. Beman ning: 246 koppen. De storingsdienst van de gemeente water- en lichtbedrijven is deze week als volgt geregeld: Electriciteit: Maandag: A. A. Corniel- je (Ruyghweg 201, telefoon 2842), Dinsdag: J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3594), Woensdag F. Kra mer (Niasstraat 17, telefoon 2877), Donderdag W. Oostendorp (Reiger straat 8, telefoon 2457), Vrijdag: J. P. Agema (Fabrieksgracht 16, telefoon 3549), Zaterdag en Zondag A. A. Cor- nielje (Ruyghweg 201), telefoon 2842). Gas en water: H. J. Bennink (Bin nenhaven 147, telefoon 2882), S. Bier steker (Ceramstraat 32, telefoon 3467) en D. Oostendorp (Van Limburg Sti- rumstraat 24, telefoon 2452). De nieuwe velden aan de Abel Tasman- straat worden op Zondaj 4 October als- 110* offlrleol ln ïebrulk Kfnomrn. Het kleedlokaal, waarop in feite het wachten was, is thans vrijwel gereed. Ter gelegenheid vnn deze heuglijke ge beurtenis zal een wedstrijd worden gc- peeld tussen De Springbokken (het Ne- uerlands Basketball-team) en het nationale miltaire team. Voorts staat een ontmoeting op het pro gramma tussen KVH (dames) en een ploeg, samenge teld uit dames van de overige verenigingen. De tweede ronde van de door HBC i georgahiseerde onderlinge bridge- competitie heeft de volgende uitslagen opgeleverd: A-lijn: 1. Kamper-de Vries 56.55; 2. Bakker-Doms 54.76; 3. Grande-Snoer- wang 53,57; 4. Beeldman-Jansen 49,40; 5. Beneker-Veenstra 48,80; 6. Heer en mevrouw Planken 47,02; 7. Dekkers- Zoon 46,42; 8. Selier-Swennen 43.45. B-lijn: 1. Van der Elst-Droste 57.14; 2. Houtkoper-Rozing 56.55; 3. Heer en mevrouw Scholmans 55,95; 4. Heer en mevrouw De Groot 49.40; 5. Dukers- Kerkhof 49.40; 6. Van den Berg-van der Helm 46,42; 7. Heer en mevrouw Meijer 45.83; 8. Heer en mevrouw Krap 39.28. C-lijn: 1. Dames Snijders-Veenstra 59.00; 2. Spruit-Vries 55.00; 3. Gebr. Kersbergen 52.00; 4. Dames Vries- Bron 45.00; 5. Heer en mevrouw Evers 45,00; 6. Bijlsma-Jans 44.00. Het eerste elftal van Hermes (heren) heeft gisteren de eerste competitiewed strijd uit tegen Strawberries 2) met 20 gewonnen. Na vijftien minuien scoorde Hessen op zeer fraaie wijze het eerste doelpunt. Acht minuten vóór hel einde bracht Verfaille de star.d op 20. Hermes 2 (heren) zegevierde even eens met 2—0, en wel over Citio. De dames van Hermes waren bij Strawberries op bezoek. Onze stadge noten behaalden een 42 zege. Het tweede dames-tem was niet tegen BMHC opgewassen (15). De Adelborsten tenslotte versloegen Zandvoort met liefst 81. De Floraliatentoonstelling en de Braderie werden Zaterdagmiddag onder veel belangstelling ingezet niet de „hemdenracc", die al tweemaal wegens de slechte weersomstandigheden was uitgesteld, maar nu me( dit schitterende herfstweer kon doorgaan. Achttien deelnemers liaddpn zich aangemeld en onder vaak komische tafereeltjes werd de wedstrjjd verreden. De deelnemers moesten halverwege de haan van 't paard, een lang wit hemd aantrekken, een hoge hoed opzetten en dan zien het eerst door de finish te gaan. Het resultaat was, dat de eerste prijs (f 40) werd gewonnen door C. Huiberts, de tweede prijs (f 20) door C. P. Konijn, de derde prijs (f 10) door Roskam en de vierde prijs (f 5) doord H. Keidel. Om drie uur 's middags werd de Floraliatentoonstelling annex Brade rie geopend door burgemeester mr G. D. Rehorst, die vergezeld door zijn echtgenote, op