Nederlandse emigranten willen eigen baas zijn Daling der kaasproductie beïnvloedde prijspeil Moskou helpt Noord-Korea bij wederopbouw Tweedaagse courses te Mereveld Ontplooiing van uitstekende kwaliteiten in den vreemde Nieuwe ertslagen in Zd.-Afrika ontdekt Onjuist overzicht doet afbreuk Sir Winston Churchill aan de Riviera Interessante conclusies van mr dr Haveman Franse radicalen wensen contact der Grote Vier Amerika wil geen vrede zegt Malenkov Oorlogsmisdadigers naar Japan terug BOEKEN BULLETIN Avontuur- en Techniekreeks voor de jeugd Deze week in de Zuivelsector Moeilijkheden bij export blijven MARKTBERICHTEN MAANDAG 21 SEI'TEMRER 1953 (Van onze Haagse redacteur) UET MOTIEF van vele Nederlanders om te emigreren is zeker niet in de eerste plaats de vrees voor de Russen en waarschijnlijk ook niet de zorg om de toekomst van de kinderen. De sterkste drijfveer is misschien wel het instinct om eigen haas te zijn. Onder de in het buitenland levende Nederlanders zijn kwaliteiten naar voren gekomen, die men in ons land zelf slechts onder de excellerende figuren aantreft. Philips bouwde eerst in Eindhoven en toen ook elders een wereld industrie op. De kansen om in Nederland ook op dit ogenb!Xe nog een dergelijke prestatie te leveren, zijn uiterst gering geworden. Onder de emigranten komen mensen voor, die een energie en een doorzettings vermogen demonstreren als waardoor Philips groot geworden is. In Nederland zijn een „opgekropte vestigingsdrang" en een „opgekropte vestigingsbekwaamheid" aanwezig. Er is daarnaast een krachtige, potentiële energie, die niet tot ontplooiing kan koinen. In het buiten- land zullen de Nederlandse emigranten daardoor een nieuwe midden- stand kunnen vormen. En onder hen zullen grote „uitlopers" voorkomen. 7IEHIER enkele conclusies, waartoe de regeringscommissaris voor de emigratie, mr dr B. W. Haveman. na serieus bestuderen van velerlei emi- eratievraagstukken en na bezoeken aan Nederlandse emigranten in hun nieuwe vaderland gekomen is. Hii deelde dit mee in een bijeenkomst van het Con tactcentrum op Voorlichtingsgabied in Den Haag. In 1952 zlin 48.000 Nederlanders ge ëmigreerd. Opvallend is, wat zii er zelf voor over hadden om te kunnen vertrekken. Van deze 48.000 betaalde 48 pet. zelf alle onkosten en 52 pet. kreeg een regeringssubsidie. Uit hun orivé-bezit (spaargeld en verkoop van hun goederen) brachten zii f 45.000.000 op. De regering verleende nog eens i 22 000.000 subsidie. Niet minder dan 92 pet. van de 48.000 emigranten offer den al hun aardse bezittingen in Ne derland op. om hun doeleinden te kun nen bereiken. Voor de toekomst is gedacht aan 60.000 emigranten per jaar. waarbii om elk misverstand te voorkomen ZO opgemerkt, dat de overheid wel voor lichtend optreedt, maar zeker niet propagandistisch werkzaam is. Al deze emigranten brengen hun eigen, per soonlijke problemen mee. maar deson danks vragen bij de emigratie enige al gemene vraagstukken de aandacht. En wel in de eerste plaats de huisvesting. Er dient een minimumgarantie te zijn voor het behoud van de gezinseenheid. Er ontwikkelt zich in de emigratie- landen een toenemende credietbehoefte voor de huisvesting. Dit is een kwes tie, waarmede men zich hier te lande op het ogenblik ^bezighoudt. LIET is voorts gewenst, dat van Ne derlandse kant zekere voorzieningen getroffen worden, die de credietver- strekking stimuleren ten behoeve van Nederlanders in den vreemde, die zich daar zelfstandig willen vestigen. Het gevaar is namelijk niet denkbeeldig, dat sommigen tot zelfstandige vestiging overgaan, als zij nog niet kapitaal krachtig genoeg zijn. Sprekend in het bijzonder over de voorlichting bii de emigratie, merkte de heer Haveman op. dat de emigratie- beslissing van iemand in wezen de keuze is tussen twee perspectieven: dat in het overbevolkte Nederland en dat (Van onze correspondent te Kaapstad) JN Namakwaland, een der droogste gebieden van Zuid-Afrika, zijn rijke ertslagen ontdekt, die zich uitstrekken over een gebied van omstreeks twin tig vierkante mijl en die, naar het zich thans laat aanzien, vele tientallen mil- lioenen waard zullen blijken tf z.ün. De sprookjesachtige ontdekking Is ge daan door de Kaapstadse „propecteer- der A. H. Sijilt, die twaalf Jaar lang door Namakwaland gezworven heeft ip zoek naar onderaardse rijkdommen. Hl) onderhandelt thans met mijneigenaars over de exploitatie van het gebied en het kan als vaststaand worden aange nomen, dat de heer Smit door zijn ont dekking met één slag een zeer rijk wan is geworden. Het toekomstige mijngebied ligt in de heuvels, die tot dusver als goedko pe, minderwaardige weidegrond voor schapen werden beschouwd. Sinds meer dan honderd jaren hebben de boeren over hun terreinen gelopen, zonder dat ooit een hunner op de ge dachte is gekomen, dat zich onder de oppervlakte grote rijkdommen bevon- oen. De heer Smit geeft toe. dat zijn ontdekking een puur toevallige was: het gebied is reeds verschillende keren doorzocht door andere prospccteer- ders, die echter niets konden ontdek ken. De maatschappij, die van dit ge- Died de mijnrechten bezit, heeft zich niet willen uitlaten over de eigen schappen van een deel der ontdekte ertsen. Wel is bekend gemaakt, dat er Poryl, mica en titanium oxide zit, en vooral dit laatste bij-product is be langrijk. omdat het verwerkt wordt in h'Oderne vliegtuigen en bestuurbare raketten. Maar een zeer groot deel van tei\.en bevat stoffen, waarover men net diepste stilzwijgen bewaart. De ,®®r Smit heeft slechts gezegd: „Ik be- 'iei, 0' er al ooit een belangrijker kostbaarder ertslaag in Zuid-Afri ka u ontdekt". in het land van zijn keuze. De voor lichting kan niet meer doen dan alle bijzonderheden over die perspectieven mededelen. Op 300 plaatsen in ons land kan men Inlichtingen over emigratie- mogelijkheden inwinnen en als tot emigratie besloten is en deze is toege staan, nuttige wenken en raadgevingen vragen. Zij die zich met de verstrek king hiervan bezig houden, verrichten een zeer verantwoordelijk en een zeer moeilijk werk, omdat zij te maken hebben met mensen van verschillende geaardheid, verschillend karakter, on derscheiden ambities, verschillende be kwaamheid en allerlei variaties in de geschiktheid om te emigreren. J)IE GESCHIKTHEID mag niet onder schat worden. De heer Haveman heeft in den vreemde Nederlandse emi granten gezien, zo vertelde hii. die na hun aankomst enige tiid slechts een kist als zetel hadden. Toch verrichtten zij blijmoedig hun werk en toonden zii zich optimistisch. Zii zagen hun le ven namelijk niet als een momentopna me, maar als een film waarvan zii het slot