verzoek van de Ge meenschap Julianadorp Vooruit gaar ne deze taak op zich had genomen. De tentoonstelling mocht zich reeds dadelijk in een druk bezoek verheu gen. Door de middenstanders werden goede zaken gemaakt. Ook de jp8e~ zonden planten waren het bekijken waard. De keuringscommissie, be staande uit de heren J. Henderikx, Van der Lijn en Muntjewerf, had de volgende bekroningen toegekend: Eerste prijs geranium mevr. Van Rijn, 2e prijs mevr. SmitKos, 3e prijs mevr. de Graaf-Blaauboer. Vlijtig Liesje: le prijs mevr. Kuit- Minnes, 2e prijs mevr. Stooker, le prijs mevr. SmidKos, 2e prijs mevr. Schut (twee groepen). Begonia: le prijs mevr. Speurde Graaf, 2e prijs mevr. Van Rijn, 3e prijs mevr. Bodegraven. Planten ter opluis tering: le prijs mevr. Bodegraven, 2e prijs mevr. Speurde Graaf. Bou- quetten in vazen: le prijs, 2e en 3e prijs de heer J. Siecker (met dahlia's). Zaterdag heeft de tafeltennisvereniging „IVA" het seizoen ingezet met de eerste ronde van de strijd om de IVA-beker. Er werden reeds enkele grote verrassingen genoteerd. Zo verloor J. Louis in afdeling A van S. vnn der Vliet, en in afdeling B zegevierde M. Oosterbeek Sr over M. Oosterbeek Jr. In laatstgenoemde afdeling moest bovendien J. Sinjewel het onderspit delven teg.e11J.L3an. De jeugdige Adriaansen behaalde in de A-afdeling nog slechts overwinnin gen, waardoor hij nu tezamen met G. Oosterbeek aan de kop gaat. Na de eerste ronde zijn de standen: A; G. Oosterbeek 48, R. Adriaansen 48, J. Louis 46, S. van der Vliet 44, B; J. Sinjewel 58, M. Oosterbeek Jr. 46, mevr. Valkenier-Vreugdenhill 44, J. Laan (WGW) 44, M. Ooster beek Sr. 44, N. Hemelrijk 4—4. Men begrijpt, dat dit van beide afdelingen de kopgroepen zijn. De nummers 1 en 2 van de afdelin gen komen in de finale. De wedstrijden om de beker worden Zaterdag voort gezet. Wat de IVA-clubkampioenschappen, die gisteren werden gehouden, betrelt, zij opgemerkt, dat M. Oosterbeek Jr. met de titel is schoot gegaan. Bij de Junioren werd Henny van Oeveren eerste, en bij de dames Nel Groot. In junioren werd Henny van Oeveren de finale, waaruit dus M. Oosterbeek Jr. zegevierend tevoorschijn trad, plaat sten zich voorts G. Oosterbeek, J. Sin jewel en mevr. Valkenier-Vreugdenhill. Laatstgenoemde, die uitstekend voor de dag kwam, speelde met mevrouw Sin- jewel-Van Gemert bij de heren mee. De tweede plaats was voor Sinjewel. Als tweede dame eindigde mej. De Bunje. Bij de junioren legde R. Adriaan sen beslag op de tweede plaats. Van de finales waren de uitslagen: Heren: Sinjewelmevr. Valkenier 217, 2112; SinjewelM. Oosterbeek 15—21, 22—20, 10"21; Sinjewel—G. Oos terbeek 21—13. 21—17; mevr. Valkenier M. Oosterbeek 821, 1521; mevr. ValkenierG. Oosterbeek 1721, 19 21; M. Oosterbeek Jr.G. Oosterbeek 21—9, 21—11. Junioren: H. van OeverenR. Adriaansen 218. 2117. Dames: N. Groot—A. de Bunje 1821, 21—8, 21—13. Het is morgen hoog water om 6.35 en 19.33 uur, en laag water om 0.35 en 13.30 uur. De harddraverijvereniging Klein be gin te Sint Maartensburg heeft van B. en W. toestemming gekregen tot het houden van een verloting die zal wor den gehouden voor 1 Januari. Aantal loten 2000. prijs twee kwartjes per lot Om dan nog even in Sint Maarten- brug te .blijven, de heer D. de Leeuw Wz. zal aan de Noordzijde van de Sint Maartensweg een nieuw huis gaan beu wen. Als laatste bericht kunnen wij dan nog mededelen, dat B. en W. van Zijne de heer P. J. Ott hebben aangewezen als locoburgemeester en bij diens ont stentenis de heer A. W. de Wit GROOTEBROEK, 18 Sept.. 9000 kg uien grof 55,80, middel 5.605,80, driel. 