gedemonstreerd door de Neder landse buren, die er al geheel bovenop waren reeds kenden. Zii wisten, dat zij geen cent voor een stoel konden uit geven. omdat zii het geld in de tweede akte van de film beter moesten beste den. Maar ook is de heer Haveman Ne derlandse vrouwen tegengekomen, die hem zeiden: „We hebben het goed. maar tochals we alles geweten hadden". Zii voelden zich ontworteld, misten het contact met de familie en de vertrouwde Hollandse buren. Bii de allergrootste bekwaamheid en volledige geschiktheid tot emigratie van de man is deze tot mislukking gedoemd, als de vrouw niet uit het ware emigratie hout gesneden is De Franse radicaal-socialistische partij heeft zich Zondag op haar con gres te Aix-les-Bains uitgesproken voor besprekingen tussen de staats hoofden der vier grote mogendheden. Sommige sprekers achtten deze zelfs belangrijker dan het verdrag inzake de Europese vededigingsgemeenschap. Aanvaarding hiervan werd door het congres afhankelijk gesteld van de in williging van diverse voorwaarden, als daar zijn: de vorming van een inter nationaal statuut voor het Saargebied, goedkeuring van de bijzondere positie die Frankrijk op grond van speciale protocollen in de EVG wenst in te ne men en vorming van een politiek ge zagsorgaan, dat verantwoording ver schuldigd is aan een democratisch ge kozen parlementaire vergadering. De partij bezet 12 pet van de zetels in de Nationale Vergadering. De herfst is weer in aantocht. De bladeren beginnen te ver kleuren en in het bos zoeken de kinderen naar beukenootjes, eikels en kastanjes. WZi*? V z. HE BESPREKINGEN tussen Rusland en Noord-Korea te Moskou hebben tot resultaat gehad, dat de Sovjet- Unie uitgebreide technische en finan ciële hulp zal verlenen bij de weder opbouw van het zwaar geteisterde land. De technische hulp zal bestaan in de verstrekking van machines en andere goederen, en in de opleiding van Noordkoreanen voor de bediening der geschonken apparaten. Ook zullen Russische verbruiksgoederen worden geleverd. Bovendien verschaft Moskou de Noordelijken een gift van een mil- liard roebel en verlicht het de voor waarden van terugbetaling van eer der verstrekte credieten en leningen. Beide regeringen hebben zich bereid verklaard, met andere landen samen t: werken voor de hereniging van Korea, waarbij het Koreaanse volk zijn eigen staatsvorm moet bepalen. Malenkov, de Russische premier, heeft Zaterdag op een diner ter ere van de Noordkoreaanse delegatie in een uitvoerige rede o.m. verklaard: „Het feit dat India en andere Aziati sche landen niet zijn uitgenodigd voor deelneming aan de over Korea te houden politieke conferentie, bewijst, dat de Verenigde Staten de Koreaanse wapenstilstandsovereenkomst niet wensen na te komen". Hij bechuidigde de Amerikanen er van, dat zij landen met een rege ringsvorm die hun niet zint, blokke ren en beoorlogen en de historische groei in Azië willen tegengaan. Zij wilden volgens hem Zuid-Korea als springplank houden en handelden zo in strijd met de vereisten om tot een vreedzame regeling van het Ko reaanse vraagstuk en een vergroting van de veiligheid der Aziatische lan den te komen. Nadrukkelk verklaarde Malenkov verder, dat elke gedachte aan de mo gelijkheid om communistische China te isoleren, niets meer is dan een utopisch denkbeeld van reactionnai- ren die hun z.'n voor de werkelijkheid hebben verloren. De Sovjet-Unie heeft zich bereid verklaard, de Japanse oorlogsmisdadi gers die zich nog op haar gebied in gevangenschap bevinden, naar hun vaderland terug te zenden. Van Rus sische zijde wordt gezegd, dat het gaat om ongeveer d ieduizend perso nen; Japan daarentegen schat het aan tal gevangenen op 17.000 man. ALKMAAR, 18 Sept. Slabonen 35— 62; stoksnijbonen 3078; stamsnijbonen (kas) 96—1,19; pronkbonen 2142; kom kommers 8—19: tomaten 20—30: bloem kool 8—20; rode kool 410,50; groene kool 69,50: spinazie 632; postelein 15—23; sla 2.50—15,00; andijvie 8—15,50; radijs 3.50—8,50; rode bieten 4—6; bos- peen 823; winterpeen 6—8; uien 6— 8,50; pret 915; selie 2,50—5,50; soep groenten 10,50—17,50; pruimen 18—47; augurken: basterd 50—68; perziken 5— 18; druiven: Frankenthalers 80—1,05 en Alicante 85—1,12; meloenen: Suiker 8— 47 en Ananas 15—61; peren 537; ap pels 843; knolsoepgroenten 11—17. Sir Winston Churchill is met vrouw, dochter en schoonzoon voor een vacantie naar de Franse Riviera vertrokken. De reis werd gemaakt met een ge woon lijntoestel. De „Wereldbibliotheek" (Amster- dam-Antwerpen) zet de uitgave van de bekende deeltjes uit de zg. Avon tuur- en Techniekreeks onverminderd, en wij kunnen tevens zeggen met suc ces, voort. Het beroemde verhaal van Moby Dick, de witte walvis en de spannende jacht, die men op dit mach tige waterdier maakte wordt, zoals Melville het beschreef, nog eens ver teld in een aantrekkelijk geïllustreerd (houtsneden van Rein Snapper) deel tje. H. van Guldener schreef in de redks een zeer verzorgd en van foto's voorzien werkje over Rembrandt. Een spannend en jongensachtig verhaal is het avontuur van Jan de Wit in Mexi co met de „Hotelratten", geschreven door Simone Laup. Jan Helder zocht htt weer eens in de ruige tijd van Jan van Riebeeck en beschreef onder de titel „De Kaap in zicht" hoe het des tijds de Nederlandse pioniers met hun nederzetting op het Zuidelijkste puntje van het toen nog wel heel donkere we relddeel verging. Het is bijna niet te geloven, dat men deze uitnemende boekjes voor de prijs van enkele dubbeltjes kan leveren. Voor ontspanning en ontwikkeling van de opgroeiende jeugd een prima reeks! De uitslagen van de Zaterdag gehou den draverijen te Mereveld luiden: Goes-prijs: 1 Rethy Hollandia (M. Ver gay) 1 32 3; 2 Quick Bongershof; 3 Rita du Maire. W 2.30, P 1.30, 1.40, 2.20, K 3.60, cc 3.10. Tcrneuzen-prljs: 1 serie; 1 Quecny Dil- lon (J. Wagenaar) 1.26.3; 2 Quichotte; 3 On of Eve. W 6 40, P 1.70, 1.30, 2.70, K 10.70, cc I 5.80. Tweede serie: 1 Nimble's Boy (J. Ver gay) 1.27.6; 2 Pirette; 3 Oeke. W 26.40, P I 6.90, 1.90, 4.50, K 10.90, cc 3-60. Finale: 1 Playslcr (F. J. Eerenberg) 1.25.8; 2 Nimble's Boy; 3 Pirette. W 6.90, P 1.90, 3.40, 1.80, K 18, cc I 16.10. Zierikzee-prijs: 1 Quirina Fanfare (W Leeuwenkamp) 1 309: 2 Quartus Spen cer; 3 Rita Belwin. W 5.40, P t 1.30, 1.20, 1.20, K 9.50. cc 5.40. Middelburg-prijs: 1 Insuline (V. Proos ten) 1.28.1; 1 Hyde Park; 3 Oscar Major W t 110 (stal.) P I 1.40, 1.20, K 3.50, cc I 4.30. Vllssingen-prijs: 1 Pearl Socncer (W. H. Gcersen) 1.27.1; 2 Maaike van IJmui- dcn; 2 Nestkuiken S. W t 2.30, P 1.50, 170, K 6.80. cc 4.40. Omzet totalisator f 35.833.50. De uitslagen van de draverijen van gisteren luiden; Gouda-prijs: Eerste afdeling: 1 Regina Spencer (W. H. Geersen))1.34: 2 Quick Bongershof; 3 Royal Brooklyn. W 3.