8,60—9,40, nep 16.70—19; 3000 kg bieten A 6.306,50; 6000 kg rode kool 3—9.30; 2500 kg gele kool 3-8; 750 kg groene kool 8.70—10,70; 160.000 stuks bloemkool t.s. A 24,70, B 20—23,90, B II 14,60—17, stek 10—15.30. z.d. B 14—24,70 B II 8—13, stek 5—5,20, Van de verschillende attracties als sjoelen en spijkergooien werd' »en" druk gebruik gemaakt. Ook Juliana dorp zelf was in feesttooi. Rondom het Loopuytpark was een feestverlich' ting aangebracht met honderden elec! trische lampjes, die 's avonds aan het 1 lantsoen een feeëriek aanzien gaven 's Avond kwam de Harmoniever „Winmubst" de feestvreugde verhol gen door een muzikale rondgang door Julianadarp te maken, wat al. gemeen op hoge prijs werd gesteld Zondag wordt de tentoonstelling voortgezet en 's avonds worden de prijzen aa.n de winnaars(essen) van de 'bekroonde planten enz. uitgeraakt, Hoewel het nu, iedereen nog volop in 't werk zit, rijkelijk vroeg scheen om het uitgar.n-seizocn al te openen, was Zaterdagavond de zaal van de heer Blokdijk toch goed bezet bij Mo- retti's Nonstop cabarat en Variété, revue .Altijd iets nieuws". En laten we hier direct maar op laten volgen, dat de heer Blokdijk in zijn poging iets goeds te brengen, geslaagd is. Ver. scheidene bekende artisten traden op in een programma met wat show, acrobatiek, goodhelen, enz., dat het publiek vlot wei -1 voorgezet en waarin aan de humor ten zeer grote plaats was ingeruimd. ,The two Mounties", twee dwazen en een guitaar, hadden o.a. met hun wereldreis, een flink aandeel in het succes van de avond, maar ook de schetsen met zang „De postbode" en .,'t Draaiorgel" van het Cohovo-ensem. ble droegen niet weinig bij tot de al gemene vrolijkheid. De kunstfluiter Jack Give wekte bewondering en met snanning werden de aTobatische ver. richten gevrlgd van The Pico's. Mo- retti zelf trad on als goochelaar en gedachtenlezer „The Kona ïslanders" vormden vóór de pauze een Hawaiian- ensemble en kwamen er na als „The Hill Billies" met een goede Cowboy musical act. De invaller, de heer Ver- brugge, verstond ziin taak als bege. leider en tenslotte was Aad Engel de man. die met een praatje, een grapie en een voordracht, b.v. ,.'t Dode paard" en „Hoe juffrouw Pieterse 30 jaar ge leden ontwaakte, toilet maakte en uit ging". het bonte programma tot een geheel aan elkaar lijmde. JK veronderstel, dat de vlo in de bios coop is verhuisd. Ik was er tenminste alléén binnen gegaan, en toen ik suffig naar buiten trad wist ik iemand op m'n rug. Het is niet onwaarschijnlijk, dat h(j zijn domicilie heeft gehad op een links van m{j dommelend manspersoon, dat om zijn vrouw te plezieren maar was meegegaan, doch de gevolgen had on derschat. De ulo zal op de zwoegende borst van de man heen en weer zijn geslingerd en onwel tzijn geworden hetgeen óns wel overkomt in schom mels en bussen. Toen ik mij te schrijven zette, voelde ik hem langs m'n linkerarm sluipen, in het donker voorzichtig voor zich uk tastend. Hij had dat opgewekte van iemand, die zegt, dat verandering van spijs doet eten. ..Opgelet!", dacht ik, „hij komt eens kijken". Ik deed. alsof ik niets in de gaten rad. Ik schreef