—, P 1.50, 1.50, 1.60, K 4.90, cc J 3.70. Tweede afdeling: 1 Royal Heny (W. "V van Overeem) 1.34 3; 2 Rudi Williams; 1 Reve de Sophia. W 3.10, P 1.80, 1.80, 2.40, K 6.80, cc t 5-80. Lciden-prijs: 1 Rebecca (N. J. Bloem- saat) 1.31.2; 2 Paul; 3 Parel Holland C. W 8.80, P 2.70, 6.90, 2.60, K 3.10, cc 16.70. Finale dameskampioenschap, eerste af deling:. 1 Meerkol S (Mej. J. Pecnstra) 1.26.4: 2 Maaike van Uitluiden; 3 Nike van BhoIIo. W 10.70^ P 2.30, 1.50, 2—, K 14.50, cc 3.50. Tweede afdeling: 1 Prinses Julia B <Mej. E. R. Veenstra) 1.27; 2 Meinte V; 3 Nestkuiken S. W 20.40, 5.90, 2.20, 2 K 41.70, cc 6 90. Dordrecht-prijs: 1 Princess Nora (G. Woudstra) 1.30.5; 2 On of Eve; 3 Majoor Scott B. W 4.—, P 2.30, 12.20, 18—, K 31.40, cc 39.—. Grote Benelux-prlls: 1 Fleur d'Ann II, iCh. Martens) 1-2.3; 2 Stucrmann; Gipsy Bill. W 8.10, P 3.50. 14.60, 6.90, K 21.30, cc 15.10. Delft-prijs: 1 Speedy Lady (B. U. de Jong) 1.33-9; 2 Spencer Hollandia; 3 So- rento. W 2.40, 1.20. P 2.30, 1.40, K 8.70, cc 2 60, 3.—. Rotterdam-prijs: 1 Maaike van IJmui- den (R. Hamming) 1.25-6; 2 Menno Dy- namic; 3 Oranje Nassau. W 1 7.20, P 3.10, 3.30, K 34.70. cc 10.40. 's-Gravcnhage-prijs: 1 Nelllc S Tjamme WB (M. Rozema) 1.28.5; 2 Oscar Major; 3 Lee Axworthy. W 17.50, P 3 70, 2.70. 3.80, K 12.90, cc I 4.70. Totale omzet 114.334,50. UET FEIT, dat de kaasproductie In één week t(jds met ongeveer twee honderd zes en veertig duizend kilo daalde, heeft niet nagelaten invloed uit te oefenen op het prüspcil van ons na tionale product. Werd in de week van 23 tot en met 29 Augustus jl. totaal 3232 ton kaas geproduceerd, in de daar op volgende week bedroeg dit kwan tum 2986 ton kaas. Merkwaardigerwijs tekende de verlaging van de productie zich het scherpst af bij de Volvette Goudse, waarvan ongeveer tweehon derd ton minder werd geproduceerd. De teruggang in de productie van Edam merkaas 40 plus is niet noemenswaard, waaruit kan worden opgemaakt, dat producenten alles op alles zetten om maar zoveel mogelijk Edammerkaas 40 plus te maken, aangezien deze soort kaas wel het meest gevraagd is. Pro ducenten kunnen dan ook veel meer verkopen dan zij kunnen aanbieden. MAAR DUITSLAND en Engeland zijn en worden grote partijen Edammer kaas verzonden, terwijl het zich laat aanzien, dat straks ook Zweden weer aan de markt zal zijn. welk land veel al ook de 40 plus kaas prefereert. Over het geheel genomen hebben de exporteurs te kampen met een gebrek aan Edammerkaas van 5 en 7 weken oud (de leeftijd waarop kaas mag wor den geëxporteerd). Er is een absoluut tekort aan deze soort kaas en zolang dit tekort niet zal zijn aangevuld, zal de prifs zeer zeker verder oplopen. Te kenend hierbij is bijv. ook. dat een grote coöperatieve verkoop-vereniging geen kaas wenste af te geven m.a.w. deze voor dekking van eigen behoef ten aanhield, hetgeen bii dit lichaam, waarbii ongeveer vijftig fabrjeken zijn aangesloten en die dus in totaal een behoorlijk kwantum kaas zullen pro duceren, heel wat wil zeggen. Ten aanzien van de Volvette Goudse kaas kan hierbij nog worden aangetekend, dat deze kaas profiteert van de vlotte handel in Edammer kaas. terwijl daar naast de lagere productie