gewoon door, ofscho'f zich tussen m'n schouderbladen een werking voltrok, welke in de ""'"j mond rilling wordt genoemd. Hij bad nu m'n elleboog bereikt en in mi)n verbeelding zag ik hem daar als een onbetekend stipje zitten uitrusten, al vorens hij het laatste, rechte eind naar het uiteinde van m'n mouw ging leggen. „Net doen of je niets merkt", dacht ik. „dan heeft 'ie er geen lol van". De vlo vms aan de laatste étappe ja ponnen. Hij had niet meer de lichte tred van zóëven. „Juist", constateerde ik, „de bekende laatste loodjes". De Vierdaagse-uianae- laar weet wel wat ik bedoel. Eindelijk bereikte het insect, bek-aj, de finish. Waar hij uitgeput op rn hand ging liggen. Als ik mn' adem in hield kon ik hem horen uitblazen. zon er intussen op, hem tussen de gels van m'n duimen te pletten, peiy ik mijn vrouw vaak zaa doen. Do tevens gevoelde ik de verplichtingen.!»* ke m\j het lidmaatschap van de Dief® bescherming oplegde. Of zou het "u" houdelijke reglement dezer nuttige v*T' eniging wellicht een uitzondering ken nen voor de vlo? Deze laatste wentelde zich om 93. Miebet vertelde Jimmv uitvoerig hoe ze getracht had de drie kerels die het huis waren binnen gedrongen om Jackie te ontvoeren, de baas te blijven. Het was haar echter niet gelukt. Want eensklaps had een der kerels het moest die met die lap zijn, die zij eerst de deur had uitgeschopt haar van achteren aangevallen. Hij had haar de pook ontwrongen en haar zo stevig vast gehouden, dat zij geen vin meer kon verroeren. De dikste van de drie respectievelijk te Amsterdam, Rotter-1 had zich toen op Jackie geworpen. Hii dam en Vlissingen. De door Wilton- had hem bij de polsen gegrepen en wel zo vals, dat Jackie het uitschreeuwde van de pün. „Geef hem een schop, schop. Jack!" had zij nog geroepen, maar .toen had die vent haar een prop in de mond gestopt, zodat ze dacht dat ze zou stikken. En wat er daarna ge beurd was. wist ze niet goed meer. 't Was allemaal zwart om haar heen ge worden en toen ze weer tot haar po sitieven was gekomen, had zij eerst niet geweten, waar zij zich bevond. Het had een hele tijd geduurd, vóórdat zij tot het besef was gekomen dat zij aan handen en voeten gebonden was en dat ze zi ecn hoek van de kelder be vond. Gewanhoopt had ze echter niet. daar zu wist, dat Jimmy thuis zou ko men. Wat had de tijd haar lang toe- geschenen„Maar Jackie, meneer, wat zou er met die arme Jackie ge beurd zijn?" vroeg zii. terwijl haar de tranen in de ogen kwamen. Jimmy had zwugend naar haar geluisterd. Ook hii maakte zich héél ongerust over het lot van zijn pleegzoon. „Ik wou. dat Piet Potlood en commissaris Polsmof nu maar kwamen", bromde hii. f zap mij aan. Hij had het trouwe in 2 blik, dat ook het paarde- en hondejace eigen is. Nochtans greep ik hem l" kladden. Hoewel hij zich krachtig 1 zette, bracht ik hem tussen de schroeven. Maar ach, die smekende ogen. Dierendag in het vooruitzicht het> het vonnis niet kunnen voltrek Voorzichtig heb ik hem naar <fe m coop gedragen en de werkster qevra V of zij misschien een portefeuille hado vonden. Zij verleende mij 'oes'PTn1j„or om zelf in de parterre onder de mi) verlaten stoel te gaan kijken. Ik de vlo over de kop geaaid en hem kern in de loge gezet. Meer kon ik toch niet voor hem de n' (Van onze correspon te Zierikzee). 1

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 2