en het feit. dat thans weer Septemberkaas kan worden aangeboden, een priisstimule- rende invloed hebben. Mag dus worden geconstateerd, dat de binnenlandse handel vlot kan wor den genoemd en ook de uitvoer geen reden tot klagen geeft, anderzijds moet worden vastgesteld, dat de finan ciële resultaten bij export van kaas daarmede geen gelijke tred houden. Over het geheel genomen hebben de exporteurs zeer veel moeite om bii hun buitenlandse afnemers een hogere prijs te bedingen en kan in het alge meen worden gesteld, dat de handel op het -buitenland niet profiteert van de stijging der prijzen op de binnenland se markt. Men hoort dan ook algemeen verkondigen, dat men zijn kaas beter op de binnenlandse markt kan verko pen, dan te bestemmen voor export. Gezien in dit licht mag hieraan zeker de conclusie worden vastgeknoopt, dat het niet te hopen is. dat de prijzen nog veel zullen stijgen, want voor de afzet van onze kaas zijn wij in niet geringe mate aangewezen op de buitenlandse markt en is het zeker niet zo. dat de binnenlandse markt de gehele produc tie kan opnemen. Het is dan ook zeer de vraag of de tegenwoordige markt ontwikkeling gezond kan worden ge noemd. Legt men zijn oor goed te luis teren. dan komt men tot de conclusie dat eerder het tegendeel waar is. Inmiddels zijn dc uitvoerciifers over de maand Juli 1953 bekend geworden. De totale uitvoer van Januari tot en met Juli 1953 bedroeg 45.373 ton tegen 44.468 ton in de overeenkomstige pe riode van 1952. Over het geheel geno men valt dit cijfer tegen, maar aange nomen mag worden, dat de maand Augustus een herstel te zien zal geven en een aanzienlijk gedeelte van het productiesurplus zal zijn ..weggeëxpor- teerd" Ten aanzien van de algemene voorraadpositie kan nog worden ge meld. dat bii de regering geen kaas werd ingeleverd. Inmiddels is men be zig kaas voor verzending naar Rusland gereed te maken en behoudens daar voor in aanmerking komende voor- raadhouders worden ook exporteurs- niet voorraadhouders in de gelegenheid gesteld deze kaas voor de regering te verpakken. In het regeringsnakhuis te Franeker ontstond dezer dagen een begin van brand, maar door krachtda dig ingrijpen wist men erger te voor komen. Was dit niet het geval geweest, dan zou zeker een flink gedeelte van de regeringsvoorraad verloren zijn ge gaan. De bii de regering ingeleverde voorraad boter verminderde met onge veer twee millioen kilo door het ge deeltelijk voldoen van leveringsver plichtingen. Volgens de laatste gege vens lopen thans nog leveringsver plichtingen voor totaal 4151 ton boter en 1750 ton kaas. Op de Vrijdag te Leeuwarden gehou den zuivelbeurs werd de commissieno tering vastgesteld op f 1.98 tot f 1.99 voor de Volvette Goudse en f 1.87 tot f 1.88 per kg voor de Edammerkaas 40 plus. De aangeboden voorraden wer den vrij vlot opgenomen tegen f 1.99 tot f 2 per kg voer de Volvette Goudse kaas en f 1.89 tot f 1.90 per kg voor de Edammerkaas. Ook de Noordholland- sche Edammers profiteerden van de vlotte vraag en werd in verband hier mede de priis gesteld op f 1.92 per ':g, waarvoor ook algemeen werd verkocht. De handel in oude kaas is over het algemeen niet zo vlot als in jonge kaas. Algemeen neemt men echter aan. dat de prijzen onder invloed van de prijzen voor jonge kaas zullen aan trekken en dat de afzet van oude kaas geenszins verliesgevend behoeft te ziin. Tenslotte kan nog worden gemeld, dat Denemarken zijn exportprijzen voor kaas iets heeft verhoogd, hetgeen voor al voor de handel 00 Duitsland van be lang is. terwijl overigens de vraag naar boter toeneemt. ZWAAG, 18 Sept.Vr. aardappelen 7.509.80, postelein 15—18, uien 5,606; bieten 5—5,60; prei 10; Chin. kool 8,10; gele bew. kool 6,90; groene kool 13—14.90; rode kool 4.10—13.10; slabonen 3657; snijbonen 1367; peulen 43; to maten 20—28; augurken 1869; breek- peen 35,60; waspeen 1314; bospeen 1619; andijvie 1316; sla 3,609,40; bloemkool 1624; komkommers 9—13; knolseld. B 811; perziken 1225; Rei ne Victoria 4053; Reine Claudc d'Al- thann 2272; Alicante 74^95; Franken- thaler 5593; West-Frisia 5863; bra men 57—80; netmeloen 28—59; Ellisnns Orange 18—32; James Grieve 33—48; Mank's Codlin 23—28; Schellinkhouter 1537; Transp. de Croncels 17—27; Zi geunerin 23—29; Beurré de Mérode 15 20; Beurré Hardy 3056; Beurré Lebrun 22—37; Bonne Louise 3146; Conférence 2256; Herzogin Elsa 3435; Margué- rite Marillat 18—35; Seign. d'Esperen 3840; Triomphe de Vienne 4162; Wil- liam Duchesse 22—34; Ananasmeloen 24 54; Emile Royal 7982; Golden Cham pion 1.16—1,23. BLOKKER. 18 Sept. Schotse 7.30, blanke Eigenh. 7.9013.40; spinazie 22; uien 2,507.30; knolbieten 6—10; witte kool 4; groene kool 10.9013.20; rode kool 7,20—13.20; slabonen 3063; snij bonen 78; pronkbonen 2543; tomaten 1435; andijvie 413; sla 5—13.60; bloemkool 8——20; komkommers 1022; perziken 921; aardbeien 2.04; Reine Victoria 3356; Reine Claude d'Althann 50; Alicante 8098; Frankenthaler 72— 98; Golden Champion 1.031.14; Bram- ley's Seedling 8—12; EUisons Orange 17 —40; James Grieve 32—48; Mank's Cod lin 14—24; Princesse Noble 12—20; Schellinkhouter 22—40; Signe Tillisch 24—32; Transp. de Croncels 20—30; Zi geunerin 16—28; Zoete Bloemée 16—29; Beurré Dilly 1429; Beuré Durondeau 14—25; Beurré Hardy 14—52; Beurré Lebrun 1432; Bonne Louise 2046; Conférence 24—51; Conseiler a la Cour 1622; Fertillon 22; Gieser Wildeman 25; Herzogin Elsa 12—34; Maagdepeer 16—25; Marguérita Marrillat 18—36; Triomphe de Vienne 28—58; William Duchesse 13—33; Trospeer 13—17. WOGNUM, 18 Sept. Bevelander Noordeling 11.00, Meerlander 9.80— 11.80; Uien 5.3016.10 Knolbieten A 6.30—6.60, B 4.00—4.20; Rode kool 6.00— 11.70, Slabonen I 54.00—64.00. II 30.00— 54.00, Pronkbonen 35.00—38.00, Toma ten 20.00—35.00, Augurken 14.00—65.00, Bospeen 12.00—19.00, Andijvie 7.00— 13.00, Sla B 2.504.50, Komkommers 9.00—17.00, Blauwe pruimen 3.00— 42.00, Alicante 68.00—91.00. Frankentha ler 50.0085.00, Suikermeloen 19.00 49.00, Ellisons Orange 11.0037.00. Ja mes Grieve 16.0047.00, Jacques Lebel 9.00—16.00, Mank's Codlin 11.00—31.00. Schellinkhouter 16.00—35.00. Signe Til lisch 15.0033.00. Transp. de Croncels 14.00—29.00. Zigeunerin 11.00—19.00. Zoete winterkroon 13.00—26.00, Beurré d'Amanlis 19.0036.00. Beurré Hardy 27.0056.00, Bonne Louise d'Avranches 15.0049.00, Conférence 17.0031.00, Herzogin Elsa 11.00—33.00, Marguérite Marillat 14.0044.00. Triomphe de Vien ne 21.0062.00. William Duchesse 17.00 —32.00. HOOGKARSPEL, 17 Sept. 25 000 stuks bloemkool B 18,50—24 40 B II 11,50 13.50, stek 50.40; 500 kg uien drlel. 7,80-7,90, nep 16,30-16,40.

Heldersche Courant | 1953 | | pagina 7